نگاهی به معماری وِگا «Vega»؛ طوفان AMD در راه است

نگاه اول: ریز معماری قدرتمند AMD GCN

ISA مخفف «Instruction Set Architecture» و به معنای «معماری مجموعه ای از دستور العمل ها» است که همراه با ریز معماری «Microarchitecture» دو بخش بسیار مهم پردازدن های امروزی را تشکیل میدهند. تمام سیستم های کامپیوتری بر مبنای زبان باینری (همان صفر و یک) تشکیل شده اند و به هیچ وجه نمیتوان با زبان های سطح پایینی مثل C++ و C# و … با کامپیوتر حرف زد! در واقع یک میان افزار به نام کامپایلر وجود دارد که وظیفه ترجمه زبان های مختلف به زبان باینری را به عهده گرفته که به «معماری مجموعه ای از دستور العمل ها» معروف است.

در واقع تمامی تمامی دستورالعمل‌ها، داده هایی محلی، ورودی/خروجی‌ها، ثبات‌ها، حالت آدرس‌دهی، معماری حافظه و مفسر‌ها به صورت «اسمبلی» روی سخت افزار پردازنده ها وو تراشه های مختلف نوشته میشوند که همگی آنها تحت نظر «معماری دستور العمل ها» قرار دارند. در کنار موارد فوق سیستمی وجود دارد که به ISA ها میگوید چه طوری کار کنند، چه زمانی حافظه رم را خالی یا پر کنند، چه زمانی از کش استفاده کنند و چه زمانی از ثبات و ریجسترها استفاده کنند که به این سیستم ریز معماری «Microarchitecture» گفته میشود.

بنابراین ISA زبان رابط بین سخت افزار و نرم افزار و سیستم ریز معماری هم تعیین کننده نوع ارتباطی است که تعیین میکند چه اتفاقاتی بیفتد تا با کمترین زمان ممکن به مقصد برسیم. به عبارتی؛ پردازنده های مختلف میتوانند از ISA های یکسان اما با معماری ریز پردازنده متفاوتی عرضه شوند. به طور خیلی ساده اگر بخواهیم این موارد را توضیح بدهیم، باید بگوییم که در حال حاضر، هر دو کمپانی اینتل و AMD برای تولید پردازنده های خودشان از یک دستور العمل معماری «ISA» مشخصی نام X86 استفاده میکنند و تنها تفاوت آنها در ریز معماری «Microarchitecture» آنها است که تعیین میکند کدام یک سریعتر میتواند به مقصد برسد.

نگاهی به معماری وِگا «Vega»؛ طوفان AMD در راه است

ریز معماری اصلی کارتی همچون Radeon RX 480X ریز معماری GCN 0.4 است که با اسم رمز اول (منظور اسم رمز معماری) Arctic Islands برای سری RX 400 و اسامی رمز سیلیکون Vega 10/11 عرضه شده است. اولین نسل ریز معماری GCN با فناوری ۲۸ نانومتری و اسم رمز «Southern Islands» برای کارت های سری HD 7000/Rx 200 عرضه شده و مهمترین ویژگی اش استفاده از اسلات PCI-E 3.0 و فناوری AMD ZeroCore بود. پس از آن نوبت ریز معماری GCN 0.2 بود که با اسم رمز «Sea Islands» در کارت های سری HD 77900 و Radeon HD 8770, R7 260/260X, R9 290/290X, R9 295X22 خودنمایی کند.

APU های (پردازنده های دارای تراشه گرفیک مجتمع) این سری نیز با اسم رمز کاوِری «Kaveri»؛ مولینس «Mullins»؛ بیما «Beema» و پوما «Puma» برای پلتفرم موبایل و دسکتاپ معرفی شدند که از فناوری های پیشرفته ای همچون AMD TrueAudio و AMD PowerTune استفاده میکردند. مهمترین تراشه های این نسل نیز با اسم رمز هاوایی «Hawaii» معرفی شدند که در کارت گرافیک Radeon R9 290X و هم خانواده هایش مورد استفاده قرار گرفتند.

البته اسامی رمز و کاربردهای ریز معماری GCN 0.2 به همین جا ختمم نشد و با معرفی دو تراشه لیورپول «Liverpool» و دورناگو «Durango»، شاهد ورود AMD به کنسول های PS4 و Xbox One بودیم که در مقالات متعددی به آن پرداختیم. اما سومین نسل ریز از معماری GCN در سال ۲۰۱۴ با نام GCN 0.3 و همراه با دو کارت پیشواز R9 285 و R9 M295X و با اسم رمز سیلیکون تونگا «Tonga» معرفی شدند. کارت های میان رده و معمولی این سری با اسم رمز تونگا «Tonga» و کارت های رده بالای این سری هم با اسم رمز فیجی «Fiji» عرضه شدند که از مهمترین ویژگی های این نسل میتوان به پشتیبانی از نسل اول حافظه ویدئویی HBM اشاره کرد.

نقشه-راه-تراشه-های-گرافیکی-amd-تا-سال-2019

همچنین APU های این سری هم با نام کاریزو «Carrizo» معرفی شدند که از قابلیت های بسیار خوبی به نسبت رقیب استفاده میکردند. نسل سوم با اسم رمز «Volcanic Islands» معرفی شد و در کارت های R9 285X و Fury/Nano مورد استفاده قرار گرفت. در نهایت به چهارمین نسل ریز معماری GCN یا همان GCN 0.4 میرسیم که از قرار معلوم با اسم رمز ریز معماری «Arctic Islands» برای کارت های سری سری RX 400 و با اسم رمز سیلیکون Vega 10/11 برای کارت های جدید معرفی شده است.

خانواده کارت های Arcticc Islands در سه ماهه دوم ۲۰۱۶ و با معرفی سری AMD Radeon RX 400 عرضه شدند و تمامی نسخه های دسکتاپ آنها نیز بر مبنای اسم رمز پولاریس «Polaris» و با فناوری ۱۴ نانومتری FinFETT عرضه شدند.

نگاه دوم: معماری کاملاً جدید گرافیکی وِگا «Vega»

حالا پس از پولاریس «Polaris» نوبت به عرضه اندام ریز معماری جدیدی با اسم رمز وِگا «Vega» است که در «نقشه راه تراشه های گرافیکی AMD تا سال ۲۰۱۹» بخشی هایی از آن را بررسی کردیم. طبق چیزی که در نقشه راه AMD دیدم، معماری وِگا «Vega» از دو برابر کارایی و عملکرد بهتر به نسبت معماری  پولاریس «Polaris» بهره مند میبرد. وِگا «Vega» نام ستاره ای است که از خورشید سیاره ما ۲۵ سال فاصله نوری دارد و در جوامع علمی، پس از خورشید به عنوان دومین ستاره منظومه شمسی معروف شده است.

روند-کوچک-شدن-تراشه-های-گرافیکی

داده های بدست آمده از این ستاره در طول قرن های متمادی به اکتشافت بزرگی در زمینه اجرام سماوی (اختر فیزیک ها) انجامیده است. وِگا «Vega» از جایگاه مهمی بین فرهنگ ها و اساطیر مختلف برخوردار است. تراشه های وِگا «Vega» را میتوانیم مهمترین طراحی سیلیکون کمپانی AMD پس از  پردازنده های AMD Zen محسوب کنیم که به زودی مقاله جداگانه ای در موردش منتشر میکنیم. بنابراین، وِگا «Vega» یک اسم فانتزی برای معرفی نسل جدید تراشه های گرافیکی AMD محسوب نمیشود و خودش حاوی پیام مهمی است که در ادامه در موردش توضیح میدهیم.

تراشه های وِگا «Vega» بر اساس ریز معماری GCN 0.5 (مخفف Graphics CoreNext) توسعه پیدا کرده اند و به عنوان پنجمین نسل از معماری GCN راه درازی و مهمی را پشت سر گذاشته اند تا به تکامل برسند. این تراشه در واقع یک Number-Crunching (کامپیوترهایی که از توانایی محاسباتی بسیار زیادی بر پایه اعداد برخوردارند) بسیار مهم و با طراحی کاملاً جدید است که میتواند روند رو به رو شد AMD را تکمیل کند. همانطور که گفتیم؛ تراشه وِگا «Vega» بر پایه ریز معماری GCN تولید میشود، ولی از اجزای کاملاً متفاوتی استفاده میکند که تا به حال در هیچ یک از تراشه های گرافیکی قبلی AMD دیده نشده است.

این اجزا میتوانند میزان بهروه وری معماری وِگا «Vega» را برای پردازش گرافیک سه بعدی پیچیده و به طور کلی حجم پردازشی بالا آماده کنند. ایده ساخت وِگا «Vega»، به طور کلی همان روش مرسومی است که برای طراحی و ساخت دیگر تراشه های گرافیکی استفاده میشود. صنعت گرافیک کامپیوتری به سرعت در حال پیشرفت است و با ظهور رزولوشن های ۲K و ۴K، شاهد جهشی عظیم در پردازش گرافیک کامپیوتری بودیم که مدت ها بود به صورت یک آب راکد در رزولوشن ۱۰۸۰p مانده بود.

معماری وِگا «Vega»

معماری وِگا «Vega»

چنین تغییری نیازمند افزایش و حتی جهش سخت افزاری قدرتمندی در معماری تراشه های گرافیکی است تا بتواند پاسخگوی این صنعت باشد. بنابراین چنین حجم عظیمی از داده های کامپیوتری نیاز شدید به بهینه سازی در سیلیکون های گرافیکی را ایجاد میکند تا از نظر بهره وری با شرایط بهتری مواجه شویم. این مورد بدون در نظر گرفتن ارائه منظم درایورهای گرافیکی در جهت بهینه سازی کارت های گرافیکی است و بدین معناست که برای این جهش و حجم انبوه پردازش گرافیکی در رزولوشن های ۲K و ۴K نیاز به جهش سخت افزاری و افزایش سطح بهره وری در سطح سخت افزار داریم نه نرم افزار!

تراشه وِگا «Vega» برای رندر صحیح تصاویر سه بعدی واقعی نیاز به گسترش قدرت پردازش هندسی دارد. در واقع برای کار با مقادیر عظیمی از محاسبات ریاضی، تراشه گرافیکی به طراحی واحدهای محاسبه «Compute Unit» جدیدی نیاز دارد تا بتواند عملکرد بالایی ار از خودش به نمایش بگذارد. همچنین موتور پیکسل تراشه هم باید برزو شود تا بتواند صحنه سه بعدی را ترسیم کند. AMD مدعی تمام این تغییرات را در معماری وِگا «Vega» به کار گرفته!

صفحه بندی

صفحه اول: ریز معماری قدرتمند GCN و معماری وِگا «Vega»

صفحه دوم: بهبود مدیریت حافظه در معماری گرافیکی وِگا «Vega»

صفحه سوم: هندسه نسل جدید، واحد های محاسباتی و موتور پیکسل جدید

صفحه چهارم: تحلیل و بررسی معماری وِگا «Vega» از نگاه گارد۳دی «Guard3d»

صفحه بندی 1 2 3 4
منبع techpowerup
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در AMD/ATI,بررسی سخت افزار,پیشنهاد سردبیر,کارت گرافیک

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
AMD-Logo
شاخه: AMD/ATI,Intel /Nvidia,اخبار,شایعات

اطلاعات جدید از کارت های سری R 400 توسط AMD منتشر شد

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است