بررسی کارت گرافیک GeForce GTX 1080 Ti Founders Edition

بررسی کارت گرافیک GeForce GTX 1080 Ti Founders Edition

بررسی کارت گرافیک GeForce GTX 1080 Ti Founders Edition

بالاخره کارت گرافیک GTX 1080 Ti پس از مدت ها شایعه حدود دو هفته پیش در مراسم GDC به صورت رسمی معرفی شد. پسوند Ti در این چند سال، اغلب برای کارت های به اصطلاح گل سرسبد «Flagship» انویدیا استفاده شده و حالا GTX 1080 Ti را میتوانیم گل سرسبد سری GTX 1000 انویدیا بدانیم. لازم به ذکر است که اصطلاح گل سرسبد «Flagship» در محصولات انویدیا به آخرین کارت های هر نسل اطلاق میشود و با کارت های پرچمداری که در ابتدای هر نسل و برای شروع یک نسل معرفی میشوند متفاوت است.

شاخص Ti در سه دهه گذشته خدمت زیادی به انویدیا کرده و این روند از GTX 780 Ti مبتنی بر سیلیکون GK110 شروع شده و به Titan Black رسیده که از همان ویفر «Die» و معماری «Architecture» مشابه استفاده میکرد. GTX 780 Ti از نظر شاخص پردازدش تک دقتی «Single Precision» عملکرد به مراتب بهتری را به نسبت کارت گرافیک تایتان ایکس اورجینال «Original Titan» ارائه میداد و حالا با عرضه کارت گرافیک GTX 1080 Ti نیز با همان داستان تکراری مواجه شدیم!

GTX 1080 Ti از سیلیکون GP102 استفاده میکند و به نسبت همین سیلیکون بر روی Titan X Pascal کمی محدود شده است. یعنی از تعداد SM و البته ۱ گیگابایت حافظه ویدئویی «VRAM» کمتر استفاده میکند. جالب است بدانید که مدتی است انویدیا تمرکز زیادی روی گسترش و بهبود دستورات پردازشی FP64 یا «Double-Precision» موجو د در هسته های کودا «CUDA» مربوط به محصولات سری GeForce کرده تا بتواند سیلیکون های قدرتمند و بزرگتری طراحی کند.

از موفق ترین نمونه این سیلیکون ها میتوان به سیلیکون مادر GP100 اشاره کرد که اولین محصولش تراشه گرافیکی Tesla P100 مربوط به HPC ها است که در آن از هسته های شتاب دهنده FP64 CUDA و حافظه های عجیب و غریب HBM2 استفاده شده که در مقاله «با دو تراشه گرافیکی Tesla P100 و Pascal GP100 آشنا شوید» در موردش صحبت کردیم. در معماری پاسکال «Pascal» و سیلیکون های رده بالایی همچون GP100 و GP102 در هر واحد از SM ها از هسته های کودا با قدرت پردازشی ۶۴/FP32 استفاده شده که هر کدامشان ۱/۲ نرخ قدرت پردازشی FP64 را برای ما فراهم میکنند.

برای یک مقایسه کوتاه کافی است بگوییم که این مقدار در نسل دوم معماری ماکسول «Maxwell» معادل ۱۲۸ عدد بود. به عبارتی حالا انویدیا با معماری پاسکال «Pascal» میتواند از دو بسته عملیاتی محاسبات اعشاری FP16 در کنار یک هسته کودا FP32 استفاده کند. هر چند استفاده از این بسته عملیاتی موجب افزایش قمیت تراشه های گرافیکی مبتنی بر سیلیکون GP102 شده، اما انویدیا همچنان اصرار بر استفاده از این بسته عملیاتی روی سیلیکون های رده بالایش دارد که البته برای کاربران خانگی کاربرد چندانی ندارد.

این مورد که شرح و تفصیلش طولانی است، در سیلیکون مادر GP100 به کار رفته و عموماً برای سیستم های ایستگاه های کاری و سرورها استفاده میشود. اما GP102 برای کاربردهای عمومی تر و سیستم های خانگی عرضه شده و میتواند عملکردی دو برابر بهتر از نسل قبلی را برای کاربر فراهم کند.

سیلیکون GP102 در اصل حدود ۱.۵ برابر بزرگتر از سیلیکون GP104 است و از ۲۲۴ واحد TMUs، مقدار ۹۶ واحدهای تصویرسازی «ROPs» و یک گذرگاه حافظه ۳۸۴ بیتی نسل GDDR5X با ۱۲ گیگابایت حافظه ویدئویی استفاده میکند که پهنای باندی معادل ۴۸۰ گیگابایت بر ثانیه را در اختیار Titan X Pascal قرار میدهد. این مقدار بر روی GTX 1080 Ti کمی تغییر کرده و واحدهای تصویرسازی «ROPs» از ۹۶ به ۸۸ عدد کاهش یافته اند و در بخش حافظه نیز ۱ گیگابایت از مجموع حافظه های گرافیکی سیستم به صورت فیزیکی از روی PCB حذف شده است.

GP102 اساساً همان GP100 منهای FP64 CUDA است که از ۳,۸۴۰ هسته FP32 با گذرگاه حافظه ۴۰۹۶ بیتی HBM2 استفاده میکند و نسخه ای متفاوت از GP102 روی کارت معمولی GTX 1080 نصب شده و نسخه بهبود یافته تر نیز روی GTX 1080 Ti قرار گرفته که فعلاً قویترین کارت گرافیک تک هسته ای انویدیا محسوب میشود.

این سیلیکون از ۶ موتور GPCs استفاده میکند و هر موتور خودش شامل ۵ واحد SM میشود که به ۸ واحد جداگانه به نام TMUs تقسیم شده اند و در مجموع ۲۲۴ واحد را تشکیل میدهند. هر SM قابل پشتیبانی در این سیلیکون به ۱۲۸ هسته کودا «CUDA» تقسیم شده است. از این رو سیلیکون GP102 در مجموع از ۳,۸۴۰ هسته کودا «CUDA» استفاده میکند که البته فقط ۳,۵۸۴ هسته آن فعال است و در مجموع شامل ۲۸ واحد فعال SM در کارت گرافیک Titan X Pascal میشود.

باید درک کنیم که GP102 به نسبت چیزی که روی سیلیکون Titan X Pascal نصب شده بهبود بهتری دارد و میتواند زمینه اورکلاک بهتر تراشه گرافیکی را فراهم کند. مثلاً Titan X Pascal با فرکانس هسته ۱۴۱۷ مگاهرتزی عرضه شده و فرکانس کاری این هیولا در حداکثر حالت GPU Boost به مرز قابل توجه ۱۵۳۱ مگاهرتزی میرسد که توان چشم گیری در افزایش عملکرد کارت گرافیک خواهد گذاشت. با این حال این سرعت کلاک کمتر از چیزی است که در GTX 1080 دیده بودیم و این وجه تمایز به خاطر تفاوت سیلیکون های دو کارت است.

سیلیکون GP102

GP102 یک سیلیکون توسعه یافته برای گیمینگ است و تفاوت های مهمی با سیلیکون مادر GP100 دارد. حتی فرکانس تراشه گرافیکی «GPU» و حافظه گرافیکی نیز افزایش یافته و حالا میتوانیم عملکرد Titan X را با ۶۰ درصد قیمت کمتر روی سیستم های خانگی تجربه کنیم. قدرت، کیفیت و عملکردی که با GTX 1080 Ti تجربه میکنید، چیزی است که بیش از ۷ ماه بیش با Titan X Pascal حدوداً ۱۲۰۰ دلاری عرضه شده بود! قیمت بسیار بالایی که برای بسیاری از کاربران خانگی (چه در ایران و چه در خارج) منطقی نبود.

تمام کارت های سری GeForce 10 از معماری پاسکال «Pascal» و سیلیکون های متفاوتی استفاده میکنند. بنابراین پایه تمام آنها یکی است و تنها جزئیات آنها متفاوت است. در مقایسه با Titan X Pascal که از ۱۲ گیگابایت حافظه ویدئویی استفاده میکند، GTX 1080 Ti از ۱۱ گیگابایت حافظه ویدئویی استفاده میکند که موجب تغییر عرض گذرگاه حافظه ویدئویی (همان باس حافظه!) به ۳۵۲ بیت شده است. عرض گذرگاه حافظه ویدئویی کمتر نیز ارتباط مستقیمی با واحدهای تصویرسازی «ROPs» دارد و به همین دلیل در این واحدها با ۸ عدد ROPs کمتر طرفیم!

مابقی واحدها و مخصوصاً واحدهای سایه زنی «Shader Units» با ۳۵۸۴ هسته پردازشی به همان مقدار اصلی سیلیکون GP100 وفادار مانده و دست نخورده است. در این بررسی قصد داریم کارت گرافیک جدید GTX 1080 Ti Founders Edition را بررسی کنیم. کارت مهمی که با خنک کننده مرجع انویدیا، فقط ۷۰۰ دلار (حدود ۳ میلیون تومان) قیمت گذاری شده و شرکای انویدیا هم به سختی در حال کار بر روی نسخه های سفارشی شده خودشان از روی GTX 1080 Ti مرجع هستند. شاید قیمت مدل های غیر مرجع کمتر از مدل مرجع انویدیا باشد که البته بعید است!

سیستم تست کارت گرافیک GTX 1080 Ti Founders Edition 11 GB

پردازندهIntel Core i7-7700K @ 4.8 GHz - Kaby Lake, 8192 KB Cache
مادربردASUS Maximus IX Code Intel Z270
حافظه رمG.SKILL 16 GB Trident-Z DDR4-3000 با تایمینگ ۱۵-۱۶-۱۶-۳۵
هارد دیسک۲xPatriot Ignite 960 GB SSD
منبع تغذیهAntec HCP-1200 1200W
خنک کنندهCryorig R1 Universal 2x 140 mm fan
سیستم عاملویندوز ۱۰ نسخه ۶۴ بیتی
درایورNVIDIA: 376.33 WHQL
AMD: Catalyst 16.12.2 WHQL
GTX 1080 Ti, GTX Titan X Pascal: 378.78
مانیتورAcer CB240HYKbmjdpr 24" 3840x2160
۱۶۰۰x900
۱۹۲۰x1080
۲۵۶۰x1440
۳۸۴۰x2160
مناسب برای لپ تاپ های ۱۷ و ۱۹ اینچ
مناسب برای مانیتورهای ۲۲ تا ۲۶ اینچ
استاندارد ۱۶:۹ و مناسب برای مانیتورهای ۲۷ تا ۳۲ اینچ
۴K Ultra HD و مناسب برای مانیتورهای بزرگتراز ۳۲ اینچ
فیلترهای مورد استفادهاستفاده از AA و AF از طریق تنظیمات بازی
استفاده از سطح تنظیمات highest quality
استفاده از ۴x Anti-aliasing در تمامی کارت ها
استفاده از DirectX 11 در تمامی تست ها

بررسی کارت گرافیک GTX 1080 Ti به همراه تحلیل وضعیت رقابتی

مشخصاً خنک کننده GTX 1080 Ti همانی است که پیش از این در GeForce GTX 1080 Founders Edition دیده بودیم و در بخش زیرین کارت نیز یک صفحه فلزی «Backplate» همچون GTX 1080 دیده میشود که میتواند تا حدودی بهبود جریان هوا در پیکربندی SLI را حذف کند. با وجود این صفحه ابعاد کارت حدود ۲۷ در ۱۱ سانتیمتر است و دو برای نصب به فضای دو اسلات نیاز پیدا خواهید کرد. در بخش اتصالات از یک پورت HDMI و سه عدد DisplayPorts استفاده شده و همانطور که پیش بینی میشد، پورت DVI به طور کامل حذف شده است و برای راحتی کاربران تنها از یک مبدل DisplayPort به DVI در بسته بندی کارت گرافیک استفاده شده است.

در معماری پاسکال گواهی DisplayPort بروز شده و حالا ازDisplayPort های ۱.۳/۱.۴ نیز پشتیبانی میشود که قابلیت پشتیبانی از رزولشن ۴K (با سرعت ۱۲۰ هرتز)؛ ۵K (با سرعت ۶۰ هرتز) و ۸K (با سرعت ۶۰ هرتز) را برای استفاده فراهم کرده است. تراشه گرافیکی GTX 1080 Ti برای پشتیبانی از رزولوشن ۴K به صورت سخت افزاری از کدک HDMI سازگار با HDMI 2.0b پشتیبانی میکند و از طرفی با بروز رسانی اینکدینگ «Encoding» میتواند از HEVC در دو حالت ۱۰ و ۱۲ بیتی استفاده کند.

معماری پاسکال «Pascal» موجب شده انویدیدا در پیکربندی SLI تغییراتی ایجاد کند تا پهنای باند بیشتری برای رزولوشن ۴K در سرعت ۶۰ هرتز ایجاد شود. پیکربندی جدید SLI که SLI HB نام گرفته موجب حذف پل های سنتی در پیکربندی هایی با ۳ یا ۴ کارت گرافیک شده و در سه مدل ۲، ۳ و ۴ اسلاته و با اندازه های ۶۰.۹۶-۶۴،۴۰ و ۸۱.۲۶ میلی متر معرفی شده است.  شما در هر رزولوشن و فریم ریتی نمیتوانید از SLI HB استفاده کنید و برای استفاده از ۴K (سرعت ۱۲۰ هرتز) به این نوعع پل SLI نیاز پیدا خواهید کرد.

لازم به ذکر است برای استفاده از حالت ۳Way-SLI و ۴Way-SLI باید از طریق وب سایت انویدیا کدد مخصوص این کار را دریافت کنید و سپس از طریق کنترل پنل مخصوص درایور انویدیا آن را وارد کنید تا استفاده از این پل در کارت های سری GTX 100 انویدیا برای شما آزاد شود ک هالبته انویدیا این روش را پیشنهاد نمیکند. سیستم خنک کننده GTX 1080 Ti بسیار شبیه خنک کننده ای است که تا پیش از این روی Titan X Pascal دیده بودیم و تنها بخشی که جلب توجه میکند، حذف پورت DVI است.نتیجه حذف این پورت، افزایش فضای و بهبود جریان هواست.

صفحه فلزی «Backplate» از نو طراحی شده و علاوه بر کاهش ضخامت، حالا به دو قطعه مجزا قابل تقسیم است تا در بهبود جریان هوا موثر باشد. تقسیم دو قطعه موجب میشود نیازی به حذف کولر اصلی نباشد و در پیکربندی SLI فضای مناسبی برای گردش جریان هوا ایجاد شود. از طرفی با کمی دقت متوجه میشویم صفحه فلزی «Backplate» قرار گرفته بر روی تراشه گرافیکی «GPU» شامل یک پد حرارتی «Thermal Pad» برای خنک سازی مدار کنترلر ولتاژ «Voltage Controller» است.

مدار کنترلر ولتاژ تراشه گرافیکی نیز همان چیزی است که قبلاً روی دو کارت GTX 1080 و GTX 1070 دیده بودیم. برای اطمینان بخشی به خریداران، از پیچ های مخصوصی بر روی سطح PCB استفاده شده که برای باز کردنش به ابزارهای مخصوصی نیاز دارید و به همین دلیل امکان باز کردن کولر و دیگر محتویات روی PCB به سادگی وجود ندارد. انویدیا برای تامین برق GTX 1080 Ti از کانکتور ۸+۶ استفاده کرده که میتواند به اندازه ۳۰۰ وات توان مصرفی را برای GTX 1080 Ti فراهم کند.

همانطور که پیش بینی میشد، انویدیا در این کارت، همچون دو برادر کوچکترش از حافظه های بروز شده GDDR5X استفاده کرده که با مشخصه D9VRL روی بر روی PCB نصب شده اند. این حافظه توسط میکرون «Micron» توسعه یافته و از فرکانس پایه ۱۳۷۵ مگاهرتز (۱۱,۰۰۰ مگاهرتز موثر) استفاده میکند. قلب تپنده GTX 1080 Ti هم سیلیکون GP102 است که دومین سیلیکون قدرتمند معماری پاسکال «Pascal» محسوب میشود. این سیلیکون در کارخانه TSMC تایوان و با لیتوگرافی ۱۶ نانومتری تولید شده و از ۱۲ بیلیون ترانزیستور در فضایی به مساحت ۴۷۱ میلیمتر مربع بهره میبرد. نتایج بنچمارک GTX 1080 Ti Founders Edition را میتوانید در جدول زیر مشاهده کنید.

نتایج بنچمارک GTX 1080 Ti Founders Edition 11 GB

۱۹۲۰x1080۲۵۶۰x1440۳۸۴۰x2160
Anno 2205۷۸.۶۶۰.۷۵۴
Assassin's Creed: Syndicate۱۱۲.۵۷۷.۵۶۸.۴
Battlefield 1۱۷۴۱۳.۴۶۹.۵
Batman: Arkham Knight۱۹۰.۵۱۵۸.۸۸۳.۳
Civilization VI۸۲.۱۸۲.۱۸۱.۶
Call of Duty: Infinite Warfare۱۲۵۱۲۵۸۴.۱
Deus Ex: Mankind Divided۱۰۳.۳۷۱.۱۳۷.۵
Dishonored 2۱۰۳.۹۹۸.۶۶۰.۶
DOOM۱۷۸.۳۱۳۲۷۱.۱
F1 2016۱۳۲۱۱۰.۸۷۰.۳
Fallout 4۹۷.۷۹۷.۷۷۸.۱
Far Cry Primal۱۳۷.۱۱۰۰.۵۵۵.۷
Grand Theft Auto V۱۸۷.۵۱۶۴.۲۸۴.۶
۲۰۱۶ Hitman۱۳۶۱۲۴.۴۷۰.۷
Just Cause 3۱۸۵.۹۱۲۹.۷۷۰.۱
Mafia III۱۲۸.۶۸۷.۴۴۲.۶
Rainbow Six: Siege۲۳۵۱۶۱۸۳.۷
Rise of the Tomb Raider۱۶۲۱۰۴.۸۵۲.۷
Shadow Warrior 2۱۲۹.۸۱۲۸.۱۶۷.۲
The Witcher 3: Wild Hunt۱۴۳.۴۱۰۵.۲۵۹.۳
Total War: Warhammer۱۰۰.۲۷۹.۳۴۲.۲
Watch Dogs 2۱۰۴.۷۷۴.۴۴۱.۶

عملکرد GTX 1080 Ti Founders Edition 11 GB در اورکلاک

حداکثر اورکلاک انجام شده روی کارت گرافیک GTX 1080 Ti Founders Edition 11 GB معادل ۱۵۲۰ مگاهرتز در حافظه ویدئوی است که معادل ۱۰ درصد افزایش در کلاک حافظه ویدئویی و +۱۷۷ مگاهرتز در کلاک پایه تراشه گرافیکی «GPU» است که افزایش حداکثر بوست «Boost» از ۱۸۶۶ مگاهرتز به ۲۰۶۳ مگاهرتز را شامل میشود. یعنی رقمی معادل ۱۱ درصد.

عمنلکرد کارت گرافیک GTX 1080 Ti در اورکلاک

بنابراین تغییرات انجام شده در نهایت حدود ۵ درصد در عملکرد نهایی کارت موثر است. تست های افزایش کلاک با نرم افزار Actual 3D انجام شده و همانطور که در جدول فوق میبینید، با اورکلاک GTX 1080 Ti Founders Edition 11 GB، میتوانیم شاهد افزایش عملکردی در حدود ۱۰.۲ درصد به نسبت مدل مرجع باشیم. لازم به ذکر است، از آنجایی که این کارت با Power Limit محدود اجرا میشود و در درجه حرارت بالا به اصطلاح خفه میشود، حداکثر قدرت کارت روی ۱۲۰ درصد تنظیم شده که نتیجه آن حرارتی معادل ۹۰ درجه سانتی گراد است.

با افزایش دمای حرارت کارت در این حالت، سرعت فن نیز به نهایت خود خواهد رسید (۱۰۰%) که میتواند مشکلات مختلفی را برای کارت گرافیک در دراز مدت ایجاد کند. GTX 1080 Ti به طور قابل توجهی برای مدل فاندرز ادیشن «Founders Edition» و دیگر مدل های مجهز به خنک کننده سفارشی شده است.

صبحت پایانی؛ عملکرد GTX 1080 Ti Founders Edition 11 GB چگونه است؟!

کارت گرافیک GTX 1080 Ti عملکرد بسیار بالاتری به نسبت GTX Titan X Pascal ارائه میکند که باعث میشود تا زمان نگارش این بررسی، GTX 1080 Ti به عنوان قویترین کارت گرافیک جهان مطرح شود. GTX 1080 Ti در رزولوشن ۴k به طور قطعی ۳۵ درصد سریعتر از GTX 1080 است. برای درک این موضوع بد نیست بدانید که این رقم بیشتر از فاصله بین GTX 980 Ti به نسبت بردار کوچکترش یعنی GTX 980 است.  در مقایسه با Titan X هم حدود ۵ درصد بهبود عملکرد مشاهده میشود که نتیجه مدیریت صحیح انویدیا روی تراشه گرافیکی GTX 1080 Ti است.

این موضوع در حالی اتفاق می افتد که تعداد هسته های سایه زن «Shaders» هر دو کارت یکی است، اما GTX 1080 Ti از فرکانس پایه بیشتر برای تراشه گرافیکی «GPU» و حافظه ویدئویی «Vram» استفاده میکند که همین مورد در کنار مدیریت صحیح مهندسی انویدیا موجب ۵ درصد بهبود عملکرد به نسبت Titan X Pascal شده است. نسخه های سفارشی این کارت هم به زودی روانه بازار میشود، با این حال تست فعلی روی GTX 1080 Ti Founders Edition انجام شده و مشخص شده فعلاً قویترین کارت گرافیک جهان است.

در جبهه مقابل؛ سریعترین کارت گرافیک AMD Fury X است که ۴۰ درصد کندتر از GTX 1080 Ti است و AMD RX 480 هم بیشتر از نصف ضعیف تر است و GTX 980 Ti هم به عنوان گل سرسبد نسل قبل به اندازه نصف این مقدار کند است. در بخش فریم ریت، همانطور که در جدول بالا میبینید، نتایج نشان میدهد GTX 1080 Ti میتواند بسیاری از عناوین موجود در بازار را در رزولوشن ۴K و با سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه رندر کند. این مقدار فریم ریت فقط در چند بازی کاهش پیدا میکند که احتمالاً به خاطر بهینه نبودن عنایون مذکور است.

این مشکل روی کارت گرافیک Titan X Pascal با ۱۲ گیگابایت حافظه ویدئویی هم مشاهده میشود. البته تفاوت ۱ گیگابایتی این دو کارت واقعاً بی معنی است و عملاً تاثیری در اجرای عناوین مختلف ندارد. در تست های فوق عناوین زیادی بودند که نهایتاً از ۶ گیگابایت حافظه ویدئویی GTX 1080 Ti استفاده میکردند، بنابراین با ۱۱ گیگابایت حافظه ویدئویی تا مدت ها میتوانید از تمام عناوین سنگین موجود در بازار لذت ببرید. GTX 1080 Ti یک مدل Founders Edition است که به نسبت مدل های سفارشی شرکای انویدیا حدود حدود ۱۰۰ دلار گرانتر است.

در واقع در گذشته مدل های مرجع انویدیا فروش مناسبی نداشتند و پس از معرفی مدل مرجع، با عرضه مدل های سفارشی دیگر برندهایی همچون ایسوس، گیگابایت، MSI و …، شاهد از رده خارج شدن مدل مرجع بودیم. اما در این حالت، هم مدل های مرجع فوندر ادیشن «Founders Edition» و تولید خود انویدیا بفروش میرسد و هم مدل های سفارشی شده دیگر برندهایی همچون ایسوس، گیگابایت، MSI و … بفروش میرسد. کولر نصب شده روی GTX 1080 Ti واقعاً شگفت انگیز است، اما عملکرد حرارتی این کارت مهمترین نقطه ضعفش محسوب میشود.

در تست های انجام شده در بازی های مختلف، دمای GTX 1080 Ti حدود ۸۴ درجه سانتی گراد بود که حد نهایی حرارت تولید شده توسط کارت محسوب میشود. بنابراین افزایش کلاک تراشه گرافیکی به کمک Boost 3.0 عملاً بی فایده خواهد بود، حتی با کولر بهتر. البته این به معنای کاهش کلاک تراشه به سمت کلاک پایه نیست، بلکه حداقل مقدار تضمین شده ای است که انویدیا اعلام کرده است. البته با کولر سفارشی بهتر ممکن است بتوانید بدون افزایش حرارت از فرکانس کلاک بهتری در مدت زمان طولانی تر استفاده کنید و به همین دلیل بهتر است تا زمان عرضه کارت های سفارشی شرکای انویدیا از روی مدل اصلی باشیم.

Power-Limit کارت نیز روی مقدار کمی تنظیم شده و به همین دلیل کمی از عملکرد کارت کاهش پیدا میکند که باز هم در این زمینه باید منتظر کارت های گرافیک شرکای انویدیا باشیم. در حالی که صدای فن در حالت بیکاری «idle» بسیار کم است، ولی شامل ویژگی خاموشی خودکار در این حالت «Idle-Fan-Off» نمیشود. در زمان اجرای بازی، با کارت حدوداً پر سر و صدایی طرفیم که در زمان افزایش بار کاری، نویز کارت به مرز ۴۰ دسیبل میرسد که رقم قابل توجهی است.

البته در بخش حرارتی بهبودهایی وجود دارد که با حذف پورت DVI حاصل شده و موجب بهبود گردش جریان هوا میشود که البته مقدار خنک سازی آن به اندازه کافی خوب نیست. حذف پورت DVI از سوی انویدیا حرکت مثبتی بود که باید زودتر اتفاق می افتاد. با این حال برای آن دسته از کاربرانی که از مانیتورهای قدیمی استفاده میکنند، یک عدد مبدل DP به DVI درون بسته کارت گرافیک قرار گرفته تا برای استفاده از GTX 1080 Ti مشکلی ایجاد نشود.

البته به خریدران GTX 1080 Ti در کشور عزیزمان پیشنهاد میکنیم در زمان خرید این کارت حتماً درون بسته بندی GTX 1080 Ti را بازرسی کنند تا از وجود مبدل DP به DVI اطمینان حاصل کنند. متاسفانه باید بگوییم عادت بسیار بدی بین برخی فروشندگان ایرانی شکل گرفته، بدین صورت که محتویات اصلی درون بسته محصول را جدا میکنند و سپس آنها را با القاب «خدمات پس از فروش»؛ «قطعات اضافی» و … به خریدار از هم جا بی خبر میفروشند!

این روش یا بهتر است بگوییم دزدی بسیار زشت در بازار کامپیوتر رضا حوالی تئاتر شهر (تهران)، پاساژ کامپیوتر پایتخت و دیگر مراکز فروش تجهیزات سخت افزاری بارها و بارها دیده شده است که امیدواریم دیگر شاهد اینگونه رفتارها نباشیم. برگردیم به خود بررسی کارت، GTX 1080 Ti همچون دیگر کارت های مبتنی بر معماری پاسکال از بهره وری بسیار بالایی برخوردار است.

در مقایسه با Titan X که از بالاترین بهره وری در تست های مختلف برخوردار است، شاهد افزایش نسبی فاکتور Power Draw در زمان اجرای بازی های مختلف هستیم که به واسطه عملکرد بهتر GTX 1080 Ti جبران شده، البته نه به اندازه کافی. این توضیح بدین معناست که از نقطه نظر بهره وری موثر، GTX 1080 Ti بین دو کارت GTX 1080 و GTX 1070 قرار میگیرد و با این حال هنوز هم حدود دو برابر کارآمدتر از آن دو است. ما احتمال میدهیم عملکرد فعلی GTX 1080 Ti به واسطه کارت های مبتنی بر معماری وِگا «Vega» از بین میرود. کارت های قدرتمندی که در مقاله مفصل «بررسی معماری وِگا «Vega»؛ طوفان AMD در راه است» در موردش نوشتیم.

GTX 1080 قیمت شگفت انگیزی دارد! ۶۹۹ دلار برای کارت گرافیکی با بهره وری بیشتر از GTX Titan X Pascal رقم فوق العاده ای محسوب میشود و قطعاً ارزان است. از طرفی کاهش قیمت GTX 1080 نیز یک حرکت هوشمندانه برای در اختیار گرفتن بازار کارت های رده بالا «High-End» است که میتواند میزان فروش کارت های انویدیا را افزایش دهد. از طرفی AMD فعلاً محصولی برای ارائه کردن ندارد و اتخاذ استراتژی کاهش قیمت GTX 1080 از سوی انویدیا میتواند AMD و بازار کارت های کارت های معرفی نشده وِگا «Vega» را در تنگنا قرار دهد.

در اینکه AMD Vega بتواند GTX 1080 Ti را شکست دهد کمی شک و تردید وجود دارد، به ویژه زمانی که مدل های غیر مرجع انویدیا با کولر، فرکانس کلاک بالاتر و Power Limit بیشتری عرضه شوند. البته سیلیکون پاسکال GP102 حدود مشخصی برای افزایش عملکرد بهره وری دارد و عملاً در نسخه های غیر مرجع نمیتوانیم شاهد تفاوت زیادی در بهبود علمکرد تراشه گرافیکی داشته باشیم. این تفاوت در نهایت ممکن است بین ۵ تا ۱۰ درصد باشد که در بسیاری از عناوین روز محسوس نیست.

خروج از نسخه موبایل