• خوب در فاکتور قیمت به عملکرد
 • بسیار ساکت
 • اورکلاک کارخانه
 • خاموشی فن در حالت بیکاری «idle»
 • نیاز به منبع تغذیه متوسط به دلیل مصرف برق بسیار پایین
 • حرارت بسیار پایین
 • پشتیبانی از HDMI 2.0b و DisplayPort 1.4
 • قیمت بالا در نسخه MSI
 • عملکرد اورکلاک بسیار محدود است
 • اورکلاک به واسطه درایور محدود میشود که احتمالاً باگ است
 • از پیکربندی SLI پشتیبانی نمیکند
 • حافظه ویدئویی اورکلاک نمیشود
 • خروجی DVI از سیگنال آنالوگ VGA پشتیبانی نمیکند
  کارایی
  امکانات
  طراحی
  قیمت به کارایی

9.0

عالی

قیمت: 165 دلار (660 هزار تومان)

سازنده: MSI

گارانتی: ندارد

عرضه کننده: ندارد

سایت/تلفن: ندارد

مشاهده پروفایل نویسنده

بررسی کارت گرافیک MSI GTX 1050 Ti Gaming X 4 GB

کمپانی معظم انویدیا مدت های مدیدی بود که در بازار قطعات زیر ۲۰۰ دلاری نه تنها رقابتی با رقیب AMD نداشت، بلکه همواره چندین قدم از آن عقب تر بود و تقریباً به طور کامل بازار قطعات ۲۰۰ دلاری را به رقیبش سنتی خودش واگذار کرده بود. معماری گرافیکی جدید AMD که بهترینش با اسم رمز Ellesmere در Radeon RX 480 مورد استفاده قرار گرفته، در کنار دیگر محصولات مبتنی بر معماری پولاریس «Polaris» به طور ویژه بر روی باازر کارت های میان رده متمرکز شده اند. جایی که انویدیا مدت ها است آن را برای AMD خالی کرده تا محلی برای هنر نمایی محصولاتش شود.

در حال حاضر؛ بیشتر عناوینی که در بازار بازی های PC عرضه میشوند، با یک عدد کارت گرافیک زیر ۳۰۰ دلار (حدود ۱.۱۰۰.۰۰۰ تومان) میتوانند با کیفیت بسیار مناسبی اجرا شوند و تنها عناوین بسیار بزرگ و پر هزینه ای که اصلاحاً  AAA نامیده میشوند، برای اجرای سریعتر و بهتر به کارت هایی قویتر و گران از ۳۰۰ دلار نیاز دارند. بنابراین خرید یک کارت گران قیمت برای بازاری که در آن اکثر عناوینش با کارت های میان رده، بهترین کیفیت ممکن را ارائه میکنند، به صرفه نیست.

در چنین بازاری باید به دنبال خرید یک کارت گرافیک میان رده خوش ساخت در فاکتور قیمت به عملکرد باشید که فعلاً اکثر فِلِش ها به سمت مدل های AMD است تا مدل های گران قیمت انویدیا! انویدیا با درک موقعیت این بازار و خیل عظیمی از بازیبازانی که تمایل چندانی به هزینه کردن بیش از ۳۰۰ دلار برای اجرای بازی های روز ندارند، از کارت گرافیک ۱۰۹ دلاری GTX 1050 و ۱۳۹ دلاری GeForce GTX 1050 Ti رونمایی کرده که البته میانگین قیمتش در مدل های غیر مرجع تا ۱۵۰ دلار هم خواهد رسید.

بررسی کارت گرافیک MSI GTX 1050 Ti Gaming X 4 GB

لازم است همین ابتدا و داخل پردانتز بگوییم که مدل های رقیب AMD این دو کارت، شامل Radeon RX 470 و Radeon RX 460 از عملکرد بهتر و قیمت کمتری برخوردارند. بنابراین یدک کشیدن نام انویدیا گولتان نزند! اگر مبنا را بر روی فاکتور قیمت به عملکرد محدود کنیم، مدل های AMD بهترین انتخاب خواهند بود. بر گردیم به مبحث اصلی خودمان! هر دو کارت GTX 1050 و بردار بزرگش یعنی GTX 1050 TI از معماری پاسکال «Pascal» و سیلیکون GP107 به عنوان قلب تپنده استفاده میکنند.

بردار کوچکتر یعنی GTX 1050 از ۷۶۸ هسته کودا «CUDA»؛ ۴۸ واحد TMU و ۳۲ واحد ROP و یک حافظه GDDR5 با گذرگاه ۱۲۸ بیتی استفاده میکند و برخلاف برادر بزرگش با ۲ گیگابایت حافظه ویدئویی عرضه شده است. با این حال سرعت کلاکی در محدود ۱.۳۵-۱.۴۵ گیگاهرتز را شامل میشود. استفاده از یک گذرگاه ۱۲۸ بیتی حافظه ویدئویی برای کارت گرافیکی مثل GTX 1050 Ti نشان میدهد انویدیا این کارت را فقط برای شروع جنگ قیمتی با بهترین کارت های AMD آماده کرده و نتیجه بازار اهمیت چندانی برایش ندارد. هدف حضور در این سطح از بازار رقابتی بود که با عرضه کارت حاصل شد!

کارتی که به لطف استفاده از معماری پاسکال «Pascal» از توان حرارتی کمتر از ۷۵ وات بر ساعت بهره میبرد و همین گزینه به خودی خودش میتواند نظر بسیاری از بازیبازان وسواسی را به خودش جلب کند. در جبهه رقیب، نزدیکترین رقیب یعنی Radeon RX 470 4GB برای استفاده مناسب به یک کانکتور ۶ پین اضافی نیازمند است که خروجی توان حرارتی این کارت را به ۱۲۰ وات بر ساعت میرساند. همانطور که از نام این بررسی پیداست، قرار است کارت گرافیک MSI GTX 1050 Ti Gaming X را مورد بررسی قرار دهیم تا مشخصات و تواناهایی این کارت آشنا شویم.

بررسی کارت گرافیک MSI GTX 1050 Ti Gaming X 4 GB

MSI GTX 1050 Ti Gaming X یک کارت گرافیک سفارشی شده با اورکلاک کارخانه ای از روی مدل مرجع GTX 1050 Ti کمپانی انویدیا است که از سیستم خنک کننده اختصاصی MSI یعنی Twin Frozr استفاده میکند. خنک کننده قدرتمندی که در زمان بیکار بودن تراشه گرافیکی «idling» به صورت خودکار خامشو میشود تا در مصرف برق کارت صرفه جویی شود. از بارزترین ویژگی های این این مدل هم میتوانیم به اضافه شدن یک کانکتور ۶ پین PCIe اضافی اشاره کنیم که میتواند برای اورکلاک کارت مورد استفاده قرار بگیرد.

نگاهی کوتاه به معماری سیلیکون GP107

GTX 1050 Ti و برادر کوچکش GTX 1050 از ضعیف ترین و آخرین سیلیکون انویدیا یعنی GP107 استفاده میکنند که ابعاد ویفرش «Die» معادل ۱۳۲ میلیمتر مربع است که درون خودش حدود ۳.۳ بیلیون ترانزیستور ار جای داده است. این سیلیکون بسیار کوچک است و باهدافی کاملاً روشن برای بازار مصرفی خاصی طراحی و ساخته شده است. انویدیا از چیرزی که ساخته مطمئن است، مگر آنکه در اهداف هزینه آن انحرافاتی به وجود آید. یک مثال ساده برای این مورد سیلیکون GP107 است که با وجود استفاده از فقط ۷۶۸ هسته کودا، تمام آنها در سراسر ۶ عدد پردازنده چند جریانی «SM» یا «Streaming MultiProcessors» تقسیم شده اند.

این ۶ عدد واحد SM نیز به دو خوشه (کلاسترهای سبز رنگ/Graphics Processing Clusters) یا اصطلاحاً موتور «GPCs» تقسیم شده اند که هر کدامشان ۳ واحد پردازنده چند جریانی «SM» را درون خود جای داده اند. استفاده از ۶ واحد SM در دو موتور GPCs بدین معناست که واحد های بسیار مهمی همچون موتور شطرنجی «Raster Engine» و واحدهای تخصصی همچون تسلیشن «Tessellation» و هندسی «Geometry» توسط هر سه SMs به اشتراک گذاشته شده اند.

موتور شطرنجی «Raster Engine»

از طرفی؛ پردازنده های چند جریانی «SM» یا «Streaming MultiProcessors» به عنوان عضوی جدا نشدنی از تراشه گرافیکی «GPU» از طراحی برجسته ای مشابه کارت گرافیک TITAN X Pascal استفاده میکنند. در این طراحی؛ هر بسته ۱۲۸ تایی هسته های کودا «CUDA» شامل یک PolyMorph Engine و اجزای مستقلی برای پردازش هندسی «Geometry Processing» هستند که میتواند عملکرد بهینه این معماری را در کارت های میان رده و حتی ضعیف دو چندان کند.

در این طراحی؛ هر دو موتور GPCs به ۱ مگابایت حافظه کش سطح دوم «L2» مجهز شده اند که توسط یک لایه ارتباطی مخصوص، برای کنترل ترافیک تراشه گرافیکی «GPU» به GigaThread Engine مرتبط شده اند و از گذرگاه حافظه ۱۲۸ بیتی  GDDR5 نیز پشتیبانی میکند. پهنای باند این کارت در مدل مرجع ۱۱۲ گیگابایت بر ثانیه است که به فناوری فشرده سازی پهنای باند حافظه گرافیکی انویدیا مجهز شده که باید پهنای باند موثر کارت گرافیک را افزایش دهد.

در کارت گرافیک GTX 1080، انویدیا مدعی است که در بهترین حالت ممکن، این مقدار پهنای باند تا ۲۰ درصد افزایش پیدا میکند. بنابراین در کارت گرافیک رده پایینی مثل GTX 1050 Ti باید با همین حدود افزایش پهنای باند اضافی طرف باشیم. لازم به ذکر است که معماری پاسکال «Pascal» فناوری پردازشی Asynchronous Compute که توسط مایکروسافت به یک استاندارد تبدیل شده و همچنین ویژگی Dynamic Load Balancing نیز به صورت سخت افزاری پشتیبانی میکند.

ویژگی Dynamic Load Balancing

سیستم تست کارت گرافیک MSI GTX 1050 Ti Gaming X 4 GB

پردازندهIntel Core i7-6700K @ 4.5 GHz - Skylake, 8192 KB Cache
مادربردASUS Maximus VIII Hero Intel Z170
حافظه رمG.SKILL 16 GB Trident-Z DDR4-3000 با تایمینگ ۱۵-۱۶-۱۶-۳۵
هارد دیسک۲xPatriot Ignite 960 GB SSD
منبع تغذیهAntec HCP-1200 1200W
خنک کنندهCryorig R1 Universal 2x 140 mm fan
سیستم عاملویندوز ۱۰ نسخه ۶۴ بیتی
درایورGTX 1050, GTX 1050 Ti, GTX 1060: 375.63 WHQL
RX 460, RX 470: Catalyst 16.10.2 WHQL
Other NVIDIA: 372.54 WHQL
Other AMD: Catalyst 16.8.2 Beta
مانیتورAcer CB240HYKbmjdpr 24" 3840x2160
۱۶۰۰x900
۱۹۲۰x1080
۲۵۶۰x1440
۳۸۴۰x2160
مناسب برای لپ تاپ های ۱۷ و ۱۹ اینچ
مناسب برای مانیتورهای ۲۲ تا ۲۶ اینچ
استاندارد ۱۶:۹ و مناسب برای مانیتورهای ۲۷ تا ۳۲ اینچ
۴K Ultra HD و مناسب برای مانیتورهای بزرگتراز ۳۲ اینچ
فیلترهای مورد استفادهاستفاده از AA و AF از طریق تنظیمات بازی
استفاده از سطح تنظیمات highest quality
استفاده از ۴x Anti-aliasing در تمامی کارت ها
استفاده از DirectX 11 در تمامی تست ها

بررسی کارت گرافیک MSI GeForce GTX 1050 Ti Gaming X

در نگاه اول؛ کارت گرافیک MSI GTX 1050 Ti Gaming X  همان طراحی نام آشنای دیگر مدل های MSI را یدک میکشد. یعنی طراحی متشکل از رنگ های قرمز و مشکی ماتی که روی سیستم خنک کننده TwinFrozr را پوشانده اند. در این قطعه از صفحه فلزی محافظ «backplate: استفاده نشده که با توجه به هزینه ای که قرار است برای کارت انجام دهیم و همچنین قیمت تمام شده خود کارت، امری معقول و منطقی است.

به طور استاندارد، در این مدل از خروجی های تصویری مثل DVI، پورت HDMI و یک عدد DisplayPort استفاده شده است. البته کانکتور DVI به صورت پیش فرض از سیگنال آنالوگ پشتیبانی نمیکند و برای استفاده از این سیگنال باید آداپتور جداگانه ای تهیه کنید که البته خیلی هم مفید و به صرفه نیست. پورت DisplayPort به آخرین نسخه استانداردش یعنی نسخه ۱.۲ و ۱.۳/۱.۴  بروز رسانی شده تا بتواند از رزولوشن های ۴K (120 هرتز)؛ ۵K (سرعت ۶۰ هرتز) و ۸K (سرعت ۶۰ هرتز) با استفاده از دو کابل همزمان پشتیبانی به عمل آورد.

بررسی کارت گرافیک MSI GTX 1050 Ti Gaming X 4 GB

تراشه گرافیکی GTX 1050 Ti نیز به منظور پشتیبانی بهتر از رزولوشن  ۴K از کدگشای جدید HEVC با عمق رنگ ۱ و ۱۲ بیتی پشتیبانی میکند و میتواند تصاویر زنده و دلپذیرتری را برای ببینده به نمایش در آورد. لازم به ذکر است تمامی کارت های گرافیک سفارشی شده از روی مدل مرجع GeForce GTX 1050  از پیکربندی SLI پشتیبانی نمیکنند. بنابراین اگر به فکر خریدن دو جفت از این کارت های ارزان قیمت برای افزایش بهره وری در بازی های مختلف هستید، باید قید این کار را بزنید که بعداً پشیمان نشوید.

اما همانطور که گفتیم، سیلیکون GP107 به عنوان قلب تپنده GTX 1050 Ti موفق شده به خودی خودش توان حرارتی بسیاری پایینی را به همراه بیارود. این مقدار توان حرارتی در کنار استفاده موثر از سیستم خنک کننده TwinFrozr موجب شده با یکی از کم مصرف ترین کارت های گرافیک بازار گرافیکی طرف باشیم. هیت سینک «Heatsink» این کارت از طراحی بسیار ساده ای استفاده میکند و تنها شامل یک لوله ناقل حرارت «Heatpipe» است که برای دفع حرارت کارت کافی است.

بررسی کارت گرافیک MSI GTX 1050 Ti Gaming X 4 GB

MSI GTX 1050 Ti Gaming X بر خلاف مدل مرجع از یک ورودی برق ۶ پینی استفاده میکند که میتواند ۱۵۰ وات توان مصرفی را برای این کارت فراهم کند. برای کنترل جریان برق مصرفی هم از کنترلر جدید uP 9509 استفاده شده که از طریق I2C قابل کترل است. تراشه گرافیکی این مدل نیز با شماره سریال K4G80325FB-HC28 روی PCB کارت قابل مشاهده است. این تراشه به صورت پیش فرض در کلاک ۱۷۵۰ مگاهرتزی فعالیت میکند که معادل ۷۰۰۰ گیگاهرتز موثر است.

سیلیکون GP107 یک تراشه ۱۴ نانومتری ساخت کمپانی معظم سامسونگ است و در واقع اولین سیلیکون گرافیکی است که توسط این کمپانی به تولید انبوه میرسد. پیش از این اکثر تراشه های گرافیکی توسط TSMC تایوان تولید میشد. این تراشه از ۳.۳ بیلیون ترازنیستور در فضایی به ابعاد ۱۳۲ میلیکتر مربع استفاده میکند.

بررسی کارت گرافیک MSI GTX 1050 Ti Gaming X 4 GB

نتایج بنچمارک کارت گرافیک Gigabyte GTX 1050 Ti G1 Gaming 4 GB

۱۹۲۰x1080۲۵۶۰x1440۳۸۴۰x2160
Anno 2205۲۵.۲۱۷.۵۱۳.۷
Assassin's Creed: Syndicate۳۶.۶۲۳.۱۱۹.۴
Battlefield 4۵۹.۷۳۸۱۹
Batman: Arkham Knight۶۶.۳۴۲.۴۲۰.۶
Call of Duty: Black Ops III۳۹.۲۲۴.۳۱۱.۶
Deus Ex: Mankind Divided۲۴۱۵.۹۷.۶
DOOM۵۰.۶۳۳.۴۱۸
F1 2016۳۷.۷۲۹.۴۱۸
Fallout 4۵۲.۹۳۷.۹۲۰.۶
Far Cry Primal۴۲۲۸.۴۱۴.۸
Grand Theft Auto V۶۲.۸۴۵.۵۲۲
۲۰۱۶ Hitman۴۶.۴۳۱.۷۱۵.۶
Just Cause 3۵۵.۲۳۶.۴۱۸.۶
No Man's Sky۳۸۳۰.۱۱۸.۴
Rainbow Six: Siege۷۳.۷۴۵.۸۲۱.۶
Rise of the Tomb Raider۴۱.۶۲۶۱۳.۴
The Witcher 3: Wild Hunt۳۶.۲۲۶.۵۱۵.۲
Total War: Warhammer۲۹.۳۱۹.۴۹.۹

عملکرد MSI GTX 1050 Ti Gaming X 4 GB در اورکلاک

حداکثر اورکلاک انجام شده روی کارت گرافیک MSI GTX 1050 Ti Gaming X معادل ۲۰۰۲ مگاهرتز در حافظه ویدئوی بوده که معادل ۱۴ درصد افزایش در کلاک حافظه ویدئویی است که به واسطه درایور گرافیکی به صورت مصنوعی محدود شده است. این امر به این معناست که تنظیم هر مقدار سرعت کلاک حافظه ویدئویی بیشتر از ۲۰۰۲ مگاهرتز منجر به خروجی فرکانس حافظه ۲۰۰۲ مگاهرتزی میشود. تراشه گرافیکی هم با رقم محدود شده ۱۹۱۱ مگاهرتز اجرا میشود که رقم مناسبی است.

البته این مقدار هنوز هم قابلیت افزایش مجدد را دارد که البته در فرکانس های بالاتر با ناپایداری در فرکانس تراشه مواجه میشویم. بنابراین این رقم متعادل ترین حالت موجود است و محدودیت در نظر گرفته شده برای این کارت چیز عجیبی نیست. در نمونه تست شده، فرکانس تراشه گرافیکی +۲۰۱ مگاهرتز افزایش داشته که معادل ۱۵ درصد پتانسیل اورکلاک موثر است. این مقدار فقط ۱ درصد بیشتر از کارت گرافیک Gigabyte GTX 1050 Ti G1 Gaming 4 GB است و عملاً همان کارت با اسمی متفاوت است!

بررسی کارت گرافیک MSI GTX 1050 Ti Gaming X 4 GB

تست های افزایش کلاک با نرم افزار Actual 3D انجام شده و همانطور که در جدول فوق میبینید، با اورکلاک MSI GTX 1050 Ti Gaming X، میتوانیم شاهد افزایش عملکردی در حدود ۸.۴ درصد به نسبت مدل مرجع باشیم.

صبحت پایانی؛ عملکرد MSI GTX 1050 Ti Gaming X چگونه است؟!

هر دو کارت GeForce GTX 1050 و GTX 1050 T با مشخصاتی که دارند به وضوح برای بازار کرات های ارزان قیمت طراحی و عرضه شدند. در بازار کارت های گرافیک ارزان قیمت، کمپانی AMD با عرضه R9 380 and RX 460 از موقیعت بسیار مستحکمی برخوردار است و عرضه AMD RX 470 نیز این جایگاه را محکم تر از قبل کرده است. کارتی که به لطف قیمت کمش به عنوان رقیبی جدی برای GTX 1050 Ti محسوب میشود.

GTX 1050 و GTX 1050 Ti یک انقلاب کوچک محسوب میشوند، از این جهت که پس از دهه ها همکاری انویدیا و TSMC در زمینه تولید سیلیکون های گرافیکی، این همکاری در تولید این دو کارت متوقف شده و حالا کمپانی معظم سامسونگ وظیفه تولید سیلیکون های سری GTX 1050 را به عهده گرفته است. این همکاری موجب شده سیلیکون GP107 با لیتوگرافی ۱۴ نانومتری تولید شود که نه تنها موجب بهینه سازی  در هزینه ها شده، بلکه کاهش لیتوگرافی ساخت از ۱۶ به ۱۴ نانومتری مزایای زیادی را به همراه آورده که یکی از آنها بهره وری بیشتر است.

کمپانی MSI کارت GTX 1050 Ti Gaming X را در یک حد معقول اورکلاک کرده که البته محدودیت های خودش را دارد. یعنی سرعت کلاک MSI GTX 1050 Ti Gaming X به نسبت سرعت کلاک کارت مرجع انویدیا حدود ۵ درصد افزایش عملکرد ناپایدار دارد و تغییر چشمگیری در عملکرد بازی ایجاد نمیکند. از طرفی به دلیل نبود مدل های مرجع دیگر سازنده گان کارت گرافیک، مقایسه ای بین آنها انجام نشده است. ولی به صورت میانگین باید بگوییم که MSI GTX 1050 Ti Gaming X حدود ۳۰ درصد سریعتر از مدل مرجع GTX 950 عمل میکند است.

بررسی کارت گرافیک MSI GTX 1050 Ti Gaming X 4 GB

این بدین معناست که در مقابل نزدیک رقیبش یعنی AMD RX 460 حدود ۲۵ درصد سریعتر و از برادر بزرگترش یعنی AMD RX 470 حدود ۲۵ درصد کندتر است. در واقع کارتی همچون MSI GTX 1050 Ti Gaming X و دیگر مدل های مبتنی بر GTX 1050 فقط برای پر کردن فضای بین دو کارت AMD RX 460 و AMD RX 470 عرضه شده اند. این بدین معناست که شما با تمام کارت های سری GTX 1050 Ti برای اجرای عناوین بزرگ و پر هزنیه یا اصطلاحاً (AAA) در رزولوشن ۱۰۸۰p و با حداکثر سطح جزئیات به مشکل میخورید و نمیتوانید آنها را با حداکثر کیفیت ممکن اجرا کنید.

اما در اجرای عناوین معمولی و بازی ها استراتژیک به مشکلی برخورد نمیکنید. همچون دیگر کارت های مبتنی بر معماری پاسکال «Pascal»، مصرف برق سری GTX 1050 نیز در سطح بسیار خوبی قرار گرفته و حداقل در این زمینه بهتر از AMD عمل میکند. زمانی که با سیستم خودتان مشغول وب گردی، تماشای فیلم و یا انجام فعالیتی غیر از بازی هستید، تنها با ۳ وات برق مصرفی میتوانیم GTX 1050 را بسیار کم مصرف تر از دیگر کارت های گرافیک بدانیم.

مصرف برق MSI GTX 1050 Ti Gaming X و حتی سری GTX 1050 Ti در بازی نیز بسیار معقول است و در اکثر زمان ها کمتر از ۷۵ درجه سانتی گراد است. این رقم برای سیستم های قدیمی که از منبع تغذیه ضعیفی استفاده میکنند بسیار مناسب است، چون با خرید این کارت، دیگر نیازی به تعویض منبع تغذیه سیستم ایجاد نمیشود. با این حال MSI برای رفاه حال خریدارانش از یک کانکتور ۶ پینی PCIe اضافی استفاده کرده تا بتوانید از اورکلاکینگ هم بهره مند شوید.

بررسی کارت گرافیک MSI GTX 1050 Ti Gaming X 4 GB

برای خنک سازی کارت گرافیک MSI GTX 1050 Ti Gaming X، همچون گذشته از سیستم خنک سازی TwinFrozr استفاده شده است که به علت کاهش هزینه ها، فقط از یک لوله ناقل حرارت «Heatpipe» استفاده شده تا کار خنک سازی کارت را انجام دهد. به هر حال به لطف بهره وری بسیار بالای سیلیکون GP107 و پروفایل فن بسیار مناسب موجود در بایوس «BIOS»، کولر این کارت به اندازه ای خوب است که صدایش در بازی تقریباً غیر قابل شنیدن است. همچنین فن ها در حالت بیکاری «idle» به طور اتوماتیک خاموش میشوند که علاوه بر کاهش نویز، در افزایش بهره وری موثر کارت در دراز مدت نیز مفید است.

در بخش اورکلاک باید بگوییم که افزایش کلاک هر دو کارت GTX 1050 و GTX 1050 Ti به نسبت مدل های نسل پیشین بسیار سخت و دشوار شده و به نظر میرسد انویدیا از محدودیت ۲۰۰۲ مگاهرتزی برای افزایش نهایت اورکلاک حافظه ویدئویی استفاده کرده تا این حافظه بیش از این اورکلاک نشود. این محدودیت فقط برای حافظه ویدئویی نیست و تراشه گرافیکی «GPU» هم محدود به حداکثر ۱۹۱۱ مگاهرتز افزایش کلاک شده است.

انویدیا در مورد این محدودیت اطلاعات خاصی منتشر نکرده و مشخص نیست که این محدودیت به خاطر وجود یک باگ نرم افزاری است یا اینکه از طرف خود انویدیا به عنوان پتانسیل اورکلاک نهایی این سری ایجاد شده تا فاصله سری GTX 1050 و GTX 1060 حفظ شود. در این برسری اکثر درایورهای گرافیکی از جمله آخرین آن یعنی ۳۷۵.۶۳ WHQL مورد بررسی قرار گرفت تا تغییری در نتیجه حاصل شود، اما اتفاق خاصی نیفتاد و همه درایورها از یک عملکرد تقریباً یکسان برخوردارند.

MSI GTX 1050 Ti Gaming X با قیمت ۱۶۵ دلار عرضه شده که ۲۵ دلار بیشتر از نقطه شروع ۱۲۵ دلاری کارت مرجع انویدیا است. این افزایش قیمت موجب میشود کارت گرافیک MSI GTX 1050 Ti Gaming X به سمت محدوده قیمتی AMD RX 470 حرکت کند که با توجه عملکرد بهترش گزینه مناسب تری در همان نقطه حدودی قیمت کارت MSI است. ولی در سه فاکتور مصرف برق، گرما و نویز تولیدی بسیار بهتر از AMD RX 470 است. با این حال همه چیز به سطح نیاز شما و قدرت خرید شما بستگی دارد، یعنی اندکی هزینه بیشتر و خرید AMD RX 470 و یا خرید GTX 1050 Ti با قبول تمام مشکلاتش!

در سمت دیگر ماجرا به کارت منسوخ شده Radeon R9 380 میرسیم که در بازار کارت های ۱۵۰ دلاری، با وجود دو کارت AMD RX 470 و GTX 1050 Ti ک هاز فناوری های جدیدی استفاده میکند، حرف چندانی برای گفتن ندارد. بنابراین حتی فکر کردن به این کارت کاری بهبوده است. البته برای آن دسته از افرادی که از این کارت برای سیستم های شرکتی و کافی نت ها استفاده میکنند، کاملاً به صرفه و مناسب است. اگر شما قصد دارید از کارت گرافیک برای بازی استفاده کنید، باید کارتی بخرید که بهترین خرید برای اجرای بازی های مختلف باشد.

در این زمینه، یکی از نسخه های خوب بازار، کارت گرافیک میان رده GTX 1060 نسخه ۳ گیگابایتی است که میتواند بسیاری از عناوین روز  را با کیفیتی قابل توجه اجرا کند. این کارت کمی گران تر از AMD RX 470 (تازه با افت قیمت) است، ولی در بسیاری از عناوین موجود در بازار و مخصوصاً عناوین قدیمی عملکرد بهتری دارد.

منبع techpowerup
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

مشخصات فنی
بررسی کارت گرافیک MSI GTX 1050 Ti Gaming X 4 GB
Overview
Card Status
عرضه شده
Manufacturer
MSI
Release Date
1396/03/08
Launch Price
165 دلار
Board Model
PG210
GPU
GPU Model
14nm GP107-400
Cores:TMUs:ROPs
768 : 48 : 32
Clocks
Base Clock
1351 MHz (+5%)
Boost Clock
1468 MHz (+5%)
Memory Clock
1750 (7000) MHz
Memory
Memory Size
4096 MB GDDR5
Mem Bus Width
128 بیت
Mem Bandwidth
112.1 GB/s
Physical
Interface
PCIe 3.0 x16
TDP
75 وات
Graphics Features
DirectX
12.0
OpenGL
4.5
OpenCL
1.2
Shader Model
5.0
آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
نگاهی به تراشه های گرافیکی AMD Vega
شاخه: AMD/ATI,بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

نگاهی به تراشه های گرافیکی AMD Vega

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است