جزئیات و تصاویر جدیدی از GTX TITAN X به بیرون درز کرد

کارت گرافیک GeForce GTX TITAN X

گالری | کارت گرافیک GeForce GTX TITAN X

همین چند روز پیش بود که شرکت معظم انویدیا طی همایش Unreal Engine 4 از کارت غول پیکر و جدید تایتان ایکس (TITAN X) با ۱۲ گیگابایت حافظه گرافیکی (به عنوان فریم بافر) پرده برداری کرد! معرفی کوتاه این کارت ابهامات زیادی به جای گذاشت و در همین زمینه  آقای Jen Hsun اعلام کرد که میتوانید اطلاعات بیشتر این کارت را در همایش GTC 2015 ببینید. اما امروز خبرهای ججدید از این کارت به بیرون درز کرد که مشخص نیست واقعی است یا غیر واقعی! این اطلاعات نشان میدهد PCB کارت دقیقا همان چیزی است قبلا منتشر شده و از تراشه GM200 در آن استفاده شده است که تصویرش را در زیر میبینید.

تراشه-GM200

البته مشخص نیست تراشه فوق همان (GM200-400) است یا مدل دیگری از آن است! ولی این احتمال وجود دارد که انویدیا از بورد PG600 به عنوان ستون فقرات کارت های آینده ای که بر مبنای GM200 ساخته میشوند استفاده کند. این کارت ها میتوانند شامل کارت بسیار گران قیمت TITAN و مدل های آینده کارت های جیفورس شامل دو مدل ۹۰۰/۱۰۰۰ و Quadro M6000 باشد. چیزی که در تصاویر زیر جلب توجه میکند، عدم وجود backplate است! چیزی که برای علاقه مندان به کارت تایتان واقعا جای سوال است که backplate این کارت کجاست!؟

GeForce GTX TITAN X از یک کانکتور دوگانه برای SLI استفاده میکند! بدین معنی که قابلیت استفاده به صورت ۳-way SLI و ۴-way SLI در این کارت پیش بینی شده است. همچنین این کارت با یک کولر خنک کننده کاملا سیاه رنگ پوشیده شده و  یک جفت برکت I/O در پشت کارت وجود دارد که از لحاظ ظاهری اصلا شبیه کارت های ساخت GeForce نیست! در حال حاضر TITAN X دقیقا همان چیزی است که TITAN BLACK باید می بود. کارت گرافیک TITAN X از دو کانکتور ۶ و ۸ ین برای تامین برق مورد نیازش استفاده میکند که این مورددقیقا همان مدلهای قبلی است که در تراشه GK110 وجود داشت.

این بدین معناست که انویدیا ۲۵۰ وات مصرف برق را هدف قرار گرفته و احتمالا دراین مدل شاهد کصرف برقی بیشتر از ۲۵۰ وات نخواهیم بود. با توجه به نسل دوم معماری ماسکول (Maxwell) حتی ممکن است شاهد مصرف برق کمتر در کنار عملکرد بهتر هم باشیم! چیزی که در کارت های GTX 980 و GTX 970 شاهدش بودیم. گفته میشود TITAN X برای رقابت با غول AMD یعنی کارت گرافیک Radeon R9 390X ای ساخته شده که همین امروز خبر ساختش به صورت غیر رسمی تایید شد!

[su_note note_color=”#f5f7f7″]بررسی کارت گرافیک Geforce GTX 980 در ۱۰۰۰ کلمه[/su_note]

کارت گرافیک GeForce GTX TITAN X

اما سوال اساسی که در پایان باقی میماند این است که کارت گرافیک Radeon R9 390X با استفاده از حافظه های نسل جدید HBM قارد به رقابت با TITAN X با ۱۲ گیگابایت حافظه ویدئوی هست یا خیر؟!

خروج از نسخه موبایل