معرفی 8 کارت گرافیک برتر 2017 برای بازی

کارت گرافیک یکی از مهمترین اجزای هر سیستم محسوب میشود که نوع و مدل آن میتواند نقش زیادی در خروجی نهایی عمکلرد سیستم کاربر داشته باشد. از طرفی طراحی سیستم خنک کننده و کولر مخصوصی که هر برند روی کارت مورد نظرش سوار میکند نیز یکی دیگر از موارد مهمی است که باید به آن توجه شود. بنابراین؛ کولر سفارشی و طراحی نوع سیستم خنک کننده، یکی از مهمترین ویژگی هایی است که در کارت های زیر وجود دارد و آن را با دیگر رقبا متمایز میکند. کارت هایی همچون Asus ROG Strix GTX 1080 Gaming، کارت گرافیک Zotac GTX 1080 Amp Extreme و حتی XFX Radeon RX 480 GTR Black Edition را میتوانیم در زمره کارت هایی قرار دهیم که از سیستم خنک کننده بسیار کارآمدی بهره میبرند.

لازم به ذکر است که در این بررسی کوتاه به مدل های Founders Edition انویدیا هم اشاره میکنیم، با این حال این اشاره لازم است که همواره کارت های سفارشی شده از روی کارت مرجع عملکرد بهتری ارائه میکنند و پتاسنیل بهتری دارند. فاکتورهای طول عمر و گارانتی، قیمت، پتانسیل اورکلاک، سر و صدای فن و پشتیبانی از خنک کننده اضافی از جمله مواردی است که در انتخاب کارت های زیر نقش داشته است. نکته قابل اشاره دیگر کارت های AMD RX Vega است که دیر به میدان رقابت وارد شدند و مشخص نیست که میتوانند انتظارات را برآورده کنند یا خیر!

با وجود مواردی که گفتیم بهتر است به معرفی کارت های مختلف زیر بپرذازیم که با عملکرد و قیمت متفاوتی عرضه شدند. همچنین رتبه بندی این کارت ها صرفاً به دلیل شفافیت رده بندی کارت های معرفی شده و همچنین برای متمایز ساختن نسل هر کدام از دیگری است.

شماره ۱: کارت گرافیک Nvidia GeForce GTX 1050

معرفی 8 کارت گرافیک برتر 2017 برای بازی

ویژگی های کلیدی:

 • گذرگاه PCI-E
 • عملکرد Full HD در عناوین سنگین
 • ۲ گیگابایت حافظه ویدئویی
 • قیمت ۱۰۹ دلار (۴۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان)

GTX 1050 را میتوانیم بهترین کارت اسپورت معرفی کنیم. کارت رده پایینی که فراتر از انتظارها عمل میکند و در برابر رقیب قدرش یعنی AMD RX 460 فوق العاده ظاهر شده و تنها کمی بیشتر از ۲۰ دلار گرانتر است. با وجود قیمت بیشتر؛ عملکرد بهتر و مصرف برق کمتری در دراز مدت کسب میکنید و به همین دلیل توصیه میکنیم اگر بودجه خرید GTX 1050 را دارید برای خریدش شک نکنید. GTX 1050 در بنچمارک های مختلف موفق شده در بازی Overwatch حدود ۱۱۲ فریم و در بازی Hitman 2016 نیز ۴۶ فریم را با سطح تنظیمات Medium رندر کند که رقم قابل قبولی برای کارت رده پایین GTX 1050 محسوب میشود.

از طرفی برای افرادی که عاشق عناوین ورزشی هستند، GTX 1050 میتواند فریم ریت روون و مناسب اکثر عناوین مطرح ورزشی را فراهم کند تا بی دغدغه از بازی کردن لذت ببرید. تنها محدودیت مهم و البته کمی موثر این کارت را میتوانیم حافظه ۲ گیگابایتی آن بدانیم که برای عناوین جدید ممکن است دردسر ساز شود. بنابراین قبل از خرید این کارت باید از نیازی هایتان آگاهی کسب کنید و با دیدی باز به خرید این کارت اقدام کنید. اما نکته قابل توجه اینجاست که از GTX 1050 در لپ تاپ های گیمینگ معروفی همچون Dell Inspiron 15 Gaming نیز استفاده شده و تنها تفاوتش استفاده از حافظه ۴ گیگابایتی به جای ۲ گیگابایتی است که نتایج متفاوتی را رقم میزند.

شماره ۲: کارت گرافیک Nvidia GeForce GTX 1050 Ti

معرفی 8 کارت گرافیک برتر 2017 برای بازی

ویژگی های کلیدی:

 • مصرف برق پایین
 • عملکرد بسیار مناسب در عناوین ۱۰۸۰p، سطح Medium و High
 • ۴ گیگابایت حافظه ویدئویی
 • قیمت ۱۳۹ دلار (۵۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان)

اگر بودجه خرید AMD RX 580 را ندارید، بهتر است به فکر خرید GTX 1050 Ti باشید که در محدوده قیمت ۱۳۰ دلار (۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان) بهترین کارت گرافیکی است که میتوانید پیدا کنید. ممکن است توانایی رقابت با مدل های بالاترش را نداشته باشد، با این حال؛ باید بگوییم که با توجه به هزینه ای که میکنید، GTX 1050 Ti به راحتی میتواند تمامی عناوین Full HD را برای شما اجرا کند. GTX 1050 Ti مصرف برق بسیار کمی دارد و این همان نقطه قوتی است که کسی انتظارش را نداشت. برای بهترین تجربه بازی با این کارت نیز پیشنهاد میکنیم از نرم افزار جانبی Nvidia’s GeForce Experience استفاده کنید تا بهینه ترین تنظیمات هر بازی را به شما نشان دهد.

از کارت گرافیک GTX 1050 Ti در برخی لپ تاپ های میان رده ۱۰۰۰ دلاری استفاده شده و علاوه بر این، حافظه آن هم با ۲ گیگابایت افزایش به ۴ گیگابایت رسیده است. با این حال ممکن است در Ghost Recon کمی به تنگنای پردازنده مواجه شوید که راه حلی برایش وجود ندارد جز افزایش قدرت سیستم. تست های انجام شده حاکی از آن است که بازی Ghost Recon در اکثر دقایق، بدون مشکل خاصی با سطح تنظیمات Medium و رزولوشن Full HD اجرا میشود و میتواند به واسطه افزایش دو برابری حافظه ویدئویی از عملکرد بهتری در بازی های مختلف و جدید برخوردار شود.

شماره ۳: کارت گرافیک AMD Radeon RX 570

معرفی 8 کارت گرافیک برتر 2017 برای بازی

ویژگی های کلیدی:

 • پشتیبانی بسیار عالی از رزولوشون Full HD
 • استفاده از ۴ تا ۸ گیگابایت حافظه GDDR5
 • قیمت ۱۶۹ دلار (۶۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان)

AMD RX 570 به نسبت AMD RX 470 تنها یک پیشرفت جزئی محسوب میشود که در مطلب «بررسی اجمالی کارت های گرافیک AMD RX 500» به آن اشاره کردیم و مهمترین تفاوت این دو مدل را میتوانیم در سرعت کلاک بالاتر و مصرف برق کمتر AMD RX 570 خلاصه کنیم. با این حال به طرز عجیبی با سلفش مشابه است، به طوریکه دارندگان AMD RX 470 اصلاً نیازی به تفکر در مورد بهتر بودن AMD RX 570 نخواهند داشت! از نظر عملکرد انتظار میرود که AMD RX 570 بتواند به خوبی عناوین جدید Full HD را در سطوح High و Very High اجرا کند.

کارت گرافیک AMD RX 570 موفق شده در تست های انجام شده بازی Battlefield 1 را با ۹۰+ فریم در حالت Full HD و سطح کیفی High اجرا کند. این موضوع نشان میدهد که این کارت در بنچمارک های مختلف میتواند پا به پای کارت گرافیک خوش ساخت GTX 1060 حرکت کند و به واسطه ۴ تا ۸ گیگابایت حافظه ویدئویی و همچنین کولرهای سفارشی که توسط برندهای مختل روی آن سوار میشود، عملکرد قابل قبولی را از خوشد به نمایش بگذارد. قیمت این کارت بسیار عالی است و اگر بودجه مناسبی دارید پیشنهاد میشود با کمی افزایش بودجه از AMD RX 580 استفاده کنید که به مراتب از نظر فاکتور قیمت به عملکرد بهتر از GTX 1060 و AMD RX 570 است.

لازم به ذکر است که سرعت کلاک پایه کارت گرافیک AMD RX 570 معادل  ۱۱۶۸ مگاهرتز است که این مقدار در حالت افزایشی به رقم ۱۲۴۴ مگاهرتز میرسد. بد نیست بدانید که سرعت کلاک پایه‌ AMD RX 470 تنها برابر با ۹۲۶ مگاهرتز بود. این افزایش سرعت البته با افزایش توان مصرفی کارت از ۱۲۰ به ۱۵۰ وات همراه بوده است.

شماره ۴: کارت گرافیک AMD Radeon RX 580

معرفی 8 کارت گرافیک برتر 2017 برای بازی

ویژگی های کلیدی:

 • استفاده از ۴ تا ۸ گیگابایت حافظه GDDR5
 • پشتیبانی از رزولوشن های Full HD و ۱۴۴۰p
 • قیمت ۲۲۹ دلار (بین ۱ تا حدود ۲ میلیون تومان)

Radeon RX 580 نیز همچون مدل قبلی یک بروز رسانی جدید از Radeon RX 480 قبلی است که برای بازه قیمتی ۱.۵۰۰.۰۰۰ تا ۲.۰۰۰.۰۰۰ میلیون تومان عرضه شده و به راحتی میتواند تمامی عناوین جدید را با حداقل رزولوشن Full HD و با آخرین سطح تنظیمات اجرا کند. ضمن اینکه برای اجرای عناوین مختلف با رزولوشن ۱۴۴۰p و سطح کیفی High بسیار کارآمد و مناسب است. عملکرد Radeon RX 580 بسیار شبیه Radeon RX 480 است و دقیقاً از همان تراشه گرافیکی قبلی استفاده شده و به همین دلیل توصیه میشود انواع کارت های سری Radeon RX 400 را از لیست خودتان حذف نکنید، چون تفاوت زیادی بین سری RX 400 و RX 500 وجود ندارد.

Radeon RX 580 از آن دست کارت هایی است که شرکای AMD از آن مدل های متنوعی تولید کرده اند و به انتخاب خودتان میتوانید یکی از مدل هایی که از کولر بهتری استفاده میکند را خریداری کنید و از بازی کردن با آن لذت ببرید. Radeon RX 580 از لحاظ ابعادش کارت بزرگی محسوب میشود و به همین دلیل برای افرادی که از کیس های کوچک بهره میبرند مناسب نیست. از طرفی در مقابل رقیبی به نام GTX 1060 با توجه به قیمت یکسانی که دارد، عملکرد ضعیف تری دارد که البته آنقدر محسوس نیست که تفاوت فاحشی را بین این دو کارت ایجاد کند.

به صورت کلی؛ در بین کارت های میان رده مدل های انویدیا عملکرد بهتری دارند که پیشنهاد میشود از آنها استفاده کنید، اما این مقدار عملکرد به حدی نیست که تفاوتش زیاد باشد. RX 580 نیز همچون RX 570 به دلیل افزایش تقاضا در بازار کارت های گرافیکی به کارت کمیابی تبدیل شده و به همین دلیل بعضاً با قیمت های تخیلی و عجیب و قریبی یافت میشود که خریدش منطقی نیست. در واقع مدل های ۸ گیگابایتی این کارت حتی به مرز ۲ میلیون تومان هم میرسند که بیشتر از اینکه قیمت واقعی باشد، قیمت حبابی و مبلغ سودجویانی  است که به دلیل افزایش تقاضا از عدم کمبود این کارت در بازار سوء استفاده میکنند.

شماره ۵: کارت گرافیک Nvidia GeForce GTX 1060

معرفی 8 کارت گرافیک برتر 2017 برای بازی

ویژگی های کلیدی:

 • عملکرد بسیار روان در Full HD و ۱۴۴۰p
 • ۳ تا ۶ گیگابایت حافظه ویدئویی در دسترس
 • پشتیبانی از قابلیت Radeon VR Ready
 • قیمت ۱۹۹ دلار (۷۰۰ تا ۱ میلیون تومان)

AMD Radeon RX 580 را باید مهمترین و مستقیم ترین رقیب سنتی GeForce GTX 1060 محسوب کنیم که در بهترین حالت خودش به صورت مدل ۸ گیگابایتی روانه بازار شده و GeForce GTX 1060 در بهترین حالت خودش با یک مدل ۶ گیگابایتی روانه بازار شده که از این جهت میتوانیم برنده را RX 580 بدانیم. اما از نظر عملکرد کلی باید گفت که تراشه گرافیکی GTX 1060 کمی بهتر از رقیب میباشد و از بهره وری بهتری برخوردار است. از نقطه نظر قیمت نیز در ماه های گذشته، قیمت هر دو کارت نیز به یک ثبات نسبی رسیده و در مدل های ۶ و ۸ گیگابایتی بسیار نزدیک به هم قرار گرفتند.

GTX 1060 با توجه به اینکه در برخی عناوین سریعتر است، در شکل خام (مدل هایی که سفارشی نشده است)، مخصوصاً در مدل ۶ گیگابایتی بسیار جذاب است. ما پیش از این در دو مطلب پر طرفدار «بررسی کارت گرافیک GeForce GTX 1060 6 GB» و «مقایسه کارت گرافیک AMD RX 580 و GTX 1060» در مورد کارت انویدیا و رقیبش حرف های زیادی زدیم که بهتر است با نگاهی به آنها برای خرید هر کدامشان تصمیم درستی بگیرید تا بعداً پشیمان نشوید. از نظر فنی هم پیشنهاد میکنیم مقاله «بررسی فنی معماری تراشه گرافیکی Pascal GP106» را بخوانید تا دست کم در مورد قلب پردازشی این کارت اطلاعات مناسبی کسب کنید.

انتخاب مدل ۳ گیگابایتی GTX 1060 کمی خطرناک است که از طرف ما توصیه نمیشود و در اکثر تست ها و بنچمارک های ارائه شده از طرف وب سایت های مشهور حوزه سخت افزار، مشخص شده که عملکرد نسخه ۳ گیگابایتی بسیار پایین تر از مدل ۶ گیگابایتی است. البته این به معنای ضعف مدل ۳ گیگابایتی GTX 1060 نیست و تنها ممکن است در ۳-۴ سال آینده در اجرای عناوین روز با بهترین کیفیت ممکن به مشکل افت فریم برخورد کنید. به همین دلیل پیشنهاد میشود حتی المکان از مدل ۶ گیگابایتی این کارت استفاده کنید تا اگر قصد داشتید عناوین مختلف را در رزولوشن های بالاتر از Full HD بازی کنید مشکلی برای شما ایجاد نشود.

GTX 1060 در تست های انجام شده در رزولوشن Full HD عملکرد فوق العاده ای داشته و موفق شده در اکثر لحظات تست ۶۰ فریم را رندر کند. این کارت توانایی اجرای رزولوشن ۱۴۴۰p را هم دارد، هر چند در سطح تنظیمات بالاتر از High در برخی عناوین کمتر از ۶۰ فریم رندر کرده، ولی میتواند به عنوان نمونه ای خوش ساخت برای بازی در نظر گرفته شود که در این صورت باید برخی از تنظیمات سطح بالای بازی مورد نظرتان را غیر فعال کنید. GTX 1060 از نظر عملکرد بین دو کارت RX 480 و RX 580 قرار میگیرد و البته از بهره وری و عملکرد بهتری برخوردار است و به همین دلیل اگر قصد خرید سیستم جدیدی دارید، GTX 1060 بهترین انتخاب ممکن است.

شماره ۶: کارت گرافیک Nvidia GeForce GTX 1070

معرفی 8 کارت گرافیک برتر 2017 برای بازی

ویژگی های کلیدی:

 • ایده آل برای اجرای رزولوشن ۱۴۴۰p
 • ایده آل برای استفاده از دوربین مجازی
 • ۸ گیگابایت حافظه GDDR5
 • قیمت ۳۷۹ دلار (۱.۵۰۰.۰۰۰ تا ۲.۳۰۰.۰۰۰ میلیون تومان)

GTX 1070 به نظر میرسد که برای پر کردن فضای خالی بین دو کارت GTX 1080 و RX 480 عرضه شده، ولی با توجه به فاکتور قیمت به عملکرد این کارت، در صورتی که برای پرداخت هزینه این کارت مشکلی ندارید، حتما پیشنهاد میشود. استفاده از ۸ گیگابایت حافظه ویدئویی و معماری پاسکال «Pascal» انویدیا، نشان دهنده عملکرد بسیار قدرتمند GTX 1070 در زمینه VR Ready و کاهش مصرف برق و همچنین افزایش بهر وری در زمان اجرای عناوین مختلف است که به خودی خودش نقطه عطف خوبی برای کارت گرافیک خوش ساخت انویدیا است.

بنابراین اگر فقط از یک مانیتور ۱۴۴۰p استفاده میکنید، بدون شک این کارت ارزش بیشتری به نسبت GTX 1080 برای شما به همراه خواهد داشت، اما اگر فقط Full HD بازی میکنید، Radeon RX 480 میتوانید بهترین گزینه برای خرید شما محسوب شود و بهتر است سراغ کارت های بالاتر از این نروید.

شماره ۷: کارت گرافیک Nvidia GeForce GTX 1080

معرفی 8 کارت گرافیک برتر 2017 برای بازی

ویژگی های کلیدی:

 • پشتیبانی از رزولوشن ۴K و فناوری VR-ready
 • سر و صدای بسیار کم و خنک
 • ۸ گیگابایت حافظه GDDR5X
 • قیمت ۵۹۹ دلار (۲.۱۰۰.۰۰۰ تا ۲.۵۰۰.۰۰۰ میلیون تومان)

تا اسفند سال ۱۳۹۵؛ یعنی دقیقاً زمانی که GTX 1080 Ti معرفی شد، برادر کوچکتر یعنی GTX 1080 در جزیره ثبات خودش پادشاهی میکرد! کارتی که چند بار کاهش قیمت خورد و با توجه به تقاضای زیادی که در بازار داشت به یک طلای نایاب بدل شد تا قیمتش سر به فلک و افلاک بکشد! اگر شما از مانیتورهای ۱۰۸۰p یا همان Full HD استفاده میکنید، این کارت مناسب شما نیست و بهتر است سراغ کارت هایی همچون RX 480 و GTX 1060 یا GTX 1070 بروید تا نهایت لذت و کیفیت را در کنار عملکرد مناسب تجربه کنید.

اما GTX 1080 با توجه به کاهش قیمت مناسبی که داشته، برای رزولوشن ۱۴۴۰p و بالاتر از آن یک پادشاهی کامل است. حتی برای رزولوشن ۴K میتوانید روی عملکرد این پادشاهی حساب باز کنید و اگر به دنبال مدل بهتری هستید، باید از غول مرحله آخری همچون GTX 1080 Ti استفاده کنید تا بتواند تمامی نیازتان را برآورده کند. GTX 1080 برای استفاده از فناوری VR-ready نیز یک شاهکار قابل قبول است و میتواند تمامی نیازهای کاربران مختلف را پوشش دهد. به نظر میرسد AMD RX Vega تنها رقیب جدی این کارت گرافیک GTX 1080 باشد که با یک قیمت وسوسه انگیز روانه بازار میشود.

با این جال چیزی که در مدل های جدید AMD ممکن است مشهود و وسوه انگیز باشد، گرمای زیاد آنها در مقابل مدل های کم مصرف تر و بهینه تر انویدیا است که قطعاً به نسبت مدل های رده بالای انویدیا مدل درجه دو محسوب میشوند. با این حال کارت های AMD RX Vega میتوانند از نقطه نظر قیمت به عملکرد یک توصیه مناسب برای افرادی که هزینه را مهمترین فاکتور میدانند، در نظر گرفته شود.

شماره ۸: کارت گرافیک Nvidia GeForce GTX 1080 Ti

معرفی 8 کارت گرافیک برتر 2017 برای بازی

ویژگی های کلیدی:

 • استفاده از ۱۱ گیگابایت حافظه ویدئویی GDDR5X
 • اجرای راحت بازی هایی با رزولوشن ۴K و حتی ۵K
 • قویترین کارت گرافیکی است که میتوانید با کمتر از ۱۰۰۰ دلار تهیه کنید
 • قیمت ۶۹۹ دلار (۲.۸۰۰.۰۰۰ تا ۳.۵۰۰.۰۰۰ میلیون تومان)

با عرضه قویترین کارت گرافیک جهان در ماه های پس از سافند ۱۳۹۵؛ وضعیت بازار رقابتی کارت گرافیک به نفع انویدیا تغییر کرد و حضور GTX 1080 Ti توانست بر این موفقیت موثر باشد، به طوریکه میتواند در رزولوشن ۴K عملکرد بینظیری از خوشد به نمایش بگذارد و حتی پتاسنیل اجرای عناوین ۵K را نیز به همراه دارد. حتی با وجود اینکه AMD از کارت های نسل جدیدش رونمایی کرده، اما تغییری در موازنه قوا به نفع AMD ایجاد نشده و حداقل در زمینه کارت های رده بالا، GTX 1080 Ti همچنان به عنوان پیشتاز کارت های موجود در سطح بازار عمل میکند.

در بسیاری از تست های انجام شده روی GTX 1080 Ti، این کارت موفق شده در رزولوشن ۴K بین ۶۰ تا ۷۰ فریم رندر کند که رقه فوق العاده ای برای این کارت محسوب میشود. بنابراین GTX 1080 Ti برای مواجهه با هر پدیده نامفهومی آماده است! حتی برای اجرای اجرای گیم پلی عناوین ۵K که هنوز وارد بازار نشدند میتوانیم روی این هیولا حساب کنیم. اگر در مانیتورهای بسیار با کیفیت و گران قیمت بازی میکنید و یا از چند مانیتور به صورت همزمان بهره میبرید، پیشنهاد ما قطعاً استفاده از کارت گرافیک GTX 1080 Ti است! و البته چیزی جز این کارت هم قابل پیشنهاد دادن نیست!

منبع trustedreviews
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در بررسی سخت افزار,راهنمای خرید,کارت گرافیک

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
بازی Battlefield 4
شاخه: بنچمارک بازی ها

تست و بنچمارک بازی Battlefield 4

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است