تحلیل و بررسی: چرا نتایج بدست آمده از AMD Ryzen متفاوت است؟!

گذری بر پردازنده های AMD Ryzen

در چند وقت اخیر؛ سطح وب مملو از مقالاتی بوده که به تمجید از پردازنده های AMD Ryzen پرداختند و آنها را با پرچمداران اینتل مقایسه کردند. در بسیاری از بنچمارک های منتشر شده از AMD Ryzen، شاهد برتری بیی چون چرای این پردازنده ها در مقابل رقبای سنتی اش بودیم و در برخی دیگر، با اندکی اختلاف بازنده میدان پردازنده های AMD بودند. AMD Ryzen با ریز معماری Zen پس از گذشت ۵ سال قرار است در بازار پردازنده های رده بالا خوش بدرخشد و جای خالی و اعتبار گذشته خودش را پس بگیرد.

سری AMD Ryzen را میتوانیم نخستین پردازنده های چند رشته ای «Multithreading» بسیار قدرتمند و رده بالای AMD بدانیم که در کلاس سرور با Naples، در کلاس دسکتاپ با Ryzen و در کلاس مجتمع نیز با هسته های Raven Ridge روانه بازار میشود. ناگفته نماند که ما در مطلب مفصل «طوفان AMD؛ بررسی و معرفی پردازنده های AMD Ryzen» مشخصات فنی این پردازنده ها را به صورت کامل بررسی کردیم و تقریباً جزو اولین رسانه هایی بودیم که به طور مفصل به بررسی جزئیات آن پرداختیم.

مطلب حاضر با مواردی که تا پیش از این در مورد پردازنده های AMD Ryzen خوانده اید متفاوت است و بیشتر به مواردی اشاره میکند که تا به حال در سطح وب گفته نشده است. با توجه به اینکه پردازنده های AMD Ryzen در مرحله تست بتا قرار دارند، وجود چنین ایراداتی برای یک معماری پردازنده کاملاً جدید امری طبیعی است و در مطلب پیشِ رو، قصدمان بررسی برخی از این ایراداتی است که توسط مجموعه Hardware.fr منتشر شده است.

تحلیل و بررسی: چرا نتایج بدست آمده از AMD Ryzen متفاوت است؟!

ابعاد پردازنده AMD Ryzen در مقابل دست انسان

وجود نقطه ضعف در CCX و Cache پردازنده های AMD

حافظه کش از جمله مهمترین بخش های یک پردازنده (CPU)، کارت گرافیک (GPU) و تراشه های SOC را تشکیل می دهد. حافظه کش، نهان یا Cache عمدتا در ۳ بخش متفاوت تحت عناوین L1، L2 و L3 مورد استفاده قرار می گیرد. کمپانی اینتل به عنوان نخستین برند، حافظه L4 را جهت استفاده ی پردازنده ی گرافیکی مجتمع با پردازنده های خود معرفی کرد که هم اینک در کلاس خانگی این بخش به ۱۲۸ مگابایت حافظه مجهز است. حافظه کش (به غیر از کش گرافیکی) در پردازنده ها به چند شیوه مورد استفاده قرار می گیرد.

مهمترین کارایی حافظه کش استفاده به عنوان حافظه میانی است؛ بدین ترتیب که این حافظه پلی بین رم «RAM» و پردازنده «CPU» خواهد بود. حافظه کش به عنوان یک حافظه موقت، دسترسی تصادفی و بسیار پر سرعت به شمار می رود. این حافظه با قطع جریان برق DC، اطلاعات خود را از دست می دهد. Cache ها دارای سرعت بسیار بالا، حتی سریع تر از حافظه های SSD PCI و RAM ها هستند. پردازنده Job های خود را به دو شیوه در کش ذخیره می کند، ابتدا فایل هایی که از آنها بیش از هر فایل دیگری استفاده می کند و سپس آدرس فایل هایی که از آنها بیش از باقی فایل ها استفاده می گردد.

بدین ترتیب پردازنده در ابتدا سطوح حافظه های کش را بررسی کرده و در صورتی که فایل مورد نظر خود در آنها باشید، دیگر به سراغ حافظه رم و سپس ذخیره ساز نمی رود. در غیر اینصورت مجددا به حافظه رم بازگشته و دستور ارائه فایل مورد نیاز خود را می دهد. پردازنده های AMD Ryzen تا کنون چندان درگیر حواشی فنی نبوده اند؛ به جز یک مورد که به فرکانس قابل پشتیبانی حافظه های رم باز می گردد؛ ظاهرا این شرکت با تولید کنندگان مادربرد وقت و هزینه های بسیار زیادی را صرف سازگاری حافظه ها کرده و این نتایج نیز به سختی به دست آمده است.

معماری-AMD-Ryzen

ساختار ریز معماری Zen: هر واحد CCX از ۴ هسته پردازشی استفاده میکند و هر هسته به طور مستقل میتواند از حافظه کَش سطح سوم «Cache L3» استفاده کند.

در همین راستا به تازگی نتایج بنچمارک های پردازنده های AMD Ryzen در ۳ مدل از پرچمداران این کمپانی منتشر شده است و همانطور که در شب گذشته نیز بدان پرداختیم، نتایج برخی از Review ها در پردازنده های این پلتفرم ناسازگاری های متعددی را نشان می دهد و تفاوت در نتایج بدست آمده نزدیک به یکدیگر نیست. از سوی دیگر رفتار پردازنده در پردازش های مشابه اما در نرم افزار های متفاوت، چندان منطقی به نظر نمی رسد. این در حالی است که در بنچمارک هایی مانند C15، این پردازنده ها امتیازات مناسبی را به ثبت رسانده اند.

اما دلیل وجود این تفاوت ها در چیست؟ آیا تنها حافظه های رم موجب این اتفاق شد اند؟ پاسخ خیر است. مشکل در بخش حافظه های کش «Cache» پلتفرم ریزن است. عدم کارایی در سطح انتظار از پردازنده های این کمپانی در برخی از برنامه های کاربردی، به دلیل وجود یک مشکل خاص در حافظه است؛ این شرکت در شب گذشته در پاسخ به سوال خبران نگران (آنلاین) اعلام کرده بود که ۳۰۰ عنوان بازی در حال سازگار کردن با پردازنده های AMD Ryzen است، اینک از وضعیت مشابه در بخش های غیر گیمینگ و نرم افزارهای کاربردی خبر می دهد.

برنامه نویسان در حال کار بر روی تولید نرم افزارهای سازگار با این پلتفرم هستند و این در حالی است که SR7 ها به عنوان برترین و سریع ترین پردازنده های این پلتفرم دارای یک نقطه ضعف هستند که AMD در حال برطرف کردن آنها در پردازنده های SR5 و SR3 است. مجموعه Hardware.fr به تازگی آزمون و آزمایش هایی را بر روی حافظه کش این پردازنده ها انجام داده و سپس آنها را با نمونه قدیمی AMD FX-8350 و Core i7-6900K مقایسه کرده است.

تحلیل و بررسی: چرا نتایج بدست آمده از AMD Ryzen متفاوت است؟! تحلیل و بررسی: چرا نتایج بدست آمده از AMD Ryzen متفاوت است؟!

این آزمایش ها که با تست هایی از نرم افزار AIDA 64 ادامه یافته است، نشان می دهد که AMD در بخش حافظه نهان L3 یک مشکل فنی دارد. Hardware.fr در مقاله خود اینگونه نوشته است: در صورتی که این مشکل از این پردازنده ها حذف می شد، آنها بی رقیب می شدند. قضیه از این قرار است که میانگین زمان تاخیر «Latency» در حافظه های سطح L3 از پردازنده های AMD Ryzen خصوصاً AMD 1800X برابر با ۹۰ میلی ثانیه است که این مقدار ۳۰ میلی ثانیه از میانگین پرچمداران جهانی همچون Core i7-6900K بیشتر است.

تحلیل و بررسی: چرا نتایج بدست آمده از AMD Ryzen متفاوت است؟! تحلیل و بررسی: چرا نتایج بدست آمده از AMD Ryzen متفاوت است؟!

این زمان در میانگین ۶۰ میلی ثانیه قرار دارد. جالب است بدانید که حتی این زمان از میانگین پردازنده ی قدیمی این شرکت به نام AMD FX-8350 نیز بیشتر است. پردازنده های اینتل همچنان در بخش حافظه های L1 از پردازنده های AMD برتر بوده اما می دانیم که معماری های اخیر AMD به طور سنتی از الگوریتم هایی بهره می برند که حافظه های L2 را بیشتر مورد توجه قرار داده و حافظه های L2 این شرکت از اینتلی ها بهتر هستند. میانگین سطح دسترسی و پاسخ حافظه های L2 در AMD تا ۲ میلی ثانیه (میانگین) کمتر از پردازنده های اینتل «Intel» است. اما در بخش کش های L3 پردازنده AMD 1800X تا ۳X کندتر از Core i7-6900K عمل می کند.

در پردازنده Core i7-6900K هر یک از کش های L1 دارای ۳۲ کیلوبایت حافظه هستند؛ اینتل از عمد در طراحی این بخش از مقدار کم ظرفیت استفاده کرده است که این میزان به سرعت پر شده و بر روی L2 با ظرفیت ۲۵۶ کیلوبایت سوئیچ می کند. در مرحله آخر نیز کش ۲۰ مگابایتی L3 قرار دارد. اما زمانی که کمی بیش از ۱۶ مگابایت از حافظه سطح L3 در این پردازنده چک شده و فایل مورد نظر پیدا نگردد، و یا ظرفیت در حال تکمیل باشد، پردازنده به طور خودکار پیامی را ارسال می کند که سریع تر به حافظه رم دسترسی پیدا کرده و این مسئله باعث تثبیت سرعت در پردازش های گوناگون می گردد. میانگین سرعت دسترسی این پردازنده به RAM نیز ۷۰ میلی ثانیه است.

تحلیل و بررسی: چرا نتایج بدست آمده از AMD Ryzen متفاوت است؟!

ترتیب حافظه های L1، L2 و  L3 همیشه بدین گونه نیست که اگر در یکی از کش ها آدرس و یا فایل مورد نیاز پیدا نشد، پردازنده به سراغ کش دیگر برود. هر سطح کاربرد خاص خود را دارد.

تحلیل و بررسی: چرا نتایج بدست آمده از AMD Ryzen متفاوت است؟!

اما داستان در AMD 1800X به گونه دیگری است؛ در حافظه های L1 و (L2 caches (32 KB and 512 KB, respectively همه چیز خوب است. اما در L3 همه چیز متفاوت است. پس از استفاده از ۴ مگابایت حافظه نهان، ناگهان زمان تاخیر در این بخش افزایش پیدا می کند و زمانی که کش این بخش که دارای ۱۶ مگابایت حافظه است به طور کامل پر می شود، دیگر این تاخیر (Latency) به اوج خود می رسد و نوعی سردرگمی در دسترسی آن دیده می شود.

طراحی این پردازنده ها به گونه ای است که دسترسی هسته ها به حافظه نهان مقداری مستقیم و بدون واسطه تر از پردازنده های اینتل است. طراحی هسته های ZEN به گونه ای است برای کاربردهای مختلف خود بین ۴ الی ۸ مگابایت از ظرفیت کش L3 را اشغال می کند و بخش اعظمی از این حافظه توسط CCX قابل دسترسی است. از آنجایی که کش L3 نوعی کش قربانی است، نمی تواند برای جا به جایی اطلاعات خود از کش های L1 و L2 استفاده نماید.

در نتیجه CCX نیز تنها محدود به ۸ مگابایت فضا می گردد. حتی اگر طراحی به گونه ای باشد که CCX از تمام ظرفیت ۱۶ مگابایتی استفاده نماید، باز هم پهنای باند در این بخش کمتر از میزان مورد انتظار می شود. پهنای باند به دست آمده توسط Data Fabric های CCX در این پردازنده، ۲۲ گیگابایت در ثانیه است که می بایست ۱۷۵ گیگابایت در ثانیه باشد و این مقدار حتی پایین تر از پهنای باند حافظه های رم است. پلتفرم AMD Ryzen مقیاس پذیر، خوش قیمت و دارای کارایی مناسبی است؛ از همه مهمتر موجبات کاهش قیمت اینتل را فراهم کرده است.

بررسی-و-معرفی-پردازنده-های-AMD-Ryzen

دلیل تفاوت در نتایج بدست آمده از AMD Ryzen در چیست؟!

کمپانی AMD که با قیمت گذاری وسوسه کننده پردازنده  های رده بالای خودش ، اینتل «Intel» را مجبور به کاهش قیمت کرده است، هم اینک به طور رسمی با این برند وارد رقابت گشته و پردازنده های Broadwell-E و KabyLake را هدف قرار داده است.از طرفی به گفته AMD، پردازنده های شامل تراشه گرافیکی مجتمع این کمپانی برای رقابت مستقیم با i-GPU های اینتل معرفی و عرضه میشوند و تمایم APU های این کمپانی تا سال ۲۰۱۹ با لیتوگرافی ۱۴ نانومتری FinFET عرضه خواهند شد.

با وجود آنکه امکانات چیپست های سری ۳۰۰ از AMD به نسبت چیپست و مادربرد X99 و ۲۰۰ اینتل مقداری کمتر است، با این وجود قیمت کمتر مادربردهای مبتنی بر AM4 می تواند مرهمی بر این مسئله باشد. AMD برای نخستین با در پلتفرم خود از فناوری های PCI Express 3.0، فناوری غیر ترکیبی Multi GPU، فناوری DDR4، حافظه های M.2 و NVME و در نهایت رابط های USB 3.1 پشتیبانی می کند. خب از مبحث پیامدهای این عرضه دور نشویم؛ به تازگی آزمون های کاملا تخصصی بر روی این CPU ها انجام گرفته و نتایج سریع ترین SKU با نام ۱۸۰۰X با دو محصول Core i7-6900K و FX9590 مقایسه شده است.

این عملکرد بر خلاف تمامی بنچمارکهایی که تا کنون مشاهده کرده اید، به طور خاص اهداف مهمی مانند بازی، رندرینگ، مولتی مدیا، کد گشایی و کد گذاری و فشرده سازی را دنبال می کند. این ۵ مورد جزو مهمترین کاربردهای پردازشی یک CPU در سیستم ها به حساب می آیند. پردازنده ADM Ryzen 1800X موفق به ایجاد یک تعادل در بین هر ۵ مورد شده است؛ با این وجود در دقت های بیش از FHD و بازی های روز، پردازنده Core i7-6900K کارایی بیشتری را از خود به نمایش گذاشته است.

تحلیل و بررسی: چرا نتایج بدست آمده از AMD Ryzen متفاوت است؟!

نتایج حاصل شده در بازی های مختلف از پردازنده AMD Ryzen در رسانه های مختلف! نتایج یکسان نیستند!

این فاصله عملکرد در دقت های ۴K و ۱۴۴۰p بیشتر نمایان می گردد. و اما کمپانی AMD و به طور خاص خانم «لیزا سو»، به تازگی به سوالاتی در زمینه توانای هایی ریز معماری ZEN در زمینه بازی های روز و رندرهای ۳D پاسخ داده است؛ این سوالات با توضیحات شفاف لیزا سو به خوبی پاسخ داده شده است. خانم لیزا سو گفت: این پردازنده ها در دقت FHD یا ۱۰۸۰p در اجرای بازی ها بهترین هستند.

سوال: به چه علت بنچمارک و بررسی های منتشر شده از ۳ پردازنده پرچمدار AMD با تفاوت هایی آشکار در زمینه اجرای بازی ها همراه است؟ بدین معنی که نتیجه گیری در بررسی های موجود در بازی ها، نزدیک به هم نیست.

طراحی پردازنده های AMD Ryzen به گونه ای است که در زمان اجرای بازی ها با دقت های ۴K و ۱۴۴۰p، تنها با کارت گرافیک هایی خاص و پرچمدار سازگاری بیشتری دارند. عملکرد کارت گرافیک در این معیار تاثیر بسزایی بر روی رندر CPU دارد. هدف اصلی ما کارایی برتر در سامانه های Workstation و برنامه های کاربردی است؛ در نتیجه هسته های بیشتر در این دو بخش مفید تر از بازی هستند. با این وجود در اجرای بازی ها بر روی رزولوشن FHD، این پردازنده ها کم نظیر هستند.

ما بیش از ۱۰۰ عنوان بازی را در دقت FHD بر روی این پردازنده ها مورد آزمایش قرار دادیم. بسته به آزمون های مختلف، نتایجی متفاوت را بدست آوردیم؛ اما به شما می گوییم که بهتر از این پردازنده ها بر روی دقت FHD استفاده نمائید. هم اینک بیش از ۳۰۰ عنوان بازی توسط توسعه دهندگان با توجه به ریز معماری ZEN در حال توسعه است و به شما قول می دهیم که این بازی ها به طور ویژه با پردازنده های ما بهینه خواهند شد. خانم لیزا سو در ادامه گفت: AMD Ryzen یک نام تجاری است که به تازگی راهی بازار شده است، به طبع برای سازگاری بیشتر نیازمند زمان و تعامل بیشتر با توسعه دهندگان خواهیم بود.

سوال: آیا این عملکرد پردازنده های Ryzen در دقت های ۱۴۴۰p و ۴K ناعادلانه نیست؟ آیا این مسئله بر روی تمام پردازنده های این پلتفرم اجرایی است؟

آقای رابرت از مدیران فنی AMD در پاسخ به این سوال گفت: در ابتدا باید بگوییم که تعداد افرادی که در این رزولوشن بازی کرده و مانیتورهای مناسب آن را دارند، هنوز به طور کامل فراگیر نشده است. همچنین این نتایج میتواند موقتی باشد و ریز معماری ZEN یک معماری تازه وارد است و نیاز به زمان جهت بهبود و وفق خود با شرایط موجود را دارد.

AMD Ryzen شروع یک طوفان مهیب است که اگر درست هدایت شود میتواند سهم زیادی را در بازار پردازنده های رده بالا بدست آورد. ما همچنان مقالات دیگری در مورد پردازنده های AMD Ryzen و معماری AMD Zen در دست تهیه داریم که پیشنهاد میکنیم آنها را از دست ندهید.

نوشته شده در AMD/ATI,بررسی سخت افزار,پردازنده

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
بررسی-کارت-گرافیک-1500-دلاری-AMD-Radeon-Pro-Duo
شاخه: AMD/ATI,بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

نگاهی به کارت گرافیک ۱۵۰۰ دلاری AMD Radeon Pro Duo

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است