ناگفته های داستان بازی Devil May Cry

بارهای فحشا (طبقه‌ی نهم دوزخ در کمدی الهی)

دانته در ادامه‌ بازی به سراغ همسر ماندس می‌رود که بارهای فحشا را در سراسر شهر گسترانیده است. این قسمت از بازی معادل  طبقه‌ی نهم جهنم کتاب کمدی الهی است که  مخصوص خیانت کاران است. در کمدی الهی این طبقه از جهنم نسبت به دیگر طبقات کوچکترین و از نظر خوف و ظلمت مخوف‌ترین آنها است. چهار دسته از خیانت کارانی که درون این دوزخ جاودانی به سر می‌برند و فقط سرهایشان از یخ بیرون است عبارت‌اند از: خائنین به والدین و نزدیکان، خائنین به وطن، خائنین به میهمانان و خائنین به ولی نعمتان. یخ جاودانی که در کتاب کمدی الهی به آن اشاره می‌شود، آخرین و شاید عالی ترین سمبول گناه است که دانته ابداع کرده است.

زیرا این سرما و یخ و ظلمت مظهر انکار کامل لطف حیات بخش الهی و گرمی محبت بشری است و فقط قشر عظیم یخ که در آن هیچ اثری از حرارت و زندگی نیست می‌تواند طبیعت این طبقه از گناهکاران را تجسم دهد. از برجسته‌ترین نمایندگان دوزخیان در طبقه نهم قابیل پسر برادر کش آدم و یهودا، حواری خائنی که عیسی (ع) ولین عمت خود را به چند سکه فروخت و شیطانی که به ولی نعمت اعظم خود یعنی خداوند خیانت کرد می‌باشند.

Lilith: کتاب مبادی بن سیرا: نخستین کتابی است که در آن از لیلیث به عنوان اولین همسر آدم یاد شده است. دانشمندان هیچ نشانه‌ ای از اینکه چنین اعتقادی تا پیش از آن نیز وجود داشته‌ در دست ندارند. منشأ و دلیل نگارش کتاب مبادی بن سیرا روشن نیست. این کتاب مجموعه داستان هایی در خصوص قهرمانان انجیل و تلمود است. حتی ممکن است که این کتاب مجموعه داستان‌های افواهی مردمی باشد. زمان نگارش این کتاب در حدود قرن هشتم و دهم میلادی تخمین زده شده و نویسنده حقیقی آن هم ناشناخته است. با این حال؛ به باور عمومی به بن سیرای حکیم نسبت داده می‌شود. طلسماتی که برای محافظت در برابر لیلیث استفاده میشده، عمری به مراتب قدیمی‌تر از این کتاب دارند.

عکس حضرت آدم

عکس حضرت آدم را نشان می‌دهد که بچه‌ای را گرفته، در حالی که لیلیث که در صورت مار یا جن ظاهر شده است، در بالای درخت است

هر چند این ایده که حوا دارای سلفی بوده چیز جدیدی بنیست، اما ایده اینکه این سلف لیلیث بوده نسبتاً جدید است. پیدایش این ایده به تفسیر آیاتی دوگانه‌ در کتاب آفرینش بازمی‌گردد. در این کتاب در یکی از ایات؛ خلقت حوا از یکی از دنده‌های آدم تشریح شده است. با این حال در آیاتی پیش از آن بیان می‌شود که یک زن نیز آفریده شده است.  «بنابراین خداوند انسان را بر صورت خود آفرید؛ او وی را به صورت تصویری از خود آفرید؛ خداوند آن‌ها را زن و مرد آفرید».

در این متن آفرینش لیلیث پس از گفتار خداوند در خصوص اینکه «انسان نباید تنها باشد» آورده شده است؛ بنابراین خداوند لیلیث را از همان خاکی که آدم را آفریده است می‌آفریند، ولی آن دو با هم نزاع می‌کنند. لیلیث مدعی است که چون هر دو آنها از منشأ یکسانی خلق شده‌اند، بنابراین برابرند و به همین خاطر حاضر نمی‌شود که نسبت به آدم تواضع کند. وقتی که لیلیث این وضع را می‌بیند، نام ناگفتنی را بر زبان آورده و در هوا پرواز کنان دور می‌شود. خداوند سه را به دنبال لیلیث می‌فرستد و می‌گوید که اگر وی بازگردد، مشکلی نخواهد بود، ولی چنانچه تمرد کند روزی صد عدد از فرزندانش خواهند مرد.

در کتاب تلمود نیز در مورد لیلیث خیلی کم صحبت شده و برای مرد ممنوع است که در خانه ای تنها بخوابد. کسی که در خانه ای تنها بخوابد گرفتار لیلیث خواهد شد. در سنت یهود نام لیلیث را با لیلا که در عبری به معنی شب است مربوط می‌دانستند. لکن محققان معاصر آن را با لولو LULU (هرزگی و  بی عفتی) معبود سومریان مربوط می‌دانند و آن را به صورت یک روح خبیثه‌ مؤنث که سبب تحریک شهوت مردان می‌شود معرفی می‌کنند. انتخاب لیلیث به عنوان کسی که عهده دار آخرین مرحله دوزخ در شیطان نیز می‌گرید «Devil May Cry» است بسیار زیرکانه بوده، چرا که او مظهر خیانت به آدم ابوالبشر و تحریک شهوت مردان برای انجام عمل جنسی و خیانت به خانواده است.

لیلیث اثر دانته گابریل روزتی

لیلیث اثر دانته

لیلیث در بازی Devil May Cry

لیلیث در بازی Devil May Cry

این همان کاری است که لیلیث (همسر ماندس) در بارهای فحشا انجام می‌دهد. البته کشته شدن فرزند او توسط ورژیل در مراحل بعدی نیز ریشه در همین سنن عامی و یهودی دارد و از اینجا به بعد سفردوزخ در بازی به اتمام میرسد و نوبت به سلوک در عالم برزخ می‌رسد. تبیین برزخ در شیطان نیز می‌گرید «Devil May Cry» یک ابداع ایرانی و (مانوی) است: وجود برزخ از اصول قدیمی مسیحیت نیست و در اسلام نیز جایی به نام برزخ در حد فاصل میان بهشت و جهنم منظور نشده است. نه تنها چنین فکری در تورات نیامده، بلکه در انجیل نیز به آن اشاره ای نشده و فقط بعدها در قرون پنجم و ششم مسیحی، روحانیون عیسوی بدین فکر افتادند که قائل به وجود برزخی میان بهشت و جهنم شوند.

این نظر از دو راه پیدا شد: یکی الزام معنوی و دیگری نظریه ای که از طریق یک آیین بزرگ غیر مسیحی، یعنی آئین ایرانی مانوی بدین روحانیون عرضه شده بود. در قرن ششم مسیحی، پاپ گریگوریوس کبیر رسماً به وجود برزخ فتوی داد و آن را جز لاینفک دنیای پس از مرگ دانست و از آن زمان بود که این اعتقاد به صورت یکی از آئین های کاتولیک ها در آمد. ولی عامل اساسی دیگری در پیدایش فکر برزخ و استقرار آن در آیین کاتولیک، یک عقیده مذهبی ایرانی، یعنی عقیده‌ مانوی بود و اصولاً معتقدات اصلی آئین یهود و مسیحیت از عقاید مذهبی ایرانیان ناشی شده و از آن جمله اعتقاد به شیطان، جهنم، بهشت، پل صراط، رستاخیز و غیره است.

تقریباً همه این اصول از راه ایران وارد آئین یهود و سپس به طور کامل‌تر وارد آئین مسیحیت شده و البته در اینجا درباره‌ چگونگی این نفود مجال بحث نیست. اما آنچه اختصاصاً از لحاظ موضوع مورد بررسی ما اهمیت دارد، عقیده‌ برزخ در آیین مانوی است که از راه مانوی‌های اروپایی قرون وسطی به مسیحیان رسید بود. چنان که همه می‌دانند آیین مانوی ترکیبی از اصول ایرانی و هندی و مسیحی بود که در قرون اولیه مسیحی در اروپا و آسیا و آفریقا توسعه فراوان یافت. سنت اگوستین، روحانی معروف آئین مسیح که از بزرگ‌ترین قدیسین مسیحیت است و گفته‌هایش در آئین کاتولیک حکم حجت را دارد و به خصوص قسمت اعظم از عقاید مربوط به کمدی الهی از عقاید او الهام گرفته است سال های دراز از پیروان متعصب آئین مانی بود.

محقق آمریکایی الجر (Horatio Alger)

محقق آمریکایی الجر (Horatio Alger)

این نظریه نفوذ آئین مانی توسط محقق آمریکایی الجر (Horatio Alger) در کتاب Doctorine of a Future Life که قسمتی از آن تحت عنوان Traces of Belief in a Purgatory مورد بحث قرار گرفته است. در بازی؛ گناهان درون برزخ عمدتاً حول محور اقتصاد و پول طبقه بندی شده و مانند دوزخ بر روی دیوارها نوشته شده‌اند که عبارت‌اند از: گیج کردن مردم، ایجاد بدهی برای تبدیل مردم به عده‌ی فقیر، طمع، کار سریعتر برای به دست آوردن پول بیشتر، تنگدستی و خساست , پادشاهی پول!

در این قسمت از بازی بر خلاف مراحل قبلی که دانته مجبور بود به اعماق زمین برود تا با شیاطین روبرو شود، باید این بار به بالاترین نقطه‌ ساختمان بانک برود و سپس با ماندس روبرو شود و از همین رو است که در تبیین برزخ بازی، ما به یک ساختمان که مشابه همان قله بلند کتاب کمدی الهی است بر می‌خوریم.

بهشت زمینی Mundus در شیطان نیز می‌گرید

Mundus در زبان لاتین به معنای جهان است، او بزرگ‌ترین سرمایه دار شهر لیمبو است و هدفش کنترل نسل بشر روی زمین از طریق ایجاد بدهی سرسام آور است، او قاتل حوا مادر دانته و کسی است که اسپاردا را برای همیشه تبعید و شکنجه کرده است. آنچه در مورد شخصیت وی جالب است و او را از بقیه کاراکترها متمایز می‌کند نبود هیچ اطلاعاتی در مورد اسم و رسم و ماهیت او در اکثر فرهنگ‌ها و زبان‌ها می‌باشد. همانطور که مستحضرید، تمامی شخصیت‌های بازی به موازات یک شخصیت و یا گروه و یا سنت و عقیده ای در بازی به تصویر کشیده شده‌اند، اما این مسئله در مورد ماندس صدق نمی‌کند.

با نگاهی دوباره به کتاب کمدی الهی متوجه می‌شویم که وقتی دانته و ورژیل در سفر برزخ به بهشت زمینی می‌رسند متوجه می‌شوند که تمام عالم برزخ به وسیله‌ گردونه ای که توسط گریفونه موجود افسانه ای که بدن شیر و سر عقاب دارد و نماینده آئین مسیح و تحولات تاریخیان میباشد چرخانده می‌شود و در کتاب کمدی الهی دانته شامل دو مورد زیر است:

  • گردونه نماد آئین مسیحیت
  • شیربالدار نماد مسیح
کاراکتر ماندوس در بازی Devil May Cry

کاراکتر ماندوس در بازی Devil May Cry

در پیشانی ماندس سه زخم که شبیه به چشم هستند هویداست که نماد تثلیث مسیحیت است. البته با این توصیفات نمی‌توان او را مسیح دانست، چرا که این شخصیت تنها معادل گریفونه در کمدی الهی است و هیچ کدام از نمادهای مورد استفاده دانته الیگیری در بهشت زمینی را ندارد جز اینکه مسئول تمام اتفاقات شهر لیمبوست! البته با بررسی بیشتر در مورد گریفونه می‌توان پی به شخصیت اصلی ماندس در بازی برد. استفاده از نماد گریفونه در لوگوی بانک میدلند انگلستان که سپس با بانک جهانی اچ اس بی سی ادغام شد، شاید بتواند پاسخ ما به اینکه ماندس چه تصویری در دنیای واقعی دارد را بدهد!؟

بانک HSBC در سال ۱۸۶۵ میلادی در هنگ‌کنگ تأسیس شد و با متحول ساختن شرکت سهامی بانکداری هنگ‌کنگ و شانگ های  (Hong Hong & Shanghahi Banking Corporation) در قرن ۱۹  آغاز به کار کرد. HSBC از طریق به وجود آوردن و خریدن شرکت‌های تابعه، خود را با بازار جهانی تطبیق داد. این استراتژی که در دهه ۱۹۵۰ شکل گرفت، با یکی از بزرگ‌ترین موارد ادغام بانک‌ها در تاریخ یعنی خرید بانک میدلند انگلیس (Midland Bank) در سال ۱۹۹۲، به اوج خود رسید. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که ماندس در بازی شیطان نیز می‌گرید «Devil May Cry» رئیس بانک اچ اس بی سی است.

همان طور که قبلاً اشاره شد؛ حَوا طی یک مکاشفه به دانته وحی می‌کند که بزرگ‌ترین قدرتی که او می‌تواند با آن مسیر پیش روی خودش را بسازد، آزادی است، اما اینکه چرا این پیام توسط یک فرشته به دانته وحی می‌شود به خاطر دادن تجرد و قداست الهی به کلمه‌ آزادیست. این همان عاملی است که باعث درگیری بین ورژیل و دانته در آخرین مرحله از بازی می‌شود. ورژیل معقتد است که نسل بشر برای محافظت از دست خود نیاز به یک سری قوانین و کنترل شدن دارد، ولی دانته با او مخالف است و دلیل قابل قبولی نیز برای این موضوع خود ارائه نمی‌کند. همان طور که وقتی در اتاق ماندس درباره‌ی آزادی بشر صحبت می‌کنند، در مقابل منطق ماندس تنها سکوت می‌کند و ماندس به او می‌گوید:

من وقتی به زمین آمدم انسان‌ها ازادی داشتند ولی با آن چه کار می‌کردند؟ دزدی، قتل، تجاوز …حالا تو چه می‌خواهی؟ اینکه خشم و جنگ و مرگ در کنار هم باشند؟

اما دلیل سکوت دانته در مقابل استدلال‌های ماندس چیست؟! در طول تاریخ اندیشه کمتر موضوعی مانند «آزادی» مورد توجه اندیشمندان قرار گرفته، تا آنجا که تعریف‌های ارائه شده از سوی متفکران از دویست نیز تجاوز کرده است. این تشتت و فراوانی دیدگاه‌ها در باب آزادی، کارل یاسپرس، فیلسوف اگزیستانس آلمانی را بر آن داشته تا اعلام نماید که «تعریف قانع‌کننده‌ای از آزادی امکان ندارد.» فرانتس روزنتال نیز می‌گوید، آزادی در طی جریان خود در تاریخ، خود را از قید و بند تعریف رهانیده است و به یکی از مفاهیم انتزاعی مهم تبدیل شده که هیچ گاه به ازای خارجی و مصداق قابل تعریفی جز آن چه ذهن انسان بدان بخشیده، نداشته است.

صفحه بندی

صفحه اول: شروعی بر شیطان نیز گریه می‌کند «Devil May Cry»

صفحه دوم: تفاوت بین گناهان دوزخ و برزخ Devil May Cry

صفحه سوم: تبیین دوزخ در جهنم Devil May Cry

صفحه چهارم: بارهای فحشا (طبقه‌ی نهم دوزخ در کمدی الهی)

صفحه پنجم: Devil May Cry؛ بازی با مفهوم واژه آزادی

صفحه بندی 1 2 3 4 5
منبع ystc
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در بازی ها,ناگفته های داستان بازی

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
بررسی سیر تحول بازی Uncharted Drake's Fortune

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است