راهنمای خرید؛ انتخاب کنترلر مناسب برای PC

یکی از موضوعاتی که همیشه برای بازیبازان؛ مخصوصاً PC بازان همچون یک علامت سوال مطرح است، انتخاب دسته (همان کنترلر) مناسبی است که بتواند نیازهای آنها را برآورده کند. عموم بازیبازان به مسائل فنی دسته مورد نظرشان توجهی نمیکنند و صرفاً به دنبال دسته ای میگردند که ارزان قیمت باشد! این ارزانی بی ضرر نخواهد بود و پس از مدتی، به دلیل کیفیت پایین دسته مورد نظرف استهلاک دسته افزایش یافته و کاربر با مشکلات مختلفی مواجه میشود که از کار افتادن لاستیک زیر دکمه های ذسته مورد نظر، تنها بخشی از این مشکلات است!

حالا فرض کنید، بازیباز به دلیل ارزانی دسته، با همین تصور، چندین و چند بار در طول یک سال اقدام به خرید دسته ارزان کند! آن وقت هزینه ای زیاد را برای خرید دسته ای ارزان و بی کیفیت صرف کرده، حال آنکه با یکبار هزینه درست و حسابی میتواند با خرید دسته ای با کیفیت و گران قیمت، چندین سال از یک دسته استفاده کند و لذت ببرد. در این راهنمای خرید، عموم دسته هایی که در این مقاله معرفی میشوند از کیفیت ساخت بالایی برخوردار هستند و بازیباز میتواند با صرف اندکی هزینه بیشتر، خرید بهتری داشته باشد.

هدف ما معرفی بهترین دسته های بازار PC با قیمتی مناسب و ماندگاری و دوام بالاست. تمام دسته های زیر توسط تیم دیجیتال فاندری وب سایت یوروگیمر تست شده و نوشته حاصل حاصل تجربیات آنهاست. لازم به ذکر است در این مقاله به جای کلمه دسته از کلمه کنترلر استفاده کردیم و با دیدن این کلمه تعجب نکنید!

کنترلر Xbox 360: بهترین کنترلر برای پلتفرم PC

راهنمای خرید؛ انتخاب کنترلر مناسب برای PC

کلاً دو مدل کنترلر برای کنسول Xbox 360 موجود است، با سیم و بی سیم که هر دوی آنها کاملاً با کامپیوترهای شخصی هماهنگ است. برای استفاده از کنترلر بی سیم، شما به یک مبدل بیسیم یا «USB dongle» نیاز دارید که قیمت زیادی هم ندارد، اما از دیدگاه ما، همان مدل باسیم تمام هماهنگی و پیکربندی لازم برای استفاده بر روی کامپیوتر شما را خواهد داشت. این کنترلر ارزش خود را در یک نسل طولانی کنسولی با کنترلرهای آنالوگ عالی و دکمه های Trigger (دکمه ماشه ای پشت کنترلر) خوب به اثبات رسانده و تنها ضعف آن که به مرور زمان مشخص می شود، دکمه های مربوط به جهت یا D-Pads است که برای برخی کاربران رضایت بخش نیست.

اما با این وجود، این دسته تا کنون گزینه ای مناسب برای استفاده بروی پلتفرم PC محسوب شده و نشان می دهد که طراحان مایکروسافت با تمرکز و دقت کامل آن را طراحی کرده اند. در واقع به این علت نسخه ی باسیم کنترلر را پیشنهاد می کنیم، زیرا در این مدل شما نیازی به تجهیزات جانبی مثل مبدل بی سیم، کیت باتری و یا شارژ کردن آن نخواهید داشت و کافی است تا رابط  «USB» را به کامپیوتر خود وصل کرده و از تجربه ی آن لذت ببرید.

کنترلر Xbox One: بهبود در برخی نواحی

راهنمای خرید؛ انتخاب کنترلر مناسب برای PC

با توجه به اینکه برخی معتقدند کنترلر Xbox One تجربه ای به مراتب بهتر را نسب به کنترلر کنسول قبلی ارائه می دهد، هم اکنون کنترلرهای کنسول Xbox One جایگزینی مناسب برای کنترلر کنسول X360 به حساب می آیند. اما بگذارید ببینیم این کنترلر با چه خصوصیاتی طراحی و تولید شده است. شاید کاربران قدیمی با کنترلر X360 و دکمه های آن خاطرات خوبی داشته باشند، اما گویا مدل جدید (کنترلر Xbox One) به زور چنین تصور و انتخابی را تغییر داده است. کنترلر کنسول Xbox One سعی داشته تا علاوه بر یکسری بهینه سازی ها در عملکرد مربوط به کنترلر، قابلیت های مربوط به دو حالت بی سیم و با سیم را در یک مدل ادغام کند.

همانند بسیازی از کنترلرهای پلتفرم PC، کنترلر Xbox One هم می تواند هم از طریق یک رابط Micro-USB به سیستم متصل شود و هم بدون کابل و به صورت بی سیم مورد استفاده قرار گیرد. این خیلی خوب است که شما می توانید بین دو حالت بی سیم و باسیم به راحتی نوع ارتباط را تغییر دهید. اما اولین کنترلرهای موجود در نسخه های اولیه Xbox One بعد از مدت یک سال، در ارتباط از طریق کابل USB دچار مشکل میشود و باید امیدوار بود تا اتصال با کامپیوتر به یکباره قطع نشود. البته برای همه کنترلرهای این مدل، چنیناتفاقی شاید رخ ندهد، اما در نهایت طراحی کنترلر Xbox One کمی ناکار آمد و ضعیف به نظر می رسد و می توان به طور کلی طول عمر کنترلر باسیم X360 را بالا و مناسب و کنترلر باسیم Xbox One را کم و نامناسب ارزیابی کرد.

Dual Shock 4 کنسول سونی: به عنوان کنترلر PC شگفت انگیز است

راهنمای خرید؛ انتخاب کنترلر مناسب برای PC

کنترلر PS4 شگفت انگیز است به این خاطر که در کمال ناباوری بر روی تمامی کامپیوترها کار میکند. این کنترلر با رابط USB خیلی ساده به کامپیوتر متصل میشود، اما در حالت عادی تنها با درگاه قدیمی Direct Input سازگار است. برای اینکه بتوانید کنترلر را به صورت معمول برای بازی کردن تنظیم کنید، به برنامه Input Mapper دارد تا دستور العمل مورد نیاز کنترلر PS4 را به دستور العمل سازگار با کامپیوتر ترجمه کند. این برنامه در ترجمه دستور العمل های مورد نظر، مخصوصاً برای کنترلر های آنالوگ عملکرد بسیار خوبی دارد و حتی می توان با آن دستور العمل های کنترلر PS4 را همچون کنترلر X360 تنظیم کرد.

کنترلر PS4 همانند کنترلر های دیگر از باتری قابل شارژ استاندارد بهره می برد، اما عمر باتری آن خیلی زیاد نیست و به همین دلیل با رابط Micro-USB میتوان این معذل را حل کرد. همچنین با تنها یک دکمه می توانید ارتباط بلوتوث را روشن نموده و بدون نیاز به هیچ مبدل بی سیمی کنترلر را به کامپیوتر خود متصل کنید و از مزایای آن استفاده کنید. هنوز نتوانستیم متقاعد شویم که ارتباط USB کنترلر یعنی همان ارتباط باسیم، طول عمر مناسبی می تواند داشته باشد یا خیر! اما استفاده از دکمه هایی از جنس پلاستیک میتوانند به مرور زمان مشکل ساز شوند و بیشتر به نوع و سبک بازی شما برمی گردد که کنترلر تا چقدر عمر خواهد کرد.

بنابراین جدای از طول عمر می توانیم تضمین کنیم که کنترلر Dual Shock 4 کنسول سونی، با همان عملکردی که بروی کنسول PS4 کار میکند، بروی کامپیوتر شخصی شما هم کار میکند.

کنترلر Xbox One Elite: گران قیمت، اما ارزشمند

راهنمای خرید؛ انتخاب کنترلر مناسب برای PC

این کنترلر ارزان نیست و برای خریدش باید کلی هزینه صرف کنید. کنترلر Xbox One Elite از برخی جهات شبیه به لپ تاپ های اشرافی شرکت Apple است! یعنی شما برای قابلیت های دستگاه هزینه نمیکنید، بلکه بخاطر تغییرات ظاهری آن متحمل هزینه میشود که بیشتر برای افرادی مناسب است که میخواهند به هر طریقی توی دید باشند! طراحی کنترلر بسیار زیبا و شیک است هر چند سنگین تر از کنترلر قبلی به نظر میرسد، ولی از هر جهت خاص و عالی است. دو D-Pad متفاوت قابل تعویض و سه سر آنالوگ که همه آنها براحتی قابل جایگزینی می باشند در این کنترلر به چشم میخورند. این قابلیت موجب میشود تا حدودی، کنترلر خود را بر اساس سلیقه ای که دارید شخصی سازی کنید.

همینطور با دو نوع D-Pad موجود بر روی کنترلر میتوانید عناوین رزمی را به خوبی تجربه کنید و برای بازی کردن عناوین ریسینگ هم دو دکمه پدالی ارائه شده که قابلیت تعویض آن با دکمه های بالای کنترلر وجود دارد تا نقش شیفترهای دنده را در یک مسابقه نفس گیر جاده ای ایفا کند. بازه حرکتی Trigger های آنالوگ تا حدودی در این کنترلر کاهش پیدا کرده تا بهتر و سریعتر بتوانید در عناوین «شوتر اول شخص» دشمنان را از پای در بیاورید. اگر مایکروسافت یک مدل اختصاصی با سیم برای این کنترلر در نظر می گرفت، بی شک هم اکنون انتخاب اول خیلی از بازیبازها بود.

هم اکنون این کنترلر از باتری نوع AA برای حالت بی سیم استفاده می کند و برای ارتباط باسیم با دستگاه از یک رابط Micro-USB بهره می پبرد. همچنین برای اتصال بی سیم این کنترلر با کامپیوتر خود می بایست از یک مبدل بی سیم یا USB dongle استفاده کنید.

کنترلر Razer Wildcat: حرفه ای و عجیب!

راهنمای خرید؛ انتخاب کنترلر مناسب برای PC

به جزء کنترلر Xbox One Elite که شیک و هیجان انگیز است، کنترلر حرفه ای و گران قیمت دیگری هم تحت نام Razer Wildcat وجود دارد. طراحان این کنترلر از جهاتی سعی کردند آن را شبیه کنترلر Xbox One Elite طراحی کنند که که البته موفق به انجام این کار نشدند و به صورت کلی شاهد طراحی و حتی عملکرد به مراتب ضعیف تری به نسبت کنترلر مایکروسافت هستیم. دکمه های کنترلر از جنس پلاستیکی است که از این جهت در حد استاندارد های مایکروسافت نیست و همینطور D-Pad به کار رفته در این کنترلر با توجه به اینکه مشابه با کنترلر Xbox One Elite کار شده، اما نا امید کننده به نظر میرسد.

همانند کنترلر Xbox One Elite؛ در این کنترلر هم از یکسری شخصی سازی ها و دکمه های جانبی استفاده شده که میتوان با دکمه های پیش فرض جایگزین کرد و تا حدودی مکانیک کنترلر را به صورت ساده تری تتظین کرد. از ویژگی های خوب کنترلر میتوان به قابلیت کنترل صدا و میکروفن از روی کنترلر اشاره کرد که این مورد برای بسیاری از بازیبازان حرفه ای لازم و قابل توجه است. این مورد در Xbox One Elite دیده نمیشود و برای تنظیمات فوق باید از ابزارهای جانبی استفاده کنید. Razer Wildcat بهص ورت پیش فرض به صورت با سیم ارائه میشود، هر چند که میتوان از آن به صورت بی سیم نیز استفاده کرد.

عمر باتری های به کار رفته در کنترلر Razer Wildcat بالاست و این مورد را میتوانیم یکی از مزیت های کنترلر Razer Wildcat بدانیم که به نسبت کنترلر Xbox One Elite بهتر است. کنترلر Razer Wildcat را میتوانیم یک کنترلر مناسب برای بازی بدانیم که نظر خیلی ها را به خودش جلب میکند، اما از نظر قیمت مشابه با کنترلر Xbox One Elite است و همین مورد میتواند انتخاب این کنترلر را برای بازیباز سخت کند.

کنترلر Steam: بهترین کنترلر برای شخصی سازی

راهنمای خرید؛ انتخاب کنترلر مناسب برای PC

زمانی که کنسول استیم «Steam» معرفی شد، این شرکت علناً وارد چالشی جدید شد، زیرا می بایست برای دستگاه خودش چیزی را طراحی می کرد که علاوه بر پشتیبانی از فرمان های معمول یک کنترلر کنسولی، جایگزینی مناسب برای موس و کیبورد هم باشد. نتیجه این بود که تیم استیم دو کنترلر متفاوت را در یک کنترلر ادغام کرد و کنترلر جدیدی را طراحی کرد که از قابلیت های ویژه ای برای شخصی سازی و تنظیم فرمان های اختصاصی پشتیبانی میکرد. اگر از نظر وسعت پروژه به این کنترلر نگاه کنیم، شرکت Valve کاملاً سزاوار پاداش است. اما وقتی کمی فنی و از دید یک کاربر به آن نگاه کنید، نمی دانید باید عاشق این دسته باشید یا از آن متنفر باشید!

پس از تست کنترلر، اولین مشکلی که به چشم آمد، دسترسی سخت و دشوار به دکمه هایی همچون X بود. این حالت زمانی بیشتر مشکل ساز میشود که دستان کوچکی داشته باشید! آن وقت برای فشردن دکمه مورد نظر باید هفت خوان رستم را رد کنید تا به دکمه مورد علاقه خودتان برسید! در واقع باید فاتحه دستتان را بخوانید! از طرفی، آزادی عمل به قدری بالاست که نمیدانید از در عناوین ختلف از این کنترلر چگونه استفاده کنید! مشکل اینجاست که این کنترلر بیشتر برای عناوین Steam شخصی سازی شده تا همه عناوین PC. این کنترلر هم به صورت باسیم توسط کابل USB و هم بصورت بی سیم با یک مبدل کار خواهد کرد.

کنترلر Zhidong V Plus: ارزان و کاربردی

راهنمای خرید؛ انتخاب کنترلر مناسب برای PC

ما شانس این را داشتیم تا بعد از مدتی پرسه زدن در فروشگاه آمازون «Amazon» با کنترلر ارزان Zhidong V Plus آشنا شویم. ۲۰ دلار برای یک کنترلر خیلی ارزان است و با توجه به نظرات مشتریان که ۸۸ نفر آنها به این محصول پنج ستاره کامل و ۲۵ نفر چهار ستاره را در بخش رضایتمندی دادند، این کنترلر کمی جلب توجه میکند. با تست و بررسی اولیه کنترلر فوق، به نظر کنترلر سنگینی است، در حالی که جنس پلاستیک آن خیلی جالب نیست. دکمه ها به خوبی طراحی و ساخته شده و همین طور جهت های D-Pad خیلی عالی کار می کند. مخصوصاً در یک بازی همچون Street Fighter 5 این کنترلر میدرخشد.

اما برای Trigger های آنالوگ کمی غیر استاندارد به نظر میرسد و نمیشود مطمئن شد که آیا واقعاً آنالوگ است یا خیر! ولی نکته مثبت وجود یک رابط USB OTG است که به شما امکان اتصال کنترلر به گوشی اندرویدی یا ویندوز فونی را می دهد. در نهایت نمیتوان گفت Zhidong V Plus کنترلر فوق العاده ای است، اما به نسبت قیمتش بدک نیست، هر چند با صرف چند دلار بیشتر میتوان کنترلر X360 سیمی را گرفت که با جهت نمای «D-Pad» فوق العاده اش تجربه ای بهتری را برای شما ایجاد میکند.

منبع eurogamer
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در راهنمای خرید

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
بررسی کوتاه اولین بنچمارک رسمی AMD Vega
شاخه: AMD/ATI,بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

بررسی کوتاه اولین بنچمارک رسمی AMD Vega

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است