راهنمای خرید تلویزیون های ۴K Ultra HD

تلویزیون-های-4K-Ultra-HD

تلویزیون-های-4K-Ultra-HD

۴K Ultra HD چیست؟!

۴K Ultra High-Definition یا همان ۴K Ultra HD نسل بعدی فناوری نمایش تصاویر با وضوح بالاست که میتواند تصاویر بسیار با کیفیتی را برای ببینده فراهم کند. با ۸ میلیون پیکسل در رزولشن، رنگ های بیشتر و کنتراست بالاتر ۴K Ultra HD نزدیک چیزی است که میتواند همان کیفیت واقعی سینمای ۴K دیجیتال (۴K Digital Cinema) را به خانه های شما بیاورد. آخرین و جدیدترین مانیتورهای تولید شده بر پایه ۴K بهترین و جذابت ترین امکانات تماشای ویدئوهای بسیار با کیفیترا برای شما فراهم میکنند و ما هم قصد داریم در این بررسی، علوه بر تشریح اجمالی وضوح تصویر ۴K، چند مدل از بهترین تلویزیون های ۴K را نیز معرفی کنیم.

۴K Ultra HD انتخاب های زیادی پیش روی ا میگذارد و ما هم سعی بر آن داریم تا راهنمای مناسبی برای شما ارائه دهیم. یک تلویزیون ۱۰۸۰p از ۱,۹۲۰ پیکسل عرضی و ۱,۰۸۰ پیسکل افقی تشکیل میشود. این مقدار برای تلویزیون های ۴K Ultra HD حدود چهار برابر بیشتر است. این بدین معناست که تلویزیون های ۱۰۸۰p از ۲ میلیون پیکسل در هر صفحه استفاده میکنند که مطمئناً مقدار بسیار زیادی است، اما ۴K Ultra HD چهار برابر این مقدار، یعنی چیزی معادل ۸.۲ میلیون پیکسل در هر صفحه است.

این بدین معنی است که در زمان تماشای تصاویر مختلف با خطوطی صاف تر، منحنی هایی نرم تر و جزئیاتی بیشتر مواجه میشویم. این مورددر تلویزیون های بسیار بزرگ خیلی مهم است، بخصوص اینکه شما میتوانید نزدیک تلویزیون بنشینید، بدون آنکه پیکسل ها را ببینید! در واقع همه چی برای شما صاف و با کیفیت نمایش داده میشود. همانطور که در بالا گفتیم، ۴K Ultra HD دو برابر وضوح تصویر استاندارد ۱۹۲۰×۱۹۸۰ یعنی ۳۸۴۰×۲۱۶۰ پیکسل است و جالب است بدانید این مقدار در صنعت سینما معادل ۴۰۹۶×۲۱۶۰ پیکسل با نسبت ابعاد تصویر ۱۷:۹ است.

خیلی خلاصه بگوییم که رزولوشن استاندارد تصاویر ۴K معادل ۳۸۴۰×۲۱۶۰ پیکسل است و رقمی همچون ۴۰۹۶×۲۱۶۰ پیکسل معنایی ندارد و تنها از سوی فیلم سازان هالیوودی برای حذف Ultra HD مطرح میشود. نکته قابل ذکر این است که تلویزیون های ۴K Ultra HD با نسل های پیشین خود سازگاری دارند. بنابراین به راحتی میتوانید از کابل، DVR ،DVD و یا پخش کننده Blu-ray و حتی آنتن های مخصوص HD TV ها روی تلویزیون ۴K Ultra HD جدیدتان استفاده کنید و نیازی به خرج اضافی ندارید.

ولی برای استفاده بهنیه از ۴K Ultra HD ها بهتر است از وسایل و لوازم مخصوص به این تلویزیون ها استفاده کنید تا بهترین کارایی ممکن را دریافت کنید. یکی از این موارد استفاده از کانکتورهای جدید Display Port و HDMI 2.0 است که میتواند تصاویر ۴K را برایتان پخش کند. در این یک موردباید فکر استفاده از کانکتور قدیمی DVI را از ذهنتان خارج کنید! DVI نهایت وضوح تصویری که میتواند منتقل کند ۲۵۶۰×۱۶۰۰ با حداکثر ۶۰ فریم در ثانیه است! نه بیشتر!

این در حالی است که کانکتوری همچون Display Port 2.1 میتواند تصاویر ۴K را با ۶۰ فریم (۶۰ هرتز) در ثانیه پخش و منتقل کند. البته اوضاع کمی پیچیده تر از این حرف هاست! کابل های Display Port در دو مدلMulti-Stream Transportیا (SMT) و Single-Stream Transport یا (SST) تولید و عرضه شدند! مدل اول میتواند تصاویر را با نرخ نو سازی ۶۰ فریم بر ثانیه یا ۶۰ هرتز منتقل کند ومدل دوم هم میتواند تصاویری با نرخ نوسازی ۳۰ فریم در ثانیه به صورت ۳۰ هرتز را منتقل کند.

همین حالت در HDMI هم صادق است! بدین صورت که اگر نمیتوانید از HDMI دل بکنید! با تهیه HDMI 1.4 میتوانید تصاویر ۴K را نهایتا با نرخ نوسازی ۳۰ فریم بر ثانیه ببینید! که این مقدار به شدت آزار دهنده خواهد بود و بارها با افت نرخ فریم حتی در ویندوز مواجه خواهید شد! به همین دلیل ما استفاده از HDMI 2.0 را پیشنهاد میکنیم که از صدا چند کاناله هم پشتیبانی میکند. در کنار این مورد میتوانیم به مهمترین پنل های پخش ۴K UHD TV اشاره کنیم که به دلیل گستردگی برندهای مختلف، تنها چند مورد مناسب از آنها را به شما معرفی میکنیم.

به طور کلی مانیتور ها به دو دسته LCD و LED تقسیم بندی میشوند. تفاوت این دو هم فقط در روش سیستم نور آن برای ایجاد تصاویر است که درمدل LED بسیار پیچیده است.البته  نوع جدیدی از تلویزیون ها به نام تلویزیون های کوانتومی در راه است که از هر دو مدل فوق بهتر است و ما هم در مقاله «نقاط کوانتومی | با فناوری جدید تلویزیون ها آشنا شوید» توضیحات مناسبی را در مورد این مدل از تلویزیون ها ارائه کردیم. اما مزیت مهم تلویزیون های LED کاهش مصرف برق و افزایش پشتیبانی از طیف گسترده تری از رنگ های شاد و زنده است.

در حال حاضر در بازار مانیتور شاهد حضور چند پنل مختلف هستیم که مهمترین آنها TN و IPS است که پنل ها میتوانند LCD باشند یا LED. پنل های LCD از نوع TN در اکثر مانیتورهای امروزه موجود در بازار وجود دارد و در واقع پنل های ارزانی هستند که زاویه دید کمی دارند. این پنل ها برای نمایش سه رنگ RGB از ۶ بیت و در کل ۱۸ بیت برای هر سه رنگ استفاده میکنند. بزرگترین ایراد این پنل این است که نمیتواند از ۱۶.۷ میلیون رنگ برای ۲۴ بیت استفاده کند! در نتیجه در برابر پنل های جدیدتری همچون IPS و … به مشکل میخورد.

اما پنل IPS بر خلاف TN از کیفیت بسیار بالاتری برخوردار است و میتواند طیف رنگی بسیار بیشتر با زاویه دید گسترده تری برای بینده فراهم کند که نتیجه آن افزایش کیفیت رنگ و زنده تر شدن تصاویر پخش شده از مانیتور یا تلویزیون است. این پنل ها گرانتر از TN بوده و هزینه تمام شده دستگاه مورد نظر را افزایش میدهند. در صفحات بعدی با موارد بیشتری در مورد ۴K Ultra HD اشنا میشوید و همینطور چندین مدل تلویزیون خوب و سطح بالای ۴K Ultra HD را معرفی کردیم.

صفحه بندی

صفحه اول: آشنایی با تلویزیون های ۴K Ultra HD

صفحه دوم: فناوری های مهم تلویزیون های ۴K Ultra HD

صفحه سوم: معرفی ۱۰ مدل از بهترین تلویزیون های ۴K Ultra HD

مهمترین مشخصات تلویزیون های ۴K Ultra HD

در این بخش قصد داریم چند مورد از ویژگی های مهمی که تلویزیون های معروف به ۴K ULTRA HD دارند رامورد بررسی قرار دهیم. اکثر تلویزیون های ۴K به دلیل ماهیتشان از ویژگی هایی بهره مند هستند که تلویزون های Full HD 1080p فاقد آنها میباشند. بنابراین سعی ما براین است تا موارد مهم و پایه مشترک در ۴K ULTRA HD را به شما عزیزان معرفی کنیم. همانطور که گفتیم این تلویزیون ها از ۴ برابر رزولوشن بیشتر به نسبت تلویزیون های ۱۰۸۰p HD برخوردارند.

مقدار رزولوشن این تلویزیون های معادل ۳,۸۴۰×۲,۱۶۰ با نسبت ابعاد تصویر ۱۶:۹ است و در نتیجه ۸.۳ میلیون پیکسل را شامل میشوند. این مقدار پیکسل سطح قابل توجهی از جزئیات و کیفیت را به برنامه های مختلف میدهد، تا جایی که درصورت نزدیک شدن به این مدل تلویزیون ها، هیچ گونه پیکسلی روی صفحه نمایش آنها پیدا نخواهید کرد.

فناوری HDR یا High Dynamic Range

شاید کلمه HDR را در دوربین های فیلم برداری و عکاسی حرفه ای دیده باشید. این کلمه مخفف «High Dynamic Range» و به مفهوم گستره دینامیکی بالا است که موجب میشود چگونگی نمایش روشنی و تاریکی بر روی صفحه‌ نمایش تلویزیون بسیار شفاف تر و واضح تر شود. هدف استفاده از فناوری HDR  در تلویزیون ها نمایش جزئیات بزرگ موجود در سایه ها و برجسته کردن آنها با پشتیبانی از یطف گسترده ای از رنگ های زنده و طیعی است تا بوان تصاویری صاف و شفاف را به بیننده ارائه کرد.

HDR میتواند محدوده رنگ وسیع تری فراهم کند که نتیجه آن پشتیبانی از تعداد رنگ های بیشتر و تصاویری طبیعی تر است. پشتیبانیاز طیف وسیعی از رنگ ها، رنگ سیاه عمیق تر و رنگ سفید روشن تر از مهمترین مزایای تلویزیون های HDR است.

فناوری FALD یا Full Array Local Dimming

FALD اشاره دارد به نوعی سیستم جدید نور پس زمینه LED جدیدی که قرار است به صورتی گسترده در ۴K ULTRA HD ها استفاده شود. تلویزیون های FALD شامل آرایه ای از LED ها در یک شبکه هستند که در سراسر پشت پنل LCD گسترش پیدا کرده اند. این آرایه ها به صورتی پشت پنل LCD چیده شدند که میتوانند در صورت نیاز شدت روشنایی و یا تاریکی هر نقطه از صفحه را کنترل کنند تا خالص ترین رنگ سیاه و سفید بدست آید. درواقع استفاده از فناوری فناوری FALD باعث میشود روشنایی یکنواختی در سراسر صفحه نمایش شکل بگیرد.

Full Array Local Dimming رامیتوان تاریکی موضعی صفحه نمایش هم نامید. تاریکی موضعی «Local Dimming» شامل دو حالت Full-array بدون Local Dimming و Full-array با Local Dimming است و حالت مورد اشاره ما با Local Dimming یا همان تاریکی موضعی است که در حال حاضربهترین نوع تلویزیون های LED به شمار می روند. مثلاً تلویزیون هایی همچون Vizio XVT3 و Sony XBR-HX909 در رده تلویزیون های FALD یا Full Array Local Dimming قرار میگیرند که از کیفیت پنل بسیار بالاتری به نسبت دیگر تلویزیون های فاقد این فناوری استفاده میکنند.

مثلاً شرکتی همچون سونی، نام تلویزیون های FALD خود را Intelligent Peak LED Backlight  گذاشته و چندین مدل از این تلویزیون ها را روانه بازار کرده است. به صورت کلی فناوری تاریکی موضعی یا Local Dimming قابلیت تاریک کردن و یا روشن کردن موضعی صفحه است که موجب میشود رنگ سیاه با عمق بیشتری نمایش داده شود که نتیجه آن افزایش کنتراست صفحه است. یکی از مشکلات مهم این فناوری جدید Blooming نام دارد که باعث میشود نور نقاط روشن روی نقاط تاریک اثر بگذارد.

Blooming ازتباط مستقیمی با تعداد آرایه های Local Dimming دارد و اکثراً به این دلیل اتفاق می افتد که Local Dimming ها به تعداد LED ها نباشند! این مشکل در LCD های معمولی با نور پس زمینه CCFL و بسیاری از Edge-LED دیده میشود والبته میتوان گفت که این مشکل در تلویزیون های ۴K ULTRA HD تولید ۲۰۱۵ به بعد حل شده است. لازم به ذکر است فناوری Local Dimming در تلویزیون های سامسونگ با نام Precision Dimming مطرح میشود و این قابلیت در تلویزیون هایی که از فناوری LED Plus استفاده میکنند، به کار برده شده است.

قابلیت WCG یا Wide Color Gamut

WCG یا محدوده گسترش حیطه رنگی در تلویزیون ها «Wide Color Gamut» تنها به واسطه نسل جدیدی از آرایه های Full Array Local Dimming و فناوری HDR ممکن شده است. گسترش توانایی های تولید رنگ ۴K Ultra HD ها موجب شده آنها را بسیار شبیه به سینمای دیجیتال ببینیم. با وجود این فناوری میتوان گفت که تلویزیون های ۴K UHD TV میتوانند میلیاردها رنگ بیشتر از تلویزیون های ۱۰۸۰p HD تولید کنند.

فناوری Quantum Dots

Quantum Dots یا نقاط کوانتومی فناوری نسبتاً جدیدی است که در مقاله «نقاط کوانتومی | با فناوری جدید تلویزیون ها آشنا شوید» پیرامونش صحبت کردیم و به معرفی آن پرداختیم. این فناوری لایه فیلم مانند کوچکی است که با نانو کریستال های نیمه هادی بسیار کوچکی بارگذاری میشود و با استفاده از دستگاه هایی پیشرفته در پنل صفحه نمایش تلویزیون های ۴K Ultra HD جای گذاری شده اند. Quantum Dots هم میتواند موجب گسترش حیطه رنگی تلویزیون ها شود که نتیجه آن باورپذیری و زنده بودن رنگ های به نمایش در آمده از تلویزیون است.

Quantum Dots یا نقاط کوانتومی ثبل از اینکه از فیـــلتر رنگ تلویزیون عبور کند، با نور پس زمینه «Backlighting» ساطع شده از LED های تلویزیون کار میکند و تلویزیون هایی که از این فناوری استفاده میکنند QD-LCD نامیده میشوند. در واقع در این مدل تلویزیون ها، کریستال های نقاط کوانتومی به عنوان منبع نوری عمل میکنند و تلویزیون هایی همچون KD-65X9000A نیازی به فیــلترهای رنگی برای ساخت رنگ های مختلف در هر تصویر ندارند. چون خود کریستال ها همیشه طول موج و رنگ یکسانی ساطع میکنند.

این مدل جانشین بسیارخوبی برای مدل فیــلتر دهی نور برای تشکیل رنگ در تصاویر است که سال ها است در انواع پنل های نمایشگرهای مختلف مورد استفاده قرار میگیرد و  یکی از مزیت های مهم تلویزیون های نسل بعدی QD-LCD کاهش بار توان مصرفی به دلیل حذف فیــلترهای رنگی است.

فناوری Phosphor-coated LED

Phosphor-coated LED یا فسفرهای پوشیده شده با LED یکی از مهمترین جانشینان نقاط کوانتومی «Quantum Dots» است و در واقع نوعی پوشش شیمایی برای تغییر نور پس زمینه میباشد که هنوز به مرحله عملیاتی نرسیده است. زمانی که فناوری فناوری Phosphor-coated LED در تلویزیون ها مورد استفاده قرار بگیرد میتوان آن را با فــیلترهای رنگ تلویزیون به راحتی کنترل کرد که نتیجه آن افزایشی حیطه رنگی و دقت رنگ های استفاده شده در تلویزیون است.

کانکتور HDMI 2.0a

همانطور که در صفحه اول توضیح دادیم، HDMI 2.0a یکی از مهمترین ملزومات تلویزیون های ۴K Ultra HD است و استفاده کردن از رزولوشن ۴K بدون این کانکتور غیر ممکن است. HDMI 2.0a میتواند همه اطلاعات دیجیتالی مورد نیاز رزولوشن ۴K Ultra HD از جمله HDR، قابلیت Wide Color Gamu یا همان حیطه رنگی گسترده تر را با ۶۰ فریم بر ثانیه فراهم کند.

معرفی بهترین تلویزیون های ۴K Ultra HD

تلویزیون LG EF9500 Series OLED
سطح رنگ سیاه عالی که تضاد باورنکردی ایجاد میکند
پشتیبانی از قابلیت HDR
استفاده از سیستم عامل قدرتمند webOS 2.0
سیستم صوتی بسیار با کیفیت
اولین تلویزیون صفحه تخت ۴K Ultra HD که از OLED استفاده میکند
فقط مدل های ۵۵ و ۶۵ اینچ این تلویزیون موجود است

تلویزیون LG UF9500 Series LED
استفاده از پنل IPS بازاویه دید گسترده
مجهز به پنل رنگی مخصوص
مجهز به فناوری تاریکی موضعی «Local Dimming» برای یکی کردن کنتراست و تصویر
استفاده از سیستم عامل قدرتمند webOS 2.0
سیستم صوتی بسیار با کیفیت
فقط مدل های ۶۵ و ۷۹ اینچ این تلویزیون موجود است

تلویزیون Panasonic CX 650 Series LED
تلویزیون ۴K Ultra HD با قیمت تلویزیون های ۱۰۸۰p
بسیار مناسب و بزرگ برای اتاق های روشن و تماشای برنامه ها در روز
استفاده ساده و آسان از سیستم عامل Firefox
استفاده از پنل ۱۲۰ هرتز واقعی (native) برای تماشای نرم تصاویر پر سرعت
سیستم تکثیر رنگ بسیار عالی
فقط مدل ۵۵ اینچی این تلویزیون موجود است

تلویزیون Panasonic CX850 Series LED
سیستم Studio master drive استفاده شده در این تلویزیون میتواند رنگ سیاه بسیار خالص و تصاویر رنگی بسیار خوبی تولید کند
پشتیبانی از طیف وسیعی از رنگ ها
پشتیبانی از سیستم HDR
این تلویزیون سه HDMI 2.0 دارد که هر سه آنها از کدک HDCP 2.2 پشتیبانی میکنند
استفاده آسان و راحت از سیستم عامل Firefox
مدل های ۵۵ و ۶۵ اینچ موجود است

تلویزیون Samsung JS9500 Series Curved Smart
بهترین تلویزیون ۴K Ultra HD تولید شده توسط سامسونگ
بهبود رنگ و جزئیات نانو کریستال های صفحه نمایش
استفاده از آرایه کاملی از نورهای پس زمینه به صورت چند ناحیه ای (Multi-Zone)
بهترین سیستم تاریکی موضعی «Local Dimming» موجود در تلویزیون های سامسونگ برای افزایش عمق رنگ سیاه
HDR کاملاً سازگار با تصاویر بسیار پر نور
از این تلویزیون فقط ۳ مدل ۶۵، ۷۸ و ۸۸ اینچی موجود است

تلویزیون Samsung JS7000 Series Flat LED
آرایه گسترده ای از رنگ های خالص با صفحه نمایش نانو کریستالی
استفاده گسترده از سیستم نور پس زمینه FALD
افزایش سطوح سیاه با سیستم UHD Dimming
سازگار با HDR
استفاده از سیستم عامل اختصاصی smart TV با سرعتی بسیار بالا
فقط ۳ مدل ۵۰، ۵۵ و ۶۰ اینچ موجود است

تلویزیون Sharp UB30‑series LED
یکی از بهترین تلویزون های ۴K Ultra HD موجود در بازار
استفاده از فناوری تاریکی موضعی «Local Dimming» برای افزایش کنتراست
مطابق با آخرین فناوری های تلویزیون های ۴K UHD
پشتیابنی از برنامه های کاربردی اینترنتی با قابلیت جستجو
۴ مدل ۴۳، ۵۰، ۵۵ و ۶۵ اینچ موجود است

تلویزیون Sharp LC‑۷۰UH30U LED
دریافت گواهی THX برای عملکرد بسیار مناسب در بین تلویزیون های ۴K Ultra HD
پشتیبانی از طیف وسیعی از رنگ ها
پشتیبانی از تلویزیون اندرویدی با Google Play
استفاده از پنل ۱۲۰ هرتز واقعی (native) برای نمایش نرم تر تصاویر پر سرعت
استفاده از سیستم سفارشی شده Aquodimming برای افزایش کنتراست تصویر
فقط مدل ۷۰ اینچ موجود است

تلویزیون Sony X830C Series LED
یکی از بهترین تلویزیون های مقرون به صرفه ۴K Ultra HD
وسعت رنگ گسترده صفحه نمایش
استفاده از موتور پردازش تصویر ۴K X1 که میتواند تصاویر بسیار برجسته و با کیفیتی را نمایش دهد
استفاده از دو سیستم Android TV و smart TV
فقط مدل ۵۵ و ۶۵ اینچ موجود است و از مدل ۶۵ اینچ نیز چند مدل مختلف تولید شده است

تلویزیون Sony X930C-X940C LED
نمایش بسیار دقیق رنگ ها با پشتیبانی از حیطه رنگی گسترده
استفاده از سیستم Full Array Local Dimming و HDR برای نمایش شگفت انگیز کنتراست تصویر
استفاده از موتور ردازش تصویر ۴K X1 با نمایش تصاویر بسیار برجسته و با کیفیت
سیستم صوتی بسیار قدرتمند Hi-Res با کیفیت صدای بسیار عالی
پشتیبانی قدرتمند از Android TV و smart TV
فقط در مدل ۶۵ اینچی (۹۳۰C) و ۷۵ اینچی (۹۴۰C) موجود است
خروج از نسخه موبایل