نگاهی به آزمایشگاه سری مایکروسافت

Microsoft-Logo

Microsoft-Logo

به نظر میرسد مایکروسافت حسادت خاصی نسبت به نخبگان Google X دارد! به همین دلیل خیلی وقت است که استارت پروژه ای به نام Secretive Special Projects را زده اند تا شاید اندکی از موفقیت های گوگل و دیگر رقیبانش همچون سونی بکاهد! طبق اطلاعات موجود رهبری این پروژه سری و مرموز به عهده فردی به نام Norman Whitaker خواهد بود و او کسی است که پیش از این معاونت سازمان تحقیقات پیشرفته DARPA را بر عهده داشته است. اطلاعات زیادی در باره secretive Special Projects منتشر نشده است. اما لیست شغلی ای وجود دارد، نشان میدهد هدف این شرکت کار بر روی فناوری های هیجان انگیزی است که جامعه میتواند از آن بهره مند شوند.

مایکروسافت هر گونه صحبت و نظر در مورد این پروژه را رد میکند و احتملاً قرار است طی برنامه ویژه ای در نیویورک درمورداین ویژگی ها صحبت شود. این دقیقاً همان اتفاق و همان کاری است که گوگل با Google X انجام داد! در بخش تحقیقاتی مایکروسافت، قسمتی به نام way back وجود دارد که در سال ۱۹۹۱ به رهبری Peter Lee، یعنی یکی از محققان اجرام آسمانی و علوم کامپیوتری تاسیس شده است. او یکی از پرکارترین و بهترین تامین کننده گروه های تحقیقاتی سرار جهان است. او کسی بود که میتوانست به راحتی استدلال کند که تحقیقات مایکروسافت برای فناوری های هیجان انگیز میتواند بیش از دو دهه کاربرد داشته باشد یا خیر. برخی از جالب ترین نوآوری هایی که توسط این بخش از مایکروسافت ساخته شده شامل PhotoSynth ،See-through ،۳D Displays و فناوری بینظیر IllumiRoom است.

فناوری IllumiRoom

فناوری IllumiRoom‌ یکی از جالب ترین و بهترین فناوری های سری چند ساله اخیر مایکروسافت است. این فناوری که در واقع نوعی سطح ریزی محیطی است، میتواند به صورت ویژه از قابلیت های کینکت ۲ کنسول Xbox One استفاده کند. این فناوری از ترکیب یک دوربین کینکت و یک پروژکتور در اطراف تلویزیون شما استفاده میکند تا بتواند توسط نور های ساطع شده، بیننده را غوطه ور در دنیای بازی کند. پروژه IllumiRoom‌ بیش از ۷ سال در دست ساخت و توسعه بود و به عنوان ایده اصلی استفاده مستقیم در کنسول نسل هشتمی Xbox One مطرح میشد تا همانند حسگر کینکت بتوان بازیباز را وارد دنیای واقعیت مجازی کرد. برای درک بهتر این فناوری ویدئوی زیر را ببینید.

IllumiRoom فناوری شگفت انگیزی است. در این فناوری از حسگرهای موجود در کینکت برای ظبط ظاهر و هندسه اتاق استفاده میکند. سپس داده های جمع آوری شده از حسگر کینکت به صورت تصاویر مختلف و منطبق بر محیط بازی بر روی در، دیوار، مبلمان و … موجود در اتاق بازیباز پخش میشود تا به نوعی محیط بازی در اتاق بازیباز شبیه سازی شود. از جزئیات تحقیقات مایکروسافت و جزئیات اصلی این فناوری اطلاعاتی در دست نیست. اما قطعا به زودی اطلاعات بیشتری از این فناوری منتشر خواهد شد. حسگر کینکت هم تا مدتها به همین صورت در حال تست و توسعه بود تا در نهایت به مرحله تولید نهایی رسید.

در مراسم CES 2013 تیم فنی مایکروسافت نمایش کوتاهی از این فناوری داشت و به نظر میرسد مایکروسافت برای تولید نسخه نهایی این فناوری بسیار آماده و جدی است. این فناوری به گونه ایاست که نه نیازی به پردازش اضافی دارد و نه نیازی به سطوح کاملا صاف. زیرا حسگر کینکت پس از دریافت تصاویر و انجام پردازش لازم بر روی آنها، تصاویر را به دو پروژکتور موجود در اتاق میفرستد تا تصاویر ظبط شده در اتاق به طور کامل روی دیوار پخش شوند. یک ایده جالب، کم هزینه و کاملا کاربردی برای غرق کردن ببینده و بازیباز در محیط بازی.

فرض کنید در حال انجام یک بازی ترسناک هستید، محیط بازی کاملا تاریک است و شما قصد دارید از محیطی که در آن هستید خارج شوید، اما جایی را نمیبینید! چراغ قوه خود را روشن میکنید تا جلوی خود را ببینید، صداهای مختلف لرزه بر اندامتان می اندازد و شما با ترس و دلهره فراوان قدم برمیدارید، بدون اینکه مسیر خروج را بدانید. حال تصور کنید که محیط بازی با اتاق شما یکی شود و تمام اتاق شما سیاه شود و شما در اتاق خود به دنبال راه خروج از این تاریکی باشید!

این فناوری در حال حاضر از پروژکتور های قدرتمند موجود در بازار استفاده میکند و احتمالا پروژکتور فوق بر روی سقف به صورت آویزان قرار میگیرد که میتواند موجب انصراف خریداران احتمالی آینده این فناوری شود. تصویر بالا پتنتی را نشان میدهد که مایکروسافت آن را در سال ۲۰۱۱ به عنوان اختراع ثبت کرد. مشخص است این پتنت در مورد صفحه نمایش های محیطی ای است که میتواند شامل دو پروژکتور RGB برای نصب در هر جای اتاق باشد. در این پتنت حتی در مورد فناوری ۳D هم صحبت شده که نشان از آینده نگری مایکروسافت برای تلویزیون های ۳D است. به هر حال پتانسیل این فناوری برای ساخت بازی بسیار بالاست و باید دید در آینده چه اتفاقی برای این فناوری رقم میخورد.

تصویر در حال بازی یک فرد در اتاقی که از فناوری IllumiRoom استفاده شده است. هماطنور که میبینید محیط اطراف به واسطه پروژکتوری مخصوص شبیه به محیط داخل بازی (در مانیتور) شده است. کار این فناوری شبیه سازی محیط بازی رو در دیوار است.
تصویر شماتیک فناوری IllumiRoom

تکنیک PhotoSynth

زمانی که آقای بلایسه اگرا ی ارکس (Blaise Aguera y Arcas -قبلا در مایکروسافت بود و در حال حاضر در گوگل است) طی همایش TED 2007 از پروژه سری Photosynth رونمایی کرد، بلافاصله تبدیل به یکی از پربیننده ترین و پر بحث ترین تکنولوژی تمام دوران شد. این فناوری به عنوان پروژه ای جدید، تقریبا از یک دهه قبل روند تحقیقاتی و ساختش آغاز شده بود. Arcas دراین زمینه میگوید:

اولین نسخه Photosynth در سال ۲۰۰۷ منتشر شد که هزاران تصویر دوخته شده با هم را نشان میداد. تصاویری که از سراسر وب جمع آوری شده بودند تا تصویری دو بعدی ایجاد کنند. نتیجه این روش یک الگوریتم بینایی هوشمندانه ماشینی بود که میتوانست تصایری در حد گیگاپیکسل ایجاد کند. این در حالی بود که تکنولوژی ابتدایی برای ساخت چنین تصاویری چنگی به دل نمیزد و در واقع چیزی نبود که مردم را شگفت زده کند.

ورژن جدید این فناوری به نام Photosynth 3D است که میتواند تصاویر ۳D را در چهار حالت Spin, Panorama, Walk, و Wall ایجاد کند. بهترین راه برای نشان دادن هر چهار حالت عکس مشاهده ویدئوی زیر است. ویدئو زیر شامل تصاویر Photosynth اصلی است که به صورت نسخه نهایی معرفی شد. تصاویر زیار بسیار شبیه تکنیک Photosynth است. در هر دو تکنیک ۳D Panorama و Wall بسیار شبیه تکنیک Photosynth اصلی هستند و در واقع ۳D parallax موجب میشود احساس کتید چنین شباهتی وجود دارد. برای درک بهتر ویدئوی زیر را ببینید.

تکنیک Photosynth 3D

در واقع از این تکنیک برای ایجاد تصاویر ۳D استفاده میشود که میتواند به صورت پیاده روی برای ثبت تصاویر رو به رو، چرخش دور سوژه برای ثبت تصاویر ۳۶۰ درجه و یا دور زدن درجا برای ثبت تصاویر پانورما استفاده مورداستفاده قرار گیرد. مثلا میتوان این تصاویر را بدون اتصال باقی گذاشت و با بازسازی نقاط ثبت شده و شبیه سازی آن تصویری پانورما بدست آورد. این روش با روش قبلی ساخت تصاویر پانوراما که با اتصال چندین تصویر ایجاد میشد تفاوت دارد و بسیار بهتر و حرفه ای تر است.

این فناوری یکی از فناوری های بی نظیر مایکروسافت با قابلیت هایی استثنایی است که تا به حال نظیر آن دیده نشده است. امکانات و جزئیات این فناوری زیاد است و به دلیل بی ربط بودن به اصل مقاله ترجمه نشده است. با این حال این فناوری از لحاظ بکر بودن در این لیست قرار گرفته است.

مشاهده از طریق نمایش ۳D و Holoreflector و IllumiShare

مایکروسافت یکی از بزرگترین کمپانی های تحقیقاتی جهان است. همانند IBM، سامسونگ، اینتل و دیگر کمپانی های با فناوری های سطح بالا، مایکروسافت هم از بخش تحقیقاتی مرموزی برخوردار است که نتایج تحقیقاتش به صورت کاملا سری است و برخلاف دگر شرکت های فعال در این زمینه خبری از آنها منتشر نمیشود. این شرکت های بزرگ فناوری در ۵۰ سال گذشته صدها فناوری و اختراع به ثبت رساندند. ولی دیدن اولین نمونه ها همیشه غیر معمول است و همین مورداست که موجب پدید آمدن آزمایشگاه های سری در بتن این کمپانی ها شده است.

طی مراسم TechForum بود که مایکروسافت به طور غیر معمول برای اولین بار پرده از فناوری هایی برداشت که هدف اصلی آنها عمدتا ردیابی حرکتی محور بود! (تقریبا شبیه همان فناوری حرکت محوری که در دوربین سه بعدی کینکت و نسخه جدیدش شاهدیم). در واقع تکنیک جدید و رو به پیشرفت واقعیت افزوده یا واقعیت تکمیل شده نامی است که از مدت ها پیش برای این فناوری انتخاب شده! به درستی یا غلطی اش کاری نداریم. اما این فناوری روی یک میز دسکتاپ ۳D است که با بهره گیری از فناوری صفحه نمایش های OLED قدرت خود را به رخ همگان میکشد! برای درک بهتر این فناور ویدئوی زیر را ببینید.

مانیتور مشاهده ۳D و هلوگرافیک در آزمایشگاه های سری مایکروسافت در حال تست

فناوری دیگری که در کنار قابلیت مشاهده ۳D معرفی شده است Holoreflector است که در واقع ترکیبی است از یک آینه، یک صفحه نمایش بزرگ LCD، دوربین کینکت و سنسور هایی که در اسمارت فون های WP7/WP8 مورد استفاده قرار گرفته است تا واقعیت افزوده ما تمکیل شود. این فناوری خیلی خیلی شبیه فناوری Surface-Kinect ای است که سال قبل توسط مایکروسافت معرفی شد. دقیقا چیزی که در شکل و ویدئوی زیر میبینید.

میز مخصوص Microsoft Surfac-Kinect

اما در کنار این مانیتور وسیله ای به نام IllumiShare معرفی شده است. IllumiShare در واقع یک جفت لوازم جانبی دسکتاپ است که از طریق پروژکتور و دوربین با این صفحه ترکیب میشود. مثلا دوربین مخصوص روی میز قرار میگیرد و با یک اشاره تمام آن چیزی که در دوربین ظبط شده است از طریق پروژکتور در کل شبکه به اشتراک گذاشته میشود. به عبارتی دیگر فرض کنید دو سه نفرید و یک میز دارد! هر کدامتان هم دوربین، فلش مموری، موبایل و … دارید. وسایل خود را روی میز میگذارید، میز آنها را تشخیص داده و محتویات داخل هر وسیله را نشان میدهد. سپس میتوانید به سرعت آنها را با یکدیگر و بین هر سه نفر به اشتراک گذاشت! برای درک بهتر ویدئوی زیر را ببینید.

خروج از نسخه موبایل