معرفی 8 کارت گرافیک مناسب برای بازی

کارت گرافیک را میتوان نقطه اوج یک سیستم قدرتمند گیمینگ دانست که همیشه برای هزینه کردن در اولویت است. اما بازار دروغین و کلاه برداران حرفه ای این بازار، همیشه مانع افزایش اطلاعات درست کاربران میشوند و با انواع ترفندهای مختلف سعی میکنند کارت های گرافیک قدیمی خودشان را به مشتری قالب کنند! حتما بارها جملاتی همچون «کارت گرافیک من ۲ گیگ هست» را شنیده اید! جملاتی بی مفهومی که تراوش ذهنی فروشندگان این محصولات است و خریدار بی اطلاع نیز همان جمله را تکرار میکند!

در کارت های گرافیک چیزی به نام «قدرت ۲ گیگ و ۴ گیگ» وجود ندارد و منظور از این کلمه مقدار حافظه ویدئویی کارت های گرافیکی است که به اشتباه به جای قدرت پردازشی کارت گرافیک گفته میشود! در کارت های گرافیک، مهمترین نکته در ابتدا معماری آن و سپس رَده کارت گرافیک است که میتواند در سه رده (پایین رده؛ میان رده و رده بالا و حرفه ای) طبقه بندی شود. کارت های میان رده، معمولاً برای مصارف اینترنت و وب گردی عرضه میشود.

کارت های میان رده با اندکی قدرت پردازشی بهتر برای اجرای بازی های سبک، وب گردی، تماشای فیلم های Full HD و کارهای گرافیکی سبک عرضه میشوند، کارت های رده بالا نیز به عنوان کارت های پرچمدار (به قول خارجی ها گل سرسبد) و مخصوصاً برای انجام پردازش های سنگینی همچون بازی و گرافیک عرضه میشوند و در نهایت به کارت های حرفه ای میرسیم که یا به طور اختصاصی برای مصارف رندرینگ معرفی میشوند و یا اینکه مدل قویتر کارت رده بالا هستند.

اما در این بین دو نکته حائز اهمیت است؛ اول اینکه همیشه کارت های رده بالای نسل قبلی قویتر از کارت های میان رده نسل جدید ظاهر میشوند و دوم اینکه مدل های غیر مرجع میتوانند عملکرد بهتری به نسبت مدل مرجع ارئه دهند. بنابراین همیشه برای خرید یک کارت گرافیک، اول باید به نسل کارت گرافیک (معماری) و سپس به مقدار حافظه ویدئویی و فرکانس هسته آن توجه کنید و پس از آن به دنبال مدل غیر مرجع مناسبی با توجه به مقدار بودجه خودتان باشید.

در این بررسی قصد داریم چند کارت گرافیک مقرون به صرفه را برای نجام امور مختلف معرفی کنیم. کارت هایی که در ادامه میبینید بر مبنای قیمت دسته بندی شده اند و سعی شده بهترین کارت های موجود در اینلیست قرار بگیرند. لازم به ذکر است برای انتخاب منبع تغذیه ای متناسب برای هر کارت گرافیک، میتوانید از راهنمای جامع و کامل «انتخاب منبع تغذیه مورد نیاز تمام کارت های انویدیا و AMD» استفاده کنید.

۱) کارت گرافیک ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلاری (۳۶۰.۰۰۰ تا ۷۲۰.۰۰۰ تومان)

کارت گرافیک Sapphire Radeon NITRO R9 380

الف) Sapphire Radeon NITRO R9 380: این کارت را میتوانیم پادشاه کارت های زیر ۲۰۰ دلار بدانیم. سری NITRO را میتوانیم یکی از بهترین های Sapphire برای اورکلاکینگ بدانیم که از لحاظ عملکرد و توانایی بسیار بهتر از مدل مرجع Radeon R9 380 عمل میکند. این کارت در دو مدل ۲ و ۴ گیگابایتی عرضه شده و نسخه ۴ گیگ از قیمت بالاتری برخوردار است. از نظر قیمت، با کارت گرافیکی قدرتمندتر و ارزان تر از GTX 960 طرفیم که عملاً در رده خودش پتانسیل بهتری ارائه میدهد.

Sapphire Radeon NITRO R9 380 با یک PCB سفارشی شده و خنک کننده اختصاصی عرضه شده و با حداکثر ثبات ممکن میتواند عناوین مختلف را با عملکرد و سطح بهره وری بسیا رخوب اجرا کند. Sapphire Radeon NITRO R9 380 یک کارت مناسب برای افرادی است که میخواهند بازی های مختلف را با رزولوشن ۱۰۸۰p اجرا کنند. این کارت با توجه به قیمتش، میتواند مقدار فریم ریت بسیار قابل قبولی را برای اجرای بازی های مختلف رندر کند و نتایج شگفت انگیزی را رقم بزند.

کارت گرافیک Gigabyte GTX 960 G1 Gaming

الف) Gigabyte GTX 960 G1 Gaming: به عنوان یک رقیب جدی، میتوانیم این مدل از کارت گرافیک کمپانی نام آشنای گیگابایت ار به عنوان رقیبی جدی برای Sapphire Radeon NITRO R9 380 معرفی کنیم. سری G1 Gaming کمپانی گیگابیت حدود ۲ سال پیش همراه با GTX 970 و GTX 980 معرفی شد و چندی بعد هم GTX 960 G1 Gaming با بازار عرضه شد. GTX 960 در حال حاضر یکی از سریعترین کارت های موجود در بازار است و نسخه ۴ گیگابایتی این کارت را میتوانیم یکی از محبوب ترین و پر فروش ترین کارت های حال حاضر جهان بدانیم.

سری G1 Gaming کمپانی گیگابیت به طور پیش فرض با اورکلاک کارخانه ای عرضه شدند، به علاوه اینکه قابلیت اورکلاک دستی هم روی این مدل وجود دارد و این ویژگی به لطف تراشه مخصوصی است که گیگابایت از آن به طور ویژه ای برای افزایش پتانسیل اورکلاک کارت گرافیک استفاده کرده است. GTX 960 G1 Gaming با ۴ گیگابایت حافظه ویدئویی عرضه شده و به طور موثری از کلاک حافظه ۷۰۱۰ مگاهرتزی استفاده میکند.

به علاوه اینکه؛ کلاک تراشه گرافیکی روی ۱۲۴۱ مگاهرتز تنظیم شده که در حالت کمکی (بوست) به رقم ۱۳۰۴ مگاهرتز میرسد. GTX 960 G1 Gaming به عنوان یک کارت گرافیک گیمینگ رده پایین از قیمت بالایی برخوردار است؛ اما با توجه به پتاسنیل اورکلاک بالایی که دارد، میتواند انتخاب مناسبی برای افراد مختلف باشد. در نظر داشته باشدی در این رنج میتوانید از GeForce GTX 1050 و حتی Radeon RX 460 هم استفاده کنید. با این حال و به نظر ما، کارت های گرافیک میان رده نسل قبلی بهتر از کارت های گرافیک رده پایین نسل جدید هستند.

کارت های گرافیک مشابه

کارت گرافیکسیلیکونکلاک هسته کلاک حافظه حافظه ویدئویی
EVGA GeForce GTX 960 SSCGM206۱۲۷۹ مگاهرتز (+۱۳%)۱۷۵۳ مگاهرتز۴۰۹۶ مگابایت
MSI GTX 960 GAMING 2GGM206۱۱۹۰ مگاهرتز (+۶%)۱۷۵۳ مگاهرتز۲۰۴۸ مگابایت
EVGA GeForce GTX 950 FTW GamingGM206۱۲۰۳ مگاهرتز (+۱۷%)۱۶۵۳ مگاهرتز۲۰۴۸ مگابایت
Asus Strix GTX 950GM206۱۰۲۶ مگاهرتز ۱۶۵۳ مگاهرتز۲۰۴۸ مگابایت

۲) کارت گرافیک ۲۰۰ تا ۲۹۹ دلاری (۳۶۰.۰۰۰ تا ۱.۰۸۰.۰۰۰ تومان)

کارت گرافیک Sapphire Radeon VAPOR-X R9 280X 3GB

الف) Sapphire Radeon VAPOR-X R9 280X 3GB: این کارت را میتوانیم یکی از بهترین و قدرتمندین کارت های گرافیک زیر ۳۰۰ دلار سال ۲۰۱۵ میلادی (۱۳۹۴ شمسی) بدانیم که عملاً در رده خودش موفق شده بخش زیادی از بازار گرافیکی را تصاحب کند. در این رده قیمت، Sapphire Radeon VAPOR-X R9 280X یکی از برترین های بازار است و حتی نسخه های قبلی VAPOR-X منتقدین را تحت تاثیر قرار داده بود و حالا این کارت پایش را اندکی فراتر گذاشته و بسیار قویتر از مدل مرجع ظاهر شده است.

اجازه بدهید کمی در مورد مشخصات فنی این کارت صحبت کنیم. این مدل از ۳ گیگابایت حافظه ویدئویی و یک گذرگاه ۳۸۴ بیتی استفاده میکند و میتواند ۱۸۲.۴ گیگابایت پهنای باند حافظه برای انتقال دیتا برخوردار است. بنابراین از این جهت حدود ۷۰.۲ گیگابایت پهنای باند بیشتری به نسبت GTX 960 انویدیا در اختیار دارد و این در حالی است که به نسبت مدل های غیر مرجع GTX 960 شرکای انویدیا، از ۱ گیگابایت حافظه ویدئویی کمتر نیز استفاده میکند.

کلاک هسته مدل استوک این کارت به طور پیش فرض روی ۱۰۰۰ مگاهرتز تنظیم شده و توانایی اجرای بازی های روز با سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه را دارد. این کارت علاوه بر آخرین نسخه دایرکت ایکس؛ از پلتفرم AMD MANTLE هم استفاده میکند که میتواند پشتیبانی بهتری از بازی های AMD محور را برای علاقه مندانش فراهم کند. یکی از ویژگی های بی همتای این مدل، استفاده از خنک کننده VAPOR-X است که به شما تضمین میدهد در زمان اجرای بازی های مختلف با گرمای زیادی رو به رو نمیشوید و میتوانید ساعت های متمادی به بازی کردن بپردازید.

از نظر سر و صدا نیز خنک کننده VAPOR-X را میتوانیم یکی از بی صداترین کولرهای بازار کارت های گرافیک بدانیم که با وجود اورکلاک کارخانه ای Sapphire Radeon VAPOR-X R9 280X موفق شده ثبات بسیار مناسبی را در عناوین مختلف برای این مدل فراهم کند.

کارت گرافیک Gigabyte GTX 960 G1 Gaming

ب) Gigabyte GTX 960 G1 Gaming 4 GB: برای خیلی ها؛ انتخاب نسخه ۴ گیگابایتی GTX 960 میتواند معقول ترین راه حل ممکن برای اجرای بازی های ۱۰۸۰p باشد. این اتفاق به واسطه نسل دوم معماری ماکسول «Maxwell» رخ داده و حالا خیل عظیمی از بازیبازان میتوانند با صرف هزینه ای معقول بازی هایی با رزولوشن ۱۰۸۰p را با ۶۰ فریم بر ثانیه اجرا کنند و برای چنین کیفیتی رقم معقولی پرداخت کنند.

معماری ماکسول «Maxwell» میتواند به خوبی از تمام پتاسنیل نهفته در تراهش گرافیکی استفاده کند و به همین دلیل نسخه سفارشی شده Gigabyte GTX 960 G1 Gaming را میتوانیم یکی از بهترین کارت های مبتنی بر GTX 960 مرجع بدانیم که همراه بالاترین عملکرد ممکن را برای شما به همراه دارد. این مدل با ۴ گیگابایت حافظه ویدئویی GB DDR5 و با کلاک حافظه موثر ۷.۰ گیگاهرتزی میتواند ۲,۵۴۱ گیگافلاپس توان پردازشی خام را برای شما فراهم کند.

در این مدل از یک گذرگاه حافظه ۱۲۸ بیتی استفاده شده که در حالت تئوری میتواند پهنای باندی معادل ۱۱۲.۲ گیگابایت بر ثانیه را برای کاربر به همراه داشته باشد. اگر کارت گرافیک آرام و ساکتی دوست دارید، Gigabyte GTX 960 G1 Gaming میتواند یکی از اولویت های شما برای خرید باشد و فعلاً میتوانیم آن را یکی از ساکت ترین کارت های گرافیک بازار بدانیم. در طراحی این مدل، VRM طوری طراحی شده که به صورت مستقیم با هیت سینک «Heat-sink» ها در ارتباط باشد تا از نظر فاکتور خنک سازی با کارت گرافیک خنک تری مواجه شویم.

کلاک هسته کارت روی ۱۲۴۱ مگاهرتز تنظیم شده که در حالت بوست به ۱۳۰۴ مگاهرتز افزایش پیدا میکند. اگر قصد دارید از حالت اورکلاک «OC Mode» این کارت استفاده کنید، پیشنهاد میکنیم با استفاده از MSI Afterburner کلاک هسته کارت را افزایش دهید که در این حالت میتوانید تا ۱۲۶۶ و حتی ۱۳۲۹ مگاهرتز افزایش کلاک را شاهد باشید. برای جلوگیری از اتلاف گرما نیز از خنک کننده Wind Force 3X استفاده شده که یک سیستم خنک کننده منحصر به فرد با پره های آلومینیومی قدرتمند است.

از نظر نویز صدا نیز با ۰ دسیبل سر و صدای ناشی از دوران دور فن طرفیم که در واقع تفاوتی با یک سیستم خاموش ندارد. علاوه بر این، شاهد استفاده از فناوری Ultra Durable VGA هستیم که برای کاهش حرارت ناشی از فعالیت تراشه گرافیکی «GPU» و افزایش قابلیت های اورکلاکینگ به کار میرود.

کارت های گرافیک مشابه

کارت گرافیکسیلیکونکلاک هستهکلاک حافظهحافظه ویدئویی
GALAXY GeForce GTX 760 2GB GAMERکپلر (GK104)۱۰۸۴ مگاهرتز۱۵۰۲ مگاهرتز۲۰۴۸ مگابایت
MSI GeForce GTX 760 2GB TOCکپلر (GK104)۱۰۵۹ مگاهرتز۱۵۰۲ مگاهرتز۲۰۴۸ مگابایت
MSI Radeon R9 380 4GB GAMINGAntigua۱۰۰۰ مگاهرتز۱۴۵۰ مگاهرتز۲۰۴۸ مگابایت
SAPPHIRE Radeon R9 380 2GB NITROAntigua۱۰۰۰ مگاهرتز۱۴۰۰ مگاهرتز۲۰۴۸ مگابایت

۳) کارت گرافیک ۳۰۰ تا ۳۹۹ دلاری (۱.۰۸۰.۰۰۰ تا ۱.۴۵۰.۴۰۰ تومان)

کارت گرافیک AMD Radeon R9 390

الف) AMD Radeon R9 390: ریز معماری GCN با اسامی رمزی همچون «Temash»، «Kabini»، «Kaver»، «Beema» و «Mullins» در قلب بسیاری از کارت های مختلف AMD جای گرفته است. یکی از معروفترین تراشه های این ریز معماری «Liverpool» است که به عنوان قلب تپنده PlayStation 4 و «Durango» نیز به عنوان قلب تپنده Xbox One مورد استفاده قرار گرفته و جالب اینجاست که با وجود قدیمی بودنش، از دایرکت ایکس ۱۲ پشتیبانی میکند. آخرین طرح توسعه یافته از این معماری GCN 1.2 نام دارد که همراه با  Radeon R9 285 و R9 M295X مبتنی بر تراشه های Tonga معرفی شدند.

GCN 1.2 به نسبت دو معماری قبلتر از خودش عملکرد فوق العاده ای ندارد و سری Radeon 300 فعلی نیز دقیقاً نسخه به روز شده کارت های سری R9 200 محسوب میشوند وبه همین دلیل با کارت های جدیدی روبه رو نیستیم. کارت هایی که از این سری معرفی شدند شامل مدل های Radeon R9 390X ،R9 390 ،R9 380 ،R7 370 و R7 360 هستند که تفاوت چشم گیری با GTX 980 رقیب ندارند. کارت گرافیک R9 390 را میتوانیم همان R9 290 معمولی نسل گذشته با اندکی تغییرات بدانیم.

این کارت روی کاغذ ۱۵ درصد ارزانتر از برادر بزرگترش است، در حالی که ۹ درصد از آن ضعیف تر است. این یعنی همان داستان تفاوت ۵ درصدی بین R9 290X و R9 290 مجدداً تکرار شده است. از طرفی دو کارت R9 390X و R9 390 دقیقا از همان ویژگی های هسته و فرکانس حافظه نسخه های قبلی استفاده میکند و AMD تنها تغییرات کوچکی در پیکربندی اصلی کارت ایجاد کرده است. R9 390 از ۲۱۵۰ واحد SPUs (پردازنده جریانی) و ۱۶۰ واحد TAUs استفاده میکند که در کل ۹ درصد کمتر از R9 390X است و این در حالی است که تعداد واحدهای ROPs با رقم ۶۴ عدد در هر دو مدل یکسان است.

در مقایسه با کارت اصلی HD 7970 میتوان گفت که R9 390 از ۲۵ درصد SPUs و TAUs بیشتر استفاده میکند و این مقدار در واحدهای ROPs به ۱۰۰ درصد تفاوت خالص میرسد. AMD Radeon R9 390 مرجع به خودی خودش یک کارت بسیار مناسب برای اجرای عناوین مختلف است و آنقدر بهینه است که نیازی به استفاده از مدل های غیر مرجع را احساس نخواهید کرد. ولی اگر دوست دارید از مدل های غی رمرجع استفاده کنید، پیشنهاد ما PowerColor Radeon R9 390 و Sapphire R9 390 Nitro 8 GB است که بررسی هر دوی آنها را میتوانید در سایت پیدا کنید.

کارت گرافیک Inno3D iChill GTX 970 HerculeZ X4

ب) Inno3D iChill GTX 970 HerculeZ X4: نسخه مرجع این کارت در فرکانس ۱۰۵۱ مگاهرتزی فعالیت میکند که در حالت بوست «Boost» به رقم ۱۱۷۸ مگاهرتز میرسد که فقط ۳ درصد کمتر از GTX 980 بزرگتر است. مقدار حافظه ویدئویی در این کارت تغییری نکرده و همان مقدار برادر بزرگترش است که به صورت کلی خبر خوبی برای بازیبازان است. میزان پهنای باند حافظه در کارت گرافیک GTX 970 همان ۲۲۴ گیگابایت بر ثانیه است و از همان حافظه های GDDR5 با فرکانس ۱۷۵۰ مگاهرتز و ۷.۰ گیگاهرتز موثر استفاده شده است.

اگر بخواهیم مقایسه کوتاهی انجام دهیم؛ باید بگوییم GTX 970 در بدترین حالت ممکن فقط ۱۹ درصد ضعیف تر از GTX 980 است. اما میتوان گفت بر روی کاغذ سریعتر است! GeForce GTX 980 از تراشه گرافیکی GM204 استفاده میکند و نکته جالب این است که با وجود اینکه این کارت یک پله پایین تر از کارت مرجع GTX 980 قرار گرفته، اما در تمامی زمینه ها از جمله سایز Die تراشه، تعداد ترانزیستورها، حافظه و بسیاری از موارد دیگر عملا تفاوتی با کارت مرجع GTX 980 ندارد.

تنها وجه تمایز این دو کارت خنک کننده غول پیکر و عجیب و غریب نصب شده بر روی Inno3D iChill GTX 970 HerculeZ X4 است که آن را از بسیاری از کارت های سری ۹۰۰ متمایز میکند! فرکانس پایه تراشه گرافیکی با ۱۷ درصد افزایش از ۱۰۵۰ مگاهرتز به ۱۲۲۸ مگاهرتز ارتقا پیدا کرده است. همچنین فرکانس کمکی «Boost» این مدل با ۱۳ درصد افزایش از ۱۱۷۸ مگاهرتز به ۱۳۲۹ مگاهرتز افزایش یافته است.

همچنین فرکانس کاری حافظه هم به نسبت کارت مرجع GTX 970 با ۴ درصد افزایش به رقم ۱۸۲۰ مگاهرتز رسیده و فرکانس موثر نیز به رقم ۷۲۸۰ مگاهرتز ارتقا یافته که موجب شده Inno3D iChill GTX 970 HerculeZ X4 به نسبت مدل مرجع بسیار قویتر ظاهر شود. این موارد باعث شده پهنای باند این کارت با ۱۲ گیگابایت افزایش به نسبت کارت مرجع به رقم ۲۳۳ گیگابایت بر ثانیه برسد.

کارت گرافیک Radeon RX 480

پ) AMD Radeon RX 480: این کارت مبتنی بر معماری پولاریس «Polaris» بوده و اولین تراشه ۱۴ نانومتری گرافیکی FinFET این کمپانی محسوب میشود که توسط شرکت GlobalFoundries ساخته شده است. به طور معمول انتظار میرفت AMD کارت های جدیدش را با  همان معماری استفاده شده در کارت گرافیک R9 290X یعنی (GCN 1.1) و یا ریز معماری (GCN 1.2) استفاده شده R9 285 روانه بازار کند که در مورد AMD Radeon RX 480 این اتفاق نیفتاد.

کارت گرافیک AMD Radeon RX 480 با قیمت ۱۹۰ دلاری خودش از حداکثر مصرف برقی معادل ۱۵۰ وات بر ساعت برخوردار است و برای تغذیه برق این کارت از کانکتور ۶ پین PCIe استفاده شده که اندکی قابلیت اورکلاک را برایش به همراه دارد. به طور کلی برای بازار ۱۰۸۰p عرضه تنها یک محصول با معماری کاملاً جدید قمار بزرگی است که میتواند نسل جدیدی از فناوری های جدید را برای این محصول به همراه داشته باشد و این مورد دقیقاً همان چیزی است که انویدیا در کارت های جدیدی مثل GTX 1080 و GTX 1070 ندارد.

AMD با عرضه کارت ۱۹۹ دلاری RX 480 خودش به طور ویژه بازار روزولشن ۱۰۸۰p را هدف گرفته و اصلاً این کارت را برای رقابت با غولی همچون GTX 1080 آماده نکرده است. AMD Radeon RX 480 بر پایه فاکتور مهم قیمت به عملکرد عرضه شده و دارای دو مدل ۴ و ۸ گیگابایتی است که هر کسی بنا به نیازش میتواند آن را خریداری کند. AMD مدعی است Radeon RX 480 از نظر فاکتور قیمت به عملکرد بهترین کارت گرافیک در مقابل کارت های بسیار محبوب و پر فروشی همچون GTX 970 است و عملکردی بهتر از این کارت را با قیمتی کمتر برای کاربر فراهم میکند.

 

چیپ های حافظه GDDR5 کارت گرافیک AMD Radeon RX 480 توسط کمپانی سامسونگ «Samsung» تولید شده و با معرفه تجاری K4G80325FB-HC25 روی بُرد «Board» کارت گرافیک نصب شده است. این حافظه با طور یش فرض با کلاک ۲۰۰۰ گیگاهرتز (معادل ۸۰۰۰ گیگاهرتز موثر) اجرا میشود و در دو مدل ۴ و ۸ گیگابایتی در دسترس خواهد بود. دو مدلی که با اسم رمز Ellesmere (همان Polaris 10) و با لیتوگرافیکی ۱۴ نانومتری و ۵.۷ بیلیون ترانزیستور در مساحتی به ابعاد ۲۳۲ میلیمتر مربع تولید شده اند.

به گفته AMD؛ تعداد واحدهای محاسباتی «Compute Units» مبتنی بر پولاریس «Polaris» حدود ۱۵ درصد کارآمد و بهتر از همین مقدار واحد در ریز معماری Graphics CoreNext 1.2 است که در دو کارت گرافیک R9 Fury و R9 380X مورد استفاده قرار گرفته است. فقط کافی است به اعداد توجه کنید؛ کارت گرافیک Radeon RX 480 فقط یک Number-Crunching (منظور از این کلمه  سخت افزاری این است که این کارت گرافیک قادر به محاسبات پیچیده و طولانی در مقیاس بسیار بزرگی از داده های عددی است) معادل ۱۵ درصد افزایش بهره وری به نسبت نسل قبل داشته که به طور کلی گفته میشود که این مقدار معادل ۲.۵ برابر جهش در بهره وری انرژی به نسبت نسل گذشته است.

نسخه ۸ گیگابایتی این کارت با قیمت ۲۳۹ دلار و نسخه ۴ گیگابایتی این کارت هم با قیمت ۱۹۹ دلار عرضه شده و میتوانید بررسی کارت گرافیک AMD Radeon RX 480 8 GB را با کلیک روی نامش مشاهده کنید. ما در این رده قیمتی، این کارت را به تمامی عاشقانی بازی پیشنهاد میکنیم.

کارت های گرافیک مشابه

کارت گرافیکسیلیکونکلاک هستهکلاک حافظهحافظه ویدئویی
EVGA GeForce GTX 770 2GB SuperclockedGK104
۱۰۸۵ مگاهرتز۱۷۵۲ مگاهرتز۲۰۴۸ مگابایت
GALAXY GeForce GTX 770 2GB HOFGK104
۱۲۰۲ مگاهرتز۱۷۵۲ مگاهرتز۲۰۴۸ مگابایت
GALAX GeForce GTX 1070 8GB GAMERGP104
۱۶۲۰ مگاهرتز۲۰۰۰ مگاهرتز۸۱۹۲ مگابایت
MSI GeForce GTX 1070 8GB GAMING XGP104
۱۶۰۷ مگاهرتز۲۰۲۷ مگاهرتز۸۱۹۲ مگابایت
GALAX GeForce GTX 970 4GBGM204
۱۱۹۰ مگاهرتز۱۷۵۰ مگاهرتز۳۵۸۴ مگابایت
ZOTAC GeForce GTX 970 4GBGM204
۱۰۶۵ مگاهرتز۱۷۵۰ مگاهرتز۳۵۸۴ مگابایت

۴) کارت گرافیک ۴۰۰ دلاری و بیشتر (۱.۴۵۰.۰۰۰ تومان و بیشتر)

برای انتخاب کارت گرافیک حرفه ای و گران قیمت، ما انتخاب های زیادی داریم که شامل Radeon R9 390X، Radeon R9 Nano و حتی GTX 980 Ti میشود. اما به طور ویژه ای سراغ معرفی قویتر کارت گرافیک تک هسته ای انویدیا یعنی GTX 1080 میرویم و اندکی با آن آشنا میشویم. البته ما این شاهکار را به طور مفصل در مقاله «بررسی کامل کارت گرافیک GeForce GTX 1080» کالبد شکافی کردیم که پیشنهاد میکنیم از دستش ندهید.

کارت گرافیک GeForce GTX 1080

GeForce GTX 1080  در دو مدل مرجع فوندر ادیشن «Founders Edition» و مدل قابل سفارشی معمولی عرضه شده که تفاوتی ۱۰۰ دلاری دارند. یعنی مدل مرجع ۵۹۹ دلاری Founders Edition که میتواند محصول مستقیم تولید شده توسط خود انویدیا باشد و یا بدون هیچگونه تغییری، تنها با بسته بندی دیگر برندهایی همچون ایسوس، گیگابایت، MSI و … عرضه شود. در گذشته مدل های مرجع انویدیا فروش مناسبی نداشتند و پس از معرفی مدل مرجع، با عرضه مدل های سفارشی دیگر برندهایی همچون ایسوس، گیگابایت، MSI و …، شاهد از رده خارج شدن مدل مرجع بودیم.

در این مدل فناوری حافظه با کمی ارتقا به GDDR5X تبدیل شده که به نسبت HBM حافظه ارزان تری است و از نظر پهنای باند می‌تواند ۱٫۵ تا ۲ برابر بهتر از GDDR5 باشد. این حافظه های تکامل یافته از ۲ برابر تراکم حافظه بیشتر همراه با مصرف انرژی کمتری استفاده میکنند و به همین دلیل استفاده از این مدل حافظه ها در کنار تراشه‌ی GM204 امری منطقی و معقول است که مهندسین انویدیا به خوبی از عهده آن بر آمده اند. استفاده از حافظه GDDR5X میتواند موجب افزایش پهنای باند بیشتر و پشتیبانی بهتر از فرکانس هسته بالاتر شود که همین مورد تفاوت اصلی دو کارت گرافیک GTX 1080 و GTX 1070 را شکل میدهند.

کلاک حافظه به صورت متناوبی روی ۱۰ گیگاهرتز موثر تنظیم شده که به لطف گذرگاه حافظه ۲۵۶ بیتی میتواند ۳۲۰ گیگابایت پهنای باند حافظه را در اختیار تراشه گرافیکی قرار دهد. چنین پهنای باندی فقط با یک گذرگاه ۳۸۴ بیتی یا ۵۱۲ بیتی در حافظه های GDDR5 امکان پذیر بود که حالا به لطف حافظه های GDDR5X با گذرگاهی کمتر میتوان به پهنای باند بیشتری رسید. اولین نسل از حافظه های HBM محدود به ۴ گیگابایت حافظه ویدئویی بود، دومین نسل از این حافظه یا HBM2 نیز به دلیل گران بودن حاضر نشد و به همین دلیل انویدیا از حافظه های توسعه یافته GDDR5X برای GeForce GTX 1080 استفاده کرده است.

GeForce GTX 1080 با فرکانس کلاک ۱۶۰۷ مگاهرتزی معرفی شده که این مقدار میتواند در حالت بوست یا همان فرکانس کمکی به ۱۷۳۳ مگاهرتز افزایش یابد. در رویدادی که همین چند وقت برگذار شده بود، انویدیا نشان داد که فرکانس این کارت به راحتی تا ۲.۱ گیگاهرتز قابل اورکلاک است و این فرکانس فقط با طراحی بُرد مرجع و بدون مشکل حرارتی انجام شده بود. این مورد نشان میدهد نسخه های غیر مرجع میتوانند با خنک کننده قدرتمندتر از کلاک بیشتر هم پشتیبانی کنند و این یعنی سوت ورود به دوران ۲ گیگارتزی!

حافظه های GDDR5X ای که روی GeForce GTX 1080 استفاده شده اجازه میدهد رابط کاربری این حافظه بتواند از نرخ موثر داده ۱۴ گیگاهرتزی استفاده کند که این مقدار بسیار فراتر از قدرت تحمل حافظه های GDDR5 قبلی است. این مدل حافظه توانایی کار در فرکانس پایه ۱۰ گیگاهرتزی را دارد و فقط با استفاده از گذرگاه ۲۵۶ بیتی میتواند پهنای باندی معادل ۳۲۰ گیگابایت بر ثانیه را در کنار نسل چهارم سیستم فشرده سازی رنگ های دلتا «Delta Color Compression» ایجاد کند.

این سناریو میتواند بهترین حالت فشرده سازی رنگ های دلتا را ایجاد کند که نتیجه آن افزایش ۲۰% پهنای موثر حافظه تا ۳۸۴ گیگابایت است. پس اگر از نظر مایل مشکل خاصی ندارید، حتماً GTX 1080 را بخرید تا اوج لذت استفاده از بازی های مختلف را تجربه کنید.

کارت های گرافیک مشابه

کارت گرافیکسیلیکونکلاک هستهکلاک حافظهحافظه ویدئویی
AMD Radeon R9 390XGrenada۱۰۵۰ مگاهرتز۱۵۰۰ مگاهرتز۸۱۹۲ مگابایت
AMD Radeon R9 NanoFiji۱۰۰۰ مگاهرتز۵۰۰ مگاهرتز۴۰۹۶ مگابایت
GeForce GTX 980 TiGM200۱۰۰۰ مگاهرتز۱۷۵۳ مگاهرتز۶۱۴۴ مگابایت
GeForce GTX 980GM204۱۰۶۴ مگاهرتز۱۷۵۳ مگاهرتز۸۱۹۲ مگابایت
GeForce GTX 780 TiGK110B۸۷۵ مگاهرتز۱۷۵۰ مگاهرتز۳۰۷۲ مگابایت
AMD Radeon R9 290XHawaii۱۰۰۰ مگاهرتز۱۳۵۰ مگاهرتز۴۰۹۶ مگابایت
AMD Radeon HD 7970 GHz EditionTahiti۱۰۰۰ مگاهرتز۱۵۰۰ مگاهرتز۳۰۷۲ مگابایت
AMD Radeon R9 FuryFiji۱۰۰۰ مگاهرتز۵۰۰ مگاهرتز۴۰۹۶ مگابایت
AMD Radeon R9 Fury XFiji۱۰۵۰ مگاهرتز۵۰۰ مگاهرتز۴۰۹۶ مگابایت
AMD Radeon R9 295X2Vesuvius۱۰۱۸ مگاهرتز۱۲۵۰ مگاهرتز۸۱۹۲ مگابایت
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
بررسی فنی ویژگی Boost Mode کنسول PS4 Pro

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است