• عملکردی باورنکردنی
 • بهره وری قدرت بی نظیر
 • 8 گیگابایت حافظه ویدئویی
 • استفاده از صفحه فلزی (Backplate)
 • استفاده از فناوری های جدید Ansel-FastSync-HEVC Video و VR
 • استفاده از نسل جدید SLI برای رزولوشن های بالاتر
 • پشتیبانی از HDMI 2.0b
 • پشتیبانی از DisplayPort 1.4
 • قیمت بالا برای نسخه Founders Edition
 • کولر مناسب با درجه حرارت محدود
 • فن ها در حالت بیکاری (idle) خاموش نمیشوند
 • اورکلاکینگ پیچیده تر از نسل قبل
 • کمی پر سر و صدا
 • پشتیبانی از خروجی ویدئویی VGA!!
  کارایی
  امکانات
  طراحی
  قیمت به کارایی

9.1

عالی

قیمت: 599 دلار (2.040.000 تومان)

سازنده: انویدیا

گارانتی: ندارد

عرضه کننده: ندارد

سایت/تلفن: ندارد

مشاهده پروفایل نویسنده

بررسی اولیه کارت های گرافیک انویدیا GTX 1070 و انویدیا GTX 1080

مقدمه ای بر هیولای ۸ گیگابایتی انویدیا

در طول سه نسل گذشته؛ حتی طی چهار سال اخیر انویدیا بودجه هنگفتی را به بخش تحقیقاتی خودش اختصاص داده تا بتواند تراشه های گرافیکی قدرتمندی را همراه با بهره وری بیشتر تولید کند. در سال ۲۰۱۲ معماری کپلر «Kepler» و به دنبالش در سال ۲۰۱۴ نسل دوم معماری ماکسول «Maxwell» را با هدف افزایش عملکرد بهتر معرفی کرد که هر دوی آنها جهش بزرگی در فاکتور بهره وری انرژی به همراه داشتند. اخیراً نیز، همانطور که در جریان هستید، از کارت گرافیک قدرتمند GeForce 1080 مبتنی بر معماری پاسکال «Pascal» رونمایی کرده که در دو مقاله «بررسی اولیه کارت های گرافیک انویدیا GTX 1070 و GTX 1080» و «GTX1080 یا GTX1070؛ کدام یک برای بازی به صرفه است؟!» درموردش توضیحات مفصلی دادیم.

انویدیا مدعی است با کارت های فعلی رکورد قبلی مصرف انرژی مربوط به کارت هایش را شکسته و موفق شده به بالاترین میزان بهره وری انرژی برسد و قول داده جهش دیگری در افزایش بهره وری انرژی را شاهد باشیم که البته این ادعا کمی غیر واقعی است و در ادامه مطلب دلایش را توضیح میدهیم. معماری پاسکال «Pascal» برای اولین بار در مراسم GTC انویدیا معرفی شد و در آن مراسم از پردازده قدرتمند Tesla P100 HPC مبتنی بر سیلیکون قدرتمند GP100 رونمایی شد.

همانطور که در مقاله «بررسی کوتاه تراشه گرافیکی پاسکال GP104» عرض کردیم؛ هر دو کارت جدید GeForce GTX 1080 و GeForce GTX 1070 اولین کارت هایی محسوب میشوند که از تراشه قدرتمند GP104 به عنوان قلب تپنده خودشان استفاده میکنند و به عنوان پرچمداران سری کارت های «پاسکال» به همگان معرفی شدند. کارت هایی قرار است در تاریخ «۷ خرداد ۱۳۹۵» و «۲۱ خرداد ۱۳۹۵» به صورت رسمی در اختیار مصرف کننده نهایی قرا بگیرد.

GeForce GTX 1080 به صورت منطقی و روی کاغذ موفق تر از بهتر از GeForce GTX 980 است که شرح این موضوع را در ادامه خواهم گفت. از نظر قیمتی هم تفاوت آنچنانی با اسلاف خودش ندارد و با قیمت ۵۹۹ دلاری خودش تفاوت زیادی با ۵۴۹ دلار GeForce GTX 980 ندارد. با این حال انویدیا میتواند با این قیمت موقعیت خودش را به خوبی در بازار تثبیت کند و از آنجایی که GTX 1080 به عنوان یک کارت تک هسته ای از کارت های دو هسته ای قویتر است، میتواند در این مهم بهتر ظاهر شود.

GeForce GTX 1080 در دو مدل مرجع فوندر ادیشن «Founders Edition» و مدل قابل سفارشی معمولی عرضه میشود که تفاوت ۱۰۰ دلاری دارند. یعنی مدل مرجع ۵۹۹ دلاری Founders Edition که میتواند محصول مستقیم تولید شده توسط خود انویدیا باشد و یا بدون هیچگونه تغییری، تنها با بسته بندی دیگر برندهایی همچون ایسوس، گیگابایت، MSI و … عرضه شود. در گذشته مدل های مرجع انویدیا فروش مناسبی نداشتند و پس از معرفی مدل مرجع، با عرضه مدل های سفارشی دیگر برندهایی همچون ایسوس، گیگابایت، MSI و …، شاهد از رده خارج شدن مدل مرجع بودیم.

اما با این ترفند هم مدل های مرجع فوندر ادیشن «Founders Edition» و تولید خود انویدیا بفروش میرسد و هم مدل های سفارشی شده دیگر برندهایی همچون ایسوس، گیگابایت، MSI و … بفروش میرسد. در واقع دو مدل GeForce GTX 1080 داریم که اولی ۵۹۹ دلار و دومی ۴۹۹ دلار با قابلیت سفارشی سازی توسط دیگر بندها است.بنابراین زمانی که سفارشی سازی روی آن انجام شود، قیمتش ممکن است بیش از ۱۰۰ دلار افزایش یابد. بدین معنا که کاربر ترجیح میدهد بین مدل سفارشی شده ای که مثلاً ۴۹۹ دلار بوده و حالا با ۱۵۰ دلار اضافه ۶۵۰ دلار بفروش میرسد، مدل مرجع انویدیا Founders Edition را بخرد!

کارت گرافیک GTX 1080

این یعنی یک بازی برد برد برای انویدیا! بگذریم؛ پردازنده های جریانی «Streaming Multiprocessor» یا SM های معماری پاسکال «Pascal» جز جدا ناپذیری از تراشه گرافیکی «GPU» محسوب میشوند و از مولفه های اختصاصی برای افزایش عملکرد بهتر استفاده میکنند. انویدیا مدعی است برای افزایش بهره وری با دقت بسیار بالایی معماری پاسکال «Pascal» را تولید کرده و برای اولین بار موفق شده از لیتوگرافی ۱۶ نانومتری FinFET در تراشه هایش استفاده کند.

فناوری FinFET یک ترانزیستور با معماری سه بعدی است که می‌تواند با مصرف انرژی کمتر، کارایی بالاتری داشته باشد. از این ترانزیستور در ساخت تراشه‌های موجود در تلفن‌های همراه و کامپیوترها استفاده می‌شود. طراحی و ساخت این ترانزیستورهای سه بعدی از همتایان مسطح (دو بعدی) خود پیچیده‌تر است. معماری FinFET به دلیل هدایت گرمایی کمتر، گرمای بالاتری تولید می‌کند که این روش افزایش دما و احتمال بروز پدیده «الکترومایگریشن» را در سیم‌های نازک افزایش داده و عمر قطعات الکترونیکی را کاهش می‌دهد.

منتهی ترانزیستورهایی با این روش از ساختار عملکرد بسیار بالایی برخوردارند و به همین دلیل است که در هر دو کارت گرافیک نسل جدید انویدیا پاسکال GTX 1080 و GTX 1070 از این فناوری برای تولید کارت های جدید استفاده شده است. GTX 1080 از ۲۵۶۰ عدد هسته کودا استفاده میکند که در مقایسه میتوان به GTX 980 اشاره کرد که فقط از ۲۰۴۸ عدد هسته کودا استفاده میکند. واحدهای TMU مقدار ۱۶۰ در مقابل ۱۲۸ عدد و دو برابر شدن حافظه در GTX 1080 به نسبت GTX 980 از ویژگی های بارز و مشهود کارت های جدید است.

فناوری های جدید کارت های گرافیک سری 1000 انویدیا

تصویر شماتیک از فناوری های جدید کارت های گرافیک سری ۱۰۰۰ انویدیا

فناوری حافظه هم با کمی ارتقا به GDDR5X تبدیل شده و به نسبت HBM حافظه ارزان تری است و از نظر پهنای باند می‌تواند ۱٫۵ تا ۲ برابر بهتر از GDDR5 باشد. این حافظه های تکامل یافته از ۲ برابر تراکم حافظه بیشتر همراه با مصرف انرژی کمتری استفاده میکنند و به همین دلیل استفاده از این مدل حافظه ها در کنار تراشه‌ی GM204 امری منطقی و معقول است که مهندسین انویدیا به خوبی از عهده آن بر آمده اند. استفاده از حافظه GDDR5X میتواند موجب افزایش پهنای باند بیشتر و پشتیبانی بهتر از فرکانس هسته بالاتر شود که همین مورد تفاوت اصلی دو کارت گرافیک GTX 1080 و GTX 1070 را شکل میدهند.

کلاک حافظه به صورت متناوبی روی ۱۰ گیگاهرتز موثر تنظیم شده که به لطف گذرگاه حافظه ۲۵۶ بیتی میتواند ۳۲۰ گیگابایت پهنای باند حافظه را در اختیار تراشه گرافیکی قرار دهد. چنین پهنای باندی فقط با یک گذرگاه ۳۸۴ بیتی یا ۵۱۲ بیتی در حافظه های GDDR5 امکان پذیر بود که حالا به لطف حافظه های GDDR5X با گذرگاهی کمتر میتوان به پهنای باند بیشتری رسید. اولین نسل از حافظه های HBM محدود به ۴ گیگابایت حافظه ویدئویی بود، دومین نسل از این حافظه یا HBM2 نیز به دلیل گران بودن حاضر نشد و به همین دلیل انویدیا از حافظه های توسعه یافته GDDR5X برای GeForce GTX 1080 استفاده کرده است.

GeForce GTX 1080 با فرکانس کلاک ۱۶۰۷ مگاهرتزی معرفی شده که این مقدار میتواند در حالت بوست یا همان فرکانس کمکی به ۱۷۳۳ مگاهرتز افزایش یابد. در رویدادی که همین چند وقت برگذار شده بود، انویدیا نشان داد که فرکانس این کارت به راحتی تا ۲.۱ گیگاهرتز قابل اورکلاک است و این فرکانس فقط با طراحی بُرد مرجع و بدون مشکل حرارتی انجام شده بود. این مورد نشان میدهد نسخه های غیر مرجع میتوانند با خنک کننده قدرتمندتر از کلاک بیشتر هم پشتیبانی کنند و این یعنی سوت ورود به دوران ۲ گیگارتزی!

نسل چهارم سیستم فشرده سازی رنگ های دلتا «Delta Color Compression»

نسل چهارم سیستم فشرده سازی رنگ های دلتا «Delta Color Compression»

حافظه های GDDR5X ای که روی GeForce GTX 1080 استفاده شده اجازه میدهد رابط کاربری این حافظه بتواند از نرخ موثر داده ۱۴ گیگاهرتزی استفاده کند که این مقدار بسیار فراتر از قدرت تحمل حافظه های GDDR5 قبلی است. این مدل حافظه توانایی کار در فرکانس پایه ۱۰ گیگاهرتزی را دارد و فقط با استفاده از گذرگاه ۲۵۶ بیتی میتواند پهنای باندی معادل ۳۲۰ گیگابایت بر ثانیه را در کنار نسل چهارم سیستم فشرده سازی رنگ های دلتا «Delta Color Compression» ایجاد کند.

این سناریو میتواند بهترین حالت فشرده سازی رنگ های دلتا را ایجاد کند که نتیجه آن افزایش ۲۰% پهنای موثر حافظه تا ۳۸۴ گیگابایت است.

مقایسه مشخصات سه کارت گرافیک GTX 1080 و GTX 980 Ti و GTX 980

GeForce GTX 1080GeForce GTX 980 TiGeForce GTX 980
لیتوگرافی ساخت۱۶ نانومتری FinFET۲۸ نانومتر۲۸ نانومتر
سیلیکون GP104-400GM200-310GM204-400
هسته کودا۲۵۶۰۲۸۱۶۲۰۴۸
واحدهای TMUمشخص نیست۱۷۶۱۲۸
واحدهای ROPمشخص نیست۹۶۶۴
نوع حافظه۸GB GDDR5X۶GB GDDR5۴GB GDDR5
کلاک پایه۱۶۰۷ مگاهرتز۱۰۰۰ مگاهرتز۱۱۲۷ مگاهرتز
کلاک بوست۱۷۳۳ مگاهرتز۱۰۷۶ مگاهرتز۱۲۱۶ مگاهرتز
کلاک حافظه۲۵۰۰ مگاهرتز۱۷۵۰ مگاهرتز۱۷۵۰ مگاهرتز
کلاک موثر حافظه۱۰۰۰۰ مگاهرتز۷۰۰۰ مگاهرتز۷۰۰۰ مگاهرتز
گذرگاه حافظه۲۵۶ بیت۳۸۴ بیت۲۵۶ بیت
پهنای باند حافظه۳۲۰ گیگابایت بر ثانیه۳۷۷ گیگابایت بر ثانیه۲۲۴ گیگابایت بر ثانیه
توان مصرفی (TDP)۱۸۰ وات۲۵۰ وات۱۶۵ وات
کانکتور برق۱ عدد ۸ پین۸ و ۶ پین۲ عدد ۶ پین
قیمت۵۹۹ دلار۶۴۹ دلار۵۴۹ دلار

صفحه بندی

صفح اول: مقدمه ای بر هیولای ۸ گیگابایتی انویدیا

صفحه دوم: بررسی فنی معماری به کار رفته در GeForce GTX 1080

صفحه سوم: فناوری های جدید استفاده شده در معماری GeForce GTX 10xx

صفحه چهارم: بررسی کارت گرافیک GeForce GTX 1080 8GB

صفحه پنجم: بنچمارک عملکرد در بازی، مصرف برق، حرارت و نویز

صفحه ششم: تحلیل نهایی و راهنمای خرید کارت گرافیک GTX 1080

صفحه بندی 1 2 3 4 5 6
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در Intel /Nvidia,بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

مشخصات فنی
NVIDIA GeForce GTX 1080
Overview
Card Status
عرضه نشده
Manufacturer
انویدیا
Release Date
تابستان 95
Launch Price
599 دلار
Board Model
NVIDIA PG413
GPU
GPU Model
16nm GP104-400
Cores:TMUs:ROPs
2560 : 160 : 64
Clocks
Base Clock
1607 MHz
Boost Clock
1733 MHz
Memory Clock
1250 (10000) MHz
Memory
Memory Size
8192 MB GDDR5X
Mem Bus Width
256 بیت
Mem Bandwidth
320 GB/s
Physical
Interface
PCI-Express 3.0 x16
TDP
180 وات
Graphics Features
DirectX
12.0
OpenGL
4.5
OpenCL
1.2
Shader Model
5.0
آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
مقایسه کارت گرافیک AMD RX 580 و GTX 1060
شاخه: AMD/ATI,Intel /Nvidia,بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

مقایسه کارت گرافیک AMD RX 580 و GTX 1060

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است