بررسی کوتاه اولین بنچمارک رسمی AMD Vega

از زمان معرفی معماری وِگا «AMD Vega» تاکنون کمی بیش از یک سال گذشته و در این مدت حرف و حدیث های زیادی را پیرامون این معماری شنیدیم که در مقالات متعددی مثل «بررسی نقشه راه تراشه های گرافیکی AMD تا سال ۲۰۱۹»؛ «بررسی معماری وِگا «Vega»؛ طوفان AMD در راه است» و «بررسی آخرین اطلاعات کارت های گرافیک AMD Vega» نوشتیم. معماری وِگا «AMD Vega» عملاً ادامه دهنده نسل پولاریس «AMD Polaris» (یا GCN 0.4 و نسل کارت های سری Radeon RX 4xx) است و هدف از توسعه آن بازار لپ تاپ و کامپیوترهای کوچک، واقعیت مجازی، اپلیکیشن های چند رسانه ای، افزایش فریم در بازی و کوچک تر شدن حجم سیستم های بازی آینده است و به همین دلیل مقایسه آن با مدل های رده بالای انویدیا درست نخواهد بود.

این موضوع در حالی اتفاق می افتد که در سال ۲۰۱۸ با معماری AMD Navi طرفیم که AMD از آن با عنوان NextGen Memory یا نسل بعدی حافظه یاد کرده و اینطور برداشت میشود که با چیزی غیر از حافظه های مبنی بر HBM طرفیم! حافظه ای که در مقاله «با معماری تراشه گرافیکی Radeon R9 Fury X آشنا شوید» در مورد ویژگی های معماری اش توضیحاتی دادیم و مشخص کردیم از چه ویژگی ها و فناوری هایی در آن استفاده شده است. با این توضیح کوتاه میرسیم به دو کارت جدید و غیر گیمینگی که طی روزهای اخیر عرضه شده است. AMD Radeon Vega Frontier Edition را میتوانیم اولین کارت گرافیک مبتی بر معماری وِگا «Vega» معرفی کنیم که در دو مدل راهی بازار گرافیک شده است.

هدف از عرضه این کارت واقعیت مجازی، پردازش های سرور کاری، تولید انیمیشن و … است و همانند TITAN Xp انویدیا یک محصول غیر گیمینگ است که هر دو مدل این کارت با محدوده قیمت ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار راهی بازار شده است. مهمترین تفاوت این دو مدل خنک کننده بادی و توان ۳۰۰ واتی است که در مدل دومی با خنک کننده مایع و یک رادیاتور ۱۲ سانتی متری جایگزین شده و توان حرارتی ۳۷۰ واتی را به همراه آورده است! از طرفی برخلاف بسیاری از کارت های AMD که از کلاک هسته پایینی برخوردارند، کارت فعلی با فرکانس پایه ۱۳۸۲ مگاهرتز و فرکانس افزایشی ۱۶۰۰ مگاهرتز معرفی شده است.

اولین بنچمارک رسمی AMD Vega

مهمترین مشخصه سخت افزاری این مدل ۴۰۹۶ عدد پردازنده جریانی «Stream Processor» و مقدار ۶۴ واحد ROP است که میتواند  ممیز شناور (اعشاری) برابر با ۱۳.۱ ترافلاپ را برای این کارت فراهم کند. همچنین ۱۶ گیگابایت حافظه HBM2 این کارت به واسطه گذرگاه حافظه ۲۰۴۸ بیتی میتواند تا ۴۸۳ گیگابایت پهنای باند مفید را برای انتقال دیتای کارت فراهم کند. رقم دردسر سازی که کمتر از برخی مدل های AMD و حتی AMD Fury است! تا جایی که خود AMD Fury با حافظه های نسل گذشته HBM1 حدود ۵۱۲ گیگابایت بر ثانیه پهنای باند مفید برای تراشه گرافیکی فراهم میکرد! این بدین معناست بین دو حافظه فوق ۹۹ گیگابایت و به عبارتی ۶ درصد تفاوت با هم دارند.

یعنی حافظه های HBM2 مبتنی بر معماری AMD Vega در عمل پهنای باند کمتری به نسبت سیلیکون های Fiji و Fiji XT را در اختیار مصرف کننده قرار میدهند. AMD مدعی است که برای جبران این اختلاف از فناوری هایی همچون High Bandwidth Cache و High Bandwidth و Cache Controller استفاده کرده تا پهنای باند لازم فراهم شود. با این حال هنوز هم مشخصات دقیق این تراشه فاش نشده و نمیتوان در مورد ویژگی های دقیق معماری آن صحبت کرد.

اما نخستین بنچمارک ها و بررسی تقریباً تخصصی کارت گرافیک Radeon Vega Frontier Edition توسط این سایت منتشر شده که در ادامه به برسی آن میپردازیم. لازم به ذکر است سیلیکون فعلی استفاده شده در Radeon Vega Frontier Edition از نوع Vega 10 بوده که از مساحت ویفری معادل ۱۰۵۴ (دو عدد سیلیکون به مساحت ۵۲۷ میلیمتر) میلیمتر مربع استفاده میکند و بسیار بزرگتر از ابعاد سیلیکون GP102 است که در مدل های رده بالای انویدیا استفاده شده است.

مقایسه مشخصات سخت افزاری Vega Frontier Edition

Vega Frontier EditionTitan XpGTX 1080 TiR9 Fury X
سیلیکونVegaGP102GP102Fiji XT
تعداد هسته ۴۰۹۶۳۸۴۰۳۵۸۴۴۰۹۶
کلاک پایه۱۳۸۲ مگاهرتز۱۴۸۰ مگاهرتز۱۴۸۰ مگاهرتز۱۰۵۰ مگاهرتز
کلاک افزایشی۱۶۰۰ مگاهرتز۱۵۸۲ مگاهرتز۱۵۸۲ مگاهرتزندارد
واحد بافت زنی
(Texture Units)
مشخص نیست۲۲۴۲۲۴۲۵۶
واحد ROP
(ROP Units)
۶۴۹۶۸۸۶۴
حافظه۱۶ گیگابایت۱۲ گیگابایت۱۱ گیگابایت۴ گیگابایت
کلاک حافظه۱۸۹۰ مگاهرتز۱۱۴۰۰ مگاهرتز۱۱۰۰۰ مگاهرتز۱۰۰۰ مگاهرتز
گذرگاه حافظه۲۰۴۸ بیت HBM2۳۸۴ بیت G5X۳۵۲ بیت۴۰۹۶ بیت HBM
پهنای باند حافظه۴۸۳ گیگابایت۵۴۷.۷ گیگابایت۴۸۴ گیگابایت۵۱۲ گیگابایت
توان حرارتی۳۰۰ وات۲۵۰ وات۲۵۰ وات۲۷۵ وات
Peak Compute۱۳.۱ ترافلاپ۱۲ ترافلاپ۱۰.۶ ترافلاپ۸.۶۰ ترافلاپ
تعداد ترانزیستورمشخص نیست۱۲.۰ بیلیون۱۲.۰ بیلیون۸.۹ بیلیون
لیتوگرافی ساخت۱۴ نانومتری۱۶ نانومتری۱۶ نانومتری۲۸ نانومتری
قیمت۹۹۹ دلار۱۲۰۰ دلار۶۹۹ دلار۶۴۹ دلار

اولین بنچمارک از کارت گرافیک Radeon Vega Frontier Edition

وب سایت PC Perspective پس از دسترسی به نسخه مخصوصی از این کارت، در ابتدای کار آن را با پرچمدارانی همچون AMD Fury و دو کارت GTX1080 و GTX1080 Ti مقایسه کرده و بنچمارک های متفاوتی را در بازی های مختلف ثبت کرده که در ادامه به بررسی آنها میپردازیم. چیزی که با مشاهده بنچمارک های اولیه مشخص است، ضعف Radeon Vega Frontier Edition در مقابل رده بالاهایی همچون GTX1080 و GTX1080 Ti است.

نکته جالب اینجاست که کارت گرافیک Radeon Vega Frontier Edition به عنوان اولین نماینده کارت های مبتنی بر معماری وِگا «AMD Vega» برای بازار هدف غیری گیمینگی همچون مهندسی، گرافیکی، طراحی، واقعیت مجازی و  رندرینگ انیمیشن طراحی شده و باید از قدرت پردازشی بسیار بالایی برخوردار باشد که نتایج اولیه خلاف این موضوع را نشان میدهند. در این تست ها؛ توان حرارتی Radeon Vega Frontier Edition به رقم ۲۸۰ وات هم رسیده که البته به گفته AMD رقم قابل قبول و طبیعی محسوب میشود! با اینکه Radeon Vega Frontier Edition یک کارت گیمینگ محسوب نمیشود، اما از درایور مشترکی با کارت های گیمینگ برخوردار است و صد البته نتایج اولیه جالبی از این کارت منتشر نشده است.

با این حال AMD اعلام کرده اولین کارت های گرافیک مخصوص گیمینگ مبتنی بر معماری وِگا «AMD Vega» را اواخر تیرماه روانه بازار میکند و قدرت بسیار بیشتری به نسبت Radeon Vega Frontier Edition خواهند داشت. با وجود توضیحات فوق؛ Radeon Vega Frontier Edition حداقل در عنوان قدرتمندی همچون Fallout 4 عملکرد بسیار خوبی از خودش به نمایش گذاشته و در اکثر لحظات بازی پا به ای غول گرافیکی GTX1080 Ti حرکت کرده است. البته در برخی لحظات شاهد افت ۱۰ فریمی این کارت در مقابل حریفش بودیم که با توجه به رزولوشن ۲۵۶۰×۱۴۴۰ امر مطلوبی به نظر میرسد.

این موضوع با توجه به اینکه Radeon Vega Frontier Edition در برخی موارد حتی از GTX1080 Ti پیشی گرفته که میتواند امیدوار کننده باشد. از این جهت که شاید در کارت های گیمینگ AMD Vega از ویژگی های متفاوتی استفاده شده باشد که نتایج متفاوتی را رقم بزند.

بررسی کوتاه اولین بنچمارک رسمی AMD Vega

بررسی کوتاه اولین بنچمارک رسمی AMD Vega

بررسی کوتاه اولین بنچمارک رسمی AMD Vega

بررسی کوتاه اولین بنچمارک رسمی AMD Vega

بررسی کوتاه اولین بنچمارک رسمی AMD Vega

Radeon Vega Frontier Edition در عناوین دیگر عملکرد نا امید کننده ای دارد و همانطور که AMD اعلام کرده، اولین کارت های گرافیک مخصوص گیمینگ مبتنی بر معماری وِگا «AMD Vega» را اواخر تیرماه روانه بازار میکند. بنابراین میتوانیم امیدوار باشیم که بعداً با تا بهبود کیفی قابل توجهی مواجه شویم. در تست های انجام شده رو عناوین مختلف؛ Radeon Vega Frontier Edition در زمان اجرای دو عنوان Grand Theft Auto V و Witcher 3 ضعیف تر از رده بالای GTX 1070 عمل میکند و بر عکس در دو عنوان معمولی Hitman و Dirt Rally عملکرد بهتری به نسبت GTX 1080 ارائه میدهد. البته این فاصله قدری کم است که در اکثر لحظات بازی تفاوت چندانی با GTX 1070 دیده نمیشود.

بررسی کوتاه اولین بنچمارک رسمی AMD Vega

بررسی کوتاه اولین بنچمارک رسمی AMD Vega

بررسی کوتاه اولین بنچمارک رسمی AMD Vega

در رزولوشن ۳۸۴۰×۲۱۶۰ یا همان ۴K نیز با نتایج تقریبا مشابهی طرفیم، با این تفاوت که افت فریم قابل توجهی از کارت گرافیک Radeon Vega Frontier Edition در Fallout 4 دیده میشود. عملکرد این کارت در Dirt Rally (با ۷ فریم اختلاف) نیز بسیار مشابه چیزی است که روی GTX 1080 دیده میشود و این اختلاف کمتر از ۵ فریم است، یعنی اصلاً محسوس نیست. اما باید گفت که Radeon Vega Frontier Edition در یک مقایسه جالب توجه در بازی Grand Theft Auto V قدرتی معادل ۶۶ درصد GTX 1080 و ۵۰ درصد GTX 1080 Ti را به نمایش میگذارد که حدود ۵۰ فریم اختلاف را شامل میشود!

همان نتیجه در The Witcher 3 دیده میشود و باید اشاره کنیم که حتی نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه را به سختی تا پایان بازی حفظ میکند! این رقم روی Hitman نیز در مقایسه با GTX 1080 حدود ۱۰ فریم است که رقم محسوسی نیست.

بررسی کوتاه اولین بنچمارک رسمی AMD Vega

بررسی کوتاه اولین بنچمارک رسمی AMD Vega بررسی کوتاه اولین بنچمارک رسمی AMD Vega

صحبت پایانی: پتانسیل معماری وِگا «AMD Vega» چه قدر است؟! 

با معرفی AMD Radeon Vega Frontier Edition انتظار میرفت از نظر قدرت پردازشی بین دو کارت گرافیک GTX1080Ti و GTX1080 قرار بگیرد که البته نتایج فوق چیزی دیگری را نمایش میدهد. نتایجی که آن را در رده کارت هایی همچون GTX1070 و GTX1080 قرار میدهد و نشان میدهد احتمالاً باید منتظر کارت های گرافیکی Radeon RX Vega جدیدی باشیم که بتواند عملکردی فراتر از انتظارات داشته باشد.

با اینکه AMD Radeon Vega Frontier Edition محصولی همانند TITAN Xp انویدیا است و برای بازی مناسب نیست، با این حال و با توجه به انتظاراتی که از آن میرفت موفق ظاهر نشده است. این بدین معناست که احتمالاً کارت های آینده Radeon RX Vega نیز با توجه به معماری و درایور گرافیکی یکسان، عملکرد بسیار مشابهی با Radeon Vega Frontier Edition خواهند داشت. اما نکته مهم مقدار مصرف بالایی است که سیلیکون AMD Vega 10 به همراه دارد. این مقدار خیلی بیشتر از چیزی که در سیلیکون GP102 دیده بودیم. با این حال AMD برای کنترل دمای مصرفی، مدل فوق را با دو کولر آبی و بادی معرفی کرده است.

به گفته AMD این کارت در بدترین حالت خودش به واسط استفاده از دو رابط ۸ پینی حدود ۳۰۰ وات توان مصرفی تولید میکند. این بدین معناست که از نظر مصرف انرژی بسیار بالاتر از GTX 1080 Ti انویدیا است. از طرفی با توجه به اوج فرکانسی ۱۵۲۸ مگاهرتزی این کارت که در تست های وب سایت PC Perspective مشهود بوده میتوان نتیجه گرفت که اورکلاک این کارت و شاید هم کارت های AMD Vega با مشکلات جدی برای کاربران همراه باشد. همچنین توان حرارتی بالای این کارت نیز مزید بر علت شده تا پتاسنیل افزایش کلاک فرکانس هسته به شدت کاهش پیدا کند، حال آنکه رقبای این کارت از چنین مشکلاتی رنج نمیبرند و پتاسنیل بهتری دارند.

بررسی کوتاه اولین بنچمارک رسمی AMD Vega

در کل؛ AMD Radeon Vega Frontier Edition از قدرت پردازشی بسیار بالایی در سیستم ایستگاه های کاری و محاسبات مربوطه برخوردار است، اما در زمینه اجرای بازی به پرچمداران انویدیا نمیرسد و مابین کارت هایی همچون  GTX1070 و GTX1080 قرار میگیرد.

منبع techpowerup pcper
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در AMD/ATI,بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
Fury-X

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است