بررسی معماری Kaby Lake-S اینتل

نگاهی نزدیک به معماری کبی لیک «Kaby Lake»

پردازنده های جدید کبی لیک «Kaby Lake» به واسطه چیست های سری ۱۰۰ هنوزهم با LGA 1151 سازگاری دارند و به همین دلیل اگر مادربردی با این سوکت دارید، فعلاً نیازی به ارتقا ندارید و میتوانید بدون ارتقا کلی سیستم از پردازنده های سری کبی لیک «Kaby Lake» استفاده کنید. در کبی لیک «Kaby Lake» تغییراتی در فاکتور عملکرد به ازای هر سیکل «Performance Per MHz» دیده نمیشود و با پردازنده ای طرفیم که به طور کلی تفاوت زیادی با پردازنده ای سری اسکای لیک «Skylake» ندارد.

تنها تغییرات موجود به بهینه سازی و افزایش فرکانس و افزودن شتاب دهنده گرافیکی جدیدی ختم میشود که در صفحه قبل در موردش نوشتیم. حقیقت این است؛ پردازنده های کبی لیک «Kaby Lake» اصلاً جدید نیستند و مثل Haswell Refresh هایی هستند که به عنوان یک پردازنده نوسازی شده، مجدداً به بازار عرضه شده بودند. پردازنده هایی که در کنار چیپ ست های Z97 و H97 نسل خوش ساختی را رقم زدند. با این توصیفات میتوانیم پردازنده های کبی لیک «Kaby Lake» را نمونه ارتقا یافته اسکای لیک «Skylake»، نه یک نمونه کاملاً جدید!

در پردازنده های مبتنی بر معماری کبی لیک «Kaby Lake» تعداد خطوط منشعب شده از گذرگاه PCI Express 3.0 در چیست Z270 از ۲۰ مسیر چیپست Z170 به ۲۴ مسیر افزایش یافته و به همین دلیل میتواند به واسطه کنترلرهای مجزا از پورت های پر سرعتی مثل نسل دوم USB 3.1 با سرعت ۱۰ گیگابیت بر ثانیه پشتیبانی کند. از طرفی فعلاً فقط سه چیپ ست جدید H270 ، Z270 و B250 برای سیستم های خاانگی معرفی شده که نسخه بروز شده و جانشینی برای چیپست های H170 ،Z170 و B150 محسوب میشوند.

برشی از معماریKaby Lake-S اینتل

برشی از معماریKaby Lake-S اینتل

اطلاعات موجود نشان میدهد که اینتل قرار است پردازنده های کبی لیک «Kaby Lake» را در سه مدل Core i3 ،Core i5 و Core i7 و همچنین دو مدل Celeron و Pentium عرضه کند.

لیست اولین سری پردازنده های کبی لیک «Kaby Lake»

پردازنده i7-7700K i7-7700i5-7600Ki5-7600i5-7500i5-7400
هسته/رشته۸/۴۸/۴۴/۴۴/۴۴/۴۴/۴
فرکانس پایه۴.۲ گیگاهرتز۳.۶ گیگاهرتز۳.۸ گیگاهرتز۳.۵ گیگاهرتز۳.۴ گیگاهرتز۳ گیگاهرتز
فرکانس توربو۴.۵ گیگاهرتز۴.۲ گیگاهرتز۴.۲ گیگاهرتز۴.۱ گیگاهرتز۳.۸ گیگاهرتز۳.۵ گیگاهرتز
حافظه کش۸ مگابایت۸ مگابایت۶ مگابایت۶ مگابایت۶ مگابایت۶ مگابایت
توان حرارتی۹۱ وات۶۵ وات۹۱ وات۶۵ وات۶۵ وات۶۵ وات
تراشه گرافیک مجتمعHD 630HD 630HD 630HD 630HD 630HD 630
قیمت (دلار)۳۰۵۲۷۲۲۱۷۱۹۹۱۷۹۱۷۰
*نکته: تمام پردازنده های فوق با اسم Core معرفی شده اند و از سری اول پردازنده های کبی لیک محسوب میشوند.

لیست دومین سری پردازنده های کبی لیک «Kaby Lake»

پردازندهi3-7350Ki3-7320i3-7300i3-7100
هسته/رشته۴/۲۴/۲۴/۲۴/۲
فرکانس پایه۴.۲ گیگاهرتز۴.۱ گیگاهرتز۴ گیگاهرتز۳.۹ گیگاهرتز
فرکانس توربونداردنداردنداردندارد
حافظه کش۴ مگابایت۴ مگابایت۴ مگابایت۶ مگابایت
توان حرارتی۶۰ وات۵۱ وات۵۱ وات۵۱ وات
تراشه گرافیک مجتمعHD 630HD 630HD 630
قیمت (دلار)۱۵۷۱۳۹۱۲۹۱۰۹
*نکته: تمام پردازنده های فوق با اسم Core معرفی شده اند و از سری دوم پردازنده های کبی لیک محسوب میشوند.

پردازنده های کبی لیک «Kaby Lake»

پردازنده Core i7-7700K

Core i7-7700K را میتوانیم پرچمدار پردازنده های کبی لیک «Kaby Lake» بدانیم که با ۴ هسته فیزیکی و ۸ رشته پردازشی «Thread» در رده اول پردازنده های جدید قرار میگیرد. این پردازنده از فرکانس پایه ۴ گیگاهرتز و فرکانس توربو ۴.۵ گیگاهرتزی استفاده میکند که در کنار فناوری Hyper-Threading و ۸ مگابایت حافظه کش سطح سوم، میتوانید عملکرد بسیار بالایی برای بازیبازان فراهم کند. پردازنده Core i7-7700K همچون دیگر مدل های کبی لیک «Kaby Lake» با تراشه مجتمع گرافیکی HD Graphics 630 معرفی شده و به توجه به اینکه یک پردازنده ضریب باز محسوب میشود، تنها ۹۱ وات توان حرارتی دارد که رقم قابل توجهی است.

این پردازنده برای عاشقان اورکلاکینگ پتانسیل خوبی دارد و این دسته از افراد میتوانند شانس خودشان را در جهت افزایش فرکانس پایه امتحان کنند.

پردازنده Core i7-7700

Core i7-7700 با توان حرارتی ۶۵ واتی خودش نه تنها یک پردازنده ضریب باز نیست، بلکه به عنوان دومین پردازنده قدرتمند خانواده کبی لیک «Kaby Lake» از پتاسنیل اورکلاک هم برخوردار نیست و شاید همین مورد خبر بدی برای عاشقان اورکلاک باشد. اما پشتیبانی از فناوری Hyper-Threading و ۸ مگابایت حافظه کش سطح سوم میتواند عملکرد مناسبی را در اجرای بازی های مختلف رقم بزند. پردازنده Core i7-7700 با ۴ هسته فیزیکی و ۸ رشته پردازشی «Thread» از فرکانس پایه ۳.۸ و فرکانس توربو ۴.۲ گیگاهرتزی استفاده میکند و همانند برادر بزرگش با تراشه گرافیک مجتمع HD Graphics 630 معرفی شده است.

پردازنده Core i5-7600K

Core i5-7600K را میتوانیم دومین پردازنده ضریب باز خانواده کبی لیک «Kaby Lake» محسوب کنیم که از ۴ هسته فیزیکی و ۴ رشته پردازشی «Thread» در فرکانس پایه ۳.۶ و فرکانس توربو ۴.۲ گیگاهرتز استفاده میکند. بر خلاف دو مدل فوق، در این پردازنده خبری از فناوری Hyper-Threading نیست و فقط از ۶ مگابایت حافظه کش سطح سوم در این مدل استفاده شده است. توان حرارتی این مدل ۹۱ وات و با توجه به ضریب باز بودنش، امکان اورکلاک آن موجود است.

پردازنده Core i5-7600

Core i5-7600 تفاوت بالایی با Core i5-7600K ندارد و مهمترین تفاوت این دو در ضریب باز نبودن Core i5-7600 است که از ۴ هسته فیزیکی و ۴ رشته پردازشی «Thread» با فرکانس ۳.۵ و فرکانس توربو ۴.۱ گیگاهرتز استفاده میکند. پردازنده Core i5-7600 فاقد فناوری Hyper-Threading بوده و تنها از ۶ مگابایت حافظه کش سطح سوم استفاده میکند. توان حرارتی این مدل ۶۵ وات است و برخاتف مدل بالا از قابلیت اورکلاک برخوردار نیست.

پردازنده Core i5-7500

Core i5-7500 با ۴ هسته فیزیکی و ۴ رشته پردازشی «Thread» معرفی شده و از فرکانس پایه ۳.۴ گیگاهرتزی در کنار فرکانس توربو ۳.۸ گیگاهرتزی استفاده میکند و فاقد فناوری Hyper-Threading است. این پردازنده از ۶ مگابایت حافظه کش سطح سوم همچون دیگر پردازنده های خانواده کبی لیک «Kaby Lake» برخوردار شده و با ۶۵ وات توان حرارتی قابلیت اورکلاک ندارد.

پردازنده Core i5-7400

آخرین و در واقع ضعیف ترین پردازنده این خانواده Core i5-7400 است که از ۴ هسته فیزیکی و ۴ رشته پردازشی «Thread» استفاده میکند. فرکانس پایه آن ۳ گیگاهرتز است که در حالت توربو به ۳.۵ گیگاهرتز میرسد. Core i5-7400 فاقد فناوری Hyper-Threading بوده و همچون دیگر پردازنده های سری اول خانواده کبی لیک «Kaby Lake»  از ۶ مگابایت حافظه کش سطح سوم با توان حرارتی ۶۵ وات بر ساعت استفاده میکند. این پردازنده هم قابلیت اورکلاک ندارد.

لیست کامل پردازنده های کبی لیک «Kaby Lake»

 هسته/رشتهتوربو/پایهIGPL3TDPقیمت (دلار)
i7-7700K۸/۴۴.۲/۴.۵HD 630۸ مگابایت۹۱ وات۳۰۵
i7-7700۸/۴۳.۶/۴.۲HD 630۸ مگابایت۶۵ وات۲۷۲
i7-7700T۸/۴۲.۹/۳.۸HD 630۸ مگابایت۳۵ وات۲۷۲
i5-7600K۴/۴۳.۸/۴.۲HD 630۶ مگابایت۹۱ وات۲۱۷
i5-7600۴/۴۳.۵/۴.۱HD 630۶ مگابایت۶۵ وات۱۹۹
i5-7600T۴/۴۲.۸/۳.۷HD 630۶ مگابایت۳۶ وات۱۹۹
i5-7500۴/۴۳.۴/۳.۸HD 630۶ مگابایت۶۵ وات۱۷۹
i5-7500T۴/۴۲.۷/۳.۳HD 630۶ مگابایت۳۵ وات۱۷۹
i5-7400۴/۴۳.۰/۳.۵HD 630۶ مگابایت۶۵ وات۱۷۰
i5-7400T۴/۴۲.۴/۳.۰HD 630۶ مگابایت۳۵ وات۱۷۰
i3-7350K۴/۲۴.۲HD 630۴ مگابایت۶۰ وات۱۵۷
i3-7320۴/۲۴.۱HD 630۴ مگابایت۵۱ وات۱۳۹
i3-7300۴/۲۴.۰HD 630۴ مگابایت۵۱ وات۱۲۹
i3-7300T۴/۲۳.۵HD 630۴ مگابایت۳۵ وات۱۲۹
i3-7100۴/۲۳.۹HD 630۳ مگابایت۵۱ وات۱۰۹
i3-7100T۴/۲۳.۴HD 630۳ مگابایت۳۵ وات۱۰۹
صفحه بندی 1 2 3 4
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...
 1. احمد حسینی says:

  سلام
  اگه مقدور است در مورد فرکانس موثر توضیح بیشتر بفرمایید چه فرقی با فرکانس واقعی داره خیلی ممنون

  • حسین
   حسین says:

   فرکانس موثر حدود دو و چهار برابر فرکانس کاری عادی هست. مثلا روی بسته بندی انواع حافظه‌ی DDR تو جدول مشخصات مقدار فرکانس موثر درج شده و نه فرکانس واقعی. یعنی در انواع حافظه‌ی DDR فرکانس موثر دو برابر فرکانس عادی و و در GDDR5 فرکانس موثر ۴ برابر فرکانس کاری لحاظ میشه.

   مثلا؛ کارت گرافیک GTX 780 Ti حافظه‌ای با باس ۳۸۴ بیت (تقسیم بر ۸ کنید، معادل ۴۸ بایت) و فرکانس ۱۷۵۰ مگاهرتز داره که فرکانس موثرش میشه ۴ برابر این مقدار. به عبارتی پهنای باندش برابره با ۴۸ در ۴ در ۱۷۵۰ مگابایت بر ثانیه که میشه ۳۳۶ گیگابایت بر ثانیه‌ با فرکانس موثر حافظه ۷۰۰۰ مگاهرتزی که احتمالا دیدین.

 2. احمد حسینی says:

  سلام ببخشید سوال قبل تصحیح می کنم اینکه ۳۶۰۰ مگاهرتز نسبت ۳۲۰۰ تفاوتی در فریم ریت ایجاد میکند یا اینکه فقط افزایش پهنای باند رو رقم می زنه

  • حسین
   حسین says:

   اجازه بدین یه توضیحی بدمتا به جواب برسیم:

   کلا کلاک در حافظه کارش مثل دور موتور اتومبیله! هر چه قدر بیشتر باشه، پیستول ها با سرعت بیشتر احتراق میکنند و در نتیجه سرعت ماشین بیشتر میشه! وقتی میگیم کلاک ۳۶۰۰ با باس ۱۲۸ بیت، یعنی فرض کنید در هر ثانیه ۳۶۰۰ تا اتوموبیل میتونن از یه اوتوبانی که ۱۲۸ تا لاین داره عبور کنن! پس کلاک فقط به سرعت در هر ثانیه اشاره داره.

   این توضیح و دادم که بگم پردازنده و مخصوصا حافظه هیچ دخل و ربطی به فریم ریت ندارند. البته پردازنده داره، اما خیلی خیلی کم و نامحسوس! در بازی ها و هر چیزی که به صورت داینامیک اجرا و پردازش میشه، تنها تراشه گرافیکی تو افزایش یا کاهش فریم ریت موثره و پردازنده هم موارد جانبی مثل هوش مصنوعی، کنترلرهای مختلف موجو ددر پس زمینه بازی، سیستم صوتی بازی و … رو مدیریت میکنه و در پس زمینه هم وظایف دیگه ای مثل اجرا ویندوز و هماهنگی بین حافظه رم و …. با کارت گرافیک و به عهده میگیره.

   پس جواب کلی اینه: فقط پهنای باند و زیاد میکنه

 3. احمد حسینی says:

  سلام
  خیلی ممنون از جوابتون
  گفتید که اگه حافظه کارت گرافیک کم باشه از پهنای باند رم استفاده می کنه در این صورت آیا اگه کلاک رم بیشتر باشه مثلا ۳۶۰۰ مگاهرتز باشه نسبت به کلاک ۲۱۳۳ بهتره یا تفاوتی نمی کنه؟
  سوال دوم اینکه با توجه به cpu amd ryzen که گفته می شه دارای ۱۶ رشته پردازشی و ۸ هسته می باشد. خرید این cpu بصرفه تر است یا ۷۷۰۰k از اینتل ؟

  • حسین
   حسین says:

   سلام؛ خواهش میکنم؛ یقیناً کلاک حافظه بیشتر به معنای سریعتر بودنه، یعنی حافظه رم شما اگر به صورت دو کاناله نصب و استفاده بشه؛ در صورتی میتونه سرعت بیشتر ارائه بده که کلاک موثر بالاتری داشته باشه. هر چی کلاک بیشتر باشه، دیتاهای بیشتری در یک ثانیه از پهنای باند (همون باس یا گذرگاه حافظه) عبور میکنند و پردازش میشن. بنابراین سرعت بیشتر (مخصوصا در حالت دو کاناله) بهتره.

   در مورد پردازنده های ای ام دی رایزن بند ه هنوز اطلاعات دقیق و درستی ندارم، اگر به مرحله مناسبی برسیم، سعی میکنم مقاله درستی از این سری پردازنده ها منتشر کنیم.

 4. احمد حسینی says:

  با سلام
  تو سایت اینتل حداکثر پهنای باندی که یک سی پی یو مثل ۶۷۰۰k می تونه ساپورت کنه ۳۴.۱GB/s بیان شده که اگر دو تا رم دو کاناله ۲۱۳۳ روی مادربرد باشد پهنای باند مذکور تامین میشود.
  سوال این است که اگر رم های با سرعت بیشتر از ۲۱۳۳ روی ماردبرد z170 سوار بشه پهنای باندش بیشتر از حداکثر پهنای باند سی پی یو ۶۷۰۰k میشود ؟ چه فایده ای داره ؟

  • حسین
   حسین says:

   سلام؛ مقدار پهنای باند ذکر شده به صورت تئوری هست و اگر فرض و به این بگیریم که شما از دو حافظه رم DDR3 یا DDR4 به صورت دو کاناله استفاده میکنید، سرعت اصلی حافظه سیستم شما مرتبط با فرکانس موثر هست و نه فرکانس واقعی. یعنی اگر رم DDR3 یا DDR4 معمولی سیستم شما با سرعت ۲۱۳۳ مگاهرتز، پهنای باند ۱۷٫۶۴ گیگابایت بر ثانیه تولید کنه، فقط در صورتی که از حافظه دو کاناله استفاده بشه، پهنای باندش دو برابر میشه! یعنی بیشتر از مقدار پردازنده.

   در واقع؛ با دو یا چند برابر شدن پهنای باند، اگر مقدار حافظه کافی باشد و در واقع حافظه پر نشده باشد و همین‌طور تأخیر در دسترسی به داده افزایش پیدا نکرده باشد، سرعت پردازش داده ها به دلیلی افزایش پهنای باند سیستم بیشتر میشه، اما نه در حد دو برابر! بنابراین؛ اگر اصطلاحاً گلوگاه سیستم شما یا هر سیستم دیگه ای روی حافظه رم باشه، اثر سرعت و مقدار حجم حافظه رم روی عملکرد کلی سیستم، زیاد است.

   نهایت فایده اش اینه که با گلوگاه پردازنده مواجه نمیشید و اگر از کارت گرافیک قویتری استفاده کنید که به پهنای باند زیادی نیاز داشته باشه، از اون مقدار پهنای باند باقی مونده استفاده میشه. نکته بعدی اینه که اگر حافظه ویدئویی کارت گرافیک شما کم باشه و یا توی بازی کم بیاره، از مقدار مازاد حافظه رم سیستم برای تامین پهنای باند مورد نیازش استفاده میکنه! این مورد و میتونید از بخش بنچمارک بازی، توی بنچمارک بازی های مختلف ببینید.

   فرمول پهنای باند حافظه هم اینه: (باس/۸)*(کلاک حافظه*۲)

حسین

زندگی نامه

نوشته شده در Intel /Nvidia,بررسی سخت افزار,پردازنده

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

تاريخ بررسي: ۱۹ مرداد, ۹۶
بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

بررسی کارت گرافیک GeForce GTX 1080 Ti Founders Edition

بررسی کارت گرافیک GeForce GTX 1080 Ti Founders Edition

۲۷ اسفند, ۹۵

9.3

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
DX11-Driver-will-be-better-than-Mantle
شاخه: AMD/ATI,Intel /Nvidia,اخبار سخت افزار

کارایی بهتر درایور DX11 اینتل در برابر درایور AMD Mantle

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است