بررسی اجمالی کارت های گرافیک AMD RX 500

بررسی اجمالی کارت های گرافیک AMD RX 500

بررسی اجمالی کارت های گرافیک AMD RX 500

پولاریس «Polaris» همچنان به عنوان قلب تپنده کارت های انویدیا میتازد و حالا موج خون رسانی اش به سری نوسازی شده AMD RX 500 رسیده است. پولاریس «Polaris» مورد استفاده در این سری بر پایه Polaris 10 است که در رده تراشه های رده بالا «High-End» جای میگیرد که پیش از این با اسم رمز «Ellesmere» در Radeon RX 480 مورد استفاده قرار گرفته بود. این سیلیکون ها از لحاظ ساختار تفاوت زیادی با سیلیکون های تونگا «Tonga» مبتنی بر ریز معماری GCN 1.2 ندارند. سیلیکونی که به عنوان قلب تپنده ای AMD R9 285 مورد استفاده قرار گرفت.

طبق اطلاعات موجود، کارت گرافیک Radeon RX 560 از سیلیکون Polaris 11 (یا Buffin) و Radeon RX 550 نیز از سیلیکون Polaris 12 (اسم رمز این سیلیکون مشخص نیست) استفاده میکند و تمامی مدل های معرفی شده در رده مدل های نوسازی شده AMD RX 400 قرار میگیرند که به دلیل ضعف عملکرد در بازی های مختلف، با استقبال چشمگیری مواجه نشدند. البته حضور قدرتمندانه کارت های جدید انویدیا هم در این اتفاق بی تاثیر نبوده و حالا باید منتظر واکنش بازار به این کارت های جدید باشیم.

مهمترین مشکل کارت های AMD در ساختار خنک سازی آنها بوده که در مدل های جدید با تغییراتی مواجه شده است. مثلاً کارتی همچون Radeon RX 480 به واسطه فن ها؛ از یک بلوک فلزی بزرگ با هسته مسی برای تولید و گردش جریان هوا استفاده میکرد و هیچ لوله ناقل حرارتی «Heat pipes» در ساختار آن دیده نمیشد. در نسخه های جدید؛ به جز Radeon RX 550 مابقی کارت ها از خنک کننده هایی استفاده میکنند که هر کدامشان دو عدد فن خنک کننده به همراه دارند.

کارت گرافیک اول: Radeon RX 580

Radeon RX 580 به عنوان جایگزین Radeon RX 480 شامل ۲۰۳۴ پردازنده جریانی «Stream Processors»، مقدار ۱۴۴ واحد TMU و ۳۲ واحد ROP است و قرار است در دو مدل ۴ و ۸ گیگابایتی عرضه شود. حافظه های مورد استفاده در این مدل از نوع GDDR5 است که با توجه به فرکانس پایه ۱۳۴۰ مگاهرتزی میتواند ۶.۱۷ ترافلاپس قدرت پردازشی خام را در اختیار این کارت گرافیک قرار دهد. این رقم تنها کمی بیشتر از کنسول بازی Xbox One Scorpio مایکروسافت است و به همین دلیل میتوانیم بگوییم عملکردی نزدیک به هم دارند!

گذرگاه حافظه گل سر سبد کارت های نوسازی شده یعنی Radeon RX 580؛ معادل ۲۵۶ بیت اعلام شده که به صورت مستقیم با تراشه گرافیکی مرتبط است و میتواند پهنای باندی معادل ۲۵۶ گیگابایت بر ثانیه را منتقل کند. این رقم در حالت تئوری برای اجرای بازی های ۴K خیلی مناسب نیست و در برخی عناوین میتواند موجب ایجاد گلوگاه شود. تراشه سفارشی شده این مدل بر پایه Ellesmere XTX است و در یک مساحت ۲۳۲ میلیمتر مربع از ۵,۷۰۰ میلیون ترانزیستور استفاده میکند که مشابه Radeon RX 570 است.

کارت Radeon RX 580 برای استفاده در رزولوشن ۲۵۶۰×۱۴۴۰ طراحی شده و از تمام ویژگی های پلتفرم DirectX 12.0 پشتیبانی میکند و از نظر قدرت پردازشی و عملکرد درون بازی با نسخه ۶ گیگابایتی کارت گرافیک GTX 1060 فقط ۶ درصد اختلاف دارد که البته محسوس نیست. اما اختلاف عملکرد این کارت با دو کارت  میان رده و رده بالای GTX 1070 و GTX 1080 حدود ۵۰ درصد است که رقم زیادی است! همچنین در رده کارت های هم خانوده؛ دو کارت R9 FURY X و R9 FURY عملکرد بسیار نزدیکی به Radeon RX 580 دارند.

بررسی اجمالی کارت های گرافیک AMD RX 500

برای تامین انرژی این کارت نیز از یک رابط ۸+۱ پینی استفاده شده که میتواند توان حرارتی معادل ۱۵۰ وات بر ساعت را فراهم کند. ویژگی های مناسب Radeon RX 580 میتواند بسیاری از کاربران و علاقه مندان به AMD را به خریدش تشویق کند و صد البته میتواند به یکی از موفق ترین کارت های نوسازی شده AMD بدل شود. گفته میشود Radeon RX 580 قمتی معادل ۲۲۹ تا ۲۷۹ دلار دارد.

کارت گرافیک دوم: Radeon RX 570

Radeon RX 570 به عنوان دومین کارت نوسازی شده قرار است جایگزین Radeon RX 470 شود. این کارت با ۲۰۴۸ پردازنده جریانی و فرکانس پایه ۱۲۴۴ مگاهرتزی خودش کمی بیشتر از ۵ ترافلاپس توان پردازشی را برای خریدارانش فراهم میکند که برای اجرای با کیفیت عناوین ۱۹۲۰×۱۰۸۰ کافی است. حتی با کمی دستکاری تنظیمات گرافیکی بازی میتوانید از رزولوشن به مراتب بالاتری استفاده کنید که میتواند در رده خودش یک انتخاب مناسب محسوب شود.

Radeon RX 570 نیز همچون Radeon RX 580 بر پایه تراشه های Ellesmere ساخته شده و عملکردی مشابه Radeon R9 290X را برایتان فراهم میکند. این کارت تنها ۳۰ درصد ضعیف تر از R9 FURY X و حدود ۵۰ درصد ضعیف تر از GTX 980 Ti انویدیا است و یک کارت میان رده محسوب میشود. سیلیکون این مدل مساحت تراشه ای معادل ۲۳۲ میلیمتر مربع دارد که درون خودش ۵,۷۰۰ میلیون ترانزیستور را جای داده و بر خلاف Radeon RX 480 از ۲۳۰۴ هسته سایه زن محدود و کمی غیر فعال استفاده میکند.

به لطف بردار بزرگترش؛ در این مدل هم از یک حافظه ۸ گیگاباتی GDDR5 استفاده شده که میتواند پهنای باند ۲۲۴ گیگابایت بر ثانیه را برای کاربر فراهم کند. همچنین یک رابط ۶ پینی وظیفه تامین برق مورد نیاز کارت گرافیک Radeon RX 570 را به عهده گرفته و در مدل های سفارشی میتواند با آرایش ۶+۶ عرضه شود. گفته میشود این کارت نیز در دو مدل ۴ و ۸ گیگاباتی عرضه میشود و از قیمت پایه ۱۶۹ تا ۲۲۹ دلار بهره میبرد و میتواند جایگزین مناسبی برای کارت های قدیمی باشد.

به گفته AMD؛ این کارت برای اجرای بی دردسر رزولوشن Full-HD طراحی شده و میتواند عناوین مختلف در حال اجرا با این رزولوشن را با سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه رندر کند. بنابراین خریدش برای بسیاری از کاربرانی که به رزولوشن ۲K هم راضی هستند، واجب است و میتواند تا مدت ها نیاز آنها برای بازی کردن را برطرف کند.

کارت گرافیک سوم: Radeon RX 560

Radeon RX 560 سومین کارت این سری است که توسط AMD معرفی شده است. در این محصول از سیلیکون جدید Polaris 12 (با اسم رمز Baffin) استفاده شده که عملاً تفاوتی با مدل های Polaris 11 ندارد و قرار است جایگزین مناسبی برای کارت گرافیک Radeon RX 460 باشد. اطلاعات موجود نشان میدهد که Radeon RX 560 از ۱۰۲۴ پردازنده جریانی، ۶۴ واحد TMU و تنها ۱۶ واحد ROP استفاده میکند و هدفش اجرای عناوین سبک در رزولوشن ۱۶۸۰×۱۰۵۰ است. این مشخصات نشان میدهد Radeon RX 560 یک کارت صرفاً معمولی برای انجام کارهای سبک و بازی های سبک است.

بنابراین با هدف جمع آوری سیستم گیمینگ قدرتمند سراغ این مدل نروید که نمیتواند از پس نیازهای شما بر بیاید. Radeon RX 560 از یک حافظه ۴ گیگاباتی استفاده میکند و قرار است در دو مدل ۲ و ۴ گیگی عرضه شود. فرکانس پایه این مدل روی ۱۱۷۵ مگاهرتز تنظیم شده و در عناوین مختلف با کمی افزایش به ۱۲۵۷ مگاهرتز میرسد. از نظر توان عملیاتی نیز با یک کارت بسیار معمولی طرفیم، به طوری که توان محاسباتی Radeon RX 560 در پردازش های ۳۲ بیتی به ۲ ترافلاپ میرسد.

این بدین معناست که با پهنای باندی تنها کمی بیشتر از ۱۰۰ گیگابایت بر ثانیه طرفیم که ممکن است برای اجرای عناوین روز با کیفیت بصری High-End و بالاتر مناسب نباشد. از قمیت این کارت اطلاعی در دست نیست، منتهی شنیده ها حاکی از آن است که این کات قرار است با قیمتی معادل ۱۱۰ یا ۱۲۰ دلار عرضه شود که برای داخلی ایران یک کارت بسیار خوش قیمت محسوب میشود. پس با توجه به توان مصرفی ۷۵ واتی این مدل، میتواند به انتخاب بسیاری از کاربران بدل شود.

در بین کارت های هم رده؛ GeForce GTX 770 تنها ۴ و GeForce GTX 780 نیز حدود ۲۰ درصد قویتر از Radeon RX 560 هستند، با این حال از بسیاری از فناوری های روز همچون HDR و DirectX 12 پشتیبانی نمیکنند. Radeon RX 560 با وجود PCIe 3.0 x8 و استفاده از کانکتورهایی همچون DisplayPort و HDMI میتواند بسیاری از نیازهای کاربران مختلف را پوشش دهد.

کارت گرافیک چهارم: Radeon RX 550

Radeon RX 550 بیش از آنکه یک کارت گرافیک مناسب اجرای بازی باشد، یک محصول نمادین است که بیشتر برای سیستم های ارزان قیمت شرکتی و کافی نت ها مناسب است. قلب تپنده این مدل از سیلیکون Polaris 12 (اسم رمز Lexa) تشکیل شده که فقط از ۵۱۲ پردازنده جریانی در کنار ۳۲ واحد TMU و ۱۶ واحد ROP استفاده میکند. Radeon RX 550 با گذرگاه حافظه ۱۲۸ بیتی میتواند پهنای باندی معادل ۱۱۲.۰ گیگابایت بر ثانیه را در اختیار مصرف کننده قرار دهد.

Radeon RX 550 برای استفاده از رزولوشن ۱۶۸۰×۱۰۵۰ یکی از ارزان ترین گزینه های ممکن است و تنها ۶ درصد ضعیف تر از کارت گرافیک GeForce GTX 650 Ti است. با این حال یکی از نقاط قوتش پشتیبانی کامل DirectX 12 است که به یکی از ویژگی های مهم هر کارت گرافیکی بدل شده است. از قیمت Radeon RX 550 اطلاعاتی در دست نیست، منتهی گفته میشود که شاید در دو مدل ۲ و ۴ گیگابایتی عرضه شود و میتوئاند در ترکیب با پردازنده های AMD Ryzen عملکرد خوبی از خودش به نمایش بگذارد.

صحبت پایانی

AMD در کنفرنس اخیرش سعی کرده انویدیا را با محصولات جدید و صد البته میان رده به چالش بکشد. احتمالاً AMD هم متوجه این نکته شده که رقابت در زمینه کارت های رده بالا «High-End» با انویدیا بسیار مشکل و پر هزینه است و به هین دلیل تمام تمرکزش را روی بازار کارت های میان رده و ارزان قیمت گذاشته تا حداقل بتواند در این دو بازار سهمی داشته باشد. از این جهت؛ حضور و معرفی کارت های گرافیک AMD RX 500 نیز قابل توجیه است و میتواند سهم AMD را دو چندان کند.

همانطور که در سطور بالا نوشتیم، هدف از عرضه این سری رقابت با کارت های رده بالا «High-End» انویدیا نیست و تنها قرار است با مدل هایی کمی قویتر از Radeon R9 380X و GeForce GTX 970 طرف شویم. حتی قویترین مدل این سری یعنی Radeon RX 580 نیز اختلاف زیادی با میان رده GTX 1070 دارد که عملاً رقابت بین این دو را بی معنا میکند. هدف اصلی AMD عرضه کارت هایی بوده که با یک قیمت رقابتی مناسب و استفاده از فناوری های جدید و صد البته مصرف برق کمتر، بتوانند عناوین روز در رزولوشن ۲۵۶۰×۱۴۴۰ با ۶۰ سرعت بر ثانیه اجرا کنند.

از این زاویه نگاه؛ AMD کارت های مناسبی را برای بازار میان رده ها عرضه کرده که به صورت کلی بین ۱۰ تا ۱۵ درصد قویتر از کارت های مشابه نسل پیشین خودشان هستند. بنابراین سوال مهمی که ممکن است برای برخی ایجاد شود این است که آیا قیمت سری RX 400 کاهش میابد؟! یا اینکه محکوم به خرید مدل های جدید و شایدم هم مدل های رقیب هستند!؟

خروج از نسخه موبایل