آیا Xbox One Scorpio میتواند رزولوشن ۴K را پردازش کند!؟

آیا رزولوشن 4K ایده مناسبی برای کنسول های Xbox scorpio و PlayStation Neo محسوب میشود!؟

آیا Xbox Scorpio میتواند رزولوشن 4K را پردازش کند!؟

۳۸۴۰×۲۱۶۰ (پیکسل) *۶۰ (فریم) *۳ (کانال) *۸ (بیت) = ۱۱.۹۴ گیگابیت بر ثانیه پهنای باند مورد نیاز ۴K

فرمول بالا را به دقت به خاطر بسپارید. فرمولی که به واسطه آن میتوانید پهنای باند مورد نیاز گذرگاه مورد نظر برای اجرای رزولوشن ۴K را بفهمید. در این فرمول از عمق رنگ ۸ بیتی استفاده شده و به همین دلیل اگر از عمق رنگ ۱۶ بیتی استفاده کنیم، به پهنای باند بسیار بیشتری در حالت غیر فشرده نیاز داریم! این یعنی برای اجرای رزولوشن ۴K یا همان «Ultra-high» به HDMI 2.0 و یا DisplayPort 1.2 به بالا نیاز داریم. رزولوشن ۴K یا همان «Ultra-high» کمی بیش از ۷ مگاپیکسل دقت دارد که ۳٫۵ برابر بیشتر از رزولوشن Full HD یا «۱۹۲۰x1080p» است.

این رزولوشن در حال انقراض از ۲.۰۷۳.۶۰۰ پیکسل بهره میبرد، در حالی که تعداد پیکسل های ۴K یا Ultra HD با رزولوشن ۳۸۴۰×۲۱۶۰ چیزی معادل ۸.۲۹۴.۴۰۰ پیکسل است. به عبارتی تعداد پیکسل های Ultra HD به حدوداً چهار برابر Full HD افزایش یافته و هر فریم آن معادل یک تصویر تقریباً ۸ مگاپیکسلی است. این موضوع نشان میدهد برای پخش راحت و بی دردسر رزولوشن Ultra HD به نسخه های جدیدی از HDMI و DisplayPort نیاز داریم که بتواند چنین حجم عظیمی از داده های پردزاشی را منتقل کند.

در حال حاضر؛ در اکثر کارت های گرافیکی جدید کانکتور HDMI به نسخه ۲.0b بروز رسانی شده و DisplayPort هم برای پشتیبانی بهتر از HDR ready به نسخه ۱.۳HBR3/1.4 بروز رسانی شده و میتواند تصاویر ۴K (با سرعت ۶۰ هرتز)؛ تصاویر ۵K (با سرعت ۶۰ هرتز) و ۸K (با سرعت ۶۰ هرتز) را با دو کابل همزمان منتقل کند. تمامی این موارد به صورت یکجا در دو کنسول PS4 Pro و Xbox One Scorpio به کار گرفته شده که در کنار ویزگی های جدید میتواند مورد اهمیت باشد.

اما فرمول بالا زمانی جذاب میشود که بدانیم در کنسول های بازی جدیدی همچون PS4 Pro و Xbox One Scorpio از رزولوشن ۴k برای اجرای بازی های جدید پشتیبانی میشود و همین کافی است تا رسماً وارد جنگ عناوین ۴K کنسولی شویم! جنگی که یک طرفش کنسول PS4 Pro کمپانی سونی و طرف دیگرش Xbox One Scorpio کمپانی مایکروسافت است! اما ارائه عناوین ۴K به موارد زیادی همچون کیفیت بازی هایی که روی آن پلتفرم عرضه میشوند، تکنیک هایی که در آن عنوان به کار رفته و همچنین میزان استفاده از پتانسیل تراشه گرافیکی مربوط است.

این موارد در کنار هم میتوانند یک عنوان ۴K جذاب را روانه بازار کنند. اما ممکن است برایتان این سوال مطرح شود که توسعه دهندگان کنسول Xbox One Scorpio به چه صورتی موفق شدند به این مهم دست پیدا کنند؟! مهمترین تغییر سخت افزار کنسول جدید مربوط به حذف حافظه فوق سریع ESRAM است. در Xbox One حدود ۶۸.۳ گیگابایت بر ثانیه پهنای باند حافظه گرافیکی داشتیم که به نسبت پهنای باند حافظه گرافیکی ۱۷۶ گیگابایتی کنسول PS4 رقم ناچیزی محسوب میشد.

به همین دلیل بود که برای جبران این کمبود بزرگ، مهندسین مایکروسافت از ۳۲ مگابایت حافظه فوق سریع ESRAM استفاده کردند که در هر مسیر ۱۰۲ گیگابایت و در مجموع پهنای باند کلی ای برابر با ۲۰۴ گیگابایت بر ثانیه را در اختیار Xbox One قرار میداد. در خبرها اعلام شده بود که پهنای باند Xbox One Scorpio بیش از ۳۰۰ گیگابایت بر ثانیه است. این بدین معناست که دیگر خبری از ESRAM های Xbox One نخواهد بود و از روشی همچون فناوری های حافظه رم کامپیوترهای شخصی «PC» برای تامین پهنای باند مورد نیاز حافظه گرافیکی کنسول Xbox One Scorpio استفاده شده است.

البته هنوز مشخص نیست که فناوری حافظه استفاده شده در این کنسول از نوع GDDR5 است یا از نوع GDDR5X بکار رفته در کارت گرافیک GTX 1080!؟ به صورت تئوری؛ پهنای باند ۳۲۰ گیگابایت بر ثانیه را میتوان با ۸ گیگابایت حافظه GDDR5X و استفاده از یک گذرگاه حافظه ۲۵۶ یا ۳۸۴ بیتی بدست آورد. از طرفی تصاویر منتشر شده از مادربرد Xbox One Scorpio نشان میدهد که مایکروسافت روی کنسولش از ۱۲ گیگابایت چیپ حافظه GDDR5 استفاده کرده است. این بدین معناست که احتمال استفاده از نسل دوم حافظه های HBM در این کنسول منتفی است.

ESRAM یک قطعه با پهنای باند بالا بود که برای رفع محدودیت های حاصل از حافظه های ضعیف DDR3 روی Xbox One نصب شده بود. البته این حافظه به نسبت eDRAM های Xbox 360 همچون انقلابی طوفانی محسوب میشد، اما از محدودیت حجم رنج میبرد و احتمالاً همین مورد استفاده از آن را در طراحی Xbox One Scorpio منتفی کرده است. در واقع در گزارش های متفاوتی که مایکروسافت منتشر کرده، عدم حضور ESRAM به عنوان حافظه اصلی کنسول Xbox One Scorpio به تایید رسیده و این مورد به ا دعای مایکروسافت برای افزایش بهره وری بیشتر  Xbox One و Xbox One Scorpio ضروری اعلام شده است.

از طرف دیگر؛ مایکروسافت اعلام کرده برای بهینه سازی و همگام سازی بیشتر کامپیوترهای شخصی «PC» و Xbox One Scorpio این حافظه حذف شده تا توسعه دهندگان بازی از SKU هایی که مختص Xbox One Scorpio هستند استفاده کنند. اما تئوری اصلی این بود که پهنای باند ۳۲۰ گیگبایت بر ثانیه، نمیتواند با پهنای باند پایین ESRAM به درستی کار کند و این تئوری منجر به این نتیجه شده که استفاده از ESRAM به دلیل پهنای باند پایینش به درد کنسول جدید نمیخورد و بهتر است حذف شود.

در گزارشات جدید وجود یک تراشه گرافیکی ۶ ترافلاپسی مجدداً تایید شده است! البته هنوز قطعی نیست. امااگر درست باشد بدین معناست که هیچ اطلاعات دقیقی مبنی بر پشتیبانی قاطع Xbox One Scorpio از رزولوشن ۴K وجود ندارد، منتهی چیزی که میتوان حدس زد این است که ۶ ترافلاپس توان پردازشی خام برای اجرای مناسب رزولوشن ۴K کفایت نمیکند و کنسول جدید ممکن است در بین راه با مشکل افت عملکرد مواجه شود. مثلاً کارتی همچون AMD R9 390X از ۵.۹ ترافلاپس توان خام محاسباتی استفاده میکند که برای رسیدن به رزولوشن ۴K با سرعت ۳۰ فریم در PC های روز با مشکلات متعددی مواجه است.

این مورد نشان میدهد این مقدار توان پردازشی برای اجرای ۴K با سرعت ۳۰ فریم مناسب نیست. ولی اگر فرض کنیم معماری پولاریس بهبود زیادی در بازدهی به همراه داشته باشد، آن وقت میتوانیم قدرت و بازدهی به مراتب بیشتری را شاهد باشیم. این مقدار توان پردازشی اعلام شده حدوداً ۴.۵ برابر بیشتر از قدرت پردازشی کنسول Xbox One است و مقدار حافظه کَش سطح دوم نیز ۴ برابر شده که افزایش تقریباً ۲.۵ برابری را شاهدیم. بنابراین چیزی که میتوانیم احتمالش را تایید کنیم، شخصی سازی بسیار زیاد تراشه گرافیکی Xbox One Scorpio است. یعنی همان اتفاقی که روی تراشه گرافیکی PS4 Pro انجام شده است!

تراشه گرافیکی Xbox One Scorpio یک مدل بسیار نزدیک به معماری پولاریس «Polaris» کمپانی AMD است که در موردش بارها مقالات مفصلی نوشتیم. حتی گمانه زنی هایی مبنی بر اینکه از این تراشه در کنار پردازنده های جدید و قدرتمند Zen استفاده شده به گوش میرسد که احتمال درست بودنش بسیار بالاست. این پردازنده مدت زمان زیادی است که پشت درهای بسته تحت آزمایش است و قبلاً در مقاله «ظهور مجدد AMD با پردازنده های Zen» در موردش توضیحات مفصلی دادیم که پیشنهاد میکنیم از دستش ندهید.

البته استفاده از این پردازنده فقط یک احتمال ساده است، چون این پردازنده ها به طور ویژه ای برای کامپیوترهای رده بالا «High end» طراحی شده اند و از اندازه سطح ویفر «Die» بزرگی استفاده میکنند. به همین دلیل بعید به نظر میرسد در کنسول Xbox One Scorpio استفاده شود. گزارش منتشر شده از طرف مایکروسافت نشان میدهد استفاده از رزولوشن ۴K برای ساخت بازی اجباری نیست و سازنده بازی میتواند از منابع اضافی برای بهبود سطح کیفی بازی بهره مند شود.

مثلاً میتواند سایه‌هایی با ثبات‌تر، بازتاب‌های غنی‌تر، بافت‌های بهتر و عمق میدان «Draw Distance» شفاف‌تری را در بازی ایجاد کند که به لطف فناوری HDR میتواند تصاویر بسیار واقعی تری برایمان پدید آورد. HDR مخخف High Dynamic Range و به معنای (محدوده داینامیکی سطح بالا) است و همانطور که از نامش پیداست، یکی از پیشرفته ترین تکنیک های نورپردازی تصویر است که در تصویر برداری و عکاسی برای تکثیر درخشندگی بیشتر تصاویر دیجیتالی استفاده میشود.

در واقع وظیفه فناوری HDR این است که بخش های روشن تر تصویر را با جزئیات بیشتری به بیننده نمایش میدهد و در بخش های تاریک و روشن تصویر با جزئیات بسیار بهتری طرفیم که به نوعی به تصویرمان عمق میدهد. در حال حاضر دو کنسول PlayStation 4 Pro و Xbox scorpio از این فناوری برای رزولوشن Ultra HD یا همان ۴K پشتیبانی میکنند.  تفاوت این فناوری در تصویر زیر به وضوح قابل مشاهده است.

تصویر اول: بدون استفاده از فناوری HDR
تصویر دوم: پس از فرآیند پردازشی استفاده از فناوری HDR

نکته قابل اشاره این است که PS4 Pro هنوز موفق نشده از فریم ریت سرعت بالا به درستی استفاده کند. یعنی فریم ریت در عناوین مختلف به طور مداوم از ۳۰ به ۶۰ تغییر میکنند و ثبات خاصی در آن وجود ندارد. مایکروسافت نیز ادعایی مبنی بر اینکه Xbox One Scorpio میتواند ز پس این کار بر بیاید نکرده و به جای آن ایده «افزایش سرعت دو برابری عناصر مربوط به تراشه گرافیکی» را مطرح کرده است. فعلاً هم هیچ عنوانی که بتوئاند به درستی این ایده را پیاده کند ساخته نشده است.

از منظنر پردازنده؛ Xbox One Scorpio از چیزی مشابه Xbox One فعلی استفاده کرده و تنها تفاوتی که در آن دیده میشود، اندکی سفارشی سازی بیشتر در جهت افزایش بهره وری کنسول است. مایکروسافت تایید کرده Xbox One Scorpio از یک پردازنده ۸ هسته ای استفاده میکند. این پردازنده همان چیزی است که روی Xbox One قرار گرفته و تنها کلاکش بیشتر شده است. ۴.۵ برابر بودن قدرت پردازشی Xbox One Scorpio بدین معناست که جهش گرافیکی از ۱۰۸۰p به ۴K ساده است.

اما تفاوت مهم اینجاست که اکثر عناوین فعلی Xbox One با رزولوشن ۹۰۰p اجرا میشوند و عناوین Xbox One Scorpio حداقل ۱۰۸۰p و حداکثر ۴K اجرا خواهند شد. اما این پرش و تفاوت پیکسل یک افزایش ۵.۷۶ برابری در تعداد پیکسل ها را نشان میدهد و به همین دلیل برخی از توسعه دهندگان بازی از اینکه قرار است تمام قدرت کنسول جدید صرف تولید یک بازی ۴K شود گله مند بودند! در واقع اعتقاد آنها بر این بود که این کار فقط موجب هدر رفت منابع میشود نه تولید یک بازی با کیفیت و خیره کننده.

گزارش منتشر شده نشان میدهد مایکروسافت از یک عنوان اصطلاحاً First-party برای نمایش قدرت کنسول استفاده کرده، عنوانی که با رزولوشن ۱۰۸۰p اجرا میشد و تعداد پیکسل های آن به صورت Up-scaling شده به ۴K افزایش پیدا کرده بود. در واقع مایکروسافت سعی کرده با این روش میزان بهره وری تبدیل تصویر به پیکسل را به طور موازی و همزان با افزایش پیکسل افزایش دهد. این روش نمیتواند یک رزولوشن ۴K Native را برای بیننده فراهم کند و هر چیزی که دیده میشود Up-scaling شده خواهد بود.

در کنار ایده های های بالا؛ در گزارش فوق اضافه شده که برای افزایش عملکرد بهتر بصری بازی های مختلف از تکنیک های رندریگ قدرتمندی همچون Half-Resolution Rendering و Sparse Rendering استفاده شده که به بهبود عملکرد پردازشی تصاویر کمک میکند. Half-Resolution Rendering نوعی روش رندرینگ جدید است که برای اشیاء شفاف و انعماس نورهای محیطی به صورت چند بعدی استفاده میشود. این تکنیک کاربردش همانند Global Illumination، SSR‌ و SSAO است.

دومین روش رندرینگ تصاویر در کنسول جدید Xbox One Scorpio روش Sparse Rendering است که در PS4 Pro به Checker-boarding مشهور شده است. یوبی سافت از این روش رندرینگ در Rainbow Six Siege بهص ورت گسترده ای استفاده کرده و حتی در بازی Watch Dogs 2 هم شاهد استفاده از آن بودیم. رزولوشن داینامیک «Dynamic Resolution» نیز که روی کنسول های فعلی هم دیده میشود، با اندکی بهبود به Xbox One Scorpio برگشته و ما گاهاً شاهد رزولوشن های متفاوتی هستیم که بر اساس مقدار بار پردازشی تراشه گرافیکی در هر لحظه میتواند متغییر باشد.

به عنوان یک مثال ساده؛ فرض کنید تراشه گرافیکی در هر لحظه چندین اولویت مختلف را برای رندرینگ تحت نظر میگیرد. سپس یکی از آن اولویت ها با رزولوشن پایین تر رندر میشود تا به محز اینکه بازیباز به نقطه مورد نظر رسید، تصاویر و پردازش های مورد نظر با سرعت بسیار بیشتری برایش نمایش داده شوند. این ویژگی توسط خط لوله های DirectX12 به سهولت در تمامی پلتفرم های فعلی کنسولی و کامپیوترهای شخصی قابل استفاده است.

برای جمع بندی این متن؛ باید قبول کنیم نمیشود تمام منابع پردازشی تراشه گرافیکی «GPU» برای پیکسل ها مصرف شوند و گاهی وقت ها بهتر است از این منابع در جاهای دیگری استفاده شود. همینطور استفاده از عناوینی که به صورت ۱۰۸۰p اجرا میشوند و در حین بازی با Up-scaling به ۴K تغییر میکنند میتواند یک امر بدیهی باشد که احتمالاً در چند بازی اصطلاحاً First-party کنسول Xbox One Scorpio محسوس خواهند بود. از طرفی تمامی تکنیک ها و ویژگی هایی که گفتیم، در PS4 Pro نیز پشتیبانی میشود. به همین دلیل تفاوت آنچنان زیادی بین این دو کنسول نیست.

مایکروسافت تایید کرده عناوین بزرگی همچون Horizon Zero Dawn، Rise of the Tomb Raider و Days Gone از روش رندرینگ Checker-boarding یا Sparse Rendering تا رزولوشن ۲۱۶۰p پشتیبانی میکنند. این درحالی است که نسخه PS4 Pro بازی Call of Duty Infinite Warfare تمامی تکنیک های ذکر شده را در خود دارد. اما Xbox One Scorpio به لطف پشتیبانی قدرتمند از ۴K میتواند تجربه بهتری در ارائه ۴K خلق کند. تنها نگرانی موجود؛ تراشه گرافیکی است که احتمالاً از ۵۶ تا ۶۰ واحد محاسبه گر «Compute Unit» استفاده میکند.

فقط با استفاده از ۴۰ هسته CU با فرکانس ۱.۱۸ گیگاهرتز یا ۴۴ هسته ۱.۰۷ گیگاهرتزی میتوانیم به ۶ ترافلاپسی که در بالا اشاره کردیم برسیم. بنابراین استفاده از یک تراشه ضعیف تر میتواند انتظاراتی که از تراشه فعلی این کنسول داریم را محدود کند. در واقع؛ کارت های مبتنی بر پولاریس ۱۰ از ۳۶ واحد محاسباتی «Compute Units» یا CU استفاده میکنند و بر پایه ریز معماری GCN 4.0 و در سری Radeon RX 400 دسته بندی میشوند. این کارت ها در سیستم های رومیزی «PC» با اسم رمز «Ellesmere» عرضه میشوند و جزو کارت های گرافیک رده بالا «High-end» طبقه بندی میشوند.

این توضیحات نشان میدهد کنسول Xbox One Scorpio یک کنسول High-end و قدرتمندتر PS4 Pro است. البته برخی خبرهای تایید نشده در سطح وب نشان از این موضوع دارد که احتمالاً از AMD Vega 10 در این کنسول استفاده میشود و خبری از پولاریس نخواهد بود و برخی خبرها نیز به یک تراشه گرافیکی کاملاً سفارشی شده از نوع پولاریس «Polaris» اشاره کردند. این احتمال از آنجایی قوت میگیرد که گفته شده Xbox One Scorpio قرار است تنها ۳ ماه قبل از سال نو میلادی بعدی عرضه شود که مصادف با عرضه تراشه های گرافیکی نسل بعدی AMD است.

اما یک تئوری بی پاسخ نشان میدهد تراشه ای با ۴۰ واحد محاسباتی مبتنی بر ریزمعماری GCN 4.0 که با اورکلاکی قابل توجه به توان محاسباتی ۶ ترافلاپس میرسد میتواند استفاده Xbox One Scorpio را از تراشه های گرافیکی Vega توجیه کند. اما گزارش اخیر که البته تایید نشده نشان میدهد که احتمالاً کنسول Xbox One Scorpio از ۶۰ واحد محاسباتی استفاده که این مقدار فراتر از قدرت پردازشی اعلام شده برای کنسول PS۴ Pro است. این بدین معناست که در عمل به توان عملیاتی برابر ۳۲۰ گیگابایت بر ثانیه میرسیم. یعنی حذف ESRAM!

خروج از نسخه موبایل