نگاهی به معماری وِگا «Vega»؛ طوفان AMD در راه است

نگاه پنجم: تحلیل و بررسی معماری وِگا «Vega» از نگاه گارد۳دی «Guard3d»

منابع موجود در وب سایت WCCFTech اعلام کردند AMD قصد دارد کارت های گرافیک مبتنی بر معماری وِگا «Vega» را در اواسطه ماه May (اردیبهشت ماه) روانه بازار کنند. این خبر تایید شده و شامل کارت های رده بالا و پرچمدار معماری وِگا «Vega» میشود که از حافظه های نسل جدید HBM2 استفاده میکنند. گزارشات مختلف نشان میدهد کارت های جدید به طور رسمی از دو سیلیکون Vega 10 (برای تراشه های گرافیکی رده بالا) و سیلیکون Vega 11 (برای تراشه های رده پایین، با مصرف برق کمتر از پولاریس «Polaris 10» و عملکردی بهتر از آن) استفاده میکنند.

از طرفی این احتمال که کارت های جدید از دو سیلیکون Vega 10 به طورهمزمان استفاده کنند وجود دارد. این موضوع در خبرگذاری های خارجی به صورت VEGA 10 x2 ذکر شده که لزوماً معنای استفاده از دو تراشه گرافیکی «Dual GPU» روی یک ویفر «PCB» نیست. در واقع پسوند x2 نشانگر استفاده از همان معماری بدون تغییر VEGA 10 با دو برابر حافظه ویدئویی بیشتر است. این گزارشات نشان میدهند که احتمالاً AMD با این سیلیکون تقویبت شده به دنبال رقابت شانه به شانه با سیلیکون های قدرتمند GP104 و GP102 انویدیا است که البته کمی دور از ذهن به نظر میرسد.

Vega 10 به عنوان یک تراشه Full Chip  ممکن است در کنسول های بازی نسل جدید هم مورد ساتفاده قرار بگیرد. در همین رابطه شایعه یا خبر دیگری که در سطح وب منتشر شده، امکان استفاده از Vega 11 به عنوان یک تراشه Cut Chip در کنسول جدید مایکروسافت یعنی Xbox Scorpio است که به خودی خودش اهمیت این موضوع را نشان میدهد. این موضوع را میتوانید در مقاله «نگاهی به کنسول جدید Xbox One Scorpio» پیگیری کنید.

ویژگی جدید بسته بندی سریع ریاضی «Rapid Packed Math»

ویژگی جدید بسته بندی سریع ریاضی «Rapid Packed Math»

Vega 10 از ۴۰۹۶ عدد پردازنده جریانی استفاده میکند که با سرعت ۲۴ ترافلاپ بر ثانیه میتواند پهنای باند عظیمی معادل ۵۱۲ گیگابایت بر ثانیه را با دو مدل حافظه ۸ و ۱۶ گیگابایتی HBM2 در اختیار مصرف کننده بگذارد که جهش بزرگی برای AMD است. از طرفی احتمالاً بایدش اهد عرضه سیلیکون های دیگری به نام Vega 20 باشیم که قرار است با لیتوگرافی ۲۰ نانومتری تولید شوند و از سرعت کلاک بالاتر، سرعت حافظه ۱ ترابایتی و ۳۲ گیگابایت حافظه ویدئویی HBM2 استفاده میکنند.

این سیلیکون از ۱۵۰ وات توان حرارتی استفاده میکند که در مقابل توان حرارتی ۲۲۵ واتی Vega 10 رقم فوق العاده ای محسوب میشود. Vega 10 به عنوان یکی از قویترین سیلیکون های AMD از ۶۴ واحد CU استفاده میکند و در نمایشگاه CES 2017 نیز توسط آقای راجا کودوری به نمایش گذاشته شد. اتفاق جالی که در نمایشگاه CES 2017 افتاد این بود که AMD برای نمایش قدرت پردازشی معماری جدیدش از یک سیستم حرفه ای با پردازنده های نسل جدید Ryzen در کنار کارت های گرافیک مبتنی بر معماری وِگا «Vega» استفاده کرد.

در این تست سیستم مورد نظر موفق شد بازی Star Wars Battlefront را با سطح کیفی Ultra HD و سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه به راحتی اجرا کند. همچنین در تستی دیگر، سیستم مورد نظر بازی Ultra HD را با سرعت ۶۰ فریم بر روی رزولوشن ۴K اجرا میکند تا قدرت خارق العاده کارت های گرافیک مبتنی بر معماری وِگا «Vega» را به رخ بینندگان بکشد. البته این سطح کیفیت و عملکرد تنها از ترکیب کارت های وگا و پردازنده های Ryzen حاصل شده است.

سیستم-کشینگ-سطح-دوم

معماری وِگا «Vega» به صورت خاصی برای بهبود اورکلاک و IPC بیشتر طراحی شده و علاوه بر افزایش کلاک، حالا میتوئاند از دو برابر دستورات بیشتر در هر سیکل کلاک استفاده کند. در این معماری، همچون پولاریس «Polaris» از  بخش محاسباتی سیستم سایه زنی و آدرس دهی به صورت جداگانه استفاده شده تا عملکرد و میزان بهره وری معماری وِگا «Vega» افزایش پیدا کند. همچنین سیستم مدیریت و کنترل  حافظه انقلابی HBMC در بخش کنترل کش سطح سوم اجزا دسترسی آزادانه به حافظه های اضافی همچون SSD های فوق پر سرعت را همچون میدهد تا داده های ترابایتی، مخصوصاً در صنعت سینما برای پردازش به سهولت جا به جا شوند.

سیستم پیکسل گذاری یا همان موتور پیکسلی «Pixel-Engine» جدیدیی که برای معماری وِگا «Vega»  طراحی شده از نظر جئومتری ساختمان طراحی شبیه همان چیزی است که در کارت گرافیک R9 FuryX دیده بودیم، اما در اینجا ظرفیت دو برابر شده و از دو مسیر جداگانه برای برای پردازش هم زمان جئومتری و انجام پیکسل گذاری برای ۶۴ واحد CU استفاده میشود. سیستم پیکسل گذاری جدید حالا از  Tiled یا BINning Rasterization هم پشتیبانی میکند که با توجه به دسترسی به حافظه کش سطح دوم، میتواند موجب بهبود سایه زنی و کاهش تاخیر اضافی شود که نتیجه آن کاهش مصرف پهنای باند و عمل پیکسل گذاری بیهوده است.

در معماری وِگا «Vega» توان عملیاتی جئومتری ها «Geometry» از ۴ به ۱۱ کلاک افزایش یافته که در کنار چهار موتور جئومتری «Geometry» از بهره وری بهتری در استفاده از پهنای باند موثر و مصرف انرژی کمتر برخوردار است. همچنین واحد های جدید حالا از ۱۲۸ دستورالعمل ۳۲ بیتی در هر چرخه پردازشی استفاده میکند و با توجه به افزایش فرکانس کلاک در معماری وِگا «Vega»، حالا با ظرفیت بیشتری در پردازش موثر حجم عظیمی از داده های سه بعدی هستیم.

موتور پیکسلی معماری وگا

در طرف دیگر؛ نسل دوم HBM 2 از چهار کانال به اصطلاح ساختگی یا مجازی «Pseudo» استفاده میکند که هر کدامشان قابلیت به اشتراک گذاری داده های Aword را دارند. استفاده از کانال Pseudo منجر به کاهش مصرف انرژی میشود. این مورد در کنار افزودن قابلیت پشتیبانی از اجرای دستورالعمل های پی در پی در یک چرخه واحد «Single Cycle» از جمله تغییرات بسیار مهم در معماری وِگا «Vega» است. در معماری جدید هر واحد محسابه گر «Compute Unit» یا اصطلاحاً CU از ۱۲۸ واحد محاسبه و منطق برای اجرای سریعت عملیات محاسبه و منطق و ریاضی استفاده میکند.

همچنین مسیرهای دسترسی به Compute Unit ها افزایش یافته و این مورد میتواند به خودی خودش کاهش وابستگی این معماری به حافظه گرافیکی را در پی داشته باشد. ما در معماری وِگا «Vega» با اجرای دستور العمل های متفاوتی به نسبا معماری های پیشین AMD طرفیم. بدین معنا که در معماری های پیشین GCN؛ همچون چیزی که در کارته ای سری FURY و دوسری R9 300 و R9 200 دیده بودیم، حجم اصلی کارها توسط تراشه گرافیکی «GPU» انجام  میشد و به همین دلیل از تمام واحد های SIMD به درستی استفاده نمیشد.

اما در معماری وِگا «Vega» تمامی واحد های SIMD در یک واحد محسابه گر «Compute Unit» مجتمع متمرکز شده اند و میتوانند از تمام SIMD ها به صورت یکجا استفاده کنند که در عمل موجب کاهش هدر رفت پهنای باند تراشه گرافیکی و حافظه ویدئویی میشود. تصویر شماتیک زیر نشان میدهد که اولاً SIMD ها همیشه درون واحدهای CU حضور داشتند و دوماً NCU های جدیدی معماری وِگا «Vega» در هر سیکل کلاک میتواند دستورات بیشتری را قبول کند که نتیجه آن افزایش بهره وری بیشتر به نسبت معماری های پیشین AMD است.

سیستم جدید واحد محاسبه و منطق معماری وگا که به NCU معروف شده است

سیستم جدید واحد محاسبه و منطق معماری وگا که به NCU معروف شده است

مشابه همین روند در بخش حافظه ویدئویی هم پیادهن سازی شده و همانطور که گفتیم با طراحی و انقلابی جدید در این بخش طرفیم. مثلاً در معماری های پیشین، برای دسترسی آزادانه به بافت ها و پیکسل ها به حافظه حجیم تری نیاز بود و این عمل بایدبه صورت غیر منسجم «Non coherent» انجام میشد که پیش درآمدش حرکت حجم عظیمی از داده های مختلف و غیر ضروری برای رندرینگ بافت ها خارج از خط لوله ها «Pipelines» بود. این کار هم بسیار زمان بر و هم هزینه بر بود. ولی در معماری جدید، با توضیحاتی که در بالا به آن اشاره کردیم، این مشکلات بر طرف شده و حالا تمام اتفاقات مختلف به شکل بهینه تری به اتمام میرسند.

در نهایت ما باید به این نکته اشاره کنیم که معماری وِگا «Vega» تغییرا بسیار گسترده ای داشته و برای HPC ها و پردازشی ها سنگین هم محصولات مختلفی به همراه دارد.در حال حاضر گفته میشود کارت های گرافیک دسکتاپ این معماری به شرح جدول زیر است که البته هنوز به تایید نهایی نرسیده است. اما مشخص شده که HPC ها از کارت هایی مبتنی بر Vega 11 استفاده میکنند که در زمینه کاهش مصرق برق و توان حرارتی بهتر از Polaris 10 عمل میکند.

کارت های گرافیک دسکتاپ معماری وِگا «Vega»

نام کارتمعماری
RX 590Vega 11 XT
RX 580Vega 11 Pro
RX 570Polaris 10 XT
RX 560Polaris 10 Pro
RX 550Polaris 11 XT
RX 540 Polaris 11 Pro
RX 530Polaris 12
صفحه بندی 1 2 3 4
منبع techpowerup
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در AMD/ATI,بررسی سخت افزار,پیشنهاد سردبیر,کارت گرافیک

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
AMD-Radeon

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است