داستان کامل بازی استالکر (Stalker) – حادثه نیروگاه اتمی چرنوبیل (بخش نهایی و پایانی)

داستان کامل بازی استالکر (Stalker) - منطقه چرنوبیل

داستان کامل بازی استالکر (Stalker) - منطقه چرنوبیل

داستان بازی استالکر (Stalker) و تاریخچه ای که در زیر میخوانید، جدیدترین مطلبی است که در قسمت داستان بازی در سایت Guard3d منتشر کردیم و ترکیبی است از واقعیت و رمان‌هایی که بازی بر اساس آن ساخته شده است. آن دسته از دوستانی که بازی استالکر (Stalker) را تجربه کرده اند، میدانند که این بازی در زمان خودش (بیش از ۹ سال پیش)، عنوانی فوق العاده و بی‌نظیر بود. بازی ای با اتمسفر عالی، هوش مصنوعی فوق العاده و گیم پلی شگفت انگیز که تجربه ای ناب را به دوست داران سبک Action RPG به همراه داشت.

استدیو GSC Game World که بعد از انتشار این شاهکار از هم پاشید و بخش فعال و بدنه اصلی آن سری بازی های مترو (Metro) را منتشر کرد، دقیقاً ۲۰ مارس ۲۰۰۷ میلادی (۳ شنبه، ۲۰ اسفند ۱۳۸۵) شاهکار دلچسب استالکر: سایه چرنوبیل (S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl) را روانه بازار کرد. بعد از آن هم چند عنوان مقدمه و مکمل از این بازی روانه بازار شد که در ادامه همه آنها را بررسی میکنیم.

از آن زمان تا به امروز، بارها قرار بود که نسخه دوم بازی منتشر شود که به دلایل مختلفی این اتفاق هرگز رخ نداد، تا اینکه در گیمزکام ۲۰۲۰ بالاخره تریلر رسمی Stalker 2 منتشر شد تا آب سردی باشد بر پیکره بی جان طرفداران این بازی. ما قبلاً داستان بازی را مفصل منتشر کرده بودیم، اما به دلیل برخی تغییرات، آن را بازنویسی و مجدداً منتشر میکنیم تا روحی دمیده باشیم بر پیکر طرفداران دو آتشه استالکر.

استالکر (Stalker) اصلا RPG نیست اما رگه هایی از آن را دارد و هر کسی که این بازی را تجربه نکرده، به عقیده نگارنده یکی از بهترین بازی ‌های شاهکار نسل های گذشته را از دست داده است. عنوانی که بسیاری از استانداردهای دنیای فعلی بازی بر اساس آن شکل گرفته است. این مقاله به بهانه ساخت قسمت دوم بازی استالکر (Stalker)که امیدواریم به زودی عرضه شود – تهیه و نگارش شده که امیدواریم مورد توجه شما قرار بگیرد.

توجه: به دلیل گستردگی دنیای بازی استالکر (Stalker)، مقاله در ۴ صفحه مجزا منتشر میشود. اگر هم مشکلی بود حتما در قسمت نظرات مطرح کنید تا بررسی شود. (دیگر قسمت ها کم کم اضافه میشود)

بخش اول: پیش زمینه (واقعیت): منطقه چرنوبیل – کشور اوکراین

کشور اوکراین در زمان جنگ سرد جزو خاک روسیه (شوروی سابق) محسوب میشد که با مشکلاتی در نیروگاه هسته ای خود مواجه شد و این مشکلات سرانجام موجب انفجار راکتورهای نیروگاه هسته ای شد و در نهایت موجی از رادیواکتیو و مواد کشنده را در هوا و محیط پیرامونش پخش کرد. شدت انفجار و مواد سمی به حدی بود که تا کیلومترها آن طرف تر در اطراف نیروگاه، تمامی سکنه مناطق اطراف نیروگاه را خالی کردند.

البته گزارشاتی مبنی بر رسیدن گازهای سمی حاصل از انفجار نیروگاه توسط بادهای موسمی وموج های گرمازا به سوئد منتشر شده بود که این خبر از طرف دولت وقت سوئد (در آن زمان) تایید یا تکذیب نشد. این حادثه دقیقا در رآکتور شماره ۴ نیروگاه چرنوبیل اکراین در تاریخ ۲۶ آوریل ۱۹۸۶ (شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۶۵ شمسی) اتفاق افتاد. این رآکتور از رآکتورهای RBMK بود که متصدیان رآکتور برای انجام آزمایشی، سیستم ایمنی رآکتور را غیر فعال کردند.

نتیجه آن رآکتوری بدون کندکننده مناسب و از کنترل خارج شدن آن بود. بدون توانایی در کنترل رآکتور، دمای آن به حدی رسید که بیشتر از حرارت خروجی طرح ریزی شده بود. حادثه زمانی آغاز شد که در ۱۰:۱۱ شب ۲۵ آوریل ۱۹۸۶نیروگاه چرنوبیل، دستور کاهش میزان قدرت رآکتور برای تست را دریافت نمود و نیروگاه شروع به کاهش قدرت رآکتور شماره چهار تا ۳۰ درصد کرد. دو اشتباه واقعه مهلک چرنوبیل را رقم زد.

کشور اوکراین در زمان جنگ سرد – روسیه در سمت راست بالای تصویر و دیگر کشورها در سمت چپ مشخص هستند

اولین اشتباه زمانی بود که کنترل کننده رآکتور به اشتباه و بر اثر عدم تنظیم کردن میله‌های جذب نوترون، نیروی رآکتور را تا یک درصد کاهش داد و رآکتور بیش از پیش افت قدرت پیدا کرد. اینجا بود که پرسنل نیروگاه، دومین اشتباه خود را انجام دادند و تقریباً تمامی میله‌های کنترل را از داخل رآکتوربیرون کشیدند. این کار مثل این است که اتومبیلی در آن واحد هم گاز بدهد و هم ترمز بگیرد. در این زمان و با وجود نبود میله‌های کنترل کننده قدرت در داخل منطقه فعال، نیروی رآکتور به ۷ درصد افزایش پیدا نمود.

در ۱:۲۴ صبح یک انفجار اولیه پوشش ۱۰۰۰ تنی بالای رآکتور را بلند و راه را برای خروج مقدار زیادی بخار آب هموار کرد و این مقدمه‌ای بود بر انفجار دوم ناشی از هیدروژن که ممکن است حاصل ترکیب بخار آب لوله‌های پاره شده و زیرکونیوم و یا حتی گرافیت هسته رآکتور بوده باشد. انفجار دوم سقف رآکتور را پاره کرد و ۲۵ درصد از تأسیسات هسته رآکتور را از بین برد. گرافیت (کندکننده) سوزان و مواد داغ هسته که در اثر انفجار بیرون ریخته بود، باعث ایجاد حدود ۳۰ آتش سوزی جدید شد و این شامل سقف قیر اندود و قابل اشتعال واحد ۳ نیز می‌شد که مجاور واحد ۴ واقع شده بود.

تعداد زیادی از کارکنان تأسیسات در عرض چند ساعت نشانه‌های دریافت تشعشع رادیو اکتیو را نشان دادند. عده زیادی کارمند و آتش نشان که بدون محافظ مشغول به کار بودند، بیشتر بخاطر شروع آتش سوزی در سقف واحد ۳ بود که پیش بینی‌های ایمنی را نادیده گرفتند. عده افرادی که در بیمارستان ها بستری شدند، تا ساعت ۶ صبح به ۱۰۸ و تا پایان روز اول به ۱۳۲ نفر رسید.

انفجار چرنوبیل

پس از انفجار ابتدا محیط اطراف تاسیسات به امواج رادیواکتیو آلوده گشت و بعد به تدریج ابرهای آلوده به نواحی دورتر سرکشیدند و بارش باران سبب شد که بخش‌های وسیعی از اروپا به مواد رادیواکتیو آلوده شود.در اثر انفجار در رآکتور بلوک چهار تاسیسات اتمی چرنوبیل، مواد رادیواکتیو برای ساختن حدود ۱۰۰ بمب اتمی آزاد شدند.

شدت موج رادیو اکتیو خارج شده از انفجار نیروگاه اتمی به حدی بود که نتیجه آن مرگ بیش از ۵ ملیون نفر و آلودگی سنگین رادیواکتیو تا محدوده تقریبا ۳۰۰ کیلومتری نیروگاه بود که باعث شد منطقه ای تا شعاع ۳۰۰ کیلومتر مربع به عنوان منطقه ممنوعه اعلام شود.

 این مواد آنقدر قوی بودند که بعد از سال ها از آن حادثه، همچنان ورود و خروج به منطقه چرنوبیل ممنوع است. البته ورود به برخی مناطق آلوده با ماسک های مخصوص امکان پذیر است. در تعریف علمی و در واقعیت، این محدوده در اطراف نیروگاه چرنوبیل، شامل منطقه چرنوبیل، پریپیات و حومه آن (Alienation Zone) را محدوده گریز یا انزجار مینامند.

در واقع تعریفی که دو نسخه اول بازی استالکر (S.T.A.L.K.E.R) از این محیط دارند بدین صورت است که فرض میشود در زمان حادثه سال ۱۹۶۸ هیچ عملیات پاکسازی در این محدوده انجام نگرفته و به همین دلیل آلودگی روز به روز گسترش یافته و نیروگاه اتمی بار دیگر دچار انفجار شده و این بار مواد رادیو اکتیو بیشتری منتشر میشود، به طوری که پدیده منطقه صفر ممنوعه (The Zone) کل اوکراین را فرا میگیرد.

 این برداشت بسیار زیبا از واقعیت، بستری فراهم کرده تا شاهد عنوان بسیار زیبایی همچون استالکر (Stalker) باشیم.

نیروگاه اتمی چرنوبیل

پیش زمینه (در بازی): ساخته شده بر اساس واقعیت

در نوامبر سال ۲۰۰۱ (آذر ۱۳۸۰) برای اولین بار خبر ساخت عنوانی جاه طلبانه در مطبوعات گیم مطرح شد و تاریخ انتشار آن نیز سال ۲۰۰۳ اعلام شد. تا قبل از آن نیز چندین و چند ویدئو کلیپ و تصویر از بازی ارائه شده بود که از نظر استفاده از فناوری های روز  موجود در بازی، سرآمد تمام بازی ها بود. اما علیرغم تمامی تلاش های سازنده اوکراینی، بازی در زمان موردنظر عرضه نشد. پس از تاخیر طولانی، باور بر این بود که بازی استالکر به سرنوشت بازیهایی همچون Duke و Doom و … بدل خواهد شد.

E3 سال ۲۰۰۵ بود که سایت IGN غیبت این بازی را به عنوان بزرگترین بازی اعلام کرد. در فوریه ۲۰۰۵ ( اسفند ۱۳۸۳) شرکت ناشر بازی (THQ) اعلام کرد تا قبل از مارس ۲۰۰۶ (فروردین ۱۳۸۵) بازی عرضه خواهد شد. خلاصه بعداز کلی تغییرات در موتور و طراحی بازی و همچنین ایده های انجام شده بازی در تاریخ ۱۱ جولای ۲۰۰۷ (سه شنبه ۲۰ تیر ۱۳۸۵) منتشرشد. S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl اولین بازی دنیای باز (OPEN WORLD) شوتر سوم شخصی بود که توسط استدیوی اوکراینی GSC Game World در سال ۲۰۰۷ ساخته شده بود.

در تاریخ July 11, 2007 (سه شنبه ۲۰ تیر ۱۳۸۵) استدیو GSC Game World نسخه ای از بازی را به عنوان مقدمه (Prequel) ای بر عنوان اصلی (S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl) معرفی کرد. این عنوان S.T.A.L.K.E.R Clear Sky نام داشت که در تاریخ ۵ September 2008 (جمعه ۱۵ شهریور ۱۳۸۷) منتشر شد و همچنین در تاریخ February سال ۲۰۱۰ (سه شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۸۸) استودیو GSC Game World مقدمه دوم بر بازی اصلی را با نام S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat معرفی کرد.

STALKER Shadow of Chernobyl

استدیو GSC Game World به عنوان یک استدیو اوکراینی برای بازی استالکر (Stalker) سنگ تمام گذاشت و در سال ۲۰۰۷ و درست زمانی که خبری از بازی های DX10 نبود، این بازی را با فناوری DX10 تولید و منتشر کرد تا اولین بازی ای باشد که از فناوری DX10 استفاده میکند. موتور بازی در آن زمان موتور بسیار پیشرفته ای به نام X-RAY 1.5 بود. موتوری که نوع پیشرفته تر آنرا چند سال بعد در بازی METRO 2033 دیدیم.

X- RAY 1.5 زمانی از DX 10 پشتیبانی میکرد که هیچ موتوری اینکار را انجام نمیداد. سرانجام با انتشار بازی (هر چند ۲ سال دیرتر از زمان وعده داده شده) قدرت این موتور در خلق یک اکوسیستم عالی با هوش مصنوعی فوق پیچیده را دیدیم. اکوسیستمی که بعدا منجر به تولید سری Metro شد. داستان و مشخصات این بازی بر اساس واقعیت و اتفاقات اتمی نیروگاه هسته ای چرنوبیل نوشته شده است.

فضای وسیعی از منطقه اطراف نیروگاه هسته ای چرنوبیل به دلیل تشعشعات سنگین رادیو اکتیو و فعالیت های مخرب هسته ای، به عنوان منطقه ممنوعه به شمار میرود و در آینده ای نزدیک باعث تغییرات عجیب و غریب در منطقه و محیط اطراف نیروگاه میشود. داستان بازی پر است از اصطلاحات جالب و جذابی همچون (The Zone،Stalker) که اکثراً از داستان های علمی و تخیلی و مخصوصا رمان Roadside Picnic (تفریح کنار جاده) قرض گرفته شده که توسط بوریس (Boris) و آرکادی استروگاسکی (Arkady Strugatsky) به رشته تحریر در آمده است.

فیلم آندری تارکوفسکی (Andrei Tarkovsky) از چرنوبیل

همچنین در سال ۱۹۷۹ میلادی (۱۳۵۸ شمسی) برداشتی آزاد توسط آندری تارکوفسکی (Andrei Tarkovsky) از روی بازی و حوادث نیروگاه اتمی چرنوبیل انجام شد که حاصل آن فیلمی با مضمون شهر تنها و انفجار اتمی است. پس از آن نیز فیلم دیگری با مضمون داستان Stalker ها توسط نویسندگان اصلی نوشته شده است که بی ارتباط به حوادث اصلی داستان بازی نیست.

شروعی بر روند داستانی بازی استالکر (Stalker)

داستان بازی استالکر (Stalker) بدین صورت پیش میرود که پس از ساخت و ساز شتاب زده نیروگاه اتمی چرنوبیل در سال ۱۹۸۶، به دلیل تشعشات زیاد به جا مانده از مواد و گازهای سمی، روند ساخت و ساز این نیروگاه به حالت تعلیق درآمد. سپس با اجازه دولت و سازمان های مختلف افرادی مخصوص به نام (استالکر) توسط مهندسین و دانشمندان برای کشف [سنگ آهک] موجود در منطقه مورد استفاده قرار میگیرند.

استالکرها در واقع انسان هایی بودند که بر اثر وقایع عجیبی دچار فراموشی شده بودند و در منطقه چرنوبیل هم به صورت غیر قانونی جست و جو میکردند و هر کدامشان هم دارای علامت های خاصی بودند. البته برخی از این افراد بر اثر آزمایشات مخصوص بیوگاز و با دستگاه هایی ویژه به این روز در آمده اند. در این مناطق معمولا اشیای با ارزشی پیدا میشود که برای دانشمندان بسیار مهم است.

تشعشات زیاد به جا مانده از مواد و گازهای سمی

دانشمندان برای جمع آوری این اشیاء مهم و با ارزش و مواد مختلفی همچون (سنگ آهک) از افرادی مخصوص استفاده میکردند که به استالکرها شهرت یافته بودند. آنها افرادی جسور، خون سرد، بی رحم و بعضاً افرادی بودن که دارای مشکلات روانی بودن و بیشترشان زندانیانیبا جرائن سنگین محسوب میشدند. (درمورد استالکرها در ادامه مطالب توضیحات مفصلی عرض خواهیم کرد).

البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که استالکر در بازی به مفهوم ردگیر، شکارچی و یا راهنما هم میباشد. Zone منطق ای است که وجود خارجی دارد و در بازی نیز نام منطقه ای است در اطراف نیروگاه چرنوبیل که بعد از بحران به وجود آمده، بیشتر مناطق آن، به دلیل وجود مواد فوق سمی رادیواکتیو خالی از سکنه است. همچنین تشعشعات حاصل از انفجار دراین مناطق موجب شده شاهد تغییرات آب و هوایی عجیب، تغییرات در موجودات، گیاهان و قوانین فیزیکی باشیم که به طور مستقیم بر روند داستانی و گیم پلی بازی تاثیر گذاشته است.

داستان اولین نسخه از بازی استالکر (Stalker)

همین ابتدا بگوییم داستان بازی ۹۸% شبیه به واقعیت است و چیزی که در زیر میخوانید عیناً در واقعیت هم اتفاق افتاده است. داستان نسخه اصلی بازی در سال ۲۰۰۶ روایت میشود. در یک روز آفتابی صدای انفجار مهیبی به گوش میرسد که مردم شهر را از خانه های خود به بیرون میشکد. سپس مردم متوجه میشوند که نیروگاه هسته ای چرنوبیل منفجر شده و بیشتر ساکنان شهر یعنی حدود ۵ میلیون نفر بر اثر خفقان گازها و مواد رادیو اکتیویته جان خود را از دست داده اند و آنهایی هم که زنده مانده اند به دلیل نفوذ مواد سمی به سیستم عصبی بدنشان به موجوداتی جهش یافته تبدیل شده اند.

داستان نسخه اصلی بازی استالکر

درست حدود یک سال بعد (در واقعیت و در روایت داستانی بازی) دومین انفجار با وسعتی ۳ برابر انفجار اول رخ میدهد و مواد سمی و رادیواکتیویته کل منطقه ای که به [The Zone] معروف بود را فرا میگرد. بالاخره در سال ۲۰۱۰ دولت  وقت اوکراین تصمصم میگیرد نظامیان را به همراه دانشمندان علوم مختلف، برای بررسی بیشتر ابعاد این حادثه به منطقه اعزام کند.

بعد از اینکه گروه به منطقه میرسند، متوجه نابودی کامل زیست بوم و اکوسیستم محیطی منطقه و غیرقابل سکونت بودن محیط میشوند و با گروه نظامی همراه خود تصمیم به پوشش و محدود سازی عبور و مرور در منطقه ای به وسعت ۳۰ کیلومتر مربع میگیرند.

گروه بعد از کند و کاو در محیط منطقه متوجه حضور افراد و گروه هایی دیگر در منطقه میشوند که به استالکرها شهرت یافته بودند. استالکرها هم به ۴ نوع جهش یافته تقسیم میشوند. دیگر گروه های موجود در بازی که به استالکرها معروفند، بیش از ۶ گروه اند که در بخش آخر مقاله به بررسی آنها می پردازیم.

توجه: روایت داستانی بازی از اینجا به بعد ترکیبی از واقعیت و تخیل نویسنده داستان بازی است که به جذابیت آن افزوده است.

.

اکثر داستان و محیط بازی استالکر (Stalker) در منطقه ای به نام [The Zone] اتفاق می افتد. این منطقه بر اساس منطقه ای واقعی با همین نام و همینطور منطبق با رمان و فیلم این حادثه طراحی شده است. منطقه The Zone در واقعیت حدود ۳۰ کیلومتر مربع است و از شمال تا جنوب نیروگاه چرنوبیل را پوشش میدهد و همین مقدار در بازی هم رعایت شده و شاهد منطقه ای بیار بزرگ در اطراف نیروگاه هسته ای چرنوبیل هستیم که مسافت این سمت نقشه تا آن سمتش با پای پیاده حدود ۳۰ دقیقه است.

علاوه بر منطقه ممنوعه The Zone، در واقعیت شهری در کنار نیروگاه وجود دارد که دقیقا از روی آن یک شهر با همان ابعاد و البته کمی تغییرات الگو برداری شده است. این شهر در شمال غربی نیروگاه برق چرنوبیل قرار دارد و از مهم ترین مناطق داستانی بازی و گروه های قدرتمند استالکرها محسوب میشود.

پس از فاجعه اول که در چرنوبیل اتفاق افتاد، نظامیان با کمک دانشمندان در تلاش برای مسکونی کردن محیط بودند تا دوباره بتوانند شرایط زندگی را به آن منطقه بازگردانند، اما تقریبا در سال ۲۰۰۶، یعنی ۲۰ سال پس از حادثه اول، حادثه سومی هم در این نیروگاه رخ داد که فاجعه آن، گازهای موجود در محیط بود که با هوشیاری مسئولین از کشته شدن مردم جلوگیری شد. استالکرها معمولا به صورت گروهی به دنبال اشیاء ارزشمند در منطقه هستند و نوعی حکومت محلی را با نام منطقه The Zone یا [نقطه صفر در بازی] ایجاد کرده اند و هدفشان جلوگیری از نفوذ افراد غریبه به منطقه The Zone است.

منطقه The Zone در بازی استالکر

همانطور که گفتیم استالکر به معنای شکارچی و راهنما و ردگیری است و روایت داستانی بازی استالکر دقیقا سال بعد از حادثه دوم آغاز شد (در بازی هم همین گونه است). چند سال پس از انفجار اتمی، بسیاری از مردم برای پیدا کردن اشیای ارزشمندی همچون طلا و مصنوعات ارزشمند به منطقه آمدند و در این راه هم دانشمندان افرادی را به عنوان استالکر برای جمع آوری و ارائه اطلاعات علمی به منطقه فرستادند. استالکرها افراد خاصی هستند و اکثراً از توانایی های خاصی برخوردارند یا بر اثر آزمایشات بیولوژیک به این توانایی ها دست پیدا کرده اند.

استالکرها به دلیل آزمایشات رادیوگرافی و تشتعشات سنگین رادیو اکتیوی که بر اثر آزمایشات دانشمندان به پوستشان تابانده شده، دارای فراموشی هستند و معمولاً به وسیله لوگوی استالکری که رو بازویشان نقاشی شده است خود را به یاد میاورند.

در بازی و همینطور در واقعیت، شهری با نام لیمانسک (Limansk) وجود دارد که از نظر علمی جزو شهرهای پیش رو علم در اوکراین زمان شوروی بود. این شهر به صورت کاملا خود مختار و ایالتی اداره میشد، ولی دولت مرکزی نقش مهمی در این شهر ایفا میکرد، به طوری که به مدت چندین سال تمامی برنامه های مخفی خود را در این شهر پیاده سازی و اجرا کرد. این شهر شبکه وسیعی از آزمایشگاه های علمی را در خود جای داده که بعد از فعل و انفعالات اتمی، استالکر ها در صدد برملا کردن اسرار مهم  و مخفی دولتی موجود در این منطقه هستند.

شهر لیمانسک (Limansk) در اوکراین

 به همین دلیل علاوه بر گروه های بسیار خطرناک استالکر، مزدوران، دزدان و دانشمندان، نیروهای ویژه دولتی هم در این منطقه حضور دارند و منطقه ای ممنوعه با پشتیبانی بالگرد و تانک های ذرهی برای خود ایجاد کرده اند که در واقع نقطه ورود و خروج شهر و منطقه نیروگاه هم محسوب میشود. پس از  شروع بازی و پیش روی در داستان بازی، اطلاعاتی از یک بدن مرده به دست می آید. اطلاعاتی که بازیباز را به یکی از کاراکترهای مهم داستانی بازی به نام استرلوک (Strelok) میرساند.

در واقع شخصیت اصلی داستان بازی استالکر، بعد از حادثه اول بازی و به هوش آمدنش، احساس میکند دچار فراموشی شده که از طریق خالکوبی موجود بر بازوی خود و PDA به لیستی میرسد که در آن لیست مدخلی با نام Kill Strelok (استرلوک را بکش) وجود دارد که استالکر داستان بازی باید به دنبال محل اصلی استرلوک (Strelok) و گروهش بگردد تا او را پیدا کند. استالکر اصلی داستان بازی یا همان کاراکتر اصلی بازی کم کم متوجه این نکته میشود که قبلا در حال ردگیری محل استرلوک (Strelok) بود تا او را ترور کند.

سپس کم کم خاطراتش در نقش یک فلش بک در بازی ظاهر میشوند و از طریق همین یاد آوری ها متوجه کارخانه ای در منطقه ای به اسم یانتار (Yantar) میشود. منطقه ای که باعث شد به واسطه تاثیر امواج الکترو مغناطیسی فراموشی بگیرد و خاطرات و گذشته خود را به سختی به یاد بیاورد. پس از اینکه استالکر به منطقه مورد نظر میرسد، در میابد که پدیده هایی غیر فیزیکی در محیط قرار دارند که منشا آنها آزمایشگاهی سری است که در زیر یکی از کارخانه های منطقه قرار دارد و کار این آزمایشگاه از بین بردن و پاک کردن ذهن استالکرها است.

بخش دوم: ردگیری محل استرلوک (Strelok)

ردگیری محل استرلوک (Strelok)

در ابتدا باید به این نکته اشاره کرد که به صورت رسمی تنها یک نسخه از استالکر (Stalker) ساخته شده و به بازارهای جهانی عرضه شده است. تمامی نسخه های قبل از نسخه اول (که در بالا اشاره شد)، در واقع مقدمه ای بر داستان بازی اول بودند. دو سال پیش بود که خبری مبنی بر ساخت نسخه دوم استالکر (Stalker) منتشر شد. قرار بود نسخه دوم این بازی برای نسل هفتم کنسول های بازی (X360 و PS3) منتشر شود که با اعلام ورشکستگی سازنده بازی این مورد کنسل شد.

این بدترین خبر برای طرفداران بازی بود. پس از آن بود که سازنده اصلی به دو قسمت یا دو استدیو تقسیم شد. گروه اول که از سازندگان اصلی بازی استالکر بودند استدیوی جدیدی تحت عنوان ۴A Games ساختند و سری موفق و بسیار خوش ساخت METRO 2033 و ادامه های این بازی را روانه بازار کردند. این بازی دقیقا از همان الگوها و همان سبک گیم پلی بازی استالکر استفاده میکند و بسیار بسیار خوش ساخت است.

در حال حاضر تمام حقوق نام بازی استالکر به دست بتسدا (Bethesda Softworks) افتاده است و این استدیو اعلام کرده که قرار است نسخه دوم بازی استالکر را بسازد! استالکر اصلی داستان بازی یا همان کاراکتر اصلی بازی کم کم متوجه این نکته میشود که قبلاً در حال ردگیری محل استرلوک (Strelok) بود تا او را ترور کند. سپس کم کم خاطراتش در نقش یک فلش بک در بازی ظاهر میشوند و از طریق همین یاد آوری ها متوجه کارخانه ای در منطقه ای به اسم یانتار (Yantar) میشود. منطقه ای که باعث شد به واسطه تاثیر امواج الکترو مغناطیسی فراموشی بگیرد و خاطرات و گذشته خود را به سختی به یاد بیاورد.

سری موفق و بسیار خوش ساخت METRO 2033

پس از اینکه استالکر به منطقه مورد نظر میرسد، در میابد که پدیده هایی غیر فیزیکی در محیط قرار دارند که منشا آنها آزمایشگاهی سری است که در زیر یکی از کارخانه های منطقه قرار دارد و کار این آزمایشگاه از بین بردن و پاک کردن ذهن استالکرها است. بعد از پیدا کردن این آزمایشگاه و نابودی آن استالکر اصلی داستان بازی تصمیم میگیرد به سمت نیروگاه هسته ای چرنوبیل حرکت کند و در این راه با مشکلات زیاد و گروه های مختلفی که بر منطقه تسلط داشتند مواجه میشود که این موضوع باعث ایجاد درگیری هایی بین دو طرف میشود.

سپس در این راه به منطقه ای به نام پریپیات (Pripyat) میرسد که یک منطقه بسیار پر حرج و مرج است و نیروها و گروه های مختلفی در این منطقه حضور دارند. استالکر پس از درگیری با یکی از این گروه ها به یک ساختمان میرسد و آزمایشگاه مخفی دوم را پیدا میکند. درون این آزمایشگاه یک ترمینال بزرگ هولوگرافیک وجود دارد که از طریق آن به صورت خود آگاهی با دیگر استالکرها ارتباط برقرار میشد و به نوعی ذهن آنها را کنترل میکردند.

بعد از فاجعه دوم چرنوبیل، اتحاد جماهیر شوروی تصمیم گرفت که منطقه ای ممنوعه ایجاد کند و در این منطقه شروع به تحقیقات خاصی بر روی ذهن انسان می کند. نتیجه آن افزایش تعداد ESP و انواع سلاح های روانی و کنترل اعصاب بود که مهمترین اتفاق آن شکل گیری گروهی متخصص از هفت دانشمند مرتبط با آگاهی شناختی بود. بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی گروه مرتبط با آگاهی شناختی، خودش به تنهایی وظیفه ادامه این پروژه را بر عهده گرفت و به تحقیقات در این زمنیه ادامه دارد.

بعد از فاجعه دوم چرنوبیل، اتحاد جماهیر شوروی تصمیم گرفت که منطقه ای ممنوعه ایجاد کند

هدف از این پروژه خطرناک به دست گرفتن ذهن مردم جهان بود که البته به نتیجه نرسید و یکی از عواقب وحشتناکش، مناطق ضد جاذبه فیزیک زمین و همینطور جهش انسانها و حیوانات به دلیل تاثیرات متا فیزیکی موجود در محیط  بر آنها بود. به وجود آمدن منطقه معروف (The Zone) هم به دلیل تلاش برای مخفی کردن پروژه بدست گرفتن ذهن و خود آگاهی بود که البته باعث به وجود آمدن مناطقی شد که باعث تحریک مغز میشدند. اولین نتیجه این پروژه سری استالکرها و گروهی بودند که از آنها برای انجام اهدافی خاص در منطقه استفاده میشد.

استالکرها با دستگاه های مخصوصی شستشوی مغزی میشدند و با خالکوبی هایی خاص، تحت نام مخفف استالکر (Stalker) برنامه ریزی میشدند و افراد مخفی پشت پرده از طریق دستگاه های مخصوص خود آگاهی با انها ارتباط بر قرار میکردند. (برای اطلاع از چرایی و چگونگی خود آگاهی میتوانید به سریال Fring مراجعه کنید که در همین زمینه ساخته شده است). بعد از مدتی شایعه شد که اهدا کنندهایی در منطقه پیدا شده است. سپس یک گروه متشکل از چهار استالکر (Stalker) با نام های Strelok, Ghost, Fang, و Doc به منطقه رفتند تا به این اهدا کننده ها دسترسی پیدا کنند.

اما گروه به دلیل مواجه شدن با رقیب خود مجبور به عقب نشینی از منطقه مورد نظر میشود و ضربه سختی میخورد. در این بین نیز Strelok به شدت زخمی میشود، در صورتی که تمامی گروه او موفق به فرار از آن منطقه شدند. Fang هم توسط یک تک تیرانداز در منطقه Pripyat کشته شد و سپس Ghost که در حال دسترسی به انبار مهمات بود در منطقه Yantar توسط دستگاه مخصوص کنترل خودآگاهی کشته میشود.

منطقه Pripyat در بازی استالکر

جهش یافته ها در بازی استالکر (Stalker)

بعد از انفجار نیروگاه هسته ای چرنوبیل، موجی شدید از مواد سمی، گازهای گلخانه ای و مواد رادیو اکتیو حااصل از انفجار نیروگاه در محیط پخش میشوند که باعث جهش های ژنیتیکی بسیاری در جانوران و گیاهان میشود. موجودات جهش یافته ای  مثل سگ، کلاغ و دیگر حیوانات و گیاهان موجود در  بازی تفاوت بسیار زیادی با همانند خودشان در واقعیت پیدا می کنند. علاوه بر این موجودات در برخی مناطق بازی مانند منطقه Yantar شاهد انسان های جهش یافته معروف به zombified و استالکرها هستیم که تحت تاثیر امواج شدید مغزی قرار گرفته اند و به نوعی فراموشی دچار شده اند.

در بازی از سیستم (AI) یا هوش مصنوعی فوق العاده واقع گرایانه ای استفاده شده بود که باعث شده بود شاهد  رفتارهای بسیار واقع گرایانه از NPC های بازی باشیم. این رفتارها شامل دعوا بر سر مواد غذایی! و یا اینکه حوادث مختلف و غیر مترقبه ای بود که به صورت کاملا زنده وغیر اسکریپت شده در بازی اتفاق می افتاد. حمله گروه های موجود درمنطقه به یکدیگر بر سر مواد غذایی یا گرفتن پایگاه های یکدیگر و یا بر سر اسلحه، مهمات و …. هم بخش دیگری از فعالیت های هوش مصنوعی بازی است!.

در واقع هوش مصنوعی اکوسیستمیک بازی به قدری طبیعی و فوق العاده طراحی و ساخته شده بود که اگر بازی را از نوع شروع میکردید، مطمئنا تمامی درگیری های بازی را متفاوت تجربه میکردید.

جهش یافته ها در بازی استالکر (Stalker)

ناهنجاری ها – پرتوها و مواد سمی در بازی استالکر (Stalker)

در نتیجه فاجعه دوم چرنوبیل بود که منطقه The Zone به مناطق کوچک تری که از نظز فیزیکی با قوانین فیزیک مغایرت داشتن تبدیل شد. این تغییرات بسیار متفاوت بودند و باعث اتفاقات و نتیجه های مختلفی بر روی NPC ها و افراد مختلف شده بود. این مناطق معمولا دارای کشش و جاذبه های ضد فیزیکی بودند که باعث برق گرفتکی، شوک و کشاندن بازیباز و NPC ها به درون خود می شدند. برخی از این تله های ضد جاذبه های فیزیک، حتی اشیا را به سمت NPC ها پرتاب میکردند و برخی دیگر هم دارای نورهای متفاوتی درون خود بودند.

نگاهی کلی به نوع گیم پلی بازی استالکر (Stalker)

روند گیم پلی بازی بسیار استادانه و عالی طراحی شده است. گیم پلی ای که آزادی عمل بسیار خوب به همراه فضایی و اکوسیستمی عالی را پدید آورده که از واقعیت الگو برداری شده است. این اکوسیستم در ترکیب با گییم پلی بازی و چرخه زندگی هر کدام از گروه های بازی در کنار تعامل آنها با بازیباز موجب پدید آمدن نوعی اکوسیستم زنده و بسیار هوشمند شده که تجربه آن خالی از لطف نیست. گیم پلی بازی و مبنای آن روابط پیچده با NPC های مختلف و گروه های مختلف بازی است.

در کنار موارد بالا گیم پلی بازی شامل عناصری از بازیهای RPG و شبیه سازی تجارت هم میباشد. در بازی گروه های مختلفی با نام S.T.A.L.K.E.R وجود دارند که مهمترین آنها شامل گروه هایDUTY ،FREEDOM ،NEUTRALITY  ،SERVENTAS OF MONILIT ,SCIENTST و دزدها یا همان MERCENARIES میشوند. علاوه بر گروه های فوق، گروهی دیگر در بازی وجود دارد که به MILITARY معروف است. این گروه با تمامی گروه های موجود در حال جنگ و خون ریزی است و با هیچ کسی میانه خوبی ندارد.

گیم پلی بازی استالکر

بازیباز در این بازی میتواند به تمامی گروههای موجود بپیونند، اما قبل از پیوستن به یک گروه باید کاری خاص برای آن گروه انجام دهد و اگر بازیباز در یک گروه باشد و به گروه دیگر هم بپیوندد از نظر گروه قبلی خیانت محسوب میشود و تمامی اعضای گروه قبلی دشمن بازیباز میشوند. نکته بسیار جالب در باره این گروه ها این است که تمامی آنها همانند یک خانواده هستند. بدین معنا که هر گروه ۵ عضو کلیدی دارد که شامل:

یکی از زیبا ترین لحظات بازی، تماشای هوش مصنوعی اکوسیستمیک بازی است. به طوری که بارها بازیباز میتواند شاهد درگیری بین گروه های مختلف موجود در بازی بر سر منافع بیشتر، پایگاه بزرگتر، گلوله، اسلحه و … باشند که در جریان بازی حتما با آن برخورد می کنید. البته در بازی جنگ فقط بر سر منابع بازی نیست، بلکه قسمت اعظم این جنگ بر سر مناطق استراتژیک در The Zone، آرتیفکت ها Artifect ها (نوعی گنج های حاصل از فعل و انفعالات شیمیایی که از انفجار هسته ای ساخته شده و به صورت الماس هایی ارزشمند در آمده اند. همواره برای پیدا کردن این اشیاء بسیار قیمتی باید از دستگاه های مخصوص آرتیفکت یاب درون بازی ستفاده کرد) و مناطق مخصوصی است که دارای ارزش علمی هستند.

گیم پلی بازی استالکر (Stalker)

مناطق استراتژیک مناطقی هستند که در صورت تصرف توسط یکی از گروه ها میتواند تضمینی برای بهرمند شدن دائمی گروه ها از منابع مخصوص مناطق اطراف آن منطقه باشد. هوش مصنوعی بازی با اینکه سال ۲۰۰۳ به بعد طراحی ونوشته شده است به قدری بالاست که حیوانات جهش یافته ژنتیکی و استاکرها از دوردست آن طرف تر نور چراغ قوه شما را تشخیص داده و برای شناسایی و شکار شما راهی محل شما میشوند. تصور کنید در یک منطقه با درختانی بلند هستید و باران شروع به باریدن کرده و به دنبال آن رعد و برق بزرگی همه محیط را روشن میکند و محل اختفای شما در بین بوته ها و درختان لو میرود و تمام موجودات آنمنطقه به سمت شما حمله ورد میشوند!

این میزان دقت سازندگان در طراحی بی نظیر هوش مصنوعی است که در زمان خود و حتی تا زمان حال حاضر بی نظیر است. در واقع این بازی یک نوع زندگی مجازی درون Zone با تمام شرایط مختلف و یک سیستم اکوسیستمیک بسیار جالب و زیباست که روح بازیباز را نوازش میکنند.

بخش سوم: داستان نسخه های مختلف استالکر (Stalker)

الف: استالکر: سایه چرنوبیل (S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl)

داستان بازی استالکر سایه چرنوبیل (S.T.A.L.K.E.R Shadow of Chernobyl)

داستان Stalker: Shadow of Chernobyl بسیار پیچیده و پر است از پیچ و خم های داستانی است . پیچ و خم ها تا حدی است که دلیل وجود موسسه (C- Consciousness) در بازی مشخص نبود و توضیحاتی هم راجع به ماموریت ها و علت برخی رویداد ها داده نمیشود. این نسخه دارای پنج پایان ناب و بی نظیر است که منطبق بر داستان اصلی بازی است. در این بازی منطقه رادیو اکتیو شامل انسان ها، گیاهان، حیوانات و .. است و همانطئر که قبلا گفتیم به منطقه The Zone معروف است. در این بازی شمادر نقش Marked On بازی میکنید.

طبق داستانی که در بالا خواندید شما به عنوان یکی از استاکرها برای یافتن اشیای ارزشمند به منطقه The Zone سفر میکنید. منطقه ای خطرناک در بازی که محل تبعید بسیاری ازدزدان و زندانی ها و قاتلین فراری است و به گروه ها و دسته های مختلف تقسیم شده اند. شما درنقش یکی از این افراد قرار میگیرید که به دلیل بیماری فراموشی (Amnesia) نام خود را به خاطر ندارد و در بین آشنایان و افراد مختلف با نام Marked On شناخته میشو. هدف او یافتن هویت واقعی خود و استاکری است که میخواهد انتقام خود را از او بگیرد.

البته او قصد دارد بفهمد که در راکتور شماره ۴ چه میگذرد و برای بقا هم باید به شکار غنائم و اشیای قیمتی برود تا با فروش آنها بتواند زندگی کند. داستان این نسخه بیشتر حول و محور همین موارد است و ادامه آن در مقدمه هایی روایت میشود که برای این بازی منتشر شده است.

ب: استالکر: آسمان پاک (S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky)

داستان بازی استالکر آسمان پاک (S.T.A.L.K.E.R Clear Sky)

در بازی Stalker: Clear Sky، بازیباز در نقش یک استاکر که دارای فراموشی و بیماری آمنسیا است و با نام مستعار «Marked ON» معرفی شده ظاهر میشود که در PDA خود فقط یک پیغام داشت :«Kill Sterlok». پس از شروع بازی به این نتیجه میرسیم که Marked ON خود Sterlok است که به ماموریت کشتن خودش گماشته شده است! در این بازی با توجه به روند بازی با پنج پایان مختلف مواجه میشویم که همه آنها به قلب نیروگاه اتمی چرنوبیل و پایگاه موسسه CC و دستگاه خودآگاهی (یا کنترل و شست وشوی مغز) میرسند.

در ابتدای بسته الحاقی Stalker: Clear Sky شاهدیم که داستان بازی از دید یک استاکر مستقل به نام Scar روایت میشود که وظیفه اش بردن پنیج دانشمند نه چندان شجاع در منطقه ای نزدیک Zone بود. اما ناگهان بر اثر تشعشعات موجود در میدان های مغناطیسی حاصل از رادیو اکتیو، انفجاری شدید رخ میدهد که همه افراد به غیر از Scar کشته میشوند. Scar بیهوش میشود و بعد از به هوش آمدن خود را در پایگاه گروهی میبیند که Clear Sky نام دارد و فرمانده آنها Lebedev است.

Lebedev به Scar میگوید که همه افراد گروه شما مرده اند و فقط شمایید که به طرز معجزه آسایی زنده ماندید. سپس توضیحاتی کلی راجع به گروه Clear Sky میدهد و میگوید که آنها سال هاست به صورت مخفیانه در پی یافتن راهی برای بازگرداندن امنیت و سلامت به منطقه Zone هستند و سعی دارند از طریق هر راه علمی و عملی ممکن، آلودگی منطقه Zone را کاهش دهند. بعد از این توضیحات به این نکته اشاره میکند که انفجار فوق حاصل نزدیک شدن بیش ازحد انسان ها به مرکز Zone است و Zone در قبال نزدیک شدن انسان ها به مرکزش، حالت تدافعی ایجاد میکند.

ج: استالکر: ندای پریپیات (S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat)

داستان بازی استالکر ندای پریپیات (S.T.A.L.K.E.R Call of Pripyat)

حوادث داستان بازی Stalker: Call of Pripyat مدت کوتاهی پس از پایان بازی Shadow of Chernobyl آغاز میشود. پس از کشف مسیری باز به سمت مرکز Zone ، نیروهای دولتی تصمیم میگیرند عملیاتی با اسم رمز منطقه آتش را در مقیاسی بزرگ و برای به کنترل در آوردن منطقه مورد نظر اجرا کنند. با توجه به طرح عملیات، نقشه ها به قلمرو و مکان های غیر عادی و … تقسیم میشوند و با علامت گذاری منطقه نیروهای دولتی عملیات را شروع میکنند.

با وجود آماده سازی دقیق و اطلاعات مناسب از منطقه توسط نیروهای دولتی، عملیات با شکست مواجه میشود و پنج بالگرد جنگی در این عملیات سقوط میکند. سپس به منظور جمع آوری اطلاعات و دلایل شکست دولت مرکزی اوکراین فرستاده ای ویژه را به منطقه میفرست. در همین حین Major Degtyarev (قهرمان بازی) برای جمع آوری اطلاعات به سمت محل های سقوط پنج بالگرد میرود و متوجه این نکته میشود که علت سقوط این بالگردها میدان های مغناطیسی قوی موجود در اطراف منطقه Zone بوده است نه استاکر های موجود در منطقه.

در یکی از بالگردها او یک حفره فرار پیدا میکند و بعد از برسی آن متوجه میشود که افراد بالگرد به سمت تونلی زیر زمنی در منطقه پریپیات (Pripyat) رفته اند. این تونل تنها راه فرار از منطقه است. Major Degtyarev با تشکیل یک تیم، متشکل از Zulu و یکی از اعضای سابق به دنبال افرادی میرود که بعد از سقوط بالگرد زنده مانده و فرار کرده اند. سپس با کمک یک تکنسین فنی از منطقه پریپیات به نام Nitro موفق میشوند راه دسترسی به تونل این منطقه را پیدا کنند.

.

بعد از رسیدن به تونل و ورود به داخل آن متوجه گازهای سمی و موجودات جهش یافته ژنتیکی میشوند و قبل ازاینکه از تونل بیرون آیند، توسط این موجودات مورد هجوم قرار میگیرند. بعد ازخروج از تونل آنها با بازماندگان نظامی حاصل از سقوط بالگرد مواجه میشوند و پس از دستگیر کردن این افراد، آنها را نزد رهبر خود Colonel Kovalsky میبرند. این افراد نظامی مدام در حال درگیری با نیروهای Monolith (نیروهای مخفی دولتی) هستند و در همه جای شهر پخش شده اند و بر اثر درگیری های به وجود آمده تلفات سنگینی داده اند.

یکی از اهداف اصلی قهرمان بازی پیدا کردن آزمایشگاه مخفی X-8 نیروهای شبه دولتی و تمامی اسناد محرمانه مربوط به آن است که داستان این ادامه را بسیار جذاب کرده است. Call of Pripyat با اینکه نسخه جانبی است اما از داستانی غنی همانند نسخه اصلی بهره میبرد و صد البته سوال های زیادی را بی پاسخ میگذارد که شاید در S.T.A.L.K.E.R 2 که امیدواریم به زودی عرضه بشود، جواب تمامی این سوالات داده شود.

البته استدیو این بازی منحل شده و اعضای اصلی آن همانطور که گفتیم استدیوی جدیدی تحت عنوان ۴A Game تشکیل داده اند و به عنوان اولین بازی خود که در واقع حاصل اتمسفر یک سری استالکر است، سری عناوین Metro را منتشر کرده اند. با این حال تریلر سینماتیکی که در بالا مشاهده میکنید، مربوط به Stalker 2 است که امیدواریم دیگر به تاخیر نخورد.

بخش چهارم: زندگی نامه شخصیت های بازی استالکر (Stalker)

الف: زندگی نامه شخصیت استرلوک (Strelok)

زندگی نامه شخصیت استرلوک (Strelok)

استرلوک (Strelok) یکی از پیشکسوتان بازی استالکر (Stalker) است. این کاراکتر در هر سه نسخه بازی حضوری پررنگ داشته و احتمال حضورش در Stalker 2 دور از ذهن نیست. استرلوک و دوستانش یکی از با تجربه ترین و معدود استالکرهای بازی هستند که داستان های زیادی در مورد منطقه Zone میدانند و مدت هاست که در کنار این نیروگاه زندگی میکنند و حرف های زیادی برای گفتن دارند. او خیلی زود شروع به کسب تجربه کرد و برای این کار جزو اولین افرادی بود که برای پیدا کردن مصنوعات (Artifacts) به Zone رف.

استرلوک طی یکی از گشت و گذار هایش، موفق به یافتن نقشه ای از شهر زیر زمینی مخفی، واقع در منطقه پریپیات (Pripyat) میشود. او با درک اینکه شاید ورود به این منطقه مخفی، باعث شود از دست امواج ذهنی، رهایی یابد به نیروگاه اتمی چرنوبیل بر میگردد و شروع به جمع آوری یاران خودی برای ورود به این منطقه میکند. بعد از جمع آوری یاران خودی، برای اولین بار به Zone یورش بردند که ناموفق بودند. در همین زمان هم Ghost ،Fang و Strelok در حال نفوذ به مرکز کنترلی بودند که با دربی رمزدار و محافظت مواجه میشوند و ناکام می مانند.

طی یک عقب نشینی، نیروهای مخفی دولتی به وسیله دستگاه های موسسه خود آگاهی (C- Consciousness) از حضور آنها آگاه شدند و گروهی را برای کشتن آنها فرستادند و طی درگیری به وجود آمده استرلوک  به شدت آسیب دید و توسط دو نفر از دوستانش برای بهبود نزد پزشک برده شد. در حالی که استرلوک تحت مراقبت پزشک است، Ghost و Fang در جستجوی راهی برای دور زدن و پیدا کردن رمز عبور ورود به درب فولادی  برای ورود به شهر زیر زمینی مخفی هستند و بالاخره پس از تلاش های زیاد، موفق به یافتن دو رمز گشا میشوند.

استرلوک (Strelok) یکی از پیشکسوتان بازی استالکر (Stalker)

یکی از آنها توسط استرلوکبه عنوان پاداش برای نفوذ مخفیانه به منطقه گروگان گرفته میشود. همانطور که گفتیم ذهن استرلوک به وسیله دستگاه های خودآگاهی شستشو داده شده و افراد مخفی او را کنترل میکنند. یکی از مشکلات عمده استرلوک این است که نه از هویت واقعی خود خبر دارد و نه از اسمش. به همین دلیل بر بازوی خود نام Stalker را هک کرده تا یادآور گذشته و شخصیتش باشد. البته هدف اصلی از کنترل ذهن S.T.A.L.K.E.R ها نابودی دیگر همنوعان آنها برای جلوگیری از ورودشان به منطقه و انجام آزمایش های کنترل مغز از راه دور بود.

شستشوی مغزی و نداشتن هیچ گونه خاطراتی از منطقه Zone (علی رغم میل باطنی برای پیدا کردن خاطرات و دوری از ناهنجاری) باعث شده تا استرلوک با سرعت زیاد شروع به قطعه قطعه کردن خاطرات خود، برای فهمیدنش کند. به همین دلیل برای پیدا کردن محتوا و خاطراتی جدید از خود و گذشته اش به منطقه Zone میرفت. استرلوک هر طور که شده میخواهد به وسیله تحریک مغزی از فراموشی و خود آگاهی نجات پیدا کند، به همین دلیل تصمیم میگیرد به کمک پرفوسور Sakharov و Kruglov برای انجام پروژه های تحقیقاتی به منطقه Yantar برود.

استرلوک برای امنیت خود مجبور به استفاده از محافظی کاملا کاربردی، روانی است تا او را در مقابل دستگاه Kaymanov emitter که در آزمایشگاه X16 و X19 قرار دارد و دارای سپر تحریک مغزی و بسیار مخرب است محافظت کند. بعد از شروع سفر و پس از ساعاتی، او به آزنایشگاه های فوق میرسد و ناگهان جسد Ghost را در آزمایشگاه X16، پس از غیر فعال کردن دستگاه Kaymanov emitter پیدا میکند. وظیفه دستگاه Kaymanov emitter کنترل خودآگاهی افراد و هدایت آنها به سمت کارهایی مختلف است که مسئول مرگ Ghost هم میباشد.

ذهن استرلوک به وسیله دستگاه های خودآگاهی شستشو داده شده

بعد از این حادثه استرلوک تصمیم به فرار از X16 میگیرد که با اسناد و مدارک Ghost مواجه میشود و در نهایت متوجه این نکته مهم میشود که او عضو گروهی است که به آن S.T.A.L.K.E.R میگویند و در صفحات بعد این راهنما به اطلاعاتی در باره دکتری میرسد که در مخفیگاه زیر زمینی آنها در Agroprom حضور داشت. بعد از رسیدن به راه خروج، ناگهان انفجاری رخ میدهد که باعث بیهوشی استرلوک شده و پس از به هوش آمدنش دکتر و دیگر اعضای گروه را میبیند که بالای سر او ایستاده اند.

سپس اطلاعاتی از واقایع و اتفاقات اصلی را به او میدهند و متوجه این نکته میشود که دستگاه کنترل ذهن در آزمایشگاه ساخته شده (داخل یک تابوت قرار دارد و با یک رسیور توسط Fang مونتاز شده) و میتواند این دستگاه را در منطقه پریپیات و در یکی از اتاق های هتل پیدا کند. همچنین توضیحاتی راجع به نام استاکر به او میدهند و میگویند که او را برای هدفی خاص مورد آزامایش قرار داده اند. بعد از این اطلاعات مهم، استرلوک با به خاطر سپردن آنها به سمت شمال شهر و جایی که تحریک کننده های مغزی هستند، حرکت میکند و در بین راه موفق میشود بر امواج مغزی ساطع شده از دستگاه و نیروهای مخفی غلبه کند و به منطقه پریپیات میرسد.

بعد از اینکه به منطقه مورد نظر میرسد به سمت هتل میرود و با جسد Fang روبرو میشود که در کنار رسیور ارسالی امواج مغزی در هتل رها شده است. استرلوک سپس با کمک چند استالکر دیگر راه خود را به سمت Chernobyl NP (مرکز نیروهای شبه دولتی) تغییر میدهد. بعد از رسیدن منطقه چرنوبیل با انبوهی از سربازانی که از راه دور کنترل مغزی میشوند مواجه میشود. سربازانی که از عوامل Spetsnaz و همراه با سلاح های APCs و توپ های ۸۰ میلیمتری از منطقه محافظت میکنند.

شستشوی مغزی و نداشتن هیچ گونه خاطراتی از منطقه Zone

استرلوک پس از درگیری مختصر و پراکنده با مدافعین شبه دولتی، به همراه یارانش با نیروهای محافظ نیروگاه درگیر شده و موفق میشود به راکتور شماره چهار نیروگاه نفوذ کند. این در حالی است که ناپایداری و تشعشعات سمی در راکتور شماره سه در حال افزایش است و هر لحظه امکان منهدم و انفجار راکتور شماره سه وجود دارد. بعد از درگیری های پراکنده حول محور دربی که قبلا قفل بود، استرلوک و یارانش این بار موفق به شکست نیروهای مخفی محافظ میشود و باتلاش فراوان موفق میشود آنها را به عقب نشینی وا دارد.

اما همچنان با دربی قفل شده روبرو است که توان بازکردنش را ندارد. بعد از اینکه نیروهای مخفی فشار بیشتری به استرلوک و یارانش می آورند، به فکر نابودی ژنراتور می افتد تا شاید بتوانند جلوی نفوذ آنها به منطقه نیروگاه را بگیرد و در نهایت ژنراتور را نابود میکنند. بعد از نابودی ژنراتور به یک هولوگرام مخصوص از نیروهای مخصوص میرسند که نشان میدهد احتمالا آنها هم در دام دستگاه های خودآگاهی گرفتارند. این هولوگرام پاسخ برخی سوالات استرلوک را میدهد.

سوالاتی از قبیل اینکه هدف برنامه کامیون های مرگ و انگیزه نهایی از برنامه خودآگاهی چه بود!؟ روی هولوگرام این جمله نوشته شده است: «یا به ما بپیوندید یا کشته شوید». استرلوک دومی را انتخاب میکند و مجبور میشود مجددا با نگهبانان و سربازان بجنگد. در آخر هم به نظر میرسد که استرلوک به کمک اسلحه قدرتمند AKS-74U موفق به فرار از منطقه میشود.

ب: زندگی نامه شخصیت فَنگ (Fang)

زندگی نامه شخصیت فَنگ (Fang)

Fang عضوی از گروه استرلوک و یکی از نزدیکترین دوستان او به شمار میرود. Fang مشکل لکنت زبان داشت. با این حال با لکنت زبانی خفیف راجع به خودش صحبت میکرد. شاید دیگر استالکرها با حضور او ناراحت شده باشند، ولی در کل او را به عنوان یک پسر سطحی نسبت به مسائل و حوادث روز در نظر گرفتند. علاوه بر این موارد، Fang یک نابغه فنی در زمینه الکترونیک، رمز گشایی و مونتاژ کاری بود که حادثه درب آهنین منطقه پریپیات برایش پیش آمد. او پس از یکی از سفرهای تفریحی اش به Zone با دکتر و Ghost آشنا شد و همانجا بود که به گروه استرلوک پیوست.

البته این احتمال هم وجود دارد که او به عنوان یک عضو مخصوص و کمکی به گروه استرلوک پیوسته باشد. قبر Fang در منطقه پریپیات قرار گرفته است. او در درگیری با نظامیان دولتی به همراه استرلوک کشته میشود. هرچند استرلوک توانست از آن درگیری جان سالم به در ببرد و زنده بماند. درگیری ای که به دستور استرلوک شروع شد و موجب شد تمام استالکرهای گروه کشته شوند. بدن Fang در انبار ارتش در منطقه پریپیات قرار دارد. البته این احتمال که او همراه Ghost از منطقه پریپیات فرار کرده بود هم وجود دارد.

برخی احتمالات از مرگ او توسط یک تک تی اندازحرفه ای در منطقه پریپیات میگوید و برخی هم آن را تکذیب میکنند. بعد از دفن Fang بسیاری از لوازم مخصوص او را هم به همراه جسدش دفن کرده اند که از جمله آنها میتوان به اسکلت مخصوص PNB-4UZ و هدیه ای که از مادرش به یادگار داشت اشاره کرد. در نسخه Clear Sky شاهدیم که Fang همراه با استرلوک و Ghost از طریق راه های زیر زمینی موفق به رسیدن به منطقه ممنوعه نیروگاه هسته ای چرنوبیل میشود.

بدن Fang در انبار ارتش در منطقه پریپیات قرار دارد.

بعد از رسیدن به نیروگاه آنها موفق به دور زدن دستگاه تحریک کننده مغز میشود و سپس از یک در بزرگ رمز شده عبور میکنند ولی توسط یک درب قفل شده دیگر متوقف میشوند، دربی که با یک قفل کلیدی پیشرفته ایمن سازی شده است. بعد از اینکه موفق به عبور از در نمیشوند، عقب نشینی میکنند و در سر راه هم بدون اینکه به دستگاه تحریک امواج مغزی که یک فوران چاه نفت پر قدرت را به راه انداخته بود، توجهی داشته باشند، بسیاری از مصنوعات ارزشمند را بر میدارند.

پس از رسیدن نیروی دولتی مخفی و درگیری بین این دو گروه آنها موفق به فرار میشوند، در صورتی که استرلوک زخمی شده و برای مراقبت نزد دکتر میرود. بعد از آن Fang تصمیم میگیرد قطعات الکترونیکی پیدا کرده را طوری قرار دهد تا بتواند رمز در را باز کند. Fang برای باز کردن در با قطعات الکترونیکی نیاز به سرب داشت و این در حالی بود که مدام تحت تعقیب Scar قرار داشت. زیرا او وسیله ای از Lebedev داشت که متعلق به Sidorovich و Chekhov بود. Lebedev فرمانده گروه Clear Sky و کسی است که Scar را بعد از یک انفجار شدید از تشعشعات اتمی نجات میدهد.

Fang این وسایل را از جایی که برای جمع آوری قطعات الکترونیکی رفته بود، پیدا کرده بود. Fang همچنان در حال باز کردن قفل درب راکتور شماره چهار نیروگاه بود که ناگهان انفجاری رخ داد و او مجبور شد برای باز کردن در از راه دیگری اقدام کند. Sidorovich رهبر چاق و نه چندان خوش اخلاق گروه Loners است. همان گروهی که در ابتدای نسخه اصلی بازی استرلوک را نجات میدهند. اغلب افراد این گروه صلح طلبند و از طرف نیروهای ارتش بسیار تحت فشارند. او برای به دست آوردن قطعات مورد نیازش مجبور شد لباسش را تغییر داده و خود را شبیه راهزنان زیر زمینی کند.

یادداشت های Fang در سه منطقه مختلف نزدیک Yanov پیدا میشود

برای این کار به بازار فروش اجناس دست دوم زیر قیمت میرود و موفق میشود قطعه الکترونیکی مورد نظر خود را بدست آورد. در نسخه بعدی بازی یادداشت های Fang در سه منطقه مختلف نزدیک Yanov پیدا میشود. این یاداشت ها نکاتی مهم را در مورد باز کردن درب رمز شده توضیح میدهد. در یکی از این یادداشت ها استرلوک سمت چپ دستگاه خودآگاهی، اسلحه پرقدرت lucky SGI-5k را پیدا میکند که Fang در یاداشتش توضیح داده که آن را به Ghost داده است. آنها با استفاده از این سلاح هم موفق با باز کردن در نمیشوند.

قبر واقعی FANG در روستای خون آشامها واقع شده است. مهمترین نشانه قبر او کلمه «Клык» یا «Fang» است که در مرکز سنگ قبرش نوشته شده است. البته در بازی Shadow of Chernobyl به بازیباز نشان داده میشود که قبر او در انبار نظامیان ارتشی است نه در منطقه پریپیات. با بالا بردن رزولوشن گرافیکی خود میتوانید کلمه روسی «Клык» بر روی صلیب موجود در قبر ببینید. این کلمه در زبان روسی از خانواده سگ گرفته شده و مفهوم آن سگ های شکاری است که مدام در حال گردش اند و در زبان روسی هم اصطلاحاً «Fang» خوانده میشود.

علاوه بر این روی قبرش تاریخ مرگ او بین سال های ۱۹۷۱/۲۰۰۸ نوشته شده که در تضاد با درگیری و گلوله خوردنش در انبار ارتش مخفی است. هنوز دوستانش اطلاع دقیقی از محل قبر او ندارند. ولی توصیفی که آنها دارند این است Fang در یک منطقه از پریپیات به خاک سپرده شده و تمام داشته هایش را هم با خود برده است. البته ممکن است در بازی شخصیتی مخفی و مرموز وجود داشته باشد که نمیخواهد محل قبر او مشخص شود. با این حال این موارد به معنای داستان ناتمام بازی نیست.

بخش پنجم: تاریخچه استالکرها 

استالکر (Stalker) مخفف کلمات «Scavengers, Trespassers, Adventurers, Loners, Killers, Explorers, Robbers» است. استاکر یا استالکر در واقع لقب یا اسم خاصی برای کسی نیست. نام گروه های مختلفی است که در مناطق ممنوعه دارای مواد سمی رادیو اکتیویته حضور دارند. این نام از طرف دولت اوکراین به این افراد داده شده است. اولین بار که دولت از حضور چنین افرادی در منطقه نیروگاه چرنوبیل اگاه شد تاریخ ۱۷ آگوست ۲۰۱۰ میلادی بود. زمانی که نیروهای دولتی یک اردوگاه متعلق به گروه های معروف به استالکر را کشف کردند.

بعد از این کشف و در سال ۲۰۱۱ طی خبرهای مختلف اعلام شد که زندگی در منطقه ممکن شده و افرادی در این مناطق حضور دارند. پس از آن بود که مردم به طور غیر قانونی و از سمت droves به سمت منطقه Zone حرکت کردند. در اصل این افراد که تعدادشان هم زیاد بود توسط دولت نادیده گرفته شدند. اما باگذشت زمان و کشف اشیاء با ارزش (که به دلیل انفجار هسته ای و برخورد مواد رادیو اکتیو با دیگر مواد به وجود آمده بودند) دولت مجبور به واکنش شد و دستور به قرنطینه کردن منطقه ای به ابعاد ۳۰ کیلومتر مربع داد.

با اینکه نیروهای دولتی منطقه را محاصره کرده ا اند، اما جمعیت استالکرهای موجود در منطقه چرنوبیل در واقعیت تا به امروز در حال رشد است و میتوان این طور نتیجه گرفت که این رشد به دلیل حضور سربازان رشوه بگیر و فاسد در مرزبانی منطقه است که میتواند پیامدهای فاجعه باری هم داشته باشد. در منطقه Zone استاکر ها بیشتر از اینکه یک حرفه ای باشند یک معامله گر ماهرند و مانند دیگر ساکنین منطقه نیستند. حتی اگر به طور غیر قانونی در منطقه ساکن باشند.

ناحیه the Zone در استالکر

البته ساکنین منطقه Zone به آنها دزدان مرزی میگویند، هرچند که مقامات نام آنها را استالکر گذاشته اند. استالکرها دو قانون کلی دارند:

گروه های استالکر این قوانین را فقط در منطقه هایی که مشخص کرده اند اجرا میکنند و سایر مناطق جزء این قوانین نمیشوند. این اشیا و وسیله ها شامل قاچاق اشیاء رادیواکتیو و ناشناس از منطقه است که بسیار برای سلامتی انسان ضرر دارد و آنها این سبک زندگی را قبول کرده اند و هر کسی که در برنامه آن ها مداخله کند را از پای در می آورند. این گروه ها با تجاوز به مناطق ممنوعه در حال به وجود آوردن بحرانی زیست محیطی و بزرگتر از انفجار نیروگاه هسته ای هستند.

در واقع آنها با این کارشان اشیاء آلوده به رادیواکتیو را به نقاط غیر آلوده منتقل میکنند و با قیمت گزافی میفروشند و آلودگی را هم گسترش میدهند. بر همین اساس دولت نیروهای ویژه ای را تحت نام نیروهای مخفی به منطقه اعزام کرده و بارها این گروه ها با هم درگیری هایی داشته اند و بسیاری از استالکرها هم در این میان جان خود را از دست داده اند. البته به صورت غیر مستقیم این افراد با تجربه و کارآزموده ترین افرادی هستند که میشود از آنها در خدمت سربازی و جمع آوری اسناد و مدارک موجود در منطقه و نیروگاه استفاده کرد.

بدون کمک استالکرها به هیچ وجه نمیتوان منابع و اشیای ارزشمند منطقه را جمع آوری کرد و حتی نمیتوان دانشمندان مختلف را برای گرد آوری اطلاعات مفید علمی راهی منطقه Zone کرد. زیرا افراد معمولی به ساعت ها آموزش برای این کار نیاز دارند و اغلب آنها روحیه بسیار پایینی برای ورود به منطقه سمی و رادیواکتیویته با موجودات جهش یافته دارند. استالکرها دلایل زیادی برای ورود به منطقه دارند: برخی برای سود، برخی به دنبال ماجراجویی، برخی برای رهایی از دنیای شهری و ساختمان های بلند، برخی برای فرار از قانون و برخی دیگر هم به دلایلی کاملاشخصی وارد این منطقه میشوند.

نکته مهم این است که مجرمین سابقه دار را میتوان در بین تمامی افراد و گروه های استالکر حاضر در منطقه پیدا کرد. هرچند برخی از این جنایتکاران و راهزنان زندگی جدید و خطرناکی را برای خود آغاز خواهند کرد.زاستالکرها دارای گروه های مختلفی هستند که در بازی هر کدام در بخش خاصی از نقشه حضور دارند.

گروه های موجود در بازی استالکر (Stalker)

نکته: به هیچ عنوان نمیتوانید در بازی عضو گروه های Renegades و Military شوید.

گروه اول: Loners: رهبر این گروه پیرمرد چاق و خرفتی به نام Sidorovich است. این گروه همان گروهی است که در ابتدای نسخه اصلی بازی Sterlok را نجات میدهند. اغلب افراد این گروه صلح طلبند ولی از طرف نیروهای ارتش تحت فشارند.

گروه دوم: Clear Sky: این گروه گروه اصلی بازی است که حوادث و خط داستانی بازی زیر پرچم این گروه است. در واقع شخصیت اصلی بازی همواره تحت نظر این گروه است و شما هیچ وقت دشمن این گروه نخواهید شد.

 گروه سوم: FreeDom: این گروه تنها دشمن خونینش ارتش است و به غیر از ارتش با گروه های دیگر هیچ مشکلی ندارد. این گروه به استاکر های فراری یا گم شده ازدیگر گروه ها و به اعضای روه Loners پناه میدهد. به این گروه daredevils یا آنارشیست هم میگویند. آنها اعلام کرده اند برای دسترسی آزاد به تمامی منطقه Zone خود را آماده مبارزه با تمامی گروه ها کرده اند و به همین دلیل مدام در حال درگیری با واحد های Military Stalkers و ارتش هستند و این درگیریها را جزو وظایف خود میدانند.

این مبارزان راه آزادی بر این باورند که اطلاعات مهم منطقه نباید از مردم و دنیای خارج پنهان بماند و قصد اصلی آنها بر ملا کردن اسرار و مدارک مهم دولتی موجود در منطقه است.

گروه چهارم: Duty: این گروه وظیفه اصلی خود را در پاک سازی کامل Zone میداند و برای عمل هم دست به انجام هر کاری میزند. این گروه میانه خوبی با سه گروه قبلی ندارد، اما کم پیش می آید که با ۳ گروه بالا درگیر باشند.

گروه پنجم: Military: این گروه همان ارتشی ها و نیروهای محاصره کننده منطقه هستند و نابودی هر استاکر در منطقه در راس اهدافشان است. ارتشی های دولت اوکراین در نسخه های متفاوت بازی رابطه ای متضاد با محافظین مرکز Zone یا همان Monolith ها داشتند.

گروه ششم: Renegades: این گروه یاغیان کار آزموده و با مهارت بالا در کار با انواع سلاح ها هستند که بر خلاف دزدان با هیچ گروهی، حتی به قیمت دریافت باج و خراج ماهانه هم صلح نمیکند و همانند دیوانه ها با تمام گروه های درونZone در حال نبرد برای بقا هستند.

گروه هفتم: Bandits: این گروه دارو دسته دزدان اشیاش قیمتی (Artifact) و پول استاکر های گروه های دیگرند. اصولا همه گروه ها با این گروه میانه خوبی ندارند، اما ارتش با آنها میانه خوبی دارد و گاهی از آنها به عنوان نیروی ضربتی سریع برای حمله به دیگر گروه ها استفاده میکند.

نمایندگان دنیای جنایت که به چند دلیل به سمت Zone آمدند:

کسب درآمد از فروش آثار باستانی، بی قانونی و خرید و فروش سلاح. منطقه Zone دارای تعدای زیادی از این اوباش و جنایتکاران است. بسیاری از این راهزنان و جنایتکاران با هم متحدند، با این حال هنوز هیچ سازمان و گروه رسمی در منطقه توسط انها تشکیل نشده است. دشمن اصلی این راهزنان استاکر های منطقه هستند که برای سب رتبه باید راهزنان و جنایتکاران را شکار کنند.

گروه هشتم: Stalkers: بسیاری از استاکر ها عضو گروه loners هستند و اغلب اوقت هم به کشف و جستجو در محیط میپردازند. آنها برای عضویت در گروه loners باید مقداری هزینه کنند که در نهایت باعث کاهش در آمد اصلی انها میشود. اعضای گروه loners علاقه زیادی به تک روی و انزوا و کارهای فردی دارند.

گروه نهم: Military Stalkers: گروهی از استاکر ها هستند که آموزش های ویژه برای حضور در Zone میبینند یا استاکر هایی که با ارتش برای حضور در منطقه قرار داد دارند. آنها دارای تجهیزات ویژه و توپ های سنگین هستند و به خوبی توسط ارتش حمایت میشوند. از این گروه بیشتر برای علل و بررسی فجایع مختلف منطقه و گشت در نشقه منطقه استفاده میشود. افراد این گروه معمولا به صورت تک یا پنج نفره به گشت زنی میروند و به استاکر های آزاد اجازه تحرک در منطقه را نمیدهند و سریعا با آنها درگیر میشوند.

گروه دهم: Dolg: گروهی که به وضوح بر نظم و انظباط نظامی تاکید دارد و زندگی تمامی اعضای آن بر اساس کد هایی است که به آنها داده میشود. در این گروه فقط نمایندگان بالارتبه حق مبادله اشیا و مدارک مهم با دنیای خارج را دارند. بر اساس برخی شایعات تمامی اشیاء مکشوفه توسط اعضای این گروه به دانشمندان داده میشود. هر عضو گروه وظیفه مهمی در حفاظت از دنیای Zone دارد و اغلب فعالیت های آنها به نابودی موجودات جهش یافته منطقه و ذخیره و جذب استاکر ها برای برطرف سازی مشکلات روزانه منطقه خلاصه میشود. این گروه به مدت طولانی در جنگ و جدالی شدید با گروه Freedom بود.

گروه یازدهم: Monolith: این گروه بیشتر شبیه به یک فرقه مذهبی است. اعضای این گروه بر این باورند که در مرکز Zone کریستالی بیگانه وجود دارد که برای یکپارچگی و تکامل بسیار مفید است. اکثر استاکرها آنها را با تحقیر مینگرند و به آنها میگویند دیوانه. این گروه جلوی هر کسی که به سمت مرکز Zone در حرکت است را میگیرد و این کار آنها به خاطر ترس از دیگر استاکر ها برای نابودی مرکز Zone است. به همین دلیل مدام با گروه های مختلف در حال جنگ و خون ریزی اند. طبق شایعات این گروه دارای پایگاهیی بزرگ در نزدیکی منطقه Zone با تجهیزات و امکانات کامل است و تنها برخی از اعضای شناخته شده به ان دسترسی دارند.

گروه دوازدهم: Scientists: تحقیقات علمی پیرامون منطقه و ماهیت های موجود در آن و همچنین غارت اشیا مختلف از کارهای اصلی این گروه است. این گروه نمایندگان بدون واسطه دانشمندان هستند.

گروه سیزدهم: Mercenaries: مزدوران دیگر افراد حاضر در منطقه Zone هستند. آنها در کار خود بسیار حرفه ای اند . برخی از کارهایی که انها انجام میدهند:

کار آنها از پا در آوردن استاکر های آموزش دیده و به سرعت میتوانند گروه های کوچک را به طور کامل نابود کنند. مزدوران این ارها را در قبال دریافت پول هنگفت و یا اشیای با قیمت انجام میدهند. محل سکونت این گروه هنوز به صورت یک راز برای دیگر گروه هاست، اما میتوان آنها را در مناطق عمیق Zone پیدا کرد.

گروه چهاردهم: Mutants: استاکر های Zombified شده: آنها انسان هایی هستند که به دلیل تاثیرات زیاد رادیو اکتیو موجود در منطقه Yantar به این شکل در آمده اند. آنها کاملا دیوانه اند و در خیابان ها به صورت تنها پیاده روی میکنند. تعداد آنها در منطقه Zone بسیار زیاد است و برخی از آنها موفق شده اند خود را به مرکز Zone هم برسانند. غیر ممکن است کسی در این راه به آنها کمک کند. استاکر های Zombified به خوبی میتوانند از اسلحه خود استفاده کنند و به هیچ وجه در این زمینه احمق نیستند.

زمان برخورد با آنها عباراتی نامفهوم و عجیب را میشنوید که معنای خاصی هم ندارند. با وجود استاکر ها تعداد Zombified ها روز به روز در حال کاهش است. به عنوان یک قانون کلی آنها بسار وحشی و تهاجمی اند و اغلب به صورت گروهی حمله میکنند.

گروه پازندهم: Poltergeist: موجوداتی عجیب و خارق العاده که تنها در اعماق زمین و در منطقه Zone پیدا میشوند و عمدتا در کنار ساختمانهای خراب زندگی میکنند. در باره منشاء آنها هیچ اطلاعاتی در دسترس نیست. هر چند شایعات مختلف حاکی از آن است که ارواح استاکر با استفاده از امواج رادیو اکتیو ضربات مهلکی را به این موجودات وارد ساخته اند. مکانیسم ظاهری این موجودات مربوط به افسانه های poltergeist و با تنوع زیاد است. از زوزه هایی که به طور منظم شنیده میشود تا خنده های اتشین این موجودات که در همه جا شنیده میشود.

متاسفانه تمام اطلاعات موجود در رابطه با این موجودات از داستان های مبهم و مشکوک سرچشمه میگیرد و اطلاعات دقیقی از آنها در دست نیست.

گروه شانزدهم: Snork: به نظر میرسد که این موجودات بیشتر در مناطق انسانی حضور دارند. با این حال دشوار است فکر کردن به شرایطی که یک انسان به یک حیوان نفرت انگیز تبدیل شده. Snork ها موجوداتی دیوانه اند مجبور به یک زندگی حیوانی شده اند و متفاوت با دیگر هیولاهای گوشتخوار منطقه اند. این موجودات به صورت چهارپا حرکت میکنند (در واقع از دستان خود هم به عنوان پا استفاده میکنند) و برای پیدا کردن طعمه خود زمین را بو میکشند و بعد از پیدا کردن آنها با صدایی شبیه خرناس کشیدن به روی هدف میپرند و طعمه را قربانی میکنند.

آنها شکار برای شکار همه چیز را به دقت محاسبه میکنند و هدف خود را قبل از شکار مطالعه میکنند. ماهیچه های قدرتمند به آنها اجازه پرش هایی بلند برای شکار میدهد و آرواره های قدرتمند آنها میتواند در کسری از ثانیه بدن حریف را خرد کند. Snork ها برای مخفی کردن خود بسیار هنرمندانه از لباس های ارتش استفاده میکنند. Snork ها خودشان این نام را برای خودشان انتخاب کردند و یکی از دلایل این نام بر میگردد به لوله های مخصوصی که بر دهان آنها متصل است و آنها را قادر میسازد تا زیر اب به راحتی نفس بکشند.

کارهای ساخته شده از روی داستان اصلی بازی استالکر

رمان پیک‌نیک کنار جاده (Roadside Picnic) که به فارسی هم ترجمه شده

بازی های ساحته شده بر اساس حادثه چرنوبیل

افراد واقعی که نام خود را استالکر گذاشته اند

مجموعه ای بی نظیر از بهترین موزیک های بازی

چهارده موزیک اورجینال و منحصر به فرد از بازی که به صورت دیسک و توسط سازنده عرضه شده را میتوانید به صورت رایگان دریافت کنید. تمامی موزیک ها با فرمت با کیفیت بالای ogg و با سایزهای متغیر ۱۶۰ kb/s در این مجموعه عرضه شده اند. در صورت وجود مشکل در پخش موزیک های زیر میتوانید از پخش کننده Foobar player استفاده کنید.

۰۱ Mutation (music by MoozE
۰۲ Dead Cities Pt.2 (music by MoozE
۰۳ Radwind Pt.1 (music by MoozE
۰۴ Tunnels (music by MoozE
۰۵ The Thing (music by MoozE
۰۶ S.A.D. (music by MoozE
۰۷ Cold/Freezing Out (music by MoozE
۰۸ Zone Triggers (music by MoozE
۰۹ Radwind Pt.2 (music by MoozE
۱۰ Sleeping In Ashes v.2 (music by MoozE
۱۱ Rads Pt.1 (music by MoozE
۱۲ Dirge for the Planet (lyrics by O.Yavorsky, music by FireLake
۱۳ Fighting unknown (music by FireLake
۱۴ Against the ionized odds (music by FireLake

کتابچه و رمان بازی استالکر

استالکر (Russian Машина желаний) با نام ماشین مورد علاقه.

این رمان توسط Boris و Arkady Strugatsky و بر اساس پیش نویس فیلم نامه اولیه فیلم استالکر نوشته شده است و در نگارش آن از رمان سال ۱۹۷۲ Roadside Picnic (پیکنیک کنار جاده) برداشت هایی آزاد داشته. این رمان بلند سال ۱۹۸۱ توسط Svetlana Delmotte به زبان فرانسه و توسط Kjell Rehnström و Sam J. Lundwall به زبان سوئدی ترجمه و چاپ شده است.  در همین زمینه کتابچه و رمانی دیگر منتشر شده که در اینترنت به صورت رایگان و ازاد در دسترس است که با جستجوی کلید واژه های بالا میتوانید آنها را پیدا کنید.

خروج از نسخه موبایل