کانکتور-NVLink-Express

از باس «bus» یا گذرگاه PCI-Express بیشتر به عنوان شتاب دهنده ای برای پردازنده های کامپیوتری استفاده میشود و به همین علت است که انویدیا از گذرگاه جدیدی به نام NVLink برای تراشه های گرافیکی نسل بعدش ترونمایی کرده است. گذرگاه بسیار پر سرعتی که در حال حاضر در سرورها استفاده میشود و قرار است با فناوری جدید انویدیا روی کارت های نسل بعدی مورد استفاده قرار بگیرد. فناوری NVLink هنوز در دست توسعه است. با این حال انویدیا نتایج اولیه این گذرگاه جدید را منتشر کرده که در زیر به بررسی کلی آن میپردازیم.

NVLink در واقع رابط جدیدی است که به PCI-Express اجازه میدهد تراشه های گرافیکی به طورمستقیم به هم وصل شوند و پردازنده های جدیدی که از NVLink پشتیبانی کنند نیز میتوانند به خوبی از این گذرگاه استفاده کنند. تراشه های پاسکال «Pascal» انویدیا که در سال ۲۰۱۶ وارد بازار میشوند، از جمله تراشه هایی هستند که از این فناوری جدید پشتیبانی میکنند. اولین نسخه های NVLink قرار است با تراشه های گرافیکی Pascal عرضه شوند و در مجموع میتوانند تا ۸ گیگابایت پهنای باند رفت و برگشت را برای دو تراشه گرافیکی چسبیده به هم فراهم کنند.

پردازنده های Power9 شرکت IBM و تراشه های گرافیکی ولتا «Volta» از جمله تراشه هایی هستند که از فناوری ارتباطی NVLink استفاده میکنند و به نظر میرسد با استفاده از این گذرگاه از سرعت محاسباتی بیشتری استفاده برخوردار شده و یا لینک های بیشتری بین عناصر محاسباتی دارند که نتیجه آن تا ۲۰۰ گیگابایت پهنای باند حافظه ویدئویی بیشتر بین دستگاه های مختلف است که رقم واقعاً زیادی است. بر خلاف کارت های گرافیک نسل گذشته ای که از دو کانکتور PCI و PCIe  برای ارتباط با هم استفاده میکردند، در کارت های گرافیک مبتنی بر معماری پاسکال «PASCAL» از روش جدیدی به نام «Mezzanine» برای اتصال دو PCB «بُرد» کارت گرافیک با هم استفاده میشود.

طراحی کانکتور NVLink ExpressNVLink های اولیه از کارت Mezzanine برای ارتباط با سیستم های سرور استفاده میکنند و اجازه میدهند چندین اتصال بین تراشه های گرافیکی سرورهای شکل بگیرد. مثلاً در تراشه های گرافیکی Pascal تا ۴ کانکتور NVLink بین دو تراشه گرافیکی در یک سیستم واحد دیده میشود. کارت Mezzanine برای سیستم هایی با ۲، ۴، ۶ یا ۸ تراشه گرافیکی طراحی شده و میتواند توانی بسیار فراتر از PCI-Express را در اختیار مصرف کننده قرار دهد. با این حال میتوان گفت در این فناوری نو ظهور میزان هدر رفت پهنای باند و تاخیر بیشتری دیده میشود که احتمالاً فقط مربوط به نسخه های ابتدایی است.

برای مقایسه بد نیست بدانید اسلات PCI-Express 3.0 x16 از ۱۶ مسیر استفاده میکند که هر مسیر میتواند پهنای باندی معادل ۱ گیگابایت بر ثانیه را به همراه داشته باشد که این مقدار در مجموع معادل ۱۶ گیگابایت پهنای باند خالص است. بدین معنا که با توجه به فاکتور «سربار» یا «لبریز شدن» این مقدار به ۱۲ گیگابایت پهنای باند موثر کاهش میابد. اما اولین نسل بهینه نشده از کانکتور NVLink میتواند ۲۰ گیگابایت پهنای باند خالص به همراه داشته باشد که با توجه به فاکتور سربار این مقدار تا ۱۶ گیگابایت پهنیا بند موثر کاهش میابد. بنابراین با فرض استفاده از حداکثر ۴ کانکتور NVLink در تراشه های پاسکال، این مقدار تا ۸۰ گیگابایت بر ثانیه موثر افزایش میابد.

همچنین با فرض سرباری شبیه اسلات PCI-Express 3.0 x16 میتواند گفت که این مقدار خروجی تا ۶۴ گیگابایت بر ثانیه کاهش میابد که باز هم به نسبت PCI-Express 3.0 x16 به مقدار ۵ برابر سریعتر است و میتواند با ۴ پورت داده های پردازشی را در مقایسه با یک لینک PCI-Express 3.0 x16 منتقل کند. (اضافه کنیم که مقدار دقیق تر این اختلاف ۵.۳ برابر است که به صورت دو طرفه محسابه شده و میتواند داده را در دو جهت به طور همزمان منتقل کند.) کانکتور NVLink راه زیادی تا جا افتادن در بازار سخت افزار دارد.

پهنای-باند-کانکتور-NVLink-Express

کانکتور PCI-Express 4.0 میتواند تا مدت ها این مورد را به تاخیر بیندازد. با این حال استفاده از کانکتور NVLink روش جدیدی است که توسط انویدیا برای اتصال چندین کارت های پاسکال به یکدیگر معرفی شده است. شایعات موجود در وب نشان میدهد دومین نسلاز کانکتور NVLink برای معماری بعد از پاسکال در نظر گرفته شده و حافظه کش و واسط پردازنده آن یکی شده تا سرعت و پهنای باند بیشتری ایجاد شود. درنهایت باید بگوییم کانکتور NVLink یکی از ویژگی های مهم کارت های نسل بعدی انویدیا است که چندی پیش طی مراسمی جزئیات اندکی از آن فاش شد و قرار است به این کارت ها به بازار سخت افزار معرفی شود. با این حال هنوز آینده مشخصی ندارد.

راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در Intel /Nvidia,بررسی سخت افزار,پردازنده,کارت گرافیک

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
GTX 750 & 750 Ti 600X300

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است