بررسی معماری Kaby Lake-S اینتل

مقدمه ای بر معماری کبی لیک «Kaby Lake»

چیزی که همین ابتدا باید برایتان بگوییم این است که از این به بعد باید با قوانین تیک-تاک خداحافظی کرد! تیک تاک «Tick Tock» بیانگر این است که پردازنده های کامپیوتری در دو مرحله به کلی تغییر میکنند. مرحله اول تیک نامیده میشود که طی آن فناوری ساخت ترانزیستورهای کوچک ترمیشود (مثلاً از ۳۲ نانومتر به ۲۲ نانومتر) و در مرحله دوم که تاک نامیده میشود معماری ساخت پردازنده به کلی تغییر میکند. این قانون نانوشته توسط گوردون مور بیان شده است و کمپانی اینتل سال هاست مبنای ساخت پردازنده های خودش را بر این قانون نهاده است.

اوایل؛ این قانون به طور سالانه روی پردازنده های اینتل اعمال میشد، ولی با توجه به دگرگونی های پدیدآمده در فناوری نیمه هادی ها، «گوردون مور» قانونش را به روز کرد و به دوبرابر شدن قدرت تراشه‌ها در هر دو سال تغییرش داد. به معنای دقیق تر اگر بخواهیم در مورد این قانون صحبت کنیم باید صحبت هایمان را از اینجا شروع کنیم که کلمه ISA مخفف «Instruction Set Architecture» و به معنای «معماری مجموعه ای از دستور العمل ها» است که همراه با ریز معماری «Microarchitecture» دو بخش بسیار مهم پردازدن های امروزی را تشکیل میدهند.

تمام سیستم های کامپیوتری بر مبنای زبان باینری (همان صفر و یک) تشکیل شده اند و به هیچ وجه نمیتوان با زبان های سطح پایینی مثل C++ و C# و … با کامپیوتر حرف زد! در واقع یک میان افزار به نام کامپایلر وجود دارد که وظیفه ترجمه زبان های مختلف به زبان باینری را به عهده گرفته که به «معماری مجموعه ای از دستور العمل ها» معروف است. در واقع تمامی تمامی دستورالعمل‌ها، داده های محلی، ورودی/خروجی‌ها، ثبات‌ها، حالت آدرس‌دهی، معماری حافظه و مفسر‌ها به صورت «اسمبلی» روی سخت افزار پردازنده ها و تراشه های مختلف نوشته میشوند که همگی آنها تحت نظر «معماری دستور العمل ها» قرار دارند.

 تیک تاک «Tick Tock»

در کنار موارد فوق سیستمی وجود دارد که به ISA ها میگوید چه طوری کار کنند، چه زمانی حافظه رم را خالی یا پر کنند، چه زمانی از کش استفاده کنند و چه زمانی از ثبات و ریجسترها استفاده کنند که به این سیستم ریز معماری «Microarchitecture» گفته میشود. بنابراین ISA زبان رابط بین سخت افزار و نرم افزار و سیستم ریز معماری هم تعیین کننده نوع ارتباطی است که تعیین میکند چه اتفاقاتی بیفتد تا با کمترین زمان ممکن به مقصد برسیم. به عبارتی؛ پردازنده های مختلف میتوانند از ISA های یکسان اما با معماری ریز پردازنده متفاوتی عرضه شوند.

به طور خیلی ساده اگر بخواهیم این موارد را توضیح بدهیم، باید بگوییم که در حال حاضر، هر دو کمپانی اینتل و AMD برای تولید پردازنده های خودشان از یک دستور العمل معماری «ISA» مشخصی نام X86 استفاده میکنند و تنها تفاوت پردازنده های آنها در ریز معماری «Microarchitecture» آنها است که تعیین میکند کدام یک سریعتر میتواند به مقصد برسد. در حال حاضر؛ همانطور که از نام این بررسی مشخص است، کمپانی اینتل از آخرین و جدیدترین معماری پردازنده هایش رونمایی کرده که  کبی لیک «Kaby Lake» نام دارد!

اما  کبی لیک «Kaby Lake» یک تفاوت بزرگ با نسل پیشین پردازنده های اینتل دارد و آن هم گذر از مرحله و یا همان قانون تیک تاک «Tick Tock» است که در مقاله «تیک تاک (Tick Tock) چیست؟!» در موردش به اندازه کافی نوشتیم! دو معماری آخر اینتل برای پردازنده های کامپیوتری یعنی برادول «Broadwell» و اسکای لیک «Skylake» را میتوانیم آخرین مرحله از قانون تیک تاک «Tick Tock» بدانیم که برادول «Broadwell» در مرحله تیک «Tick» و پردازنده های سری اسکای لیک «Skylake» هم در مرحله تاک «Tock» قرار میگیرند.

بررسی معماری Kaby Lake-S اینتل

اگر قار بود بر مبنای این قناون حرکت کنیم، پردازنده های سری کبی لیک «Kaby Lake» را باید در مرحله تیک «Tick» قرار میدادیم، ولی اینتل در مدل جدید «تیک تاک» پردازند های جدید را با همان لیتوگرافی ۱۴ نانومتری نسل قبلی معرفی کرده که تنها تفاوت مهمش با نسل پیشین به بهینه سازی های گسترده کبی لیک «Kaby Lake» مربوط میشود. این بدین معناست که از این به بعد، در کنار قانون تیک تاک «Tick Tock» باید مرحله جدید «Optimizations» یا همان بهینه سازی را اضافه کنیم!

یعنی اینتل من بعد فناوری ساخت پردازنده هایش را تغییر میدهد (۱۴ نانومتری یا کمتر)، در مرحله بعدی معماری پردازنده را به طور کلی تغییر میدهد و در نهایت پردازند های بهینه سازی شده معماری نسل گذشته را به عنوان پردازنده های جدید روانه بازار میکند. به عبارتی من بعد باید برای مشاهده پردازنده های کاملاً نسل جدید و متفاوت با نسل پیشین ۳ سال صبر کنیم! کبی لیک «Kaby Lake» به عنوان نسل هفتم پردازنده ای اینتل برای پلتفرم دسکتاپ معرفی شده و از نام تجاری Core IX برای این پلتفرم استفاده میکند.

به طور طبیعی با معرفی هر پلتفرم جدید، یک سری چیپست جدید هم معرفی میشود که پردازنده هر نسل را به مدل های مختلفی تقسیم میکند. از این رو کمپانی اینتل با معرفی پردازنده های سری کبی لیک «Kaby Lake» از چیپست هایی با اسم رمز «Union Point» نیز رونمایی کرده که شامل PCH های Z270/H270 است. در مورد چیپست های پردازنده های سری کبی لیک «Kaby Lake» نیز در صفحات بعدی به تفصیل صحبت خواهیم کرد. پردازنده های سری کبی لیک «Kaby Lake» به نسبت معماری نسل پیشین خودشان از تغییرات محسوسی در فاکتور عملکرد به ازای هر سیکل «Performance Per MHz» برخوردار نیستند.

بررسی معماری Kaby Lake-S اینتل

به طور کلی در این سری به دلیل بهینه سازی های انجام گرفته روی آنها فقط با رقمی حدود ۱۰ درصد کارایی مواجه ایم که تغییر محسوسی محسوب نمیشود. ولی مهمترین بخش این پردازنده در تراشه گرافیکی نهفته در آن است که با یک ارتقا کلی به شتاب دهنده گرافیکی Intel HD Graphics 6×0 تجهیز شده که میتواند عملکرد بسیار مناسبی در بخش گرافیک سه بعدی «۳D Graphics» و رمز گشایی/رمز گذاری ویدئوهای مربوط به رزولوشن ۴K و کدک های VP9 ،HEVC و H.264 را به همراه داشته باشد.

ما در صفحات بعدی به معرفی چیپست های معرفی شده برای این معماری و انواع پردازنده های سری کبی لیک «Kaby Lake» خواهیم پرداخت تا با ماهیت پردازنده ها و چیپست های نسل جدید اینتل آشنا شوید.

صفحه بندی

صفحه اول: مقدمه ای بر معماری کبی لیک «Kaby Lake»

صفحه دوم: نگاهی نزدیک به معماری کبی لیک «Kaby Lake»

صفحه سوم: معرفی چیپست های سری ۲۰۰ اینتل

صفحه چهارم: معرفی پردازنده های کبی لیک «Kaby Lake»

صفحه بندی 1 2 3 4
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در Intel /Nvidia,بررسی سخت افزار,پردازنده

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
Watch Dogs

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است