ناگفته های داستان بازی Devil May Cry

تفاوت بین گناهان دوزخ و برزخ Devil May Cry

مهم‌ترین تفاوت بین گناهان دوزخ و برزخ یک فرق فلسفی است که تمام دانته شناسان به آن اذعان کرده‌اند بدین معنی که طبقه بندی گناهان بر اساس دو نظریه فلسفی صورت گرفته که یکی از آنها نظریه ارسطو (دوزخ) و دیگری نظریه افلاطون (برزخ) است. در مورد نظریه ارسطو در بخش مربوط به دوزخ توضیح دادیم. اینک به نظریه افلاطون میپردازیم که مبنای تقسیم بندی گناهان در برزخ است و بر عکس ارسطو، افلاطون خطایای بشری را ناشی از یک امر واحد یعنی عشق و میل می‌داند و هر چیزی را زاده‌ اختلالی می‌شمارد که در جریان طبیعی امر عشق یعنی نیرویی که ناظم اصلی کلیه‌ حرکات و محرک همه اعمال ماست روی داده است.

در داستان بازی Devil May Cry و در بازی زمانی حدود ۹۰۰۰ سال قبل، یکی از قویترین و زیرک ترین جن‌ها به نام ماندِس قیام میکند تا بشر را تحت کنترل خود بیاورد، او در این راه به کمک ژنرال و شوالیه ارتش و درواقع برادرش یعنی اسپاردا شورش میکند. ولی اسپاردا عاشق فرشته ای به نام ایوا میشود و به برادرش پشت میکند. در ادامه؛ از آمیزش جن و فرشته نسلی قدرتمند به وجود آمده که نه فرشته بودند و نه جن! نسل جدید نیمه فرشته و نیمه جن بودند که به آنها نفلیم می‌گفتند. وقتی ماندس از عشق بین اسپاردا و ایوا و خیانت برادرش یعنی اسپاردا باخبر می‌شود نمی‌تواند بر خشم خودش غلبه کند و به خانه‌ او حمله می‌کند و برادرش را تبعید کرده تا برای همیشه شکنجه شود و معشوقه‌ برادرش ایوا را به قتل می‌رساند. اسپاردا قبل از حمله‌ی ماندس کودکان خود را فراری داده و هر کدام را با شمشیری خاص نشانه گذاری کرده بود.

طبق افسانه‌ها فقط یک نفلیم می‌تواند پادشاه جن‌ ها یعنی ماندس را به قتل برساند. پس دو برادر با یکدیگر متحد می‌شوند تا انتقام خون مادر و پدر شکنجه شده‌ی خود را بگیرند. شهر لیبمو توسط یک سرمایه دار بزرگ به نام ماندس اداره می‌شود، او به‌وسیله‌ کارخانه‌ی نوشابه سازی Virility، شبکه‌ی رسانه ای Raptor News، بارهای فحشا، بانک Silver Sacks و شبکه‌ جهانی دوربین های امنیتی، مردم شهر را کنترل می‌کند. آخرین هدف او به وجود آوردن بدهی عظیم اقتصادی است که با همکاری رئیس جمهور انجام می‌شود تا وی را تبدیل به پادشاه بی چون و چرای روی زمین کند.

در همین بین نیز گروه Order که توسط ورژیل تشکیل شده وظیفه‌ افشای دولت پشت پرده را دارد تا با آگاه کردن مردم شهر از اهداف سرمایه داران و سیاست مداران مانع تشکیل حکومت شیطانی ماندس بشود. اما شهر لیمبو کجاست؟! در کتاب کمدی الهی؛ طبقه‌ اول جهنم لیبمو نام دارد، این طبقه از جهنم ساخته دانته نیست و در فقه و اصول کاتولیک سابقه بسیار زیادی دارد. طبق احادیث مسیحی لیمبوس «limbos» جایی است که ارواح کودکان مرده و تعمید نشده در آن به سر می‌برند و ارواحی که در این طبقه از دوزخ هستند شکنجه و عذابی نمی‌بینند، ولی تا ابد از داشتن امید محروم هستند.

اما در بازی شیطان نیز می‌گرید «Devil May Cry»؛ لیبمو به مثابه عالم موازی است و نمی‌توان آنرا صرفاً به طبقه‌ اول جهنم در کتاب کمدی الهی محدود کرد. دانته  در بازی باید با استفاده از یک سری مناسک خاص و یا به‌ وسیله‌ جن‌ها وارد دنیای موازی آنها شود. در واقع همانطور که قبلاً اشاره کردیم، لیمبو جهان موازی جن‌ها است و تمام اتفاقات اصلی نیز در همین عالم لیبمو روی می‌دهد که تا حدودی نیز بر روی دنیای واقعی تأثیر گذار است. مثلاً در جران یکی از مراحل میبینیم که پیامبری از نوع جن به نام فینیاس «Phineas» در اساطیر یونانی همان پیرمرد نابینائیست که در حماسه جیسون و آرگونایت ها در جزیره ای زندانی شده و به شرط مقداری غدا قبول می‌کند که مسیر درست را به جیسون و همراهانش برای یافتن پشم زرین نشان بدهد. حتی زمانی که دانته در رسیدن به برج رسانه ای Raptor News نا امید می‌شود، فینیاس به جای غذا از دانته چشم مکانیکی ربوده  شده‌اش را می‌خواهد تا به وی کمک کند که به برج Raptor News برود.

فینیاس «Phineas»

جن آبی رنگ فینیاس «Phineas»

این کمک جادویی در کتاب کمدی الهی توسط یک فرشته به دانته انجام می‌شود. آنجایی که در سرود هشتم، به شهر دیته یا اقامت گاه شیطان می‌رسند و با مقاومت عجیب پاسبان‌های شهر روبرو می‌شوند، در این مقطع سفر دانته آلیگیری در دوزخ علیا (قسمت اول دوزخ) به اتمام می‌رسد و دانته و ورژیل وارد قسمت سفلی (پایین تر) می‌شوند که چهار طبقه‌ی پایانی جهنم را در بر می‌گیرد. در این قسمت ورژیل برای اولین بار دست و پای خود را گم می‌کند و تلویحاً به دانته اشاره می‌کند که برای ورود به شهر به سروش الهی نیازمند هستند که این امداد غیبی در انتهای سرود به صورت فرشته ای به آنها نازل می‌شود و دروازه شهر دیته را می‌گشاید که از نظر سمبولیک این مقاومت شیطان‌ها و عجز ورژیل و کمک غیبی نشانگر آن است که اگر جوهر شر در میان باشد عقل و منطق انسانی کارساز نیست.

آغاز معراج دانته آلیگیری در کتاب کمدی الهی از دوزخ  شروع می‌شود و در طی سفرخود به‌وسیله‌ معرفت نفسی که هر لحظه شناخت بیشتری از آن می‌یابد، خودش را به درجات عالی تر معنوی می‌رساند و نکته‌ جالب اینجاست که در بازی شیطان نیز می‌گرید «Devil May Cry»، این پیامبر که از جنس جن است معرفت نفس دیگری را برای دانته رقم میزند؛ چرا که به او کمک می‌کند به جای معنویات، شیطان درونش را آزاد کند.

معرفت نفس در شیطان نیز می‌گرید «Devil May Cry» در مراحل ابتدایی بازی و زمانی که دانته در خانه پدری به دنبال رازهای گمشده ای از گذشته خودش است، با دو نماد برخورد می‌کند که یکی از آنها نماد شمشیر Rebellion است که روی سپر اسپاردا حک شده و دیگری نماد گل رز آبی است که در دست مادرش دیده میشود. شمشیر Rebellion همان شمشیر اسپاردا است که امروز در دستان دانته قرار گرفته، حتی نماد این شمشیر نیز روی کمر دانته خالکوبی شده و گل رز آبی که در دستان مادر دانته دیده میشود نیز به طور معمول در طبیعت وجود ندارد.

شمشیر Rebellion

شمشیر Rebellion یا همان شمشیر اسپاردا

ولی با اعمال تغییراتی در ساختار رز سفید می‌توان گل رز آبی به وجود آورد. در مفهوم شناسی گل رز آبی به معنای راز است. در طول بازی دانته هر وقت به یکی از این نمادها نزدیک می‌شود، دوربین وارد چشم او شده و به درونش نفوذ می‌کند. دانته درون خودش کاوش می‌کند تا زنجیرهایی که به یک مجسمه متصل شده را بشکند تا مجسمه بزرگ آزاد شود و به راز درون خودش هم پی ببرد. در واقع مجسمه فوق را میتوان همان نَفس دانته دانست که باید شناخته شود.

دانته در یک روند خودشناسی به تنهایی نمی‌تواند شناخت دقیقی از خود پیدا کند و درست اینجاست که پیامبر شیطانی (بخوانید جِن) فینیاس در این سلوک شیطانی به کمکش می آید و دانته را به خود دانته می‌شناساند. اما آنچه که واضح و مبرهن است این نکته است که دانته پس از پاره کردن آخرین زنجیر نفس خودش می‌فهمد که از درون یک شیطان است و هیچ چیزی از مادر خود ایوا که یک فرشته بود به ارث نبرده است. درست در این مرحله است که ایوا دلیل سفر و مبارزه‌ی دانته را تشریح می‌کند و آن را فراتر از انتقام گیری خون خودش و اسپاردا می‌داند.

نکته‌ی دیگری که باید در سلوک شیطانی دانته مورد بررسی قرار بگیرد این است که برای شیطان درون دانته از کلمه  Devil به جای Demon  استفاده شده، Demon  همان جِن است، ولی Devil  به معنای روح پلید است، پس دانته در این قسمت از قدرت جن‌ ها که از پدر خودش به ارث برده استفاده نمی‌کند، بلکه افسار نفس خودش را رها می‌کند و به حالت Devil Trigger  شیفت می‌شود. ایوا «Eva» مادر دانته و ورجیل است و بر خلاف اکثر شخصیت‌های بازی او یک فرشته است، ایوا یک نام لاتین است که معادل کلمه Eve در زبان انگلیسی و حوا در زبان فارسی می‌باشد.

حوا یعنی زندگی بخش و ریشه‌ زندگی، او همسر اسپاردا است که با هم در باغ بهشت «Paradise» زندگی می‌کنند. همان طور که  قبلاً در داستان شیطان نیز می‌گرید «Devil May Cry» اشاره شد؛ ۹۰۰۰ سال قبل داستان عاشقانه او و اسپاردا رقم می‌خورد. در فرهنگ غربی از عمر حضرت عیسی تا به امروز ۲۰۱۳ سال میلادی می‌گذرد و میگویند از طوفان نوح تا تولد حضرت عیسی ۱۵۰۰ سال فاصله است و از آنجا که نوح در سن ۹۵۰ سالگی، از طوفان در امان مانده و از طرفی بین حضرت نوح و حضرت آدم ۱۵۰۰ سال بوده، می‌توان محاسبه کرد که حدوداً حضرت آدم ۹۰۰۰ هزار سال پیش می‌زیسته است.

البته این مسئله قطعی نیست و تنها بر اساس آنچه که در کتاب مقدس آمده ذکر می‌شود. در مقابل شخصیت حوا، شخصیت اسپاردا قرار دارد که در هیچ فرهنگ و زبانی نام وی دارای معنی مشخصی نیست، ولی ماهیت وی که یک جن است و در نهایت به گناه عشق به فرشته ای به نام حوا و پشت کردن به برادرش (ماندس) برای همیشه تبعید و شکنجه می‌شود ما را به یاد شخصیت پرومته در اساطیر یونانی می‌اندازد که وقتی زئوس در خواب بود، آتش را از وی دزدید و به انسان داد.

وقتی زئوس متوجه خیانت پرومته شد او را برای همیشه تبعید و شکنجه کرد. نکته قابل توجه در مورد اسپاردا این است که در این نسخه از بازی، ما حتی یکبار هم چهره‌ی وی را نمی‌بینیم و این سؤال برایمان پیش می آید که چرا اصلی ترین شخصیت داستان در این بازی هویتی نامعلوم دارد؟! چرا سازندگان بازی چهره‌ یک فرشته که موجودی مجرد است را به راحتی تصویر می‌کنند ولی زمانی که نوبت به جن اصلی که ماهیت پرومته گونه دارد از تجسم تصویر او عاجزند؟! شاید دلیل این مسئله هم سنگ بودن پرومته یونانی و لوسیفر توراتی است.

صفحه بندی

صفحه اول: شروعی بر شیطان نیز گریه می‌کند «Devil May Cry»

صفحه دوم: تفاوت بین گناهان دوزخ و برزخ Devil May Cry

صفحه سوم: تبیین دوزخ در جهنم Devil May Cry

صفحه چهارم: بارهای فحشا (طبقه‌ی نهم دوزخ در کمدی الهی)

صفحه پنجم: Devil May Cry؛ بازی با مفهوم واژه آزادی

صفحه بندی 1 2 3 4 5
منبع ystc
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در بازی ها,ناگفته های داستان بازی

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
stalker
شاخه: بررسی سخت افزار,داستان بازی

داستان کامل بازی استالکر (S.T.A.L.K.E.R) | بخش سوم

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است