۱۰ ویروس خطرناک سری بازی های رزیدنت اویل (Resident Evil)

10 ویروس خطرناک سری بازی های رزیدنت اویل (Resident Evil)

10 ویروس خطرناک سری بازی های رزیدنت اویل (Resident Evil)

.

سری بازی های رزیدنت اویل (Resident Evil) ویروس های مختلفی دارند و با توجه به حضور زامبی ها و مراحل دلهره آور بازی، همیشه شاهد گیم پلی هیجان انگیزی از رزیدنت اویل بودیم. به شخصه در طول دوران زندگیم، چهارمین نسخه بازی بهترین عنوان این سری بوده و آن را نوستالژیک ترین بازی زندگی خودم میدانم. آمبرلا، اسم شرکت پلید و شیطانی سری بازی های رزیدنت اویل (Resident Evil) است که در مقاله پشت پرده داستان بازی رزیدنت اویل مفصل در مورد آن صحبت کردیم.

سازمان مخفی‌ای که پشت سر تمام بلاها و ویروس های خطرناک بازی اویل است و مهمترین و معروف ترین ویرس این بازی ویروس تی (T-VIRUS) است. البته ویرس های مهم دیگری هم هستند که هر کدامشان برای اهداف متفاوتی شیوع پیدا کردند و بعضی از آنها نسخه های جانبی از ویروس تی (T-VIRUS) محسوب میشوند. در این مطلب با ما همراه باشید تا شما را با ۱۰ ویروس خطرناک سری بازی های رزیدنت اویل (Resident Evil) آشنا کنیم.

ویروس تی (T-VIRUS)

ویروس تی (T-VIRUS)

ویروس تی (T-VIRUS) یا همان Tyrant Virus نام ویروس جهش یافته ای است که در ابتدای دهه ۱۹۶۰ میلادی در ازمایشگاه‌های شرکت آمبرلا توسعه یافت. هدف اصلی از توسعه پروژه T-VIRUS این بود که به طور معمول نیاز به یک ارتش متدوال را از بین ببرد و در مقیاس بزرگی برای درآمدزایی از علم “اصلاح نژادی انسان” در پروژه وسکر مورد استفاده قرار بگیرد. T-VIRUS تا سال ۱۹۷۸ میلادی از توسعه خارج شد.

طبق اطلاعات ارایه شده، دکتر جیمز مارکوس در ژانویه سال ۱۹۷۸ از ترکیب دو ویروس Progenitor و DNA زالو موفق به ساخت T-VIRUS در بخش تحقیق و توسعه آزمایشگاه آمبرلا شد. این ویروس از نظر اورگانیک شباهت زیادی به ویروس های دیگر داشت، اما عملکرد آن در کل متفاوت بود. در آزمایشات اولیه که ویروس به بدن حیوانات مرده تزریق شد، اتفاق عجیبی رخ داد؛ دانشمندان در کمال ناباوری متوجه شدند که نسوج مرده کم کم شروع به بازسازی کردند و با تغییر فرم، دیگر نسوج را هم تحت تاثیر قرار دادند.

سپس دانشمندان سلول های موجود در نسوج بازسازی شده را با میتوکندری درون سلول های مرده تعویض کردند و به این ترتیب سلول های مرده با قدرتی فوق العاده زیاد شروع به بازسازی مجدد کردند و زنده شدند. در نهایت این آزمایش باعث به وجود آمدن موجوداتی بسیار قوی و خارق العاده از بدن موجودات مرده شد. این آزمایش شروعی بود برای تولید اولین مدل از سربازان بایو اورگانیکی که مارکوس و اسپنسر رویای آن را از دیرباز در سر می پروراندند.

گفته می شود که روشنایی روز تنها واکسن علیه T-VIRUS است، البته تا قبل از اینکه ویروس کاملا نسوج را از بین ببرد و روی هیپوتالاموس فرد تغییر ایجاد کند. ویروس در طول مدت به وجود آمدنش دستخوش تغییراتی شد تا اینکه تیم پیشرو تحقیقاتی آزمکایشگاه Arklay که تحت نظر دکتر بریکین (Dr. Birkin) بودند، گونه جدیدی از جهش یافته ها را با این ویروس تولید کرند که هدفشان شکار بازمانده ها بود.

در اواسط دهه ۱۹۸۰ بود که پروژه T-VIRUS روی توسعه سلاح های هوشمند زیستی متمرکز شد که مهمترینشان Tyrants بود. پس زا فروپاشی شرکت آمبرلا در اوایل سال ۲۰۰ میلادی، T-VIRUS در اختیار سازمان هایی قرار گرفت که هر کدام به تنهایی میتوانند سلاح های بیو تروریستی خودشان را از دل آن استخراج کنند. یکی از مهمترین جهش یافته های توسعه یافته T-Abyss است که اساس آن T-VIRUS هست.

ویروس کیمرا (Chimera Virus)​

ویروس کیمرا (Chimera Virus)​

ویروس کیمرا (Chimera Virus)​ یکی از سلاح های بیوتروریستی شرکت آمبرلا بود که در ماه مه ۱۹۸۸ در آزمایشگاه Arklay تولید شد. این ویروس انسان ها را به یک موجود هیبریدی مگس/انسان مبدل میکند و نامش برگرفته از هیولاهای باستانی اساطیر یونان است که ترکیبی از حیوانات مختلف هستند. شرکت آمبرلا بعد از تاسیس خودش بلافاصه ویروس تی (T-VIRUS) را روی حیوانات مختلف آزمایش میکند و در این بین با مشکلات مختلفی روبه میشوند.

به همین دلیل بود که پروژه Chimera Virus شروع میشود که هدفش پیوند DNA حشرات به جنین های انسانی بود. برای شورع پروژه زنان بی خانمان توسط مامورین شرکت آمبرلا دزدیده شدند تا برای پروژه اجباری کشت جنین آماده شوند. از انواع مختلف ترکیب انسان و حشره که قرار بود به عنوان سلاح بیو تروریستی مورد استفاده قرار بگیرند، یک انسان/مگس در نهایت برای ادامه مطالعات انتخاب شد تا به عنوان یک کلونی مهم برای تولید نسل انسان های مگس نما میزبان شود.

از Chimera ها به کمک ویروس تی (T-VIRUS) برای اتصال DNA بندپایان به بدن جنین های انسانی استفاده شد و سپس درون رحم زنان میزبان ربوده شده کِشت شد. تست اولیه همه Chimera ها در ظاهر موفقیت آمیز بود و نتیجه آن ها انسان/مگس هایی بودند که درون رحم زنان ربوده شده متولد میشدند و برای بالغ شدن به ۲ الی ۴ روز زمان نیاز داشتند. جنین های متولد شده از ویروس Chimera اندام های قدرتمند و پنجه های تیز داشتند و به همین دلیل میتوانستند در برجستگی های سقف، حفره ها، توری ها و لوله ها مخفی شوند.

این جنین های ویروسی خیلی قویتر از شکارچیانی بودندکه سال ۱۹۸۰ توسط دکتر بریکین (Dr. Birkin) توسعه یافته بودند، البته مهمترنی نقطه ضعفشان هوش پایین آنها بود که همیشه دردسرساز میشد. انسان/مگس ها قادر به پرواز نبودند و به همان حالت تا پایان عمرشان زندگی میکردند تا بمیرند. پس از مرگ هم روی بدنشان کرم های کثیفی رشد رشد میکردند که بهترین محل برای تکثیر گونه های جدید محسوب میشد.

ویروس کیمرا (Chimera Virus)​ توسط دکتر رابت چان به عنوان بهترین راه حل جایگزین ویروس تی (T-VIRUS) توسعه پیدا کرد که بعدها خودش پایه گذار تولید ویروس های دیگری شد که در ادامه آن ها را معرفی میکنیم.

ویروس پروتوتایپ (Prototype Virus) 

ویروس پروتوتایپ (Prototype Virus)

ویروس پروتوتایپ (Prototype Virus) گونه منحصر به فردی از T-VIRUS بود که به عنوان بخشی از پروژه W در شرکت آمبرلا و به درخواست یکی از بنیانگذارانش یعنی Oswell E. Spencer توسعه پیدا کرد. Prototype Virus بخشی از پروژه غربالگری و استعدادیابی بهترین ژِن در پروژه آلبرت وسکر بود که از دل این آزمون گسترده فقط دو نفر خارج شدند: آلبرت وسکر و الکس وسکر که هر دوی آنها به دلیل ویژگی های خاص ژنتیکی زنده ماندند.

آلبرت وسکر در ۲۴ ژئیه ۱۹۹۸ به واسطه William Birkin و در یک حادثه Prototype Virus را تزریق میکند و قدرتی که از این ویروس گرفت باعث شد به یک تهدیدی جهانی بدل شود. الکس هم اندکی بعد از بیماری ویروس را به خودش تزریق کرد و او نیز جزو افرادی بود که بعد از تزریق جان سالم بدر برد. اما از نظر ژنتیکی، فاقد ویژگی های بدنی آلبرت وسکر بود و به همین دلیل در سال ۲۰۱۱ در حادثه ای که در جزیره Sejm رخ داده بود اقدام به خودکشی کرد.

اما به دلیل ویروسی که به خودش تزریق کرده بود از خودکشی جان سالم بدر برد و بعد از بیداری متوجه شده بود که بدنش در اثر این ویروس به ویروس جدیدی دیگری به نام T-Phobos جهش پیدا کرده است.

ویروس (Chrysalid Virus)

ویروس (Chrysalid Virus)

ویروس Chrysalid Virus نیز همچون دیگر ویروس های دست ساز از ترکیب T-VIRUS ساخته شد و از پیوند DNA حیوانات جهش یافته با جنین های انسانی در حال رشد قدرت میگرفت. محل رشد این ویروس رحم زنان بود و تقریباً همه کلون های اولیه این ویروس موفقیت آمیز بود که به Chrysalid Virus معروف شد. مثلاً یکی از ویژگی های این ویروس این بود که بعد از آلوده کردن انسان های هیبریدی (ترکیبی از انان و مگس)، زمان بلوغ آنها بین ۲ تا ۴ روز بود و این رشد سریع به واسه ویروس Chrysalid Virus بود.

پس از بسته شدن شرکت آمبرلا، انجمن The Family راهش را ادامه داد و در این مسیر به رهبری دکتر Carla Radames پروژه ای به عنوان مکمل T-VIRUS اجرا شد. این پروژه شامل ژنوم منحصر به فردی از دو ویروس G-Virus و T-Veronica Virus که در بدن میزبانش موجب جهش ژنتیکی زیادی میشد و در مقابل آگاهی فرد آلوده شده را از بین میبرد. Chrysalid Virus یا ویروس C به کمک ترکیبات ژنتیکی برای خلق کاراکتر Ada Wong استفاده شد و به انجمن مخفی The Family اجازه داد تا اولین سلاح بیو ارگانیک خودش را بدون نیاز به دستکاری DNA تولید کند.

Chrysalid Virus به قدری خطرناک و بود و به اندازه موجب جهش های ناپیدار در بدن فرد میزان میشد که برای کنترل آن واکسن قدرتمندی به اسم Anti-C تولید شده بود تا از جهش میزبان جلوگیری شود.

ویروس (Blacklight virus)

ویروس (Blacklight virus)

ویروس Blacklight virus یا ویروس نور سیاه، نام دیگرش ک در واقع لقب عمومی آن محسوب میشد، Mercer Virus بود. عامل عفونی قدرتمندی که فقط درون سلول های بدن میزبانش رشد میکند. این ویروس توسط Gentek با استفاده از نمونه خون الیزابت گرین (Elizabeth Greene) که سال ها قبل به Redlight virus مبتلا شده بود تولید شد و دارای دو مدل مختلف DX-1118 C و DX-1120 بود. مدل اول توسط دکتر الکس مرسر (Dr. Alex Mercer) توسعه یافت و دومی در پروژه D-Code روی ۱۶۰ سرباز مختلف تست شد تا به مرحله تولید برسد.

هدف از تولید Blacklight virus درمان سرطان های بدخیم بود که به صورت مهندسی معکوس ژنتیکی از روی Redlight virus انجام شده بود که البته به دلیل نتایج خطرناکش متوقف شد. طی آزمایشاتی که روی حیوانات مختلف انجام شده بود، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که اثرات مهلکی رو حیوانات دارد. اثراتش متغییر و بیشتر از ویروس Redlight بود و علاوه بر آلودگی فرد میزان، موجب عفونت های مختلف شدید هم میشد که به سرعت قابل انتشار بود.

میزان مرگ و میر Blacklight virus  کمتر از Redlight virus بود، با این حال اثراتش برای دانشمندان ناشناخته بود.

ویروس (Animality Virus)​

ویروس (Animality Virus)​

ویروس Animality Virus​، همانطور که از نامش پیداست بیشتر مربوط به جهش حیوانات است و به سادگی A-Virus و مشابه Progenitor virus عمل میکند. این ویروس توسط یک تیم تحقیقات وابسته به عامل سابق CIA به نام گلن اریاس (Glenn Arias) توسعه برای اهداف بیولوژیکی و بیو تروریسم ساخته شد. A-Virus هم مشابه t-Virus یکی از انواع ویروس های آدم خواری است که انسان های آلوده شده را به زامبی “Zombies” تبدیل میکند.

افزایش گرسنگی، تمایل به خشونت، از بین رفتن حواس شناختی، کندی سرعت زوال و نابودی، قابلیت ارتباط گفتاری با دیگر زامبی های هم نوع و آلوده تنها بخشی از ویژگی های این ویروس خطرناک و مسری است. Animality Virus​ به طور کلی عملکردی مشایه انگل Plaga دارد و موجب بروز برخی رفتارهای اجتماعی در زامبی ها میشود. روند تحریب شناخت و هوش در Animality Virus​ به نسبت T-VIRUS کمتر است.

ویروس (Uroboros Virus)

ویروس (Uroboros Virus)

ویروس Uroboros Virus یک ویروس RNA از خانواده ویرس های Progenitor است که میتواند قدرت های فرا انسانی به مبتلایان منتقل کند. Uroboros Virus در قرن ۲۱ توسط آلبرت وسکر مهندسی ژنتیک شد تا به عنوان سلاح بیو تروریستی موجب خلق انسان هیا جهش یافته قدرتمنید بریا مقابله با دشمنانش شود. در حال حاضر هیچ نوع واکسنی برای Uroboros Virus تولید نشده و جزو خطرناک ترین ویرس های طراحی شده است.

پروژه Uroboros Virus سال ۲۰۰۶ شروع شد که بعد از مواجه دکتر آلبرت وسکر و دکتر ارل اسپنسر (Earl Spencer) به نتیجه رسید. برای تولید ویروس، دکتر ارل اسپنسر هدف شرکت آمبرلا را برای تولید یک محصول ابر انسانی به عنوان یک نژاد بهتر یا جامعه انسانی پیشرفته تر را برای وسکر رونمایی کرد. خود وسکر هم آن زمان وارد پروژه مشابهی شده بود. همان زمان جنگی علیه ترور شروع شده بود و Earl Spencer مشکل اصلی را بشریت میدانست.

او معتقد بود برای رسیدن به آرمانشهر بشری باید از Uroboros Virus در همین تمدن بشری استفاده کرد. این ویروس همه آدم ها را آلوده میکرد، جز افرادی که مشخصه های خاصی داشتند. این افراد از لحاظ جسمی و فکری در برابر ویرس مقاوم بودند. ویروس در ساختار اولیه خودش بیش از حد کشنده بود و دلیلش هم نابودی کامل میزبان بود. در صحبت های اولیه جیل ولنتاین، آنتی بادی T-virus معرفی شده بود که میتوانست قدرت گرفتن سریع Uroboros Virus را محدود کند، یعنی عامل زنده ماندن بسیاری از انسان ها بود.

وقتی که Uroboros Virus به یک سلول اورگانیک برخورد میکند و آن را آلوده میکند، ژن خودش را به ژنوم میزبان تزریق میکند تا بتواند عمل همسان سازی را اعمال کند. برای کسانی که ژنتیک آن ها با Uroboros Virus سازگار هست، این ادغام موفقیت آمیز خواهد بود و به آنها قابلیت هایی فرابشری میدهد. آنهایی هم که ژنوم یکسانی ندارند، موجب ناساگاری با ویروس میشوند و سلول های آن ها نابود میشود.

بافت هایی از بدن میزبان که به Uroboros Virus آلوده شدند، از اون ها یک حالت بازو مانند بدون نظم و قاعده رشد میکند و به هر چیزی که برخورد کند آلوده میشود. این بازوهای سمی توسط جوش یا تول های زرد رنگی محافظت میشوند که به عنوان مرکز کنترل رشد اعضای سلول های سمی کار میکنند. اما اگر آنها آسیب ببینند، مرکزیت سلول از بین میرود و بدن میزبان نابود میشود. این اتفاق برای اجسام هم رخ میدهد.

ویروس (t-Veronica Virus)

ویروس (t-Veronica Virus)

ویروس t-Veronica Virus از نژاد خانواده ویروس های معروف به Progenitor virus است که توسط دکتر الکسیا آشفور (Dr. Alexia Ashford) ایجاد شد. این ویروس در شریاط عادی به میزبانش اجازه تفکر و تامل زیادی میدهد و نامش از روی ورونیکا اشفور (Veronica Ashford)، رئیس خانواده اشفور انتخاب شده است. در واقع این ویروس، به جای اینکه سلول های بدن میزبان را نابود کند، روی قدرت تفکر و ذهن او اثر میگذاشت.

این ویروس در ابتدای در پروژه Tyrant ها استفاده شده بود و برای رفع نواقص آن از ملکه مورچه ها استفاده شد که نتیجه خوبی برای تیم دکتر الکسیا داشت. در واقع اساس t-Veronica Virus ژنوم مورچه است و برای پرورش این ویروس از مکانیزم کلونی مورچه ها الهام گیری شده تا فرد مبتلا بتواند در کلونی خودش توانایی رهبری کردن دیگران را همچون کلونی مورچه ها داشته باشد. اولین مرحله آزمایش انسانی t-Veronica Virus سال ۱۹۸۲ انجام شد. یعنی زمانی که دکتر الکسیا، پدرش «آلفرد» را آلوده کرد که البته به خاطر ندتاشتن مقدمات ابتدایی، اولین آزمایش شکست خورد.

به همین دلیل دکتر الکسیا آشفور در پایگاهی دور افتاده در قطب جنوب زندانی میشود. مدتی بعد، الکسیا تصمیم میگیرد ویروس را روی بدن خودش امتحان کند و برای جلویگیری از نتیجه آزمایش اول، تصمیم میگیرد ۱۵ سال به کما برود. بعدها آلبرت وسکر در سال ۱۹۹۸ به دنبال ردگیری شایعات مختلف به پایگاهی که پدر الکسیا در آن زندانی بود میرسد و متوجه میشود که الکسیا هم در آنجا زندانی شده و سپس ویروس ورونیکا را پیدا میکند.

بعدها آلبرت وسکر از t-Veronica Virus برای تجارت با خاویر هیدالگو (Javier Hidalgo) – ارباب مواد مخدر آمریکای شمالی – استفاده میکند و خاویر نیز به دلیل بیماری همسرش نسخه ای از t-Veronica Virus را از وسکر میخرد و کم کم خودش میشود یکی از کارتل های تجارت t-Veronica Virus که در نتیجه پای لئون کندی به واسطه سازمان USSOCOM به این موضوع باز میشود.

ویروس (t-Abyss Virus)

ویروس t-Abyss Virus

ویروس t-Abyss Virus هم مثل دیگر ویرس ها از خانواده Progenitor ها است که سال ۲۰۰۳ میلادی برای اهداف بیو تروریستی مهندسی ژنتیک شد. نسخه های اولیه این ویروس با موفقیت تولید شد و به دلیل نگرانی هایی که وجود داشت، فروشش در بازار سیاه ممنوع شد. ریشه آن Abyss Virus است که مربوط به منطقه Hadopelagic در Kermadec Trench است. تحقیقات مختلف نشان میدهد که DNA این ویروس در گونه ای از ماهی دیده شده و دو رشته dsDNA آن با آناتومی برخی آبزیان دریایی یکسان است.

بعد از این بود که تحقیقات بیشتر روی این ویروس در دانشگاه علوم دریای مونپلیه (Montpellier University) شروع شد و نتایج تحقیقات نشان از رابطه آن با t-Virus میداد. طی تحقیقات مختلف، t-Abyss Virus به تکامل رسید و سر انجام در حمله بیو تروریستی در Terragrigia مورد استفاده قرار گرفت. Il Vetro گروهی بود که مسئولیت حمله را به عهده گرفت و یکی از بزرگترین حملات بیو تروریستی در جهان محسوب میشد.

ویروس t-Abyss Virus یکی از خطرناک ترین ویروس های تولید شده بود و آنقدر خطرناک بود که میزبانش، علاوه بر زامبی های جهش یافته به قابلیت های آبزیان دریایی هم جهش میافت و میتوانست در آب دریا به حیات خودش ادامه دهد. به صورت کلی، t-Abyss Virus تاثیر زیادی روی آب های اقیانوسی داشت و در صورت شیوع میتوانست تمام آب هر ۵ اقیانوس بزرک جهان را از بین ببرد.

ویروس (Progenitor Virus)

ویروس (Progenitor Virus)

ویروس Progenitor virus از خانواده ویروس های RNA است و خود Progenitor یک نوع باستانی از ویروس های ناشناخته هست که گمان میرود میلیاردها سال قدمت داشته دراد و از طریق گیاهان مختلف به تکامل محیط زیست و کره زمین کمک کرده است. Progenitor virus بر خلاف دیگر ویروس هایی که نام بردیم، توانایی معکوس سازی رشد سلول های بدن را دارد و میتواند از پیری سلول ها جلوگیری و موجب بازیابی و رشد مجدد ارگان های حیاتی و سلولی بدن میزبان شود.

دیگر ویروس ها، فقط میتوانند قسمت خاصی از سیستم ایمنی بدن میزبان را هدف قرار دهند، اما در مقابل آنها Progenitor virus میتواند سلول های ارگانیسم همه موجودات مختلف اعم از حیوانات، قارچ ها، گیاهی، باکتریایی و … را هدف بگیرد و به همین دلیل به مادر ویروس ها معروف است. در واقع چیزی که با آلوده شدن به Progenitor virus موجب مرگ میزبان میشود، عفونت های ناشناخته ناشی از واکنش سلولی بدن میزبان با ویروس است نه خود ویروس.

با این حال؛ اگر میزبان نجات پیدا کند، قابلیت های فرا انسانی پیدا میکند و این دقیقاً همان مورد مهمی است که شرکت داروسازی آمبرلا به دنبالش بود. این ویروس با دستکاری های ژنتیکی در ادامه به T-Virus تبدیل شد که پر استفاده ترین ویروس سری بازی های رزیدنت اویل (Resident Evil) است. از دهه ۱۹۶۰ میلادی تحقیقات مفصلی روی Progenitor virus انجام شده و صفات مختلف آن استخراج شده تا در سلاح های بیو تروریستی مختلف مورد استفاده قرار بگیرد.

خروج از نسخه موبایل