هورایزن زیرو داون (Horizon Zero Dawn)؛ جهانی زیبا اما مرگبار

Horizon Zero Dawn؛ جهانی زیبا اما مرگبار

Horizon Zero Dawn؛ جهانی زیبا اما مرگبار

هورایزن زیرو داون «Horizon Zero Dawn» یکی از عناوین استدیو بازی‌ سازی هلندی گوریلا گیمز که که از زمان تاسیس به صورت اختصاصی بر روی سری شوتر کیلزون «Killzone» تمرکز داشته یک تغییر مسیر بزرگ به حساب می‌آید. بر خلاف تم سرد و خاکستری سری کیلزون، Horizon Zero Dawn عنوانی سرزنده و شاداب است و در دنیایی جریان دارد که در حال بازیابی خود از یک فاجعه انقراضی است.

Horizon Zero Dawn عنوانی است در مورد یک دختر جوان به نام اِی‌لوی و رابطه‌اش با پدر ناتنی‌ خود؛ در مورد او که تلاش می‌کند شجاعتش را با کشف یک راز بزرگ ثابت کند و در مورد انسان های نخستینی که برای زنده ماندن در دنیایی که به خانه موجودات عظیم ماشینی تبدیل شده، مبارزه می‌کنند. بازی یک ماجراجویی جهان‌ باز وسیع است و احساسی را منتقل می‌کند که با بیشتر بازی‌های وسیع یوبی‌سافت و سیستمی که این شرکت برای این دسته از عناوین خود تعریف کرده و سال‌هاست آنرا اصلاح می کند، همسو است.

اینطور که به نظر میرسد، سازندگان به سمت خلق گیم‌پلی‌ای رفته‌اند که ذهن بازیکنان را در برخورد اول به سمت عناوینی چون The Witcher ،The Elder Scrolls ،Far Cry و Watch Dogs هدایت خواهد کرد. ساعت‌های ابتدایی بازی؛ Horizon Zero Dawn کنترل اِی‌لوی نوجوان را در اختیار بازیکباز قرار می‌دهد و او را شخصیتی جسور و با پتانسیل بالا معرفی می‌کند. او متوجه حقایق درناکی در مورد نقش خود و پدرخوانده‌اش یعنی راست «Rost» در زادگاهشان می‌شود:

آنها رانده شده‌اند و به صورت مستقل و با تکیه بر توان خود به زندگی ادامه می‌دهند.

در ساعات ابتدایی بازی؛ گوریلا دنیایی جذاب و پر از ناشناخته‌ها را ترسیم می‌کند. اینکه اِی‌لوی کیست؟! چه چیزی باعث شده او و راست «Rost» رانده شوند؟! والدینش چه کسانی هستند؟! چه بلایی بر سر دنیای انسان‌ها آمده و به چه دلیل جایشان را به هیولاهای مکانیکی و دایناسور مانند داده‌اند؟! سوالاتی است که از همان اتبدای بازی ذهن بازیباز را به خودش درگیر میکند. با طی کردن حداکثر ۶ مرحله، پاسخ تعدادی از این سوال‌ها کمی واضح‌تر می‌شود. در جریان تجربه چهار ساعته ما، سونی هفت ماموریت اصلی بازی را نشانمان داد.

داستان کامل بازی هورایزن زیرو داون (Horizon Zero Dawn) جالب توجه است و ما در دنیای آن کاوش کردیم، با برخی از ساکنان آن هم صحبت شدیم و تعدادی از مراحل اصلی را هم انجام دادیم. در این مرحله ابتدایی، اولین وظیفه اِی‌لوی شکار یک موجود روباتیک با دستگاهی بر روی بدنش به نام Override Tool بود. با استفاده از این ابزار، او می‌تواند ماشین‌ها را هک کرده و کنترلشان را به دست گرفته و از این طریق خطر آنها را خنثی کند یا در مواردی مانند‌ Strider ها، از آنها بعنوان اسب مکانیکی استفاده کند.

از Override Tool همچنین می‌توان جهت آشکار ساختن محیط‌های ناشناخته دنیای بازی نیز استفاده کرد. این سیستم در Horizon Zero Dawn همانند سیستم دست‌کاری برج‌ها برای آشکار ساختن مکان‌های نا آشنای نقشه در بسیاری از عناوین یوبی‌سافت است. در هورایزن برای اینکار باید از دایناسورهای مکانیکی گردن درازی به نام Longnecks بالا بروید. این تنها ابزار اِی‌لوی نیست که کاربرد هک دارد. او در بچگی موفق به یافتن یک چیپ کوچک شده که به او امکان این را می‌دهد دنیای اطراف خودش و موجودات درون آن را اسکن کند.

با اینکار او می‌تواند نقاط ضعف شکار خود را آشکار سازد و همچنین نحوه حرکت و رفتار آنها را یاد بگیرد. درک رفتار ماشین‌ها و کشف نقاط ضعف این هیولاها به نظر می‌رسد از اصلی ترین بخش‌های گیم پلی دنیای Horizon Zero Dawn باشد. مبارزه نیز بخش دیگری از این دنیا است. اِی‌لوی در ابتدای کار به یک تیر و کمان و نیزه مجهز شده و همچنین می‌تواند سلاح و تله‌های جدیدی را از معامله‌گران بازار سیاه خریداری نماید. آیتم‌هایی مانند تناب و تناب چنگک‌دار، که ماشین‌ها را به زمین متصل کرده و آنها را متوقف می‌سازد، در مبارزات نفس گیر Horizon Zero Dawn تعیین کننده فرد زنده خواهند بود.

تعامل با ماشین‌ها، که گاهی اوقات به صورت دسته‌ای حرکت می‌کنند، به شکل‌های مختلف برقرار می‌شود. اِی‌لوی می‌تواند در علف‌های بلند پنهان شود و به صورت مخفیانه ماشین‌ها را یکی یکی حذف کند. یا اینکه به نقاط آسیب‌پذیر بدن آنها شلیک کند، یا با ضربه‌های نهایی مخفیانه آنها را از پا در آورد. یا اینکه حمله کند، فرار کند و پنهان شود و شکارش را ردیابی کند و به صورت مخفیانه آن را از دور خارج سازد. مبارزات ممکن است نفسگر و سنگین شوند.

در یکی از ماموریت‌ها، یکی از مردان قبیله از اِی‌لوی خواست تا همکار گم شده‌اش به نام بریو «Brave» را پیدا کرده و نجات دهد. در جریان ماموریت یافتن این مرد، اِی‌لوی با تعدادی Sawtooth، ماشین‌های پلنگ مانند، مواجه خواهد شد و باید یکی یکی آنها را شکست دهد. اِی‌لوی ابزاری در اختیار دارد که در تله‌گذاری کاربرد دارد و می‌تواند با یک شوک الکتریکی دشمنان را گیج کند. چنین ابزاری قادر است یک Sawtooth خشن و قدرتمند را موقتاً متوقف سازد و در این زمان بازیکنان چند ثانیه وقت دارند تا تجدید قوا کنند.

اما مبارزه با Sawtooth ها بیشتر شامل شلیک سریع تیر و تلاش برای احیای سلامتی و جا خالی دادن برای رهایی از آرواره‌های آهنی این موجود خواهد بود. پس از چند برخورد سنگین در مناطق Corruption Zone (مناطقی خطرناک که در نقشه با رنگ قرمز مشخص می شوند)، متوجه شدم بهتر است ماشین‌ها را به جان هم بیندازم. در اواسط یک مرحله، نوع خاصی از ماشین‌های درنده گربه مانند به نام Scrappers را پیدا کرده و پس از تلاش موفق شدم همین کار را انجام دهم.

با لول‌آپ و گذر مراحل،  اِی‌لوی قدرتمندتر شده و توانایی‌های بیشتری در ضمینه شکار و کاوش بدست خواهد آورد. کاوش برای یافتن آیتم‌هایی که می‌توانند مربوط به سلامتی باشند یا چوب برای ساخت تیر یا اوراق ماشین‌های نابوده شده، جزء لاینفک و جدا نشدنی گیم‌پلی بازی است. همواره چیزی برای بدست آوردن، ساختن و ذخیره بیشتر وجود دارد. به این ترتیب احساس پیشرفت مداوم، همواره همراه شما خواهد بود، فرقی هم نمی‌کند که این پیشرفت چقدر تاثیرگذار باشد.

حداقل در مراحل ابتدایی بازی کمبودی از نظر محتوا وجود ندارد. بازیکنان با لیستی بلند بالا از ماموریت‌ها و کارها روبرو خواهند بود و می‌توانند به انجام هر کدام بپردازند. این مراحل به نظر تازگی دارند و همینطور شهرها و اردوگاه‌هایی نیز وجود دارد که بازیکنان می‌توانند به آنها سر بزنند و البته شخصیت‌هایی که در دنیای بازی با آنها مواجه خواهید شد و از اِی‌لوی درخواست کمک خواهند کرد. به ظنر میرسد که این ماموریت‌ها بخشی از روند رشد و ارتقا شخصیت اِی‌لوی باشند و هدف‌ از آنها فقط این نیست که حواس شما را از انجام مراحل اصلی پرت کنند.

گوریلا گیمز به کنار زدن محدودیت‌های گرافیکی سخت افزار PlayStation شهرت دارد و Horizon Zero Dawn  قطعاً چشم نوازترین عنوان تاریخ آنهاست. موتور بازی‌سازی Decima که در ساخت بازی مورد استفاده قرار گرفته (چندی پیش نیز تایید شد در عنوان جدید کوجیما Death Stranding نیز قرار است بکار گرفته شود.) جلوه‌های گرافیکی خیره کننده‌ای را تولید کرده است. چرخه روز و شب بازی شب‌های مهتابی زیبا و طلوع خورشید گرم و بی‌نقصی را به بازیکنان ارائه می‌دهد.

به لطف سیستم آب و هوایی پویا بازی، ممکن است یک مبارزه را در هوای آفتابی انجام دهید و در تلاش دوم در باران شدید. یک سیستم Photo Mode نیز تعبیه شده و هر زمان که بازیکنان دکمه توقف را فشار دهند در دسترس قرار خواهد گرفت. بنچمارک بازی Horizon Zero Dawn نشان میدهد که این بازی یکی از شاخص ترین عناوین PS4 است و  و میتواند حتی به عنوان بهترین بازی امسال باشد!

خروج از نسخه موبایل