بررسی مانیتور ۱۴۴ هرتزی LG 34UC79G

بررسی مانیتور 144 هرتزی LG 34UC79G

بررسی مانیتور 144 هرتزی LG 34UC79G

روند فعلی مانیتورهای ۲۱:۹ UltraWide موجود در بازار را میتوان ترکیبی از مدل های اورکلاک شده مبتنی بر IPS و VA دانست که به صورت پنل ها ۱۰۰ و ۲۰۰ هرتزی معرفی شدند. البته پنل های VA بدون پشتیبانی مناسب و کافی از قابلیت پاسخگویی به پیسکل های کافی «Sufficient Pixel» معرفی میشوند. کمپانی LG همیشه یکی از تولیدکنندگان پیشرو در معرفی انواع فناوری جدید بوده و همیشه در تولیداتش از فناوری های بیشتری به نسبت رقبایش استفاده میکند تا بتواند محصولی متفاوت از دیگران را با همان قیمت رقابتی وارد بازار کند.

در همین زمینه؛ مانیتور LG 34UC79G که با طراحی مشکی مات معرفی شده حرف های زیادی برای گفتن دارد و قابلیت های متفاوتی را از خودش به نمایش گذاشته و یکی از بهترین محصولات LG محسوب میشود. مانیتور LG 34UC79G از یک پنل اورکلاک شده AH-IPS استفاده میکند و میتواند به صورت نیتیو «Native» تا ۱۴۴ هرتز سرعت نوسازی نمایشگر را برای خریدارش به نمایش بگذارد. در واقع این اولین باری است که کمپانی LG پنلی با این مقدار نرخ نوسازی «Refresh Rates» صفحه نمایشگر معرفی میکند و بدون شک برای بسیاری از افراد محصول شگفت انگیزی محسوب میشود.

LG 34UC79G مانیتور نازکی نیست و فقط از یک قاب مات مشکی در بخش پایین نمایشگر استفاده شده که در کنار پایه های دو شاخه اش نمای جذابی به نمایشگر بخشیده است. پایه ها از قابلیت تنظیم شیب برخوردارند و میتوانند تا ۵ درجه به سمت جلو ۲۰ درجه به سمت عقب شیب بردارند و در بخش تنظیم ارتفاع هم قابلیت ۱۲۰ میلیمتر جابه جایی (۴.۷۲ اینچ) دیده میشود. در زمینه ناویگیشن «Navigation» یا همان تنظیمات صفحه نمایشگر نیز با یک جوی استیک «Joystick» بسیار روان و مطلوب و با رابط کاربری روان طرفیم که به صورت OSD (یا On Screen Display) روی صفحه نمایشگر قابل استفاده است.

مانیتور LG 34UC79G از یک پنل ۳۴ اینچی G AH-IPS با رزولوشن ۲۵۶۰×۱۰۸۰ و نسبت ابعاد تصویر ۲۱:۹ و نرخ نوسازی صفحه نمایش ۱۴۴ هرتزی (بین ۵۰ تا ۱۴۴ هرتز متغیر است) استفاده میکند. در این مدل از فناوری همگام سازی تطبیقی «Adaptive-Sync» فعال استفاده شده که یک منحنی ملایم معادل ۳۸۰۰R را شامل میشود. این مقدار انحناء بسیار شبیه به مدل IPS منحنی ۳۴ اینچی اصلی است. بنابراین مقدار شیب کمتر و انحناء بیشتری در این مدل دیده میشود.

پشتیبانی از فناوری همگام سازی تطبیقی «Adaptive-Sync» بدین معنی است که کاربران تراشه های گرافیکی AMD میتوانند از کارت های گرافیکی با پشتیبانی از قابلیت FreeSync برای نرخ نوسازی متغییر صفحه نمایش استفاده کنند. البته این مورد فقط در صورتی قابل استفاده است که کارت گرافیک مورد نظر از آن پشتیبانی کند. البته برخی کاربران وقتی ببینند به جای رزولوشن ۳۴۴۰×۱۴۴۰ از ۲۵۶۰×۱۰۸۰ استفاده شده، شاید نا امید بشوند. چون استفاده از رزولوشن ۲۵۶۰×۱۰۸۰ بدین معنی است که تراکم چگالی پیکسل مانیتور LG 34UC79G شبیه یک مدل Full HD با ابعاد ۲۷ اینچی است. این یعنی از ۲۷ اینچی های WQHD هم کمتر است!

البته این کار فقط برای حفظ فریم بالا صورت میگیرد و اجازه میدهد مانیتور LG 34UC79G به جای تکیه بر استفاده از استانداردهایی مثل DP 1.3 یا DP 1.4 از عملکرد بالایی در زمان استفاده از DP 1.2 برخوردار باشد. از دیگر جنبه های قابل توجه این مدل هم میتوانیم به نور ماتِ صفحه نمایش، کنتراست استاتیک ۱۰۰۰:۱، قابلیت نور پس زمینه بدون سوسو زدن «Flicker-Free» با ۳۰۰ سی دی متر مربع روشنایی معمولی و با پشتیبانی از سیستم رنگ ۸ بیتی و احتمالاً بدون لرزش اشاره کرد.

زمان پاسخگویی به تصویر در مانیتور LG 34UC79G حدود ۴ ثانیه G2G (یا Grey to Grey) اعلام شده و از ویژگی کاهش تاری در حرکت  «Motion Blur Reduction» و حالت نور پس زمینه «Backlight Mode Features» هم استفاده میکند. البته این نمیتواند با فناوری FreeSync به صورت همزمان مورد استفاده قرار بگیرد. اما میتواند به عنوان یک عامل ثانویه در سیستم هایی با تراشه های گرافیکی انویدیا و AMD مورد استفاده قرار بگیرد. LG 34UC79G در زمینه گیمینگ هم امکانات خوبی دارد که مهمترینش DAS (مخفف Dynamic Action Sync) یا ویژگی پویا سازی همگام با چند حالت مختلف است و کاربردش برای به حداقل رساندن پردازش های غیر اصلی مرتبط با بازی است که نتیجه آن کاهش تاخیرهای ورودی است.

از ویژگی تثبیت کننده سیاه «Black Stabilizer» هم در این مدل استفاده شده است. کاربرد اصلی این ویژگی در بهبود گاما است که نتیجه آن بهبود و افزایش جزئیات موجود در صحنه در مناطق تاریک است. بنابراین نتیجه استفاده از این ویژگی بهبود دید بیننده در صحنه های تاریک است. با نگاهی به پشت مانیتور با طراحی زیبایی همراه با خطوط قرمز رنگ مواجه میشویم که با ترکیبی از رنگ سیاه روی پایه اصلی قرار گرفته است. قابلیت حذف پایه برای نصب مانیتور روی دیوار برای خریدار فراهم شده که به خودی خودش یکی از ویژگی های مهم هر مانتیوری است.

تمام کانکتورهای خروجی تصویر مانیتور LG 34UC79G در بخش پشتی قاب قرار گرفته و شامل یک عدد کانکتور DP 1.2a (با پشتیبانی از قابلیت Adaptive-Sync)، دو عدد HDMI، دو عدد USB 3.0 (با پشتیبانی از ویزگی شارژ سریع/Fast-Charging)، ویژگی USB Upstream و دو خروج جک صدای ۱.۲ و ۳.۵ میلیمتری است. ورودی برق هم در بخش پشتی قاب مانیتور گنجانده شده است. مانیتور LG 34UC79G در حال حاضر یکی از بهترین مانیتورهای گیمینگ گران قیمت بازار است و با توحه به امکاناتی که دارد، میتواند نظر بسیاری از بازیبازان حرفه ای را به خودش جلب کند.

پشتیبانی از رزولوشن ۲۵۶۰×۱۰۸۰ شاید تنها ایراد بصری این مدل محسوب شود که البته آنچنان توی ذوق نمیزند و با توجه به فاصله نزدیک بازیباز به مانیتور و همینطور کیفیت بالای بازی های فعلی، محسوس نخواهد بود. اما پنل اورکلاک شده AH-IPS (مخفف Advanced High Performance In Plane Switching) در کنار نسبت ابعاد تصویر ۲۱:۹ و امکانات مناسب آن را برای هر گیمری مناسب میکند. مشخصات مانیتور LG 34UC79G را میتوانید در وب سایت کمپانی LG مشاهده کنید.

 

خروج از نسخه موبایل