بررسی کارت های گرافیکی GTX 970 و GTX 980

تست و بررسی کامل کارت های گرافیکی GTX 970 & GTX 980

تست و بررسی کامل کارت های گرافیکی GTX 970 & GTX 980

نگاهی به کارت های گرافیکی GTX 970 و GTX 980

کمپانی معظم انویدیا پس از معرفی سری ۸۰۰ و گل سرسبد آن یعنی کارت گرافیک GTX 880 به صورت ناگهانی و غیر منتظره ای سری ۹۰۰ خود را معرفی کرد که تعجب همگان را برانگیخت. هنوز دلیل این پرش ناگهانی به سری ۹۰۰ مشخص نیست، اما قبلا هم این اتفاق یکبار دیگر بای این کمپانی افتاده بود. با این حال سری ۹۰۰ معرفی شده و همچون کارت های سری ۸۰۰ از معماری مکسول (Maxwell) اما با سیلیکونی جدید و حافظه هایی افزایش یافته استفاده میکنند. قصد داریم در این مطلب، به بررسی کامل کارت های گرافیکی GTX 970 و GTX 980 بپردازیم.

هنوز به طور قطع مشخص نیست هدف انویدیا از عرضه سری ۹۰۰ چیست! آنها از سری ۶۰۰ تا ۷۰۰ و اندکی در ۸۰۰ اغلب سعی در افزایش سه فاکتور عملکرد، مصرف برق و قیمت نهایی کارت برای رقابت با AMD را در سر داشتند و کم و بیش به این موفقیت رسیدند. اما هدف آنها در سری ۹۰۰ هنوز ناشناخته است و البته طبیعی است. زیرا این سری به صورت رسمی روز پنج شنبه (۲۷/۶/۹۳) به هواداران و دوست داران! انویدیا معرفی شد.

اما معماری کپلر (Kepler) در ابتدا با کارت های گرافیک سری GeForce 600 معرفی شد و پس از آن بود که سری ۷۰۰ با ۲۶۸۸ هسته کودا (CUDA) به همراه کارت گرافیک GTX Titan در فوریه سال قبل معرفی و عرضه شد. به دنبال آن  GTX 770 و GTX 780 و در نهایت گل سرسبد سری ۷۰۰ یعنی کارت گرافیک قدرتمند و تک هسته ای GTX 780 Ti در ماه نوامبر معرفی و عرضه شد تا خط پایانی باشد بر سری ۷۰۰ و شروع سری ۸۰۰ خدا بیامرز! البته GTX 770 در اصل یک کارت گرافیک GTX 680 به روز شده و با حافظه سریعتر بود. اما دو کارت گرافیک GTX 780 و GTX 780 Ti کاملا جدید و مخصوص سری ۷۰۰ بودند.

به طور کلی سری ۷۰۰با معماری کپلر (Kepler) از محدودیت های زیادی برخوردار بود واین محدودیت ها در تمام کارت های سری ۷۰۰ به جز گل سرسبد این سری یعنی کارت گرافیک GTX 750 Ti وجود داشتند. با قیمت ۱۵۰ دلار، کارت گرافیک GTX 750 Ti از لحاظ عملکرد و میانگین فریم ریت بسیار شبیه کارت گرافیک GTX 650 Ti Boost بود. با وجود اینکه بر روی کاغذ ۲۰% هم از آن قویتر بود. اما کارتی همچون GTX 750 Ti با معماری مکسول (Maxwell) فاقد عملکرد و بهره وری لازم برای نسل بعد بود.

به طور کلی GTX 650 Ti حدود ۲۰% هسته بیشتر، ۶۰% TAUs بیشتر و ۵۰% ROPs بیشتر به نسبت GTX 750 Ti داشتند و این در حالی بود که GTX 750 Ti حدود ۵% سرعت کلاک بهتری داشت! با چنین حضور قدرتمندی بود که کارت های گرافیک مبتنی بر مکسول (Maxwell) موفق به تصاحب بخش اعظمی از بازار سیستم های رده بالا (High-End) شده بود. و حالا به عنوان آخرین نسل از معماری مکسول (Maxwell) شاهد عرضه سری جدیدی به نام سری ۹۰۰ هستیم. سری ای که دیگر پس از آن با معماری مکسول (Maxwell) نخواهد آمد.

حالا باید نظاره گر رقابتی داغ بین دو کارت R9 280X و ۲۹۰ با GTX 970 و GTX 980 ای باشیم که به ترتیب ۳۲۹ و ۵۴۹ دلار قیمت دارند. همان قیمتی که شایعه شده بود به حقیقت تبدیل شد! و باید دیدی دو کارت جدیدی انویدیا در مقابل R9 290X کمپانی AMD چیکار میکنند. به هر حال کارت های گرافیک جدید سری ۹۰۰ منتشر شده اند و ما در این نوشتار سعی میکنیم زوایای این کارت را تشریح کنیم.

Gigabyte G1 Gaming GTX 970 & GTX 980

این نوشتار را با GTX 980 گرانتر شروع میکنیم! تنها گروهی که شاید بسیار شوکه شوند، گروه گیمران است! کارت گرافیک GTX 980 از لحاظ قیمتی با مطابقت دارد و این خبر خوبی برای بازیباز هاست. البته بر روی کاغذ هیچ شانسی برای پیروزی ندارد!  GTX 780 Ti از ۱۵ واحد SMX استفاده میکند که برای هر هسته میشود ۲۸۸۰ هسته کودا به همراه ۲۴۰ واحد TAUs و ۴۸ واحد ROPs با حافظه های GDDR5 ای که کلاک پیش فرضی حدود ۱۷۵۳MHz  و کلاک موثر ۷۰۰۰ MHz دارد.

حافظه ۳۸۴ بیتی کارت گرافیک GTX 780 Ti میتواند پهنای باند عظیمی حدود ۳۳۶.۴ گیگابایت در اختیار مصرف کننده بگذارد که رقم فوق العاده ای است. در مقام مقایسه کارت گرافیک GTX 980 با ۲۰۴۸ هسته کودا (یا همان Shading units یا واحدسایه زنی) به همراه ۱۲۸ واحد TAUsو ۶۴ واحد ROPs عرضه شده است که در مجموع ۲۹% هسته کودا کمتر، ۴۷% TAUs کمتر و ۳۳% واحد ROPs میشود. کارت گرافیک GTX 980 همچنینی به رابط ۲۵۶ بیتی محدود شده که با حافظه GDDR5 کلاک پیش فرضی حدود ۱۷۵۳MHz  و کلاک موثر ۷۰۰۰ MHz را به همراه دارد که این مقدار پهنای باندی معادل ۲۲۴ گیگابایت بر ثانیه را دراختیار مصرف کننده میگذارد که این مقدار ۳۳% کمتر از کارت گرافیک GTX 780 Ti است.

به هر حال GTX 980 از نظر حافظه با ۲۰% افزایش کلاک در حالت عادی که معادل ۱۱۲۷MHz است و در حالت توربو با فرکانسی معادل ۱۲۱۶MHz بهتر از GTX 780 Ti است.طبق شایعات مختلف دیگر برند هایی همچون گیگابایت فرکانس کلاک مدل مرجع را با ۹% افزایش به عدد ۱۳۲۹MHz رساندند و قرار است مصحول خود را با همین مقدار حافظه اورکلاک شده منتشر کنند. با وجود ۳۰% قیمت کمتر، GTX 970  به نظر نمیرسد توان رقابت با کارت گرافیک GTX 980 را داشته باشد. همچنین ۱۹% هسته کودا و TAUs کمتر هم دارد. ولی ROPs همان عدد ۶۴ واحد است با این تفاوت که سرعت کلاک هسته کمی کاهش یافته است.

کارت گرافیک GTX 970 در فرکانس ۱۰۵۱MHz فعالیت میکند که این مقدار در حالت کمکی(boost) به رقم ۱۱۷۸MHz میرسد که فقط ۳% کمتر از کارت گرافیک GTX 980 است. حافظه در این کارت تغییری نداشته است و این خبر خوبی برای بازیبازان است. میزان پهنای باند حاظه در کارت گرافیک GTX 970 همان ۲۲۴ گیگابایت بر ثانیه است و از همان حافظه های GDDR5 با فرکانس ۱۷۵۰MHz و ۷.0Gbps موثر در آن استفاده شده است. این مقایسه نشان میدهد کارت گرافیک GTX 970 در بدترین حالت ممکن فقط ۱۹% ضعیف تر از کارت گرافیک GTX 980 است. اما میتوان گفت بر روی کاغذ سریعتر است! قیمت این کارت مشخص نیست.

برای افزایش سرعت کارت گرافیک GTX 970 کمپانی گیگابایت نسخه جدیدی از این کارت با برند G1 Gaming عرضه کرده است که فرکانس کاری معادل ۱۱۷۸MHz دارد که در حالت کمکی(boost) به رقم ۱۳۲۹MHz میرسد. G1 Gaming GTX 970 همراه با اندکی اورکلاک کارخانه ای و طراحی مجدد و با به رخ کشیدن کولر اختصاصی و طراحی PCB کاملا جدیدی روانه بازار شده است. این کار باعث شده کارت گرافیک تولیدی کمپانی گیگابایت یک سر و گردن بالاتر از دیگر برند ها قرار بگیرد.

کارت گرافیک Gigabyte G1 Gaming GTX 980 با یک کولر ۶۰۰ وات قدرتمند مجهز شده است که به خوبی از پس دفع حرارت تولید شده توسط کارت بر می آید و تا مدتها خیال شما بابت خنک بودن دمای کارت راحت خواد بود. این فن ۶۰۰ واتی از جدیدترین و بهترین فناوری های WindForce 3X استفاده میکند. در کل در این کولر خنک کننده سه فن وجود دارد که هر کدام شامل طراحی منحصربه فردی است که موجب میشود همواره جریان هوا از طریق لبه های فن به داخل کارت هدایت شود. طبق گفته گیگابایت طراحی جدیدی فن های WindForce 3X موجب افزایش ۲۳% ای جریان هوا و کاهش تلاطم هوا در اطراف لبه های فن میشود.

همچنین برای این کارت از شش هیت سینک (heatsink) بزرگ با شش هیت پایپ (heatpipes) و ۵ فن پنج میلیمتری که یکی از آنها ۶ میلیمتر ضخامت دارد استفاده شد است. فناوری مثلثی خنک کننده گیگابایت همچنان در این سری مورد استفاده قرار گرفته که هدایت هوا را به طور مساوی در سراسر سطوح هیت سینک هدایت میکند. طبق ادعای گیگابایت این فناوری در نسخه جدیدیش بیش از ۳۵%  بهبود عملکرد هیت سینک را به صورت منظم ارائه میدهد.

به هر حال کارت گرافیک Gigabyte G1 Gaming GTX 970 از همان طراحی و ویژگی های کولر های سه فن امادر این سری با هیت سینکی کوچیکتر استفاده کرده که همین امر موجب شده شاهد چهار لوله انتقال حرارت (heatpipes) با ابعاد ۶ میلیمتر را در این نسخه شاهد باشیم.هر دو کارت تولید شده گیگابایت از کولرهای اختصاصی “WINDFORCE” استفاده میکنند که لوگوی آنها در پشت و کنار کارتها مشخص است. کارت گرافیک Gigabyte G1 Gaming GTX 980 از پاور قدرت ۸ فاز استفاده میکند در حالیکه GTX 970 از پاور قدرت ۶ فاز استفاده میکند.

ویژگی های جدید نسل دوم معماری ماکسول «Maxwell»

به گفته انویدیا نسل دوم معماری Maxwell دو برابر عملکرد بهتر از نسل قبل دارد. برای نمونه GTX 980 حدود ۳۳% عملکرد بهتر در هسته ها به همراه دارد و فرکانس کاری آن هم از کارت گرافیکی همچون GTX 680 بیشتر است. با این حال امتیاز TDP کارت های جدیدتر حدود ۳۰ وات کمتر است. به گفته انویدیا GTX 980 به دلیل توازن در طراحی سیلیکون های تراشه گرافیکی GM204 در اغلب موارد میتواند به طور کامل از تمام هسته های کودا (CUDA) استفاده کند. علاوه بر این سایز کاشه L2 در این تراشه ها به ۲ مگابایت افزایش یافته که بسیار عالی است.

این مقدار چهار برابر بزرگتر از کاشه ۵۱۲ کلوبایت موجود در تراشه های گرافیکی GK104 ای است که در کارت های گرافیکی همچون TX 680 و GTX 770 مورد استفاده قرار گرفته است. کاشه بزرگتر بدین معناست که تعداد درخواست های ارسالی به سمت GPU DRAM کمتر میشود که نتیجه آن بهبود عملکرد کلی و کاهش مصرف برق پردازنده های گرافیکی است. این دقیقا اتفاقی است که برای پردازنده های سری ۹۰۰ انویدیا افتاده و به همین دلیل در نسل دوم معماری Maxwell علی رغم ضعیف تر بودن GTX 980 بر روی کاغذ، در عمل شاهد برتری نسبی GTX 780 TI و گاهی بسیار زیاد این کارت در برابر GTX 780 TI هستیم.

صحبت از DRAM شد و باید بگوییم تراشه گرافیکی GM204 دارای موتوری جدید و پشرفته ای است که وظیفه آن کاهش درخواست های پهنای باند است تا در نتیجه با افزایش عملکرد و بهبود کلی میزان فریم ریت روبرو شویم. عملکرد معماری Maxwell بیشتر از لحاظ بهره وری مورد توجه است که در این زمینه شامل فناوری های جدید رندرینگ پیشرفته ای که احتمالا برای هماهنگی بیشتر با DirectX 12 آماده شده است. اولین فناوری VXGI نام دارد که مخفف (Voxel Global Illumination) است.

این فناوری به طرز چشمگیری باعث بهبود عملکرد رندرینگ در کارت هایی همچون GTX 980/GTX 970 میشود. همچنین چندین مدل anti-aliasing جدید از جمله یک مدل Mutli-Frame از نوع AA-MFAA وجود دارد که تصاویری قابل مقایسه با ۴xMSAA و با عملکردی شبیه ۲xMSAA به همراه دارد. از دیگر ویژگی های این معماری میتوان به DSR یا (Dynamic Super Resolution) اشاره کرد که برای وضوح های تصویری بالا به کار میرود. شاید این مورد برای تصاویری ۴K ای باشد که همین چند روز پیش نسخه جدیدی از DisplayPort برایش معرفی شد.

این فناوری بازی را با ضووح های بالاتر رندر میکند و سپس آنها را برای پخش با همان کیفیت در مانیتور های مختلف و کوچکتر downscaling میکند. این روش downscaling یا روش نمونه گیری رو به پایین معمولا توسط طراحان گرافیکی و عکاسان مورد استفاده قرار میگیرد. انویدیا برای این روش از فــــــیلتری مخصوص در طول مرحال تبدیل تصاویر از کیفیت بالا به کیفیت پایین یا downscaling استفاده میکند. ویژگی DSR از طریق ابزار مخصوص کارت های گرافیک GeForce قابل استفاده است و بدین ترتیب میتوان برای هر بازی از بهترین تنظیمتا ممکن استفاده کرد.

در نهایت باید گفت دو کارت GTX 980 و GTX 970 تنها یک کارت بهبود یافته اند نه یک کارت نسل جدید. همچنین براکت I/O سه کانکتور DisplayPort و یک HDMI 2.0 و یک کانکتور DVI را برای این کارت فراهم میکند که که در مجموع پنج خروجی مختلف به کاربر میدهد که دو تای اولی به خوبی از وضوح تصویر ۴K با سرعت ۶۰ هرتز یا همان ۶۰ فریم بر ثانیه پشتیبانی میکنند.

مشخصات سیستم تست کارت های گرافیکی GTX 970 و GTX 980

برای این برسی اختصاص از وضوح تصویر ۲۵۶۰×۱۶۰۰ استفاده شده است. در این تست از وضوح های بالاتری همچون ۴K استفاده نشده است. چون محدودیت هایی از جمله تک هسته ای بودن و … وجود داشت. سیستم تست و بررسی و کارت های مورد تست برای مقایسه با دو کارت GTX 980/GTX 970 به شرح زیر است:

بنچمارک GTX 970 و GTX 980 در Crysis 3 و BioShock

بازی کرایسیس ۳

همانطور که در تصویر میبینید کارت گرافیک GeForce GTX 980 در تست کرایسیس ۳ عملکردی عالی دارد. این کارت در وضوح تصویر ۲۵۶۰×۱۶۰۰ حدود ۴۱ فریم به ما داده که ۱۲% سریعتر از GTX 780 Ti و Radeon R9 290X است. اما GTX 970 به صورت کامل با GeForce GTX Titan ای که قیمتی ۱۰۰۰ دلاری دارد برابری میکند! همچنین این کارت ۸% سریعتر از Radeon R9 290 و ۴۲% سیرعتر از R9 280X است که رقم بسیار زیادی است! همچنین از دو کارت GTX 770 و ۷۸۰ به ترتیب ۲۵ و ۱۳ درصد سریعتر بود.

بازی بایوشاک بیکران

اما در بازی بایوشاک بیکران کارت گرافیک GTX 980 رسما منفجر کرد! با میانگین ۷۵ فریم بر ثانیه گل سرسبد سری ۷۰۰ یعنی GTX 780 Ti  را با ۱۰ فریم پشت سر گذاشته است! ۱۰ فریم در دنیای بازی رقم بسیار زیادی است و این میزان قدرت علی رغم مشخصاتی که در صفحه قبل ذکر کردیم، قطع به طراحی و بازسازی مجدد نسل دوم معماری مکسول بر میگردد. در این تست کارت GTX 980 حدود ۳۵% سریعتر از Radeon R9 290X است.

GeForce GTX 970 با شگفتی تمام به رده سوم سعود کرد و اختلاف فریمش با کارت گرافیک GTX 780 Ti فقط و فقط ۱ فریم است که خیره کننده است. این کارت هم با میانگین ۶۶ فریم بر ثانیه ۲۷% سریعتر از Radeon R9 290 و ۶۰% سریعتر از R9 280X و ۳۹% سریعتر از GTX 770 است.

بنچمارک بنچمارک GTX 970 و GTX 980 در Metro Last Light و Tomb Raider

بازی مترو آخرین نور

سری Metro از آن دست بازیهایی است که همواره پای ثابت معیارهای تست و بنچمارک قرار میگرند. به همین دلیل است که دراین تست از Metro Last Light ای استفاده شده که دست کمی از Crysis 3 ندراد و به شدت کارتهای گرافیکی را به چالش میکشد. در این بازی و با همان وضوح تصویر ۲۵۶۰×۱۶۰۰ شاهد به چالش کشیده شدن GTX 980 هستیم. در این بازی GTX 980 به سختی موفق شده به مرز ۶۰ فریم برسد و میانگین فریم این کارت روی ۵۴ فریم قفل شده است.  در این حالت باز هم ۸% قویتر از Radeon R9 290X و ۱۱% قویتر از GeForce GTX 780 Ti است.

اگرچه GTX 980 حدود ۱۹% قویتر از GTX 970 است، اما با اینکه جزو کارت های ارزان قیمت محسوب میشود، همچنان ۷% قویتر از R9 290 است که البته از لحاظ بصری خیلی مشخص نیست.

بازی تام رایدر

اما همانطور که در تصویر بالا میبینید در بازی Tomb Raider کارت گرافیک GeForce GTX 780 Ti  به رده دوم سعود کرده است. کارتی که در رقابتی تنگاتنگ با AMD’s R9 290X است. اما GeForce GTX 980 همچنان با قدرت در صدر جدول ایستاده! و با میانگین ۶۳ فریم بر ثانیه ۲۹% سریعتر از R9 290X است. اما کارت GeForce GTX 970 همچنان به صورت تنگاتنگ با Titan در رقابت است و همواره برتری خود را به نسبت آن اثبات کرده است.

بنچمارک GTX 970 و GTX 980 در Sleeping Dogs و Battlefield 4

بازی اسلیپینگ داگز

نتایج تست در Sleeping Dogs هم قابل توجه است. GeForce GTX 980 با میانگین ۵۲ فریم در ثانیه در وضوح تصویر ۲۵۶۰×۱۶۰۰ بدور از هر گونه رقیبی در رده اول ایستاده است. این کارت در این تست نیز ۲۳% سریعتر از Radeon R9 290X و ۲۱% سریعتر از GTX 780 Ti است. در این تست کارت گرافیک GTX 970 قدرتی برابر با Radeon R9 290X دارد و Radeon R9 290X حدود ۱۶% سریعتر از R9 290 است.

بازی بتلفیلد ۴

یکی دیگر از بازیهای بسیار سنگینی که تمام بازیها را با انبوهی از افکت های دیوانه کننده و حجم تخریبات محیطی و افکت ذرات به چالش میکشد بازی Battlefield 4 است که دراین تست GeForce GTX 980 حدود۶ ۶% سریعتر از Radeon R9 290X است. این درحالی است که که نسبت به سلف خود یعنی کارت گرافیک GTX 780 Ti حدود ۱۰% بهبود عملکرد داشته است. اما رقیب GTX 970 یعنی کارت گرافیک R9 290 همچنان ضعیف تر از GTX 970 است و در این ستت هم اختلاف این دو کارت به ۵ فریم میرسد که حدود ۶% اختلاف فریم است.

مصرف برق و درجه حرارت GTX 970 و GTX 980

مصرف برق (کمتر بهتر است)

آمار و ارقام مصرف برق در حالت بیکار در هر کارت گرافیک را در جدول بالا میبینید. انتظار این بود ک هر کارت گرافیک به تنهایی مصرف برقی معادل نهایتا ۶۹ وات داشته باشد!اما شش کارت گرافیک آخر مصرف برق بسیار بالایی دارند که حداقل توصیه ما خرید نسخه های غیر مرجع این کارت ها است.

تست ممصرف برق در بازی بایوشاک  (کمتر بهتر است)

تصویر بالا مصرف برق کلی را نشان میدهد و همانطور که میبینید GTX 980 به شما اجازه میدهد مصرف برق کلی به اندازه ۲۷۴ وات داشته باشید که از این لحاظ ۶% کمتر از GTX 780 Ti و ۱۲% کمتر از R9 290X و همچنین ۱% بیشتر از GTX 780 و ۱۳% بیشتر از GTX 770 است. به یاد داشته باشید این کارت در عمل قدرتی بیشتر و بهتر از GTX 780 Ti دارد و یک کارت کاملا جدید است. اما مصرف برق کارت گرافیک GTX 970 حدود ۷% کمتر از GTX 980 و ۱۱% کمتر از R9 290 است که رقم مناسبی برای این کارت محسوب میشود.

میزان مصرف برق در بازی تام رایدر ۲۰۱۳

در این تست نیز GeForce GTX 980 مصرفی معادل ۲۸۱ وات دارد که ۱% بیشتر از Radeon R9 290 و ۱۱% کمتر از R9 290X است. اما GTX 970 مصرف برقش ۵% کمتر از GTX 980 است. البته این بدین معنی نیست که مصرف برقش ۴% کمتر از کارت گرافیک R9 290 است!

میزان مصرف برق در بازی مترو آخرین نور

اما در این تست دوکارت گرافیک GTX 970 و GTX 980 میزان مسرف برقی تقریبا برابری دارند و همانطور که در تصویر میبینید GTX 980 فقط ۴% بیشتر است. این بدین معنی است که GTX 980 مصرف برقش ۱۳% کمتر از R9 290X و۸% کمتر از GTX 780 Ti است.

تست درجه حرارت

اما تست آخر تست درجه حرارت است و همانطور که میبینید همه کارت ها در دو حالت بیکار (Idle) و نیمه فعال مورد تست و بررسی قرار گرفتند که کارت گرافیک Gigabyte G1 Gaming با نسل دوم معماری مکسول نتیجه و عملکردی بی نظیر دارد. این کارت گرافیک در حالت فعالیت و بار کامل فقط و فقط ۶۰ درجه حرارت تولید میکتد و این مقدار در حالت بیکار به ۳۰ درجه هم نمیرسد که رقم فوق العاده ای محسوب میشود. این اعداد بدین معنی است که Gigabyte G1 Gaming حدود ۲۰% خنک تر از دو کارت گرافیک GTX 780 و GTX 780 Ti است.

عملکرد کارت های گرافیکی GTX 970 & GTX 980 در اورکلاک

GTX 980 با اورکلاک تبدیل به یک هیولای واقعی میشود که به شما اجازه میدهد فرکانس کلاکی معادل ۱۴۱۸MHz را بدست آورید که این مقدار ۱۷% بیشتر از مشخصات اصلی کارت مرجع انویدیا است و ۷% هم بیشتر از کارت رگافیک اورکلاک شده نسخه گیگابایت است. همچنین میتوانید فرکانس حافظه پردازنده را به رقم ۱۹۷۸MHz و ۷.۹Gbps موثر برسانید که ۱۳% بیشتر از مشخصات اصلی کارت مرجع انویدیا است. در مقابل کارت گرافیک GTX 970 هم به کلاک ۱۳۱۸MHz میرسد و حافظه آن تا ۱۹۵۳MHz و ۷.۸Gbps موثر قابل اورکلاک است.

اورکلاک کارت های GTX 980 و GTX 970

باید از انویدیا به خاطر قابلیت اورکلاک عالی این کارت تشکر کرد. GTX 980 با اورکلاک به نسبت تست های Crysis 3 صفحه دوم این بررسی چیزی حدود ۱۵% قویتر شده است که ۴۷.۴ فریم است. در حالی که GTX 970 اورکلاک مناسب و به اندازه ای نداشت.

سخن آخر؛ آیا GTX 970 و GTX 980 را بخریم؟

فقط به بر چسب قیمت GeForce GTX 980 نگاه کنید! با ۵۵۰ دلار ( در ایران احتمالا ۱.۷۰۰.۰۰۰ تومان!!) میتوانید کارت بخرید که کمی ارزانتر از GTX 780 Ti و اندکی گرانتر از Radeon R9 290X است. اما نکته جالب این است که طبق تست و بررسی های ما به طور کلی و میانگین کارت گرافیک GTX 980 حدود ۲۰% قویتر و سریعتر از R9 290X و ۳۱% سریعتر از دیگر کارت هایی است که قرار است جایگزینشان شود! اما GTX 980 در مقابل GTX 970  و در تمامی تست ها به طور میانگین ۱۸% سریعتر است که دلیل اختلاف قیمت ۲۲۰ دلاری این دو کاتر گرافیک هم همین موضوع است.

GeForce GTX 970 حدود ۱۹% سریعتر از رقیب اصلیش یعنی Radeon R9 290 و قیمتش هم ۱۲% کمتر از آن است. یعنی از لحاظ قیمت شاهد ۲۰% ارزنتر بودن GeForce GTX 970 به نسبت Radeon R9 290 ای هستینم که ۴۰۰ دلار قیمت دارد! میشود گفت حداقل تا زمانی که AMD به طور جدی کاهش قیمتی در محصولاتش اعمال نکرده است، GTX 970 حدود ۱۰% گرانتر از R9 280X است. اما بازیبازان میتوانند انتظار ۴۸% عملکرد بهتر را داشته باشندکه رقم فوق العاده  ای است.

اما به جای کارت های گرافیکی همچون GTX 780 Ti, GeForce GTX 780 و GTX 770 میشود از کارت گرافیک GTX 970 ای استفاده کرد که هم از لحاظ معماری بهتر و برتر از آنهاست و هم مصرف برق و قدرت بیشتر دارد و هم قیمت معقول تر که بازیباز را به خرید ترغیب میکند. به طور کلی اختلاف قدرت GTX 970 با سه کارت معرفی شده چیزی بین ۱۴ تا ۳۵% است. اما از لحاظ مصرف برق هم نسل دوم معماری ماکسول (Maxwell) وضعیت بهتری دارد و به طور کلی مصرف برق بسیار پایین ترین در حالت کار و نیه کار را در دو کارت سری ۹۰۰ شاهد بودیم.

به غیر از صرفه جویی عالی در مصرف برق، نسل دوم معماری ماکسول (Maxwell) از وضعیت بهتری در اورکلاکینگ برخوردار است. به طوریکه میزان بهره وری انرژِی و عملکرد نهایی کارت گرافیک های سری ۹۰۰ بسیار افزایش داشته است. مثلا کولر ۶۰۰ وات WindForce در کارت گرافیک نسخه G1 Gaming GTX 980 کمپانی گیگابایت موفق شده درجه حرارت این کارت را نزیدک ۶۰ درجه حفظ کند که این رقم به کاربر اجازه میدهد کارتش را ۱۷% بیشتر اورکلاک نماید که نتیجه آن ۱۰% عملکرد بهتر و سرعت بیشتر در اجرای برنامه ها و بازیهای سنگین روز است.

به طور کلی بهره وری دو کارت گرافیک GTX 980 و GTX 970 شگفت آور است و به همان اندازه کولر Gigabyte’s WindForce X3 هم میتواند این دو کارت را در حالت تحت بار کامل خنک نگه دارد. این موارد چیزی است که کمتر در کارت های گرافیک چندسال اخیر شاهد بودیم. ولی چیزی که بیشتر از همه ما را تحت تاثیر قرار داد GTX 980 بود. کارتی که به نظر میرسد هنوز هم کمی قیمتش زیاد است! شاید قیمت ۵۰۰ دلار بسیار بهتر از قیمت ۵۵۰ دلار از دید خریدار باشد! در نهایت باید بگوییم که شاید حرف ما را باورد نکنید، اما GTX 970 به نسبت کارت گرافیک R9 290 هم ارزانتر است و هم سریعتر! پس قبل از دست به جیب شدن خوب فکر کنید!

خروج از نسخه موبایل