تلویزیون-های-4K-Ultra-HD

۴K Ultra HD چیست؟!

۴K Ultra High-Definition یا همان ۴K Ultra HD نسل بعدی فناوری نمایش تصاویر با وضوح بالاست که میتواند تصاویر بسیار با کیفیتی را برای ببینده فراهم کند. با ۸ میلیون پیکسل در رزولشن، رنگ های بیشتر و کنتراست بالاتر ۴K Ultra HD نزدیک چیزی است که میتواند همان کیفیت واقعی سینمای ۴K دیجیتال (۴K Digital Cinema) را به خانه های شما بیاورد. آخرین و جدیدترین مانیتورهای تولید شده بر پایه ۴K بهترین و جذابت ترین امکانات تماشای ویدئوهای بسیار با کیفیترا برای شما فراهم میکنند و ما هم قصد داریم در این بررسی، علوه بر تشریح اجمالی وضوح تصویر ۴K، چند مدل از بهترین تلویزیون های ۴K را نیز معرفی کنیم.

۴K Ultra HD انتخاب های زیادی پیش روی ا میگذارد و ما هم سعی بر آن داریم تا راهنمای مناسبی برای شما ارائه دهیم. یک تلویزیون ۱۰۸۰p از ۱,۹۲۰ پیکسل عرضی و ۱,۰۸۰ پیسکل افقی تشکیل میشود. این مقدار برای تلویزیون های ۴K Ultra HD حدود چهار برابر بیشتر است. این بدین معناست که تلویزیون های ۱۰۸۰p از ۲ میلیون پیکسل در هر صفحه استفاده میکنند که مطمئناً مقدار بسیار زیادی است، اما ۴K Ultra HD چهار برابر این مقدار، یعنی چیزی معادل ۸.۲ میلیون پیکسل در هر صفحه است.

این بدین معنی است که در زمان تماشای تصاویر مختلف با خطوطی صاف تر، منحنی هایی نرم تر و جزئیاتی بیشتر مواجه میشویم. این مورددر تلویزیون های بسیار بزرگ خیلی مهم است، بخصوص اینکه شما میتوانید نزدیک تلویزیون بنشینید، بدون آنکه پیکسل ها را ببینید! در واقع همه چی برای شما صاف و با کیفیت نمایش داده میشود. همانطور که در بالا گفتیم، ۴K Ultra HD دو برابر وضوح تصویر استاندارد ۱۹۲۰×۱۹۸۰ یعنی ۳۸۴۰×۲۱۶۰ پیکسل است و جالب است بدانید این مقدار در صنعت سینما معادل ۴۰۹۶×۲۱۶۰ پیکسل با نسبت ابعاد تصویر ۱۷:۹ است.

تلویزیون 4K Ultra HD

خیلی خلاصه بگوییم که رزولوشن استاندارد تصاویر ۴K معادل ۳۸۴۰×۲۱۶۰ پیکسل است و رقمی همچون ۴۰۹۶×۲۱۶۰ پیکسل معنایی ندارد و تنها از سوی فیلم سازان هالیوودی برای حذف Ultra HD مطرح میشود. نکته قابل ذکر این است که تلویزیون های ۴K Ultra HD با نسل های پیشین خود سازگاری دارند. بنابراین به راحتی میتوانید از کابل، DVR ،DVD و یا پخش کننده Blu-ray و حتی آنتن های مخصوص HD TV ها روی تلویزیون ۴K Ultra HD جدیدتان استفاده کنید و نیازی به خرج اضافی ندارید.

ولی برای استفاده بهنیه از ۴K Ultra HD ها بهتر است از وسایل و لوازم مخصوص به این تلویزیون ها استفاده کنید تا بهترین کارایی ممکن را دریافت کنید. یکی از این موارد استفاده از کانکتورهای جدید Display Port و HDMI 2.0 است که میتواند تصاویر ۴K را برایتان پخش کند. در این یک موردباید فکر استفاده از کانکتور قدیمی DVI را از ذهنتان خارج کنید! DVI نهایت وضوح تصویری که میتواند منتقل کند ۲۵۶۰×۱۶۰۰ با حداکثر ۶۰ فریم در ثانیه است! نه بیشتر!

این در حالی است که کانکتوری همچون Display Port 2.1 میتواند تصاویر ۴K را با ۶۰ فریم (۶۰ هرتز) در ثانیه پخش و منتقل کند. البته اوضاع کمی پیچیده تر از این حرف هاست! کابل های Display Port در دو مدلMulti-Stream Transportیا (SMT) و Single-Stream Transport یا (SST) تولید و عرضه شدند! مدل اول میتواند تصاویر را با نرخ نو سازی ۶۰ فریم بر ثانیه یا ۶۰ هرتز منتقل کند ومدل دوم هم میتواند تصاویری با نرخ نوسازی ۳۰ فریم در ثانیه به صورت ۳۰ هرتز را منتقل کند.

DisPlayPort

همین حالت در HDMI هم صادق است! بدین صورت که اگر نمیتوانید از HDMI دل بکنید! با تهیه HDMI 1.4 میتوانید تصاویر ۴K را نهایتا با نرخ نوسازی ۳۰ فریم بر ثانیه ببینید! که این مقدار به شدت آزار دهنده خواهد بود و بارها با افت نرخ فریم حتی در ویندوز مواجه خواهید شد! به همین دلیل ما استفاده از HDMI 2.0 را پیشنهاد میکنیم که از صدا چند کاناله هم پشتیبانی میکند. در کنار این مورد میتوانیم به مهمترین پنل های پخش ۴K UHD TV اشاره کنیم که به دلیل گستردگی برندهای مختلف، تنها چند مورد مناسب از آنها را به شما معرفی میکنیم.

به طور کلی مانیتور ها به دو دسته LCD و LED تقسیم بندی میشوند. تفاوت این دو هم فقط در روش سیستم نور آن برای ایجاد تصاویر است که درمدل LED بسیار پیچیده است.البته  نوع جدیدی از تلویزیون ها به نام تلویزیون های کوانتومی در راه است که از هر دو مدل فوق بهتر است و ما هم در مقاله «نقاط کوانتومی | با فناوری جدید تلویزیون ها آشنا شوید» توضیحات مناسبی را در مورد این مدل از تلویزیون ها ارائه کردیم. اما مزیت مهم تلویزیون های LED کاهش مصرف برق و افزایش پشتیبانی از طیف گسترده تری از رنگ های شاد و زنده است.

در حال حاضر در بازار مانیتور شاهد حضور چند پنل مختلف هستیم که مهمترین آنها TN و IPS است که پنل ها میتوانند LCD باشند یا LED. پنل های LCD از نوع TN در اکثر مانیتورهای امروزه موجود در بازار وجود دارد و در واقع پنل های ارزانی هستند که زاویه دید کمی دارند. این پنل ها برای نمایش سه رنگ RGB از ۶ بیت و در کل ۱۸ بیت برای هر سه رنگ استفاده میکنند. بزرگترین ایراد این پنل این است که نمیتواند از ۱۶.۷ میلیون رنگ برای ۲۴ بیت استفاده کند! در نتیجه در برابر پنل های جدیدتری همچون IPS و … به مشکل میخورد.

اندازه استاندارد نشستن در مقابل تلویزیون

اما پنل IPS بر خلاف TN از کیفیت بسیار بالاتری برخوردار است و میتواند طیف رنگی بسیار بیشتر با زاویه دید گسترده تری برای بینده فراهم کند که نتیجه آن افزایش کیفیت رنگ و زنده تر شدن تصاویر پخش شده از مانیتور یا تلویزیون است. این پنل ها گرانتر از TN بوده و هزینه تمام شده دستگاه مورد نظر را افزایش میدهند. در صفحات بعدی با موارد بیشتری در مورد ۴K Ultra HD اشنا میشوید و همینطور چندین مدل تلویزیون خوب و سطح بالای ۴K Ultra HD را معرفی کردیم.

صفحه بندی

صفحه اول: آشنایی با تلویزیون های ۴K Ultra HD

صفحه دوم: فناوری های مهم تلویزیون های ۴K Ultra HD

صفحه سوم: معرفی ۱۰ مدل از بهترین تلویزیون های ۴K Ultra HD

صفحه بندی 1 2 3
منبع digitaltrends
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در بررسی سخت افزار,تلویزیون/مانیتور,راهنمای خرید

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
شاخه: Intel /Nvidia,بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

بررسی کارت گرافیک Titan X Pascal

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است