پیکسل در هر اینچ «Pixels Per Inch» یا به اصطلاح PPI و نام دیگرش پیکسل در هر سانتیمتر «Pixels Per Centimeter» واحد اندازه گیری چگالی پیکسل ها «Pixel Density» (رزولوشن) در دستگاه های الکترونیکی همچون نمایشگرهای دسکتاپ، تلویزیون ها و صفحات موبایل، تصاویر دیجیتالی دوبین های حرفه ای و تصاویر اسکن شده است. بدین مفهوم که در هر اینچ که ۲.۵ سانتیمتر است، چند پیکسل جای گرفته است! در واقع اعدادی که در گوشی های همراه و یا نمایشگرهای مختلف با عنوان ppi تصویر مشخص شده اند به همین موضوع اشاره میکنند.

مثلاً وقتی گفته میشود مقدار تراکم پیکسلی نمایشگر ایفون اپل ۴۳۲ پیکسل است، این بدین معناست که این مقدار پیکسل در فضایی به اندازه ۲.۵ سانتیمتر به صورت عمودی و افقی در کنار هم قرار گرفته اند و کیفیت دیداری نمایشگر را تشکیل داده اند. معمولاً از تراکم عمودی و افقی در بسیاری از دستگاه ها به عنوان پیکسل مربع «Square Pixels» هم یاد میشود، ولی این توصیف در دستگاه هایی که از پیکسل های غیر مربعی استفاده میکنند متفاوت است.

در پیکسل های یک عکس؛ میتوانیم از PPI به عنوان رزولوشن آن تصویر یاد کنیم. در واقع رزولوشن معمولاً همراه با DPI تصویر به کار میرود که شرح و تفصیلش را در مقاله دیگری خواهیم گفت.

تاثیر تراکم پیکسل روی تصویر

تاثیر چگالی پیکسل ها در هر سانتیمتر روی کیفیت تصویر

PPI در تصاویر دیجیتالی

PPI به معنای پیکسل در هر اینچ «Pixels Per Inch» است و برای توصیف خروجی کیفیت تصاویر دیجیتالی دوربین ها و تلویزیون ها و انواع نمایشگرهای موبایل و دسکتاپ استفاده میشود و با رزولوشن تصویر متفاوت است و بیتشر به عمق کیفیت یک پیکسل اشاره دارد. این واحد با DPI یا نقطه بر هر اینچ مریع «Dots Per Inch» که برای توصیف رزولوشن «Resolotioan» استفاده میشود، متفاوت است. اجازه بدهید برای توضیح بالا مثالی بزنیم؛ برای توصیف بهتر PPI و نقطه مقابلش یعنی DPI میتوانیم تصاویر چاپی رو کاغذ اشاره کنیم.

تصاویر دیجیتالی از روی تصاویری با ابعاد و اندازه واقعی ذخیره شده اند و به همین دلیل است که برخی فرمت فایل های دیجیتالی از مقدار DP و PP استفاده میکنند که البته از این دو فاکتور بیشتر در چاپ تصویر استفاده میشود.  این مقادیر موجب میشود پرینتر بتواند اندازه دقیق تصویر را تشخیص دهد و یا در موارد اسکن، با دقت بالایی تصاویر مورد نظر ذخیره شوند. یک تصویر با فرمت بیت مپ «Bitmap» ممکن است اندازه ای معادل ۱۰۰۰×۱۰۰۰ داشته باشد که رزلوشن یا وضوح تصویرش برابر ۱ مگاپیکسل است.

اگر مقدار چگالی تصویرش ۲۵۰ PPI باشد بدین معناست که دستور العمل چاپش ۴×۴ اینچ است. بنابراین؛ برای تغییر مقدار PPI (کیفیت خروجی پیکسل) در نرم افزارهای ویرایش تصویر باید دستورالعمل چاپش را به ۱۰×۱۰ اینچ تغییر داد تا کیفیت تصویر بهتر شود. با این کار کیفیت PPI تصویر تغییری نمیکند و ابعاد تصویر هم میتواند همان ۱۰۰۰×۱۰۰۰ باشد، ولی عملاً با تصویر بهتری مواجه میشویم.

سایز نمایشگر و چگالی (PPI) متناسب با هر تصویر

سایز نمایشگر و چگالی (PPI) متناسب با هر تصویر

اما برای عکس های بُرداری «Vector Images»، هیچ معادل تغییر الگوی مجددی برای تغیر سایزش دیده نمیشود و فرمت فایل های تصاویر برداری از PPI استفاده نمیکنند، چون رزولوشن در این گونه تصاویر کاملاً مستقل است و تصاویر دقیقاً به همان صورتی که دیده میشوند به چاپ میرسند. شاید ندانید؛ اما بعضی فرمت های تصویری مثل فرمت فایل های تصویری فوتوشاپ، به طور پیش فرض میتوانند از هر دو فرمت تصویر بیت مَپ «Bitmap» و داده های بُرداری «Vector Data» استفاده کنند که برای چاپ تصاویر بسیار مهم است.

در اینجا شما میتوانید با تغییر مقدار PPI خروجی کیفیت بهتری دریافت کنید و با استفاده از  داده های بُرداری «Vector Data» تغییری در اندازه نهایی چاپ ایجاد نمیشود.

PPI در نمایشگرها

به‌ جز رنگ و روشنایی، میزان تراکم پیکسل یا همان «Pixel Density» یکی از عوامل مهمی است که در تعیین کیفیت نمایشگر هر محصولی به آن توجه می‎شود. برای بدست آوردن مقدار PPI نمایشگر به فرمول و اندکی عملیات ریاضی نیاز داریم تا بدانیم مقدار چگالی پیکسل های نمایشگری که خریدم چه قدر است.

PPI چیست؟! با تراکم پیسکلی آشنا شوید

فرمول محاسبه چگالی تصویر (PPI)

برای مثال، نمایشگری ۵.۳ اینچی با رزولوشن ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل در نظر می‌گیریم. ابتدا طول و عرض را به توان دو می‌رسانیم و نتیجه را با هم جمع می‌کنیم. سپس از حاصل جمع به‌دست‌آمده جذر می‌گیریم و درنهایت آن را بر اندازه نمایشگر تقسیم می‌کنیم. البته اگر حوصله ضرب و جمع ندارید بهتر است در اینترنت به دنبال سایت‌های محاسبه‌گر PPI بگردید. سایتی همچون Sven.de کارتان را ساده کرده و تنها کاری که باید انجام دهید، دادن مقادیر رزولوشن و اندازه نمایشگر است تا میزان تراکم پیکسل «Pixel Density» نمایشگر موردنظرتان مشخص شود.

واضح است که هر چه این عدد (رزولوشن صفحه در یک ابعاد ثابت) افزایش یابد تعداد پیکسل‌ها فزایش یافته و در کیفیت نهایی صفحه نمایشگر موثر است. این فرمول نشان میدهد که سازندگان برای حفظ کیفیت نمایشگر باید همزمان با بزرگ‌تر کردن صفحه نمایش، رزولوشن تصویر را نیز افزایش دهند. به همین جهت است که در نمایشگرهای مختلف از رزولوشن هایی همچون ۱۰۲۴×۷۶۸ (یا XGA)؛ ۱۲۸۰×۷۲۰ (یا HDTV)؛ ۱۲۸۰×۱۰۲۴ (یا SXGA)؛ ۱۹۲۰×۱۰۸۰ (یا FullHD)؛ ۱۹۲۰×۱۲۰۰ (یا WUXGA) و ۳۸۴۰×۲۱۶۰ یا (QFHD، UltraHD یا همان ۴K) استفاده میشود.

جدول استاندارد رزولوشن های تصویری به همراه PPI و نام صنعتی هر کدام

رزولوشننام صنعتی هر رزولوشنمقدار PPI
۳۲۰x240QVGA۷۲.۷۳
۶۴۰x480VGA (NTSC square)۱۴۵.۴۵
۷۶۸x576PAL (square)۱۷۴.۵۵
۸۰۰x600SVGA۱۸۱.۸۲
۹۶۰x540qHD۲۰۰.۲۶
۱۰۲۴x768XGA۲۳۲.۷۳
۱۲۸۰x720HDTV 720۲۶۷.۰۲
۱۲۸۰x1024SXGA۲۹۸.۰۴
۱۳۶۶x768 HD۲۸۴.۹۳
۱۴۰۰x1050SXGA+۳۱۸.۱۸
۱۴۴۰x900WSXGA۳۰۸.۷۵
۱۶۰۰x900HD+ 900p۳۳۳.۷۷
۱۶۰۰x1200UXGA۳۶۳.۶۴
۱۶۸۰x945WXGA++۳۵۰.۴۶
۱۶۸۰x1050WSXGA+۳۶۰.۲۱
۱۹۲۰x1080HDTV 1080, FullHD, 1080p۴۰۰.۵۳
۱۹۲۰x1200WUXGA۴۱۱.۶۶
۲۰۴۸x1536QXGA۴۶۵.۴۵
۲۵۶۰x1440WQHD 1440p۵۳۴.۰۴
۲۵۶۰x1600WQXGA۵۴۸.۸۹
۳۴۴۰x1440UWQHD۶۷۸.۰۴
۳۸۴۰x2160QFHD, 4K, UltraHD۸۰۱.۰۶
۳۸۴۰x2400WQUXGA۸۲۳.۳۳
۵۱۲۰x2880۵K۱۰۶۸.۰۸
۷۶۸۰x4320۸K UHD۱۶۰۲.۱۱

مقدار PPI محصولات موبایلی

نام موبایلرزولوشنمقدار PPI
HTC One۱۹۲۰x1080 @ 4.7۴۶۸.۷
Apple iPhone 6 Plus۱۹۲۰x1080 @ 5.5۴۰۰.۵۳
Playstation VR۱۹۲۰x1080 @ 5.7 ۳۸۶.۴۷
Google Nexus 7 (2013)۱۹۲۰x1200 @ 7۳۲۳.۴۵
برای مقایسه کیفیت PPI محصولات موبایلی با جدول بالا، بهتر است اعداد و ارقام جدول زیر و مقدار رزولوشن آنها را ببینید تا به اهمیت PPI در نمایشگرهای امروزی پی ببرید.

تراکم پیکسلی مبحث بسیار مهمی است که بخش بزرگی از آن را توانایی های چشم انسان شکل میدهد. فاکتور مهمی که در مقاله «مقایسه کیفیت چشم انسان و دوربین» به طور مفصل در مورد محدودیت هایش صحبت کردیم. یکی از این محدودیت ها همان آستانه تشخیص تراکم پیکسلی است که طبق برآورد دانشمندان حدود ۳۰۰ppi است. بدین معنا که بیش از این کیفیت برای چشم انسان قابل شناسایی نیست. بنابراین تشخیص تراکم پیکسل ۵۰۰ppi گوشی همراه فرضاً آیفون و گلکسی سامسونگ با چشم غیر مسلح بسیار بسیار سخت و تقریباً غیر ممکن است.

در حال حاضر اهمیت تراکم پیکسلی بسیار بالاست و این مورد در نمایشگرهای کوچکی مثل نمایشگرهای گوشی های دیجیتالی و تبلت های بسیار بهتر و قویتر از تلویزیون های LED است. بنابراین هر چه پول بیشتری هزینه کنید، میتوانید از تراکم پیکسل بیشتری بهره مند شوید که در کیفیت نهایی موثر است. امیدواریم از این اطلاعات مفید به درستی استفاده کنید و بتوانید صحت اعداد و ارقام موجود در جزئیات صفحات نمایشگر محصولات مختلف را بسنجید.

منبع wikipedia
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در تحلیل فنی

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
10 بازی برتر سبک مخفی کاری را بهتر بشناسید

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است