بررسی فنی بازی Hellblade: Senua’s Sacrifice

بررسی فنی بازی Hellblade Senua’s Sacrifice

بررسی فنی بازی Hellblade Senua’s Sacrifice

هل‌بلید: پیشکش سنوئا «Hellblade: Senua’s Sacrifice» را میتوانیم یکی از بهترین آثار دوران فعلی بدانیم که توسط یک تیم ۱۳ نفره در استودیو نینجا تئوری «Ninja Theor» ساخته شده است. تیم بسیار کوچکی که موفق شده با چند عضو دیگر عنوانی در حد یک بازی AAA بسازد که به  صورت مستقل و بدون ناشر و تهیه کننده عرضه شده است! گفتن است که Hellblade همانند بازی شمشیر آسمانی «Heavenly Sword» پیچیده و شیطانی به نظر می‌رسد و همچنین نام بازی «هل‌بلید»، به طور مستقیم در نقطه مقابل آن است و در هر دو عنوان از شخصیت‌های مؤنث به عنوان شخصیت اصلی و ناجی سرنوشت استفاده شده است!

در کارنامه استودیو نینجا تئوری «Ninja Theor» میتوان عناوین مختلفی همچون Heavenly Sword و Enslaved: Odyssey to the West و حتی ریبوت عنوان جاودانه Devil May Cry را مشاهده کنیم که هر دو آنها با بازخوردهای نسبتاً خوبی از سوی منتقدین مواجه شدند. اما Hellblade: Senua’s Sacrifice یک ایده بلند پروازانه است که  حالا بدل شده به عنوان جذاب و پر کشش. عنوان که داستانش در عصر وایکینگ ها دنبال میشود و عمده داستان بازی پیرامون کابوس ها و تخیلات Senua است که به خودی خودش میتواند عمق داستانی بازی را دو چندان کند.

در بعد بررسی فنی Hellblade: Senua’s Sacrifice یک عنوان هوشمندانه محسوب میشود که با موتور گرافیکی Unreal Engine 4 اپیک گیمز ساخته شده و موفق شده نرخ فریم بسیار متعادلی را بر روی دو کنسول PS4 و PS4 Pro فراهم کند. عنوان Hellblade: Senua’s Sacrifice روی کنسول PS4 با رزولوشن ۱۰۸۰p اجرا میشود و سازنده بازی برای بهبود نرخ فریم ریت از تکنیک رزولوشن داینامیک استفاده کرده که در بسیاری از مواقع میتواند موجب افت فریم در لحظات متفاوت بازی شود. خوشبختانه استدیو نینجا تئوری از هیچ قفل یا محدود کننده‌ای برای ایجاد محدودیت مصنوعی بر روی نرخ فریم ریت استفاده نکرده و همین موضوع موجب شده با عنوانی داینامیک و مناسب مواجه شویم.

به صورت کلی در نسخه PS4 مشکلات در حداقل ممکن قرار دارند و مهمترین تفاوت ها زمانی ایجاد میشوند که بازی Hellblade: Senua’s Sacrifice را بر روی کنسول PlayStation 4 Pro مورد بازبینی قرار دهیم. در این حالت بازیباز با سه مدل کلی مواجه میشود که اولین مورد برای افرادی است که از تلویزیون های ۴K UHD بهره میبرند و میتوانند Hellblade: Senua’s Sacrifice را با رزولوشن ۱۴۴۰p اجرا کنند، دومین حالت برای آن دسته از بازیبازانی است که نرخ فریم ریت بازی برایشان از اهمیت بالایی برخوردار است و میخواهند عنوان Hellblade: Senua’s Sacrifice را با نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه اجرا کنند که در این صورت با کاهش نسبی رزولوشن مواجه میشویم.

در آخرین حالت نیز Hellblade: Senua’s Sacrifice برای افرادی بهینه شده که به تلویزیون های ۴K UHD دسترسی ندارند و میخواهند بازی را با رزولوشن ۱۰۸۰p Full-HD اجرا کنند. در این حالت نیز بازی با بیشترین جزئیات ممکن و با استفاده از تکنیک بصری Downsample به نمایش در خواهد آمد. اما نکته قابل ذکر در این بین این است که از نظر بصری و ویژگی های گرافیکی، عنوان Hellblade: Senua’s Sacrifice هیچ تفاوتی بر روی PS4 و PlayStation 4 Pro ندارد و تنها مزیت کنسول جدیدتر افزایش نرخ فریم و پشتیبانی از رزولوشن بالاتر است.

در واقع نه سایه های بهبود یافته ای را میبینیم، نه بافت های بهتر و نه مزیت جدیدی که بازیباز را مجاب به خرید PlayStation 4 Pro کند. پس با خیال راحت از هر دو نسخه استفاده کنید و از بازی کردن در دنیای جدید نینجا تئوری لذت ببرید. از آنجایی که بازی Hellblade: Senua’s Sacrifice یک عنوان سنگین و پر کِشِش محسوب میشود، بار پردزاشی بالایی دارد و میتواند در موقاع مختلفی قدرت پردازشی کنسول بازی را به چالش بکشد. به همین منظور تیم نینجا تئوری از تکنیک رزولوشن داینامیک بهره گرفته که میتواند با رصد محیط و بار پردزاشی بازی به صورت خودکار ۱۰۸۰p به ۱۴۴۰p تغییر حالت دهد تا فشار پردازشی کمتری به کنسول بازی تحمیل شود.

از این روش در عناوین بسیاری استفاده میشود و در واقع بهترین راه برای مهار فشار سنگین بار پردازشی بازی و جلوگیری از کاهش نرخ فریم ریت است. به گفته نینجا تئوری؛ عنوان Hellblade: Senua’s Sacrifice محدودیتی در ارائه نرخ فریم ریت ندارد و رقم فریم نیز روی عدد خاصی قفل نشده است. منتهی برای حفظ عملکرد بهتر بر روی PlayStation 4 Pro با رزولوشن ۱۴۴۰ شاهد نرخ فریمی بین ۳۰ تا ۴۰ فریم بر ثانیه هستیم که این رقم در بسیاری از مواقع به ۴۰ فریم و حتی بیشتر از این هم میرسد. در نگاه کلی شاید بتوانیم این مقدار نرخ فریم را خوب بدانیم، اما Hellblade: Senua’s Sacrifice عنوانی است که به نرخ فریم ثابت نیاز دارد و ناپایداری نرخ فریم آن میتواند به تجربه گیم پلی بازی لطمه بزند.

از طرفی نرخ فریم بازی روی کنسول PS4 بر روی ۶۰ فریم تنظیم شده و تجربه گیم پلی روان تر و بهتری در اختیار بازیباز قرار میدهد. البته این موضوع به عنوان یک مزیت منفی برای PlayStation 4 Pro محسوب نمیشود و شاید تنهای نکته آزاد دهنده در این حالت (که البته محسوس هم نیست) کاهش رزولوشن بازی تا مرز ۹۰۰p است که در مقابلش میتوان گیم پلی بهتری تجربه کرد. شاید نینجا تئوری در بروز رسانی های آتی بازی به نرخ فریم ریت را ثابت کند تا عملکرد بهتری را شاهد باشیم. اگر این مقدار روی ۳۰ فریم بر ثانیه قفل شود میتوان گفت که تجربه بازی Hellblade: Senua’s Sacrifice روی PlayStation 4 Pro در رزولوشن ۱۴۴۰p یک تجربه لذت بخش است.

در نهایت باید اشاره کنیم که عنوان Hellblade: Senua’s Sacrifice به طور کلی مورد تحسین منتقدین قرار گرفته و با میانگین امتیاز ۸۲ از ۱۰۰ در وب سایت «متاکریتیک» جایگاه خوبی را برای خودش تصحاب کرده است.وب سایت IGN و Game Spot نیز به ترتیب امتیاز ۹ و ۸ از ۱۰ را به این بازی تقدیم کردند. به گفته Game Spot؛ ترکیب گرافیک شگفت‌ انگیز و طراحی نوآورانه بازی، داستان قدرتمند در کنار روند بازی، طراحی باورنکردنی صدا، مبارزات رضایت بخش و قوی و روایت داستانی بازینقطه اوج این بازی محسوب میشود و تنها نکته نا امیده کننده آن معمای های تکراری و دستور العمل های خسته کننده بازی است.

خروج از نسخه موبایل