فناوری Oculus Rift

مقدمه

به دنیای فناوری های آینده خوش آمدید! Oculus Rift آینده مجازی است که باید آن را بر سر خود نصب کنید! زیاد ذهنتان را درگیر نکنید! شما هدست مخصوصی بر روی سر خود خواهید گذاشت که شما را به دنیای ۳ بعدی Oculus Rift خواهد برد. دنیایی که آمال و آرزوهای بسیاری را برآورده خواهد کرد! دنیای که با کمک پالمر لاکی ( Palmer Luckey ) و جان کارمک خلق شده است! حالا مشخص شده دلیل خداحافظی جان کارمک ، اسطوره بزرگ صنعت گیم از شرکت Id Software چه بوده است. شرکتی که با تلاش و پشتکارش آن را همچون فرزندش بزرگ کرد و در نهایت پس از گذشت بیش از ۱۰ سال آن را ترک کرد.

ماه آگوست سال گذشته بود که تیم Oculus خبر از پیوستن جان کارمک به این تیم را داد. جان کارمک آخرین بار بازی Rage و موتور id Tech 5 را خلق کرد و بعد از Id Software جدا شد. جایی که چند تا از بزرگترین IP های تاریخ ، همچون  DOOM، ولفنشتاین و Quake توسط جان کارمک خلق شد. شرکت Oculus VR, Inc که مقر آن در تگزاس میباشد ، درست زمانی وارد میدان شد که به واسطه پیشرفت های نوین در صنعت تلفن های همراه ، فناوری به حد کمال خود رسیده است و به همین دلیل است که فناوری Oculus Rift تا این حد درد دید و توجه رسانه های عمومی قرار گرفته است. آنها زمانی وارد میدان شدند که زمانش رسیده است! زمانی که فناوری به حد کمال خود رسیده است و قیمت تراشه ها ، ژیروسکوپ ها ، حس گرهای بسیار حساس به حرکت و … به حد بسیار پایینی رسیده است.

سرانجا نمونه اولیه Oculus Rift برای تست توسط افراد منتخب قبل از E3 2012 آماده شد و در مراسم E3 2012 هم رونمایی شد و قیمتی معادل ۲۵۰.۰۰۰ دلار برای آن در نظر گرفته شده. از زمان E3 2012 تا زمان نگارش این مقاله ، هیچ تاریخ دقیقی برای عرضه عمومی این محصول اعلام نشده است و احتمالا در تاریخی نامشخص در اواخر ۲۰۱۴ یا ۲۰۱۵ عرضه خواهد شد. ویدئوی زیر شامل تست نسخه اولیه به همراه بازی انحصاری Hawken میباشد.

این مقاله در دو صفحه به بررسی این فناوری میپردازد

صفحه اول

  • غوطه ور در دنیای خیال
  • کیت توسعه
  • ابزارهای جانبی

صفحه دوم

  • سخت افزار مورد استفادهOculus Rift
  • بازیهایی که از Oculus Rift پشتیبانی میکنند

غوطه ور در دنیای خیال

head-mounted display ( صفحه نمایش نصب شونده بر روی سر ) نامی است که برای این فناوری استفاده میشود که به صورت مخفف HMD نامیده میشود. اما برای راحتی بهتر است آن را سرپوش ( Headset ) بنامیم و تا پان هم با همین اسم از این فناوری نام ببریم. مراحل ساخت و توسعه سرپوش ( Headset ) در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی انجام شد. جایی که یکی از خلاق ترین موسسات در تولید فناوری های روز در جهان به شما میاید. پالمر لاکی ( Palmer Luckey ) موسس Oculus Rift شهرت زیای برای داشتن بزرگترین مجموعه شخصی HMD ها در جهان بدست آورده است و یکیاز افراد پیشرو در زمینه فناوری های ۳D شناخته میشود.

ایده نصب نمایشگر بر روی سر برای انجام بازیهای روز و با قیمت ارزان توسط پالمر لاکی ارئه شد. او برای تحقق رویاهایش سراغ جان کارمک رفت.جان کارمک درجریان تحقیقات خودش وارد تیم توسعه Oculus Rift میشود و همکاری خودش را این تیم را آغاز میکند. پس از مدتی ، پالمر لاکی و جان کارمک نتیجه اولیه کارهای خود را به صورت یک دمو منتشر میکنند. این اتفاق درست قبل از شروع مراسم E3 2012 می افتد و id Software اعلام میکند این دمو مربوط به نسخه آینده بازی Doom 3 میباشد که قرار است با عنوان BFG Edition و فقط برای هدست Oculus Rift منتشر شود. اما خیلی از هواداران بازی از آن دمو معروف به عنوان Doom 4 یاد کردند که البته هیچگاه این بازی تایید نشد.

در این بین نیز جان کارمک نرم افزار ویژه شبیه و اولین دمو ظبط شده خود را برای Oculus Rift منتشر کرد تا بتواند نمونه اولیه آن را بر روی هدست Oculus Rift تست کند. این دمو ظبط شده بر روی هدستی با یک IMU ( یا واحد اندازه گیری اینرسی – دستگاهی مخصوص که سرعت ، جهت گیری و نیروهای گرانشی را اندازه گیری میکند ) و LCD ای به ابعاد ۱۴ سانتی متر سانتیمتر پخش میشد. این دستگاه به همراه IMU موجود بر روی آن قادرند تصاویر سه بعدی را از طریق دو لنز موجود بر روی دستگاه برای هر چشم به صورت متفاوت ارسال کنند تا هر کدام از این تصاویر با تکنیک سه بعدی استریوسکوپ و به صورت ۹۰ درجه عمودی و ۱۱۰ درجه افقی برای چشم ها ارسال شود و به واسطه گول زدن چشم بیینده ، تصاویر سه بعدی را به مغز آنها القا کند.

غوطه ور در دنیای Oculus Rift

غوطه ور در دنیای Oculus Rift

در واقع میشود گفت هر چشم تصویر مخصوص به خود را دریافت میکند ، تصاویری که تنها اندکی با هم اختلاف منظر دارند ، دقیقا همانند چشم درواقعیت که دو تصویر از دنیای اطراف را با اختلاف منظر درست میکند و آن را به مغز میفرستد و پس از پردازش تصاویر توسط مغز ، چشم ما جهان را به صورت سه بعدی میبیند. حال همین روش توسط دو لنز فوق پیشرفته تصاویر را ظبط میکنند و به واسطه IMU و با تکنیک استریوسکوپیک آنها را به تصاویر ۳ بعدی تبدیل میکنند و سپس آنها را به سمت چشمان ما میفرستند تا پساز پردازش مغز ، تصاویر را به صورت سه بعدی ببینیم. این روش موجب میشود مغز انسان به واسطه تصاویر ایجاد شده در Oculus Rift دنیای بازی را به صورت سه بعدی درک کند.

زمانیکه این هدست را بر روی سر خود میبندید ، وارد دنیای خیالی و بی نظیری خواهید شد که نمونه آن را حتی در پیشرفته ترین عینک های سه بعدی هم مشاهده نخواهید کرد. Oculus Rift آنقدر هوشمند طراحی شده است که حرکات شما را به خوبی ردیابی میکند و به شما اجازه میدهد تا دنیای مجازی را همچون واقعیت ببینید! تیم Oculus Rift برای اینکه کاربر اذیت نشود از مواد بسیار سبک وزن در ساخت این هدست استفاه کرده است ، طوریکه حتی بندهای آن مخصوص عینک های حرفه ای اسکی است تا وزن هدست را به طور یکنواخت بر روی کل سر توزیع کند. دنیای این ابزار واقعا نامحدود است و شما میتوانید هر لحظه به هر سمت و هر دنیای مجازی که دوست دارد سرک بکشید!

میتوانید وارد بازی های مخصوص این هدست شوید یا میتوانید تا در مقابل دیدگانتان آرمان شهری زیبا همچون شهرهای آینده را مشاهده کنید ، یا میتوانید وارد دنیای فیلم ها و تصاویر سه بعدی شوید تا با استفاده  از پیشرفته ترین تکنیک های روز اندکی از مشغله و گرفتاری های روز فاصله گفرته وکمی با دل خود خلوت کنید! زمانیکه وارد دنیای بازی میشوید ناگهان خود را درون اتاق هدایت روباتی مسلح میبینید و در مقابلتان دنیای که میتوانید دشمنانش را نابود کنید. حس عمق میدان و فواصل در Oculus Rift بی نظیر است و کسانی که آن را امتحان کردند از تجربه ای سرگیجه آور ، بی نظیر و شوکه کننده حرف میزدند.

نمونه اولیه Oculus Rift

نمونه اولیه Oculus Rift

در Oculus Rift شما واقعا درون دنیایی مجازی قرار دارید! بدین معنا که این دنیا در پشت سر شما و اطراف شما در جریان است و هر لحظه ممکن است اتفاقاتی در اطرافتان بی افتد که شما را شوکه کند! مثلا کسی از پشت به شما حمله ور شود! یا ماشینی از بغل شما را له کند! حس دیوانه کننده ای که تجربه کردنش کاربر را به جنون میکشاند! این حس دیوانه وار توسط ابزارات خاص ایجاد میشود که به آن اشاره خواهیم کرد. تجربه استفاده از این ابزار آنچنان متقاعد کننده است که پس از مدتی کوتاه شما را با سرگیجه مواجه میکند و حرکات زمخت ، خشن و خشک روبات حال شما را بهم میزند. همانطور که درنیای واقعی گستره دید هر فردی ۱۸۰ درجه است ، در Oculus Rift هم زوایه دید هم فردی همانند واقعیت ۱۸۰ درجه است! نه بیشتر و نه کمتر!

حس اینکه درون کابین یک بوئینگ مسفاربری نشسته اید و سعی میکنید در وضعیت اظطراری هواپیما و تمامی مسافرینش را به سلامت فرود آورید حسبی نظیری است که تنها با Oculus Rift امکان پذیر است. حتی میتوان تصو کرد پشت فرمان یک ماشین فرمول ۱ نشسته ایم و قرار و ناگهان مایکل شوماخر از پشت سر میرسد و از ما سبقت میگیرد! پتانسیل و احتمالاتی که میشود برای این دستگاه در نظر گرفت بسیار زیاد است و تنها تا زمان عرضه رسمی این محصول باید صبر کرد!

کیت توسعه

در آگوست ۲۰۱۲ تیم توسعه Oculus اعلام کرد که کیت توسعه این ابزار را به توسعه دهندگانی که متهد به ساخت بازی های با کیفیت شوند ، با قیمت ۳۰۰ دلار میفروشد. علاوه بر این قبل از آغاز E3 2012 حدود ۱۰۰ دستگاه کیت اولیه با قیمت ۲۷۵ دلار تولید شد. هر دو نوع کیت تولید شده به همراه یک نمونه از بازی  Doom 3 BFG Edition برای تولید کنندگان ارسال میشود. در حال حاضر برخی از کیت های Oculus Rift به فروش رسیده است و برخی دیگر در مرحله پیش فروش متوقف مانده اند و باید تا زمان تاریخ عرضه رسمی Oculus Rift صبر کرد.

کیت توسعه - Oculus Rift

کیت توسعه – Oculus Rift

این کیت یک نسخه مخصوص با اجزا و ویژگی های کاملا بهبود یافته و بهینه سازی شده برای مصرف کنندگان دارد. این بهبود ها شامل بهبود هایی در ردیابی سر ، موقعیت یابی ، پشتیبانی از وضوح تصویر ۱۸۰P ، پشتیبانی از وایرلس و ویژگی های دیگری است که همراه با همین نسخه عرضه میشود. در ژوئن ۲۰۱۳ نسخه ۱۰۸۰p هدست Rift در نمایشگاه E3 معرفی شد و در مراسم CES 2014 از نسخه به روز شده و جدید این هدست به نام ” Crystal Cove ” رونمایی شد.

ابزارهای جانبی

هدست Oculus Rift : هسته اصلی واقعیت مجازی وکل این فناوری همین هدست Oculus Rift میباشد. نسخه در حال توسعه این ابزار بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ دلار قیمت دارد و قیمت نهایی آن ، بدون در نظر گرفتن دیگر ابزار ها باید در همین حد باشد.

جلیقه ARAIG : ادعا میشود این جلیقه قابل پوشیدنی است و اس سنسور های بسیار پیشرفته ای در آن استفاده شده است که هر فردی قادر است تمامی اتفاقات موجو در بازی را به صورت فیزیکی درک کند. این جلیقه از ۴۷ لرزاننده استفاده میکند و زمانیکه در بازی گلوله ای به بدن شما بر خورد میکند ، بازخورد های دقیق گلوله را به بدن شما منتقل میکند. علاوه بر ۴۸ لرزاننده موجود ، این جلیقه از نوار باریک مخصوصی استفاده میکند که قابلیت انقباض ماهیچه ها بر اثر وارد شدن ضربات شدید و فشار در بازی را دارد. بدین صورت که اگر کسی شما رو حول دهد یا با ماشینی در بازی تصادف کنید ، نوار های فوق بدن شما را بر اثر شدت ضربه منقبض میکنند.

جلیقه ARAIG

جلیقه ARAIG

اسلحه Delta Six : نام سلاحی است که ادعا میشود با تمامی کنسولهای نسل فعلی ، حتی Ouya نیز سازگار است. این سلاح ابزار پس زنی و لگد های مخصوص سلاح های واقعی را از طریق لرزاننده های ویژه ای که بر روی خود دارد به بدن شما منتقل میکند. Delta Six شامل حسگرهای فروسرخی است که هنگام نشانه رَوی بر روی دشمن ، بزرگ نمایی را آغاز میکند. این اسلحه از یک لایه ذخیم برای جلوگیری از عرق کردن دست برخوردار است تا از لیز خوردن اسلحه جلوگیری کند.

اسلحه Delta Six

اسلحه Delta Six

این وسیله جانبی توسط David Kotkin اختراع شده است و استقبال بسیار خوبی از آن شده است. هیچ نوع آنالوگی بر روی اسلحه موجود نیست و تمام اهداف در حال حرکت توسط ژیروسکوپ موجود بر روی سلاح کنترل میشوند.

تردمیل مجازی Virtuix Omni : این وسیله نوعی تردمیل مجازی با قابلیت فرستادن امواج بی سیم برای بازیهای ویدئویی است. این وسیله محیطی لغزنده برای شبیه سازی حرکات بازیباز فراهم میکند تا بازیباز به واسطه آن حس راه رفتن در محیط بازی را درک کند. در حالی که شما یکجا ثابت ایستاده اید و کفش های مخصوص پوشیده اید میتوانید در بازی با دشمنان خود بجنگید ، بدوید و سنگر بگیرید. حلقه های موجود در کناره های این تردمیل موجب میشود تعادل بازیباز حفظ شود و از افتادن او جلوگیری میکند. Virtuix Omni برای ارتباط با هدست Rift از امواج بی سیم استفاده میکند و به صورت اختصاصی برای واکنش های فیزیکی مخصوص این هدست طراحی و ساخته شده است.

تردمیل مخصوص Oculus Rift

تردمیل مخصوص Oculus Rift

Alienwarem18x : بازی های Rift قرار است به دو صورت عرضه شوند. اگر بازی استریوسک شده ( سه بعدی شده ) را آماده بخرید ، دیگر نیازی به لپ تاپ نخواهید داشت. در غیر این صورت نیاز به یک لپ تاپ پرقدرت و حرفه ای با کارت گرافیک اختصاصی برای تبدیل بازی ها به دو نما برای فرستادن به Rift خواهد بود که در این صورت ممکن است تا  ۲۰۰۰ دلار هزینه اضافی بر دوش بازیباز بگذارد. قدرتمند ترین لپ تاپ موجود در بازار که با تراشه های مبتنی بر معماری ماکسول یا هاسول عرضه شده باشد میتواند گزینه خوبی برای تبدیل بازی ها به دو نما باشد.

صفحه بندی 1 2
منبع wikipedia reign23
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در تحلیل فنی

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
بررسی اجمالی کارت های گرافیک AMD RX 500
شاخه: AMD/ATI,بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

بررسی اجمالی کارت های گرافیک AMD RX 500

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است