بررسی فنی Xbox One Scorpio – آیا با یک شگفتی سخت افزاری طرفیم؟!

بررسی فنی Xbox One Scorpio - آیا با یک شگفتی سخت افزاری طرفیم؟!

بررسی فنی Xbox One Scorpio - آیا با یک شگفتی سخت افزاری طرفیم؟!

[su_note note_color=”#f5f7f7″]این مطلب بر گرفته از بخش دیجیتال فاندری وب سایت یوروگیمر است و دخل و تصرف کاملی در آن صورت گرفته است. با این حال؛ منبع اصلی در انتهای مقاله موجود است.[/su_note]

E3 2016؛ شروعی طوفانی برای Xbox One Scorpio

کنفرانس E3 2016 یکی از بهترین لحظات کمپانی مایکروسافت بود، نه به دلیل معرفی عناوین جدید، بلکه برای معرفی شگفتی جدیدی به نام Xbox One Scorpio که مایکروسافت آن را قویترین کنسول تاریخ نامیده است! حالا سه کنسول Xbox One ،Xbox One S و Project Scorpio را میتوانیم به عنوان سه تفنگدار مایکروسافت و صد البته ماشین شخم زنی جیب بازیبازان معرفی کنیم که از قابلیت هماهنگی بسیار بالایی برای ارتباط با یکدیگر، حتی در ابزارهای جانبی بهره مند هستند.

در این بررسی علاوه بر اینکه میخواهیم به مقاله «دیجیتال فاندری» وب سایت یوروگیمر گریزی بزنیم، قصد داریم با کمی تحلیل به پاسخ این سوال برسیم که «آیا Xbox One Scorpio یک شگفتی سخت افزاری است؟!». آمار و ارقام موجود نشان میدهد ادعای مایکروسافت دور از واقعیت نیست و عملاً با یکی از قویترین کنسول های تاریخ مواجه ایم که به دلیل ضعف شدید پردازشی کنسول Xbox One طراحی شده تا روال کنسول سازی مایکروسافت کمی تغییر کند.

ضعفی که در مقاله «افزایش قدرت CPU و بهبود حافظه در Xbox One» و «همراه با Xbox One: بررسی معماری کنسول Xbox One» در موردش نوشتیم و این ضعف بزرگ با افزایش کلاک پردازنده و تراشه گرافیکی هم مشکلش برطرف نشد که نشد! اما پشتیبانی از زولوشن ۴K و هدست واقعیت مجازی Oculus بهانه ای برای معرفی پروژه Scorpio بود. یکی از مواردی که در تبلیغات مربوط به این کنسول دیده میشود، بحث پشتیبانی از رزولوشن ۴K است که خودش داستان مفصلی دارد!

بخش بزرگی از این داستان مربوط به حذف حافظه فوق سریع ESRAM است و اگر به خاطر داشته باشید در کنسول Xbox One حدود ۶۸.۳ گیگابایت بر ثانیه پهنای باند حافظه گرافیکی داشتیم که به نسبت پهنای باند حافظه گرافیکی ۱۷۶ گیگابایتی کنسول PS4 رقم ناچیزی محسوب میشد. مهندسین مایکروسافت هم برای کمبود این مقدار پهنای باند از ۳۲ مگابایت حافظه فوق سریع ESRAM استفاده کردند که در هر مسیر ۱۰۲ گیگابایت و در مجموع پهنای باند کلی ای برابر با ۲۰۴ گیگابایت بر ثانیه را در اختیار Xbox One قرار میداد.

ولی در Xbox One Scorpio خبری از این حافظه کذایی نیست و حالا برای تامین پهنای باند بسیار بالای مورد نیاز رزولوشن ۴K از روشی همچون کامپیوترهای شخصی استفاده شده است. ما بخش بزرگی از این داستان مفصل را در سه مقاله «آیا Xbox One Scorpio میتواند رزولوشن ۴K را پردازش کند!؟»؛ «نگاهی به کنسول جدید Xbox One Scorpio» و «آیا رزولوشن ۴K ایده مناسبی برای کنسول های Xbox scorpio و PlayStation Neo محسوب میشود!؟» نوشتیم و پیشنهاد میکنیم شما هم نگاهی به آنها بیندازید تا بیشتر درگیر داستان scorpio شوید!

۴۰ واحد محاسباتی «Compute Unit»

تراشه مجتمع (شامل پردازنده و تراشه گرافیکی) به کار رفته در قلب Xbox One Scorpio را AMD همچون روال گذشته طراحی کرده است! اما اینبار با کمی تفاوت از لیتوگرافی ۱۶ نانومتری FinFET برای طراحی سیلیکون استفاده شده که شامل ۷ میلیارد ترانزیستور در فضایی به مساحت ۳۶۰ میلیمتر مربع (۲۳۲ میلیمتر مربع در RX 480) در کنار ۴۰ واحد محاسبه گر «CU» سفارشی شده مبتنی بر معماری AMD است. اعلام شده که فرکانس تراشه گرافیکی ۱۱۷۲ مگاهرتز است.

این بدین معنا است که ۹۴ مگاهرتز بیشتر از فرکانس پایه Radeon RX 480 است، با این تفاوت که Radeon RX 480 از ۳۶ واحد محاسبه بهره مند است. در مقایسه با Xbox One هم باید اشاره کنیم که این کنسول فقط از ۱۲ واحد محاسبه «CU» مبتنی بر GCN در فرکانس ۸۵۳ مگاهرتزی استفاده میکند که در مجموع از ۲۸ واحد محاسبه کمتر از Xbox One Scorpio بهره مند است که برای کنسول جدیدتر افزایش حدوداً ۲.۵ برابری را شاهد هستیم. این مقدار توان پردازشی بیشتر به دلیل مساحت سطح بیشتر تراشه گرافیکی است که نتیجه تغییر طراحی پایه سیستم خنک سازی Xbox One Scorpio است.

این تغییر کوچک موجب شده Xbox One Scorpio به واسطه افزایش سطح مساحت تراشه گرافیکی و استفاده از CU های بیشتر از قدرت پردازشی بیشتری به نسبت PS4 Pro برخوردار شود که نتیجه آن افزایش دو برابری واحدهای سایه زنی در دو حالت هندسی «Triangle» و راسی «Vertex» به نسبت کنسول قبلی است. یعنی در اینجا نیز با حدود ۲.۷ برابر افزایش عملکرد بهتر به نسبت Xbox One طرفیم که در نتیجه میتواند کیفیت گرافیکی قابل قبولی را برای عناوین اختصاصی Xbox One Scorpio به همراه داشته باشد.

مایکروسافت اعلام کرده که برای خنک سازی تراشه گرافیکی Xbox One Scorpio از طراحی محفظه بخار «Vapour-Chamber» کارت های گرافیکی همچون GTX 1080 و GTX 1080 Ti الهام گرفته تا حرارت ایجاد شده با هدایت گرمایی جداره های هواکش پشتی به سمت بیرون از کنسول هدایت شود. این روش موجب حذف کانال های خروجی هوای روی بدنه Xbox One شده که به صورت کلی و از نظر ظاهری نمای جذاب تری به Xbox One Scorpio خواهد بخشید.

برای این تراشه گرافیکی سفارشی شده حدود ۶ ترافلاپ توان پردازشی خام در نظر گرفته شده که از این منظر حدود ۴.۵ برابر کنسول Xbox One است. از طرفی مهندسین مایکروسافت برای افزایش بهره وری و استفاده مفید از پهنای باند موجود، سخت افزار کنسول Xbox One Scorpio را به گونه ای طراحی کردند که بتواند به خوبی از پلتفرم Direct3D (یا کتابخانه DX12) استفاده کند و نتیجه این بوده که در اکثر تست های انجام شده، بار پردازشی پردازنده در زمان رندرینگ تصاویر سنگین به نصف کاهش پیدا کرده است.

استفاده از تکنیک های قدرتمند 

همچنین برای بهبود این مقدار پهنای باند و جلوگیری از پر شدن بیهوده آن از تکنیک AMD Detal Colour Compression یا به اصطلاح «DCC» استفاده شده که در حالت تئوری میتواند عملکردی مشابه تکنیک فشرده سازی رنگ موجود در معماری کارت های گرافیک انویدیا (Delta Color Memory Compression) را به همراه داشته باشد. عملکرد این تکنیک بستگی زیادی به جزئیات پیسکل هایی دارد که برای محاسبه دلتا رنگ ها انتخاب شدند. در واقع استفاده از این تکنیک میتواند موجب افزایش واقعی پهنای باند موثر بین چیپ های حافظه و تراشه گرافیکی «GPU» شود.

در معماری کارت های انویدیا؛ این تکنیک از نوعی الگوریتم فشرده سازی به نام بدون تلفات «Lossless» برای افزایش کارایی پهنای باند استفاده میکند و بدون اینکه کوچکترین افت کیفیتی در بافت ها ایجاد کند، باعث افزایش بیش از ۳۰ درصدی پهنای باند کارت گرافیک میشود. استفاده از این الگوریتم یکی از مهمترین گام های انویدیا برای پشتیبانی بهتر از رزولوشن ۴K بود که اولین بار به طور جدی در «نسل دوم معماری ماکسول» به کار گرفته شد و نتیجه این بود که نسل دوم معماری ماکسول «Maxwell» انویدیا به نسبت کپلر «Kepler» انویدیا از ۲۵% بایت کمتر در هر فریم استفاده میکرد.

این رقم و استفاده از این روش بدین معناست که از منظر تراشه گرافیکی «GPU» میتوانیم شاهد افزایش پهنای باند موثر بسیار بالایی برای پشتیبانی بهتر از رزولوشن ۴K باشیم و یکی از دلایل AMD برای استفاده از تکنیک فشرده سازی رنگ دلتا «DCC» امین پهنای باند مورد نیاز تراشه گرافیکی است که با کمی تغییرات و بهبودهای مهندسی انجام شده است. در حال حاضر بخش قابل توجهی از هدر رفت منابع پردازشی پردازنده «CPU» مربوط به دستورات اشتباهی است که به خط لوله رندرینگ گرافیکی «GPU» برای ترسیم تصاویر ارسال میشود.

این مقدار میتواند بین صدها و حتی هزاران دستور افزایش یابد و حالا اعلام شده که با تغییرات صورت گرفته، مقدار دستورات مورد نیاز ترسیم از ۱۱ به ۹ کاهش یافته است. این دستورات به طور متوسط بار پردزاشی بسیار زیادی به تراشه گرافیکی و پردازنده وارد میکنند و حالا با حذف بخش بزرگی از این دستورات در Scorpio، بار پردازشی هر دو تراشه کاهش پیدا کرده است. این مقدار دستور العمل معادل چیزی است که در معماری گرافیکی AMD Vega دیده ایم. معماری جدیدی که در مقاله «بررسی معماری وِگا «Vega»؛ طوفان AMD در راه است» مفصل در مورد جزئیاتش نوشتیم.

لازم به ذکر است که همین تغییر کوچک در پردازش داده ها در کنار پشتیبانی کامل از کتابخانه Direct3D 12 موجب شده بار پردازشی پردازنده Xbox One Scorpio در برخی عناوین بهینه تا ۵۰ درصد کاهش یابد! به عنوان مثال؛ عنوانی همچون Forza Motorsport 6 در رزولوشن ۴k و ۶۰ فریم در حالی اجرا میشد که فقط ۶۰ تا ۷۰ درصد منابع پردازشی کنسول Xbox One Scorpio را اشغال کرده بود. بدین معنا که گویا پهنای باند ۳۸۴ بیتی این کنسول برای اجرای Forza Motorsport 6 کافی بوده و گلوگاه پردازنده نیز رخ نداده!

در Scorpio برای افزایش عملکرد بهتر بصری بازی های مختلف از تکنیک های رندریگ قدرتمندی همچون Half-Resolution Rendering و Sparse Rendering استفاده شده که به بهبود عملکرد پردازشی تصاویر کمک میکند. Half-Resolution Rendering نوعی روش رندرینگ جدید است که برای اشیاء شفاف و انعماس نورهای محیطی به صورت چند بعدی استفاده میشود. این تکنیک کاربردش همانند Global Illumination، SSR‌ و SSAO است. روش Sparse Rendering همان چیزی است که که در PS4 Pro به Checker-boarding مشهور شده است.

یوبی سافت از این روش رندرینگ در Rainbow Six Siege به صورت گسترده ای استفاده کرده و حتی در بازی Watch Dogs 2 هم شاهد استفاده از آن بودیم. رزولوشن داینامیک «Dynamic Resolution» نیز که روی کنسول های فعلی هم دیده میشود، با اندکی بهبود به Xbox One Scorpio برگشته و ما گاهاً شاهد رزولوشن های متفاوتی هستیم که بر اساس مقدار بار پردازشی تراشه گرافیکی در هر لحظه میتواند متغییر باشد. البته این ویژگی در زمان اجرای Forza Motorsport 6 دیده نشده است.

بسیاری از تکنیک های استفاده شده در Xbox One Scorpio را میتوانیم روی PS4 Pro هم ببینیم. عناوین بزرگی همچون Horizon Zero Dawn، Rise of the Tomb Raider و Days Gone از روش رندرینگ Checker-boarding یا Sparse Rendering تا رزولوشن ۲۱۶۰p پشتیبانی میکنند. این درحالی است که نسخه PS4 Pro بازی Call of Duty Infinite Warfare تمامی تکنیک های ذکر شده را در خود دارد. اما Xbox One Scorpio به لطف پشتیبانی قدرتمند از ۴K میتواند تجربه بهتری در ارائه ۴K خلق کند. تنها نگرانی موجود تراشه گرافیکی قدرتمند Scorpio است که از ۴۰ واحد محاسبه گر «Compute Unit» استفاده میکند.

در رزولوشن ۱۰۸۰p بهبودهای زیادی حاصل شده و اگر با Scorpio عنوانی را روی نمایشگرهای ۱۰۸۰p اجرا کنید به واسطه تکنیک SuperSample تمامی تصاویر و بافت ها «Texture» در ابتدا به صورت ۴K رندر میشوند و سپس با کیفیت پایین تری روی نمایشگرهای ۱۰۸۰p پخش میشوند. در این حالت تصاویر مورد نظر از نظر بصری بسیار شبیه حالتی میشود که در PC از تکنیک Anti Aliasing-AA استفاده میشود.

با این حال؛ ذکر این موارد نمیتواند حصول اطمینانی برای اجرای بی دردسر رزولوشن ۴K باشد. در واقع چیزی که میتوان حدس زد این است که ۶ ترافلاپس توان پردازشی خام برای اجرای مناسب رزولوشن ۴K کفایت نمیکند و ممکن است بارها با مشکل افت فریم مواجه شویم! مثلاً کارتی همچون AMD R9 390X از ۵.۹ ترافلاپس توان خام محاسباتی استفاده میکند که برای رسیدن به رزولوشن ۴K با سرعت ۳۰ فریم در PC های روز با مشکلات متعددی مواجه است.

اما اگر فرض کنیم معماری سفارشی شده AMD برای Xbox One Scorpio یک معماری بهینه است، آن وقت میتوانیم قدرت و بازدهی به مراتب بیشتری را شاهد باشیم. چون علاوه بر تفاوت ۴.۵ برابری در قدرت پردازشی، در سطح حافظه نیز با افزایش ۲.۵ برابری حافظه کَش سطح دوم طرفیم که ۴ برابر شده است. بنابراین چیزی که میتوانیم احتمالش را تایید کنیم، شخصی سازی بسیار زیاد تراشه گرافیکی Xbox One Scorpio است. یعنی همان اتفاقی که روی تراشه گرافیکی PS4 Pro انجام شده است!

جگوار «Jaguar»؛ پردازنده ای قدیمی اما بروز … 

اطلاعات موجود در سطح وب نشان میدهد تراشه گرافیکی Xbox One Scorpio یک مدل بسیار نزدیک به معماری پولاریس «Polaris» کمپانی AMD است که در موردش بارها مقالات مفصلی نوشتیم. حتی گمانه زنی هایی مبنی بر اینکه از این تراشه در کنار پردازنده های جدید و قدرتمند رایزن «Ryzen» استفاده شده به گوش میرسد که احتمال درست بودنش در ابهام است. پردازنده های بسیار قدرتمندی که در مقاله «طوفان AMD؛ بررسی و معرفی پردازنده های AMD Ryzen» به طور مفصل در موردش نوشتیم.

البته به دلیل اندازه سطح ویفر «Die»، استفاده از رایزن «Ryzen» کمی دور از ذهن به نظر میرسید، چون این پردازنده ها به طور ویژه ای برای کامپیوترهای رده بالا «High end» طراحی شده اند. با این حال موارد بالا در حد شایعات بالقوه است و تقریباً تایید شده که قلب تپنده Xbox One Scorpio همان معماری پردازنده قدیمی جگوار «Jaguar» است که در Xbox One و PS4 هم به کار رفته بود. پردازنده ای که میتوانید در مقاله «همراه با Xbox One: بررسی معماری کنسول Xbox One» با جزئیاتش بیشتر آشنا شوید.

مایکروسافت مدعی است با سفارشی سازی زیادی که روی Xbox One Scorpio انجام داده به نتیجه مورد نظرش رسیده و به همین دلیل برای ادامه حیات کنسول به پردازنده های AMD Ryzen نیازی نبوده است. پردازنده مورد استفاده در این کنسول از ۸ هسته فیزیکی استفاده کرده و در فرکانس ۲.۳ گیگاهرتزی فعالیت میکند که به معنای افزایش ۳۱ درصدی قدرت پردازشی پردازنده به نسبت کنسول قدیمی Xbox One است. لازم به ذکر است طبق اعلام مایکروسافت، نوع طراحی پردازنده به گونه ای بوده تا میزان تاخیر «Latency» در پردازنده به کمترین حد خودش برسد تا در Backward Compatibility عملکرد ۱۰۰ درصدی از خودش به نمایش بگذارد.

طراحی جدید موجب شده میزان وابستگی «Coherency» بین تراشه گرافیکی «GPU» و پردازنده «CPU» به طور گسترده ای بهبود یابد و با وجود معرفی ابزار جدیدی به نام Performance Inspector for Xbox یا به اصطلاح «PIX» میتوانیم امیدوار باشیم تا سازندگان مختلف بتوانند عناوین کم نقصی را برای Xbox One Scorpio عرضه کنند. اما مهمترین تغییر ایجاد شده به طراحی جدید سیستم حافظه کنسول مربوط است که در سطور بالا هم به آن اشاره کردم.

GDDR5؛ حافظه ای که خودش را ثابت کرده … 

اطلاعات قبلی حاکی از آن بود که Xbox One Scorpio از ۳۲ گیگابایت حافظه ESRAM استفاده میکند، اما استفاده از پهنای باند بیش از ۳۰۰ گیگابایت بر ثانیه به خودی خودش به معنای عدم استفاده از این حافظه بود که قبلاً گفتیم و تایید شد! در ساختار جدید، Xbox One Scorpio شامل ۱۲ گیگابایت حافظه GDDR5 است که در فرکانس ۶.۸ گیگاهرتزی عمل میکند. این مقدار حافظه از یک گذرگاه ۳۸۴ بیتی برای تامین پهنای باند کنسول استفاده میکند که به ۱۲ کانال ۳۲ بیتی تقسیم شده است.

از این مقدار حافظه حدود ۸ گیگابایت به صورت مستقیم در دسترس سازندگان بازی قرار میگیرد و بین ۴ تا ۵ گیگابایت نیز در اختیار کنسول است. ویژگی های جدید در کنار حافظه های جدیدی که مهندسین مایکروسافت روی Xbox One Scorpio نصب کرده اند موجب شده به نسبت Xbox One با افزایش پهنای باند ۶۰ درصدی مواجه شویم. این مورد در کنار استفاده از یک هارد دیسک پر سرعت ۱ ترابایتی میتواند در حالت تئوری پهنای باند مورد نیاز اکثر عناوین ۴K را تامین کند.

حافظه های GDDR5 فعلی؛ بهره وری و پهنای باند بیشتری به نسبت حافظه های ESRAM دارند و میتوانند با کمک حافظه های مجازی برای نگاشت آدرس دهی بازی های مختلف در فضای GDDR5 مورد استفاده قرار بگیرند. با این حال مهمترین مشکل این بخش افزایش زمان تاخیر رفت و برگشت آدرس دهی از حافظه مجازی است که با توجه به افزایش پهنای باند حافظه، بهره وری و بهبود بهتر تراشه گرافیکی تا حدودی بر طرف شده است.

صحبت پایانی؛ ترافلاپس «Teraflops» یا معمای بهبود بهروری … 

افزایش پهنای باند یکی از نقاط قوت Scorpio است که مجموع آن ۶ ترافلاپس است. اما شاید این سوال مطرح شود که ترافلاپس «Teraflops» چیست و چه نقشی را در یک کنسول بازی ایفا میکند؟! یک فلاپ؛ به معنای عملیات اعشاری و واحد بنیادی توان محاسباتی است که از ضرب تعداد هسته‌های سایه زن در فرکانسِ کاری یا کلاکِ تراشه گرافیکی «GPU» بدست می آید. ترافلاپس تاثیر مهمی در عملکرد کلی یک سخت افزار دارد و برای اندازه گیری کلی توان محاسباتی به کار میرود، اما همه ماجرا نیست.

اگر به خاطر داشته باشید، کنسول PS4 از توان محاسباتی معادل ۱.۸۴ ترافلاپس بهره مند بود که در حالت تئوری از ۱.۲۳ ترافلاپس Xbox One حدود ۵۰ درصد قویتر بود. اما این مقدار اختلاف بدین معناس نیست که کنسول سونی در تولید فریم ریت نیز همین مقدار تفاوت را میتواند ایجاد کند. توان محاسباتی که با ترافلاپس اندازه گیری میشود ارتباطی به عملکرد درون بازی ندارد و در واقع زمانی میتوانیم از عملکرد یک بازی روی دو سخت افزار متفاوت حرف بنزنیم که شرایط یکسانی برای مقایسه مهیا باشد.

به عنوان یک نمونه میتوانیم از کارت گرافیک GTX 1080 یاد کنیم. کارت قدرتمند و جدیدی که قدرت محساباتی آن معادل ۹ ترافلاپس در مقابل ۸.۶ ترافلاپس گل سر سبد AMD یعنی R9 Fury X است. اگر بخواهیم ترافلاپس را معیار مقایسه هر دو کارت قرار دهیم، پس با عملکرد بسیار مشابهی از سوی هر دو کارت مواجه خواهیم شد. اما اگر بنچمارک هر دو کارت در بازی های مختلف را بررسی کنیم، متوجه میشویم نه تنها کارت گرافیک GTX 1080، بلکه GTX 1070 هم سریعتر از AMD R9 Fury X عمل میکند.

خلاصه تر بگوییم؛ دو برابر شدن ترافلاپس به معنای دو برابر شدن نرخ فریم ریت نیست و دلایل متعددی در این موضوع دخیل هستند که یکی از آنها پهنای باند حافظه مورد استفاده است که اندکی در موردش صحبت کردیم. در واقع عملکرد واقعی و توان ترافلاپس تعیین شده برای یک کارت گرافیک و هر سخت افزار دیگری زمانی کاربرد دارد که فاصله مشخصات سخت افزاری تراشه های گرافیکی افزایش یابد و یا اینکه با معماری جدیدی مواجه شویم که ویژگی های بزرگی را با خودش یدک بکشد.

Scorpio از ۱۲ گیگابایت حافظه GDDR5 با پهنای باند بیش از ۳۰۰ گیگابایت بر ثانیه استفاده میکند که میتواند این کنسول را در مقابل کنسول PS4 PRO سونی چند قدم جلوتر نگاه دارد. اما اگر از حافظه چشم پوشی کنیم، به نگرانی بزرگتری به نام پردازنده «CPU» میرسیم. صادقانه بگوییم که هسته های جگوار «Jaguar» برای پردازنده های موبایلی طراحی شدند و حالا آنها را بر روی کنسول های سونی و مایکروسافت میبینیم. هر چند سفارشی سازی زیادی روی آنها شکل گرفته؛ اما تاکید بیش از حد سازنده بر روی اجرای رزولوشن ۴K نشان میدهد واقعیت پشت پرده چیز دیگری است!

Xbox One کنسولی بود که در بدو ورودش از  مشکلات جدی در پردازنده برخوردار بود و ما هم آن را در مقاله «افزایش قدرت CPU و بهبود حافظه در Xbox One» توضیح دادیم. اما ضعف پردازنده در هر دو کنسول به حدی بود که برای جبرانش از هسته های پردازشی بیشتری استفاده شد که بیهوده بود. در نسل قبل؛ فرکانس پردازنده Xbox One روی ۱.۷۵ مگاهرتز تنظیم شده بود و کنسول PS4 سونی هم با فرکانس پردازنده ۱.۶ گیگاهرتزی اجرا میشد که تفاوتی ۹.۴ درصدی را به نفع کنسول مایکروسافت نشان میدهد.

اما در نسل جدید تلاش های زیادی برای جبران این کمبود شده وهمه گمانه زنی ها حاکی از این بود که از پردازنده های Zen و شاید هم AMD Ryzen استفاده شود که خوب اینطور نشد. افزایش توان مشخصه ترافلاپس در تراشه های گرافیکی هر دو کنسول (مخصوصاً Xbox One Scorpio) که با همان مقدار افزایش بهره وری در پردازنده همراه نیست، نشان میدهد که نباید روی افزایش نرخ فریم ریت به اندازه افزایش رزولوشن صفحه به ۴K امیدوار باشیم! در واقع استفاده گسترده از واژه ۴K مهمترین هدف تبلیغی برای هر دو شرکت سونی و مایکروسافت است و لزوماً به همان میزان شاهد افزایش نرخ فریم ریت نخواهیم بود.

در سمت دیگر ماجرا؛ استفاده از هسته های جگوار «Jaguar» نشان میدهد که از منظر ISA و حتی ریز معماری «Microarchitecture» با یک تشابه نسبتاً زیاد مواجه ایم و به همین دلیل از نظر پردازنده تفاوت آنچنان زیادی بین دو کنسول وجود ندارد، مگر آنکه نوع سفارشی سازی ریز معماری «Microarchitecture» در کنسول Xbox One Scorpio به نحوی متفاوت باشد که تفاوت چشمگیری با PS4 Pro ایجاد کند. Scorpio از ویژگی های زیادی استفاده میکند که در واقع میتوانیم آن را نوع تکامل یافته Xbox One بدانیم؛ نه یک کنسول کاملاً مستقل و با طراحی متفاوت!

در آخر بد نیست اشاره کنیم که Scorpio به صورت کامل از بازی های Xbox 360، Xbox One و Xbox One S و تمامی ابزارهای جانبی مربوط به آنها پشتیبانی میکند و به گفته مایکروسافت تمام عناوین فعلی Xbox One میتوانند روی Scorpio به صورت ۴K Native شوند. Scorpio توان مصرفی معادل ۲۴۵ وات بر ساعت دارد و به واسطه پورت HDMI 2.1 میتواند از رزولوشن ۴K با سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه در کنار قابلیت جذاب HDR و طیف گسترده ای از رنگ های متنوع پشتیبانی کند.

همچنین برای اجرای راحت و روان ویدئوهای ۴K از کدک قدرتمند و بروز شده HEVC استفاده شه تا خِلَلی در فرآیند پردازش تصاویر با کیفیت ایجاد نشود. علاوه بر این؛ Freesync 2 نیز آماده شده تا Screen Tearing یا به اصطلاح پارگی تصاویر در زمان اجرای بازی به حداقل ممکن برسد. کاربران این کنسول میتوانند به واسطه ویژگی Retroactive Screen Capture از فریم به فریم بازی در حال اجرا بر روی Scorpio عکس های بسیار با کیفیتی بگیرند و آن را ذخیره کنند. با تمام این موارد قیمت Xbox One Scorpio احتمالاً ۴۹۹ دلار خواهد بود.

خروج از نسخه موبایل