بررسی اجمالی پردازنده های Intel Core i9

بررسی اجمالی پردازنده های Intel Core i9

بررسی اجمالی پردازنده های Intel Core i9

اینتل بالاخره پس از سال ها استفاده از نام تجاری Core i7 با کمی تغییر رویه از سری جدید Intel Core i9 رونمایی کرده که با توجه به معرفی پردازنده های قدرتمند AMD Ryzen میتواند نقطه عطفی در این صنعت محسوب شود. پردازنده های جدیدی که قرار است به عنوان پرچمدار این سری معرفی شوند در دو دسته Intel Skylake-X و KabyLake-X قرار میگیرند و برای سیستم های HEDT راهی بازار خواهند شد. این خانواده قدرتمند در ابتدای کار شامل ۴ پردازنده هستند که با عناوین Core i9-7920X (به عنوان پرچمدار)؛ Core i9-7820X، پردازنده Core i9-7900X و Core i9-7800X عرضه میشوند.

مدل های معرفی شده از نظر قیمتی به مراتب ارزانتر از پردازنده های سری Broadwell-E هستند که تنها به دلیل رقابت با پردازنده های AMD Threadripper و AMD SR7 صورت گرفته است. البته پردازنده های AMD Threadripper هنوز به طو رسمی معرفی نشده اند، اما مشخصات آنها اعلام شده و به همین دلیل اینتل در تکاپوی رقابت با این مدل ها است تا از بازار پردازنده های نسل جدید عقب نماند! در واقع اطلاعات موجود در وب تا زمان نگارش این مقاله حاکی از آن است که AMD در صدد تولید ۹ پردازنده نسل جدید AMD Threadripper است که هر یک از آنها شامل ۱۶ الی ۸ هسته منطقی است.

به عنوان مثال گفته میشود پردازنده Threadripper 1998 از ۱۶ هسته منطقی و ۳۲ رشته پردازشی استفاده میکند و البته فاقد فناوری XFR است! (احتمالاً  این پردازنده ها در دو نسخه فاقد فناوری XFR و دارای فناوری XFR عرضه میشوند.) فرکانس پایه در این پردازنده ۳.۲ گیگاهرتز که در حالت بوست به ۳.۹ گیگاهرتز افزایش میابد. به گفته AMD این پردازنده نیز در ابتدا با سه مدل عرضه میشوند و از سوکت SP3r2  برای اتصال با مادربرد بهره خواهند گرفت و به همین دلیل باید منتظر چیپست های X399 برای این پلتفرم باشیم. شاید به همین دلیل است که AMD فعلاً به کاربران گفته که برای خرید پردازنده های AMD Ryzen عجله نکنند!

به طور کلی AMD Ryzen Threadripper ها یه رده پایین تر از پردازنده های قدرتمند سرور قرار میگیرند و Ryzen Threadripper 1998X به عنوان پرچمدار این سری قرار است برای رقابت با پردازنده های Intel Skylake-X و KabyLake-X راهی بازار شود. بنابراین با نسل جدیدی از پردازنده ها طرفیم که میتواند بهره وری بسیار بالایی را برای کاربران به همراه داشته باشد. نسلی جدیدی که هر دو کمپانی شروع کرده اند و برنده نهایی آن مصرف کننده است. در این نوشتار نیز سعی کردیم به صورت اجمالی به بررسی پردازنده های Intel Skylake-X و KabyLake-X اینتل بپردازیم.

در پردادزنده های جدیدی که اینتل معرفی کرده، پسوند Core-X متعلق به هر دو دسته دو دسته Intel Skylake-X و KabyLake-X است و تمامی پردازنده های ۸ تا ۱۶ هسته ای در دسته Intel Skylake-X قرار میگیرند و KabyLake-X ها صرفاً به پردازنده های ۴ هسته محدود میشوند و هر دو دسته برای رقابت با پردازنده های ۱۶ هسته ای AMD Threadripper وارد بازار میشوند. مثلاً پرچمداری همچون Core i9-7960X به عنوان یک پردازنده ۱۸ هسته ای در دسته بندی Skylake-X قرار میگیرد و اصلاً یک پردازنده بازی نیست و هدف از طراحی آن ایستگاه های کاری و برنامه های مهندسی و رندرینگ است.

مشخصات امکانات چیپست X299

مشخصات چیپست مقادیر
تعداد خطوط PCI Express 3.0۲۴ عدد
تعداد رابط SATA 3.0-6 Gb ۸ عدد
تعداد رابط USB 3.0۱۰ عدد
تعاداد USB 2.0 + 3.0 ۱۴ عدد
Intel® RST برای اسلات حافظه PCIe 3.0 (قابل افزایش تا x4 M.2)۳
Enhanced SPIدارد
پیکربندی Processor PCI Express* 3.0 LanesN/A – CPU PCIe not PCH dependent
DMI Speed۳.۰
Intel® Management Engine 11.6مصرف کننده
Intel® Platform Trust Technology 3.0دارد
اورکلاکدارد

پردازنده Intel Skylake-X

نکته قابل توجه در این دو دسته این است که پردازنده های دسته Intel Skylake-X با نام تجاری Core i9 وارد بازار میشوند ، در حالی که پردازنده های مربوط به دسته KabyLake-X با نام تجاری Core i7 معرفی میشوند که نشان میدهد برای بازار هدف متفاوتی طراحی شده اند. با این حال نکته یکسانی که در این دو دسته مشاهده میشود، لیتوگرافی ۱۴ نانومتری آنها است که از نظر بهره وری میتواند عملکرد خوبی را برای کاربر نهایی فراهم کند. اطلاعات موجود نشان میدهد پردازنده Core i9-7920X به عنوان پرچمدار سری Intel Skylake-X به ۱۲ هسته منطقی و ۲۴ رشته پردازشی مجهز شده است!

این پردازنده قدرتمند از ۱۶.۵ مگابایت حافظه کش سطح L3 بهره مند است و همچون دیگر پردازنده های Intel Skylake-X از سوکت جدید LGA 2066 استفاده میکند. از نظر حرارتی نیز میتوانیم بگوییم پردازنده Core i9-7920X حدود ۱۶۰ وات توان حرارتی دارد که از این منظر مشابه توان حرارتی Core i9-7900X است. اینتل از پردازنده Core i9-7900X به عنوان جانشین پردازنده Broadwell-E Core i7-6950X یاد میکند که قرار است با قیمت احتمالی ۱۵۰۰ دلار راهی بازار شود! این پردازنده به فناوری Turbo Boost 3.0 مجهز شده و میتواند به طور پیش فرض از حافظه های DDR4 با فرکانس پایه ۲۶۶۷ مگاهرتز استفاده کند.

پس از پرچدار Intel Skylake-X به دومین عضو این خانواده یعنی پردازنده Core i9-7900X میرسیم که به ۱۰ هسته منطقی و ۲۰ رشته پردازشی مجهز شده و به واسطه ۱۳.۷۵ مگابایت حافظه Cache سطح L3 از فرکانس پایه ای معادل ۳.۳ گیگاهرتز استفاده میکند که در حالت بوست ۴.۵ گیگاهرتز می رسد. با توجه به تعداد هسته های منطقی و این مقدار فرکانس پایه باید با پردازنده ای طرف باشیم که احتمالاً از پتانسیل اورکلاک بالایی برخوردار است. به طور کلی در خانواده پردازنده های Intel Skylake-X با چهار پردازنده قدرتمند Core i9-7960X به عنوان پرچمدار، پردازنده Core i9-7960X، پردازنده Core i9-7940X و Core i9-7820X طرفیم.

مهمترین پردازنده این سری که برای بازی و کاربردهای خانگی تولید شده، Core i9-7820X است که از ۸ هسته منطقی و ۱۶ رشته پردازشی استفاده میکند که به واسطه ۶ مگابایت حافظه کش L2 و ۸.۲۵ مگابایت کش L3 و پشتیبانی از فناوری جدید Turbo Boost Max 3.0 در کنار پشتیبانی از ۲۸ مسیر PCIe از جمله دیگر ویژگی های این پردازنده خانگی است. این پردازنده در کنار بردار بزرگترش یعنی Core i9-7920X که از ۱۲ هسته منطقی و ۲۴ رشته پردازشی استفاده میکند میتواند برای کاربردهای خانگی و گیمینگ مورد توجه قرار بگیرد.

Intel Core i9-7800X

Intel Core i9-7820X

Intel Core i9-7900X

Intel Core i9-7920X

اسم رمز Skylake-XSkylake-XSkylake-XSkylake-X
لیتوگرافی۱۴ نانومتری۱۴ نانومتری۱۴ نانومتری۱۴ نانومتری
هسته/رشته۱۲/۶۱۲/۸۲۰/۱۰۲۴/۱۲
کلاک پایه۳.۵ گیگاهرتز۳.۶ گیگاهرتز۳.۳ گیگاهرتزمشخص نشده
کلاک افزایشی۴.۰ گیگاهرتز۴.۵ گیگاهرتز۴.۵ گیگاهرتزمشخص نشده
مقدار کَش L3۸.۲۵ مگابایت ۱۱ مگابایت ۱۳.۷۵ مگابایت ۱۶.۵ مگابایت
پشتیبانی از حافظهDDR4-2667 چهار کانالهDDR4-2667 چهار کانالهDDR4-2667 چهار کانالهDDR4-2667 چهار کاناله
سوکتLGA 2066LGA 2066LGA 2066LGA 2066
توان حرارتی (TDP)۱۴۰ وات۱۴۰ وات۱۶۰ وات۱۶۰ وات
قیمتمشخص نشدهمشخص نشدهمشخص نشدهمشخص نشده

پردازنده KabyLake-X

این پردازنده ها برای رقابت با پردازنده های سری AMD SR7 روانه بازار میشوند و طبق اطلاعات موجود قرار است پرچمدار این سری به نام Intel Core i7 7740K با ۴ هسته منطقی و ۸ رشته پردازشی معرفی شود. این پردازنده ها علی رغم جدید بودنشان از تراشه گرافیک مجتمع «APU» استفاده نمیکنند و تمام توان مهندسین انویدیا بر روی بهینه سازی هسته های منطقی این پردازنده متمرکز شده است. از نظر توان حرارتی باید بگوییم که KabyLake-X های تازه وارد حدود ۹۱ تا ۱۱۲ وات توان حرارتی دارند که به مراتب بهتر از Intel Skylake-X ها است.

تمامی پردازنده های این سری با کلاک متغیری بین ۴.۲ تا ۴.۵ گیگاهرتز عرضه میشوند و از ۸ مگابایت حافظه کش L3 استفاده میکنند. ضمن اینکه همچون پردازنده های Intel Skylake-X، برای نصب KabyLake-X ها نیز باید از مادربردهایی با سوکت LGA 2066 استفاده کنید. لازم به ذکر است که در بین مدل های  KabyLake-X دو پردازنده Intel Core i7-7640K و Intel Core i7-7740K با سوکت LGA 1151 سازگاری ندارند و هر دوی آنها از چیپست مشترک X299 به عنوان قلب و مرکز فرماندهی خودشان استفاده میکنند.

این چیپست جایگزین چیپست رده بالای X99 میشود که قرار است برای سوکت LGA 2066 مورد استفاده قرار بگیرد. در این چیپست بیش از ۲۴ مسیر برای گذرگاه PCI Express 3.0 در نظرگرفته شده تا به واسطه پشتیبانی از ۸ اسلات رم پشتیبانی قابل توجهی از نیاز به افزایش پهنای باند بالا صورت بگیرد. علاوه بر اینها؛ تعداد ۱۰ عدد USB 3.0، تعداد ۸ عدد USB 2.0، تعداد قابل توجهی مسیر SATA III و کنترلر Intel LAN در این PCH مشاهد میشود که متیواند رقابت بسیار نزدیکی را بین مدل های مشابه ایجاد کند.

Intel Core i5-7600KIntel Core i7-7640K

Intel Core i7-7700K

Intel Core i7-7740K

اسم رمز KabyLakeKabyLake-XKabyLakeKabyLake-X
لیتوگرافی۱۴ نانومتری۱۴ نانومتری۱۴ نانومتری۱۴ نانومتری
هسته/رشته۴/۴۴/۴

۸/۴

۸/۴

کلاک پایه۳.۸ گیگاهرتز۴.۰ گیگاهرتز۴.۲ گیگاهرتز۴.۲ گیگاهرتز
کلاک افزایشی۴.۲ گیگاهرتز۴.۰ گیگاهرتز۴.۵ گیگاهرتز۴.۵ گیگاهرتز
مقدار کَش L3۶ مگابایت L3۶ مگابایت L3۸ مگابایت L3۸ مگابایت L3
پشتیبانی از حافظهدو کاناله (DDR4)دو کاناله (DDR4)دو کاناله (DDR4)دو کاناله (DDR4)
سوکتLGA 1151

LGA 2066

LGA 1151

LGA 2066

توان حرارتی (TDP)۹۱ وات۱۱۲ وات۹۱ وات۱۱۲ وات
قیمت۲۴۲ دلارمشخص نشده۳۳۹ دلارمشخص نشده

صحبت های پایانی

در حال حاضر سه نسل از پردازنده های جید اینتل با لیتوگرافی ۱۴ نانومتری تولید میشوند و از سال ۲۰۱۸ به بعد حرکت به سوی معماری ۱۰ و ۷ نانومتری شروع میشود. در حال حاضر قرار است پردازنده های SkyLake-X و KabyLake-X روانه بازار شوند و پس از آن هم برنامه ریزی گسترده ای برای عرضه پردازنده های Cannon Lake تدارک دیده شده که هنوز هیچ اطلاعاتی از آن در دست نیست. گفته میشود پردازنده های Cannon Lake قرار است به عنوان جایگزین پردازنده های KabyLake راهی بازار شوند و شامل پردازنده هایی هستند که برای اولین بار بر اساس لیتوگرافی ۱۰ نانومتری تولید میشوند.

اینتل در حال حاضر برای رقابت با پردازنده های قدرتمند AMD Ryzen تنها به معرفی دو خانواده Coffee Lake و Basin Falls بسنده کرده و چیزی دیگری از آنها منتشر نشده است. اما پردازنده های Cannon Lake که قرار است زودتر از موعد مقرر عرضه شوند، از تعداد ترانزیستورهای بسیار بیشتری به نسبت مدل های ۱۴ نانومتری فعلی استفاده میکنند و احتمالاً در کنار ریز پردازنده های Ice Lake  به تولید انبوده خواهند رسید. گفته شده Cannon Lake ها علی رغم افزایش تعداد ترانزیستور از سطح Die کوچک تری استفاده میکنند و به احتمال بسیار زیاد فرکانس پایه هسته ها نیز در آنها افزایش خواهد داشت.

این موارد همگی به صورت شایعه در سطح وب پخش شده اند و هنوز اطلاعات دقیقی از آنها در دست نیست. از سوی دیگر نیز گفته میشود پردازنده های Ice Lake قرار است جاگزین پردازنده های مبتنی بر میکرو معماری HEDT شوند و تمامی آنها تا اواخر سال ۲۰۱۸ میلادی به همراه نسل جدید کارت های گرافیک انویدیا وارد بازار میشوند.

خروج از نسخه موبایل