بررسی اولیه کارت های گرافیک انویدیا GTX 1070 و انویدیا GTX 1080

کارت های گرافیک نسل بعدی GTX 1080 و GTX 1070 به صورت رسمی معرفی شدند و در مقاله «بررسی اولیه کارت های گرافیک انویدیا GTX 1070 و GTX 1080» اطلاعات بسیار جامعی را از این دو کارت منتشر کردیم. همانطور که از عنوان مطلب مشخص است، میخواهیم ببینیم از بین دو کارت گرافیک GTX1080 یا GTX1070؛ کدام یک برای بازی به صرفه است؟! هر دو کارت، هفته گذشته طی مراسمی رسمی توسط آقای جن سون هوانگ «Jen-Hsun Huang» مدیر ارشد اجرایی انویدیا معرفی شدند.

همانطور که در مقاله «بررسی کوتاه تراشه گرافیکی پاسکال GP104» عرض کردیم؛ هر دو کارت جدید GeForce GTX 1080 و GeForce GTX 1070 از تراشه قدرتمند GP104 به عنوان قلب تپنده خودشان استفاده میکنند و به عنوان پرچمداران سری کارت های «پاسکال» به همگان معرفی شدند. تراشه انویدیا پاسکال GP104 به مراتب کوچکتر از دو تراشه «GM200 و GM204» نسل دوم معماری ماکسول «Maxwell» است و برخلاف کوچک شدن سطح ویفر «Die» تراشه گرافیکی؛ میزان عملکرد و بهره وری GP104-200 افزایشی یافته که امری طبیعی است.

معماری جدید پاسکال «Pascal» دو مدل تراشه دارد که یکی از آنها کامل است (یعنی تمام واحد های SM آن فعال است) و مدل دیگری که قرار است در کامپیوترهای خانگی مورد استفاده قرار بگیرد از سیلیکونی محدود استفاده میکند (یعنی نیمی از واحد های SM آن فعال است). نسخه کامل این معماری با تراشه قدرتمند GP100 عرضه میشود که در مطلب «با دو تراشه گرافیکی Tesla P100 و Pascal GP100 آشنا شوید» در مورد جزئیاتش صحبت کردیم. این تراشه قرار است با ۶۰ واحد SM یا «Streaming Multiprocessors» عرضه شود که در محصولات مختلف میتواند تنظیمات مختلفی داشته باشد.

با تراشه گرافیکی پاسکال «PASCAL» آشنا شوید

بررسی اولیه کارت های گرافیک انویدیا GTX 1070 و انویدیا GTX 1080

خلاصه بگوییم؛ GeForce GTX 1080 به طورمیانگین ۶۵% سریعتر از GTX 980 و بین ۲۰-۲۵% هم سریعتر از GTX Titan X/980 Ti انویدیا است که رکورد نسبتاً جدیدی برای کارت های گرافیک انویدیا محسوب میشود. البته توجه داشته باشید که عملکردی که در واقعیت از این کارت میبینیم با آن چیزی که قرار است در بازی حاصل شود متفاوت خواهد بود. بدین معنا که این اعدد و ارقام به صورت تئوری اعلام شده و شاید شاهد این مقدار تفاوت عملکرد و افزایش کیفیت بصری در بازی نباشیم.

در واقع هنوز اطلاعات دقیقی از معماری کارت های گرافیک نسل بعدی GTX 1080 و GTX 1070 منتشر نشده و نمیتوان به جدیت در مورد توان نهایی این دو کارت صحبت کرد. این قضیه ما را به یاد پنهان کاری بسیار زیاد انویدیا در قضیه پشتیبانی کارت های سری ۹۰۰ از رابط DIrectX 12 می اندازد! جایی که انویدیا مدعی پشتیبانی کارت هایش از از رابط DIrectX 12 بود و در مقابل نیز استدیو Oxide Games قرار داشت که با عنوان Ashes of the Singularity خلاف این قضیه را اثبات کرد!

البته ما نیز در همین زمینه سه مطلب مفصل «تحلیل | دعوای انویدیا و AMD در Ashes of the Singularity با DX12» و «بررسی Ashes of the Singularity و ماجرای DX12» همراه با بنچمارک های این بازی برای DX12 را در مطلب «بنچمارک بازی Ashes of the Singularity در DirectX 11 و DirectX 12» منتشر کردیم تا حسن ختامی باشد بر دروغ پردازی های انویدیا و قدرت کارت هایش! حالا وقتی قرار است در مورد نسل جدید سری ۱۰۰۰ کارت های انویدیا صحبت کنیم؛ ناخودآگاه جنجال کارت های سری ۹۰۰ انویدیا و DIrectX 12 را به خاطر میاوریم!

بررسی اولیه کارت های گرافیک انویدیا GTX 1070 و GTX 1080
عملکرد GTX 1080 در هر وات مصرفی درمقابل GTX 980

عملکرد GTX 1080 در هر وات مصرفی درمقابل GTX 980

بنابراین اعداد و ارقام اعلام شده فعلاً فقط عددی است روی کاغذ! البته موارد گفته شده به معنای کتمان قدرت و بهینه سازی عالی کارت های گرافیک سری پاسکال نیست، فقط تا زمان انتشار رسمی جزئیات سخت افزاری نمیشود در موردش قدرتش نتیجه درستی گرفت. در مورد GeForce GTX 1070 اطلاعات زیادی در دست نیست و فقط مشخص شده از قدرت خام پردازشی معادل ۶.۵ ترافلاپس استفاده میکند. این مقدار بدین معناست که این کارت ۲۸% ضعیف تر از برادر بزرگترش GeForce GTX 1080 است.

با این حال هنوز مشخصات سرعت کلاک و تعداد هسته های کودا «CUDA» این کارت مشخص نشده است. ولی؛ اگر مبنای کار مقایسه دو کارت جدید انویدیا را مقدار TFLOPs درنظر بگیریم؛ ۷۲٪ عملکرد GTX 1080 میشود، بدین معنی که شکاف بین GTX 1080 و GTX 1070 کمی بیشتر از آن چیزی است که در کارت های سری GTX 900 انویدیا شاهدش بودیم. در نسل قبل؛ GTX 970 امتیازش از نظر قدرت پردازشی TFLOPs حدود ۷۹% عملکرد کارت گرافیک GTX 980 بود.

نگاه اول: قدرت کارت گرافیک GTX1080 چه قدر است؟!

چیزی که در کنفرانس انویدیا از سوی آقای جن سون هوانگ «Jen-Hsun Huang» مدیر ارشد اجرایی انویدیا شاهدش بودیم این است که GTX1080 از دو عدد GTX 980 با پیکربندی SLI و یک عدد کارت گرافیک GTX Titan X قویتر است! قیمت کمتر در مقابل قدرتی بسیار بیشتر از نسل قبل! این یعنی GTX1080 فعلاً قویترین کارت گرافیک تک هسته ای جهان است و در زمینه دو هسته ای هم AMD Radeon Pro Duo با دو هسته فیجی «Fiji» فعلاً قویترین کارت گرافیک جهان میباشد.

اما نکته بسیار مهمی که باید به آن اشاره کنیم این است که هدف از تولید GTX1080 اجرای بازی های واقعیت مجازی در رزولوشن ۴K است که واقعاً خریدنش برای همه مقدور نیست. زیرا علاوه بر مانیتوری که بتواند از ۴K پشتیبانی کند، شما به یک سیستم قدرتمند نیاز دارید که خریدنش حداقل در بازار کشورمان نیز رقم دست پا گیری است و به نوعی میتوانیم آن را یک کالای لوکس بدانیم! اما واقعیت مجازی و دوربین Oculus Rift ای که قبلاً در مقاله «بررسی فناوری Oculus Rift | انقلابی در دنیای بازی به کمک جان کارمک» در موردش صحبت کردیم، در کمترین حالت ممکن به دو کارت GTX970 و R9 290 و در نوت بوک ها نیز به دو کارت گرافیک GTX980M و یا یک عدد GTX980 نیز دارد!

اگر مبنای کار را مقایسه GTX Titan X و Radeon Fury X در رزولوشن ۴K بدانیم؛ Titan X با اتکا به ۱۲ گیگابایت حافظه ویدئویی عظیمش میتواند در اکثر تست های ۴K در مقابل Fury X برنده شود که میتوانید در جدول زیر هم نتایج مقایسه را ببینید. لازم به ذکر است نتایج فوق توسط وب سایت techfrag بدست آمده و همانطور که میبینید، GTX Titan X در اکثر تست های ۴K از فریم دهی بسیار بهتری استفاده میکند که دلیلش استفاده کامل از نسخه کامل سیلیکون GM200 به نام GM200-400 است.

مقایسه فریم ریت GTX Titan X و GTX 980 Ti و Radeon R9 Fury X در رزولوشن ۴K

اجرای بازی در رزولوشن ۴KTitan XGTX 980 Ti Radeon Fury X
Battlefield (High, Post-AA)۶۱.۳۶۱۵۱
Crysis 3 (High, SMAA) ۵۲.۴۵۲.۵۴۹.۲
Assassin’s Creed Unity (Very High, FXAA)۲۷.۴۲۶.۵۲۵.۵
Far Cry 4 (Very High, SMAA) ۴۶.۷۴۷.۱۵۰.۵
COD Advanced Warfare (Console Settings, FXAA)۹۰.۸۸۶.۹۸۵.۳
Ryse: Son of Rome (Normal, SMAA)۴۲.۳۴۱.۷۴۴
Shadow of Mordor (High, High Textures, FXAA)۵۴.۸۵۴.۸۵۵.۵
The Witcher 3: Wild Hunt ( High, HairWorks Off, Custom AA)۳۷.۵۳۶.۹۳۶.۲
Tomb Raider (Ultra, FXAA)۶۴.۶۶۱.۳۶۳.۹

با توجه به گفته های جن سون هوانگ «Jen-Hsun Huang»، کارت گرافیک GTX1080 قویتر از دو عدد GTX 980 و یک عدد GTX Titan X است، بنابراین میتوان به وضوح متوجه شد که پرچمداران AMD هم نمیتواند با عرضه کارت گرافیک GTX1080 به حیات خود ادامه دهند و موجودیتشان در خطر می افتد! بنابراین کاربران AMD برای اجرای رزولوشن ۴K یا باید به سمت اردوگاه سبزپوشان کوچ کنند یا منتظر معرفی دستاوری قدرتمند از سوی AMD باشند؛ البته اگر نخواهند از دو هسته ای AMD Radeon Pro Duo استفاده کنند!

بنابرین؛ کارت ۵۹۹ دلاری GTX1080 حتی از نظر قیمت هم بهتر دو کارت AMD R9 Fury X و  GTX 980 TI است که با قیمتی بیش از ۶۰۰ دلار و قدرتی به مراتب کمتر در بازار حضور دارند! این یعنی بهره وری بی نظیر در سری ۱۰۰۰ انویدیا. بنابراین از نظر ارزش خرید میتوان به جرات گفت که خرید GTX1080 و حتی GTX1070 به مراتب بهتر و به صرفه تر از قویترین کارت های گرافیک فعلی است. از منظر معماری میتوان گفت که «معماری پاسکال» از بهره وری دو برابری به ازای هر وات مصرفی استفاده میکند، بدین معنا که در حالت تئوری تا ۳ برابر سریعتر از GTX Titan X است!

عملکرد بهتر از تایتان ایکس

نگاه دوم: فناوری Simultaneous Multi-Projection چیست و چه کاربردی دارد؟!

بنابراین در زمینه واقعیت مجازی با کارت های بسیار قدرتمندیم واجه ایم که با ترکیب فناوری جدید Simultaneous Multi-Projection میتوانیم شاهد رندرینگ به مراتب قدرتمندی برای استفاده از پیکربندی های چند مانیتوره باشیم که میتواند تفاوت بصری بسیار خوبی را به عنوان خروجی نهایی در اختیار مخاطب بگذارد. این فناوری اجازه میدهد تا مخاطب از سه مانیتور صفحه عریض به طور همزمان استفاده کند و با کمک تراشه گرافیکی «GPU» امکان محاسبه حداکثر شانزده زاویه دید دوربین، بدون کوچک‌ترین تاثیر منفی روی کارایی ممکن میشود.

نسل دوم معماری ماکسول «Maxwell» تنها قادر به محسابه یک زاویه دید دوربین بود و حالا این ویژگی به صورت سخت افزاری در معماری پاسکال با پشتیبانی از ۱۶ زاویه دید دوربین قرار گرفته است. فناوری Simultaneous Multi-Projection بدرد افرادی میخورد که از سه مانیتور کنار هم استفاده میکنند. به همین دلیل است که انویدیا از Simultaneous Multi-Projection یا به اختصار SMP رونمایی کرده تا این مشکل را برطرف کند.

بررسی کوتاه تراشه گرافیکی پاسکال GP104
فناوری Simultaneous Multi-Projection چیست

شکل شماتیک نحوه کارکرد فناوری Simultaneous Multi-Projection

شاید دقت کرده باشید اگر مانیتورهای کناری با زوایه از مانیتور میانی قرار گیرند، تصویر دچار شکستگی شده و زاویه اشیاء درون تصویر مانیتورهای کناری با مانیتور میانی منطبق نمی شود. به همین دلیل از فناوری Simultaneous Multi-Projection رونمایی شده و با این ویژگی میتوانید از طریق پنل درایور مخصوص انویدیا، زاویه تصویر مانیتور ها را تنظیم کنید تا اگر سه مانیتور راکنار هم قرار دادید با پدیده شکستگی تصاویر مواجه نشوید.

در واقع این فناوری مخصوص مانیتورهای خمیده است که وقتی سه عدد از آنها را کنار هم میگذاریم، تصویری که درون آنها پخش میشود، حالتی شکسته دارد. از طرفی این فناوری برای واقعیت مجازی «VR» هم عالی است و از آنجایی که این فناوری در سطح سخت افزاری تعبیه شده، امکان استفاده از آن برای کارت های نسل قبل وجود ندارد. بنابراین از نظر استفاده از واقعیت مجازی «VR» هم به کارت هایی میرسیم که ارزش خرید بسیار بالایی دارند.  انویدیا برای نمایش این ویژگی در مراسم معرفی GTX1080 از دموی بازی Cyan Worlds’s Obduction در رزولوشن ۴K استفاده کرد که ویژگی SMP را به خوبی به نمایش گذاشت.

نگاه سوم: محاسبات ناهمزمان Async Compute در GTX1080 وجود دارد یا خیر؟! 

اول پیشنهاد میکنیم سه مطلب مفصل «تحلیل | دعوای انویدیا و AMD در Ashes of the Singularity با DX12» و «بررسی Ashes of the Singularity و ماجرای DX12» همراه با بنچرماک های این بازی برای DX12 رادر مطلب «بنچمارک بازی Ashes of the Singularity در DirectX 11 و DirectX 12» را مطالعه کنید تادید روشنی در مورد موتور محاسباتی غیرهمگام یا «Asynchronous Compute Engines» در پردازنده های گرافیکی مبتنی بر میکرو معماری GCN پیدا کنید.

با دو تراشه گرافیکی Tesla P100 و Pascal GP100 آشنا شوید

موتور محاسباتی غیرهمگام یا «Asynchronous Compute Engines»

موتوری که محل دعوای انویدیا و Oxide Games بود. اما خبر خوب این است که انویدیا تایید کرده در معماری پاسکال به طور کامل از فناوری پردازش های ناهمگام پشتیبانی میکند و این مهم از طریق تکنیک جدیدی به نام Preemption در سطح کاملا ارتقاء یافته انجام میشود. هدف Preemption دقیقاً مشابه Async Compute جهت استفاده از سایر منابع پردازشی تراشه گرافیگی (GPU) جهت توسعه عملکردی کلی می باشد. این واحد ها به این منظور به خدمت گرفته شدند که به دستورات پردازنده (Command Processor) برای عملیات های مربوط به محاسبات (Compute) کمک کنند.

 هدف اصلی ACEs ها قبول کارها برای ارسال به CU برای پردازش است. (نقشی شبیه GTE یا Giga Thread Engine های انویدیا که شاید عملکرد صحیح و برنامه ریزی صحیح این واحد، میتوانست کارایی نهایی و قدرت فرمی را در محاسبات GPGPU افزایش میداد که اینگونه نشد). در واقع انویدیا در معماری جدید پاسکال تاکید زیادی در بخش تراکم هسته های Cuda با محوریت عملکرد Double-Precision داشته است و همچنین تعداد و عملکرد بخش Warp Scheduler را کاملا ارتقاء بخشیده است تا در بخش پردازش های ناهمگام کوچکترین مشکلی نداشته باشد.

تعداد و عملکرد Warp Scheduler ها برای پشتیبانی بسیار قدرتمند از Async Compute افزایش داشته و فعلاً هیچ نگرانی بابت پردازش Async Compute روی کاغذ نخواهیم داشت. نکته قابل ذکر این است که استفاده از Async Compute در بازی های مختلف حدود مشخصی دارد و اگر بیشتر از حد تعیین شده باشد تاثیر منفی خواهد گذاشت. البته قدرت خام پردازشی GP100 آنقدر بالاست که حتی اگر پشتیبانی مناسبی از Async Compute به عمل نیاید، به دلیل اسب بخار بالا میتوانیم شاهد عملکرد بسیار مناسبی باشیم. پس جای نگرانی در این زمینه نیست.

با اولین نسل از تراشه های گرافیکی پاسکال آشنا شوید

بررسی اولیه کارت های گرافیک انویدیا GTX 1070 و انویدیا GTX 1080

نگاه چهارم: فناوری های جدید

علاوه بر فناوری Simultaneous Multi-Projection که بدان پرداختیم؛ در معماری پاسکال شاهد فناوری های جدید دیگری هستیم که برای اولین بار دیده میشوند. فناوری GPU Boost 3.0 یکی از این فناوری ها است که اطلاعتی در موردش موجود نیست، منتهی خود GPU Boost در معماری های انویدیا به دو صورت کار میکند:

  1. کلاک پایه «Base» و کاملا امن «Safe» که در معماری های انویدیا در سری های ۶۰۰، ۷۰۰ و ۹۰۰ در هر شرایطی و در تمـــــــامی Load های ۳D میتواند به صورت تضمین شده در یک فرکانس ثابت مثل ۱۲۰۰ مگاهرتز و بالاتر کار کند.
  2. کلاک بوست/کمکی «Boost» که با توجه به این شرایط: مصرف پاور، دمای تراشه گرفیکی «GPU»، کیفیت ساخت تراهش گرافیکی «GPU» و برخی عوامل دیگر (به گفته انویدیا روی هم ۱۳ عامل) میشود به آن رسید، یعنی اگر تمامی شرایط مهیا باشد، تراشه گرافیکی در سقف فرکانس تعیین شده میتواند کار کند. افزایش فرکانس ممکن است در یک بازی مثبت ۵۰ مگاهرتز باشد و در یک بازی مثبت ۱۰۰ مگاهرتز باشد و در یک بازی نیز اضلاً افزایشی نداشته باشیم.حتی ممکن است روی یک کارت باتوجه به شرایط محیطی با چند فرکانس مواجه شویم، ولی معمولاً همان مقداری استانداری است که تعریف شده است.

به طورکلی، اساس کار GPU Boost اینطور است که هر وقت توان مصرفی تراشه گرافیکی «GPU» کم باشد، فرکانس کاری افزایش میابد و زمانی که مصرف برق افزایش یافت، فرکانس کاری به مقدار فرکانس از پیش تعیین شده یا همان کلاک پایه «Base» تقلیل میابد. این کار فقط برای ایجاد تعادل بین مصرف برق و فرکانس تراشه گرافیکی «GPU» انجام میشود. در کارت های گرافیک انویدیا افزایش فرکانس بوست بر مبنای «Step ها» انجام میشود که هر Step حدود ۱۳ مگاهرتز است.

آنالیز اولیه تراشه های گرافیکی نسل بعد انویدیا پاسکال
فناوری های جدید کارت های گرافیک سری 1000 انویدیا

تصویر شماتیک از فناوری های جدید کارت های گرافیک سری ۱۰۰۰ انویدیا

در کارت های جدیدی سری ۱۰۰۰ انویدیا شاهد معرفی پل جدیدی به نام SLI HB بودیم که قرار است جایگزین پل SLI نسل گذشته شود. برخلاف نسل فعلی که کارت های گرافیکی که تنها از طریق یک کانکتور SLI به هم متصل می شوند، SLI HB از دو کانکتور به طور هم زمان استفاده میکند و زمانی که دو کارت گرافیک نسل بعدی را به واسطه پل SLI HB به هم متصل کنید میتوانید از مقدار کارایی همچون ۴Wat-SLI بهره مند شوید، با این تفاوت که تنها دو کارت به همدیگر وصل می شوند.

علاوه بر موارد فوق؛ لیتوگرافی ۱۶ نانومتری FinFET، معماری نسل بعدی انویدیا پاسکال، حافظه های پیشرفته GDDR5X و فناوری های پیشگامانه ای همچون انویدیا اَنسِل «Ansel» را از دیگر فناوری کارت های گرافیک نسل بعدی GTX 1080 و GTX 1070 محسوب میشوند که در مقاله «بررسی اولیه کارت های گرافیک انویدیا GTX 1070 و GTX 1080» به طور شفاف در موردش صحبت کردیم. لازم به ذکر است که ویژگی Ansel دوربینی آزاد در بازی در اختیار بازیباز قرار می‌دهد تا از صحنه‌های مختف دلخواه در بازی‌های بزرگ عکس‌های بسیار با کیفیتی با رزولوشن ۶۱۴۴۰ در ۳۴۵۶۰ پیکسل تهیه کند!

نگاه پنجم: صحبت پایانی وشاهکار مهندسی انویدیا

همانطور که در مقاله خواندید، هر دو کارت نسل بعدی GTX 1080 و GTX 1070 از Titan X سریعتر هستند و خود Titan X هم عملکرد بهتری به نسبت پرچمدار AMD یعنی Radeon Fury X دارد. هدف اصلی انویدیا با معماری پاسکال تسخیر بازار HPC ها است و برای مطمئن شدن از این امر نسبت هسته های کودا «CUDA» با قابلیت پردازشی Double-Precision را در واحد های SM به خوبی افزایش داده است، بنابراین در هر واحد SM تراشه GP100 تعداد ۳۲ هسته CUDA با نقش پردازشی FP64 حضور دارند که نسبت بخش پردازشی Double-Precision به Single-Precision یا FP32 به مقدار ۲:۱ رسیده است.

با بهترین کارت های گرافیک ۲۰۱۶ آشنا شوید

بررسی اولیه کارت های گرافیک انویدیا GTX 1070 و انویدیا GTX 1080

برای مقایسه بد نیست اشاره کنیم که مادر نسل دوم معماری ماکسول «Maxwell» با هسته های CUDA با عملکرد FP64 تقریبا نسبت ۳۲:۱ مواجه بودیم و نسبت همین مقدار در تراشه پرچمدار معماری Kepler برابر ۳:۱ بوده است. به عبارت دیگر در هر واحد SMM در کنار ۳۲ هسته FP32 با قابلیت پردازشی Single Precision تنها یک عدد هسته FP64 با نقش عملیاتی Double Precision وجود داشته و این یعنی یک معماری بسیارقدرتمند و برآورده شدن رویای طراحان بازی های مختلف!

علاوه بر این؛ انویدیا در معماری پاسکال بیش از گذشته روی مبحث سیستم های ناهمگن (HSA) تاکید داشته است و برای انجام این کار نیز میزان انسجام حافظه ها (Memory coherency) را در معماری پاسکال نسبت به نسل دوم معماری ماکسول «Maxwell» کاملاً افزایش داشته است. استفاده از فرکانس ۱۵۰۰ مگاهرتز در حالت بوست برای کارتی با این مقدار مساحت سطح ویفر «Die» چیزی جزء شاهکار مهندسی محسوب نمیشود ودر یک کلام میتوانیم بگوییم دوران کارت های گرافیکی ۲ گیگاهرتزی برای اورکلاکرها فرا رسیده است!

در تست های انجام شده در نسخه مرجع؛ فرکانس پایه روی GTX 1080 روی ۲.۱ گیگاهرتز تنظیم شده بود و نکته جالب و شگفت انگیز ماجرا این بود که در طول تمام ساعت تست، دمای کارت گرافیک GTX 1080 به بیش از ۶۰ درجه افزایش پیدا نکرد! در واقع در معماری قدرتمند پاسکال انویدیا موفق شد با کاهش تراکم هسته های CUDA در واحد های SM و تفکیک هر واحد SM به دو بخش مجزا شرایط مصرفی و تنفسی بسیار خوبی را برای ریز پردازنده های خودش فراهم کند.

بهترین کارت های گرافیک انویدیا و AMD در هر رنج قیمت

بنچمارک GTX 1080

بنابراین معماری پاسکال از بهره وری «Efficiency» بی نظیر و خارج از تصوری در زمینه اورکلاک و فرکانس های بالاتر از ۲۰۰۰ مگاهرتز برخوردار است و تصویر نتایج فریم ریت این کارت در فرکانس های بالا میتواند هر فرد عاشق سخت افزار را مجذوب به خودش کند. مهم ترین دلیل این اتفاق نیز میتواند کاهش لیتوگرافی ساخت ترشه از ۲۸ به ۱۶ نانومتر باشد که موجب افزایش توان عملیاتی دو برابری معماری پاسکال شده است. بنابراین و باتوجه به صحبت هایی که شده؛ خرید کارت های نسل بعدی GTX 1080 و GTX 1070 را میتوان از هر نظری به صرفه دانست.

مقایسه مشخصات سه کارت گرافیک GTX 1080 و GTX 980 Ti و GTX 980

GeForce GTX 1080GeForce GTX 980 TiGeForce GTX 980
لیتوگرافی ساخت۱۶ نانومتری FinFET۲۸ نانومتر۲۸ نانومتر
سیلیکون GP104-400GM200-310GM204-400
هسته کودا۲۵۶۰۲۸۱۶۲۰۴۸
واحدهای TMUمشخص نیست۱۷۶۱۲۸
واحدهای ROPمشخص نیست۹۶۶۴
نوع حافظه۸GB GDDR5X۶GB GDDR5۴GB GDDR5
کلاک پایه۱۶۰۷ مگاهرتز۱۰۰۰ مگاهرتز۱۱۲۷ مگاهرتز
کلاک بوست۱۷۳۳ مگاهرتز۱۰۷۶ مگاهرتز۱۲۱۶ مگاهرتز
کلاک حافظه۲۵۰۰ مگاهرتز۱۷۵۰ مگاهرتز۱۷۵۰ مگاهرتز
کلاک موثر حافظه۱۰۰۰۰ مگاهرتز۷۰۰۰ مگاهرتز۷۰۰۰ مگاهرتز
گذرگاه حافظه۲۵۶ بیت۳۸۴ بیت۲۵۶ بیت
پهنای باند حافظه۳۲۰ گیگابایت بر ثانیه۳۷۷ گیگابایت بر ثانیه۲۲۴ گیگابایت بر ثانیه
توان مصرفی (TDP)۱۸۰ وات۲۵۰ وات۱۶۵ وات
کانکتور برق۱ عدد ۸ پین۸ و ۶ پین۲ عدد ۶ پین
قیمت۵۹۹ دلار۶۴۹ دلار۵۴۹ دلار

این مقاله به صورت برداشتی آزاد از روی خبرهای وب سایت ویدئو کارتز و مقاله کارت های سری GTX 100 وب سایت آناندتک نوشته شده و کپی از روی این مقاله، بدون ذکر لینک دقیق همین منبع مجاز نمیباشد.
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در Intel /Nvidia,بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
بررسی-اجمالی-NVIDIA-TITAN-X-Pascal
شاخه: Intel /Nvidia,بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

بررسی اجمالی کارت گرافیک TITAN X Pascal

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است