داستان کامل سری Halo

نگاهی به اتفاقات سیاره ریچ «Reach»

۸ روز پس از نبرد Sigma Octanus IV و درست در تاریخ ۲۵ جولای سال ۲۵۵۲ ارتباط سیاره ریچ و در پی آن ارتباط پایگاه فوق محرمانه ویسگراد «Visegrad» (که محل نگهداری بسیاری از اطلاعات مهم) با زمین قطع شد. ابتدا تصور می شد این یک شورش ساده است، زیرا تا قبل از آن در مجموع سیاراتی به نام هارمونی «Harmony»، شورشیان با قطع کردن ارتباط میان سیاره و پایگاه UNSC سعی در تحقق اهدافشان داشتند. در همین حال؛ از سوی مقر فرماندهی UNSC یک تیم خبره متشکل از پنج اسپارتان ۳ و یک اسپارتان ۲ راهی سیاره شدند.

 این گروه تیم نوبل «Noble Team» معروف شده که اعضای آن شامل امیل «Emile»؛ کَت «Kat»؛ کارتر «Carter»؛ جُرج «Jorge»؛ جان «Jun» و شخصی ملق به گرگ تنها «Lone Wolf» است. شما در نقش Lone Wolf کار را دنبال میکردید که بعد از پیوستن به تیم با لقب جدیدتان یعنی Noble Six خطاب میشدید. این تیم ماموریت سرکوب شورش های احتمالی، جمع آوری اطلاعات حیاتی از سیاره ریچ، تحویل آنها به فضاپیمای اعزامی و در نهایت زنده ماندن در مقابل دشمنان را داشتند. پس از رسیدن این تیم به سیاره و مکالمه  جُرج «Jorge» با یکی از بومیان آنجا (جورج خود اهل ریچ بود و زبان بومیان را هم بلد بود) عمق فاجعه معلوم شد.

پس از مکالمه متوجه شد در سیاره ریچ «Reach» شورش نشده، بلکه مورد حمله کاونت ها «Covenet» قرار گرفته است. کارتر ( اسپارتان رهبر تیم) موضوع را به مقر فرماندهی UNSC گزارش میدهد و سپس همراه با تیمش راهی انجام ماموریت اصلی می شود. با پیدا کردن کاترین هالزی،به محل اطلاعات مورد نظر دست پیدا کردند و یک هوش مصنوعی «AI» خاص به نام کورتانا «Cortana» را از او تحویل گرفتند. کورتانا «Cortana» یا همان AI بازی با DNA دکتر هالزی ساخته شده بود و باهوش ترین هوش مصنوعی در بین تمام هوش مصنوعی های موجود در مقر فرماندهی اتحادیه UNSC محسوب میشد.

کورتانا با شمار سریال  CTN 0452-9 در ۱۵ نوامبر ۲۵۴۹ آغاز به کار کرد و  از جمله وظایف مهمش میتوان به رمزگشایی و ترجمه  و اختلال در سیستم های پیشرفته دشمن اشاره کرد. این هوش مصنوعی در مقر فرماندهی «SWORD Base» در سیاره ریچ مشغول مطالعه بر روی تمدن، سیارات، سازه ها، ادوات جنگی و فناوری های مربوط به فورانر ها بود. به عبارتی کورتانا یک مخزن از تمام اطلاعات مربوط به هفت حلقه هیلو «Halo» بود که در نبرد با کاونت ها نقطه قوت بزرگی محسوب میشد.

تیم نوبل «Noble Team» سرانجام موفق میشود اطلاعات مربوط به مصنوعات و هوش مصنوعی کورتانا «Cortana»  را به فضاپیمای نجات پیلار اف اتومن «Pillar of Autumn» ارسال کند. بهای این عملیات بسیر سنگین بود و نتیجه آن کشته شدن ۵ عضو تیم نوبل «Noble Team» بود! در واقع؛ تمام اسپارتان های تیم نوبل در نبرد ریچ جانشان را فدای اهداف ماموریت کردند و تنها عضو بازمانده تیم کاراکتر گرگ تنها «Lone Wolf» بود. او پس از انجام ماموریت و تحویل مدارک و کورتانا، از سوار شدن به سفینه سر باز زد و در جواب دستور مستقیم کاپیتان کیز مبنی بر همراه شدن او با فضاپیمای پیلار اف اتومن «Pillar of Autumn» یک جمله گفت:

من یک اسلحه دارم؛ خداحافظ فرمانده «I have the gun. Good luck, sir»

سپس به زیر آتش دشمن بازگشت و جانانه با کاونت ها به مبارزه پرداخت. پس از کشتن چند الیت کلاخود شکسته اش به گوشه ای پرتاب شد و زره اش در زیر باران گلوله ها رفته رفته شکافت. اما همچنان به درگیری ادامه داد و سر انجام با حمله همزمان چند الیت، به دوستان خویش پیوست و نمادی شد از رشادت سربازانی که در طی  این جنگ ۳۰ ساله از جان و زندگی خود گذشتند تا حیات بشریت قوی تر از هر زمان دیگه ای ادامه داشته باشد. فضاپیمای پیلار اف اتومن «Pillar of Autumn» در کنار هوش مصنوعی کورتانا حامل یک محموله مهم دیگر نیز بود.

مستر چیف «Master Chief»

مستر چیف «Master Chief»

یکی از آخرین اسپارتان های فعال شده از پروژه دوم که به نام جان ۱۱۷ و با نام نظامی مستر چیف «Master Chief» در کپسول خوابی (که مخصوص سفرهای بلند مدت بود) قرار گرفته بود.

شروعی بر روند داستانی Halo: Combat Evolved

بر اثر فشار زیاد کاونت ها و تعقیب مداومشان، فضاپیمای پیلار اف اتومن «Pillar of Autumn» به طور کاملاً تصادفی از طریق Slip Space (کرم چاله های فضایی که برای سفر به نقاط مختلف کهکشان مورد استفاده قرار میگرفتند) به یک هیلو «Halo» باستانی با نام Installation 04 بر می خورد. همان هیلویی که هزاران سال قبل، آزمایشاتی از جانب فورانرها بر روی انگل های فلود در آن انجام گرفت. آن ها که هیچ اطلاعی از سازه ای که رویش فرود آمدند نداشتند و به همین دلیل با کاونت هایی که از قبل در آن مستقر بودند رو به رو شدند.

فضاپیمای پیلار اف اتومن «Pillar of Autumn» آسیب شدیدی دیده بود و دیگر راه برگشتی باقی نمانده بود.  در همین حین کاپیتان کیز برای جلوگیری از دستیابی کاونت ها به موقعیت دقیق زمین، پروتکل کول را فعال کرد. با این پروتکل عملیات انهدام فضاپیمای پیلار اف اتومن «Pillar of Autumn» آغاز شد. در همین بین مستر چیف «Master Chief» با کمک کورتانا از مخزنش بیرون آمد و کاپیتان کیس هم موفق شد از اسکلت در حال تخریب فضاپیمای پیلار اف اتومن «Pillar of Autumn» فرار کند.

او نتوانست از دست کاونت ها  فرار کند و توسط چند الیت در سفینه ای به نام حقیقت و آشتی «Truth and Reconciliation» که متعلق به کاونت ها بود زندانی شد. مستر چیف «Master Chief» با کمک کورتانا از موضوع مطلع شد و سپس نزد دیگر سرباز های نجات یافته رفتند تا نقشه ای برای نجات کاپیتان جیکوب کیز طراحی کنند. پس از اینکه کاپیتان کیز نجات پیدا میکند، به مستر چیف «Master Chief» دستور میدهد تا جلوی رسیدن کاونت ها به هیلو «Halo» را بگیرد.

مستر چیف «Master Chief» در پی انجام این ماموریت راهی لایه های زیرین هیلو «Halo» می شود. همان طور که گفته شد، هیلو Installation 04 در زمان های بسیار دور یکی از مکان هایی بود که فورانرها در آن مشغول به آزمایش نقاط قوت و ضعف فلودها بودند. فلودهای نگهداری شده موفق شدند در لایه های زیرین هیلو از اشعه شلیک شده در امان بمانند و حالا پس از گذشت چند صد هزار سال، ورود کاونت ها و انسان ها برایشان معنای غذای تازه را داشت و اینگونه فعالیتشان از سر گرفته شد.

به همین دلیل سه جبهه مختلف در هیلو Installation 04 بر قرار شد: اول جبهه نیروهای تحت فرمان مستر چیف «Master Chief»؛ دوم جبهه کاونت های تحت فرمان آربیتر «Arbiter»؛ سوم  فلودها تحت فرماندهی انگل عظیم الجثه ای به نام گِرَومایند «Grvmaynd». مستر چیف «Master Chief» و کورتانا در لایه های زیرین موفق میشوند راهی به اتاق کنترل پیدا کنند و در آنجا با نگهبان هیلو یعنی ۳۴۳ Guilty Spark رو به رو میشوند. اسپارک ۳۴۳ به آنها میگوید برای از بین بردن انگل های فلود باید هیلو «Halo» را فعال کنند.

مستر چیف ف که از عواقب شلیک اشعه هیلو «Halo» نا آگاه بود به منظور فعال سازی آن  دست به کار می شود  و کورتانا هم در سیستم هیلو نفوذ کرده و اطلاعاتش را مرور می کند. چیف در مراحل پایانی کار قرار داشت که کورتانا به یک باره ظاهر شد و عواقب فعال سازی این هیلو را به چیف گوشزد کرده و در مورد اهمیتش برای کاونت ها توضیحاتی میدهد. جان ۱۱۳ (مستر چیف «Master Chief») که متوجه اشتباهش میشود، رو به اسپارک ۳۴۳ و دلیل این کارش را میپرسد.

نگهبان هیلو 343 Guilty Spark

نگهبان هیلو ۳۴۳ Guilty Spark

اسپارک ۳۴۳ نیز توضیح میدهد که او وظیفه اش نگهداری از هیلو «Halo» است و تحت هیچ شرایطی اجازه نمیدهد انگلهای فلود در آن نفوذ کنند. مستر چیف «Master Chief» هم در ادامه به او میگوید که اجازه فعالیت و نابودی حیات کهشکان توسط هیلو «Halo» ها را نخواهد داد که در این هنگام با پاسخ اسپارک ۳۴۳ مواجه میشود:

یادت نمیاد؟! تو خیلی وقت پیش این کار را انجام دادی، خودت این وظیفه را به من سپردی!

پس از این اتفاق؛ کورتانا «Cortana» و مستر چیف «Master Chief» به دنبال نابودی هیلو «Halo» رفتند. اسپارک ۳۴۳ نیز مشغول انجام آخرین مراحل  فعال سازی هیلو بود و از سنتیل ها (نوعی ربات پرنده که برای محافظت از هیلو تعبیه شده بودند) برای مقابله با مستر چیف و جلوگیری از انهدام داخلی هیلو «Halo» استفاده کرد. مستر چیف به این نتیجه رسید که بهترین راه نابود کردن هیلو، منفجر کردن فضاپیمای پیلار اف اتومن «Pillar of Autumn» است و برای انجام این عمل نیز به دستور مستقیم و یا کارت مینیاتوری درون سیستم عصبی کاپیتان کیس نیاز داشت.

به همین دلیل به سمت موقعیت کاپیتان کیس حرکت میکند، اما متوجه میشود کاپیتان پس از آزادی از بند کاونت ها به دام انگل های فلود افتاده و تحت شدید ترین شکنجه ها لحظات پایانی عمرش را سپری میکند. مستر چیف موفق میشود کارت مینیاتوری را به دست آورد و با استفاده از آن شمارش معکوس انفجار فضاپیمای پیلار اف اتومن «Pillar of Autumn» را فعال کند. این شمارش معکوس توسط اسپارک ۳۴۳ دفع میشود. مستر چیف که راه دیگری به ذهنش نمیرسید، این بار خودش دست به کار میشود و با ذوب کردن راکتور هسته ای  فضاپیمای پیلار اف اتومن «Pillar of Autumn» به صورت دستی، با نابودی به موقع فضاپیما و خطرات موجود در آن، از مهلکه میگریزد.

کورتانا «Cortana»

کورتانا «Cortana»

پس از این ماموریت مهم بود که کورتانا «Cortana» و مستر چیف «Master Chief» ارتباط بهتری با هم پیدا کردند. در واقع؛ هوش مصنوعی کورتانا «Cortana» در پی سوال دکتر هالزی مبنی بر انتخاب یک اسپارتان برای کمک در میادین جنگ، مستر چیف «Master Chief» یا جان ۱۱۳ را برگزید و این مورد با توجه به اینکه کورتانا از روی اطلاعات مغزی دکتر هالزی ساخته شده بود و دکتر هالزی هم مستر چیف «Master Chief» را باهوش ترین و برازنده ترین اسپارتان در بین تمام اسپارتان ها میدید، چیزی عجیب و غریبی نبود. میتوان نتیجه گرفت مستر چیف «Master Chief» انتخاب دکتر هالزی است!

پس از بازگشت مستر چیف «Master Chief» به زمین از او استقبال زیادی شد و برای تقدیر از فعالیت های خوبش، مدال افتخاری از دست دختر کاپیتان کیز مرحوم  دریافت میکند. اما در سمت دیگر رهبر الیت ها یعنی آربیتر «Arbiter» در شهر High Charity مورد اهانت و تحقیر قرار می گیرد. او ماموریت تصرف ۰۴ Installation را بر عهده داشت که با شکست سنگینی مواجه شد و به همین دلیل پیامبران کل اتحادیه کاونت ها، او را مسئول اصلی شکست میدانستند و به همین دلیل طبق دستور مارکی «Mercy»، او را در ملاء عام لخت کرده و شکنجه کردند.

پس از آنکه مستر چیف عملیات تصرف هیلو ۰۴ Installation را به کام کاونت ها تلخ کرد، توسط فرماندهی اتحادیه نیروهای UNSC مورد تقدیر قرار گرفت و برایش مراسم تجلیل مجللی گرفتند و از او بابت فداکاری هایش تشکر کردند. درست وسط مراسم تقدیر بود که رادارها حجوم چندین فضاپیمای جنگی را اعلام کردند و در پی آن نیز با به صدا در آمدن آژیر وضعیت قرمز، ناوگان نظامی نیروهای UNSC برای مقابله با نیروهای مهاجم آماده شدند. فضاپیماهای مهاجم متعلق به اتحادیه کاونت ها بود و این به معنای اعلان جنگ به اتحادیه UNSC و کلونی های زیر مجموعه آن محسوب میشد.

کاونت ها «Covenet» موفق شده بودند با استفاده از چند عدد مصنوعات قدیمی یکی از پورتال های منتهی به هیلو ۰۵ Installation را پیدا کنند! پورتالی که در هزاران هزار سال قبل و در زمان تبعید انسان ها به زمین توسط فورانرها در شرق آفریقا ایجاد شده بود. حالا کاونت ها «Covenet» با دریافت این اطلاعات حیاتی، راه رسیدن به هیلویی دیگر و در کنار آن مختصات دقیق مهمترین سیاره کلونی انسان ها یعنی زمین را کشف کرده بودند واین به معنای تهدید حیات کرده زمین بود! هجوم کاونت ها «Covenet» آغاز شده بود و فرصت دفاع از کره زمین با تجمیع نیروهای متحد نبود!

پس از ایجاد درگیری عظیمی بین نیروهای هوایی اتحادیه UNSC و فضاپیماهای کاونت ها «Covenet»، سر انجام فضاپیمای مادر موفق شد از سد نیروهای اتحادیه UNSC عبور کند و خودش را به جو زمین برساند. آنها با تخریب شهر و کشتن هزاران انسان بی گناه موفق شدند خودشان را به محل پورتال برسانند و آن را فعال کنند. فضاپیمای مادر کاونت ها «Covenet» با سرعت از پورتال گذشت و به دنبالش نیز یکی از فضاپیماهای کوچک اتحادیه UNSC که تحت کنترل کاپیتان جانسون رانده میشد، مستر چیف «Master Chief» و میراندا کیس «Miranda Keyes» را همراه با فضاپیمای کاونت ها «Covenet» به محل هیلو «Halo» رساند.

در آن طرف رهبر الیت ها یعنی آربیتر «Arbiter» پس از تحمل ساعت ها شکنجه نزد پیامبران برده شد. به او دستور داده شد در قبال باز پسگیری درجه و مقامش، باید به دنبال دستگیری یکی از کاونت های یاغی به ماموریت اعزام شود. سپس آربیتر «Arbiter» به همراه یکی از هم رزمانش و گروهی از بروت ها به لاشه هیلو ۰۴ Installation، یعنی آخرین مکانی که حضور اِلیت یاغی در آن گزارش شده بود میرود. پس از ساعتی جستجو، آربیتر «Arbiter» موفق میشود اِلیت یاغی را به همراه مانیتور GS343 پیدا کند و چند کلامی با او صبت کند.

آربیتر «Arbiter»

آربیتر «Arbiter»

او به آربیتر «Arbiter» میگوید تمامی جنگ ها بیهوده است و همه اِلیت ها «Elite» بازیچه دست پیامبران شده اند! او همچنین از نیت واقعی پیامبران مبنی بر کشتار حیات کهکشان با استفاده از اشعه هیلو «Halo» توضیحاتی میدهد و از آربیتر «Arbiter» میخواهد هر چه سریعتر تمامی اِلیت ها «Elite» ها را از اتحادیه کاونت ها «Covenet» جدا کند. در طرف دیگر مستر چیف، جانسون و میراندا موفق میشوند بدون جلب توجه کاونت ها بر سطح هیلو فرود آیند. در همین حین، کورتانا به واسطه فایل های دیجیتالی متوجه میشود که سازه عظیمی که هم اکنون روی آن فرود آمده اند، همان Halo-I5 است که توسط فورانرها به عنوان قویترین و بزرگترین هیلو «Halo» شناخته میشد.

کورتانا «Cortana» با بررسی های دقیق تر متوجه میشود که کاونت ها برای فعال سازی داشبورد کنترلر هیلو «Halo» به شاه کلیدهای مهمی نیاز دارند که در دست آنها نیست. در همین حین، جانسون و میراندا برای پیدا کردن کلیدها از مستر چیف «Master Chief» جدا میشوند. در همین حین مستر چیف «Master Chief» پس از جدا شدن از جانسون و میراندا متوجه میشود کل ناوگان کاونت ها به همراه شهرهای چارتی به نزدیکی آرک ها «ARK» تلپورت کردند و در پی این اتفاق دیواری از هوای جوی ایجاد شده که با برخورد به جان، او را به اعماق دریا پرت میکند.

جان نیز پس از افتادن درون دریا توسط موجودی عجیب و غریب و صد البته عظیم الجثه به اعماق آبهای تاریک کشیده میشود. آربیتر «Arbiter» نیز پس از بازگشت به های چارتی و تحویل مانیتور GS343 نزد پیامبران رفته و از آنها ماوریت جدیدی میگیرد. ماموریت او یافتن کلید فعال سازی هیلو «Halo» از دل سازه ای عظیم در یک منطقه خاص و دور افتاده از نواحی انسانی است. منطقه ای که پیش تر جانسون و میراندا و برای بدست آوردن کلید فعال سازی به سمتش حرکت کرده بودند!

مستر چیف «Master Chief»

مستر چیف «Master Chief»

آربیتر «Arbiter» به همراه گروهی از بروت های سرکش راهی محل فوق شده و پس از رسیدن متوجه میشود که جانسون و میراندا سعی ارند به کلید دساسری پیدا کنند که به لطف دخالت آربیتر «Arbiter»، کلیدها به دست بروت ها می افتد و جانسون و میراندا را به عنوان اسیر، با خود به پایگاه فرماندهی کاونت ها «Covenet» در فضاپیمای مادر منتقل میکنند. اینجا مشخص میشود پیامبران دیگر به آربیتر «Arbiter» نیازی ندارند و از قبل به بروت ها دستور داده اند که او را در همان محل سر به نیست کنند.

اما آربیتر «Arbiter» پس از درگیری با بروت ها درون گودالی درهمان نزدیکی می افتد و توسط موجودی عجیب و غریب ربوده میشود! دقیقاً همان موجودی که مستر چیف «Master Chief» را در گذشته نجات داده بود. این موجود عجیب و غول آسا رهبر فلودها بود که موفق شده بود مانیتور نگهبان هیلو «Halo» یعنی ۲۴۰۱PT را همراه با یکی از پیامبرانشان به نام Regret را به دام بیندازد. او به آربیتر خطرات فعال سازی هیلو «Halo» را گوشزد میکند و مستر چیف «Master Chief» هم حرفایشی را تایید میکند، اما آربیتر «Arbiter» نمیتواند حقیقت را بپذیرد.

سپس مانیتور نگهبان هیلو «Halo» یعنی ۲۴۰۱PT که آنها میگوید که اشعه لیزر هیلو «Halo» میتواند نژاد تمام کاونت ها «Covenet» و نسل تمام نژادها را نابود کند و پس از صحبت های رد و بدل شده بین این چهار نفر، آربیتر «Arbiter» متقاعد شده و با آنها همکاری میکند. در نهایت و پس از درگیری های پراکنده، مستر چیف موفق میشود ماموریتش را به خوبی به اتمام برساند. البته در انتها مشخص میشود انگل عظیم الجثه ای به نام گِرَومایند «Gravemind» که همان رهبر فلویدها است، در تمام مدت تنها قصد سو استفاده از آربیتر «Arbiter» و مستر چیف «Master Chief» را داشته است.

انگل عظیم الجثه ای به نام گِرَومایند «Gravemind»

انگل عظیم الجثه ای به نام گِرَومایند «Gravemind»

او اول هوش مصنوعی کورتانا را با دام انداخت و سپس سعی کرد مستر چیف را به دام بیندازد که البته در این راه ناموق است و چیه با یکی از فضاپیماهای متعلق به فورانرها از هیلو «Halo» فرار میکند. اما آربیتر «Arbiter» و جانسون که هنوز از سوء استفاده گِرَومایند «Grvmaynd» بی اطلاع بودند، برای نجات میراندا و گرفتن کلید راهی ماموریت جدیدی میشوند که در بین راه با گروه بزرگی ازبروت ها و رهبرشان برخورد میکند. آربیتر «Arbiter» به کمک GS343 سعی میکند آنها را آگاه کند و حقیقت را برای آنها آشکار کند، اما با توجه به خصومت دیرینه بروت ها و الیت ها موفق نمیشود و ناگهان هیلو «Halo» فعال میشود.

در همین زمانی که قرار بود اشعه لیزری شلکی شود، میراندا از دست بروت ها فرار میکند و شاه کلید اصلی شلیک لیزر را از پلتفرمش خارج میکند و سپس به کمک آربیتر «Arbiter» و افسر جانسون از هیلو «Halo» خارج میشوند و با فرار از دست بروت ها به سمت زمین حرکت میکنند. مستر چیف «Master Chief»  هم با ورود به حریم سیاره زمین در منطقه ای دور افتاده در شرق قاره آفریقا سقوط میکند.

صفحه بندی 1 2 3 4 5 6 7
منبع wikia halopedia
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در بازی ها,داستان بازی

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
Call of Duty: Advanced Warfare

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است