تیک تاک (Tick Tock) چیست؟!

امروز قصد داریم در مورد قانون تیک تاک (Tick Tock) صحبت کنیم. قانون مهمی که چند سالی است روال تولید پردازنده های اینتل را تعیین میکند و الگوی مهمی برای پیشرفت معماری های مختلف این کمپانی است. تیک تاک (Tick Tock) اولین بار توسط یکی از بنیان‌گذاران شرکت اینتل و رئیس بازنشتهٔ این شرکت یعنی آقای گوردون مور «Gordon Moor» در ۱۹ آوریل ۱۹۶۵ در مجلّهٔ الکترونیکس منتشر شد. شخصی که دارایی خالصش تا سال ۲۰۱۱ حدود ۴ بیلیون دلار تخمین زده شده است!

گوردون مور «Gordon Moor» کیست؟!

آقای گوردون مور در سال ۱۹۲۹ میلادی در در شهر «سانفرانسیسکو» به دنیا آمد و از همان دروان کودکی اش علاقه زیادی به شیمی نشان میداد. پدرش قاضی و مادرش خانه دار بود و از همین رو آموزه‌های دانشگاهی را نیز در این رشته به پایان رساند و در سال ۱۹۵۰ میلادی از دانشگاه «برکلی» مدرک دکترای شیمی گرفت. با این حال آینده ناشناخته او را به سمت دنیای «نیمه هادی ها» کشاند تا بتواند نقش مهمی در این زمینه ایفا کند و نامش را برای همیشه با قانون تیک تاک (Tick Tock) ماندگار کند.

پس از فراغت از تحصیل؛ در آزمایشگاه دانشگاه «جان هاپکینز» مشغول به کار شد و مقالاتی را منتشر کرد که از نظر خواننده ای نداشت! کاری که در آزمایشگاه میکرد، علی رغم هزینه ای که برایش داش، با روحیه اش سازگار نبود و از این رو به دنبال کار جدیدی بود که در نهایت با مخترع ترانزیستور یعنی «ویلیام شاکلی» آشنا شد. ویلیام به همراه جان باردین و والتر هاوسر براتین در آزمایشگاه «بل» ترانزیستور را اختراع کردند و هر سه باهم جایزه نوبل فیزیک سال ۱۹۵۶ را به خود اختصاص دادند. تلاش های او بود که سیلیکون ولی در کالیفرنیا به عنوان مهد اختراعات الکترونیکی شناخته میشود.

گوردون مور «Gordon Moor»

گوردون مور پس ازاین ملاقات مهم با کار در آزمایشگاه «بل» وارد دنیای صنعت نیمه هادی ها شد و در همانجا با «باب نویس» آشنا شد. پس از دو سال کار مداوم؛ در سال ۱۹۸۵ آزمایشگاه «بل» را ترک و شرکت «نیمه رسانای فارچایلد» (Fairchild) را باهمکاری «رابرت نویس» تاسیس کرد و سه سال بعد، یعنی در سال ۱۹۶۸ کمپانی «اینتل» را تاسیس کرند و در سال ۱۹۷۱ میلادی آن را به ثبت رساندند. گوردون مور «Gordon Moor» در سال ۱۹۸۹ میلادی به عنوان رئیس هیئت مدیره «اینتل» بازنشسته شد و در سال ۱۹۹۰ میلادی مدال ملی فناوری را از دست رئیس جمهور دریافت کرد.

قانون تیک تاک (Tick Tock) چیست؟!

تیک تاک (Tick Tock) بیانگر این است که پردازنده های کامپیوتری در دو مرحله به کلی تغییر میکنند. مرحله اول تیک نامیده میشود که طی آن فناوری ساخت ترانزیستورهای کوچک ترمیشود (مثلاً از ۳۲ نانومتر به ۲۲ نانومتر) و در مرحله دوم که تاک نامیده میشود معماری ساخت پردازنده به کلی تغییر میکند. این قانون نانوشته توسط گوردون مور بیان شده است و کمپانی اینتل سال هاست مبنای ساخت پردازنده های خود را بر این قانون نهاده است. اوایل این قانون به طور سالانه روی پردازنده های اینتل اعمال میشد، ولی با توجه به دگرگونی های پدیدآمده در فناوری نیمه هادی ها، «گوردون مور» قانونش را به روز کرد و به دوبرابر شدن قدرت تراشه‌ها در هر دو سال تغییرش داد.

طبیعی است که این دو برابر شدن تعداد ترانزیستورها (خواه در دو سال باشد یا در ۱۸ ماه) به معنای این است که ابعاد ترانزیستورها در حال نصف شدن است. این امر بدان معنی است که به سرعت به جایی خواهیم رسید که محدودیت‌های فیزیکی اجازهٔ این نصف شدن ابعاد را نخواهند داد. این یعنی نزدیک شدن به پایان قانون مور، هر چند احتمالاً این قانون تا سال ۲۰۲۰ همچنان معتبر خواهد بود. چون همین الان هم به محدودیت های فیزیکی افزایش تعداد ترانزیستور بر روی سطح ویفر رسیدیم!

تیک تاک (Tick Tock) چیست؟!

تیک تاک (Tick Tock) دقیقاً چیست؟!

ISA مخفف «Instruction Set Architecture» و به معنای «معماری مجموعه ای از دستور العمل ها» است که همراه با ریز معماری «Microarchitecture» دو بخش بسیار مهم پردازدن های امروزی را تشکیل میدهند. تمام سیستم های کامپیوتری بر مبنای زبان باینری (همان صفر و یک) تشکیل شده اند و به هیچ وجه نمیتوان با زبان های سطح پایینی مثل C++ و C# و … با کامپیوتر حرف زد! در واقع یک میان افزار به نام کامپایلر وجود دارد که وظیفه ترجمه زبان های مختلف به زبان باینری را به عهده گرفته که به «معماری مجموعه ای از دستور العمل ها» معروف است.

در واقع تمامی تمامی دستورالعمل‌ها، داده های محلی، ورودی/خروجی‌ها، ثبات‌ها، حالت آدرس‌دهی، معماری حافظه و مفسر‌ها به صورت «اسمبلی» روی سخت افزار پردازنده ها و تراشه های مختلف نوشته میشوند که همگی آنها تحت نظر «معماری دستور العمل ها» قرار دارند. در کنار موارد فوق سیستمی وجود دارد که به ISA ها میگوید چه طور کار کنند، چه زمانی حافظه رم را خالی یا پر کنند، چه زمانی از کش استفاده کنند و چه زمانی از ثبات و ریجسترها استفاده کنند که به این سیستم ریز معماری «Microarchitecture» گفته میشود.

بنابراین ISA زبان رابط بین سخت افزار و نرم افزار و سیستم ریز معماری هم تعیین کننده نوع ارتباطی است که تعیین میکند چه اتفاقاتی بیفتد تا با کمترین زمان ممکن به مقصد برسیم. به عبارتی؛ پردازنده های مختلف میتوانند از ISA های یکسان اما با معماری ریز پردازنده متفاوتی استفاده کنند. به طور خیلی ساده اگر بخواهیم این موارد را توضیح بدهیم، باید بگوییم که در حال حاضر، هر دو کمپانی اینتل و AMD برای تولید پردازنده های خودشان از یک دستور العمل معماری «ISA» مشخصی نام X86 استفاده میکنند و تنها تفاوت پردازنده های آنها در ریز معماری «Microarchitecture» آنها است که تعیین میکند کدام یک سریعتر میتواند به مقصد برسد.

ISA یا معماری مجموعه ای از دستور العمل ها

حالا با توجه به توضیحات بالا میتوانیم بگوییم که تیک «Tick» یعنی کوچک شدن اندازه ترانزیستورها از مثلاً ۱۶ نانومتر به ۱۴ و تاک «Tock» یعنی تغییرات کلی در معماری پردازنده های هر نسل. این روند به صورت کلی هر ۱۸ ماه یکبار اتفاق می افتد. جدول زیر معماری های مختلف اینتل در طول زمان را نشان میدهد. امیدوارم با قانون مهم قانون تیک تاک (Tick Tock) به خوبی آشنا شده باشید.

نام های رمز اعلام شده برای تیک-تاک (Tick-Tock) از سوی اینتل

معماری ریز پردازندهفناوری ساختتیک یا تاکسال انتشار
Conroe/Merom۶۵ نانومترتاک۲۰۰۶
Penryn۴۵ نانومترتیک۲۰۰۷
Nehalem۴۵ نانومترتاک۲۰۰۸
Westmere۳۲ نانومترتیک۲۰۱۰
Sandy Bridge۳۲ نانومترتاک۲۰۱۱
Ivy Bridge۲۲ نانومترتیک۲۰۱۲
Haswell۲۲ نانومترتاک۲۰۱۳
Broadwell۱۴ نانومترتیک۲۰۱۴
Skylake۱۴ نانومترتاک۲۰۱۵
Kaby Lake (لینک۱۴ نانومترتاک۲۰۱۶
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در Intel /Nvidia,بررسی سخت افزار,پردازنده

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
gtx-760_2-635x348
شاخه: Intel /Nvidia,اخبار سخت افزار

GeForce GTX 750 Ti اولین کارت گرافیک بر پایه Maxwell

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است