۱۰ بازی برتر سبک مخفی کاری را بهتر بشناسید

10 بازی برتر سبک مخفی کاری را بهتر بشناسید

10 بازی برتر سبک مخفی کاری را بهتر بشناسید

در تاریخچه بازی‌های ویدئویی، برخی عناوین موفق شده‌اند مشخصه مخفی کاری را به شکلی چشم گیر تر و جذاب‌تر پیش روی کاربران قراردهند. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، هیچ عنوانی نمی‌تواند مشابه با بازی‌های ژانر مخفی کاری، احساسات بازیباز را برانگیزد. در این دسته از بازی‌ها به صبر، استراتژی و تاکتیک خاصی نیاز خواهید داشت و هر آنچه که بدون تبعیت از این موارد توسط گیمر به مرحله اجرا درآید با تنبیه شدید و احتمالاً توجه و حملات همه جانبه دشمن روبرو خواهد شد.

در این قسمت قصد داریم ۱۰ بازی برتر سبک مخفی کاری را به شما معرفی کنیم. عناوین خوش ساختی که سال‌هاست میهمان خانه‌ها هستند و برخی دیگر برای افرادی مثل من به خاطره‌ای فراموش نشدنی تبدیل شدند. نکته قابل ذکر این است که ترتیب بازی ها به معنای بهتر بودن آنها نسبت به دیگری نیست و صرفا برای نظم مقاله اینگونه نوشته شده‌اند.

بازی مخفی کاری Hitman 2: Silent Assassin

اولین عنوان در لیست ۱۰ بازی برتر سبک مخفی کاری متعلق است به Hitman 2: Silent Assassin است. در قالب حضور در فضای این بازی باید به صورت سایه‌ای از منظر دشمن مخفی باشید و با موقعیت شناسی مناسب، آن‌ها را از پا درآورید. در این بازی به مجموعه‌ای از راهکارها برای پیاده‌سازی اهداف خود دسترسی خواهید داشت اما گزینه ارجح شما پیانو وایر است که با استفاده از آن می‌توانید دشمن را خفه کرده و با او وداعی آرام و بی‌دردسر داشته باشید. هیتمن ۲ در دسته عناوین مخفی کاری قرار می‌گیرد اما این مشخصه در حدی نیست که شما از رویارویی مستقیم با دشمنان هراس آنچنانی داشته باشید. از منظری دیگر، قابلیت‌های شخصیت اصلی بازی به گونه‌ای است که نبردهای مسلحانه و رو در رو را به امری غیرضروری تبدیل می‌کند.

بازی مخفی کاری Batman Arkham Asylum

مطمئناً نمی‌توان لیستی از برترین بازی‌های سبک مخفی کاری را بدون اشاره به Batman Arkham Asylum تنظیم کرد. در این بازی شما باید به طور تمام و کمال از مهارت‌های خود استفاده کرده تا نیازی به رویارویی مستقیم با افراد شرور نداشته باشید. پس از این، فناوری‌های در دسترس بتمن به کمک شما خواهند آمد تا از شر این دشمنان خلاص شوید. شما با حرکت در سایه و تاریکی، ترس را به نیروهای دشمن القا خواهید کرد و پیش از حمله، تمامی حرکات آن‌ها را زیرنظر می‌گیرید. نکته قابل توجه در خصوص Arkham Asylum آن است که شما می‌توانید حملات خود را دقیقاً برپایه الگوهای حرکتی دشمن، طرح‌ریزی کنید.

بازی مخفی کاری Dishonored

در بازی مخفی کاری Dishonored گیمر باید پیمایش در شهر پرهیاهوی Dunwall را در قالب دید اول شخص و در دنیای باز محیط بازی، عملی سازد. تنوع موجود در طراحی مراحل بازی شما را ملزم خواهد کرد تا از ترفندهای خاص و مشخصی استفاده کرده تا جان سالم به در ببرید. یکی از بهترین ترفندها، حرکت دزدکی و آرام است که می‌تواند مانع از فرارکردن دشمن از دست شما شود. در دسته عناوینی با تم مخفی کاری، بازی‌های اول شخص به ویژه نمونه‌های جذاب، به ندرت به چشم می‌خورند. با این تفاسیر، اگر به دنبال تجربه بازی‌های این سبک از نگاه شخص اول هستید تهیه یک نسخه از بازی مخفی کاری Dishonored را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

بازی مخفی کاری The Last of Us

ژانر مخفی کاری را در کنار ژانر ترسناک با هدف مبارزه برای بقا قرار دهید تا به معجونی باورنکردنی دست پیدا کنید. نام این معجون می‌تواند The Last of Us باشد. در این بازی، عنوانی آخرالزمانی را شاهد هستیم که در آن باید در جستجوی امنیتی موقت و شکننده تلاش کنید. نکته قابل توجه اینکه در این مسیر، سلاحی به جز عقل و لباس‌های خود ندارید. در تمامی مراحل می‌توانید ترس از لورفتن و دستگیر شدن را با تمام وجود احساس کنید. این بازی دائماً شما را در شرایطی قرار می‌دهد که نیاز است به صورت دزدکی و زیرکانه راه خود را برای نجات پیدا کنید.

از معجون مخفی کاری The Last of Us چند مطلب خوب نوشتیم شامل «داستان کامل بازی The Last of Us»؛ «آیا The Last of Us 2 در راه است؟!» و «بررسی فنی بازی The Last of Us» که پیشنهاد میکنیم برای درک بهتر فضای بازی آنها را هم بخوانید.

بازی مخفی کاری Metal Gear Solid 2

به عنوان یکی از عناوینی که با حال و هوای کلاسیک‌تر در لیست ما جای گرفته است، Metal Gear Solid 2 با ژانر مخفی کاری عجین شده است. هیچ چیز بهتر از حرکت دزدکی و مخفیانه در جعبه کارتونی برای درامان ماندن از تروریست‌های خشن نمی‌تواند نمایشی جذاب را از این ژانر ارائه دهد. در این بازی باید از راهکارهای مختلفی نظیر پنهان شدن در قفسه‌ها، آویزان شدن از لبه‌ها و حتی خزیدن در داخل مجاری عبور هوا استفاده کنید تا خیلی آرام و بی‌سروصدا از موانع عبور کرده و با دشمن خود روبرو نشوید. فراموش نکنید که در صورت دستگیر شدن، دشمنان شما با استفاده از بی‌سیم از تیم پشتیبانی درخواست کمک کرده و در این صورت احتمالاً چاره‌ای جز تسلیم شدن نخواهید داشت.

بازی مخفی کاری Deus Ex: Mankind Divide

 

بازی مخفی کاری Deus Ex: Mankind Divided عنوانی عالی برای گیمرهایی است که به دنبال بازی‌های ژانر مخفی کاری به سبک و سیاق کاملاً اروپایی هستند. با خرید یک نسخه از این بازی، نیرویی درونی همواره شما را تشویق خواهد کرد تا در قالب حضور در محیط بازی، در پراگ حرکت کرده و با استفاده از گجت‌هایی که در اختیار دارید، به مبارزه غیرمستقیم با دشمن بپردازید. استفاده از قابلیتی به نام Icarus Dash به آدام جنسن شخصیت اصلی بازی این امکان را خواهد داد تا با سرعت باورنکردنی بتواند مسافتی محدود را طی کند اما این پایان کار نیست.

با به روزرسانی این قابلیت، جنسن می‌تواند از این ویژگی جذاب برای دسترسی سریع به نقاطی برای مخفی شدن یا حتی حرکت سریع و ناگهانی به سمت اهداف استفاده کند. این قابلیت، یکی از ابزارهای کلیدی برای فرار از مهلکه‌های بازی است. Deus Ex: Mankind Divided صرفاً یک مخفی کاری نیست و از بسیاری جهات میتوانیم آن را یک ماجراجویی نقش اقرینی اکشن بدانیم. اما حس ترس خاصی درون بازی دیده میشود که ممکن است بر اثر مشاهده فناوری و داستان مخوف بازی باشد. موضوعی که در مطلب «ناگفته های داستان بازی Deus Ex» به آن اشاره کردیم.

بازی مخفی کاری Alien: Isolation

مطمئنا تمامی افرادی که با فیلم Alien آشنایی دارند در زمره مشتاقان دنیای سراسر مخفی کاری بازی Alien: Isolation قرار می‌گیرند. خودم نیز؛ علاوه بر اینکه تمامی فیلم های این سری و در آرشیو دارم، تلاش کردم اکثر عناوین ساخته شده از روی فیلم و بخرم. هر چند معتقدم ساخت فیلم از روی بازی و برعکس همیشه دارای معایبی بوده، اما بازی مخفی کاری Alien: Isolation رو میتونم یه رده بالاتر از دیگر عناوین این خانواده قرار بدم که چاشنی دلنشین‌تری به همراه داره.

در قالب این بازی، خود را در محیط سفینه فضایی از کار افتاده مشاهده خواهید کرد. گیمر باید با بازبینی سیستم پشتیبانی حیات در این سفینه فضایی، آن را به وضعیت قبلی و آماده بهره‌برداری بازگرداند و البته این اقدام باید به نحوی انجام شود که توسط زنومورف به قتل نرسد. زنومورف به طور ناگهانی و بدون هشدار قبلی از مسیرهای تهویه هوا سر می‌‌رسد و حتی در صورتی که قصد داشته باشید مخفی شوید تا او موقعیت مکانی شما را ترک کند، او بار دیگر بازخواهد گشت و ترس و دلهره را در شما ایجاد خواهد کرد.

بازی مخفی کاری Watch Dogs

در نهایت به دنیای اورولوینی در بازی Watch Dogs می‌رسیم. اورولین (Orwellian) صفتی است که بیان کننده شرایط، ایده‌ها یا وضعیت اجتماعی است که George Orwell آن را تهدیدی برای جامعه‌ای آزاد و باز می‌داند. در این جهان، شهروندان تحت سلطه سیستم نظارت کامپیوتری آگاه بر همه چیز قرار گرفته‌اند. در دنیای واچ داگز، شما به مهارت‌های Aiden Pearce متکی هستید تا زنده بمانید. هر رویارویی، یک انتخاب را بر سر راه شما قرار می‌دهد. در قالب این شرایط می‌توانید رویارویی مستقیم با دشمن را در دستورکار قراردهید یا از گزینه نبرد غیرمستقیم و ایجاد شرایطی برای حواس‌پرتی دشمن و حرکت دزدکی و بی‌سروصدا برای رهایی از شرایط استفاده کنید.

بنابراین از نظری که توصیف کردیم؛ بازی Watch Dogs را میتوانیم یک مخفی کاری اکسن بدانیم. لازم به ذکر است که شما میتوانید داستان کامل بازی Watch Dogs را با کلیک بر روی لینک فوق بخوانید و از این بازی پر طرفدار لذت ببرید.

خروج از نسخه موبایل