پیشرفت نوین در پردازنده های کوانتومی، محاسبه ۷۶ کیوبیت در ۲۰۰ ثانیه

پیشرفت نوین در پردازنده های کوانتومی، محاسبه ۷۶ کیوبیت در ۲۰۰ ثانیه

پیشرفت نوین در پردازنده های کوانتومی، محاسبه ۷۶ کیوبیت در ۲۰۰ ثانیه

پردازنده کوانتمی:۲۰۰ ثانیه در‌ مقابل ۲/۵ میلیارد سال

پردازنده های کوانتومی قدرت پردازشی شگفت آوری دارند. در شگفت انگیزترین مورد کاربردی، دیروز، متخصصین نتایج محاسبات با استفاده از تنها ۷۶ کیوبیت (فوتون) در طی ۲۰۰ ثانیه را ارائه دادند که اگر با کامپیوترهای عادی آن محاسبات را انجام بدهند، حدود ۲/۵ میلیارد سال طول میکشد. سرعت پردازنده های کوانتمی خیلی به مرز quantum supremacy نزدیک شده. مرزی که عبور از آن امنیت شبکه های باینری را به خطر خواهد انداخت. متخصصین میگویند، یک هکر با یک پردازنده کوانتمی با حدود ۴۰۰ تک فوتون درهمتنیده میتواند براحتی هر سیستم پردازش باینری (بانکها، تسلیحات نظامی …) را هک کند.

به دلیل استفاده از اصل کوانتمی superposition، برخلاف پردازنده های عادی (باینری) که مقدار عددی بیت ها فقط میتواند صفر یا یک باشد، بیت های کوانتمی qubit علاوه بر صفر یا یک میتوانند همزمان هم صفر هم یک باشند. بله، این فقط یکی از شگفتی های فیزیک کوانتم است. نیز، بدلیل استفاده از اصل درهمتنیدگی کوانتمی (شگفتی دیگر فیزیک کوانتم که انیشتن آنرا spooky نامید و نپذیرفت)، وقتی تعداد qubit های یک پردازنده کوانتمی از حدود ۶۰ عدد بالاتر میرود، سرعت پردازش داده ها بطور تصاعدی و با سرعت شگفت انگیز بالا میرود.

لازم به ذکر است که اشاره کنیم، شرکت اینتل به کمک محققین شرکت QuTech در اورگن (ایالتی در شمال غرب امریکا) توانستند برای اولین بار براى پردازنده کوانتمی تا حداکثر ۱۲۸ بیت کوانتمی قطعه مهم CMOS بسازند. مرحله بعدی پیشرفت به سمت پایین آوردن دمای لازم برای کاربرد کیوبیت ها از حد ۳ درجه کلوین خواهد. در واقع، با تکمیل ساخت CMOS و توسعه آن به بیش از ۱۲۸ کیوبیت، کم کم ساخت پردازنده های کوانتمی و تولید انبوه کامپیوترهای کوانتمی ممکن خواهد شد.

خروج از نسخه موبایل