نا گفته های داستان بازی Dying light

پروپاگاندای رسانه ای غرب نیز همواره درتلاش برای نابودی کشورهایی است که بر خلاف جریان و منافع آنها حرکت میکنند و در همین زمینه سال ها است چه از طریق سینما و چه از طریق فیلمو سریال، توهمات و توهین های خود را به عنوان فرهنگ غالب مدرنیته به خورد مصرف کنندگان میدهند. بازی Dying light از نظر محتوا و مفهومی که در بر دارد دقیقا همان word war Z  کاملا ضدایرانی سینماست که توسط سینمای سلطه گر هالیوود و با انبوهی از توهین ها، تخیلات و توهمات ریز و درشت وارد بازار بازی های کامپیوتری شده است. عنوانی که در پس پرده اکشن موجود در گیم پلی خود، داستان و روایتی تامل برانگیز دارد که اندکی فکرکردن روی روایت داستانی بازی نکات آموزنده ای در اختیارمان میگذارد.

در بخش (ناگفته های داستانی بازیها) به بررسی اهداف پشت پرده، تفکرات پشت پرده، تحریفات، دروغ ها و تهمت های موجود در بازی ها بر علیه فرهنگ، هویت و باورهای کشور عزیزمان ایران میپردازیم تا بلکه در حد وسع خود بتوانیم آگاهی مناسبی در علاقه مندان به بازی ایجاد کنیم تا به ذهنیتی درست به سمت بازی هایی بروند که هرگز بی دلیل تولید نشده اند. بازی هایی همچون بازی ضد ایرانی ARMA 3، سری Assassin Creed، سری Bioshock و Splinter Cell از آن دست عناوینی هستند که مدت هاست فرهنگ، ارزش و هویت ایرانی را به تمسخر گرفته اند و از هر مجالی برای حمله به یکی از بخش های تاریخی این خاک و بوم استفاده میکنند.

در این قسمت قصد داریم به برخی توهین های موجود در داستان بازی Dying light بپردازیم و آنها را برای شما بازگو کنیم. ما قضاوتی در باره بازی نمیکنیم و صرفا بازی را بر اساس فرهنگ، آداب و رسوم و اعتقادات حاکم بر فرهنگ ایرانی بررسی میکنیم و نتیجه و قضاوت نهایی را بر عهده شما خواننده گرامی میگذاریم. در واقع اینطور وارد بحث شویم که جریان سینمایی و بازی های غربی جریانی ضد قهرمان سازی به راه انداخته اند. مثلا  خون آشام می سازند که وجود خارجی ندارد و یا مومیایی، گرگ نماها و دجال می سازند که دجال منشاء دینی دارد ولی بقیه حاصل تخیلاتشان است. یک بعد، خلق این موجودات است و بعد دیگر نسبت دادن آن ها به شخصی یا جریان فکری است.

نگاهی به واژه زامبی در فیلم و بازی

روند خلق ضد قهرمان در هالیوود از اوایل سال ۱۹۶۰ میلادی آغاز شد و هشت سال بعد یعنی در سال ۱۹۶۸ ضد قهرمانی جدید به نام «زامبی» برای اولین بار در فیلم «Night of The Living Dead» یا «شب زندگان مرده» توسط جرج رومرو (George A. Romero) وارد ادبیات سینمای هالیوود شد و به عنوان نمادی از مسلمانان انعکاس یافت و تا به امروز هم ادامه دارد. آخرین ساخته هالیوود از این ضد قهرمان به فیلم سراسر صهیونیستی World War Z برمیگردد که در آن به صورت بسیار زیرکانه و حرفه ای زامبی ها را نمادی از مسلمانان، توحش و خشونت معرفی میکنند و آمریکا و صهیونیست را نمادی از صلح و نجات دهنده جهان!!

زامبی‌ها، مرده‌های متحرکِ ترسناک و بی‌مغز و بی‌روحی هستند که معمولا آرام حرکت می‌کنند و علاقه زیادی به خوردن گوشت و مغز انسان دارند و از طریق گاز گرفتن و وارد کردن بزاق خود به بدن قربانیان‌شان آنها را همانند خود به یک مرده متحرک تبدیل می‌کنند. فیلمهای «Dawn of the Dead (۱۹۷۸)” “Day of the Dead (۱۹۸۵)»، «Beetle Juice (۱۹۸۸)» ، Shaun of the Dead (۲۰۰۴)، ۲۸ Weeks Later (۲۰۰۷)، I Am Legend (۲۰۰۷)،  (۲۰۰۹) و سری فیلم هایِ Resident Evil که از روی بازی کامپیوتری معروفی به همین نام ساخته شده‌اند، فقط نمونه‌هایی از فیلم‌های فراوان ساخته شده با محوریت زامبی‌ها است.

حجم تاثیر گذاری فیلم ها و بازی های زامبی محور به حدی زیاد است که بازی Resident Evil نخستین بازی ای نام گرفت که به فیلم زامبی محور تبدیل شد! همچنین سریال The Walking Dead که داستانش در مورد موضوع فراگیر شدن ویروسِ زامبی در آخرالزمان است همچنان در حال ساخت است. این روند پروپاگاندا برای زامبی تا جایی پیش رفته که هر سال درتاریخ ۱۲ اکتبر روز جهانی زامبی نامگذاری شده و در آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی در این روز مردم با ظاهری زامبی‌گونه به خیابان آمده و کارناوال زامبی (Zombie walk) برگزار می‌کنند.

در همین زمینه نیز، صهیونیسم سه مفهوم زامبی، تروریسم و اسلام را به هم پیوند داده است که فیلم های osambie و world war Z نمونه آن هاست. از سال ۲۰۱۳ تمرکز بر محور اسرائیل آغاز شد؛ دیوار حائل مفهوم ذوالقرنینی دارد، اولین تصویر دیوار حائل بین انسان ها و زامبی ها در فیلم warm bodies ساخته شده در سال ۲۰۱۳ نشان داده شد. شروع این روند پس از اتمام دوران جنگ سرد شوروی و آمریکا که به فروپاشی اتحاد جماهیر شووری منجر شد آغاز میشود و پس از آن است که دو جریان مهم و تاثیر گذار در هالیوود شکل میگیرد.

جریان اول جریان شوروی‌ هراسی (با نماد و مفهوم خون آشام) و جریان دوم هم زامبی‌ هراسی (بخوانید مسلمانان هراسی) است. با ظهور القاعده و طالبان و واقعه یازده سپتامبر که خود آمریکا نقشی اساسی در شکل گیری آن داشت، شاهد آن هستیم که روند ساخت فیلم‌های با موضوع زامبی به شدت در سینما و تلویزیون آمریکا سرعت می‌گیرد تا جریان اسلام هراسی افزایش یابد.

در واقع این اسلام بود که در این سال‌ها قدرتش رو به افزایش بود و آمریکا می‌خواست با پدید آوردن طالبان، پنجه در چهره اسلام بیافکند و با حضور مستقیم نظامی خود در منطقه خاورمیانه از رشد این قدرت نوظهور جلوگیری به عمل آورد و این شد که این بار روند اسلام‌هراسی و روند زامبی‌هراسی در آمریکا به‌طور همزمان رو به رشد و افزایش گذاشت. از آنجا که زامبی یک موجود خیالی است، هر نویسنده و کارگردانی تغییر و تحولی در ویژگی‌ها و داستان‌های مرتبط با زامبی‌ها ایجاد می‌کند.

به همین دلیل همواره شاهد نکات و سبک های جدید در زامبی ها هستیم که از آن جمله میتوان به لغت «Zombieland» (سرزمین زامبی‌ها) و دو مفهوم «زامبی» و «آخرالزمان» (Apocalypse) اشاره کرد که تبدیل به کلیدواژهای اساسی فیلم ها و بازی های غربی شده است. همچنین لغت “تروریست” که پس از سال ۲۰۰۰ بطور فزاینده‌ای در ادبیات آمریکایی به مسلمانان نسبت داده می‌شد در این سال‌ها کنار لغت زامبی قرار گرفت و زامبی‌ها گاهی اوقات در قالب تروریست در فیلم‌ها و بسیاری از بازیها نمایان شدند که از جمله آن میتوان به سری Resident Evil و Dying light و .. اشاره کرد.

لازم به ذکر است هالیودد در زمان جنگ سرد خون آشام ها را به شوروی نسبت می داد، اما در حال حاضر که شوروی از بین رفته است، دست گذاشته اند روی زامبی ها. مرده هایی که از زیر زمین بیرون می آیند، آرام آرام راه می روند، چشمانشان گود افتاده است و دستشان را جلو می گیرند، همانند اینکه در خواب راه می روند و آدم خوارند و اگر آدمی را گاز بگیرند او هم بعد از ۱۲ ثانیه به زامبی تبدیل می شود، زامبی هایی که به صورت ویروسی منتشر می شوند.

آمریکایی ها ضرب المثلی دارند که یهودی ها می روند سینما عقاید خودشان را می بینند ما می رویم سینما عقاید یهودی ها را می بینیم. در همان زمان مارلون براندو بازیگر مطرح هالیوود در یک مصاحبه می گوید:” هالیوود مال یهودی هاست و توسط یهودی ها اداره می شود”. پس از آن بود که که تا ۴۸ ساعت بعد آنقدر اذیتش کردند و گریه اش را درآوردند که از حرف خود عذرخواهی کرد و حرفش را پس گرفت!

زامبی-لند

نگاهی کوتاه به داستان توهین آمیز Dying light

بازی Dying Light (نور فانی یا هر معادل دیگری که می‌خواهید برای آن در نظر بگیرید) یک بازی آخرالزمانی زامبی‌محور و اول‌شخص برای کنسول‌های نسل هشتم (PS4, XboxOne) و نیز رایانه است. این بازی، که به‌تازگی و در تاریخ ۲۷ ژانویه ۲۰۱۵ (۷ بهمن ۱۳۹۳) به بازار عرضه شده، ساخت شرکت تک‌لند (Techland) بوده و توسط شرکت وارنر براس (Warner Bros) منتشر شده است. Techland نام توسعه دهنده ای است که اکثر بازیبازان شاید آن را با عناوینی همچون Call of Juarez و Dead Island بشناسند. این عنوان با موتور Chrome Engine 6 ساخته شده که اختصاصا یک موتور سه بعدی مخصوص بازی های Techland است.
این موتور اولین بار ۱۰ سال پیش در دو بازی Speedway Grand Prix و Chrome (عنوانی علمی تخیلی در سبک تیراندازی اول شخص) مورد استفاده قرار گرفته است و آخرین استفاده آن هم در همین بازی پیش و رو است. ازاین موتور در تمامی سری بازی های Call of Juarez استفاده شده و قرار است یک بازی دیگر با نام Hellraid هم توسط این موتور ساخته شود که در سال ۲۰۱۵ روانه بازار خواهد شد. داستان بازی پیرامون انتشار ویروسی ناشناخته است که پس از آزمایش ناموفق به صورتی گسترده در شهر پخش میشود و به سرعت انسان های عادی را تبدیل به موجوداتی وحشی به نام زامبی (آدمخوار) میکند.
نمایی از گنبند مکان معنوی شهر

نمایی از گنبند مکان معنوی شهر

شهر حرّان (Harranجایی است که اتفاقات داستانی بازی در آن رخ میدهد. جایی که کاراکتر اصلی برای زنده ماندن باید به دنبال دارویی مخصوص بگردد. از قضای روزگار کاراکتر اصلی داستان هم به ویروسی کنشده تبدیل شده که بنابه دلایلی نامعلوم به زامبی (آدمخوار) تبدیل نشده است.
نا گفته های داستان بازی Dying light

چهره زامبی محجبه!!!! یا بهتر است بگوییم زامبی مسلمان! در شهر حران!

نام کاراکتر اصلی بازی کایل کرین (Kyle Crane) است که شخصی حرفه ای ورزشکار است. یکی از قابلیت های ویژه او پارکور است و در بازی برای رسیدن به نقاط مختلف، همچون عنوان Mirror Edge باید از پارکور استفاده کند که به خودی خود گیم پلی لذت بخش و مفرح برای بازیباز به ارمغان می آورد. شخصیت اصلی داستان بازی، همچون دیگر کاراکترهای موجود در داستان بازی یک فرد عادی است و از قدرت های عجیبی برخوردار نیست.

همانطور که اشاره کردیم، وقایع بازی در شهری به نام حرّان (Harran) روی می‌دهد. هرچند سازندگان بازی مدعی شده‌اند که نام تمامی اشخاص و اماکن موجود در این بازی «تخیلی» بوده و هرگونه شباهتی «کاملا تصادفی»‌ است، اما با کمی دقت می‌توان دریافت که اسامی و موضوعات بکاررفته در این بازی چندان هم «تخیلی و تصادفی»‌ نیستند. حرّان در واقع نام شهریست بسیار کهن واقع در استان اورفه در جنوب شرقی ترکیه و در نزدیکی مرز سوریه. بنا به گفته برخی مورخان از جمله یاقوت حموی (کتاب معجم‌البلدان) و احمدبن‌عبدالوهاب نویری (نهایه الارب‌فی فنون‌الادب، ج۱۹، ص۱۵۷) حرّان نخستین شهری بود که پس از طوفان نوح بنا شد.

برخی دیگر مانند محمد بن جریر طبری (تاریخ طبری، بیروت، ج۱، ص۲۳۳) و ابن‌اثیر (الکامل فی التاریخ، ج۱، ص۹۴) این شهر را زادگاه حضرت ابراهیم علیه‌السلام یا محلی دانسته‌اند که وی از اور یا بابل به آنجا هجرت کرد. حرّان به شهر پیامبران نیز معروف بوده و پیامبرانی چون نوح، ابراهیم، یعقوب، اسحاق و عیسی علیهم‌السلام مدتی در آن اقامت کردند. و اما شخصیت اول بازی یک مأمور آمریکایی به نام کایل کرین (Kyle Crane) است که برای سازمان امداد جهانی GRE کار می‌کند. وظیفه اصلی وی، که شما نقش آن را بر عهده دارید، پیدا کردن شخصی به نام قدیر سلیمان و پس گرفتن اطلاعاتی در مورد ویروسی است که سلیمان از سازمان GRE دزدیده است.

نا گفته های داستان بازی Dying light

زامبی هایی که برای زنده ماندن! باید با آنها مقابله کنید!!

درواقع به دلیل شیوع همین ویروس که به ویروس حرّان معروف است (بخوانید ویروس مسلمانان!) مردم شهر به زامبی تبدیل شده‌اند. قدیر سلیمان (Kadir Suleiman که می‌توان آن را به «غدیر» هم ترجمه کرد) رئیس یک گروه از بازماندگان شهر است و دارای شخصیتی بسیار خشن و بی‌منطق است که در نهایت شما مجبور می‌شوید با وی مبارزه کنید. او برای رسیدن به خواسته‌هایش دست به هر کاری می‌زند و حتی به دلیل کوچک‌ترین اشتباهی که از نیروهای تحت فرمانش روی می‌دهد به‌راحتی آنها را می‌کشد.

قدیر سلیمان فردی مستبد و بی‌منطق و رییس گروهی از بازماندگان شهر

قدیر سلیمان فردی مستبد و بی‌منطق و رییس گروهی از بازماندگان شهر

در یکی از صحنه‌های بازی وی به دلیل اینکه یکی از سربازانش در حال نوشیدن مشروبات الکلی است به دست وی شلیک می‌کند. سلیمان همچنین با سرقت یک فایل حاوی اطلاعات ویروس حرّان، قصد انتشار آن و آلوده کردن دیگر مناطق سالم و گرفتن جان هزاران انسان بی‌گناه را دارد. (کاری که همیشه خود صهمیونست ها و آمریکایی ها میکنند و در بازی به مسلمانان ربط میدهند! و صد البته هدف اصلی آنها از مسلمانان ایران هم میباشد). نکته تازه در مورد این بازی این است که در میان زامبی‌ها حتی زامبی زن محجبه که نمادی از مسلمانان و اسلام است نیز وجود دارد. در واقع شما باید برای بقای خود و دیگران، زامبی‌هایی که در میان آنها مسلمانان نیز هستند را بکشید.

در بخش دیگری از این بازی و در یکی از اتاق‌ها، تلویزیونی روشن است که از آن نحوه مبارزه با زامبی‌ها برای کودکان و نوجوانان پخش می‌شود. در یکی از عبارات آموزشی آن، جمله زیر آمده است:

A good zombie is a dead zombie (زامبی خوب، زامبی مرده است)

A good zombie is a dead zombie (زامبی خوب، زامبی مرده است)

A good zombie is a dead zombie (زامبی خوب، زامبی مرده است)

پس از خودزنی یازده سپتامبر که با سناریوسازی غرب و همکاری متحدان شرقی آن صورت گرفت، موج اسلام‌هراسی وسیعی در رسانه‌های غربی به راه افتاد. در این موج، یکی از جمله‌هایی که در رسانه‌ها، چه اجتماعی و چه غیر اجتماعی، بسیار زیاد استفاده شد جمله زیر بود:

A good Muslim is a dead Muslim. (مسلمان خوب، مسلمان مرده است)

برای درک بهتر میزان استفاده از این جمله فقط کافیست در موتور جستجوی گوگل بخش اول جمله یعنی a good Muslim را بنویسید تا گوگل به عنوان اولین پیشنهاد جمله بالا را ارائه کند که این خود نشانگر میزان کاربرد وسیع این عبارت در اینترنت است.

 جستجوی گوگل بخش اول جمله یعنی a good Muslim را بنویسید

در جستجوی گوگل بخش اول جمله یعنی a good Muslim را بنویسید

حال با کنار هم قرار دادن این دو جمله می‌توان مجدداً دریافت که هدف این بازی معرفی تلویحی مسلمانان به عنوان زامبی‌های وحشی بوده و لازم است تا برای مقابله و کشتن آنان دست به کار شد:

A good Muslim is a dead Muslim.

A good zombie is a dead zombie.

این بازی قرار بود در ابتدا برای کنسول‌های نسل هفتم نیز عرضه شود که بنا به دلایل فنی لغو شد. همچنین در نسخه نهایی، سازندگان بازی برخی مضامین بیش از حد ضد اسلامی آن مانند دیوارنگاری‌های موجود در شهر و زامبی های محجبه را حذف کردند.

با توجه به اقدامات گروه‌های تروریستی همچون داعش که دست‌پرورده غرب و برخی کشورهای به اصطلاح مسلمان منطقه‌اند، دیگر به راه انداختن موج اسلام‌هراسی و ساخت چنین بازی‌هایی علیه مسلمانان کار سختی نیست. تنها کاری که رسانه‌های غربی باید انجام دهند این است که اقدامات شنیع چنین گروه‌های تروریستی را به نمایش در آورده و آن را به نام اسلام تمام کنند تا بتوانند افکار عمومی خود و جهان را برای مقابله با مسلمانان بسیج کنند. مابقی کار دیگر آسان خواهد بود.

راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در بازی ها,ناگفته های داستان بازی

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
بررسی فنی ویژگی Boost Mode کنسول PS4 Pro

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است