آنالیز عملکرد حافظه در پردازنده های AMD Ryzen

رایزن «Ryzen» اولین خطوط پردازنده های رقابتی AMD در یک دهه محسوب میشود که پیش از این در مقالاتی همچون «طوفان AMD؛ بررسی و معرفی پردازنده های AMD Ryzen»؛ «تحلیل و بررسی: چرا نتایج بدست آمده از پردازنده های AMD Ryzen متفاوت است؟!» و «تحلیل پردازنده های AMD Ryzen توسط «دیوید کانتر»» به صورت کاملاً مفصل در موردش صحبت کردیم.

هدف از این بررسی، تجزیه و تحلیل عملکرد حافظه در  پردازنده رده بالای AMD Ryzen 7 1800X در رقابت با Intel Core i7-7700K است که طی مراحل مختلفی انجام شده است. پردازنده های AMD Ryzen با یک رابط ۱۲۸ بیتی دو کاناله DDR4 معرفی شدند که از یک کنترل کننده حافظه یکپارچه استفاده میکنند. این سری از پردازنده ها با رتبه بندی حافظه DDR4-2666 معرفی شدند، بدین معنا که در حالت تئوری میتوانند نهایتاً از حافظه هایی تا کلاک ۲۶۶۶ مگاهرتزی استفاده کنند.

البته کنترل کننده حافظه یکپارچه به کار رفته در این سری توانایی پشتیبانی از طیف گسترده ای از حافظه های مختلف را دارد که در اکثر مدل ها با حافظه هایی از کلاک ۱۸۶۶ مگاهرتزی شروع میشود و در ادامه به حافظه هایی با کلاک ۲۱۳۳ (استاندارد پایه JEDEC) مگاهرتز، ۲۴۰۰ مگاهرتز، DDR4-2666، کلاک ۲۹۳۳ مگاهرتز و در نهایت به ۳۲۰۰ مگاهرتز ختم میشود. لازم به ذکر است که ارقام ذکر شده توسط موسسه استاندارد گذاری JEDEC تصویب و تجویز شده و هیچ اورکلاکی در آنها صورت نگرفته است، یعنی کلاک پایه محسوب میشوند.

پلتفرم AMD Ryzen از فناوری پروفایل XMP پشتیبانی نمیکند، بدین معنا که دیگر نمیتونید به واسطه فشردن یک کلیک در بایوس از کلاک بالاتری در حافظه سیستم استفاده کنید. البته اطلاعاتی بدست آمده که نشان میدهد برخی فروشندگان مادربرد در تلاشند تا بتوانند از ویژگی بایوس UEFI برای ترجمه پروفایل XMP در ماژول های حافظه به صورت پیش فرض استفاده کنند. این مورد اگر به مرحله نهایی برسد، میتواند در پلتفرم رایزن «Ryzen» هم فعال شود تا افراد علاقه مند به اورکلاک، بدون مشکل از پروفایل XMP برای افزایش کلاک حافظه استفاده کنند.

آنالیز عملکرد حافظه در پردازنده های AMD Ryzen

البته این تغییرات در حالی انجام میشود که تنظیمات NB clock را در نظر نگرفتند! علاقه مندان به حافظه را افرادی از طیف های مختلف شکل میدهد. شما میتوانید از یک ماژول حافظه، دو کاناله، کیت چهار کاناله و یا ترکیبی از حافظه های ۴، ۸ و حتی ۱۶ گیگابایتی استفاده کنید که از طریق پروفایل XMP فعال میشوند. یک کیت حافظه DDR4-4000 به راحتی میتواند هزینه ای دو برابر کیت حافظه DDR4-2133 را برایتان به همراه داشته باشد. بنابراین سوال مهمی که ایجاد میشود این است که کدام مدل حافظه و با چه ظرفیت و فرکانسی برای پلتفرم AMD Ryzen مناسب است؟!

آیا خرید یک عدد کیت حافظه DDR4-2133 مناسب است یا بهتر است از حافظه های گران قیمت تر DDR4-4000 استفاده کنیم تا بازدهی بیشتری بگیریم!؟ در این تست، سعی میشود به تمامی سوالات فوق پاسخ مناسبی داده شود تا برای انتخاب حافظه دچار مشکل نشوید. برای این تست از ترکیب دو کیت حافظه G.Skill Flare X 8GB استفاده شده که روی مادربرد Aorus AX370-Gaming 5 در کنار پردازنده ۸ هسته ای و رده بالای AMD Ryzen 7 1800X نصب شده اند.

این حافظه با سرعت پایه DDR4-2133 (مصوب JEDEC)، سرعت DDR4-2400 و سرعت پیش فرض DDR4-2666 (در پلتفرم رایزن)، سرعت DDR4-2933 و DDR4-3200 تست شده است. این حافظه ها در سرعت تایمینگ «RAM Timing»؛ زمان تاخیر رم «RAM Latency» و تاخیر «RAM Delay» متفاوتی بررسی شده اند که در ادامه میتوانید نتایج مربوطه را ببینید. البته قبل از اینکه نتایج را بررسی کنیم، بهتر است کمی در مورد سرعت تایمینگ و تاخیر در حافظه رم صحبت کنیم.

آنالیز عملکرد حافظه در پردازنده های AMD Ryzen

زمانبندی «RAM Timing»؛ زمان تاخیر «RAM Latency»؛ تاخیر «RAM Delay»

این سه مورد در تمامی حافظه های DDR1 تا DDR4 حضور دارند و همواره نقش بسیار مهمی در کارکرد و عملکرد نهایی سرعت حافظه به همراه دارند. اما از نظر اهمیت، زمانبندی رَم «RAM Timing» نیز همانند مقدار حافظه و سرعت رَم (فرکانس کاری) با اهمیت است. نکته مهمی که در برخی موارد مورد توجه خریداران قرار نمیگیرد. البته در بسیاری از موارد هم دیده شده که مشخصات زمابندی حافظه رم مشخص نیست و باید با جستجوی مشخصات حافظه خریداری شده از جزیئات آن آگاه شوید.

CAS latency یکی از مواردی است که در این بررسی و آنالیز مورد توجه قرار گرفته است. این عبارت مخفف Column Address Strobe Latency است و از واحد کلاک «Clock» استفاده میکند و نمایانگر تاخیر از زمان دریافت درخواست داده از طرف از یک کنترل کننده حافظه (که روی پردازنده یا ماردبرد قرار گرفته) تا زمان ارسال همان داده از طرف ماژول های حافظه رَم به خروجی های مختلف بر حسب کلاک بر ثانیه است. خیلی ساده بگوییم که یک حافظه CL9 بدین معناست که از زمان درخواست داده تا زمان دریافت آنها تنها ۹ کلاک نیاز پیدا میکند.

در اکثر تست های مختلف، فرکانس واقعی با فرکانس نامی متفاوت است و به همین دلیل فرکانس واقعی به ثانیه تبدیل میشود. به عنوان مثال؛ یک رم DDR3 با فرکانس نامی (یا همان سرعت کلاک حداکثری) ۱۶۰۰ مگاهرتز را در نظر بگیرید. از آن جایی که سرعت کلاک واقعی این رم در شرایط عادی ۱۶۰۰/۲؛ یعنی ۸۰۰ مگاهرتز است و مقدار فرکانس (F) به هرتز آن برابر ۱ تقسیم بر دوره (T) به ثانیه است، بنابراین برای هر یک کلاک در چنین حافظه ای به  ۱.۲۵ نانوثانیه زمان نیاز داریم.

آنالیز عملکرد حافظه در پردازنده های AMD Ryzen

حالا اگر ما حافظه ای با زمابندی CL=5 داشته باشیم، تاخیر رم ما ۱.۲۵×۵ برابر؛ یعنی ۶.۲۵ نانوثانیه خواهد بود. اگر CL=9 باشد، این زمان به ۱۱.۲۵ نانو ثانیه افزایش خواهد یافت. بنابراین هر چه اعداد موجود در زمانبندی حافظه رَم و مقدار «CL» آن کمتر باشد، سرعت رم بیشتر میشود. به همین دلیل است که یک حافظ رم با فرکانس کاری بالاتر ممکن است کندتر از یک حافظه رم با فرکانس کاری پایین تر باشد! به صورت کلی اشاره کنیم که مبحث CAS Latency بسیار فنی و از حوصله این مقاله خارج است و برای درک آن باید مفاهیمی همچون tRCD، tPR، tRAS و حتی CMD را در ابتدا تشریح کنیم تا با وظیفه CAS latency آشنا شوید.

سیستم تست حافظه

پردازنده AMD Ryzen 7 1800X 3.6 GHz (Zen, 16 MB Cache)
مادربردGigabyte Aorus GA-AX370-Gaming 5AMD X370
حافظه ۲x 8 GB G.SKILL Flare X DDR4
@ ۳۲۰۰ MHz 14-14-14-34
@ ۳۲۰۰ MHz 16-16-16-37
@ ۳۲۰۰ MHz 18-18-18-39
@ ۲۹۳۳ MHz 14-14-14-34
@ ۲۴۰۰ MHz 14-14-14-34
@ ۲۱۳۳ MHz 14-14-14-34
کارت گرافیکGeForce GTX 1080
هارد دیسکCrucial MX300 750 GB
منبع تغذیهSeasonic SS-860XP
سیستم عاملویندوز ۱۰ نسخه ۶۴ بیتی Anniversary Edition
درایور مورد استفادهNVIDIA GeForce 378.92 WHQL

سخن پایانی؛ آیا از حافظه های کندتر استفاده کنیم یا خیر؟!

برای این تست از پردازنده قدرتمند Ryzen 7 1800X استفاده در کنار ۸ گیگابایت ماژول حافظه رم G.Skill Flare X DDR4 (به صروت دو کاناله) استفاده شده که در اغلب موارد ترکیب این حافظه برای پردازنده پردازنده های AMD Ryzen توصیه میشود. حافظه Flare X از کارایی بسیار بالایی برخوردار است و از نظر طراحی مشابه Ripjaws 4 های قبلی شرکت G.Skill میباشد. این سری حافظه در کنار حافظه های مقرون به صرفه Fortis را میتوانیم از جمله موفق ترین حافظه های DDR4 شرکت G.Skill بدانیم که برای طراحی دومی از کیت های فعلی AEGIS بهره گرفته شده است.

سری Flare X به عنوان بالاترین سری از حافظه های شرکت G.Skill با فرکانس های بالایی همچون ۳۲۰۰ و ۳۴۶۶ مگاهرتز عرضه شده و پیش از این نیز پر سرعت ترین کیت این سری در ظرفیت ۱۶ گیگابایت (متشکل از دو ماژول ۸ گیگابایتی) با فرکانس خارق العاده ۳۴۶۶ مگاهرتز با تایمینگ CL 16-16-16-36 بر روی مادربرد ROG Crosshair VI Hero با پردازنده Ryzen 7 1700 تست شده است. اما حافظه فعلی از زمانبندی دقیق تر CL14 بهره میبرد و همراه با پردازنده Ryzen 7 1800X روی ماردبرد Aorus AX370-Gaming 5 مورد تست و بررسی قرار گرفته است.

این تست روی ویندوز نسخه نهایی و پایدار ویندوز ۱۰ انجام شده و برای افزایش بهره وری نیز از آخرین درایورهای انویدیا استفاده شده است. در این تست هیچگونه پهنای باند تاخیری وجود ندارد و تمامی تست های انجام شده و همینطور تست های تاخیری بر روی چگونگی سرعت کلاک حافظه در بنچمارک های مختلف متمرکز شده است. نکته مثبت تست های انجام شده اینجاست که حتی با حافظه های ارزان قیمت DDR4-2133 یا DDR4-2666 و حتی DDR4-3200 یا بالاتر از آن نیز میتوانید از بالاترین کیفیت و عملکرد ممکن بهره مند شوید و در پلتفرم AMD Ryzen با کاهش حافظه، کارایی خاصی را از دست نمیدهید.

آنالیز عملکرد حافظه در پردازنده های AMD Ryzen

در تست های فوق، سریعترین حافظه یعنی DDR4-3200 CL14 فقط حدود ۱.۳ درصد سریعتر از ضعیف ترین حافظه، یعنی DDR4-2133 است و این بدین معناست که عملاً تفاوت چشمگیری بین این دو حافظه دیده نمیشود. البته در آزمون های خاص، تفاوت در عملکرد نهایی میتوانید بزرگتر از میانگین بدست آمده از کل تست ها باشد. به عنوان مثال؛ نرم افزار فشرده سازی WinRA در تست های فوق میتواند یک فایل ۱.۵ گیگابایتی را با حافظه DDR4-3200 حدود ۵ ثانیه سریعتر از DDR4-2133 فشرده کند. این داستان در تست های مربوط به اجرای عناوین مختلف هم دیده میشود که در بیشترین حالت ممکن به ۵.۵ درصد در رزولوشن ۱۹۲۰×۱۰۸۰ محدود میشو.

توجه کنید که این مقدرا رزولوشن کمترین مقدار ممکن در تست های فوق است و در رزولوشن ۴K Ultra HD این مقدار به ۰.۸ درصد هم افزایش میابد. این نشان میدهد که در رزولوشن ۱۰۸۰p اکثر بازی های مختلف با محدودیت های پردازنده مواجه میشوند و استفاده از حافظه سریعتر نه تنها تفاوت چشمگیری ایجاد نمیکند، بلکه میتواند در نقش پاداش اضافه کاری سیستم عمل کندکه در تست های فوق، پاداش مورد اشاره باز هم به همان ۵.۵ درصد میرسد! اما برعکس؛ در رزولوشن ۴K Ultra HD عناوین مختلف به تراشه گرافیکی «GPU» محدود میشوند و به همین دلیل تفاوت های موجود خیلی دقیق نیستند.

نکته جالب اینجاست که سرعت کلاک حافظه تاثیری خاصی روی پردازنده نداشته و این خودش میتواند وجه مثبتی برای استفاده از حافظه های ارزان قیمت و عدم تفاوت زیاد حافظه های گران قیمت برای خریداران در نظر گرفته شود. البته زمانی که برای فشرده سازی فایل های مختلف از نرم افزار ۷-Zip استفاده میکنید، حافظه های رده پایین و ارزان قیمت کمی افت عملکرد پیدا میکنند که قابل چشم پوشی است. همچنین در زمان استفاده از نرم افزاری های جانبی، تفاوت چشمگیری بین استفاده از حافظه های مختلف دیده نمیشود.

آنالیز عملکرد حافظه در پردازنده های AMD Ryzen

بنابراین سوال مهمی که برای خیلی از کاربران ایجاد میشود این است که آیا باید از حافظه های کندتر استفاده کنیم!؟ قیمت حافظه های DDR4 متفاوت است، اما تفاوت قیمت در بین برَندهای مختلف تاثیر زیادی در سرعت کلاک آنها ندارد و اغلب حافظه های DDR4 اختلاف بسیار بسیار کمی با یکدیگر دارند. به همین دلیل خرید کیت های حافظه DDR4 از برندهای مختلف و یا با سرعت و زمانبندی متفاوت نتایج چشمگیری برای شما به همراه نخواهد داشت. با نگاهی دقیق تر به نتایج بنچمارک بالا متوجه میشوید که خرید ۸ گیگابایت حافظه DDR4-2400 (با قیمت مثلاً ۶۰.۰۰۰ تومانی) تفاوت چندانی با حافظه DDR4-2666 (مثلا ۴۰۰.۰۰۰ تومانی) ندارد و عملکرد آنها تقریباً برابر است.

از طرفی انتخاب یک کیت حافظه DDR4-3200 میتواند حدود ۱۸۰.۰۰۰ هزارتومان برای شما هزینه داشته باشد، در حالیکه با ۴۰ درصد هزینه بیشتر تنها بین ۳ تا ۵ درصد افزایش عملکرد را تجربه میکنید! عملکردی که اصلاً محسوس نبوده و در برخی مواقع خاص، مثلاً زمان استفاده از نرم افزارهای فشرده سازی و … حاصل میشود. در کل بهتر است بدون توجه به فرکانس کلاک حافظه DDR4 مورد نظر خودتان، ۱۶ گیگابایت حافظه (۲ کیت ۸ گیگابایتی) را برای اجرای عناوین آینده خریداری کنید و از اجرای بازی های مختلف لذت ببرید.

منبع techpowerup
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در AMD/ATI,بررسی سخت افزار,پردازنده

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
Alien Isolation 600X300

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است