وضوح تصویر 4K

تلویزیون های خانگی به سرعت مرزهای فناوری را در نوردیده و به سرعت نوآوری های جدیدی در آنها پدیدار میشود که تا سال های سال فقط برای عده معدودی قابل استفاده خواهد بود! از تلویزیون های خمیده گرفته تا تلویزیون های ۴K با ابعاد بیش از ۹۵ اینچ که بسیاری آن را فقط در رویای های خود میبینند! و بسیاری آرزو دارند شاید روزی برسد که بتوانند نشیمن گاه خود را به محفلی زیبا برای تماشای برنامه های دلخواه خود تبدیل کنند!

نگاهی گذرا به تفکرات اشتباه در باره ۴K

ساده بگوییم ۴K یعنی وضوح تصویری دو برابر وضوح تصویر استاندارد ۱۹۲۰×۱۹۸۰ که معادل است با ۳۸۴۰×۲۱۶۰ پیکسل که این تعداد ۴ برابر وضوح تصویر استاندارد ۱۹۲۰×۱۹۸۰ است. یعنی طول و عرض دو برابر شده است. البته این پیکسل مقدار واقعی ۴K است و در صنعت سینما این مقدار برای ۴K معادل است با ۴۰۹۶X2160 که از نسبت ابعاد تصویر ۱۷:۹ بدست می آید. دقت کنید که ابعاد تصویر در کامپیوترها ۱۶:۹ است که مقدار پیکسل های افقی آن ۳۸۴۰ تا است که به اشتباه آن را ۴K مینامند!

بهتر است اینطور بگوییم که سازندگان قصد دارند اصطلاح ۴K را به زور بین کاربران با عدد ۴۰۰۰ پیکسل جا بی اندازند و دلیلش رقابت و حذف استاندارد Ultra HD است که با این عمل قصد جایگزینی ۴K به جای Ultra HD را در سر دارند! پس بهتر است ماهم در این بررسی فنی از اصطلاح سازندگان برای ۴K استفاده کنیم و بحث را با همین ابعاد غیر واقعی پیش ببریم! سازندگان در چند وقت گذشته به شدت بر روی وضوح ۴K مانور داده اند و آن را استاندارد آینده بازیبازها معرفی کرده اند!

مقایسه کیفیت های تصویر در ضوح مختلف

مقایسه کیفیت های تصویر در وضوح مختلف

این در صورتی است که تا پیش از این، استاندارد محبوب صنعت چند رسانه ای ۱۰۸۰P بود و هنوز هم این استاندارد محبوب در تولیدات بسیاری مورد استفاده قرار میگیرد. هر چند برخی بازیبازها برای اجرای بازی از وضوح های نامتعارفی همچون ۲۵۶۰X1440 و ۲۵۶۰X1600 استفاده میکنند که به محبوبیت ۱۰۸۰P نمیرسد، اما کیفیت و وضوح تصویر بهتری به نسبت ۱۰۸۰P برای بازیباز فراهم میکند و صد البته به کارت گرافیک قدرتمند تری هم نیاز دارد.

اما این استاندارد ها قرار است به زودی جای خود را به وضوح تصویر ۴K ای بدهند که بیش از ۶ سال پس از معرفی وضوح تصویر ۲۵۶۰X1600 معرفی شده است. اما مطمئنا حکومت ۴K طولانی نخواهد بود و به زودی شاهد جایگزینی وضوح های تصویری جدیدی همچون ۸K و ۱۲K خواهیم بود! در CES 2014 بود که کمپانی انویدیا با ترکیب سه کارت گرافیک قدرتمند GTX Titan وضوح تصویر ۱۲k را با کیفیتی خارق العاده به رخ همگان کشید!

نگاهی به پیکسل های ۴K

افزایش وضوح تصویر با پیکسل ارتباط مستقیمی دارد و هرچه وضوح تصویر بالاتر باشد، شاهد پیکسل های کوچکتری خواهیم بود که برای نمایش آن از PPI یا پیکسل در هر اینچ استفاده میشود. در واقع PPI میزان کیفیت و جزئیاتی که یک مانیتور میتواند بر روی صفحه خود نشان دهد را بیان میکند. سازندگان مانیتور زمانی که محصولات جدید خود را معرفی میکنند، اطلاعت و جزئیات پنل و PPI تصویر را در شناسنامه دستگاه قید میکنند. به صورت معمول و در حالت عمومی مانیتوری با وضوح تصویر استانداد ۱۹۲۰x1980p از PPI ای معادل ۹۴ پیکسل در هر اینچ استفاده میکنند که میزان تراکم پیکسل های صفحه مانیتور را نشان میدهد.

هر چه قدر اندازه صفحه نمایش کوچک تر شود و یا کیفیت وضوح تصویر بیشتر شود با تراکم پیکسل یا PPI ای مواجه میشویم که نتیجه آن افزایش کیفیت مانیتور در پنل های مختلفی همچون IPS و TN و …. است. مقدار PPI در مانیتورهای ۳۰ اینچی با وضوح تصویر ۲۵۶۰×۱۶۰۰ چیزی معادل ۱۰۰ پیکسل در هر اینچ است. مقدار PPI در صفحات گوشی های هوشمندی همچون آیفون و … به دلیل ابعاد کوچکشان بسیار بالاست و به مقدار ۴۰۰ PPI هم میرسد که رقم حیرت انگیزی است.

Assassinscreed-4k-1080p-4

مقایسه وضوح تصویر ۴K و ۱۰۸۰P بر روی PC. همانطور که میبینید تفاوت کیفیت به خوبی مشخص است.

Assassinscreed-4k-1080p-2

مقایسه وضوح تصویر ۴K و ۱۰۸۰P بر روی PC. همانطور که میبینید تفاوت کیفیت به خوبی مشخص است.

Assassinscreed-4k-1080p-2

مقایسه وضوح تصویر ۴K و ۱۰۸۰P بر روی PC. همانطور که میبینید تفاوت کیفیت به خوبی مشخص است.

دلیل این مقدار عظیم از PPI پشتیبانی از وضوح تصویر استانداد ۱۹۲۰x1080p است که کیفیت بی نظیری برایشان فراهم کرده است. به صورت کلی مقدار PPI کمتر از ۹۴ در مانیتور هایی با نسبت ابعاد تصویر ۱۶:۱۰ نشان دهنده افتضاح بودن کیفیت مانیتور است و بهتر است دورش را با یک خط قرمز بزرگ خط بکشید! اما تعریف دیگری از استاندارد PPI در صنعت سخت افزار وجود دارد که توسط مرحوم استیو جابز ابداع شده بود! همانطور که در بالا ذکر کردیم، وضوح ۴K بدین معناست که کیفیت پیکسل ها در حالت عمودی و افقی دو برابر شده است! اما طبق تعریف اپل (استیو جابز)، اهمیت PPI یک نمایشگر باید به اندازه ای پیکسل داشته باشد که چشم انسان نتواند آن را تشخیص دهد!

فریم ریت چیست؟ هر آنچه درباره فریم ریت باید بدانید (۱)

یعنی بیش از ۲۰۰ پیکسل در هر اینچ برای مانیتورهای نوت بوک و بیش از ۳۰۰ پیکسل در هر اینچ برای گوشی های هوشمند! و این دقیقا همان چیزی است که در آیفون های تولید شده اپل مورد استفاده قرار میگیرد که به آن رتینا میگویند! در واقع رتینا نام صفحه نمایش هایی است که از لحاظ PPI در بالاترین حد ممکن خود قرار دارند. خلاصه بگوییم که اگر در فاصله نزدیکی از صفحه نمایش یک گوشی هوشمند با کیفیت وضوح تصویر ۱۰۸۰p قرار بگیرید، به دلیل تراکم بالای پیکسل ها در صفحه ای کوچک، میتوان طبق تعریف اپل به آن صفحه رتینا گفت! خلاصه اینکه از راه دور هر چیزی رتینا میشود!

مقایسه وضوح های تصویری مختلف

HD 720P: اولین وضوح تصویر HD ای بود که همراه با مانیتورهای ۲۰ اینچی معرفی شد. این وضوح از بیش از ۷۰۰ پیکسل عمودی تشکیل شده است که PPI ای معادل ۹۲ پیکسل در هر اینچ دارد.

FULL HD 1080P: پس از نیمه HD بود که این وضوح تصویر به عنوان وضوح تصویری استاندارد و با کیفیت در صنعت فیلم، سینما و بازی مورد استفاده قرار گرفت. این استاندارد به طور معمول PPI ای بین ۹۴ تا ۹۶ پیکسل در هر اینچ دارد.

QUAD HD: استانداردی که به نوعی فراموش شده است و کمتر کسی نام کامل آن را میداند! وضوح تصویر مورد استفاده در این استاندارد ۲۵۶۰×۱۴۴۰ است که به ۱۴۴۰P معروف است! کیفیت پیکسل ها در این استاندارد بالاست و PPI مورد استفاده در این مانیتورها سه رقمی میشود و به رقم ۱۰۸ پیکسل در هر اینچ میرسد.

مقایسه وضوح های تصویری مختلف

مقایسه وضوح های تصویری مختلف

کارت گرافیک و جزئیات بیشتر

صبحت در باره کارت های گرافیکی که از ۴K پشتیبانی میکنند خیلی با اعتبار نیست!به طور کلی تمامی کارت های گرافیکی تولید شده در سال ۲۰۱۴ به بعد از لحاظ نظری قابلیت پشتیبانی از این وضوح تصویری را دارند. کارت هایی همچون GTX 780، GTX Titan،GTX 770،GTX 780TI و از کمپانی AMD کارت گرافیک قدرتمند AMD Radeon 290x و تمام کارتهای پس از آن قابلیت پشتیبانی از وضوح تصویر ۴K را خواهند داشت.

البته در اینکه کارت گرافیک GTX 680 هم از وضوح تصویر ۴K پشتیبانی میکند یا خیر بحث وجود دارد و عده ای معتقدند از آنجایی که GTX 780 فرزند خلف GTX 680 استو در برخی از زمینه ها از آن ضعیفتر هم میباشد، پس GTX 680 هم باید از  وضوح تصویر ۴K پشتیبانی کند! اما عده ای دیگر به نسل و تفاوت تراشه دو کارت و دستورات مورد استفاده اشاره میکنند و اعتقاد دارند چنین چیزی امکان پذیر نیست! حتی روی کاغذ!

در زمینه پردازنده هم پردازنده هایی همچون Intel Core i7 3.5 GHz-۲۷۰۰k و AMD FX-8350 4.0 GHz به خوبی این وضوح تصویری را پوشش میدهند. اما وضوح تصویر ۴K جزئیاتی دارد که بر روی هر مانیتوری متفاوت است و ما این تفاوت ها را در جدول زیر به شما نشان میدهیم:

مقایسه وضوح های تصویری ۴K و بالاتر

فرمتوضوح تصویرنسبت تصویرپیکسل در اینچ
فوق العاده کیفیت بالا
Ultra high definition
۳۴۴۰X2160 ۱.۷۸:۱ یا (۱۶:۹)۸,۲۹۴,۴۰۰
فوق عریض
Ultra wide
۵۱۲۰X2160۲.۳۷:۱ یا (۲۱:۹)۱۱,۰۵۹,۲۰۰
WHXGA۵۱۲۰X3200۱.۶۰:۱ یا (۱۶:۱۰, ۸:۵)۱۶,۳۸۴,۰۰۰
DCI 4K
فرمت اصلی سازندگان
۴۰۹۶X2160۱.۹۰:۱ یا (۱۹:۱۰)۸,۸۴۷,۳۶۰
DCI 4K
فرمت اصلی سینما
۴۰۹۶X1716۲.۳۹:۱۷,۰۲۸,۷۳۶
DCI 4K
صفحه تخت
۳۹۹۶X2160۱.۸۵:۱۸,۶۳۱,۳۶۰

پس طبق توضیحات اول مقاله و جدول بالا فرمت Ultra HD یا به طور مخفف UHD فرمتی است که از وضوح تصویری برابر با ۳۴۴۰×۲۱۶۰ برخودار باشد که اصطلاحا ۴K نامیده میشود. این تعداد همانطور که گفته بودیم ۴ برابر وضوح تصویر استاندارد ۱۹۲۰×۱۹۸۰ است. یعنی طول و عرض دو برابر شده است. کیفیت تصویر این وضوح فوق العاده بالا چیزی معادل با ۸.۳ مگاپیکسل با نسبت استاندارد ۱۶:۹ است که بسیار بالاست. به همین جهت است که این وضوح در دو نوع کیفیت بالا استاندارد سازی شده است و یکی از آنها مخصوص تلویزیون های بزرگ و دیگری مخصوص بازار تجاری و جایگزینی برای وضوح تصویر استاندارد ۱۹۲۰×۱۹۸۰ Full HD است.

تفات 4k و HD

تفاوت وضوح تصویر ۴k و HD در این تصویر به خوبی مشخص است. به پیکسل ها در هر اینچ (یا همان PPI) دقت کنید

نوع دیگری از وضوح تصویر به نام  FUHD وجود دارد که اندازه پیکسل های آن ۷۶۸۰X4320 پیکسل با کیفیت نهایی ۳۲ مگاپیکسل است! که هنوز به صورت تجاری مورد استفاده قرار نگرفته و فعلا هم خبری از آن نیست.

بازار رزولوشن ۴K چگونه است!؟

در حال حاضر به دلیل قیمت بالای تولیدات مبتنی بر ۴K شاهد قیمت بالای آنها هستیم که قطعا با گذشت زمان این قیمت معقول خواهد شد. تمام بازیهای فعلی که توسط استدیوهای بزرگ معرفی میشوند از وضوح ۴K پشتیبانی میکنند و در مانیتورهای غیر از ۴K این وضوح قابل استفاده و پشتیبانی نخواهد بود. در واقع برای استفاده از چنین وضوحی علاوه بر کارت گرافیک قدرتمند نیاز به مانیتورهایی با پشتیبانی از این وضوح وجود دارد. علی رغم تبلیغات فراوان انویدیا و AMD برای ۴K در حال حاضر کارت های قدرتمندی همچون GTX Titan 6GB انویدیا و Radeon R9 290X کمپانی AMD قادر به پشتیبانی کامل از این وضوح نیستند.

 

این بدین معناست که اجرای بازی های سنگینی با وضوح ۴K و ۳۰ فریم ثابت بر روی این کارت ها غیر ممکن است. مگر آنکه فرکانس کارت مرجع اورکلاک شود تا بازیهای روز را با بهترین کیفیت ممکن روی ۴K اجرا کنند. بر اساس اطلاعاتی که تولید کننده های مرجع کارت گرافیک منتظر کرده اند تمامی کارت های گرافیک تولید شده در اواخر ۲۰۱۴ و سال های بعدی از فرمت ۴K به خوبی پشتیبانی میکنند. پس اگر کارت گرافیک شما تولید ۲۰۱۴ است نگران پشتیبانی کارت خود از این وضوح تصویر بسیار با کیفیت نباشید.

موارد مهم در پخش ۴K

نکته بسیار مهم برای استفاده از ۴K این است که برای پخش تصاویر با این ابعاد و کیفیت باید از کابل های Display Port 2.1 و HDMI 2.0 استفاده کنید! زیرا کانکتور DVI نهایت وضوح تصویری که میتواند منتقل کند ۲۵۶۰×۱۶۰۰ با حداکثر ۶۰ فریم در ثانیه است! نه بیشتر! در حالیکه Display Port 2.1 میتواند تصاویر ۴K را با ۶۰ فریم (۶۰ هرتز) در ثانیه پخش و منتقل کند. البته اوضاع کمی پیچیده تر از این حرف هاست! کابل های Display Port در دو مدلMulti-Stream Transportیا (SMT) و Single-Stream Transport یا (SST) تولید و عرضه شدند! مدل اول میتواند تصاویر را با نرخ نو سازی ۶۰ فریم بر ثانیه یا ۶۰ هرتز منتقل کند ومدل دوم هم میتواند تصاویری با نرخ نوسازی ۳۰ فریم در ثانیه به صورت ۳۰ هرتز را منتقل کند.

DisPlayPort

همین حالت در HDMI هم صادق است! بدین صورت که اگر نمیتوانید از HDMI دل بکنید! با تهیه HDMI 1.4 میتوانید تصاویر ۴K را نهایتا با نرخ نوسازی ۳۰ فریم بر ثانیه ببینید! که این مقدار به شدت آزار دهنده خواهد بود و بارها با افت نرخ فریم حتی در ویندوز مواجه خواهید شد! به همین دلیل ما استفاده از HDMI 2.0 را پیشنهاد میکنیم که از صدا چند کاناله هم پشتیبانی میکند.

اهمیت پنل در نمایشگرهای ۴K

به طور کلی مانیتور ها به دو دسته LCD و LED تقسیم بندی میشوند. تفاوت این دو هم فقط در روش سیستم نور آن برای ایجاد تصاویر است که درمدل LED بسیار پیچیده است. اما مزیت مهم آن کاهش مصرف برق و افزایش پشتیبانی از طیف گسترده تری از رنگ های شاد و زنده است. در حال حاضر در بازار مانیتور شاهد حضور چند پنل مختلف هستیم که مهمترین آنها TN و IPS است که پنل ها میتوانند LCD باشند یا LED. پنل های LCD از نوع TN در اکثر مانیتورهای امروزه موجود در بازار وجود دارد و در واقع پنل های ارزانی هستند که زاویه دید کمی دارند.

این پنل ها برای نمایش سه رنگ RGB از ۶ بیت و در کل ۱۸ بیت برای هر سه رنگ استفاده میکنند. بزرگترین ایراد این پنل این است که نمیتواند از ۱۶.۷ میلیون رنگ برای ۲۴ بیت استفاده کند! در نتیجه در برابر پنل های جدیدتری همچون IPS و … به مشکل میخورد. اما پنل IPS بر خلاف TN از کیفیت بسیار بالاتری برخوردار است و میتواند طیف رنگی بسیار بیشتر با زاویه دید گسترده تری برای بینده فراهم کند که نتیجه آن افزایش کیفیت رنگ و زنده تر شدن تصاویر پخش شده از مانیتور یا تلویزیون است. این پنل ها گرانتر از TN بوده و هزینه تمام شده دستگاه مورد نظر را افزایش میدهند.

تلویزیون 4K

تلویزیون ۴K

به طور کلی، مانیتورهای موجود در بازار، بذون توجه به LCD یا LED بودنشان با پنل های TN و IPS عرضه میشوند. یعنی هر دو مدل با هر دو پنل عرضه میشوند. اما به تازگی فاکتور جدیدی توسط انویدیا وارد ادبیات مانیتور شده که G-Sync نام دارد. این فناوری مختص به انویدیا است و AMD هم فناوری مشابهی به نام Free-Sync دارد که همان کار را انجام میدهد اما با این تفاوت که رایگان است. G-Sync چیپی است که بر روی مانیتور توسط سازنده نصب میشود و به صورت کلی از پارگی تصاویر و لگ جلوگیری میکند تا بیینده تصاویری صاف و نرم را تماشا کند.

مانیتور 4K

مانیتور ۴K

Guard3d در نظر دارد از فناروی جدید G-Sync مقاله ای کامل منتشر کند تا اطلاعات کاملی در اختیار مخاطبینش قرار بگیرد. اما بحث پنل ها و کیفیت آنها بسیار تخصصی است که از حوصله این مقاله خارج است. به هر حال توصیه ما برای بازیبازها خرید ماینتور هایی با پنل IPS و نرخ نوسازی ۶۰ هرتز است.

سخن پایانی

اگر پول اضافه دارید! یا میخواهید بهترین ها را داشته باشید! اگر حرفه ای هستید و کراهای گرافیکی انجام میدهید! با دورنمای آینده ای که در حال حاضر در صنعت مانیتور ها وجود دارد، پیشنهاد ما به شما استفاده از مانیتورهای IPS با نرخ نوسازی تصویر ۶۰ هرتز، پشتیبانی از وضوح تصویر ۴K و زمان پاسخ گویی به تصویر ۱ تا ۲ میلی ثانیه است و به کمتر از این فکر هم نکنید! اما اگر به مانیتوری در حد معقول و برای رفع نیازهای خود فکر میکنید، میتوانید از مانیتورهای LED با پنل ارزان قیمت TN فکر کنید.

یادتان باشد این مانیتورها اصلا مشکلی ندراند و تنها تفاوت مهم آنها کاهش محدوده دید است که اصلا مهم نیست! کیفیتی که از دید مستقیم میتوان مشاهده کرد بسیار بالاست و مشکلی برای بیننده ایجاد نمیکند. اما اگر بازیباز هستید و بدون وضوح بالا خوابتان نمیبرد، پیشنهاد ما به شما علاوه استفاده از موارد گفته شده در پاراگراف بالا استفاده از مانیتورهای G-Sync است که کیفیت به مراتب بالاتری به نسبت نوع غیر G-Sync در بازی ها دارند. همچنین به زودی مقاله ای در رابطه با پنل های مانیتور منتشر میکنیم تا با انواع هر یک از آنها بهتر آشنا شوید.

بهترین مقالات اینتوتک در رابطه با HDMI 2.0 و DisplayPort

مقایسه دو پورت HDMI 2.0 و DisplayPort

نگاهی به پورت HDMI 2.0

نگاهی به پورت DisplayPort

منبع cnet wikipedia
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در بررسی سخت افزار,پیشنهاد سردبیر,تلویزیون/مانیتور

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
دلیل کم مصرف بودن نسل دوم معماری ماکسول «Maxwell» چه بود!؟
شاخه: Intel /Nvidia,بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

دلیل کم مصرف بودن نسل دوم معماری ماکسول «Maxwell» چه بود!؟

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است