• سریعتر از GTX 1080
 • اورکلاک عالی/بدون گلولگاه پردازنده
 • فن ها در حالت بیکاری (idle) خاموش میشوند
 • عملکردی بسیار بالاتر از کارت مرجع
 • حرارت زیر 80 درجه سانتیگراد
 • دارای ویژگی G-Panel
 • بهره وری عالی
 • دارای گره تنظیم ولتاژ
 • دارای دو بایوس همزمان
 • حافظه گرافیکی اورکلاک شده
 • روشنایی RGB قابل تنظیم
 • پشتیبانی از فناوری های جدیدی انویدیا
 • بهبود SLI در 4K و 60 فریم
 • پشتیبانی از HDMI 2.0b و DisplayPort 1.4
 • قیمت بسیار بالا
 • در مقابل کارت مرجع با کاهش بهره وری مواجه ایم
 • محدودیت زیاد در افزایش Power Limit
 • طراحی سه اسلاته کارت موجب شده برای استفاده از اینمدل به کیس بزرگی نیاز داشته باشیم
 • خروجی DVI از سیگنال های آنالوگ (VGA) پشتیبانی نمیکند
  کارایی
  امکانات
  طراحی
  قیمت به کارایی

9.8

انتخاب برتر

قیمت: 740 دلار (2.590.000)

سازنده: Palit

گارانتی: ندارد

عرضه کننده: ندارد

سایت/تلفن: ندارد

مشاهده پروفایل نویسنده

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

فعلاً و تا اینجای کار، رقابت بین انویدیا و AMD در کارت های رده بالا به نفع سبز پوشان انویدیا در جریان است و این کمپانی چند ماه پیش موفق شد با معرفی معماری پاسکال «Pascal»، سطح بالایی از بهره وری انرژی را به بازار کارت های گرافیکی معرفی کند. این کمپانی در اولین قدم، از شاهکاری به نام GeForce GTX 1080 رونمایی کرد که از پردازنده های چند جریانی (واحد های SMs) و حتی مولفه های اختصاصی زیادی تشکیل شده و موفق شد سطح بی نظیری از بهره وری انرژی را برای کاربران به نمایش بگذارد.

انویدیا مدعی است که به دلیل طراحی بسیار دقیق تراشه های گرافیکی مبتنی بر معماری پاسکال «Pascal» و همچنین  لیتوگرافی ۱۶ نانومتری FinFET استفاده شده در این کارت ها، موفق شده بالاترین سطح بهره وری در انرژی را برای تولیداتش به همراه آورد. GTX 1080 به عنوان قویترین کارت گرافیک این سری، از هسته های کودا «CUDA» بیشتری به نسبت گل سر سبد نسل پیش استفاده میکند و شرکای تجاری انویدیا هم نمونه های موفق و قدرتمندی از روی مدل مرجع تولید کردند که کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium تنها یک نمونه از آنها است.

GTX 1080 از ۲۵۶۰ عدد هسته کودا «CUDA» استفاده میکند که ۵۱۲ عدد بیشتر از قویترین کارت نسل قبلی است. حتی TMU ها نیز به ۱۶۰ عدد افزایش پیدا کرده که ۳۲ عدد بیشتر از نسل قبل است. این واحد ها وظیفه اعمال عملیات بافت روی پیکسل‌ها را بر عهده دارند و درتراشه های قدیمی برای رسم و شکل دهی به تصاویر گرافیکی با سایه‌ زن‌های رأس و پیکسلی در ارتباط بودند. TMU از دو بخش مجزا به نام  واحد آدرس‌دهی بافت و واحد فیلتر‌گذاری بافت تشکیل شده است که نقش مهمی در ایجاد و تولید رنگ پیکسل و بافت تصاویر دارند.

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

به طور کلی واحد فیلتر‌گذاری و آدرس‌دهی بافت در مجموعه فیـــــلتر‌های Anistropic نقش بسیار بسیار مهمی دارد. مدل مرجع GTX 1080 از ۸ گیگابایت حافظه GDDR5X استفاده میکند که اندکی سریعتر از GDDR5 های قدیمی است. اما حافظه ویدئویی با سرعت کلاک سر سام آور ۲ گیگاهرتزی اجرا میشود و میتواند ۳۲۰ گیگابایت پهنای باند حافظه را با یک گذرگاه حفظه ۲۵۶ بیتی برای این کارت فراهم کند. در این بررسی یک نسخه سه اسلاته از بِرَند Palit به نام Palit GTX 1080 GameRock Premium را به صورت اجمالی بررسی میکنیم.

کارتی که از دو فن بزرگ برای خنک سازی تراشه گرافیکی استفاده میکند و با توجه به پتانسیل سیستم خنک سازی این مدل، میتوانیم انتظار ارائه سطح نویز (صدا) بسیار عالی را در دمایی استاندارد داشته باشیم. از این کارت سه مدل به نام Palit GTX 1080 GameRock، کارت گرافیک Premium Edition + G-Panel (در این بررسری) و یک مدل Premium Edition بدون G-Panel و فقط با اسم GTX 1080 GameRock که با تراشه گرافیکی ضعیف تر و حافظه اورکلاک شده عرضه شده است.

از لحاظ سرعت، Palit تراشه گرافیکی و حافظه کارت را فقط در مدل Premium Edition اورکلاک کرده است. با این اوصاف، تراشه مرکزی با کلاک ۱۷۴۶ مگاهرتزی اجرا میشود که در مدل مرجع روی ۱۶۰۷ مگاهرتز تنظیم شده است. حافظه کارت نیز با اورکلاک کارخانه ای روی ۱۳۱۵ مگاهرتز تنظیم شده که ۶۴ مگاهرتز بیشتر مدل مرجع انویدیا است. در مدل غیر Premium Edition این مقدار کلاک برای تراشه گرافیکی «GPU» روی ۱۶۴۵ مگاهرتز تنظیم شده و برای حافظه هم با رقم ۱۲۵۰ مگاهرتزی مواجه ایم.

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

لازم به ذکر است مدل های فعلی از سری «Palit Jetstream» معرفی شدند که از نظر قدرت عملکرد و قیمت تمام شده از نام تجاری GameRock استفاده میکنند. بنابراین GTX 1080 GameRock Premium را میتوانیم یک کارت گرافیک گیمینگ قدرتمند با فرکانس کلاکی بیشتر از مدل مرجع GTX 1080 بدانیم که با قیمت بالایی معادل ۷۹۹ دلار معرفی شده است. مدل Premium Edition + G-Panel این کارت با قیمت ۷۹۹ دلار معرفی شده، مدل مدل Premium Edition بدون G-Panel قیمتی معادل ۷۹۹ دلار دارد که حدود ۱۹ دلار تفاوت قیمت دارد.

از نظر قیمتی برای مقایسه بد نیست بدانید مدل Founders Edition انویدیا ۶۹۹ دلار قیمت دارد که حداقل به پول ایران، رقم بسیار بالایی است و حالا این رقم را در کنار قیمت Palit GTX 1080 GameRock Premium قرار دهید تا ببینید با چه کارت رگان قیمتی طرفیم!

نگاه نزدیک به Palit GTX 1080 GameRock Premium

کمپانی Palit برای خنک سازی کارت گرافیکش از ۵ لوله مسی ناقل حرارت استفاده کرده که  به صورت مستقیم با سطح تراشه گرافیکی در ارتباط اند و میتوانند حرارت تولیدی را از طریق هیت سینک های نصب شده بر روی کارت، به خارج از آن منتقل کنند. علاوه بر این، یک پد حرارتی خاکستری رنگ نیز برای خنک سازی چیپ حافظه ویدئویی و مدار تظنیم ولتاژ به کار رفته تا در زمینه خنک سازی مشکلی ایجاد نشود. در بخش پشت کارت هم یک عدد صفحه فلزی «Backplate» دیده میشود که اصولاً برای خنک سازی بهتر و تمیز نگاه داشتن سطح ویفر «Die» تراشه گرافیکی و جلوگیری از ورود هر گونه غبار و حتی رطوبت کاربرد دارد.

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium از دو بایوس همزمان و کاملاً یکسان استفاده میکند تا اگر اتفاقی افتاد، مشکلی جدی در فعالیت سیستم کاربر ایجاد نشود. مهمترین کاربرد بایوس دوم در بخش اورکلاک است و روی کارت هم نقاط و گره های مخصوصی برای اندازه گیری ولتاژ تعبیه شده است. بنابراین  کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium علاوه بر اینکه یک کارت گرافیک گیمینگ محسوب میشود، امکانات مناسبی را برای عاشقان اورکلاک فراهم کرده که هر چند کامل نیست، اما تا حدودی میتواند عملکرد رضایت بخشی را برای آنها فراهم کند.

خروجی برق این مدل به یک کانکتور ۸ و ۶ پینی ارتقا پیدا کرده و میتواند ۳۰۰ وات توان مصرفی مضاعف را برای این مدل فراهم کند. برای کنترل ولتاژ برق نیز از مدار کنترلر ولتاژ کمپانی uPI استفاده شده که با مشخصه uP 9511P روی کارت دیده میشود. این مدار از مجموعه ای از ویژگی های جدید و البته نا شناخته استفاده میکند. کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium از حافظه نسل GDDR5X ساخت میکرون «Micron» استفاده میکند که با برَند «D9TXS» و اسم رمز MT58K256M32JA-100 روی کارت دیده میشود. این حافظه فوق در فرکانس ۱۲۵۰ مگاهرتزی (۱۰,۰۰۰ مگاهرتز موثر) فعالیت میکند.

سیلیکون GP104 به عنوان اولین سیلیکون یا تراشه مبتنی بر معماری پاسکال است که به عنوان قلب تپنده کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium با لیتوگرافی ۱۶ نانومتری کمپانی تایوانی TSMC تولید شده و در مجموع از ۷.۱ بیلیون ترانزیستور در مساحتی به ابعاد ۳۱۴ میلیمتر مربع برخوردار است.

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

نگاهی به پنل + G-Panel

یکی از قابلیت های این مدل، + G-Panel است که در سطور فوق به آن اشاره کردیم. این پنل به کاربر اجازه میدهد هر نوع ابزار خارجی ۲.۲۵ اینچی را روی آن نصب کرده و به راحتی بتواند از آن استفاده کند. البته برای استفاده ارحت تر از این وسیله جانبی بهتر به یک نرم افزار کم حجم ۲ مگابایتی نیاز است که به واسطه System Tray اطلاعات مورد نیاز را از طریق پروت USB ارسال میکند.

+ G-Panel  به هیچ نوع تنظیماتی نیاز ندارد و تمام پیکربندی های موجود در آن به طور پیشرفض توسط سازنده انجام شده است و کاربر میتواند این وسیله جانبی را روی میزی قرار دهد و اطلاعات کارت گرافیک خودش (شامل درایور، شماره بایوس، گذرگاه گرافیکی و نسل حافظه مورد استفاده) را در هر لحظه به صورت آنی مشاهده کند. لازم به ذکر است که نرم افزار این وسیله جدای از ابزارهای مخصوص اورکلاک Palit عمل میکند. اما USB 3.0 hub یکی دیگر از امکانات این وسیله است که به کاربر اجازه میدهد از آن به صورت یک هاب یا USB 3.0 مرکزی استفاده کند.

در شت این وسیله یک عدد خروجی USB 3.0 (به صورت مستقیم با مادربرد مرتبط است و از کابل استاندارد USB 3.0 استفاده میکند)، یک خروجی برق ۵ ولتی و یک عدد کانکتور برق ساتا «SATA» دیده میشود. پس از اتصال G-Panel به سیستم، اولین چیزی که مشاهده میکنید، ساعت و روز شماری است که روی نمایشگر نقش بسته و به صورت اتوماتیک با سیستم شما همگام سازی میشود. حالتی بعدی که نمایشگر میتواند نمایش دهد، اطلاعات مهم کارت گرافیک است که در سطور فوق گفتیم.

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

اما سومین حالت، نمایش پارامتر های سنسور مانندی است که به صورت کلی برای نمایش اطلاعات حیاتی کارت گرافیک مثل کلاک هسته، کلاک حافظه، ولتاژ، سرعت فن و … به کار میرود.

سیستم تست کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

پردازندهIntel Core i7-6700K @ 4.5 GHz - Skylake, 8192 KB Cache
مادربردASUS Maximus VIII Hero Intel Z170
حافظه رمG.SKILL 16 GB Trident-Z DDR4-3000 با تایمینگ ۱۵-۱۶-۱۶-۳۵
هارد دیسکWD Caviar Blue WD10EZEX 1 TB
منبع تغذیهAntec HCP-1200 1200W
خنک کنندهCryorig R1 Universal 2x 140 mm fan
سیستم عاملویندوز ۱۰ نسخه ۶۴ بیتی
درایورNVIDIA: 365.10 WHQL
AMD: Crimson 16.4.2 Beta
GTX 1070/1080: 368.39 WHQL
مانیتورAcer CB240HYKbmjdpr 24" 3840x2160
۱۶۰۰x900
۱۹۲۰x1080
۲۵۶۰x1440
۳۸۴۰x2160
مناسب برای لپ تاپ های ۱۷ و ۱۹ اینچ
مناسب برای مانیتورهای ۲۲ تا ۲۶ اینچ
استاندارد ۱۶:۹ و مناسب برای مانیتورهای ۲۷ تا ۳۲ اینچ
۴K Ultra HD و مناسب برای مانیتورهای بزرگتراز ۳۲ اینچ
فیلترهای مورد استفادهاستفاده از AA و AF از طریق تنظیمات بازی
استفاده از سطح تنظیمات highest quality
استفاده از ۴x Anti-aliasing در تمامی کارت ها
استفاده از DirectX 11 در تمامی تست ها

نتایج بنچمارک کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

 ۱۶۰۰x900۱۹۲۰x1080۲۵۶۰x1440۳۸۴۰x2160
Anno 2205۹۴.۳۷۹.۶۶۰.۶۵۲.۳
Assassin's Creed: Syndicate۱۱۶.۹۹۱.۸۶۱.۷۵۶.۹
Battlefield 3۱۹۹.۱۱۹۹.۱۱۵۱.۴۷۴.۳
Battlefield 4۱۹۸.۶۱۵۶.۸۱۰۴.۶۵۴.۲
Batman: Arkham Knight۱۸۵.۷۱۶۴۱۲۴۶۴.۵
Call of Duty: Black Ops III۱۶۱.۵۱۲۶.۳۸۱.۲۴۳.۴
Crysis 3۱۱۲.۷۸۷.۲۵۵.۳۳۷.۹
Fallout 4۱۱۹.۹۱۱۹.۲۱۱۶.۳۷۵.۸
Far Cry Primal۱۲۶.۲۱۰۹.۳۷۸.۸۴۴.۱
Grand Theft Auto V۱۳۹.۲۱۲۹.۹۹۹.۵۵۱.۹
Hitman۷۶.۸۷۶.۲۶۸.۷۳۹.۹
Just Cause 3۱۶۶.۵۱۳۹.۷۹۸.۶۵۳
Rainbow Six: Siege۲۵۰.۷۲۰۱.۵۱۳۲.۹۶۷
Rise of the Tomb Raider۱۶۵.۵۱۳۲.۸۸۷.۳۴۵
The Witcher 3: Wild Hunt۱۲۳.۵۱۰۸۸۱.۱۴۸.۱

عملکرد Palit GTX 1080 GameRock Premium در اورکلاک

حداکثر اورکلاک انجام شده روی Palit GTX 1080 GameRock Premium معادل ۱۴۰۰ مگاهرتز در حافظه ویدئوی بوده که معادل ۷ درصد افزایش کلاک حافظه به علاوه ۸۶ مگاهرتز افزایش کلاک تراشه گرافیکی که حداکثر فرکانس کارت گرافیک را از ۲۰۳۸ مگاهرتز ۲۱۱۴ افزایش میدهد. این یعنی ۴ درصد پتانسیل اورکلاک بیشتر به نسبت مدل Palit! این مقدار افزایش کلاک هسته در کنار مقدار اورکلاک پیش فرض کارت گرافیک ASUS GTX 1080 STRIX را میتوانیم بالاترین مقدار کلاک انجام شده روی مدل مرجع GTX 1080 بدانیم.

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

تست های افزایش کلاک با نرم افزار Actual 3D انجام شده و همانطور که در جدول فوق میبینید، با اورکلاک این کارت، میتوانیم شاهد افزایش عملکردی در حدود ۶.۷ درصد (نه مدل مرجع) به نسبت کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium باشیم.

صبحت پایانی

کمپانی Palit با GameRock سری جدیدی از خطوط تولیدی کارت های گرافیکش را معرفی کرد. Palit GTX 1080 GameRock Premium مخصوص بازایبان حرفه ای است و با اینکه کمیاب و گران قیمت است، اما ارزش خرید دارد. اما به هر دلیلی اگر منوفق به خرید این مدل نشدید، میتوانید از کارت های سری Palit JetStream و Super JetStream به عنوان یک کارت جایگزین استفاده کنید. GTX 1080 GameRock Premium + G-Panel را میتوان گل سرسبد و یا بهترین کارت گرافیک کمپانی Palit دانست که در سه مدل متفاوت عرضه شده و تمامی مدل هایش از RGB هایی با قابلیت سفارشی سازی استفاده میکنند.

کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium با کلاک هسته اورکلاک شده ۱۷۴۶ مگاهرتزی عرضه شده که این مقدار ۱۳۶ هرتز بیشتر از مدل مرجعی است. این مقدار جدای از ۶.۷ درصد پتانسیل اورکلاک مدل Palit است و بدین معناست که انگار یک موتور جت را در انباری خانه خودتان پارک کرده اید تا از آن در یک ماشین شهری استفاده کنید! استفاده از قابلیت GPU Boost 3.0 موجب شده به طور میانگین با کلاک هسته ای معادل ۱۹۹۴ تا ۱۷۸۳ مگاهرتز مواجه شویم. این مقدار با توجه به فشار بار پردازشی متفاوت خواهد بود.

کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

این مقدار کلاک مشخصاً بیشتر از مدل مرجع GTX 1080 است و تنها کارتی که شاید بتواند از این جهت از مدل Palit جلو بیفتد، Zotac AMP Extreme است. Palit GTX 1080 GameRock Premium به صورت میانگین و به سنبت مدل مرجع تا ۹ درصد افزایش عملکرد داشته که رقم مناسبی است. این بدین معناست که کارت Palit GameRock GTX 1080حدود ۳۵ درصد سریعتر از GTX 1070 و ۵۰ درصد هم سریعتر از GTX 970 SLI است. اما سریعترین کارت حال حاضر AMD یعنی AMD Fury X، خارج از حیطه بازی حدود ۵۰ درصد کندتر از Palit GameRock GTX 1080 است.

Palit تراشه گرافیکی کارت گرافیکش را حتی برای ۱ بیت افزایش عملکرد اضافی هم اورکلاک کرده است! کمپانی Palit برای خنک سازی اغلب محوصلات رده بالایی همچون GTX 1070 و GTX 1080 از یک کولر سه اسلاته بزرگ استفاده کرده که یک انتخاب جالب توجه است. استفاده از این خنک کننده موجب شده در اکثر عناوین روز، درجه حرارت کارت حدود ۷۲ درجه سانتی گراد باشد که این مقدار به اندازه کافی از ۸۲ درجه سانتی گراد مدل مرجع  GTX 1080 انویدیا کمتر است.

از نظر سر و صدا در بازی نیز، Palit GameRock نویزی (صدا) معادل ۳۰ دسیبل تولید میکند و از این نظر ساکت تر از GTX 1080 مرجع و MSI Gaming X است که از یک کولر دو اسلاته برخوردار است. البته این مورد را باید در نظر بگیریم که فن های Palit GameRock در زمان کارهای سبک و غیر از بازی خاموش میشود. از نظر مصرف برق؛ Palit GameRock GTX 1080 حدود ۴۰ وات بیشتر از مدل مرجع انویدیا یعنی GTX 1080 برق مصرف میکند و این بدین معناست که حدود ۲۰ درصد کاهش عملکرد به ازای هر وات بر ساعت را شاهدیم.

کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium از قیمت بسیار بالایی برخوردار است، اما با توجه به ویژگی های فوق العاده جذاب و دلنشینی که دارد، میتواند به عنوان اولویت انتخاب بازیبازان حرفه ای، مورد توجه قرار بگیرد.

منبع techpowerup
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

مشخصات فنی
Overview
Card Status
عرضه شده
Manufacturer
Palit
Release Date
7 خرداد 1395
Launch Price
740 دلار
Board Model
PG413 SKU 0
GPU
GPU Model
16nm GP104-400
Cores:TMUs:ROPs
2560 : 160 : 64
Clocks
Base Clock
1747 MHz (+9%)
Boost Clock
1885 MHz (+9%)
Memory Clock
1312 MHz (+5%)
Memory
Memory Size
8192 MB GDDR5X
Mem Bus Width
256 بیت
Mem Bandwidth
320 گیگابایت
Physical
Interface
PCI-Express 3.0 x16
TDP
180 وات
Graphics Features
DirectX
12.0
OpenGL
4.5
OpenCL
1.2
Shader Model
5.0
آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
شاخه: بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

بهترین کارت های گرافیک برای بازی

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است