نگاهی به واژه زامبی «Zombie» در بازی و فیلم

ژانر ترس با طعم زامبی «Zombie»

ژانر هراس یا وحشت یکی از ژانرهای مطرح و مهم سینمای هالیوود است که قرابت انکار ناپذیری با سینمای آپوکالیپسی یا آخرالزمانی دارد. برخی از ساب ژانرهای سینمای هراس به ضد قهرمان ها و موجودات خبیث و مرگباری که برای نابودی انسان و بشریت و تسلط بر کل جهان از هیچ گونه شرارتی فروگذار نمیکنند، می پردازد. فرهنگ عمومی آمریکا که کاملاً مدیریت شده و ساخته و پرداخته رسانه این کشور و به عبارتی هالیوود است، گام به گام با این “آنتاگونیست‌ها و ضد قهرمان‌ ها ” که فصل مشترک همه آن‌ها رفتارهای ناهنجار اخلاقی از جمله خشونت، جنایت و س.ک.س است، مأنوس شده است.

خون آشام‌ها ، مانسترها و هیولاهای غول آسا، اشباح و ارواح خبیث و اجنه و شیاطین و هیولاهای بیولوژیکی همچون فرانکشتاین (که از اولین هیولاهای هالیوودی و برگرفته از افسانه یهودی «گولم» بود، که با اقتباس از رمانی از مری شلی در سال ۱۹۱۰ توسط کمپانی تراست ادیسون ساخته شد)، همگی بر گرفته از آموزه های شیطانی و ارتباط با عالم دخان و اجنه و شیاطین بودند. گرچه موجودی به نام«زامبی» که برگرفته از داستان‌های اسطوره‌ای و خرافی بوده، پیش از این نیز در فرهنگ عامیانه آمریکا وجود داشت، ولی روایت‌های جرج رومرو روح تازه‌ای به کالبد آن بخشید و از این رو بود که بسیاری، وی را خالق ساب ژانرزامبی یا Zombie Horror در ژانر وحشت میدانند.

سال ۱۹۶۸ که یکی از سال‌های عجیب و پر حادثه در عالم غرب و شیطان پرستی بود که از آن به عنوان سال آغاز تولید نخستین فیلم «زامبی» محور یاد می‌شود و تا به امروز فیلم‌های بی‌شماری با محوریت این ضد قهرمان هراس آور تولید شده است و نکته قابل تأمل آن‌که از میان این فیلم‌های بی‌شمار ، بیش از نیمی از آن‌ها از سال ۲۰۰۱ و پس از حملات تروریستی «یازدهم سپتامبر» به بعد تولید شده و ساخت آن‌ها تا به امروز رشد تصاعدی چشم گیری داشته است.

در فرهنگ لغت هالیوودی زامبی‌ها موجودات انسان نمای نفرین شده‌ای هستند که در مرز میان مرگ و زندگی معلق اند و سرنوشتی بلاتکلیف و حیاتی برزخی دارند تا آن‌که لطفی شامل حال آن‌ها گردیده و به حیات مرگ دعوت شده و از سرگردانی رهایی یابند! این موجودات آلوده به میکروبی مسری و مرگبار هستند و اگر انسانی را گاز بگیرند، آن انسان نیز بلافاصله به زامبی تبدیل می‌شود. از این رو زامبی‌ها یکی از اشکال موجودات پلید و نابودگری هستند که بصورت نیروهای شر و شیطانی در فیلم‌های آخرالزمانی غرب با وجه Antichrist (ضد مسیح) به تصویر کشیده شده اند.

دو مفهوم زامبی و آخرالزمان (Apocalypse) در بسیاری موارد با هم Overlap (همپوشانی) دارند تا آن‌جا که عبارتی با عنوان «Zombie apocalypse» تبدیل به یک کلید واژه در ادبیات زامبی‌ها شده است، چرا که آن‌ها همواره هم مانند ناقل یک میکروب مسری به دنبال انتقال بیماری مهلک خود به تمام انسان‌ها بوده و خبر از قریب الوقوع بودن پایان دوران و نابودی بشریت می‌دهند. همچنین Zombieland (سرزمین زامبی‌ها) نیز کلید واژه دیگری بود که به واسطه فیلمی با همین نام به کارگردانی Ruben Fleischer در سال ۲۰۰۹ در دنیای زامبی‌ها خلق شد.

در همین سال بود که برای اولین بار لغت زامبی به یک گروه خاص نسبت داده شد و در این سال فیلمی به نام Dead Snow (برف مرده) ساخته شد که در آن نازی‌ها به شکل زامبی برای نابودی انسان‌ها به تصویر کشیده شدند. در زامبی لند مسئله جدا‌سازی دو سرزمین به چشم میخورد که تلویحاً یاد آور واژه ای آشنا در ادبیات تحت سلطه صهیونیستی غرب است، ادبیاتی که در آن به مسئله دیوار حائل برای جدا‌سازی اشغالگران صهیونیست‌ از فلسطینیان (که صاحبان و وارثان حقیقی این سرزمین اند) اشاره دارد.

Zombie apocalypse

توطئه ای به نام جنگ جهانی زِد «World War Z»

در این ادبیات التقاطی، جهان به دو قسمت «انسان ها» و «زامبی ها» تقسیم ‌شده است، پر واضح است که در ترسیم چنین نگرشی هر انسانی طرفدار جدا‌سازی این دو منطقه از هم است تا از شر این موجودات خبیث و مرگبار در امان بماند! اما با رمز گشایی بخشی از این پروژه سازمان یافته و دخانی می‌توان به یکی از جدیدترین فیلم‌های خانواده پر جمعیت زامبی‌ها به نام World War Z به کارگردانی Marc Forster اشاره کرد. به نظر می رسد که حرف Z مفهوم ایهام برانگیزی از Zion (صهیون) و Zambie را در بردارد، که به معنای جنگ جهانی صهیون یا زامبی است و نکته تأمل برانگیز این است که در این فیلم به طور آشکارا مسلمان‌ها به عنوان زامبی به تصویر کشیده شده اند.

بنابراین؛ روند خلق ضد قهرمان در هالیوود از اوایل سال ۱۹۶۰ میلادی آغاز شد و هشت سال بعد یعنی در سال ۱۹۶۸ ضد قهرمانی جدید به نام زامبی «Zombie» برای اولین بار در فیلم «Night of The Living Dead» یا «شب زندگان مرده» توسط جرج رومرو (George A. Romero) وارد ادبیات سینمای هالیوود شد و به عنوان نمادی از مسلمانان انعکاس یافت و تا به امروز هم ادامه دارد. آخرین ساخته هالیوود از این ضد قهرمان به فیلم سراسر صهیونیستی World War Z برمیگردد که در آن به صورت بسیار زیرکانه و حرفه ای زامبی ها را نمادی از مسلمانان، توحش و خشونت معرفی میکنند و آمریکا و صهیونیست را نمادی از صلح و نجات دهنده جهان!!

در مورد فیلم World War Z باید بگوییم که این بار هالیودد شمشیر خود را کاملاً از رو بسته و این فیلم مبین جنگ آشکار سینمای غرب و هالیوود با مسلمانان است، که در آن به حقیقت محتوم نابودی زامبی‌ها به طور مستقیم اشاره شده است. در این فیلم شاهد هستیم که میکروب مسری زامبی‌، که از یک کودک چینی (که نماد یک ابرقدرت تهدیدکننده نظام مالی و اقتصادی آمریکا است)، به مردم فلسطین می‌رسد و آنها را آلوده و تبدیل به زامبی می کند و حالا زامبی‌های مسلمان فلسطینی تصمیم دارند که با عبور از دیوار حائل که منطقه جداکننده اشغالگران صهیونیستی‌ در اورشلیم (بیت‌المقدس) از مردم (مظلوم) فلسطین است وارد فلسطین اشغالی شوند.

فیلم World War Z

در همین گیر و دار است که هم چون همیشه قهرمان و منجی کلیشه ای هالیوود، که یک آمریکایی چشم روشن و بلوند است و در این فیلم نقش آن را Brad Pitt بازی میکند، وارد معرکه میشود و به دفاع از اسرائیلی‌ها و صهیونیست های به اصطلاح مظلوم و نابودی زامبی‌های مسلمان و فلسطینی می‌پردازد. این فیلم شباهت‌های بسیاری به فیلم سینمایی ۲۰۱۲ ساخته Roland Emmerich را دارد و همچون غالب فیلم‌های هالیوود، سرانجام همه انسان‌های به اصطلاح مظلوم که به طور حتم همان نژاد برتر یهود هستند، برای در امان ماندن از فتنه های آخر الزمان به کشتی بزرگی که نمادی از کشتی نوح است، پناه می برند!

اما نکته عجیب این فیلم این است که بر عدد ۱۲ تاًکید بسیاری شده است. به طور مثال در نمایی از فیلم به این نکته اشاره می‌شود که زامبی ها به ۱۲ کشور حمله می‌کنند و در نمایی دیگر به قطار شماره ۱۲ اشاره می‌شود و یا اینکه در یکی از سکانس‌های ابتدای فیلم به وضوح نشان داده می‌شود که با شمارش اعداد تا ۱۲ افراد به زامبی تبدیل می‌شوند. از طرفی با نگاهی به تقویم جهانی به تاریخ ۱۲ اکتبر برخورد می‌کنیم که به عنوان روز جهانی زامبی نام گذاری شده است. این همه تاًکید بر عدد ۱۲ که نمادی از منجی بشریت از دیدگاه مسلمانان است، کاملاً نمایان‌گر غرض ورزی آشکار و بی شرمانه نظام هالیوود علیه مسلمانان می‌باشد.

این فیلم به وضوح نشان می‌دهد که میکروب مهلک مسری و مسن زامبی که از سال ۱۹۶۸ فعال شده است، بعد از گذراندن سیر تحولی و تکامل خود، از سال ۲۰۱۳ میلادی به اسلحه جدید اسلام هراسی رسانه‌های صهیونیستی غربی مبدل شده است، تا تکمیل کننده پروژه کثیف اسلام هراسی و منجی هراسی باشد و مسلمانانی که تا به حال به دروغ تروریست لقب داده شده اند، مورد اتهام جدیدی به نام زامبی قرار گیرند، تا به مخاطب جهانی این گونه القا شود که اینان همان موجودات نفرین شده و مرگباری هستند که قصد آلودگی و نابودی کل جهان را دارند!

شروعی بر فیلم های زامبی محور

با این حال در ادبیات سینمای غرب؛ زامبی‌ها، مرده‌های متحرکِ ترسناک و بی‌مغز و بی‌روحی هستند که معمولا آرام حرکت می‌کنند و علاقه زیادی به خوردن گوشت و مغز انسان دارند و از طریق گاز گرفتن و وارد کردن بزاق خود به بدن قربانیان‌شان آنها را همانند خود به یک مرده متحرک تبدیل می‌کنند. فیلم های «Dawn of the Dead (۱۹۷۸)” “Day of the Dead (۱۹۸۵)»، «Beetle Juice (۱۹۸۸)» ، Shaun of the Dead (۲۰۰۴)، ۲۸ Weeks Later (۲۰۰۷)، I Am Legend (۲۰۰۷)،  (۲۰۰۹) و سری فیلم هایِ Resident Evil که از روی بازی کامپیوتری معروفی به همین نام ساخته شده‌اند، فقط نمونه‌هایی از فیلم‌های فراوان ساخته شده با محوریت زامبی‌ها است.

حجم تاثیر گذاری فیلم ها و بازی های زامبی محور به حدی زیاد است که بازی Resident Evil نخستین بازی ای نام گرفت که به فیلم زامبی محور تبدیل شد! همچنین سریال The Walking Dead که داستانش در مورد موضوع فراگیر شدن ویروسِ زامبی در آخرالزمان است همچنان در حال ساخت است. این روند پروپاگاندا برای زامبی تا جایی پیش رفته که هر سال درتاریخ ۱۲ اکتبر روز جهانی زامبی نامگذاری شده و در آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی در این روز مردم با ظاهری زامبی‌گونه به خیابان آمده و کارناوال زامبی (Zombie walk) برگزار می‌کنند.

در همین زمینه نیز، صهیونیسم سه مفهوم زامبی، تروریسم و اسلام را به هم پیوند داده است که فیلم های Osambie و World War Z نمونه آن هاست. از سال ۲۰۱۳ تمرکز بر محور اسرائیل آغاز شد؛ دیوار حائل مفهوم ذوالقرنینی دارد، اولین تصویر دیوار حائل بین انسان ها و زامبی ها در فیلم Warm Bodies ساخته شده در سال ۲۰۱۳ نشان داده شد. شروع این روند پس از اتمام دوران جنگ سرد شوروی و آمریکا که به فروپاشی اتحاد جماهیر شووری منجر شد آغاز میشود و پس از آن است که دو جریان مهم و تاثیر گذار در هالیوود شکل میگیرد.

فیلم های زامبی محور

جریان اول جریان شوروی‌ هراسی (با نماد و مفهوم خون آشام) و جریان دوم هم زامبی‌ هراسی (بخوانید مسلمانان هراسی) است. با ظهور القاعده و طالبان و واقعه یازده سپتامبر که خود آمریکا نقشی اساسی در شکل گیری آن داشت، شاهد آن هستیم که روند ساخت فیلم‌های با موضوع زامبی به شدت در سینما و تلویزیون آمریکا سرعت می‌گیرد تا جریان اسلام هراسی افزایش یابد.

در واقع این اسلام بود که در این سال‌ها قدرتش رو به افزایش بود و آمریکا می‌خواست با پدید آوردن طالبان، پنجه در چهره اسلام بیافکند و با حضور مستقیم نظامی خود در منطقه خاورمیانه از رشد این قدرت نوظهور جلوگیری به عمل آورد و این شد که این بار روند اسلام‌هراسی و روند زامبی‌هراسی در آمریکا به‌طور همزمان رو به رشد و افزایش گذاشت. از آنجا که زامبی یک موجود خیالی است، هر نویسنده و کارگردانی تغییر و تحولی در ویژگی‌ها و داستان‌های مرتبط با زامبی‌ها ایجاد می‌کند.

به همین دلیل همواره شاهد نکات و سبک های جدید در زامبی ها هستیم که از آن جمله میتوان به لغت «Zombieland» (سرزمین زامبی‌ها) و دو مفهوم «زامبی» و «آخرالزمان» (Apocalypse) اشاره کرد که تبدیل به کلیدواژهای اساسی فیلم ها و بازی های غربی شده است. همچنین لغت «تروریست» که پس از سال ۲۰۰۰ بطور فزاینده‌ای در ادبیات آمریکایی به مسلمانان نسبت داده می‌شد در این سال‌ها کنار لغت زامبی قرار گرفت و زامبی‌ها گاهی اوقات در قالب تروریست در فیلم‌ها و بسیاری از بازیها نمایان شدند که از جمله آن میتوان به سری Resident Evil و Dying light و … اشاره کرد.

فیلم Zombieland

توطئه هالیوود؛ «زامبی و خون آشام»

لازم به ذکر است هالیودد در زمان جنگ سرد خون آشام ها را به شوروی نسبت می داد، اما در حال حاضر که شوروی از بین رفته است، دست گذاشته اند روی زامبی ها. مرده هایی که از زیر زمین بیرون می آیند، آرام آرام راه می روند، چشمانشان گود افتاده است و دستشان را جلو می گیرند، همانند اینکه در خواب راه می روند و آدم خوارند و اگر آدمی را گاز بگیرند او هم بعد از ۱۲ ثانیه به زامبی تبدیل می شود، زامبی هایی که به صورت ویروسی منتشر می شوند.

آمریکایی ها ضرب المثلی دارند که یهودی ها می روند سینما عقاید خودشان را می بینند ما می رویم سینما عقاید یهودی ها را می بینیم. در همان زمان مارلون براندو بازیگر مطرح هالیوود در یک مصاحبه می گوید:” هالیوود مال یهودی هاست و توسط یهودی ها اداره می شود”. پس از آن بود که که تا ۴۸ ساعت بعد آنقدر اذیتش کردند و گریه اش را درآوردند که از حرف خود عذرخواهی کرد و حرفش را پس گرفت!

پس از خودزنی یازده سپتامبر که با سناریوسازی غرب و همکاری متحدان شرقی آن صورت گرفت، موج اسلام‌هراسی وسیعی در رسانه‌های غربی به راه افتاد. در این موج، یکی از جمله‌هایی که در رسانه‌ها، چه اجتماعی و چه غیر اجتماعی، بسیار زیاد استفاده شد جمله زیر بود:

A good Muslim is a dead Muslim.

(مسلمان خوب، مسلمان مرده است)

برای درک بهتر میزان استفاده از این جمله فقط کافیست در موتور جستجوی گوگل بخش اول جمله یعنی a good Muslim را بنویسید تا گوگل به عنوان اولین پیشنهاد جمله بالا را ارائه کند که این خود نشانگر میزان کاربرد وسیع این عبارت در اینترنت است.

 جستجوی گوگل بخش اول جمله یعنی a good Muslim را بنویسید

در جستجوی گوگل بخش اول جمله یعنی a good Muslim را بنویسید

حال با کنار هم قرار دادن این دو جمله می‌توان مجدداً دریافت که هدف این بازی معرفی تلویحی مسلمانان به عنوان زامبی‌های وحشی بوده و لازم است تا برای مقابله و کشتن آنان دست به کار شد:

A good Muslim is a dead Muslim.

A good zombie is a dead zombie.

راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در بازی ها,مقالات بازی

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
بررسی-نقشه-راه-تراشه-های-گرافیکی-AMD-تا-سال-2019
شاخه: AMD/ATI,بررسی سخت افزار,پیشنهاد سردبیر,کارت گرافیک

بررسی نقشه راه تراشه های گرافیکی AMD تا سال ۲۰۱۹

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است