• عملکرد قابل رقابت با GTX 980 Ti
 • حافظه HBM
 • بسیار خنک
 • بسیار کم صدا
 • بسیار کوچک
 • خنک کننده مایع
 • در اورکلاک ضعیف است
 • قیمت نسبت به عملکردش خوب نیست
  کارایی
  امکانات
  طراحی
  قیمت به کارایی

8.5

خوب

قیمت: 649 دلار (2.206.600 تومان)

سازنده: AMD

گارانتی: ندارد

عرضه کننده: ندارد

سایت/تلفن: ندارد

مشاهده پروفایل نویسنده

کارت-R9-FURY-X

توجه: مطلب کاملا ترجمه شده است. منتهی به دلیل سیستم وردپرس و افزونه واترمارک مورد استفاده در سایت، بر روی تصاویر بنچمارک ها، لوگوی سایت ما به صورت اتوماتیک ثبت میشود. بنابراین همه بنچمارک ها توسط سایت techspot.com که لینکش پایین بنچمارک است تهیه شده است و ما فقط آن را ترجمه کردیم تا همه هم وطنانمان بتوانند از آن استفاده کنند.

سری Radeon 300 کارت های AMD به تازگی عرضه شده و ما نیز طبق روال بررسی کارت های مرجع، یک بررسی کامل از این کارت ها با عنوان «بررسی سه کارت HIS Radeon R9 390X, R9 390, R9 380» منتشر کردیم که با کلیک روی لینک فوق میتوانید آن را مشاهده کنید. در حالی که دو کارت R9 390X/390 با همان معماری کارت های نسل قبل R9 290X/290 منتشر شدند، کارت گرافیک R9 Fury X با اسم رمز Fiji XT از معماری جدید GCN 1.2 استفاده میکند.

با این حال تعداد Shader processors یا همان واحد های سایه زن R9 Fury X دو برابر R9 380 است که همین مقدار حدود ۴۵ درصد بیشتر از واحدهای سایه زن موجود در R9 390X است. کارت گرافیک Fury X از پهنای باند حافظه قابل توجه ۵۱۲ گیگابایت بر ثانیه استفاده میکند که ۳۳ درصد سریعتر از R9 390X و ۶۰ درصد هم سریعتر از  R9 290X است. این مقدار جهش بسیار بزرگی در مقابل حافظه های ۶ گیگابایتی است که در نسل GDDR5 تولید میشوند. در این کارت برای اولین بار از نسل جدیدی از حافظه های پیشرفته به نام HBM استفاده شده است.

HBM حافظه جدید است که قرار است از این به بعد جایگزین GDDR شود و Fury X اولین کارتی است که آن را افتتاح میکند. HBM مخفف «High Bandwidth Memory» و به معنای حافظه عظیم با پهنای باند بالاست و استاندارد جدیدی از حافظه است که به صورت انباشته و همچون حافظه های DRAM روی بستر Die تراشه گرافیکی نصب شده است و از اتصالات بسیار سریع میکروسکوپی بسیار سریعی استفاده میکند که به «through-silicon vias» یا (TSVs) معروف شده است.

 قالب سه بعدی انباشته در کنار اتصالات داخلی بسیار کوچک به کارت گرافیک اجازه را میدهد تا پهنای باندی بسیار فراتر از استانداردهای GDDR5 و DDR4 را برای کارت فراهم کند و این دقیقا همان چیزی است که در سری AMD Fury مورد استفاده قرار گرفته است. پهنای باند عظیمی که بلا استفاده است! HBM فناوری برتری است که تقریبا در هر متریک حافظه حدود ۱۹ برابر فضای کمتری به نسبت GDDR5 روی Die تراشه اشغال میکند و پهنای باند بیشتری را با مصرف برق و انرژی کمتری ارائه میدهد.

اگرچه سری Radeon 300 با افزایش عملکرد به نسبت نسل قبلش معرفی شده و به موقعیت AMD در بازارهای تجاری اش کمک میکند، اما R9 390X همچون GTX 980 یک کارت رده بالا نیست و ازنظر توان عملیاتی قدرتی به مراتب کمتر از ۹۸۰TI و Titan X دارد. به هر حال انتظارات از کارت گرافیک Fury X بسیار بالاست و با شرایطی که این کارت دارد باید از گل سرسبد انویدیا یعنی کارت گرافیک GTX 980TI عملکرد بهتری داشته باشد که در ادامه آن را بررسی میکنیم.

کارت گرافیک R9 FURY X

در زمینه قیمت گذاری کارت های جدید AMD به  نکته جالبی برخوردیم و آن هم این بود که بر خلاف سنت قیمت گذاری کارت های قبلی این کمپانی که حالتی تهاجمی داشت، در سری Radeon 300 شاهد چنین قیمت گذاری نبودیم! شاید دلیلش این باشد که این کارت ها همان کارت های Radeon 200 با رنگ و لعابی جدید اند و شاید هم دلیلش از دست ندادن بازار در مقابل رقیب قدری همچون انویدیا است. R9 390X فقط ۱۰۰ دلار یبشتر از R9 290X قیمت دارد و این در حالی است که میشود ۲۹۰X را با اندکی اورکلاک به صورت رایگان و مجانی به همان عملکرد ۳۹۰X رساند.

Radeon R9 Fury XRadeon R9 390XRadeon R9 390
فرآیند ساخت۲۸ نانومتری۲۸ نانومتری۲۸ نانومتری
پردازنده جریانی
(Stream Processors)
۴۰۹۶۲۸۱۶۲۵۶۰
کلاک هسته۱۰۵۰MHz۱۰۵۰MHz۱۰۰۰MHz
توان پردازشی۸.۶ TFLOPs۵.۹ TFLOPs۵.۱ TFLOPs
Texture Units۲۵۶۱۷۶۱۶۰
Texture Fill-Rate۲۶۸.۸ GT/s۱۸۴.۸ GT/s۱۶۰.۰ GT/s
ROPs۶۴۶۴۶۴
Pixel Fill-Rate۶۷.۲ GP/s۶۷.۲ GP/s۶۴.۰ GP/s
Z/Stencil۲۵۶۲۵۶۲۵۶
نوع حافظه۴GB HBM۸GB GDDR5۸GB GDDR5
رابط حافظه۴۰۹۶ بیت۵۱۲ بیت۵۱۲ بیت
Memory Speed/Data Rate ۵۰۰MHz / 1.0Gpbs۱۵۰۰MHz / 6.0Gpbs۱۵۰۰MHz / 6.0Gpbs
پهنای باند حافظه۵۱۲GB/s۳۸۴GB/s۳۸۴GB/s
کانکتور برق۲x8-pin۱x8-pin/6-pin۱x8-pin/6-pin
مصرف برق۲۷۵ وات۲۷۵ وات۲۷۵ وات
استاندارد PCIePCIe 3.0PCIe 3.0PCIe 3.0
پشتیبانی از API هاDirectX 12, Vulkan, MantleDirectX 12, Vulkan, MantleDirectX 12, Vulkan, Mantle
پشتیبانی از FreeSyncبلهبلهبله
Virtual Super Resolutionsبلهبلهبله
کنترل کننده فریم ریتبلهبلهبله

اما Fury X آمده تا با GTX 980Ti رقابت کند و به همین دلیل با همان قیمتی عرضه شده که GTX 980Ti عرضه شده بود. هر دو کارت در حال حاضر در بازارهای جهانی با قیمت ۶۴۹ دلار عرضه شدند که به پول ایران حدود ۲.۲۰۰.۰۰۰ تومان میشود. اما یک تفاوت مهم بین این دو کارت وجود دارد و آن هم این است که Fury X با قیمت فوق به همراه یک کولر مایع رایگان عرضه شده، در حالی که GTX 980Ti از خنک کننده سنتی و اختصاصی استفاده میکند.

جزئیات معماری R9 Fury X

هسته های R9 Fury X بر مبنای لیتوگرافی ۲۸ نانومتری ساخته شده اند و از ۸.۹ بیلیون ترانزیستور استفاده میکنند که در فضایی به ابعاد ۵۹۶mm2 جای گرفته اند. میتوان گفت اگر قرار بود از ۴ گیگابایت حافظه GDDR5 روی Die تراشه استفاده شود، آنوقت باید فضای تراشه به ۱۰۱۱mm2 افزایش پیدا میکرد. استفاده از حافظه های مدرن و نسل جدید حافظه های انباشت HBM موجب شده فضای وابعاد کارت به شدت کوچک شود. Fury X به نسب R9 390X از ۴۴ درصد ترانزیستور بیشتر استفاده میکند و این در حالی است که R9 390X از ۳۶ درصد ویفر (Die) بزرگتری استفاده میکند.

حافظه HBM

در کل هسته های Fury X شامل ۴۰۹۶ واحد SPUs، تعداد ۲۵۶ عدد TAUs و ۶۴ واحد ROPs اند که این مقدار ۴۳ درصد بیشتر از SPU و TAUs های به کار رفته در ۳۹۰X است و مقدار ROPs نیز برابر است. کلاک هسته نیز به طور پیش فرض روی ۱۰۵۰ مگاهرتز تنظیم شده که دقیقا همان مقدار موجود در ۳۹۰X است. از طرفی کلاک حافظه HBM روی ۵۰۰ مگاهرتز (۱.۰Gbps) تنظیم شده که بسیار کمتر از حافظه GDDR5 موجود بر روی ۳۹۰X است. اما نکته مهم اینجاست که HBM از رابط حافظه بسار عظیمی معادل ۱۰۲۴ بیت بر پُشته (۱۰۲۴bits per stack) استفاده میکند، در حالی که این مقدار در حافظه های مبتنی بر GDDR5 فقط فقط ۳۲ بیت است!

حافظه HBM

این بدین معناست که حافظه های HBM حتی با سرعت کلاک و پهنای باند کمتر حافظه میتوانند بیش از ۱۰۰ گیگابایت اطلاعات بیشتر در هر پشته (bits per stack) را در مقابل ۲۸ گیگابایت حافظه های مبتنی بر GDDR5 منتقل کنند که رقم فوق العاده است. مصرف انرژی کمتر، کوچک تر و قدرت بیشتر و این دقیقا چیزی است که در Fury X وجود دارد. این مقدار اطاعات بدین معناست که حافظه انباشته HBM با هزینه ای کمی بیش از ۳۵ گیگابایت در هر وات عرضه شده و در مقابل همین مقدار روی GDDR5 معادل ۱۰.۶ گیگابایت در هر وات است.

حافظه HBM

در حال حاضر این حافظه ها با محدودیت ۴ گیگابایت مواجه اند که برای ادامه کار ممکن است در ظرفیت های بالاتر مشکلاتی ایجاد شود. البته اعلام شده که در کارت های نسل بعدی از نسخه دوم حافظه های انباشته HBM با ظرفیت و پهنای باند به مراتب بیشتری استفاده خواهد شد. بخشی از مزیت های استفاده از این حافظه، صرفه جویی فراوان در متوان مصرفی است که مزیت بزرگی برای این مدل کارت ها است. دیگر مزیت استفاده از حافظه انباشته HBM این است که میتان این حافظه ها را به صورت انباشه روی هم نصب کرد. چیزی که در GDDR ها امکانش نبود و حتما باید کنار هم قرار میگرفتند و همین مورد یکی از محدودیت های افزایش حجم حافظه در کارت های مختلف بود.

مثلا ۱ گیگابایت حافظه GDDR5 به صورت ۴ تراشه ۲۵۶ بیتی روی تراشه گرافیکی نصب میشود و به فضایی تقریبی ۶۷۲mm2 نیاز دارد، در صورتی که همین مقدار حافظه از نوع HBM به فضایی معادل ۳۵mm2 نیاز خواهد داشت! طبق اطلاعاتی که ای ام دی منتشر کرده برای تراشه گرافیکی (GPU) کارت گرافیک R9 290X از فضایی معادل ۹۹۰۰mm2 استفاده شده و این در حالی است که همین مقدار روی Fury X به نسبت کارت فوق به ۴۹۰۰mm2 کاهش پیدا کرده است.

حافظه HBM

Fury X در نوع خود از طراحی منحصر به فردی استفاده مینکند که تا به حال سابقه نداشته است. در گذشته هیچ گاه شاهد کارت های بسیار قدرتمند کوچکتر از ۱۰ اینچ نبودیم! ابعاد Fury X فقط ۷.۵ اینچ است و اندازه یک تبلت خوش دست اما چاق تر از آن است. PCB این کارت بسیار جمع و جور است اما خنک نیست. حداقل ۲۷۵ وات اتلاف انرژی دارد و شاید دلیل استفاده از خنک کننده مایع پیش فرض نیز همین مورد است. در واقع به جای تجهیز این کارت به یک کولر جدید، از همان خنک کننده ای روی این کارت استفاده شده که روی کارت گرافیک R9 295X2 هم شاهدش بودیم.

R9-FURY-X

تراشه Fury X از یک خنک کننده مایع در کنار یک فن ۱۲۰ میلیمتری استفاده میکند که در تصویر مشخص است. از این خنک کنندهها برای خنک سازی پردازنده ها در زمان اورکلاک استفاده میشود. با این حال ای ام دی از آن در Fury X استفاده کرده تا خنک سازی کارت به خوبی انجام شود. طراحی R9 Fury X به گونه انجام شده تا استفاده از خنک کننده مایع حداکثر بهینگی را برای این کارت به همراه داشته باشد. در واقع تمام اجزای ضروری ای همچون (ASIC, VRM, DRAM) در مقابل فن ۱۲۰ میلیمتری قرار گرفتند و خنک سازی آنها بدون مشکل خاصی انجام میشود.

استفاده از یک فن «Nidec» با کیفیت بالای ۱۲۰ میلیمتری بر روی رادیاتور R9 Fury X موجب شده دمای کارت در بازی های معمولی در محدود ۵۰ درجه سانتی گراد باقی بماند و سر و صدای فن هم به کمتر از ۳۲ دسیبل (dBA) برسد. پشت کارت یک قاب آلیاژی مشکی قرار گرفته که جلوه خاصی به کارت داده و موجب شده PCB کارت دیده نشود. این صفحه آلیاژی از نیکل ساخته شده و قابل تمیز کاری است. جلوی R9 Fury X نیز با چهار پیچی که در اطرافش قرار گرفته قابل جا به جایی است.

R9-FURY-X

بنابراین پس از باز کردن پیچ ها میتوانید اجزای کارت را در زیر قاب آلیاژی کارت مشاهده کنید و از دیدنش لذت ببرید! کارت گرافیک Fury X نیز همچون دو هسته ای R9 295X2 از یک لوگوی قرمز درخشان در بالای صفحه کارت استفاده میکند که در زمان روشن بودن سیستم جلوه جالبی به کارت میبخشد. علاوه بر لوگوی درخشان بالای کارت، روی تراشه گرافیکی هم چرتغ LED قرار گرفته است. این LED ها که تعدادشان به هشت عدد میرسد در بالای اتصالات PCIe قرار گرفته اند و نشان دهنده در حال کار بودن تراشه گرافیکی اند.

مثلا زمان بازی تمام هشت LED روشن میشوند و اگر در بازی نباشید و در دسکتاپ در حال فعالیت باشید یک LED روشن میشود. این هشت LED به یکی از دو رنگ قرمز و آبی قابل تنظیم است و این کار توسط «dipswitch» واقع رد پشت کنار کارت انجام میشود. علاوه بر LED های فوق یک LED سبز رنگ نیز برای نمایش کارت در حالت «ZeroCore» وجود دارد. این کارت به همراه دیگر کارت های منتخب روی وضوح های تصویر ۲۵۶۰×۱۶۰۰ و ۳۸۴۰×۲۱۶۰ (معادل UHD 4K) تست شده است.

کارت گرافیک R9 FURY X

مشخصات سیستم تست

 • Intel Core i7-5960X (3.0GHz
 • x4 4GB Kingston Predator DDR4-2400 (CAS 12-13-13-24
 • Asrock X99 Extreme6 (Intel X99
 • Silverstone Strider Series (700w
 • Crucial MX200 1TB (SATA 6Gb/s
 • Nvidia GeForce Titan X (12288MB
 • Nvidia GeForce GTX 980 Ti (6144MB
 • Gainward GeForce GTX 980 (4096MB
 • Gainward GeForce GTX 970 (4096MB
 • Palit GeForce GTX 780 Ti (3072MB
 • Palit GeForce GTX 780 (3072MB
 • AMD Radeon R9 Fury X(4096MB
 • HIS Radeon R9 390X (8192MB
 • HIS Radeon R9 390 (8192MB)
 • AMD Radeon R9 295X2 (2x 4096MB
 • Gigabyte Radeon R9 290X (4096MB
 • Gigabyte Radeon R9 290 (4096MB
 • Microsoft Windows 8.1 Pro 64-bit
 • Nvidia GeForce 352.90
 • AMD Catalyst 15.6 Beta
 • AMD Catalyst 15.15 Beta (300 Series

راهنمای صفحات

صفحه اول: توضیح و جزئیات Fury X

صفحه دوم: بنچمارک Crysis 3 و BioShock و Metro Redux

صفحه سوم: بنچمارک Sleeping Dogs و Tomb Raider و Thief

صفحه چهارم: بنچمارک Battlefield 4 و Battlefield Hardline

صفحه پنجم: بنچمارک Watch Dogs و Hitman: Absolution و Far Cry 4

صفحه ششم: بنچمارک Grand Theft Auto V و Total War Attila

صفحه هفتم: بنچمارک Civilization: Beyond Earth و Assassin’s Creed Unity

صفحه هشتم: بنچمارک Dragon Age: Inquisition و The Witcher 3: Wild Hunt

صفحه نهم: تست مصرف برق و حرارت

صفحه دهم: سخن پایانی و راهنمای خرید

صفحه بندی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
منبع techspot
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در AMD/ATI,بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

مشخصات فنی
R9-FURY-X
Overview
Card Status
عرضه شده
Manufacturer
AMD
Release Date
24th June, 2015
Launch Price
$649
Board Model
AMD C880
GPU
GPU Model
28nm Fiji XT
Cores:TMUs:ROPs
4096 : 256 : 64
Clocks
Base Clock
1000 MHz
Boost Clock
1050 MHz
Memory Clock
500 (1000) MHz
Memory
Memory Size
4096MB HBM
Mem Bus Width
4096 بیت
Mem Bandwidth
512 GB/s
Physical
Interface
PCI-Express 3.0 x16
TDP
275 وات
Graphics Features
DirectX
12.0
OpenGL
4.5
OpenCL
2.0
Shader Model
5.0
آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
کنسول Xbox One

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است