AMD-ZEN

بالاخره پس از مدت ها شایعه و درماندگی AMD در زمینه پردازنده های سطح بالا (High-End) متوانیم ظهور مجدد AMD و رقابت سخت و جدی این کمپانی با انتیل در زمینه پردازنده های حرفه ای و قدرتمند را نظاره گر باشیم. ساله ۲۰۱۶ آغاز ماراتون اینتل و AMD است. سالی که قرار است پردازنده های جدید تحت نام «Zen» توسط AMD معرفی و عرضه شود. پردازنده هایی که بر مبنای معماری X86 اینتل عرضه میشوند. اطلاعات زیادی و معرفی رسمی از پردازنده های Zen به زودی انجام مشود و ما هم در این پیش نمایش قصد بررسی اطلاعات منتشر شدهاز این پردازنده جدید را داریم.

نگاه نزدیک به هسته های AMD Zen

این پردازنده ها قرار است به صورت رسمی جانشین خانواده پردازنده های معروف به بولدوزر (Bulldoze) شوند و جزو اولین پردازنده هایی  هستند که از قابلیت های SMT (چندرشته‌ ای هم‌ زمان) و CMT (چندرشته‌ ای دسته‌ ای) پشتیبانی می‌کنند. SMT (چند رشته‌ ای هم‌ زمان) قابلیت جدیدی است برای استفاده از یک سیستم کَش با پهنای باند بالا و تأخیر پایین است که در پردازنده های Zen مورد استفاده قرار گرفته است. یکی از مهمترین مشکلات پردازنده های معروف به بولدوزر (Bulldoze) کَش پایین موجود در این معماری بود که در معماری Zen برطرف شده و به گفته AMD از ابتدای سای ۲۰۱۶ برای استفاده عمومی در دسترس خواهند بود.

از نظر معمای تفاوت بسیار کمی بین پردازنده های نسل جدید Zen و پردازنده های نسل گذشته Bulldozer دیده میشود. هسته های Zen با فناوری لیتوگرافیک ۱۴ نانومتری و بر اساس فرآیند FinFET کمپانی GlobalFoundries و با توان مصرفی (TDP) بسیار پایینی معادل ۹۵ وات تولید میشوند و در نتیجه ز راندمان کاری بالاتر و تعداد هسته های بیشتری به نسبا معماری گذشته Bulldozer برخوردارند. تصویر زیر نشان میدهد هسته های Zen بسیار شبیه به هسته های موجود در تراشه های مدل Phenom اند. بااین تفاوت که از قدرت بسیار بالاتری برخوردارند.

معماری-AMD-ZEN

فناوری FinFET یک ترانزیستور با معماری سه بعدی است که می‌تواند با مصرف انرژی کمتر، کارایی بالاتری داشته باشد. این ترانزیستور در ساخت تراشه‌های موجود در تلفن‌های همراه و کامپیوترها استفاده می‌شود. طراحی و ساخت این ترانزیستورهای سه بعدی از همتایان مسطح (دو بعدی) خود پیچیده‌تر است. معماری FinFET به دلیل هدایت گرمایی کمتر، گرمای بالاتری تولید می‌کند که این افزایش دما احتمال بروز پدیده الکترومایگریشن را در سیم‌های نازک افزایش داده و عمر قطعات الکترونیکی را کاهش می‌دهد. ترانزیستورهایی با این روش ساختاز عملکرد بسیار بالایی برخوردارند.

از جمله قابلیت های بهینه و قدرتمند پردازنده های جدید Zen محسوب میشوند. Zen اولین پردازند ای است که از حافظه‌ی کش با پهنای باند زیاد و تاخیر کم و با پشتیبانی کامل از حافظه‌های DDR4 عرضه میشود. یافته های اولیه نشان میدهد که Zen ممکن است به صورت میکرو تراشه های SMT مورد استفاده قرار بگیرد. بدین معنا که هر SMT در بلوک یا خوشه های (cluster) سبز رنگ دیاگرام معماری Zen از حالت چند رشته ای یا (multi-threading) استفاده میکند.

اگر بخواهیم این مفهوم را در زمینه سرورها توضیح دهیم، بدان معناست که شما در سمت سرور میتوانید از چندین پردازنده بر روی یک بورد (PCB) استفاده کنید که هم موجب کاهش هزینه ها شده و هم افزایش کارایی را به دنبال دارد. پردازنده های Zen از Multi-threading (فن آوری پردازش چند نخی) به همراه یک عدد واحد پردازش اعداد صحیح (single integer unit) و یک عدد واحد پردازش ممیز شناور استفاده میکنند و این حالت در پردازنده های Bulldozer فعلی  شامل استفاده از کلاسترهای چند نخی با قابلیت CMT یا (Clustered Multithreading) به همراه دو واحد پردازش عدد صحیح و یک عدد واحد پردازش ممیز شناور میباشد.

AMD تایید کرد: APU های سری ۷۰۰۰ با پشتیبانی از FreeSync و DX12

Zen

این اولین بار است که AMD از معماری یکسانی برای تمامی پردازنده های دسکتاپی خود استفاده میکند. بر اساس اطلاعات رسمی منتشر شده از پردازنده های Zen، مشخص شده که Zen به نسبت پردازنده های Excavator مبتنی بر معماری بولدوزر (Bulldoze) از حدود ۴۰ درصد IPC (مخفف Instructions per Clock تعداد دستورالعمل در هر کلاک) بسیاری بیشتر و بهتری استفاده میکند که این مقدار موجب شده عملکرد پردازنده به مقدار ۴۰% افزایش یابد. این مقدار عملکرد بهینه شده میتواند جهش بزرگی برای کمپانی AMD در زمینه رقابت با اینتل باشد.

از نظر رقابت با تک هسته ای های اینتل میتوان گفت که پردازنده های Zen قدرت و عملکردی معادل پردازند های هاسول (Haswell ) خواهند داشت.  در این معماری هر خوشه (cluster) خودش یک هسته است و در هر APU (پردازنده گرافیک مجتمع) ماژول های مربوط به هر خوشه (cluster) شامل دو هسته میشود. بنابراین در پردازش موازی (parallel) هر هسته از لحاظ عملکرد باید بسیار سریعتر از آنچه که به نظر میرسد باشد. تمام پردازنده های تولید شده بر مبنای معماری Zen از حافظه های DDR3 و DDR4 با کنترلر حافظه یکپارچه پشتیبانی میکنند و همچنین قابلیت پشتیبانی از اسلات PCI-Express 3.0 در آنها وجود خواهد داشت.

بدیهی است که در هر مادربورد میزان کش ۵۱۲KB نوع L2 متفاوت است و هر هسته میتواند یک کش اختصاصی از این مدل داشته باشد. بنابرای قطعا هر هسته موجود در معماری Zen از ۸ مگابایت کش اشتراکی L3 استفاده میکند که رقم بسیار خوبی است. اما با توجه به تصویر دوم میتوان گفت هر هسته این معماری چهار واحد خوشه و دو ماژول برای هر هسته ندارد و پردازنده های این معماری یک چهار هسته ای خالص محسوی میشوند. بنابراین به غیر از کش L3 ای که بین هسته به اشتراک گذاشته شده، چیز دیگری در این معماری مشترک نیست.

هسته های Zen در تمامی رده های محصولات دسکتاپ مورد استفاده قرار میگیرد و آنقدر انعطاف پذیر است که حتی در تراشه های گرافیک مجتمع (APU) هم از این هسته های استفاده میشود. پشتیبانی از قابلیت SMT به همراه بهبود در IPC و ۸ هسته Summit Ridge موجب شده این پردازنده ها را هم رده پردازنده‌ های ۱۰۰۰ دلاری همچون i7 5960X Extreme قرار دهیم! که بدین معناست که عملا رقابتی جدی با عرضه پردازنده های Zen شکل خواهد گرفت.

نکته قابل توجه این است که AMD قصد یکپارچه سازی تمامی محصولاتش را دارد. به گفته AMD از سال ۲۰۱۶ به بعد قرار است سوکت جدیدی تحت نام AM4 عرضه شود و تمامی محصولات جدید این کمپانی شامل کارت گرافیک های سری R9 300 و سری احتمالی R9 400 به همراه تراشه های گرافیک مجتمع (APU) و پردازنده های مبتنی بر معماری Zen این کمپانی بر بنای این سوکت و با پشتیبانی کامل از قابلیت های آن عرضه خواهند شد. این عمل موجب کاهش هزینه های خریدار میشود.

نسل هفتم تراشه های گرافیک مجتمع (APU) کمپانی AMD شامل پشتیبانی از HSA 1.0، OpenCL 2.0 و با پشتیبانی کامل از تمامی قابلیت های DirectX 12 عرضه میشوند که چندی پیش طی خبری رسمی اعلام شد. در زمینه گرافیکی هم قرار است تمامی تراشه های گرافیک جدید این کمپانی شامل سری R9 300 و سری احتمالی R9 400 به صورت هماهنگ با تراشه های Zen عرضه شوند که اهمیت کار را دو چندان میکند. در همین زمینه هم شما را دعوت میکنیم بررسی زیر را به دقت بخوانید که حاوی اطلاعات بسیار مهمی است.

بررسی کامل جزئیات کارت های گرافیک سری Radeon R300 و Radeon R400

علاوه بر توضیحاتی که در بالا عرض کردیم، قرار است پردازنده های ۸ هسته ای AMD Zen هم عرضه شود که از ۵۱۲ کیلوبایت کش L2 برای هر هسته و ۱۶ مگابایت کش L3 استفاده میکنند. کش ۱۶ مگاباتی موجود در این پردازنده به دو کش ۸ مگابایتی برای هر خوشه (clusters) تقسیم میشوند که به صورت بلوک های ۲ تایی در هر ۴ هسته قرار گرفته اند. بنابراین میتوان گفت که این پردازنده ها اساس شبیه پردازنده های «Bristol Ridge» اند و تفاوتی با آن ندارند.

این یعنی اینکه IGP های مبتنی بر معماری GCN هم از HSA پشتیبانی میکنند (حافظه گرافیکی انباشته سه بعدی). همانطور که قبلا هم گفته بودیم، معماری پردازنده های جدید Zen شبیه معماری «Stars» ای است که در سری پردازنده های قدیمی Phenom استفاده شده بود، با این تفاوت که قدرت و عمکرد به مراتب بهتری دارند. این اطلاعات از اسلاید زیر استخراج شده که چندی پیش توسط سایت گورو۳دی منتشر شد.

HSA مخفف Heterogeneous System Architecture و به معنای معماری ناهمگون در سیستم است. عبارت HSA به معنی استفاده‌ی هم‌زمان و بهینه از پردازنده‌ی اصلی و پردازنده‌ی گرافیکی مجتمع یا مجزا برای تسریع فرآیند پردازش و بهبود عملکرد کلی سیستم است.

نقشه-راه-ای-ام-دی_2

در این معماری هر خوشه (cluster) خودش یک هسته است و در هر APU (پردازنده گرافیک مجتمع) ماژول های مربوط به هر خوشه (cluster) شامل دو هسته میشود. بنابراین در پردازش موازی (parallel) هر هسته از لحاظ عملکرد باید بسیار سریعتر از آنچه که به نظر میرسد باشد.

از اینتل چه خبر؟!

اینتل نیز به عنوان رقیب جدی AMD قرار است در سال ۲۰۱۶ میلادی از پردازنده های قدرتمند و جدید خود رونمایی کند. پردازنده‌های سری Broadwell و Skylake جزو قدرتمندترین پردازنده های دسکتپ نسل جدید این کمپانی هستند و قرار است بر مبنای دو سوکت جدید LGA 1150 و LGA 1151 عرضه شوند. پردازنده های هر دو سری از گرافیک مجتمع نسل جدید Iris Pro 6200 به همراه حافظه های DDR3 با حداکثر فرکانس ۱۶۰۰ مگاهرتز استفاده میکنند که به صورت میانگین توان مصرفی معادل ۶۵ وات در ساعت به همراه خواهند داشت.

قانون تیک تاک: این قانون بیانگر این است که پردازنده های کامپیوتری در دو مرحله به کلی تغییر میکنند. مرحله اول تیک نامیده میشود که طی آن فناوری ساخت ترانزیستورهای کوچک ترمیشود (مثلا از ۳۲ نانومتر به ۲۲ نانومتر) و در مرحله دوم که تاک نامیده میشود فناوری و معماری ساخت پردازنده به کلی تغییر میکند

ساخت-پرازنده

دو پردازنده Core i7-5775C و Core i5-5675C بر اساس فناوری ساخت ۱۴ نانومتری تولید شده اند و از تراشه گرافیک مجتمع نسل GT3e و مدل HD 6300 Iris Pro  با حافظه ویدئویی DRAM  تعبیه شده به صورت LLC استفاده میکنند. کمپانی اینتل پردازنده های مدل دسکتاپ Broadwell-E را در سال ۲۰۱۶ عرضه میکند که عموما تنها کاربردشان مادربوردهایی است که از چیپست های سری x99 اینتل استفاده میکنند. اطلاعات موجود در اسلاید های منتشر شده توسط وب سایت چینی pconline نشان دهنده دو پردازنده نسل ۵ و ۶ با نام رمز Broadwell و Skylake است که قرار است به زودی عرضه شوند.

همچنین دو مدل پردازنده مبنی بر معماری ۱۴ نانومتری Broadwell به نام های Core i5-5675C و  Core i7-5775C به زودی عرضه میشوند. مدل هایی که دارای پسوند C هستند برای سوکت LGA 1150 و مدل هایی که با پسوند R عرضه میشوند برای BGA 1364 (منظور طراحی‌ های غیر سوکتی و فشرده‌ متصل روی مادربرد مثل سیستم‌های all-in-one است) و مدل های با پسوند C شامل مدل های دارای ضریب بازی میشوند که در گذشته با پسوند K و X عرضه میشدند.

سوکت LGA1151 کلاک پایه کلاک کمکی کش Cores/Threads TDP
Intel Core i7-6700K ۴GHz ۴.۲GHz ۸MB ۴/۸ ۹۵W
Intel Core i7-6700 ۳.۴GHz ۴GHz ۸MB ۴/۸ ۶۵W
Intel Core i7-6700T ۲.۸GHz ۳.۶GHz ۸MB ۴/۸ ۳۵W
Intel Core i5-6600K ۳.۵GHz ۳.۹GHz ۶MB ۴/۴ ۹۵W
Intel Core i5-6600 ۳.۳GHz ۳.۹GHz ۶MB ۴/۴ ۶۵W
Intel Core-i5 6600T ۲.۷GHz ۳.۵GHz ۶MB ۴/۴ ۳۵W
Intel Core i5-6500 ۳.۲GHz ۳.۶GHz ۶MB ۴/۴ ۶۵W
Intel Core i5-6500T ۲.۵GHz ۳.۱GHz ۶MB ۴/۴ ۳۵W
Intel Core i5-6400 ۲.۷GHz ۳.۳GHz ۶MB ۴/۴ ۶۵W
Intel Core i5-6400T ۲.۲GHz ۲.۸GHz ۶MB ۴/۴ ۳۵W

برای اطلاعات بیشتر در باره پردازنده ها و مشخصات کامل محصولات این سری اینجا کلیک کنید. علاوه بر موارد فوق چندی پیش بود که چند بنچمارک تایید نشده از قدرت پردازشی پردازنده های این سری منتشر شد که اینجا میتوانید ببینید.

سخن آخر

AMD اعلام کرده که تمام پردازند های تولید شده این کمپانی در سال ۲۰۱۶ بر پایه معماری Zen خواهند بود و این مورد شامل حال تمامی پردازنده‌های FX و APU ها نیز خواهد شد. علاوه بر این گفته میشود ممکن است شاهد عرضه Zen+ هم باشیم که بهبودهای قابل توجهی به نسبت Zen خواهد داشت. همچنین قرار است در سال ۲۰۱۶ از سوکت جدیدی به نام AM4 رونمایی شود و تمامی پردازنده ها و APU های مبتنی بر Zen به همراه کارت های گرافیک جدید مبتنی بر معماری GCN را با این سوکت عرضه شوند.

علاوه بر موارد فوق گفته میشود پردازنده های دسکتاپ رده بالای FX جدیدی که قرا است معرفی شوند از SMT، تعداد هسته‌های بالا و رم DDR4 پشتیبانی خواهند کرد. همچنین این سری پردازند های جدید هم از سوکت AM4 به همراه یک چیپست اعلام نشده پشتیبانی میکنند. در نهایت باید گفت که باید دید که آیا پردازنده های گرافیک مجتمع ۴ هسته ای Zen توانایی رقابت با پردازنده های نسل جدید و ۱۴ نانومتری اسکای لایک اینتل را خواهند داشت یا خیر! این سوالی است که جوابش در سال ۲۰۱۶ مشخص میشود.

در حال حاضر پردازنده های ۸ هسته ای Haswell-E برای بازار مصرفی بسیار خوب کار میکنند و هر هسته آنها سرعتی دو برابر بیشتر از هسته های پردازنده های فعلی AMD دارند.

منبع bjorn3d guru3d
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در AMD/ATI,بررسی سخت افزار,پردازنده,پیشنهاد سردبیر

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
AMD Fiji
شاخه: AMD/ATI,اخبار,اخبار سخت افزار

تیزر رسمی کارت گرافیک Radeon Fiji توسط AMD منتشر شد

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است