بررسی فنی | بازی The Evil Within

The Evil Within

The Evil Within

مقدمه

عنوان شیطان درون (The Evil Within) یکی از عناوینی است که توسط استاد بزرگ سبک ترس، شینجی میکامی و با وفاداری به آثار و علائم سبک ترس شرقی ساخته و به تازگی روانه بازار شده است. تقریبا هفته پیش بود که بتسدا طی مصاحبه ای جالب جزئیات خوبی از این بازی منتشر کرد که طی مقاله ای جدا به بررسی آن پرداختیم که از اینجا میتوانید آن را ببینید. در آن مصاحبه بحث بر سر محدودیت فریم ریت روی PC بود که سازنده بازی اعلام کرد میتواند برنامه ای به کاربر بدهد تا با استفاده از آن محدودیت نرخ فریم ریت برداشته شود. اما هر گونه عواقب احتمالی استفاده از برنامه هم به عده کاربر است.

به هر حال این بحث در جریان بود که مجددا اعلام شد ممکن است نسخه PC بازی The Evil Within روی ۱۰۸۰P و ۶۰ فریم اجرا شود که در ادامه در این مورد توضیح خواهیم داد. این بازی یک عنوان ویژه در سبک شرقی است که کنجاوی هر بازیبازی را بر می انگیزد. اما این بازی با دیگر بازی های شرقی تمایز های بسیار هم دارد که یکی از آنها استفاده از موتور id Tech 5 است! موتوری که اصولا برای بازی های ۶۰ فریم طراحی شده است. با این حال بازی روی PC به صورت ۳۰ فریم قفل شده است. تست بازی نتایج جالبی داشت که در زیر به بررسی آن میپردازیم.

[su_note note_color=”#f5f715″]پرسش و پاسخ | بازی The Evil Within روی ۳۰ فریم قفل شده[/su_note]

دقت تصویر کمتر از ۱۰۸۰P

اولین نکته مهم در صنعت گیم دقت تصویر بازی مورد نظر است. توسعه دهنده نسبت ابعاد تصویر بسیار عریضی برای بازی انتخاب کرده که احتمالا به خاطر کاهش بار لود و عناصر HUD موجود در محیط بازی است. طبق چیزی که در جعبه نامه (letterbox) بازی ارائه شده، دقت تصویر بازی روی PlayStation 4 رقم ۱۹۲۰×۷۶۸ و همین مقدار روی Xbox One رقم ۱۶۰۰×۶۴۰ است. در واقع هر دو پپیکسل بسیار شبیه ۱۰۸۰p و ۹۰۰p میباشند. ولی با این تفاوت که حاشیه های تصویر عملا از بالا و پایین مقدار ابعاد واقعی دقت تصویر را به طرز قابل توجهی کاهش دادند.

این مقدار یعنی تنها ۷۱ درصد از کل صفحه برای نمایش بازی مورد استفاده قرار میگیرد و نسبت ابعاد تصویر واقعی قابل بازی به جای استفاده از ابعاد ۲.۳۵:۱ در حالت سینمایی به ارتفاع بالاتر ۲.۵:۱ تغییر کرده است. اما در نسخه PC، کنسول فرمانی وجود دارد که بازیباز به واسطه آن میتواند میله ها (bars) را حذف کند(احتمالا منظور از میله ها دو نوار سیاه بالا و پایین صفحه میباشد). با این حال تا زمان حال تنها راه افزایش ابعاد صفحه همین روش است. در واقع با وجود این دو نوار سیاه بالا و پایین صفحه شاهد باریک شدن ابعاد صفحه نمایش و غیر قابل بازی شدن بازی میشویم!

البته فراموش نکنیم میکامی و تیم همراه او سال ۲۰۰۵ هم از این روش در ساخت بازی Resident Evil 4 استفاده کردند که در آن زمان این بازی با نسبت ابعاد تصویر ۱۶:۹ و با روزلوشن ۴:۳ و دقت تصویر موثر ۶۴۰×۳۶۰ عرضه شده بود. حداقل در بازی Resident Evil 4 نسبت ابعاد تصویر به اندازه ای بود که احساس باریک بودن یا تنگ بودن صفحه نمایش به بازیباز منتقل نمیشد. نگرانی مهم در اینجا میزان فریم ریت است که در برداشت اول اصلا خوب نیست. اولین صحنه ای که در آن بازیباز کنترل شخصیت اصلی را در دست میگیرد صحنه ای است که از قبل تاثیر عملکردی اش را گذاشته یا در واقع foreboding شده است.

بازی دارای برخی مشکلات است که موجب افت فریم میشود و باعث میشود میزان فریم ریت بازی از ۳۰ کمتر شود. مدیریت بازی به درستی اجرا نمیشود و میدان دید باریک صفحه نمایش به همراه دوربین وحشت زده و عصبی بازی هم این مورد را بدتر تشدید میکنند. نرخ فریم ناپایدار و تنگی صفحه موجب شده سکانس هایی فوق العاده جالب و خارج از کنترل ایجاد شود! خوشبختانه این موارد محدود به محیط های بیرونی بازی است و زمانی که بازیباز به داخل تونل و محیط های بسته بازی بر میگردد شاهد بهبود نرخ فریم به سمت ۳۰ فریم هستیم که البته بیشتر اوقات اینطور نیست.

[metaslider id=7410]

کیفیت بازی با توجه به استفاده از موتور id Tech 5 بسیار پایین است و چیزی که از بازی انتظار داشتیم، برآورده نشده است. در فواصل دور تفاوت ها کمتر است و دلیلش هم post-processing موجود در پردازش تصاویر است.در واقع تفاوت اصلی بازی در پس زمینه هاست که میتوان به وضوح تفاوت بافت های بین دو کنسول را مشاهده کرد. مناظر دور در هر دو نسخه معمولا یکی است و تفاوتی ندارد.

این حالت ها و افت فریم ها روی هر دو کنسول هم وجود دارد و البته اوضاع Xbox One بدتر است! برخی صحنه ها در نسخه Xbox One بسیار بد اجرا میشود! ولی همین کنسول در برخی صحنه ها بازی را بسیار خوب و بهتر از چیزی که هست نشان میدهد! مشکل اینجاست که این مشکلات در بیشتر عملکرد های بازی حضور دارند، نه در بخش خاصی از بازی! در نتیجه فرقی ندارد شما ۳۰ فریم گرفته باشید یا خیر! چون مشکلات پا برجاست. برای اینکه این موضوع را روی هر دو کنسول نسل هشتمی بهتر متوجه شوید، کافی است ویدئوهای زیر را دانلود کنید و آنها را باهم مقایسه کنید.

ویدئو | تست نسخه Xbox One

ویدئو | تست نسخه PS4

بازی رو هر دو کنسول روی ۳۰ فریم بر ثانیه قفل شده است. اما نگاهی به اعداد و ارقام نشان میدهد در اکثر موارد، هر دو کنسول از نرخ فریم ریت مشابهی بر خور دارند و این عملکرد در بعضی صحنه های خاص روی کنسول Xbox One بهتراست! به طور کلی نسخه کنسول مایکروسافت بدتر است! اما احساس میکنید بهتر و روان تر ساخته شده است. در کل از نظر اعداد و ارقام فاصله زیادی بین این دو کنسول نیست، اما نسخه PS4 با دقت تصویر بالاتری میتواند ۳۰ فریم را پخش کند که این مورد میتواند برگ برنده آن باشد.

اما هر کسی که با مسائل فریم ریت و ابعاد تصویر بازی مشکل دارد میتواند از نسخه PC بازی استفاده کند. بتسدا برای کسانی که دوست دارند بازی را با کیفیت بالا تجربه کنند سیستم زیر را توصیه میکند.

سیستم مورد نیاز بازی The Evil Within

تاریخ انتشار:
منتشر شده
سازنده:
Tango Gameworks
Bethesda Softworks
حداقل سیستمحداکثر سیستم
پردازندهi7 or an equivalent with four plus core processori7 چهار هسته ای یا بیشتر
حافظه اصلی۴ گیگابایت۴ گیگابایت
گرافیکGTX 460 or equivalent 1 GB VRAM cardGeForce GTX 670 or equivalent with 4GBs of VRAM
DX۱۱۱۱
سیستم عامل۶۴-bit Windows 7 SP1/Windows 8.1۶۴-bit Windows 7 SP1/Windows 8.1
فضای مورد نیاز۵۰ گیگابایت۵۰ گیگابایت
کارت صوتینامشخصنامشخص
شبکهHigh Speed Internet ConnectionHigh Speed Internet Connection

آیا بازی با ۱۰۸۰P و ۶۰ فریم روی PC اجرا میشود!؟

پیش از این گفتیم بتسدا طی مصاحبه ای گفته بود که کاربران PC میتوانند از ابزاری برای افزایش نرخ فریم ریت یا بازی کردن قفل آن استفاده کنند! اما سوال اینجاست که برای پایداری فریم ریت بازی چه قدر محاسبات اضافی برای دوبرابر شدن فریم ریت نیاز است!؟ طبق تست های انجام شده توسط دیجیتال فانداری به این نتیجه رسیدند که حتی با سیستمی با پردازنده Core i7 3770K که تا ۴.۳GHz اورکلاک شده است، ۱۶GB حافظه DDR3 و با استفاده از کارت بسیار قدرتمند GeForce GTX 980 هم نمیتواند با تکنیک گفته شده بازی The Evil Within را با ۶۰ فریم روی دقت تصویر ۱۰۸۰P به صورت پایدار اجرا کند.

[metaslider id=7423]

خشونت بازی بسیار بالاست و توصیه میشود بازی را به صورت انفرادی و دور از چشم افراد زیر ۱۸ سال انجام دهید.

لازم به ذکر است که GeForce GTX 980 قدرتمندترین کارت تک هسته ای در دنیاست! که برای مشاهده بررسی کامل این کارت میتوانید اینجا کلیک کنید. اما چیزی که عجیب است این است که این بازی به صورت بهینه شده میتواند بدون هیچ مشکلی روی سخت افزاری متوسط و اولیه اجرا شود. با این حال اگر دوست دارید تجربه ای بازی روی PS4 با ۳۰ فریم بر ثانیه برای شما حاصل شود بهتر از از یک پردازنده دو هسته ای Core i3 4130 به علاوه یک کارت GTX 750 Ti صد دلاری استفاده کنید!

مشکل اصلی بازی مقیاس پذیری بازی است. نرخ ۳۰ فریم در وضوح های بالاتر با کارت گرافیک های قویتر بهتر حفظ میشود، اما اجرای بازی با ۶۰ فریم و ۱۰۸۰P روی هیچ سخت افزاری امکان پذیر نیست! کلا بازی به این صورت طراحی شده و اصلا برای کارت های سطح بالا و سیستم های قدرتمند بهینه نیست. ویدئوی زیر شامل تست این بازی روی سه کارت گرافیک GTX 750 Ti, 760 و ۹۸۰ است که اطلاعات بهتری از کیفیت و مقیاس پذیری بازی به شما خواهد داد. علاوه بر کارت های گفته شده از کارت هایی همچون GTX 780 و تایتان AMD به نام Radeon R9 290X هم برای تست بازی استفاده شده است.

 باید گفت روی هیچ کارتی این بازی با ۶۰ فریم و ۱۰۸۰P اجرا نمیشود! کیفیت تصویر بازی از پیش تعیین شده است و این یعنی چیزی در بازی وجود ندارد که کیفیت بازی را فراتر از استاندارد های PlayStation 4 برساند! این جای تاسف دارد! در تنظیمات بازی سه نوع anti-aliasing به نام FXAA, MLAA و SMAA وجود دارد که با نهایت تاسف باید بگوییم هیچ کدام از آنها در عملیات aliasing و هزارن مسائل دیگر بازی ذره ای کاربرد ندارند! حتی اجبار کارت گرافیک به استفاده از SMAA در تنظیمات هم تاثیر قابل قبولی در کیفیت بازی نخواهد داشت! حتی فناوری جدید DSR هم دراین بازی کاربردی نداشته!

Evil Within روی تمام پردازنده های چند رشته ای و تراشه های گرافیکی (GPU) ای که میتواند کیفتی نزدیک به PlayStation 4 تست شده است. اما به نظر میرسد روی هیچ کدام نمیتواند به ۱۰۸۰P و ۶۰ فریم برسد!

در نهایت باید گفت Evil Within را باید به لیست نا امید کننده ترین بازی های سال اضافه کنیم! بازی ای که نام استاد ترس را با خود یدک میشکد و هوادارن بسیار این بازی در صدد افزایش کیفیت  بازی به هر روش ممکن هستند، اما کاری از پیش نخواهند برد! استفاده از استاندارد ۶۰ فریم یا دست یابی به فریم ریتی بیش از ۳۰ فریم چیزی است که واقعا امکان پذیر نیست! هر چند موتور id Tech 5 چنین قابلتی را به طور پیش فرض دارد، اما نمیتوان به استاندارد هایی بیش از استاندارد PlayStation 4 دست یافت.

خروج از نسخه موبایل