جزایر قطب شمال «Arctic Islands» نام رمزی برای شروع سری R9 400 کمپانی AMD بود که اوایل سال ۲۰۱۵ میلادی در وب سایت های خارجی منتشر شد. تراشه ای که گفته میشد قرار است با لیتوگرافی ۲۰ نانومتری به عنوان که قلب تپنده بسیاری از کارت های گرافیک نسل جدید AMD به کار گرفته شود که البته اینطور نشد. پس از معرفی معماری پولاریس «Polaris»؛ سمت و سوی بازار تولیدات AMD در رقابت با غولی مثل انویدیا کمی تغییر کرد و به جای اینکه AMD همچون سال های گذشته برای رقابت با High-End های انویدیا برنامه ریزی کند، برای بازار میانه برنامه ریزی کرد.

نتیجه این برنامه ریزی عرضه کارت مپر دردسری به نام RX 480 بود که از همان اول برای رقابت با کارت گرافیکی همچون GTX 1060 وارد بازار گرافیکی شد و اصلاً هدفش تسخیر بازار ۲K و ۴K و رقابت با غول هایی همچون GTX 1070 و GTX 1080 نبود. البته مشکلات ابتدای عرضه این کارت، مثل مصرف برق بسیار بالا و توان حرارتی غیر استانداردش به مرور بهتر شد و با عرضه نسخه های غیر مرجعی که از طرف شرکای AMD اعلام میشدند، اوضاع بازار میانه روهای AMD کمی بهبود یافت.

هدف از معرفی معماری پولاریس «Polaris» تسخیر بازار کارت های میان رده و پاین رده بود که تقریباً هم در انجام ماموریتش موفق عمل کرده است. به عنوان یک رقیب جدی؛ معماری پاسکال «Pascal» برای بازار بزرگتری در نظر گرفته شده و با توجه به بهره وری بی نظیرش میتواند در طیف گسترده ای از کارت های انویدیا مورد استفاده قرار بگیرد. سرمایه گذاری سنگین انویدیا در بخش تحقیق و توسعه کارت های رده بالا «High-End» فاصله زیادی را با رقیبش ایجاد کرده و AMD حالا حالاها نمیتواند سهم زیادی در این بخش کسب کند.

دیدار مجدد با AMD Polaris 10 Ellesmere

معمولاً رسم بر این است که در بازار کارت های گرافیکی اولین کارت گرافیک رده بالای هر کمپانی را «پرچمدار» و قویترین کارت هر نسل را «گل سر سبد نسل» نام گذاری میکنند. اگر این مبنا را در نظر بگیریم، مشخص بود که هنوز «گل سر سبد نسل» کارت های AMD عرضه نشده است. پس AMD Radeon RX 480 یک «پرچمدار» رده بالا محسوب میشود که برای پردازش رزولوشن ۱۰۸۰p عرضه شده تا بتواند این بخش از بازار گرافیکی را تصاحب کند.

در کل؛ کارت پرچمدار در تعاریف لغوی هر دو کمپانی یک رده بالاتر از کارت های رده بالا «High-End» قرار میگرد و معمولاً هم با یک پسوند اضافی (مثل X) مشخص میشود. چندین سال است رسم شده هر دو کمپانی انویدیا و AMD، اولین محصول خودشان را از طبقه بندی کارت های رده بالا «High-End» معرفی میکنند و سپس سراغ کارت های میان رده و رده پایین میروند. AMD Radeon RX 480 مبتنی بر معماری پولاریس «Polaris» بوده و اولین تراشه ۱۴ نانومتری گرافیکی FinFET این کمپانی محسوب میشود که توسط شرکت GlobalFoundries ساخته شده است.

این کارت خوش ساخت بر پایه فاکتور مهم قیمت به نسبت عملکرد عرضه شده و دارای دو مدل ۴ و ۸ گیگابایتی است که هر کسی بنا به نیازش میتواند آن را خریداری کند. AMD مدعی بود Radeon RX 480 از نظر فاکتور قیمت به عملکرد بهترین کارت گرافیک در مقابل کارت های بسیار محبوب و پر فروشی همچون GeForce GTX 970 و حتی GTX 1060 است و میتواند عملکرد بهتری با قیمت کمتر را فراهم کند.

تحلیل آیا Radeon RX 490 قویتر کارت جهان خواهد بود!؟

به هر حال نظرات مثبت و منفی زیادی در مورد RX 480 وجود دارد و از طرفی خلاء «گل سر سبد نسل» کمپانی AMD هم فضای شایعات مختلف در مورد کارت جدید این سری را باز گذاشته بود که بالاخره نام AMD RX 490 بر سر زبان ها افتاد! گمانی زنی ها در مورد این کارت پس از چند توییت مرموز از مدیران AMD در فضای وب گسترش یافت. کارتی که فعلاً قویتر از شاهکار GTX 1080 اعلام شده و اولین تست های منتشر شده از این کارت هم این مورد را کمابیش اثبات میکند.

از طرفی برادر کوچکش یعنی AMD RX 480 موفق شده در مقابل رقیبش یعنی GTX 1060 موفق عمل کند و به واسطه خوش قیمت بودنش فروش موفق تری را تجربه کند. فعلاً و تا قبل از عرضه AMD RX 490؛ قویترین تراشه مبتنی بر Polaris 10 XT در سیلیکون AMD RX 480 مورد استفاده قرار گرفته است.این میتواند بدین معنا باشد که سیلیکون AMD RX 490 بر پایه معماری جدیدتری عرضه شود که البته شایعات این مورد را رد میکنند.

اخباری که در سطح وب وجود دارد حاکی از  آن است که AMD RX 490 یک کارت گرافیک دو هسته ای مبتنی بر دو تراشه گرافیکی مبتنی بر اسم رمز معماری پولاریس «Polaris» است. این بدین معناست که AMD RX 490 میتواند به شدت در پردازش ویدئوها و تصاویر ۴K قدرتمند ظاهر شود و حتی از GTX 1070/1080 هم پیشی بگیرد و میتواند زنگ خطری جدی برای محصولات رده بالای انویدیا!

تحلیل آیا Radeon RX 490 قویتر کارت جهان خواهد بود!؟

اطلاعات فوق از پایگاه داده نتایج مربوط به بنچمارک DX12 بازی Ashes of the Singularity بدست آمده و نشان میدهد با محصولی قویتر از GTX 1080 طرفیم. البته قبلاً هم گفته بودیم با دو جفت AMD RX 480 و با قیمتی کمتر میتوانید به قدرت پردازشی کارتی همچون GTX 1080 انویدیا نزدیک شوید و تقریباً همان کیفیت را تجربه کنید. این احتمال که AMD RX 490 ممکن است از دو تراشه استفاده کند از اینجا قوت گرفته است.

در نتایج بنچمارک Ashes of the Singularity آیدی جدید به نام (۶۸۷F:C1) مشاهده شده که در نمایش های اولیه قویتر از Radeon RX 480 ظاهر شده و از نظر عملکرد قدرت پردازشی هم بسیار نزدیک به GTX 1080 است. گفته شده کارت جدید AMD احتملاً به یک پردازنده جانبی هم مجهز شده که نحوه عملکردش هنوز مشخص نیست و به دلیل نبود اطلاعات لازم، مشخص نشده آیدی فوق مربوط به یک تراشه کامل (منظور استفاده کامل از تمام قدرت تراشه) از سری Vega 10 است، یا اینکه یکی از تراشه های سری موبایلی است که قرار است معرفی شود!

شایعات موجود در سطح وب هنوز تایید نشده، اما اگر درست باشند، میتوانیم شاهد هنر نمایی Radeon RX 490 در آغاز سال میلادی باشیم. این شایعات نشان میدهند Radeon RX 490 احتمالاً با حافظه های جدید و بهبود یافته HBM2 عرضه میشود و از ۴۰۹۶ عدد پردازنده جریانی هم برخوردار است. البته دیتابیس AOTS اطلاعات درستی و واقعی از آیدی فوق منتشر نکرده و همه چیز به صورت شایعاتی تایید نشده باقی میماند.

تحلیل: آیا Radeon RX 490 قویتر کارت جهان خواهد بود!؟

تحلیل: آیا Radeon RX 490 قویتر کارت جهان خواهد بود!؟

نتایج این تست نشان میدهد کارتی با مشخصه (۶۸۷F:C1) موفق شده ۸۴۰۰ امتیاز ثبت کند. این رقم تقریباً همان امتیاز ثبت شده برای دو کارت GTX 1080 و GTX 1070 است، یعنی چیزی معادل ۸۳۰۰ تا ۸۵۰۰ امتیاز. بنابراین Radeon RX 490 را میتوانیم یکی از رقبای اصلی GTX 1080 بدانیم که قرار است به زودی عرضه شود. پس از همین الان میتوانیم برای دیدن ویژگی های Radeon RX 490 بی صبرانه انتظار بکشیم!

البته دقت کنید در دو تصویر فوق از آخرین درایور AMD استفاده نشده است. بدین معنا که با عرضه درایور مخصوص این کارت، شاید با نتایج کاملاً متفاوتی مواجه شویم. هر چند طبیعی است که کمپانی AMD گل سر سبد نسل فعلی را قبل از عرضه کارت های مبتنی بر معماری ولتا «Volta» معرفی کند تا حداقل شانسی برای تصاحب بازار کارت های رده بالا داشته باشد. البته شاید AMD با این کارش پیش دستی کرده و با توجه به اطلاع از زمان عرضه کارت های مبتنی بر معماری ولتا «Volta» میخواهد با کارتی ارزانتر در بازار ۴K اندکی سهمی برای خودش دست و پا کند.

سال ۲۰۱۷ سالی است که باید شاهد کارت هایی از جنس وگا «Vega» باشیم. کارت هایی که احتمالاً قرار است برای تولید پرچمداران AMD مورد استفاده قرار بگیرد. قرار شده این سری در سه ماهه اول سال ۲۰۱۷ وارد بازارهای تجاری شود و صد البته سری فعلی هم در کنار سری جدید به حیاتش ادامه میدهد. Vega 10 بعنوان سیلیکون قویتر از ۴۰۹۶ پردازنده جریانی استفاده میکند که این رقم دو برابر مقداری است که در کارت های مبتنی بر معماری پولاریس «Polaris» شاهدش بودیم.

تحلیل: آیا Radeon RX 490 قویتر کارت جهان خواهد بود!؟
تحلیل: آیا Radeon RX 490 قویتر کارت جهان خواهد بود!؟

تحلیل: آیا Radeon RX 490 قویتر کارت جهان خواهد بود!؟

تحلیل: آیا Radeon RX 490 قویتر کارت جهان خواهد بود!؟

تحلیل: آیا Radeon RX 490 قویتر کارت جهان خواهد بود!؟

اطلاعات موجود نشان میدهد قدرت پردازشی این تراشه در حالت دقت مضاعف «Double Precision» حدود ۲۴ ترافلاپس و در حالت سینکل پریسیشن «Single Precision» حدود  ۱۲ ترافلاپس بر ثانیه است. همچنین اعلام شده که تراشه های گرافیکی Vega احتمالاً از ۱۶ گیگابایت حافظه گرافیکی HBM2 استفاده میکنند. حافظه ای که در باره نسل اولش در مقاله «با معماری تراشه گرافیکی Radeon R9 Fury X آشنا شوید» به اندازه کافی نوشتیم. Single precision  معنای دقیقی در فارسی ندارد.

به عبارتی؛ میزان دقت حافظه و ریجستر از عدد صفر به بالا است. یعنی دقتی بسیار بالا که این دقت برای  ۳۲ بیت اعشار چیزی معادل ١.٠٩٨٧۶۵۴٣٧۴ است. Single precision به معنای پردازش ۳۲ بیتی است و Double precision به معنای پردازش مقدار ریجستر ۶۴ بیتی است که مبنای محاسبات مکان هندسی یک Vertex است. تصویر زیر مربوط به Single precision استاندارد رسمی IEEE 754 است.

single-precision-IEEE-754

اما میزان این دقت برای ۶۴ بیت بسیار بسیار بالاست و رقمی معادل ۱.۸۵۷۸۴۶۸۴۷۵۸۵۹۲۰۳۶۴۶۵۸۴۹۳۰۰۳۸۴۶۵۵۴۷۳۰۲۷۶۴ است. این یعنی حجم ذخیره سازی عدد بسیار بسیار بیشتر میشود و قدرت محاسبات در حالت دقت مضاعف یا همان محاسبات اعشاری در حالت Double precision بسیار بیشتر از مقدار Single precision یا محاسبات اعشاری با دقت واحد است. این دو جمله «Single precision و Double precision» به معنای حجم ذخیره سازی اعدادی است که در زمینه های مهندسی و علوم کاربردی استفاده میشوند.

جایی که محاسبات بسیار بسیار مهم باشد از Double precision یا ۶۴ بیت استفاده میکنند که بسیار بزرگتر و دقیق تر از مقدار محاسبات اعشاری عدد صحیح Single precision است و در اینگونه  محاسبات معمولاً Stage های EU Pipline ها نیز قطورتر است. البته محسابات ۱۶ بیت هم داریم که بسیار بدرد بخور است و معمولاً از آن در پردازش هوش مصنوعی استفاده میشود. تصویر زیر مربوط به محاسبات ۶۴ بیتی IEEE 754 Float است.

64bit-IEEE-754-float

با وجود توضیحاتی که دادیم، اگر یک احتمال ضعیف را در نظر بگیریم، استفاده AMD RX490 از سیلیکون های مبتنی بر معماری پولاریس همچنان وجود دارد. در این صورت باید منتظر دو جفت پولاریس ۱۰ قدرتمند با توان حرارتی احتمالی بیش از ۲۵۰ وات بر ساعت باشیم که عملاً به یک کارت گرافیک بی مصرف بدل میشود. استفاده از ۱۶ گیگابایت حافظه HBM2 با رابط حافظه ۵۱۲ بیتی نیز جزو شایعاتی است که در سطح وب موجود است که اگر درست باشد، حدوداً ۳۰۰ گیگابایت پهنای باند گرافیکی در اختیار سیستم قرار میگیرد.

به صورت کلی احتمال استفاده از پولاریس ۱۰ برای ساخت چنین کارتی دور از ذهن است و طبق برنامه ریزی هایی که کمپانی AMD در نقشه راهش داشته؛ میدانیم تا سال ۲۰۱۹ باید منتظر برنامه همچون جدول زیر باشیم. بنابراین الان دیگر وقت معرفی کارت جدیدی بر پایه معماری AMD Vega است تا اندکی از سهم از دست رفته AMD را برگرداند. اگر امسال کارت گرافیکی از سری Polaris «ستاره قطبی» عرضه شود که احتمالش بسیار کم است؛ کارتی رده بالا «High-end» است و در سال جاری فعلاً خبری از کارت های رده پایین «Entry-level» و حرفه ای «Enthusiast» نخواهد بود.

معماری GCN و نامرمز تراشه های تولید شده بر اساس این معماری

سال عرضهنام رمزمعماریلیتوگرافی ساختبررسی تخصصی
۲۰۱۱Tahiti/Cape VerdeGCN 1.0۲۸ نانومتردارد
۲۰۱۳Hawaii/BonaireGCN 2.0۲۸ نانومتردارد
۲۰۱۵Fiji/TongaGCN 3.0۲۸ نانومتردارد
۲۰۱۶Polaris و AMD VegaGCN 4.0۱۴ نانومتربررسی اولیه
۲۰۱۷AMD Vega (HBM2)GCN 4.0--
۲۰۱۸AMD NAVIGCN ؟--

ولی در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ میلادی ممکن است شاهد معرفی کارت های حرفه ای «Enthusiast» مبتنی بر AMD VEGA 10 با اسم رمز «Greenland» و AMD NAVI 10 باشیم. در واقع عدد «۱۰» نمایانگر کارتی رده بالا «High-end» در سری تولیدات AMD است. تصویر زیر نشان دهنده برنامه ریزی AMD برای تولید کارت های گرافیک جدید است. این نقشه تایید میکند اکثر شایعات موجود، معماری VEGA 10 با اسم رمز «Greenland» را محتمل ترین گزینه ممکن برای تعطیلات سال نو میلادی میدانند.

نقشه-راه-تراشه-های-AMD

با توجه به توضیحاتی که دادیم؛ فعلاً تنها کاری که میتوانیم انجام دهیم، صبر کردن است! فقط یک ماه تا معرفی جدیدترین محصول AMD باقیمانده است. محصولی قطعاً یک کارت رده بالاست و با توجه به روش AMD میتوانیم مطمئن باشیم از سری VEGA 10 است. سوال مهم این است: Radeon RX 490 مبتنی بر پولاریس ۱۰ است یا بر پایه وگا ۱۰ ساخته میشود!؟ اگر بر پایه وگا ۱۰ است پس یک کارت پرچدار است!؟ از آنجایی که گل سرسبد برای این نسل نداریم پس شاید پولاریس باشد! این احتمالات تا چند وقت دیگر مشخص میشود.

منبع videocardz
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در AMD/ATI,بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
AMD Mantle

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است