بررسی معماری Kaby Lake-S اینتل

معرفی چیپ ست های جدید سری ۲۰۰ اینتل

برای پردازنده های مبتنی بر معماری کبی لیک «Kaby Lakee» فعلاً سه چیپ ست معرفی شده که شامل Z270 (برای سیستم های رده بالا و حرفه ای)؛ H270 (برای سیستم های خانگی و تجاری) و B250 (برای سیستم های معمولی) است.

چیپست های سری ۲۰۰ اینتل (مخصوص کبی لیک «Kaby Lakee»)

 Z170Z270H170 H270B250
پیکربندی PCI Express 3.0 پردازنده۱x16 و ۲x4
۲x8 و ۱x8
۱x16 و ۲x8
۱x8 و ۲x4
۱x16 ۱x16۱x16
پشتیبانی از خروجی تصویر۳۳۳۳۳
پشتیبانی از اورکلاک پردازندهبلهبلهخیرخیرخیر
پشتیبانی از RAIDبلهبلهبلهبلهخیر
تعداد خطوط HSIO۲۶۳۰۲۲۳۰۲۵
حداکثر خطوط PCI Express 3.0۲۰۲۴۱۶۲۰۱۲
تعداد درگاه های USB 2.0 و USB 3.0۱۴ (۱۰)۱۴ (۱۰)۱۴ (۸)۱۴ (۸)۱۲ (۶)
تعداد درگاه های SATA-III۶۶۶۶۶
رابط DMI۳.۰۳.۰۳.۰۳.۰۳.۰

نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که دو چیپ ست Z270 و H270 (از سری ۲۰۰ چیپ ست های اینتل) بدون بروز رسانی بایوس میتوانند از پردازنده های جدید  کبی لیک «Kaby Lakee» پشتیبانی کنند، اما اگر از مادربردهایی مبتنی بر چیپ ست سری ۱۰۰ استفاده میکنید، نمیتوانید به طور مستقیم از پردازنده های جدید  کبی لیک «Kaby Lakee» استفاده کنید تا زمانی که بایوس مادربرد را ارتقا دهید! چیپ ست های جدید کبی لیک «Kaby Lakee» از فناوری «Rapid Storage» اینتل پشتیبانی میکنند و کاربران این پردازنده ها میتوانند از SSD های جدید و فوق سریع Optane کمپانی اینتل هم استفاده کنند و نهایت لذت را در استفاده از این پلتفرم ببرند.

به عنوان یک چیپست گران قیمت و رده بالا، یکی از قابلیت ها Z270 پشتیبانی از دو شکاف PCI-Express 3.0 با سرعت x8  میباشد که برای استفاده از پیکربندی های SLI و CrossFire مناسب است. این دو قابلیت، در چیپ ست میان رده H270 وجود ندارد و نکته اینجاست که محدودیت های ذکر شده فقط برای تراشه های گرافیکی کمپانی انویدیا است. اما کمپانی AMD به واسطه استفاده از چیپ ست های H270 و B150 با چنین محدودیت هایی در مادربردهایش مواجه نیست و کاربر میتواند از هر دو چیپ ست بدون محدویت در پیکربندی های فوق استفاده کند.

چیپ ست های جدید سری 200 اینتل

تصویر شماتیک از دیاگرام چیپ ست z270

در این حالت کارت گرافیک دوم (در سیستم های مبتنی بر AMD) از شکاف PCI-Express 3.0 منشعب از چیپ ست اصلی با سرعت x4 استفاده میکند. استفاده از این حالت باعث محدودیت سرعت کارت گرافیک میشود که اصلاً جالب نخواهد بود. در کل برای بهره مندی از بهترین مزایای پردازنده های مبتنی بر معماری کبی لیک «Kaby Lakee» بهتر است از چیپ ست Z270 استفاده کنید تا بتوانید از هر سه شکاف PCI-Express 3.0 در کنار پتاسنیل اورکلاکینگ بیشتر و استفاده از حافظه های DDR4 را در اختیار داشته باشید.

افزایش تعداد خطوط پرسرعت HSIO

در چیپ ست های جدید سری ۲۰۰ اینتل خطوط بیشتری برای خروجی های مختلف به HSIO افزوده شده و در حال حاضر تعداد خطوط ارتباطی HSIO چیپ ست های سری ۲۰۰ به مجموع ۳۰ خط میرسد که ۴ خط بیشتر از چیپ ست Z170 نسل پیشین است. افزایش خطوط این گذرگاه ارتباطی به سازندگان این امکان را میدهد تا بتوانند از تعداد بیشتری خروجی ارتباطی مثل Thunderbolt، HDMI، USB 3.1 و حتی شکاف های بیشتر M.2 استفاده کنند.

بررسی معماری Kaby Lake-S اینتل

در دو چیپ ست Z270 و H270 از مجموع ۳۰ خط ارتباطی، ۱۶ عدد آنها به تراشه گرافیکی اختصاص داده شده و ۱۴ خط باقی مانده به عنوان یک خط همه کاره «Downstream» در نظر گرفته شده است. این مقدار در چیپ ست های سری ۱۰۰ به ۱۰ خط میرسد! از طرفی چیپ ست H270 از ۳۰ خط HSIO استفاده میکند که در H170 به ۲۲ خط و در چیپ ست B250 معادل ۲۵ خط و B150 معادل ۱۸ خط است. تغییر دیگری که مهم به نظر میرسد، استفاده از رابط DMI 3.0 است که چیپ ست را به صورت مستقیم به پردازنده متصل میکند. اما دیگر قابلیت های موجود همان چیزی است که در چیپ ست Z170 دیده بودیم.

صفحه بندی 1 2 3 4
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...
 1. احمد حسینی says:

  سلام
  اگه مقدور است در مورد فرکانس موثر توضیح بیشتر بفرمایید چه فرقی با فرکانس واقعی داره خیلی ممنون

  • حسین
   حسین says:

   فرکانس موثر حدود دو و چهار برابر فرکانس کاری عادی هست. مثلا روی بسته بندی انواع حافظه‌ی DDR تو جدول مشخصات مقدار فرکانس موثر درج شده و نه فرکانس واقعی. یعنی در انواع حافظه‌ی DDR فرکانس موثر دو برابر فرکانس عادی و و در GDDR5 فرکانس موثر ۴ برابر فرکانس کاری لحاظ میشه.

   مثلا؛ کارت گرافیک GTX 780 Ti حافظه‌ای با باس ۳۸۴ بیت (تقسیم بر ۸ کنید، معادل ۴۸ بایت) و فرکانس ۱۷۵۰ مگاهرتز داره که فرکانس موثرش میشه ۴ برابر این مقدار. به عبارتی پهنای باندش برابره با ۴۸ در ۴ در ۱۷۵۰ مگابایت بر ثانیه که میشه ۳۳۶ گیگابایت بر ثانیه‌ با فرکانس موثر حافظه ۷۰۰۰ مگاهرتزی که احتمالا دیدین.

 2. احمد حسینی says:

  سلام ببخشید سوال قبل تصحیح می کنم اینکه ۳۶۰۰ مگاهرتز نسبت ۳۲۰۰ تفاوتی در فریم ریت ایجاد میکند یا اینکه فقط افزایش پهنای باند رو رقم می زنه

  • حسین
   حسین says:

   اجازه بدین یه توضیحی بدمتا به جواب برسیم:

   کلا کلاک در حافظه کارش مثل دور موتور اتومبیله! هر چه قدر بیشتر باشه، پیستول ها با سرعت بیشتر احتراق میکنند و در نتیجه سرعت ماشین بیشتر میشه! وقتی میگیم کلاک ۳۶۰۰ با باس ۱۲۸ بیت، یعنی فرض کنید در هر ثانیه ۳۶۰۰ تا اتوموبیل میتونن از یه اوتوبانی که ۱۲۸ تا لاین داره عبور کنن! پس کلاک فقط به سرعت در هر ثانیه اشاره داره.

   این توضیح و دادم که بگم پردازنده و مخصوصا حافظه هیچ دخل و ربطی به فریم ریت ندارند. البته پردازنده داره، اما خیلی خیلی کم و نامحسوس! در بازی ها و هر چیزی که به صورت داینامیک اجرا و پردازش میشه، تنها تراشه گرافیکی تو افزایش یا کاهش فریم ریت موثره و پردازنده هم موارد جانبی مثل هوش مصنوعی، کنترلرهای مختلف موجو ددر پس زمینه بازی، سیستم صوتی بازی و … رو مدیریت میکنه و در پس زمینه هم وظایف دیگه ای مثل اجرا ویندوز و هماهنگی بین حافظه رم و …. با کارت گرافیک و به عهده میگیره.

   پس جواب کلی اینه: فقط پهنای باند و زیاد میکنه

 3. احمد حسینی says:

  سلام
  خیلی ممنون از جوابتون
  گفتید که اگه حافظه کارت گرافیک کم باشه از پهنای باند رم استفاده می کنه در این صورت آیا اگه کلاک رم بیشتر باشه مثلا ۳۶۰۰ مگاهرتز باشه نسبت به کلاک ۲۱۳۳ بهتره یا تفاوتی نمی کنه؟
  سوال دوم اینکه با توجه به cpu amd ryzen که گفته می شه دارای ۱۶ رشته پردازشی و ۸ هسته می باشد. خرید این cpu بصرفه تر است یا ۷۷۰۰k از اینتل ؟

  • حسین
   حسین says:

   سلام؛ خواهش میکنم؛ یقیناً کلاک حافظه بیشتر به معنای سریعتر بودنه، یعنی حافظه رم شما اگر به صورت دو کاناله نصب و استفاده بشه؛ در صورتی میتونه سرعت بیشتر ارائه بده که کلاک موثر بالاتری داشته باشه. هر چی کلاک بیشتر باشه، دیتاهای بیشتری در یک ثانیه از پهنای باند (همون باس یا گذرگاه حافظه) عبور میکنند و پردازش میشن. بنابراین سرعت بیشتر (مخصوصا در حالت دو کاناله) بهتره.

   در مورد پردازنده های ای ام دی رایزن بند ه هنوز اطلاعات دقیق و درستی ندارم، اگر به مرحله مناسبی برسیم، سعی میکنم مقاله درستی از این سری پردازنده ها منتشر کنیم.

 4. احمد حسینی says:

  با سلام
  تو سایت اینتل حداکثر پهنای باندی که یک سی پی یو مثل ۶۷۰۰k می تونه ساپورت کنه ۳۴.۱GB/s بیان شده که اگر دو تا رم دو کاناله ۲۱۳۳ روی مادربرد باشد پهنای باند مذکور تامین میشود.
  سوال این است که اگر رم های با سرعت بیشتر از ۲۱۳۳ روی ماردبرد z170 سوار بشه پهنای باندش بیشتر از حداکثر پهنای باند سی پی یو ۶۷۰۰k میشود ؟ چه فایده ای داره ؟

  • حسین
   حسین says:

   سلام؛ مقدار پهنای باند ذکر شده به صورت تئوری هست و اگر فرض و به این بگیریم که شما از دو حافظه رم DDR3 یا DDR4 به صورت دو کاناله استفاده میکنید، سرعت اصلی حافظه سیستم شما مرتبط با فرکانس موثر هست و نه فرکانس واقعی. یعنی اگر رم DDR3 یا DDR4 معمولی سیستم شما با سرعت ۲۱۳۳ مگاهرتز، پهنای باند ۱۷٫۶۴ گیگابایت بر ثانیه تولید کنه، فقط در صورتی که از حافظه دو کاناله استفاده بشه، پهنای باندش دو برابر میشه! یعنی بیشتر از مقدار پردازنده.

   در واقع؛ با دو یا چند برابر شدن پهنای باند، اگر مقدار حافظه کافی باشد و در واقع حافظه پر نشده باشد و همین‌طور تأخیر در دسترسی به داده افزایش پیدا نکرده باشد، سرعت پردازش داده ها به دلیلی افزایش پهنای باند سیستم بیشتر میشه، اما نه در حد دو برابر! بنابراین؛ اگر اصطلاحاً گلوگاه سیستم شما یا هر سیستم دیگه ای روی حافظه رم باشه، اثر سرعت و مقدار حجم حافظه رم روی عملکرد کلی سیستم، زیاد است.

   نهایت فایده اش اینه که با گلوگاه پردازنده مواجه نمیشید و اگر از کارت گرافیک قویتری استفاده کنید که به پهنای باند زیادی نیاز داشته باشه، از اون مقدار پهنای باند باقی مونده استفاده میشه. نکته بعدی اینه که اگر حافظه ویدئویی کارت گرافیک شما کم باشه و یا توی بازی کم بیاره، از مقدار مازاد حافظه رم سیستم برای تامین پهنای باند مورد نیازش استفاده میکنه! این مورد و میتونید از بخش بنچمارک بازی، توی بنچمارک بازی های مختلف ببینید.

   فرمول پهنای باند حافظه هم اینه: (باس/۸)*(کلاک حافظه*۲)

حسین

زندگی نامه

نوشته شده در Intel /Nvidia,بررسی سخت افزار,پردازنده

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

تاريخ بررسي: ۱۹ مرداد, ۹۶
بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

بررسی کارت گرافیک GeForce GTX 1080 Ti Founders Edition

بررسی کارت گرافیک GeForce GTX 1080 Ti Founders Edition

۲۷ اسفند, ۹۵

9.3

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
intel-logo

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است