ناگفته های داستان بازی Devil May Cry

تبیین دوزخ در Devil May Cry؛ (شرکت نوشابه سازی Virility)

اشاره شد که دوزخ در کتاب کمدی الهی شامل دو قسمت است که طبقه‌ی اول تا پنجم آن دوزخ علیا و از طبقه‌ ششم تا نهم دوزخ سفلی نام دارد که شهر دیته اقامتگاه شیطان در قسمت دوم جای می‌گیرد و از آنجایی که دوزخ در زیر زمین قرار دارد، دانته و ورژیل مجبور هستند برای رفتن به طبقات بالاتر دوزخ  هر چه بیشتر به عمق زمین بروند.

ماندس به وسیله‌ نوشابه‌های این شرکت قسمتی از کنترل خود را بر مردم اعمال می‌کند، چرا که این شرکت مدعی است که نوشابه‌ انرژی زایی تولید می‌کند که مصرف کنندگان آن دارای اندام بهتر، توان جنسی بالاتر و زیرکی بیشتری هستند، در حالی که این تنها تبلیغی برای فریب مردم ساده لوح است. در تصویر سمت چپ، یکی از مصرف کنندگان چاق نوشابه‌ مردانگی را می‌بینید که با مصرف نوشابه‌ مردانگی تا به این حد نافرم و چاق شده است. البته جالب اینجاست که محصولات شرکت نوشابه سازی Virility در دنیای واقعی نیز با همین نام و هدف موجود هستند و سازندگان بازی شیطان نیز می‌گرید «Devil May Cry» نیز به نوعی انتقاد مستقیم خود را از ساخت چنین محصولاتی ابراز داشته‌اند.

همان طور که قبلاً نیز اشاره شد؛ ساکنین دوزخ در کمدی الهی طبق نظریه اخلاق ارسطو در طبقات مختلف دوزخ جای می‌گیرند که این مسئله در بازی نیز مشهود است و از همین مدل ارسطویی برای تقسیم بندی گناهان در بازی استفاده شده است. گناهان محکومین، در عالم موازی لیمبو روی دیوارها هک شده که به ترتیب شامل مصرف گرایی، حماقت و شکم پرستی است. این نوشابه‌ها از ادرار جنی به نام Sucubus ساخته می‌شوند که در اعماق زمین و درست در زیر شرکت Virility زندگی می‌کند و دانته مجبور می‌شود برای از بین بردنش به درون حفره‌ بسیار عمیقی برود.

این همان مسئله ایست که در کمدی الهی مطرح شده و کاراکتر دانته در بازی نیز مجبور است برای درک طبقات بالاتر دوزخ هر چه بیشتر به عمق زمین برود. لازم به ذکر است «Sucubus» در فرهنگ عامه قرون وسطی به جنی گفته می‌شد که به صورت زنی زیبا به خواب مردان می‌رفت و با مردان همبستر شده و آنها را اغوا می‌کرد، اما در گفتار و ادبیات جدید و البته تحریف شده امروزی وی به صورت زنی جذاب و جادوگر نمایان می‌شود. البته در زبان لاتین به معنای فساد جنسی است که با ماهیت و هدف نوشابه‌های انرژی زا در بازی بسیار قرابت دارد. شبکه رسانه ای Raptor News (دوزخ سفلی – شهر دیته و اقامتگاه شیطان) در کتاب کمدی الهی دانته و ورژیل تا طبقه‌ی پنجم جهنم را به آسانی طی می‌کنند، ولی زمانی که به شهر دیته می‌رسند با مقاومت شیاطینی روبرو می‌شود که مانع ورود آنها به قلعه مستحکم دیته می‌شود.

طبقه‌ی ششم دوزخ مخصوص کسانی است که در دین بدعت به وجود آورده و یا ادعای خدایی و الحاد کرده‌اند. البته در بازی خبری از گناهکاران این طبقه نیست و تنها به رئیس این مرحله که یک مجری تلویزیونی است اشاره می‌شود. رئیس این طبقه از دوزخ که زیر رودخانه و در برج مخابراتی خودش زندگی می‌کند تکه کلامی دارد که همیشه در پایان اخبارش از آن استفاده می‌کند: «من دارم کار خدا رو انجام میدم!». علاوه بر این؛ پوسترهای وی که در سطح شهر هستند نیز حاوی این جمله می‌باشند. وظیفه‌ رسانه کنترل ذهن و القای هر گونه پیامی است که قرار است به خورد مخاطب داده شود و این همان چیزی است که دانته قبل از سقوط خود به درون  رودخانه صریحاً از آن به عنوان کنترل ذهن نام می‌برد و زمانی که او وارد شهر مجازاتگاه (معادل شهر دیته در کمدی الهی) می‌شود، پیامی که به صورت عمومی در آنجا  پخش می‌شود را می‌شنود: «ماندس به شما اجازه میده تا زندگی کنید، پس باید در خدمت او باشید».

شبکه رسانه ای Raptor News (دوزخ سفلی – شهر دیته و اقامتگاه شیطان)

شبکه رسانه ای Raptor News (دوزخ سفلی – شهر دیته و اقامتگاه شیطان)

آنچه ما باید از این جمله متوجه شویم این است که مردم عادی برده‌ بدون چون و چرای اربابان قدرت هستند، ولی اینکه چرا مجری تلویزیون ادعا می‌کند که او کار خدا را انجام می‌دهد به این علت است که خدا تنها کسی است که در این جهان پیامی را برای بشر ارسال کرد تا بایدها و نبایدها را مشخص کند! خداست که پیامش در غالب کتاب‌های آسمانی بر پیامبران نازل می‌شود و جمیع بشر را امر و نهی می‌کند و تنها هدف آفرینش را عبادت می‌داند، اما در دنیای غربی که خدا مرده، این وظیفه باید به عهده‌ رسانه قرار داده شود، چرا که انسان هر مقدار که خود را در منجلاب مفاهیمی چون امانیسم و سکولاریسم و ساینتیسم غرق کند نمی‌تواند منکر این قضیه شود که اگر خدا را کنار بگذارد باید جایگزینی به جای خدا در ذهن و تفکراتش پیدا کند که به او امر و نهی کند.

اگر به دین که روش زندگی الهی است عمل نکند، باید خود بندگی جملاتی چون علم خداست یا ذهن خداست را بکند. اکثریت مردم جهان به روشی زندگی می‌کنند که به آنها هر روز از طریق رسانه یاداوری می‌شود و این نه به دلیل بی سوادی و یا عوام الناس بودن، بلکه به خاطر فطرت عبادی خانواده‌ انسان است که نیازمند آن است که به قدرتی برتر لبیک بگوید و آنچه که او می‌پسندد را انجام دهد، امروزه با گسترش فناورهای جدید در جهان می‌توان گفت که این قدرت برتر که در نبود خدا در جوامع غربی پیشرفته عرض اندام می‌کند رسانه است.

دانته در این قسمت از بازی به کمک فینیاس، پیامبر شیطانی به درون شهر مجازاتگاه می‌رود و و قبل از ورود به شهر در طی یک مکاشفه متوجه هدف اصلی و والای خود می‌شود که از طرف مادرش حوا به او گفته می‌شود. حوا به او می‌گوید:

now finally you will have that choise…you will have great power…a power that will allow you to forge your own path.that my son is freedom

اکنون تو قدرت زیادی داری که به تو اجازه می‌دهد مسیر خود را بسازی، این قدرت آزادی است.

اینجاست که کلمه‌ی آزادی در مقابل مفهوم کنترل که از سوی ماندس ارائه می‌شود قرار می‌گیرد و دانته متوجه می‌شود که برای این مسیر سخت تنها توشه‌ انتقام کافی نیست و باید برای هدف بزرگتری به جنگ پادشاه شیاطین برود. در کتاب کمدی الهی در این قسمت از سفر دانته آلیگیری پس از مشاهده عجز ورژیل برای ورود به شهر دیته و امداد غیبی که توسط فرشته ای صورت می‌گیرد متوجه می‌شود که تنها با سروش الهی است که می‌تواند بر جوهر شر پیروز شود و بدون کمک الهی، رفتن به این مسیر غیر ممکن است. در حالی که در بازی شیطان نیز می‌گرید «Devil May Cry» او به‌وسیله‌ شیطان درونش که آزاد شده و کلمه‌ آزادی، قدرت ورود به شهر مجازات گاه را پیدا می‌کند. رئیس شهر مجری تلویزیونی Bob Barbas است که دانته او را هر روز در تلویزیون می‌بیند:

شبکه رسانه ای Raptor News

. رئیس شهر و مجری تلویزیونی Bob Barbas

چهره‌ی او بسیار شبیه به تحلیلگر سیاسی شبکه Fox News یعنی بیل اریلی است و از طرفی دیگر در کتاب «کمتر از کلید سلیمان» که ادعا می‌شود در زمان حضرت سلیمان (ع) نوشته شده، در فصل اول از باراباس «Barbas» به عنوان رئیس جمهور جن ها نامبرده می‌شود که ۳۶ لشکر از جن‌ ها تحت امر او هستند و او پاسخ همه رازهای عالم را می‌داند و اغلب به صورت یک شیر تجسم می‌شود.

صفحه بندی

صفحه اول: شروعی بر شیطان نیز گریه می‌کند «Devil May Cry»

صفحه دوم: تفاوت بین گناهان دوزخ و برزخ Devil May Cry

صفحه سوم: تبیین دوزخ در جهنم Devil May Cry

صفحه چهارم: بارهای فحشا (طبقه‌ی نهم دوزخ در کمدی الهی)

صفحه پنجم: Devil May Cry؛ بازی با مفهوم واژه آزادی

صفحه بندی 1 2 3 4 5
منبع ystc
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در بازی ها,ناگفته های داستان بازی

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
کنسول بازی انویدیا شیلد (Nvidia SHIELD)

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است