با پورت های خروجی کنسول Xbox One آشنا شوید

با پورت های خروجی کنسول Xbox One آشنا شوید

با پورت های خروجی کنسول Xbox One آشنا شوید

اکس‌باکس وان «Xbox One» آخرین نسل از کنسول های خانگی مایکروسافت محسوب میشود که در ۲۱ می ۲۰۱۳ به صورت رسمی به بازار عرضه شده و ما در مقالات مفصلی به نام همراه با Xbox One: بررسی معماری کنسول Xbox One، بررسی فنی | افزایش قدرت CPU و بهبود حافظه در Xbox One و کالبد شکافی کنسول بازی Xbox One موارد و جزئیات فنی زیادی از این کنسول منتشر کردیم که پیشنهاد میکنیم از دستشان ندهید. Xbox One مایکروسافت از نظر قدرت گرافیکی ضعیف تر از PS4 سونی است که در مقالات بالا به آنها اشاره کرده ایم.

همین مورد موجب شده مشکلاتی زیادی در این کنسول ایجاد شود. مثلاً کنسول Xbox One دارای ۵ بیلیون ترانزیستور ۳۶۵ میلیمتری است و برای مقایسه بد نیست بدانید کارت قدیمی AMD HD 7970 از ۴.۳ بیلیون ترانزیستور در مساحتی به ابعاد ۳۶۵ میلیمتر استفاده میکند و فاصله کمی با کنسول مایکروسافت دارد.  Xbox One از ۳۲ مگابایت حافظه استاتیک ESRAM به عنوان شتاب دهنده سخت افزاری تراشه گرافیکی (GPU) استفاده میکند که در واقع مجموعه ای از ۴ ماژول ۸ مگابایتی است و هر کدام با یک باس ۲۵۶ بیتی به صورت موازی برای افزایش پهنای باند Xbox One استفاده میشوند.

این موارد در کنار چندین بار افزایش کلاک پردازنده مرکزی این کنسول و با کمک Data Move Engines ها باعث میشود قدرت پردازنده مرکزی (CPU) کنسول Xbox One یک قدم جلوتر از  پردازنده PS4 باشد. ۳۲ مگابایت حافظه استاتیک ESRAM در واقع پاسخی است به ۸ گیگابایت حافظه GDDR5 کنسول PS4 که با توجه به DDR3 بودنش خیلی سریع پر میشوند. در واقع وجود ۳۲ مگابایت حافظه استاتیک ESRAM در نتیجه کلاک پایین GPU و کاهش کلی قابلیت های Xbox One و گسترش فاصله بین اجزای گرافیکی Xbox One و PS4 است.

[su_note note_color=”#f5f7f7″]همراه با Xbox One: بررسی معماری کنسول Xbox One[/su_note]

با این حال در این نوشتار هدفمان بررسی و تشریح قابلیت های سخت افزاری کنسول Xbox One نیست و فقط میخواهیم در مورد پورت های خروجی به کار رفته در کنسول Xbox One صحبت کنیم. طراحی ظاهری پنل جلوی Xbox One بسیار ساده است و تنها سه دکمه روشن/خاموش شدن، دکمه بیرون آوردن دیسک از درایو و خود درایو کنسول دیده میشود که ظاهرش را ساده کرده و طراحی خوش فرمی به آن بخشیده است. وضعیت دکمه پاور کنسول هم مثل Xbox 360 با چند LED خوش رنگ کنار پاور کنسول مشخص شده است.

کنسول Xbox One مایکروسافت بر خلاف PS4 سونی از طراحی عریض تری استفاده میکند که دلیلش تعدد بیشتر پورت های پشت دستگاه است که هر کدامشان به مدار کنترلری مخصوصی نیاز دارند. به همین دلیل است که اندازه این کنسول بزرگ تر است و به صورت دقیق تر معادل ۳۴۳ میلیمتر عرض، ۸۰ میلیمتر ارتفاع . ۲۶۳ میلیمتر طول است. این کنسول به طور کلی شامل ۹ پورت در پنل پشتی است که در زیر به توضیح هر کدام میپردازیم.

پورت های پشت Xbox One

۱- اسلات قفل کنسینگتون «Kensington Security Slot»: قفل کنسینگتون قسمتی از یک سیستم ضد سرقت است که توسط گروه محصولات کامپیوتری کنزینگتون ساخته شده و با رمز ایمنی مخصوص خودش باز و بسته می شود. این قفل که مخصوص لپ تاپ و دستگاه های دیجیتالی است؛ از یک کابل مخصوص و بسیارمحکم استفاده میکند که انتهای کابل حالت گره‌ مانندی دارد که اجازه می‌دهد کابل را به یک جسم ثابت (مانند پایه یک میز سنگین) گره بزنید تا از دزدیدن دستگاه جلوگیری شود.

مفتول استفاده شده در این قفل ها معمولاً از استیل گالوانیزه شده، استیل کربنی و حتی نوعی استیل نسوز از جنس فیبر کربن و با مقاوت بسیار بالا است که میتوند مانع از بریده شودن توسط اشخاص مختلف شود. مدل قفل هم بسته به علاقه خریدار دارد. به هر حال اسلات کنسینگتون اولین و مهمترین بخش از اسلات/پورت های پشت کنسول Xbox One است که برای مغازه داران و کلوپ داران میتواند بسیار مهم باشد.

[su_note note_color=”#f5f7f7″]با پورت های خروجی کنسول PlayStation 4 آشنا شوید[/su_note]

۲- پورت اینفرارد «IR»: پورت Infrared یا اشعه مادون قرمز (در فارسی اشعه فروسرخ) یک تابش الکترومغناطیسی با طول موج بیشتر از امواج مرئی و کوتاهتر از امواج رادیویی است که کنترل تلویزیون هم با همین طول موج کار میکند. این طول موج دارای موجی بین ۷۵۰ نانومتر و ۱ میلی متر است و از سه نوع فرآیند مغناطیسی برای ارسال داده های خود استفاده می کند. این فناوری کاربردهای مختلفی دارد و در زمینه علوم ارتباطات برای انتقال داده ها مورد استفاده قرار می گیرد.

اینفرارد «IR» موجود در کنسول Xbox One مبتنی بر استاندارد IrDA است که برای ساطع کردن امواج خودش از دیودهای ساطع کننده ی نور یا LED توسط یک لنز پلاستیکی بسیار کوچک که در داخل نور افکنی بسیار نازک کار گذاشته شده استفاده میکند. نور افکن موجود در اینفرارد «IR» کنسول Xbox One با نوسان خاصی داده های ارسالی را رمز نگاری میکند. یکی از نکات مثبت امواج فروسرخ یا Infrared این است که از دیوارها عبور نمی کنند و در نتیجه در کار سایر دستگاه های اتاق های مجاور خللی ایجاد نمیشود.

پورت امواج فروسرخ یا Infrared موجود در کنسول Xbox One از کابل مخصوصی به نام IR Blaster  استفاده میکند که در گوشی های هوشمند هم دیده میشود. با امواج فروسرخ یا Infrared میشود در شعاع ۲۰-۳۰ سانتی متری بادستگاه هایی که از این قابلیت پشتیبانی میکنند ارتباط بر قرار کرد. این امواج، طول موجی با حداقل میزان انتشار ۱.۳۳ نانومتر و حداکثر میزان پراکنش نور ۱.۵۵ نانومتر دارند و برای استفاده های فیبر نوری هم استفاده میشود.

۳- پورت کینکت: این پورت مخصوص دوربین کینکت Xbox One است و با کینکت کنسول Xbox 360 متفاوت است. البته در مورد کینکت کنسول Xbox 360 مطلب مفصلی نوشتیم که میتوانید در همراه با کینکت؛ بررسی فنی دوربین Xbox 360 Kinect آن را بخوانید.

[su_note note_color=”#f5f7f7″]مقایسه مشخصات سخت افزاری PS4 و Xbox One[/su_note]

۴- پورت HDMI: کنسول Xbox One از دو پورت HDMI استفاده میکند که یکی از آنها خروجی و دومی ورودی است. البته ممکن است کاربردش بسیار کم باشد. به هر حال پورت خروجی برای گرفتن خروجی تصاویر HD و پورت ورودی هم برای پخش تصاویر دستگاه های دیگر از طریق Xbox One روی تلویزیون است. مثلاً پورت HDMI تلویزیون ها یک پورت ورودی محسوب میشود که میتوانید هر وسیله ای را به آن وصل کنید و تصویرش را پخش کنید. بر عکس، دستگاه هایی همچون دی وی دی پلیر ها و کنسول هااز HDMI خروجی برای ارسال تصاویر به دیگر دستگاه ها استفاده میکنند.

ورودی/خروجی بودن این پورت با دو عبارت HDMI In و HDMI Out مشخص شده اند. HDMI توانایی انتقال کیفیت ۱۰۸۰p و سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه (در نسخه های بالاتر) را دارد و میتواند صدا را در هشت کانال مختلف با کیفیت ۱۹۲ هرتز منتقل کند. این پورت میتواند داده های مختلف را با سرعت حداکثر ۴.۹۵ گیگابیت بر ثانیه منتقل کند. در اینجا هم مثل PS4 سونی خبری از DVI و امثال آن نیست. زیرا کانکتور DVI نهایت وضوح تصویری که میتواند منتقل کند ۲۵۶۰×۱۶۰۰ با حداکثر ۶۰ فریم در ثانیه است! نه بیشتر!

۵- پورت S/PDIF: درگاه یا همان گورت SPDIF یک رابط صدای دیجیتال است که برای اتصال تجهیزات صوتی در فاصله های کوتاه به کار برده می شود. این رابط توسط سونی و فیلیپس توسعه پیدا کرده ودرواقع یکی از پروتکل های انتقال صدای دیجیتال است با استاندارد IEC 60958 به ثبت رسیده است. این درگاه میتواند صداهای دو یا چند کاناله ای همچون صدای دالبی دیجیتال «Dolby Digital» و صدای فراگیر «DTS surround sound» را منتقل کند.

[su_note note_color=”#f5f7f7″]با کانکتور های نسل جدید آشنا شوید[/su_note]

برای استفاده از این درگاه میتوانید از کابل های کواکسیال ۷۵ اهم با کانکتورهای RCA و یا یا فیبر نوری با کانکتورهای Toslink استفاده کنید که در مقاله با پورت های خروجی کنسول PlayStation 4 آشنا شوید نیز به آن اشاره کردیم. بااستفاده از این درگاه میتواند صداهای مختلف را بدون اینکه به صدای آنالوگ تبدیل شوند، از دستگاهی به دستگاه دیگر منتقل کنید که همین مورد میتواند موجب جلوگیری از کاهش کیفیت صدا در زمان انتقال صوت شود.

۶- پورت برق شهری: همانطور که از اسمش مشخص است برای برق رسانی به کنسول استفاده میشود!

پورت های کناری کنسول Xbox One

Xbox One بر خلاف کنسول PlayStation 4 از چند پورت مخصوص در کنار پنلش استفاده میکند که شامل یک دکمه سینک یا همان شناسایی دسته، حفره ای برای خارج کردن دیسک به صورت دستی و یک پورت USB 3.0 است که از سرعتی معادل ۱۰ گیگابیت بر ثانیه استفاده میکند. این سرعت در USB 2.0 معادل ۴۸۰ مگابیت بر ثانیه است که بیش از ۸ برابر کمتر است. همچنین حفره ای مثل همان چیزی که روی دی وی دی رایترها وجود دارد در اینجا دیده میشود تا در صورت مشکل ایجاد میکشل برای دکمه ایجکت، با یک سوزن دیسک را به صورت دستی از درایو خارج کنیم.

اما از دکمه سینک کردن برای هماهنگ سازی و شناسایی دسته های جانبی به کنسول Xbox One استفاده میشود. چیزی که در کنسول PlayStation 4 دیده نمیشود و شناسایی دسته ها با اتصال سیم به خود کنسول صورت میگیرد. این کار در Xbox One به صورت وایرلس انجام میشود و در صورت سینک نبود دسته ها، چراغ های موجود بر روی دسته ها به صورت چشمک زن در می آیند. این کار به وسیه امواج فروسرخ یا Infrared موجود در کنسول Xbox One انجام میشود و مشابه همان روشی است که در Xbox 360 وجود داشت.

خروج از نسخه موبایل