ناگفته های داستان بازی Devil May Cry

Devil May Cry؛ بازی با مفهوم واژه آزادی

تعاریف آزادی، بیش از آن که مفهوم آزادی را روشن کنند از شرایط زمانی و کسانی که آن تعاریف را به وجود آورده‌اند، سخن می‌گویند. به بیان دیگر، عدم دست‌یابی به تعریف واحد برای واژه آزادی، ناشی از اختلاف جهان‌بینی‌ها است که در میان فلاسفه مشاهده می‌شود. مفهوم آزادی، یک مفهوم اجتماعی‌ـ/سیاسی در حیطه زندگی فردی و اجتماعی است، از این رو، اگر در شناخت انسان اختلاف‌نظر وجود داشته باشد، یعنی دو نوع نگرش و جهان‌بینی متفاوت درباره وی در میان باشد، در این صورت، دست‌یابی به تعریفی واحد که مورد پذیرش تمامی صاحب‌نظران باشد، ممکن نخواهد بود.

هر چند سخن فوق به دور از صواب نیست، اما به نظر می‌رسد دقیق‌تر آن است که بگوییم واژه آزادی، مشترک لفظی است که در علوم فلسفی، روان‌شناسی، اخلاقی و حقوقی در معانی مختلفی به کار می‌رود، از این رو، پیدا کردن معنای جامعی برای معانی مختلف آن، بسیار مشکل است. نتیجه گیری و جمع بندی نهایی با آنچه که در طول این تحلیل به آن پرداختیم به نظر می‌رسد در بازی شیطان نیز می‌گرید «Devil May Cry» در راستای مبارزه با سیستم جهانی و دولت پشت پرده ساخته شده است و عموم به شخصیت های بازی هم از روی شخصیت های واقعی الهام گرفته شده است.

حتی مفهوم بیداری نیز که امروزه در شبکه‌ی اینترنت در مقابل بردگی انسان‌ها نیز به کار می‌رود مورد توجه سازندگان بازی بوده: کتاب تحقیقی مهمی با عنوان Islam And The Divine Comedy در سال ۱۹۱۹ توسط  یک دانته شناس بزرگ به نام پرفسورمیگل اسین پالاسیوس نوشته شد که نشان می‌دهد کمدی الهی تحت تأثیر احادیث و روایات اسلامی نوشته شده است. نویسنده در کتاب نشان می‌دهد که در اروپای زمان دانته ترجمه ای به زبان لاتین از معراج نامه پیامبر (ص) وجود داشته که دانته تحت تأثیر آن، کمدی الهی را نوشته است.

کتاب تحقیقی Islam And The Divine Comedy

کتاب تحقیقی Islam And The Divine Comedy

دانته در معماری افلاک و منازل آسمانی خود، بسیار شبیه به منازلی که پیامبر اسلام در عروج خود به آسمان از آنها گذشته است عمل کرده و حتی از همان افلاکی نام برده که پیامبر در گذر از هفت آسمان از آنها نام برده است. در کمدی الهی؛ صورت فلکی زمین بطلمیوسی است که در آن زمین مرکز جهان است و نه کره متحدالمرکز به دور آن می‌چرخند، هفت کره‌ی اول که آسمان های سیاره ای‌ هستند شامل: ماه، عطارد، ناهید، خورشید، مریخ، مشتری و زحل می‌شوند، به فلک ثوابت و در نهایت فلک بلورین (فلک الافلاک) می‌پیوندند.

فلک الافلاک نیز به نوبه خود به عرش الهی ختم می‌شود که در محدوده‌ی زمان و مکان نمی‌گنجد. دانته پس از رسیدن به این قسمت به مرحله ای میرسد که عرفا از آن با نام فنا فی الله یاد می‌کنند. آنچه که واضح است دانته الیگیری بیش از آنکه تحت تأثیر ورژیلیوس و اثرش انئیس باشد از معراج رسول اکرم (ص) تأثیر پذیرفته، چرا که در انئیس صحبت فقط از سفر به جهنم است و لاغیر… ضمن اینکه جدایی ورژیل به عنوان عقل بشر از دانته در قله‌ کوه برزخ به خاطر اینکه نمیتواند عشق را درک کند یاداور جدایی جبرئیل از حضرت محمد (ص) در سدره المنتهی است.

پیامبر اکرم معراج را به‌ وسیله‌ دو کلید ایمان و عمل صالح طی کرد، ولی این دو کلید در کمدی الهی تبدیل به علم و ایمان شده‌اند که در دست نماینده‌ پطرس قرار دارند، البته نباید این گمان به وجود بیاید که معراج دانته مشابه معراج حضرت رسول است، چرا که در کمدی الهی عقل و ایمان دو مفهوم جدا از هم تعریف شده‌اند. آنجا که عقل حضور دارد ایمان نیست و آنجا که ایمان هست عقل نیست. واقعه‌ معراج در شیطان نیز می‌گرید «Devil May Cry» هم اتفاق می‌افتد، ولی از نوع شیطانی؛ چرا که به جای معراج و فنا فی الله به هبوط و فنا فی الدنیا می‌رسیم.

صورت فلکی زمین بطلمیوسی

صورت فلکی زمین بطلمیوسی

در طول بازی در مکان‌های مخفی مرحله‌ها، کلیدهای طلایی و نقره ای (کلیدهایی که در کمدی الهی به مفهوم علم وایمان در دست نماینده پطرس هستند) وجود دارند و زمانی که بازیباز آنها را پیدا می‌کند می‌تواند وارد مراحل مخفی بشود و پس از اینکه مراحل مخفی را با موفقیت تمام کرد، میزان سلامتی و مدت زمان شیطان بودنش افزایش پیدا می‌کند. مسئله دیگری که در بازی اهمیت دارد و قبلاً هم به آن اشاره شد، معرفت النفسی است که دانته در طول مسیر بازی به کمک فینیاس پیدا می‌کند.

او زنجیرهای نفس خود را پاره می‌کند و به حقیقت وجودی خویش که یک شیطان است پی می‌برد و همین جا است که حوا هدف از معراج دانته را آزادی بیان می‌کند. در صورتی که هدف از معراج در کمدی الهی فنا فی الله است، باید به ذکاوت سازندگان شیطان نیز می‌گرید «Devil May Cry» آفرین گفت. چرا که با استادی تمام آزادی را به جای فنا فی الله در بازی قرار داده‌اند و همینطور به جای کلید علم و ایمان که در کمدی الهی از آن استفاده می‌شد، افزایش مقدار سلامتی (خون) و مدت زمان شیطان بودن را جایگزین کرده‌اند.

شاید این مسائل ابتدا بی اهمیت به نظر برسند، ولی اهمیت موضوع آنجایی روشن می‌شود که بدانیم شیطان نیز می‌گرید «Devil May Cry» یک بازی کامپیوتری است و گیمر در تمام طول بازی با دانته همزاد پنداری می‌کند و به جای اینکه با مفاهیم عمیقی همچون ملاقات خداوند آشنا شود، معراج خود را در حد کلمه‌ آزادی تنزل می‌دهد که در نتیجه با دو کلید سلامتی بیشتر و مدت زمان شیطان بودن بیشتر می‌تواند به این مفهوم مجرد برسد.

شیطان نیز می‌گرید «Devil May Cry»

شیطان نیز می‌گرید «Devil May Cry»

داستان حضرت آدم و حوا نیز اینجا دست خوش تحریفات عرفان یهودی زوهر شده است. نقل به مضمون آنچه در تورات آمده این است که آدم و حوا از درخت شناخت نیک و بد خوردند و خداوند نیز ـآنها را از بهشت بیرون راند، ولی در عرفان زوهر به جای درخت دانایی از درخت شک نامبرده می‌شود که وقتی آدم و حوا از آن خوردند به وجود خدا شک کردند و به جای اینکه آنها رانده بشوند، خدا از بهشت رانده شد و اکنون وظیفه‌ هر انسانی است که تلاش کند تا با افزایش معرفت و شناخت دقیق از وجود خود، خدا را در خود متجلی کند! این همان مطلبی است که صراحتاً در طول بازی گیمر متوجه آن خواهد شد.

بیش‌ترین تاثیری که می‌توان از سری بازی‌های شیطان نیز می‌گرید «Devil May Cry» گرفت نه تنها نابودی حکومت شیطان نیست، بلکه تحریف یک حقیقت و هدف آفرینش یعنی معراج است. آماده سازی دنیایی بدون حضور یک مسیر رشد مادی و معنوی بزرگ‌ترین هدف شیطان است و این همان دلیلی است که بازی را ناتمام و گنگ به پایان می‌رساند. چرا که وقتی ورژیل می‌خواهد برنامه جدیدی را برای دنیا تنظیم کند با پیامی که قبلاً توسط مادر دانته به او وحی شده قرابت ندارد.

دانته از توصیف آزادی عاجز است ولی به آن ایمان دارد و به همین علت با برادر خودش درگیر می‌شود. پس از هشت ساعت بازی حرفه ای و سراسر هیجان، برای به دست آوردن آزادی، تنها چیزی که عاید شما می‌شود این است که می‌فهمید امروز به جای ایمان به خدا و مبارزه در راه خدا باید برای واژه ای (آزادی) بجنگید که شاید هیچ گاه نتوانید آن را توصیف کنید. در دنیای ترنس مدرن امروز هیچ کس حق ندارد مسیری برای رشد بشر ارائه کند.

تحریف حقیقت و هدف آفرینش و معراج

تحریف حقیقت و هدف آفرینش و معراج

آدمی آزاد است تا آنچه می‌خواهد را انجام بدهد. تند روی نیست اگر این بازی را یک اثر ترنس مدرن معرفی کنیم، چرا که با جعل حقائقی همچون معراج و فرشتگان سعی در قداست بخشیدن به کلمه ای چون آزادی دارد. شکی نیست که آزادی باید محترم شمرده شود، ولی اینکه آن را هم ردیف مفاهیمی چون فنا فی الله قرار دهیم اشتباه بزرگی است. در حوزه فلسفه و کلام وقتی گفته می‌شود «انسان آزاد است»، آزادی به معنای اختیار و عدم جبر است، یعنی انسان در انجام رفتارهای خود، اختیار دارد و مجبور نیست.

به گفته استاد شهید مطهری: «بدون تردید یکی از معضلات بزرگی که تاکنون فکر دانشمندان را به خود متوجه ساخته، این مسأله است و بسیار کم دیده می‌شود که کسی در این مسأله وارد شده باشد و جمیع جوانب و اطراف مسأله را در نظر گرفته باشد و به درستی از عهده حل آن برآمده باشد. غالباً کسانی از مدعیان فلسفه یا روان‌شناسان یا علمای اخلاق یا اصولیین که وارد این مطلب شده‌اند، یا از اول راه خطا پیموده‌اند، یا آنکه به قسمتی از مطلب توجه کرده و جمیع اطراف و جوانب مطلب را در نظر نگرفته یا نتوانسته‌اند در نظر بگیرند.»

محققین حکمای اسلامی معتقدند که نظام هستی نظام ضروری است و استثناپذیر هم نیست و در عین حال انسان در افعال و آثار خود مختار و آزاد است و حد اعلای آزادی برای انسان، موجود است و این اختیار و آزادی با ضرورت نظام هستی منافات ندارد. در تفکر فلسفی غرب نیز این وجه آزادی در اندیشه بسیاری از مکاتب و فیلسوفان پذیرفته شده است و غالب آنها معتقد به آزادی فلسفی انسان بوده، او را موجودی مختار می‌دانند. آنچه در باب اندیشه فیلسوفان غربی خودنمایی می‌کند، رویکرد افراطی فیلسوفان اگزیستانس به مقوله آزادی و اختیار انسان است تا آنجا که برخی از فلاسفه اگزیستانس از شاخه الحادی آن، وجود خداوند متعال را محدود کننده آزادی انسان انگاشته، برای تضمین وجود این خصلت اساسی در وجود آدمی، به خیال باطل خود، وجود خداوند متعال را از قلمرو جهان‌بینی خود خارج نموده‌اند.

آزادی فلسفی انسان

شماتیک: آزادی فلسفی انسان

ژان پل سارتر در این باره گفته است: «قول به آزادی انسان، مستلزم این است که افراد بشر ملعبه خدایان یا هر قوه دیگری ماسوای خود نیستند، بلکه آزادی مطلق دارند و رها و مستقل و غیر متعلق و غیر مرتبط‌ هستند و خلاصه به حال خویش‌اند … ». نفی خالقی علی‌ام، شرط عقلی و منطقی حُریت کامل انسان است. آزادی اخلاقی گاه مقابل الزام اخلاقی به کار می‌رود و مراد از آن، اعتباری و قرار دادی بودن اصول اخلاقی است.

یعنی اخلاق، اساسی ندارد و هر کس می‌تواند به اختیار خودش رفتاری را خوب یا بد بداند؛ اما معنای شایع تر آزادی اخلاقی، رهایی انسان از قید شهوات و از اطاعت قوای حیوانی و شیطانی است که همان «آزادی معنوی» پیش‌ گفته در کلام شهید مطهری است. به گفته سقراط، «آزادی یعنی این که فرد از بردگی امیال حیوانی خویش که از نظر عقل سزاوار سرزنش است، رهایی یابد. اما اینکه امروزه چرا واژه آزادی این طور به جدیت توسط کسانی که خود مخل آزادی دیگران هستند اشاعه می‌شود را باید در پروتکل‌های سران صهیونیزم جست جو کرد انجا که می‌گوید:

آزادی سیاسی تنها یک نظریه است نه یک واقعیت. لذا آدمی باید بداند که چگونه از واژه آزادی سیاسی برای فریب توده‌ها استفاده کند و سپس آن را برای درهم شکستن قدرت حزب حاکم بکارگیرد. البته اگر حزب حاکم قبلاً خودش از چنین شیوه‌ای برای دستیابی به قدرت استفاده کرده باشد، بهتر می‌توان همین شیوه را در مورد او بکار برد. به کمک واژه به اصطلاح آزادی می‌توان همین شیوه را در مورد او بکار برد. به کمک واژه به اصطلاح آزادی می‌توان پایه‌های حزب حاکم را سست و لرزان ساخت و بی‌اعتباریش را به توده مردم نشان داد.

پروتکل های 24 گانه هیود

پروتکل های ۲۴ گانه یهود

از آنجا که توده نا آگاه، نمی‌تواند حتی یک روز هم بدون راهنما و رهبر هدف‌ هایش را به پیش ببرد، لذا به آسانی رهبری حزب جدید را می‌پذیرد و بدین‌سان رژیم قدیم جای خود را به رژیم جدید می‌دهد. مجرد و ذهنی بودن مسأله آزادی، به ما کمک می‌کند که به توده‌های مردم در سراسر دنیا بفهمانیم که دولت‌هایشان فقط ناظر خرج ثروت‌های مردم هستند و می‌توان دولت‌ها را مانند دستکش‌های کهنه زود به زود عوض کرد.

صفحه بندی 1 2 3 4 5
منبع ystc
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در بازی ها,ناگفته های داستان بازی

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
بنچمارک-بازی-Total-War-Warhammer-روی-DirectX-12

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است