بنچمارک بازی Deus Ex: Mankind Divided

بنچمارک بازی Deus Ex Mankind Divided

بنچمارک بازی Deus Ex Mankind Divided

Deus Ex: Mankind Divided نام جدیدترین عنوان استدیو کانادایی Eidos Montreal است که در سبک اکشن و همراه با اِلِمان های نقش آفرینی «RPG» و مخفی کاری معرفی شده و داستانش پس از ادامه عنوان قبلی این استدیو به نام Deus Ex: Human Revolution در جریان است. عنوانی که با استقبال خوبی از طرف منتقدین و بازیبازان مواجه شد و عملاً زمینه ساخت Deus Ex: Mankind Divided را فراهم کرد. داستان Mankind Divided در سال ۲۰۲۹ در جریان است که از نظر زمانی ۲ سال پس از اتفاقات Human Revolution و ۲۳ سال قبل از اتفاقات اولین نسخه Deus Ex و اتفاقات مربوط به JC Denton است.

جایی که شما به عنوان بازیباز؛ همچنان کنترل کاراکتر آدام جِنسِن «Adam Jensen» را به عهده دارید و در نقش پلیس بین الملل بازی میکنید که برای سازمان سری Task-Force در حال کار است. مهمترین وظیفه شما از بین بردن تروریست های بهبود یافته!! سراسر جهان است تا بتوانید صلحی پایدار را به جهان بازگردانید! دنیای بازی Deus Ex: Mankind Divided بسیار نا امن تر از قبل شده؛ چون انواع و اقسام انسان های ارتقا یافته که خیلی از آن ها خطرناک هستند در میان مردم و در جامعه آزادانه پرسه می زنند و زندگی می کنند.

هنوز هم داروی Neuropozyne یک مشکل بزرگ است و شهرهایی مثل Prague هم که قبلاً انسان های ارتقا یافته و سایبرنتیک را با آغوش باز می پذیرفتند، اکنون به مانند دیترویت، توتالیتر و وابسته به حکومت مطلق و دیکتاتوری شده اند و مناطق و مجتمع هایی را برای «افراد ارتقا یافته و مکانیکی» جدا کرده اند و مردم را به صورت ایزوله نگاه می دارند. زمین سال ۲۰۲۹ جهنمی ساخته خودمان است؛ یک چاه و مجرای فاضلاب چرکین که در آن انسانیت فقط آن قدری صدا دارد که خود را آزادانه محکوم اعلام کند. دنیا بسیار بی حفاظ به نظر می رسد و با وجود آن همه پیشرفت، غم زدگی از سر رو روی آن می بارد.

آدام جِنسِن «Adam Jensen» که تازه از دو سال ریکاوری در یک «مجتمع دولتی» در آلاسکا بازگشته، اکنون برای سازمان سری Task Force 29 کار می کند؛ یک سازمان نسبتاً مخفی که کارشان شکار تروریست های ارتقا یافته تحت پوشش اینترپل است. در این دنیا هیچ چیز آن طور که می گویند نیست و جنسن که نقش یک مامور دوجانبه را با گروهی از هکرها به نام «Juggernaut Collective» بازی می کند، متوجه توطئه ای می شود که خود در درون چندین توطئه دیگر پنهان است و اینجاست که نه تنها حس وظیفه و تعهد وی به قانون و به دوستانش آزمایش می شود بلکه حس تعهد او به کل انسانیت نیز در معرض آزمایش قرار می گیرد.

جنگی بین ارتقا یافته ها و انسان های طبیعی در راه است و مهم نیست که چه کسی پیروز می شود، زیرا کلی خون قرار است ریخته شود. داستان یک اِلِمان بسیار مهم در Deus Ex است و به بهترین شکل بالانس شده تا هیچ گاه احساس خستگی وکوفتی به شما دست ندهد. در واقع داستان Deus Ex: Mankind Divided کاری می کند تا شما طبیعت خود را نیز زیر سوال ببرید و شما را مجبور می کند انتخاب هایی انجام دهید و تصمیماتی بگیرید که حتی مشخص نیست کدام درست و کدام غلط هستند، کدام سفید و کدام سیاه هستند؛ به هر حال از منظر داستانی با عنوان قدرتمندی مواجه ایم که کمتر ایرادی میتوان به آن گرفت.

اندک مشکلات اعصاب خورد کن بازی!

پس از افت نرخ فریم و دیگر مشکلات آزاردهنده‌ای که در روزهای نخست انتشار No Man’s Sky گریبان‌گیر پی‌سی‌بازها شد، اکنون نوبت به نسخه‌ی جدید Deus Ex رسیده تا اسباب نارضایتی گروهی از این گیمرها را فراهم کند. Deus Ex: Mankind Divided با آنکه در نقد و بررسی‌ها خوش درخشیده، از لحاظ فنی عملکرد خوبی را در پی‌سی به نمایش نگذاشته است؛ به‌طوری که از میان ۳۴۰۰ کاربری که تاکنون Mankind Divided را در فروشگاه استیم «Steam» ارزیابی کرده‌اند، تنها حدود ۶۴ درصد آن‌ها این بازی را به دیگران پیشنهاد می‌کنند.

پیاده‌سازی «شتاب‌گیری نشانگر ماوس» به‌شکل نامانوس و نبود امکانی جهت غیرفعال‌سازی آن، متفاوت بودن سرعت جابجایی نشانگر در دو راستای افقی و عمودی، روان اجرا نشدن بازی و برخورد با مقادیر غیرعادی تأخیر ورودی «Input Lag»، از جمله کاستی‌هایی هستند که کاربران استیم در نظرات‌شان به آن‌ها اشاره کرده‌اند. در این دیدگاه‌های گلایه‌آمیز، بهینه‌سازی نامناسب بازی و نقص در سیستم کنترل به‌عنوان مهم‌ترین ضعف‌های نسخه‌ی پی‌سی مطرح شده‌اند؛ ضمن اینکه سوای کاستی‌های فنی، پرداخت‌های درون برنامه‌ای Deus Ex: Mankind Divided هم اصلاً به مذاق طرفداران خوش نیامده است.

این وضعیت باعث شده تا اسکوئر انیکس «Square Enix»، ناشر بازی، از سوی بعضی بازیکنان مورد نکوهش قرار بگیرد و بابت رویکرد فعلی‌اش با انواع توهین‌ها روبه‌رو شود. در آن‌سو، ایداس مونترئال «Eidos Montreal»، سازنده‌ی Mankind Divided، در انجمن‌های استیم پیشنهادهایی را به بازیکنان ارائه داده تا شرایط بهتری را برای آن‌ها فراهم کند. پیشنهادها از این قرار هستند:

اما در ادامه و به نقل از DSOGaming؛ استودیوی NIXXES دومین بسته الحاقی نسخه PC بازی Deus Ex: Mankind Divided را منتشر کرد. در این نسخه شاهد بهبود هایی سطح حساسیت ماوس هستیم و PC بازان قادرند حساسیت عمودی و افقی موس را به راحتی تغییر دهند. به علاوه اینکه این بسته الحاقی مشکلات مربوط به صفحه نمایش های ۲۱:۹ و همچنین نوشته ی Unmark All روی صفحه نمایش را حل کرده است.

موتور گرافیکی Deus Ex: Mankind Divided

Mankind Divided بر پایه موتور گرافیکی Dawn Engine طراحی شده که همان مدل بهینه شده موتور قدیمی Glacier 2 است که در نسخه های مختلف Hitman (از نسخه ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۲) و سه عنوان Kane & Lynch: Dead Men، Mini Ninjas (تولید ۲۰۰۹) و نسخه دوم بازی Kane & Lynch به نام Kane & Lynch 2: Dog Days مورد استفاده قرار گرفته است. این موتور گرافیکی توسط شرکت دانمارکی IO Interactive توسعه پیدا کرده و در واقع یک موتور داخلی محسوب میشود که از کاربردهای تجاری کمی برخوردار است.

از این موتور دو نسخه (یا دو نسل) وجود دارد که اولین آن در سال ۱۹۹۴ میلادی عرضه شد و پس از آن نیز شامل پیشرفت های روز افزونی شد تا به یکی از بروز ترین و پیشرفته ترین موتورهای گرافیکی بازی سازی تبدیل شود. اولین عنوانی که توسط این موتور تولید شد، Hitman: Codename 47 بود که سال ۲۰۰۰ عرضه شد، اما ۱۰ سال بعد شاهد عرضه Kane & Lynch 2: Dog Days بودیم که از نسخه بهینه شده این موتور استفاده میکرد و آخرین عنوان ساخته شده بر پایه این موتور هم Hitman: Absolution است که در سال ۲۰۱۲ میلادی عرضه شد که با استقبال خوبی هم مواجه شد.

اولین نسخه این موتور از یک ادیتور یا ویرایشگر درونی «Visual Scene» به منظور طراحی افکت های بصری برای صحنه های مختلف استفاده میکرد که در زمان خودش یکی از ابزارهای مهم این موتور محسوب میشد. استفاده از Visual Scene موجب شده بود برای اولین بار در بازی های مختلف با واژه میان پرده های سینماتیک یا «کات سین/Cut-scenes» مواجه شویم که پس از آن هم در عناوین بسیاری مورد استفاده قرار گرفت. همچنین در کنار Visual Scene از یک ویرایشگر درونی برای کار با بافت ها «Textures»؛ اشیاء «Objects» و اصوات صوتی مختلف استفاده میشد تا کار بازیسازی راحت تر شود.

همچنین در این موتور از یک پلاگین ویژه برای کار کردن راحت با ۳ds Max در کنار دو نرم افزار فوتوشاپ «Adobe Photoshop» و Pro Tools وجود داشت که میتوانست امکانات مناسبی را برای بازیسازن فراهم کند. از جمله موارد دیگری که در اولین نسل موتور گرافیکی Glacier دیده میشد، پشتیبانی از سیستم فیزیک عمومی «Basic Physics» برای شبیه سازی برخورد وسایل نقلیه و اجسام در حال سقوط «Falling Objects» بود. موتور گرافیکی Glacier در حال حاضر در عناوین فعلی این استدیو مورد استفاده قرار نمیگیرد و برای شبیه سازی های فیزیکی هم از موتور جانبی Havok استفاده میشود.

این موتور برای کار با نورها و سیستم روشنایی از تکنیک Lightmaps (یا Shadow map)؛ تکنیک Per-pixel lighting؛ تکنیک Volumetric Lighting و Pre-rendered (یا از پیش رندر شده) برای شبیه سازی و طراحی سیستم نور سایه «Light and Shade» پشتیبانی میکند. همچنین پشتیبانی از تکنیک های قدرتمند MIP-Texturing و Bump Mapping و مِتُد LOD نیز برای طراحی و پیاده سازی سیستم اشیاء، صحنه های سینماتیک معکوس و همچنین سیستم بازگشت زمان «Time-Lapse» و انیمیشن های اسکلتی «Skeletal Animation» در نسخه جدید این موتور گنجانده شده است.

در بخش پشتیبانی از جلوه های ویژه گرافیکی هم میتوانیم به پشتیبانی کامل این موتور از افکت های سنگین Post-Effects شامل؛ Light Reflection یا انعکاس نور؛ Motion Blur یا تاری در صحنه های پر زد و خورد و سریع  و افکت Depth of Field یا عمق تصویر اشاره کرد. همچنین به طور سنتی و استاندارد؛ این موتور احتمالاً باید بتواند از سیستم تغییرات آب و هوای داینامیک هم پشتیبانی کند که میتواند شامل مه، برف، باران و تگرگ و دیگر شرایط آب و هوایی مختلف باشد که در کنار سیستم ذره ای میتواند روی دیگر اشیاء موجود در بازی اثر گذار باشد.

همچنین پشتیبانی از سیستم سایه پردازی «Shader» هم میتواند برای افکت های مثل باران و امواج مختلف؛ پدیده انکسار و بازتاب نور را به همراه داشته باشد. در بخش صوتی؛ Glacier از یک موتور اختصاصی صدای مونو با پشتیبانی از سیستم صدای داینامیک «dynamic streaming» استفاده میکند که میتواند از صداها و افکت های صوتی مختلف ایجاد شده با A3D و EAX پشتیبانی کند. اما با شروع نسل دوم موتور Glacier 2 شامل بازسازی قابل توجه موارد فوق بودیم.

در واقع؛ یکی از نوآوری های قابل توجه موتور گرافیکی Glacier 2 پشتیبانی از تعداد بسیار زیادی کاراکتر هوش مصنوعی غیر هم شکل در یک صحنه بود که میتوانند بدون هیچ گونه تداخلی فیزیکی با هم؛ کارهای مختلفی انجام دهند. ما نمونه این مدل را در بازی هیتمن «Hitman» دیده ایم!

صفحه بندی

صفحه اول: بررسی اجمالی بازی Deus Ex Mankind Divided

صفحه دوم: بنچمارک DirectX 11 و DirectX 12 بازی Deus Ex Mankind Divided

تنظیمات گرافیکی بازی Deus Ex: Mankind Divided

Deus Ex: Mankind Divided از رنج وسیعی از تنظیمات گرافیکی مختلف برای سیستم های متفاوت استفاده میکند و برای اجرای روی سیستم عامل های ۷/۸ و ۱۰ نیز هماهنگ و بهینه است. بازی از اندکی مشکلات ناصافی و تیزی سطوح رنج میبرد که البته در بسته های بروز رسانی پرافیکی تقریباً حل شده و خیلی قابل حس نیست. لازم به ذکر است که این سطح از  Anti-aliasing MSAA 8X بیشتر زمانی معلوم میشود که عملکرد کارت گرافیک GTX ۱۰۸۰ در حالت FullHD به کمتر از ۳۰ فریم افت کند.

در بازی با گرافیک واقعاً چشمگیری مواجه ایم که در کنار سیستم فیزیک قدرتمند بازی میتواند تجربه خوبی را برای بازیبازان فراهم کند. شاید تنها ایراد گرافیکی بازی را بتوان طراحی ضعیف چهره بازی برشمرد که ظاهراً به صورت دستی طراحی شده اند! تمامی کارت هادر حالت «Maximum» مورد تست و بررسی قرار گرفه اند و بنچمارک بازی هم به دو صورت DX11 وDX12 گرفته شده که در ادامه میتوانید ببینید. تمام تست ها روی سه رزولوشن ۱۹۲۰×۱۰۸۰، ۲۵۶۰×۱۶۰۰ و ۳۸۴۰×۲۱۶۰ انجام شده و لازم به ذکر است که Mankind Divided از دو پیکربندی CrossFireX و SLI نیز پشتیبانی میکند.

بازی از بهینه سازی مناسبی برخوردار است و از قابلیت های DirectX 12 هم استفاده میکند که در آخرین نسخه بتا (یعنی ۵۲۴.۶) دیده میشد. لازم به ذکر است؛ برای مشاهده لیست کامل کارت های گرافیک پشتیبانی کننده از DirectX 12 روی لینک فوق کلیک کنید. بنچمارک های بازی Deus Ex Mankind Divided را در زیر میتوانید ببینید.

بنچمارک Deus Ex Mankind Divided روی رزولوشن ۱۹۲۰×۱۰۸۰ 

معقول ترین کارت های قابل اجرای بازی در این رزولوشن Radeon HD 7970 و GeForce GTX 780 هستند و در بهینه ترین حالت هم میتوانید از Radeon R9 380X یا GeForce GTX 780 Ti استفاده کنید.

بنچمارک DirectX 11 و DirectX 12 با سطح Very High روی ۱۹۲۰×۱۰۸۰

برای اجرای بازی دراین تنظیمات به حداقل دو کارت Radeon HD 7970 و GeForce GTX 960 و برایاجرای بهینه هم میتوانید از دو کارت گرافیک Radeon R9 290 و GeForce GTX 970 استفاده کنید.

برای اجرای مناسب بازی روی DirectX 12 با رزولوشن ۱۹۲۰×۱۰۸۰ در بهترین حالت بهتر است از دو کارت Radeon R9 380X یا GeForce GTX 970 استفاده کنید ودر بهینه ترین حالت هم میتوانید از Radeon RX 480 و GeForce GTX 980 استفاده کنید.

بنچمارک معمولی Deus Ex Mankind Divided روی رزولوشن ۲۵۶۰×۱۶۰۰

برای این رزولوشن هم بهتر است در بدترین حالت از Radeon HD 7990 و GeForce GTX 780 SLI  ودر بهترین حالت هم از Radeon R9 290X یا GeForce GTX 980 Ti استفاده کنید.

بنچمارک DirectX 11 و DirectX 12 با سطح Very High روی ۲۵۶۰×۱۶۰۰

بهترین کارت هایی که میتواند بازی رادر این تنظیمات به خوبی اجرا کنند؛ Radeon HD 7990 و GeForce GTX 980 و هستند و در بهترین حالت هم بهتر است Radeon R9 Nano یا GeForce GTX 980 Ti نسل قبلی استفاده کنید که فریم دهی بسیار خوبی دارد.

در رزولوشن ۲۵۶۰×۱۴۴۰ و با DirectX 12 بهتر است برای کسب حداقل فریم ریت از Radeon R9 290X یا GeForce GTX 980 Ti و برای دریافت فریم بهتر و روان تر هم Radeon R9 Fury X یا GeForce GTX 980 Ti استفاده کنید.

بنچمارک معمولی Deus Ex Mankind Divided روی رزولوشن ۳۸۴۰×۲۱۶۰

از بهترین کارت هایی که میتوانند Deus Ex Mankind Divided را در این رزولوشن به خوبی اجرا کنند، میتوان به Radeon R9 Fury X CF و GeForce GTX 1080 اشاره کرد و برایاجرای بیشترین فریم هم میتوانید از ترکیب دو GTX 1080 به صورت SLI استفاده کنید.

بنچمارک DirectX 11 و DirectX 12 با سطح Very High روی ۳۸۴۰×۲۱۶۰

رزولوشن ۳۸۴۰×۲۱۶۰ نگین ترین بخش ماجرا است که برای آن به حداقل Radeon R9 Fury X CF یا GeForce GTX 1080 وبرای اجرای بیشترین فریم نیز به GeForce 1080 GTX SLI نیاز دارید.

در حالت DirectX 12 هم بدون استفاده از کارت هایی مثل Radeon R9 295X2 یا  GeForce GTX 1080 نمیتوانید بازی را اجرا کنید. همچنین برای اجرای بهترین حالت هم به Radeon R9 Fury X CF یا ۱۰۸۰ GeForce GTX SLI نیاز دارید.

تست حافظه گرافیکی Deus Ex Mankind Divided

برای تست حافظه از نرم افزار MSI Afterburner استفاده شده و کارت های انویدیا و AMD با حفظ فعال بودن Anti-aliasing در دو رزولوشن ۱۹۲۰×۱۰۸۰ و ۲۵۶۰×۱۶۰۰ تست شده اند و نتایج نشان میدهد که برای اجرای بازی در رزولوشن ۱۹۲۰×۱۰۸۰ به ۶۱۴۴ مگابایت حافظه ویدئویی (۶ گیگابایت حافظه ویدئویی یا همان VRAM) و برای ۲۵۶۰×۱۶۰۰ هم به همان مقدار یعنی ۶۱۴۴ نیاز دارید. همچنین برای اجرای روان بازی روی ۳۸۴۰×۲۱۶۰ هم به ۸۱۹۲ مگابایت حافظه ویدئویی نیاز دارید تا بتوانید بازی را روان اجرا کنید.

تست پردازنده Deus Ex Mankind Divided روی ۱۲۸۰×۷۲۰

تست پردازنده روی ۱۶ مدل پردازنده اینتل و AMD روی کمتر از ۹۹ درصد و رزولوشن ۱۲۸۰×۷۲۰ انجام شده است. لازم به ذکر است که رزولوشن بالاتر اجازه نمیدهد پتانسیل بالقوه پردازنده به خوبی مشخص شود و به همین دلیل این تست در رزولوشن ۱۲۸۰×۷۲۰ انجام شده که نتایجش رادر زیر میبینید. تست پردازنده روی سیستمی متشکل از پردازنده Intel Core i7-5960X نسل هازول «Haswell-E» انجام شده که برای سوکت LGA 2011-3 عرضه شده و از فرکانس کلاک ۳۰۰۰ مگاهرتزی استفاده میکند.

همچنین این پردزنده میتواند از ۱۶ گیگابایت حافظه DDR4 با فرکانس کاری ۲۴۰۰ مگاهرتز پشتیبانی کند. لازم به ذکر است تست پردازنده در دو حالت DirectX 11 و DirectX 12 انجام شده که نتایجش را در زیر میتواید ببینید.

نتایج نشان میدهد تمام پردازنده سازگاری و بهینه سازی مناسبی برای اجرای بازی Deus Ex Mankind Divided دارند.

تست پردازنده AMD با رزولوشن ۱۲۸۰×۷۲۰ در DirectX 11 و DirectX 12

تست پردازنده AMD با رزولوشن ۱۲۸۰×۷۲۰ در DirectX 11 و DirectX 12

نتایج تست پردازنده نشان میدهد در حالت DirectX 12 با عملکرد بهتری مواجه ایم و همانطور که میبینید؛ پردازنده های اینتل در برخی موارد عملکرد ضعیف تری به نسبت پردانده های AMD دارند. همچنین لازم به ذکر است که هر چه میزان رشته پردازشی «Threads» پردازنده و تعداد هسته هایش بیشتر باشد، از عملکرد بهتری در پردازش هوش مصنوعی برخوردار است. لازم به ذکر است تمامی تست های DirectX 11 و DirectX 12 روی درجه کیفیت بصری «Maximum» انجام شده است.

تست پردازنده اینتل در رزولوشن ۱۲۸۰×۷۲۰ در DirectX 11 و DirectX 12

تست پردازنده AMD در رزولوشن ۱۲۸۰×۷۲۰

با توجه به اینکه Deus Ex Mankind Divided از پردازنده های ۱۶ هسته ای پشتیبانی میکند؛ در صورت استفاده از این مدل پردازنده ها ودر کل پردازنده هایی با هسته بیشتر؛ میتوانید شاهد پخش بار پردازنده بین تمام هسته باشید که نتیجه آن بهبود فرآیند محاسبات پردازشی است. Deus Ex Mankind Divided با تقسیم مناسب کارها روی هر هسته؛ یکی از بهینه ترین بازی های ممکن برای اجرای مناسب روی پردازنده های جدید و قدیمی است.

بنچمارک مصرف حافظه Deus Ex Mankind Divided

این تست نشان میدهد Deus Ex Mankind Divided برای اجرای مناسبش به حداقل ۲۸۰۰ مگابایت (۳ گیگابایت) حافظه رم نیازمند است.

بنچمارک مصرف حافظه Deus Ex Mankind Divided

به عبارتی؛ اگر برای اجرای Deus Ex Mankind Divided از سیستمی با ۶ گیگابایت حافظه استفاده میکنید، سیستم شما در زمان اجرای بازی ۵.۵ گیگاباتش را مصرف میکند، اگر ۸ گیگابایت حافظه رم داشته باشید از ۶.۱ گیگابایتش استفاده میشود؛ اگر ۱۶ گیگابایت داشته باشید از ۶.۸ گیگاباتش استفاده میشود ودر نهایتاگر سیستم شما از ۳۲ گیگابایت حافظه رم استفاده میکند، در زمان اجرای بازی Deus Ex Mankind Divided به ۷.۲ گیگابایت حافظه رم نیاز دارید تا بازی را بی دردسر اجرا کنید.

فراموش نکنید بسیاری از کارت های گرافیک ممکن است از حافظه ویدئویی بالایی برخوردار نباشند؛ بنابراین همان مقدار کمبود حافظه ویدئویی از طریق حافظه رم سیستم جبران میشود تا خللی در پهنای باند ایجاد نشود. بنابراین حجم کمتر حافظه ویدئویی و رزولوشن بالاتر  میتواند در افزایش مصرف حافظه نقش کلیدی ایفا کند.

خروج از نسخه موبایل